Přehledně: 15 kroků jak postupovat při cestě do USA

Plánujete cestu do Ameriky? Mám pro vás přehledného průvodce, jak postupovat krok za krokem, abyste před odletem do USA nezapomněli na nic důležitého. Přidám také rady a moje zkušenosti.

Přehledně: 15 kroků jak postupovat při cestě do USA | © Jerry Ferguson

Zajistěte si platný biometrický cestovní pas

Pro cestu do Spojených států amerických potřebujete biometrický cestovní pas. Poznáte ho podle symbolu rozpůleného obdélníku s kolečkem na přední obálce obálce. Cestovní pas musí být platný po celou dobu pobytu v USA.

O cestovní pas můžete požádat v místně příslušné obci s rozšířenou působností, nebo na příslušné městské části. Cena pasu je 600 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě do 15 let. Zákonná lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dní, obvykle je proces rychlejší.

V časové tísni vycestujte na rychlopas. Vydává se do 6 pracovních dnů, cena za dospělého je 4 000 Kč, u dětí do 15 let se platí 2 000 Kč.

Vyplňte elektronickou registraci ESTA

Plánujete-li do USA vycestovat na dobu maximálně 90 dní a nehodláte-li ve Státech pracovat, vyplňte cestovní registraci ESTA. Zabere to 10 minut, schválená ESTA vás opravňuje vycestovat do USA.

Za vyplnění se platí 4 $ (93 Kč), v případě schválení se odečte dalších 10 $ (233 Kč). Jestliže jste v USA nepobývali nelegálně a nehodláte tam dělat nic nelegálního, na 99,99 % vám bude cesta schválena. ESTA lze zaplatit pouze platební kartou, o zaplacení můžete požádat někoho blízkého.

Cestovní registraci ESTA doporučuji vždy vyplnit před koupí letenky. V případě neschválení cesty mohou vzniknout problémy s vrácením peněz za letenku.

Kupte si letenku do USA

Jestliže vám byla cestovní registrace schválena, rezervujte si letenku do USA. Vždy kupte nejprve letenku a poté rezervujte hotel. Tento postup je levnější, než když si zajistíte nejprve ubytování.

Při výběru letenky mějte na paměti, že na prvním letišti v USA budete absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Pokud poletíte dále, počítejte se zhruba dvouhodinovou časovou rezervou na přestup a na pohovor.

Na prvním letišti v USA si také musíte vyzvednout zavazadla (platí pouze na letu tam). Máte-li všechny lety vystaveny na jedné rezervaci, o zavazadla na ostatních letištích se nestaráte.

Zajistěte si ubytování v USA

Když už znáte termín pobytu v USA, rezervujte si ubytování.

Kromě hotelů a motelů dejte šanci ubytování v soukromí přes Airbnb. Plusem může být nižší cena, možnost nakouknout do běžného života Američanů nebo výhodný dlouhodobý pronájem.

Cena ubytování v USA se odvíjí od aktuální poptávky. Během sezóny bývají pokoje ve větších městech rychle vyprodané a ceny těch zbývajících rostou. To se vyplatí rezervovat s co největším předstihem. U road tripů můžete motel vybírat až během cesty.

Pronajměte si auto

Pokud v Americe plánujete navštívit několik měst a památek, bez auta se neobejdete. Třeba v Los Angeles je hromadná doprava peklo a do národních parků vlaky nebo autobusy prakticky nejezdí.

Půjčení auta v USA je nejvýhodnější přes internet, dle mých zkušeností 2-3 měsíce před vyzvednutím. Pronájmem až na místě téměř jistě přeplatíte.

Doporučuji najednou porovnat nabídky více půjčoven v daném místě, umí to třeba RentalCars.com. Určitě si přečtěte tyto tři články:

Zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz

Půjčujete si auto a připadla na vás ta čest být řidičem? Požádejte v místně přislušné obci s rozšířenou působností, nebo na magistrátu o mezinárodní řidičský průkaz do USA dle ženevské Úmluvy.

Ve Spojených státech sice běžně uznávají český řidičák s logem EU, ale existují výjimky. Kamarád mezinárodní řidičák neměl a na Havaji mu nepůjčili auto.

Platnost mezinárodního řidičáku je 1 rok, cena za vystavení činí 50 Kč. Řidičák se vydává na počkání.

Sjednejte si cestovní pojíštění

Průměrné náklady na léčbu turisty v USA činí asi 230 000 Kč. Jestli bych někam nejel bez dobrého cestovního pojištění, tak právě do Ameriky.

Nejsnáze si cestovní pojištění vyřídíte přes internet, výhodou je možnost porovnání nabídek několika pojišťoven. Nejlevnější pojištění obvykle není to nejvýhodnější, porovnávejte vždy výši krytí.

