Proč je na amerických bankovkách nápis “In God We Trust”?

Petr Novák

In God We Trust (V Boha věříme) je oficiálním mottem Spojených států amerických. Na bankovkách se začalo objevovat v druhé polovině 19. století, kdy se v zemi rozšířilo náboženské cítění. Tehdejší ministr financí Salmon P. Chase dostával mnoho dopisů od oddaných křesťanů, kteří si přáli nějaké zpodobnění boha na platidle.

Proč je na amerických bankovkách nápis “In God We Trust”? | © frankieleon / Flickr.com, Unsplash.com

Motto “In God We Trust” vymyslel ministr financí USA

První takové přání napsal 13. listopadu 1861 Reverend M. R. Watkinson z Ridley Township v Pensylvánii.

“Vážený pane: Chystáte se předložit Kongresu výroční zprávu o stavu státních financí.

Jedna skutečnost týkající se naší měny byla dosud vážně přehlížena. Mám na mysli uznání Všemohoucího Boha v určité formě na našich mincích.

Jste pravděpodobně křesťan. Co kdyby se nyní naše republika rozpadla k nepoznání? Neodůvodnili by starožitníci následujících staletí právem, že jsme z naší strany pohanský národ? Navrhuji, abychom místo bohyně svobody měli uvnitř třinácti hvězd vedle sebe prstenec s nápisem “věčná unie”; v tomto prstenci vševidoucí oko korunované svatozáří; pod tímto okem americkou vlajku s hvězdami v poli rovnajícími se počtu sjednocených států; v záhybech pruhů slova “Bůh, svoboda, zákon”.

To by byla krásná mince, proti níž by žádný občan nemohl nic namítat. To by nás zbavilo potupy pohanství. To by nás otevřeně postavilo pod božskou ochranu, k níž jsme se osobně přihlásili. Ze srdce jsem cítil naši národní hanbu, že jsme se zřekli Boha, jako neméně důležitou z našich současných národních katastrof.

K vám se nejprve obracím s tématem, které je třeba rozbouřit.”

Ministr financí na dopis zareagoval a zaúkoloval ředitele mincovny ve Philadelphii Jamese Pollocka, aby navrhl vhodné motto. Po výměně několika dopisů motto nakonec navrhl samotný ministr Chase. Znělo “In God We Trust”. Na jednocentových, dvoucentových a třícentových mincích se nápis objevil po schválení příslušného zákona dne 22. dubna 1864.

Na dolarových bankovkách se motto začalo objevovat až od roku 1955, kdy byl schválen příslušný zákon. Od roku 1956 je navíc “In God We Trust” oficiálním mottem USA. Setkat se s ním můžete i na veřejných budovách, nejčastěji na školách.

Diskuze k článku (11)

Dobrý den, našel jsem doma při úklidu starou stodolarovou bankovku, je to stejná série jako jsou současné jednodolarové bankovky, tedy s menšími číslicemi oproti dnešním stovkám. Dá se někde u nás vyměnit za platnou? Případně kde se toto dá udělat přímo v USA? Děkuji za opdověď, Radek

Odpovědět

@Radek:

Všechny dolary, vydané kdykoli v historii stále platí. Ano i ty vydané před 200, 300 lety stále platí. Kdekoliv v USA (i ve světě) ti je přijmou. Jde jen o to, že čím starší, tím cennější a platit historickou bankovkou by mohl jen opravdový hlupák. V tomto konkrétním případě, nejde o cenný sběratelský kousek a jeho hodnota je stále stejná, tedy 100,-USD.

Odpovědět

Jen upřesním tu platnost. Platí všechny, jak jsem psala. Ale zákonem je daná platnost od roku 1928. To znamená, že všechny bankovky vydané od roku 1928 jsou platným platidlem kdekoliv. Bankovky před rokem 1928 jsou platné, ale nemusí vám je někde vzít. Vzhledem ke stáří, by si asi obchodník ověřoval jestli se nejedná o padělek,
A pro zajímavost od roku 1946 se nevydávají nové bankovky v hodnotě 500, 1.000, 5.000, 10.000 a 100.000 USD.

Odpovědět
M

Spojené státy jsou strašně divný národ. Na jednu stranu mě fascinuje a na druhou odpuzuje a znechucuje. To tahání boha všude je jedna z těch věcí, která se mi dost nelíbí.

Odpovědět

@Merengues9:
Stejně to vidím i já, ale tak bych tam někdy chtěl pracovat, klidně i na černo. :D

Odpovědět
M

@Michal: Tak to já bych se tam chtěl podívat, země to asi bude nádherná, ale pracovat a žít to už ne.

Odpovědět

našel jsem jednodolarovku z roku 1427 chtěl bych vědět její hodnotu díky

Odpovědět

@josef:
Amerika jako taková byla objevena 1492, takže jednodolarovka z roku 1427 bude asi falešná. ;-)

Nebo myslíš 1927? Zkus Google.
Např.
https://www.antiquemoney.com/old-one-dollar-bill-value-price-guide/

Odpovědět
P

Dobrý den,

děkuji za zajímavý článek. Chtěl bych se v této souvislosti zeptat, zda nevíte, od kdy se na amerických bankovkách objevuje nápis “This note is a legal tender at its face value for all debts public and private”?
Děkuji a přeji pohodové dny.

Se srdečným pozdravem
Pavel Šustáček

Odpovědět
P

Děkuji mnohokrát, velice jste mi pomohli.
S úctou a obdivem
Pavel Šustáček

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.