Dvě rady k pojištění do USA: Pozorně si čtěte pojistné podmínky zejména v sekci výluk. Jestliže plánujete provozovat extrémní sporty (často stačí surfing nebo paragliding), musíte se připojistit.

Vytvořte si itinerář cesty po USA

Časově nejnáročnější, ale také nejzábavnější částí příprav na cestu je tvorba programu. Na začátek si přečtěte rady pro cesty do USA.

Plánujete-li ve Spojených státech navštěvovat národní parky, přečtěte si o pasu America the Beautiful. Ušetří vám dost peněz, stejně jako rady jak levně cestovat po USA.

Po představu si nastudujte ceny potravin v USA a detailní itinerář road tripu po západním pobřeží. Při tvorbě itineráře počítejte s tím, že všechno nestihnete. Proto si nechte v programu den navíc a určete si, co můžete vynechat.

Zkontrolujte si roaming a zablokujte data

Odlet se kvapem blíží. Zkontrolujte si, zdali máte u svého telefonního čísla aktivovaný roaming mimo Evropskou unii.

Nechcete-li v USA využívat drahý datový roaming, zablokujte si ho v telefonu nebo zavolejte na infolinku. Pro jistotu si zkontrolujte strop měsíční útraty, volejte přes mobilní aplikace Messenger, WhatsApp nebo Skype.

Zkontrolujte si platební kartu

Nejprve si ověřte platnost karty, údaj je vyražen na přední straně. Pokud jste platební kartu dosud nepoužívali v zahraničí, zavolejte do banky a ověřte si, jestli je to možné.

Banku zároveň informujte o svém pobytu v USA. Jestliže po několika letech placení v tuzemsku kartou zaplatíte v zahraničí, banka to může brát jako podezření ze zneužití karty. Již několikrát mi z banky volali do zahraničí, jestli o transakci vím, nebo mají kartu zablokovat.

Nakonec zkontrolujte a případně upravte limity pro platby kartou. V 99,99 % případů si v USA vystačíte s debetní kartou, nemusíte žádat o kreditní.

Jak si zabalit kufr do USA

Při balení zavazadel pamatujte na to, že si v Americe nakoupíte spoustu suvenýrů a na cestě zpět bude kufr těžší a věcí víc.

Nezapomeňte na cestovní adaptér a rozdvojku, v USA se používají jiné zásuvky. Já si do kufru vždy dám velkou lahev s vodou. Po přistání mám žízeň a ceny na letištích jsou vysoké. Místo zámečků používám praktičtější stahovací svorky na kabely. Američané kufry namátkově kontrolují a mohou zámek přestřihnout.

Dovoz některých potravin do USA je omezen, raději si projděte seznam zakázaných položek. Léky pro osobní potřebu si do USA můžete vzít, jen si přečtěte moje doporučení.

Odlet do USA

Máte-li všechny lety na jedné rezervaci, zavazadla po odbavení uvidíte až na prvním letišti v USA. Letíte-li po trase Praha – Londýn – New York – Las Vegas – El Paso, kufr odevzdáte v Praze a vyzvednete si ho v New Yorku a pak až v El Pasu. Na cestě zpět je odbavíte v El Pasu a vyzvednete v Praze.

Na některých letištích (třeba Amsterdam) projdete bezpečnostním pohovorem. Ten má zabránit vycestovat lidem, kteří by stejně do USA nebyli vpuštěni.

Pohovor provádí soukromá firma, platí si ho aerolinky. Pokud by někoho imigrační pracovníci nevpustili do země, cestu zpět mu hradí právě letecká společnost. Nemáte-li v Americe škraloup a nehodláte-li tam pracovat načerno, nemusíte mít obavy.

Vyplňte formulář o celní deklaraci

Před přistáním v USA budete v letadle vyplňovat formulář celní deklarace (Customs Declaration).

Ve formuláři se vyplňuje pár informací o vás a o tom, co do USA vezete. Odevzdává se po příletu a po vstupním pohovoru. Ve formuláři nelžete, celníci si čas od času někoho vyberou na namátkovou kontrolu.

Připravte se na vstupní pohovor do USA

Na prvním letišti v USA vystoupíte z letadla a hned absolvujete vstupní pohovor s imigračním úředníkem. Trvá pár minut a rozhodne o tom, zdali vás vpustí do země a na jak dlouho.

Pakliže jste v USA nepřetáhli povolený pobyt, nechcete tam pracovat načerno nebo páchat jiné zlo, na 99 % vás pustí. Občas se stává, že je někdo poslán na podrobnější pohovor do oddělené místnosti. Je to nepříjemné, ale ještě to neznamená zamítnutí vstupu do země.

Problémoví cestující jsou posláni zpět do výchozí destinace na náklady letecké společnosti. Při pohovoru buďte usměvaví, vyhněte se nervozitě, odpovídejte jasně a hlavně nelžete. Když neumíte anglicky, napište si odpovědi na papír.

Nakupujte a utrácejte

V USA můžete téměř všude platit kartou. Pokud se přijímaní karet obchodníkovi kvůli souvisejícím poplatkům nevyplatí, najdete v provozovně bankomat. Doporučuji používat kartu a s sebou si vzít jen záložní hotovost.

Při nákupech v USA si dejte pozor, jestli je v ceně zahrnuta daň. Ta se obvykle přičítá ke konečné ceně a na cenovkách uvedena není. V některých státech můžete jako cizinci žádat vrácení daně.

Po příletu do ČR jste povinni všechno dražší zboží přiznat a odvézt z něho clo a DPH. Osvobozeny od DPH jsou suvenýry v hodnotě do 430 eur u dospělých a do 200 eur u dětí do 15 let. Na letištích se provádí namátkové kontroly.

Chybí vám v návodu některá informace? Je vám něco nejasné? Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA.

Diskuze k článku (183 komentářů)

Dobrý den, nikde na webu jsem nenašla doporučení, kdy (v jakém měsíci) je vhodné navštívit USA. Tak zkouším alespoň touto cestou poprosit o radu. Chtěli bychom s přítelem jet příští rok do Kalifornie (Klasika SF, pak národní parky, Las Vegas, LA). Spát budem po kempech maximálně nějaký nejlevnější motely. Jde mi o to, abychom v noci nezmrzli, když budem třeba někde v Yosemitu..a zároveň abychom se uplně neupekli v Death Valley. Proadíte prosím, který měsíc máme zvolit? Uvažuji nad říjnem…ale bojím se, že už bude dost zima na spaní ve stanu…Předem děkuji za radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím Aleno, já osobně bych zvolil asi září. Jinak na podobné téma je článek zde. :-)

Odpovědět

Ahoj, letím přímým letem z Vídně na JFK s Austrian airlines. Musím udělat check-in přes internet a nebo můžu na přepážku na letišti? Nikde jsem o tom nic nenašla.
Jsem začátečník, tak se omlouvám za ” hloupou otázku”.
Jinak díky za tyto stránky :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena:
To je otázka spíš pro Austrian airlines.
Ale pokud jsi začátečník, tak bych volil spíš tu přepážku.

Odpovědět

Ahoj, chcem sa spytat, ci musim na tlacive Customs Declaration v polozke 15 vyplnit hodnotu darov ktore nesiem do USA (male drobnosti zo SLovenska,knihy a tak). Dalej sa chcem spytat ci musim nejako riesit formular I94? Cestujem na J1viza ako student. Dakujem za odpoved

Odpovědět

Ahoj, chci o prázdninách na měsíc odletět do New Yorku za tetou, chci tam sama ale ještě mi není ani 15 let. Co budu muset udělat abych tam mohla?

Odpovědět

Díky za skvělé stránky! Mám dotaz ohledně ESTA – je tam otázka, zda-li se ucházím, nebo jsem se ucházel o práci v USA. Jedu se tam podívat, ale o přesunu na trvalo jsem uvažoval a odpověděl na jeden inzerát na Monsteru, tzn. že jsem tam vyplnil jakousi registraci. Když do ESTA formuláře uvedu, že jsem se tam o práci ucházel, tak mě tam můžou nepustit kvůli tomu? Když uvedu, že ne, mohou si to nějak vyhledat a nepustit mě tam ani na 14 dní, o které mi nyní jde?
Předem díky za odpověď. M.

Odpovědět
Avatar uživatele

Já bych to nepovažoval za ucházení se o práci. Tak to bude jednodušší. ;)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky moc :-)

Odpovědět

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jaké se lze dostat z letiště Oakland San Francisco (OAK) na letiště International San Francisco (SFO)? Co lze doporučit jako nejoptimálnější? Díky za tip,

Odpovědět
Avatar uživatele

@MIlan:
Buď přeplavat nebo Bártem. Zabere to 1:15 až 1:20h a 2x přestupuješ. Cena 15.40 $ nebo 5.75 pokud máš nějakou mládežnickou/důchodcovskou slevu.
Oakland Int’l Airport -> Coliseum – Balboa Park -> San Francisco Int’l Airport
https://www.bart.gov/planner
http://bit.ly/1VQdY4r

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,chci se zeptat. Kamarád je z Ameriky a jednou mě navštívil v Čr.Nyní chce abych ho navštívila já.Bohužel neumím ani slovo anglicky. Nechci riskovat zamítnutí víza,proto chci nejprve zkusit tu estu. Pak přinejhorším vízum,ale z toho bych měla obavy kvůli neznalosi Aj a hlavně nemám svůj byt,výdělek také nic moc,tak y mi bylo nejspíš zamítnuté. Přemýšlím,že by mi poslal zvací dopis,to by mohlo pomoci. Zajímá mě imigrační kontrola. Je možné,že bych vše měla napsané v Aj na papíře např.kam letím,za kým,na jakou dobu,že neumím anglinu atp..? Pustili by mě vůbec? A je potřeba mít u sebe hodně peněz,když budu bydlet u něj a bude o mě se vším všudy po fin.stánce postaráno? Děkuji za radu či odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, mám trochu rozšířenější dotaz.
Můj otec je američan, moje matka je češka. Mám i český i americký pas. Ten americký jsem si nechala minulý rok obnovit, jelikož jsem cestovala do USA po 15ti letech. Má první otázka tedy zní, zda-li když mám americký pas, mám i americké občanství? V am. pasu je napsáno americké občanství a v českém pasu české.
Dále by mne zajímalo, jak je možné se do USA natrvalo přestěhovat? V mém případě s americkým pasem to asi může být jednoduché (ale taky neznám přesné podmínky), ale co když bych s sebou chtěla vzít svého přítele který je čech? Je zde podmínka že to musí být jedině rodinný příslušník a nebo to jde zařídit jinak?

Budu moc vděčná za veškeré rady a odpovědi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Magdalena Lewis:
První, co by napadlo mě je zeptat se taťky.
Pokud máš americký pas, tak máš i občanství, díky rodičům máš dvojí občanství. Ohledně pobytu bych to pořešit s ambasádou nebo na https://www.uscis.gov/, díky tomu občanství by to neměl být problém.
Přítel má peška, manžel si může vyřídit Green Card, viz také to uscis. Takže zvaž, jak moc ho máš ráda, a pak ho buď dotáhni na radnici nebo pošli k moři. :-)

Odpovědět

@Magdalena Lewis: Obcanstvi mas, cestovat muzes bez problemu. Nezapomen cesky pas, budes ho potrebovat pri odletu z Prahy, protoze nemas v Americkem datum priletu a chteli by videt vizum, ktere samozrejme nemas. Takze letenku kup s udaji z US pasu jako Americanka, nech se odbavit jako Americanka, nasledne projdi pres pasovou kontrolu jako Ceska a v USA uz jdi jako Amaricanka k pro citizens urcenym prepazkam. Prestehovat se muzes bez problemu, budes muset poresit danove priznani za posleni 2 nebo 3 roky (ted si nejsem jisty), pokud ho jako Americanka kazdy rok nepodavas z CR. Zapomen, ze by se pritel mohl stehovat s tebou! Kud to s vami vypada na svatbu, je to jedina cesta a pote to zabere jeste cca rok a pul, nez ziska GC.

Odpovědět

@Magdalena Lewis: pokud se skutecne vezmete, o pristehovalecke vizum musis pro neho zadat ty, pak te ceka hromada papirovan, shaneni, prekladani a overovani dokumentu, dokazovani, ze svatba nebyl podvod (coby cerstvi manzele to budete mit tezsi), musis mit adresu v USA, predpokladam, ze u otce, dostatecny prijem nebo sponzora, ktery se za manzela zaruci… Bude to stat hodne casu, penez a nervu

Odpovědět

Zvažujeme letět s manželem v červenci do Pittsburghu a to se společností Austrian z Vídně – přestup New York/Newark (EWR). Přílet do New Yorku 13:50, odlet z New Yorku/Newark (EWR) do Pittsburghu v 15:29. Čas na přestup je 1:39 minut. Stačí to ??? Pohovor s imigračním úředníkem bude v New Yorku, nebo Pittsburghu? Zpět z Miami přímo do Vídně. Vše s Austrianem. Nalezeno na Student Agency.
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iva:
Imigrační bude na prvním letišti ve Státech, tedy EWR.
Na letenky zkuste i další servery, např, https://www.expedia.com/

Odpovědět

Dobrý den.
v květnu letíme do US San Francisco. Já přítel a dcera v té době 20 měsíců příjmení mají s přítelem stejné, je potřeba mít s sebou ověřený její rodný list kde je uvedeno že patří i ke mě :) ? nebo co je třeba si s sebou za dokumenty vzít. Nějaké jiné zvláštnosti co se týká cestování s dítětem?
Díky moc, pohodový den Olga

Odpovědět
Avatar uživatele

@Olga:
Je dobré mít souhlas druhého rodiče. Aby odpadlo podezření z únosu dítěte jedním z rodičů. Ne, že by podezírali každého turistu s dítětem, ale je lepší být připraven.

Odpovědět

@Franta: a to ikdyž jedeme oba rodiče s ní ?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Olga:
Aha, psala jsi já přítel a dcera. A mě hned napadlo. že je jen přítelova. :-) Pak je vše v pořádku, ale asi bych vzal ten rodný list, když nejste sezdaní.

Odpovědět

@Franta: Díky :) nechám si ověřit kopii ať netahám originál jejího RL :)

Odpovědět

Ahoj.
Slyšela jsem, že Airbnb není v Americe zrovna legální. Teda konkrétně v NY. Něco málo jsem o tom četla a našla i jiné weby nabízející takovýto typ ubytování ale jelikož zde je na to odkaz, tak se chci zeptat, jak to tedy je.

Děkuju

Odpovědět
Avatar uživatele

@Yvet:
Ahoj,
takhle to není úplně pravda. Airbnb je v Americe legální. :-)

Co je pravda, tak že město New York vyhláškou zakazuje pronájem bytů na období kratší než je 30 dnů. Zákaz se vztahuje pouze na pronájmy, kdy není majitel přítomen v nemovitosti (v Airbnb možnost Celý dům / byt). Soukromý pokoj a Společný pokoj je možné legálně pronajmout na méně než 30 dní.

Nicméně jsem četl, že většina hostitelů si s vyhláškou příliš neláme hlavu a nemovitosti pronajímají i na méně než 30 dní. Hrozí jim za to pokuta až 10 000 dolarů, ale zatím jim to zřejmě stojí za risk / různě se to obchází. :-)

Odpovědět

Ahoj! Jedu k příbuzným. Mám kovové implantáty v prstech na obou rukách. Bojím se problémů při kontrole na letišti. Postačí mi vytištěné rentgenové snímky nebo si mám zajistit lékařskou zprávu? Angličtinu trochu ovládám – trochu mluvím, ale moc nerozumím. Díky za odpověď. A především velíký dík za tyto stránky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Milena:
Rentgen by mohl stačit, ale ta zpráva od doktora vypadá lépe. Stačí jen, když ti napíše co a jak, včetně lékařských termínů. Na každém letišti je doktor, tak si ho případně můžou zavolat na konzultaci.
Máti s sebou taky měla potvrzení kvůli injekcím, co musela mít u sebe a nikdo nic neřešil (Praha, Amsterdam, Detroit, Boston).

Odpovědět

Ahoj, letenky koupeny, ubytování a auta zarezervovány, teď nám zbývá zabalit. Proto se ptám, co nám řeknou na zubní pastu, shower gel atd.? Přemýšlíme že bychom se zkusili se všemi věcmi vejít do kufrů, které se smí vzít do kabiny. Povolí nám hygienické potřeby? Díky!

Odpovědět

@Pavla: Vsechno to jsou veci, ktere tady prodavaji na kazdem rohu. Neresil bych, zda se daji nebo nedaji dat do carryon zavazadla, proste bych si je koupil az tady.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavla:
Jak píše Luboš. A taky je to “zbytečná” váha, kterou může nahradit něco užitečnějšího.
Zabalit kartáčky a jednu menší pastu pro všechny na začátek, na hotelech mýdla jsou, první den to přežijete, a pak si klidně koupíte něco lepšího.
Na palubu brát minimum “tekutin”, sníží to problémy při prohlídkách.
Před odletem vykoupat, navonět a vyčistit zuby. Let vydržím se žvýkačkou. Po příletu alou do sprchy a je ze mě opět člověk.

Odpovědět

@Franta: No tak je jasný, že si sebou nebudeme táhnout bůhví co. Jen právě na tu první druhou noc, abychom hned po příletu nemuseli hledat drogerii :-)

Odpovědět

Bacha na medvědy ))) Dokonce v těch kempech máte zamykatelný skřínky u některých míst na kemp kvůli zvířatům.) A medvěda jsme tam fakt viděli v Yosemitu.

Odpovědět

Zdravím.
Jedeme 6ti člená rodina na měsíc do Kalifornie. Mám se obávat imigračního? Aby neměli podezření, že tam chceme zůstat, když jedem všichni. A máze zkušenosti s podáváním skupinové ESTY? Jsou za to nějaké slevy? Výhodyxnevýhody
Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tereza: Zdravím, imigračního se obávat nemusíte, jestli budete mít zpáteční letenku a do Kalifornie jedete jen na dovolenou. Tj. nebudete tam pracovat, nebo robit něco nelegálního.

Slevy za ESTA nejsou. :-) Výhodou je rychlejší podání, poplatek lze zaplatit jako jednu platbu, není třeba ve vašem případě našestkrát.

Odpovědět

@Petr Novák: Jestli letíte na ESTU, bez zpáteční letenky vás tam nepřepraví. Samozřejmě platí pravidlo mluvit pravdu a imigračnímu nelhat.
Cestujete-li jako rodina s dětmi do 12ti let, dá se předpokládat, že vše proběhne bez problémů (the positive image).

Odpovědět

Mám dotaz jak velký problém je měsíc před cestou výměna pazu z důvpdu poškození,když všude je uvedený starý pas?
Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Libor:
Podle mě ne. Prostě řekni, že jsi starý pas něčím polil a musel ho vyměnit. Snad nebudou podezíraví, že ve starém pase bylo vízum z “nepřátelské” země.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Libor: Ahoj Libore, zase takový problém to nebude, jen si nezapomeň vyřídit novou ESTA. Kde jinde jsi pas uváděl? Nezapomeň informace aktualizovat.

Odpovědět

Dobrý deň mám v pláne ísť do USA za rodinou na dovolenku (3 týždne)..je to moja prvá cesta do USA tak by som sa chcel spýtať čo je lepšie si vybaviť ESTA alebo víza ? ja v tom vidím rozdiel hlavne v cene..bol by tu niekto ochotný mi poradiť ? lepšie povedané napísať čo sa viac oplatí ? ..ďakujem za odpoveď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ján:
Na tři týdny stačí ESTA. Je to i jednodušší a nemusí se na ambasádu

Odpovědět

Dobrý den,
v únoru bych chtěla letět do Chicaga za kamarádkou na 4-6 týdnů.V červnu mi končí esta-nebude to problém?Není tam nějaká časová hranice?
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Anna: Dobrý den, Anno, žádná časová hranice tam není. Pokud jste se třeba nevdala, nebo nemáte nový cestovní pas, můžete cestovat na starou ESTA.

Odpovědět

Dobrý den, v Americe jsme byli v srpnu 2016 a stránky chcidoameriky.cz nám moc pomohli. Děkujeme !!! Pokud by někoho zajímali naše postřehy z New Yorku – info zde :

Odpovědět

Dobrý den,
snad to nebude hloupé jako dotaz a nevím uplně kam to psát, ale chtěl bych se zeptat, jestli někdo ví, jak je to v USA obecně, kupříkladu ty větší města, nebo atrakce, ať už umělé, nebo přírodní, s bezbariérovým přístupem, nebo obecně s přístupem k handicapovaným lidem, jestli to tam mají pro to uzpůsobené, třeba alespoň z většiny, nebo jestli se dá všude dojet autem a tak?
Předem děkuji za odpověď,
Honza

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza: Dobrý den, Honzo,
řekl bych, že USA jsou z hlediska bezbariérového přístupu ještě před námi. Dojet autem se dá prakticky kamkoliv, národní parky a atrakce také bývají uzpůsobeny pro návštěvníky s handicapem. Časté jsou třeba toalety vyhrazené vozíčkářům. :-)

Odpovědět

Zdravím, v první ESTA jsem udělala chybu ve městě narození (Google mi automaticky vyplnil město z adresy a já si toho nevšimla) a tak jsem si udělala novou – s tím že mi to ukázalo že se ta předchozí automaticky nahradí tou novou-opravenou. Je tady nějaká možnost jak získat těch $14 za první žádost zpět? (Neni to životně důležité, ale přecejen- jsem student, každá koruna dobrá :D )

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karolina: Ahoj, bohužel to není možné.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chci ce zeptat. O prázdninach chceme na měsíc s kamarádkou letět do Kalifornie ke strýčkovi, kde bychom bydleli, cestovali a poznávali okolí. Zároveň bychom tam chtěli jit na brigádu vydělat si něco, čím bychom platili ty výlety. Stačí nám ESTA nebo musíme mít vízum?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karolína:
Na práci zapomeňte, na ESTA ani na turistické B2 pracovat nemůžete. Jak se zmíníte o práci, tak nikam nejedete. Pracovní vízum/povolení jen tak nedostanete.
Něco si o tom můžete přečíst tady, ale z webu Veržány doporučuji celou část “USA 2012 – 2016”.

Odpovědět

@Karolína: Zapomente, ze byste pracovali. I kdybyste se rozhodli pracovat ilegalne, neni jednoduche takovou praci sehnat – zamestnavatele jsou opatrni.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím. Byl jsem před 6 lety odsouzen za výrobu a distribuci drog ve značném rozsahu. Následně jsem byl amnestován Klausem, takže v rejstříku trestů to už zapsané nemám. V žádosti ESTA je bohužel otázka “Porušili jste někdy zákon týkající se držení, užívání či distribuce nelegálních drog?”.
Mám v plánu na tuto otázku odpověděť NE. Myslím, že odpověď ANO jakmile by se jednou zaznamenala do jejich systému by mi již navždy zavřela do USA dveře.

A teď k otázce – jak moc si ČR a USA vyměňují informace o svých občanech? Mají Spojené Státy nějakou možnost zjistit, že jsem v té odpovědi zalhal? Může imigrační úředník USA nahlížet do záznamů trestů českých občanů?

Pro rejpali upozorňuji, že jsem byl odsouzen v 18 letech a jednalo se pouze o konopí, takže nejsem žádnej vysmaženej vařič pervitinu. Dnes už jsem někde jinde ve všech směrech a hulení na střední se spolužáky již není něco, co bych praktikoval a rozhodně neletim do USA kouřit nebo prodávat trávu.

Odpovědět

Zdravím všechny
Mám otázku, která možná bude znít hloupě, ale někdo mi říkal, že mě do USA nepustí samotného, když mi nebylo 21 a že potřebuji doprovod starší 21 let. Nevím jestli si ze mě dělali srandu, ale pro jistotu se radši ptám. V době odletu z ČR mi bude 19.
Děkuji předem za odpovědi. :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Oni tě tam pustí, pustí i mladší, s věkem není problém. Spíš jde o to, co tam budeš dělat? Jedeš za příbuznými, kteří se postarají nebo jedeš sám?
S příbuznými bude pohoda, sám budeš mít starosti. V USA jsi “plnoletý” až v 21ti. Nemůžeš alkohol, takže tě nepustí nikam, kde se alkohol podává, bary, sport bary, diskotéky, kluby… Problém může být i s ubytováním, většina hotelů neubytuje samotnou osobu pod 18 a dost hotelů má tento limit na 21-25 let, takže je potřeba si to ohlídat. V autopůjčovně si také připlatíš za nízký věk.

Odpovědět

Chtel bych podekovat vsem za super informace a hlavne autorovi webu. Vcera jsem se s pritelkyni vratil po 14 dnech z Californie a zde nacerpane vedomosti byly na 99.9% presne. Vse probehlo uplne v pohode i s moji horsi anglictinou. Budeme hodne vzpominat. Nic me nezaskocilo zde jsem nacerpal vse co jsem potreboval.

Odpovědět
Avatar uživatele

@František Osladil:
Tady je každá rada drahá. Tak, jak je otázka položená, bys měl (podle mě) odpovědět, že ano. Zákon jsi porušil. A odpověď ano, neznamená automaticky zavřené dveře. Spíš by to mohlo znamenat zamítnutí ESTA a nutnost žádat o víza. Imigrační nicméně nemá přístup do rejstříku trestů. Určitě si ale Amíci můžou, za určitých okolností požádat o informace oficiální cestou přes naše úřady. Nejspíš to ale nedělají u každého turisty. Je na tobě, abys jim nedal důvod pátrat v tvé minulosti.

Odpovědět

Dobrý deň, plánujem cestu do usa a v podmienkach pri kúpe letenky som našiel toto, neviem čo je to “s type”. Ak viete poradiť, vďaka

FOR S- TYPE FARES
WHEN DEPARTURE OF THE OUTBOUND TRANSATLANTIC SECTOR IS SUN
THROUGH WED THEN TRAVEL FROM INBOUND TRANSATLANTIC SECTOR
MUST COMMENCE NO EARLIER THAN 6 DAYS AFTER DEPARTURE OF
THE OUTBOUND TRANSATLANTIC SECTOR.
WHEN DEPARTURE OF THE OUTBOUND TRANSATLANTIC SECTOR IS THU
THROUGH SAT THEN TRAVEL FROM INBOUND TRANSATLANTIC SECTOR
MUST COMMENCE NO EARLIER THAN 4 DAYS AFTER DEPARTURE OF
THE OUTBOUND TRANSATLANTIC SECTOR.

Odpovědět

…ja som plánoval usa od 2. do 6. septembra

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub: Ahoj Jakube, vůbec si toho nemusíš všímat. Nic z toho pro tebe nevyplývá.
A co to znamená… všechny aerolinky prodávají letenky nejen v různých třídách (např. ekonomická nebo business), ale také v různých fares. Značí se písmeny (W, S, N…) a liší se cenou, službami v ceně a pravidly. Podmínka, kterou zmiňuješ, se týká fare označované S a klade podmínky na minimální dobu pobytu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s cestou do USA když už dopředu mám zajištěné ubytování a práci( práce je pouze přes víkend abych si vydělal na jídlo a ubytování) Bydlel bych u sestřenice od tátové přítelkyně. Chtěl bych tam jet minimálně na rok s tím, že bych tam rád zůstal mnohem déle. Je to v Californii poblíž Sacramenta. Stačí mi tedy si zařídit vízum? A mělo by být vše v pořádku? Je obtížně najít si na začátku práci? Pro začátek by stačila práce tipu McDonald..

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel Kortánek:
Je to stále dokola a stále stejné. Pro práci v USA potřebuješ pracovní povolení nebo Green Card. Vsadím se, že ani jedno nemáš. Jinak bys neměl takové otázky. Jediná šance je práce na černo a to v žádném případě nedoporučuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Děkuji za informace.. čirou náhodou vím, že si musím zařídit vízům.. to je totiž taková běžná věc.. Chtěl jsem jenom vědět, jestli se zařízením bude problém.. když budu mít kde žít.. hotovost na účtě budu mít dost tučnou.. zvací dopis.. a všechny potřebné dokumenty.. + letenku si budu kupovat zpáteční. A další otázka byla, jestli je obtížné si tam práci najít.. Vše za předpokladu, že dostanu pracovní vízum.
A myslím si, že prací na černo se nedá považovat výpomoc na ranči.. Odměnou mi bude právě jídlo a ubytování..

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel Kortánek:
Když ty nevíš, co píšeš a asi ani, co chceš.

Tvá slova, hned v první větě: “když už dopředu mám zajištěné ubytování a práci”. Takže máš práci, vzápětí se ptáš, jestli je těžké jí sehnat, takže jí nemáš. Na turistické vízum, ani ESTA pracovat nemůžeš. A že výpomoc na farmě, za stravu a bydlení není práce? Zeptej se imigračního po příletu. Uvidíš, jak rychle pojedeš domů.

Čti a nech naivního snění. Abys dostal pracovní povolení, tak musíš mít předem zajištěnou práci a projít spolu se zaměstnavatel složitým papírováním. Projdi si Veržánin i tento web a pokud budeš mít i potom nějaké otázky, tak se zeptej. Z toho, co jsi tu napsal/předvedl, je mi jasné, že pracovní vízum nedostaneš. Nemáš totiž ani představu, jak to ve státech funguje.

Pokud tam pojedeš jako turista na dovolenou, tak problém nebude. Na ESTA tam můžeš být max 90 dni a pak musíš odjet. Na vízum B2 6 měsíců, ve výjimečných případech se může žádat o prodloužení.

Tohle vše je tu už několikrát popsáno. Nebuď líný projdi si to tu. Soběstačnost a cílevědomost je předpokladem úspěchu v cestě za prací v USA.

Odpovědět

@Pavel Kortánek: Franta ti v podstate jasne odpovedel.
Jen polopaticky doplnim:
Mas-li predem zajistenou praci, tudiz musis mit i pracovni vizum. Ty pracovni vizum nemas, tudis tva prace je na cerno.
Prace za jidlo a ubytovani JE prace. Tudiz potrebujes pracovni vizum.
Na “minimalne” rok potrebujes Green Card nebo pracovni vizum. Turisticke vizum je max na pul roku s moznosti prodlouzeni.
Praci jako ilegal sezenes velmi obtizne – v McDonald’s ani nahodou.
Z toho, co pises, nemas moznost ziskat ani Green Card ani pracovni vizum = zapomen na praci v USA. Vse ostatni je nelegalni a v tom pripade ti na tomto webu nikdo neporadi.

Prima odpoved na otazku “Chtel jsem jenom vedet, jestli se zarizenim bude problem” – ano problem bude, nedostanes pracovni vizum a nasledne ani turisticke. To, na co jsme zvykli z Evropske Unie, funguje pouze v EU.

Odpovědět

Ahoj,

jen bych chtěla poděkovat za tuhle stránku. V březnu jsem jeli na necelých 14 dní do USA a díky této stránce nenastal ani jeden větší zádrhel. Vše proběhlo v naprosté pohodě a my si výlet parádně užili. Velká poklona tvůrcům této stránky, musí to dát spoustu práce a nese to s sebou určitě spoustu starostí. Ale stránka svůj účel plní minimálně na 100 %. Kdyby se někdo chtěl podívat na pár fotek z naší cesty a přečíst si nějaké naše dojmy, tak může na https://www.facebook.com/naturearoundus.nasimaocima.cz/?ref=aymt_homepage_panel, kam průběžně přidávám příspěvky. Pokud přidání odkazu vadí, tak příspěvek klidně smažte.
Ještě jednou moc děkuji ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj mám dotaz.
Pojedeme v létě do Mexika a řikal jsem si, že bych chtěl vidět LA, Las vegas. Jak je to s přechodem hranic třeba autobusem nebo půjčenym autem. Musím mít taky zřízeny vizum estu nebo prostě to funguje jinak. Díky

Odpovědět

Ahoj prosím poradíte někdo ? Už brzo odjedu do San Diega na ESTU a chtěla jsem se zeptat , zda tu někdo nemá zkušenost s přechodem do Mexika . Plánuju tam pár dní pobýt a nevím , zda nepotřebuju na hranicích nějaký formulář . Nebojím se přechodu do Mexika, spíš se bojím , aby mě pustili zpátky ….. má někdo zkušenost s přejezdem hranic do Tijuany ? Moc děkuji za odpověď . A ještě jeden dotaz . Pokud bych chtěla dovézt 2x 3 deci alkoholu domácí výroby jako dárek , projdd mi to ? Bylo by to v ručně dělaných lahvích ale nezaplombované uzávěry …

Odpovědět

@Jsna S.: Prechazela jsem jiz nekolikrat. Za dva dny me to ceka zas. Pri prechodu ze San Diega do Tijuany ti Mexicani daji vyplnit kratky formular. Pokud budes pobyvat v Mexiku min jak 6 dni, tak je to zdarma, pokud vic jak 6 dni, tak se plati neco mezi 20-25 dolary a muzes byt v Mexiku az 180. Ten papir mej furt u sebe. Na ceste zpet do USA Americani nedelaji zadny problem. Doporucuju prejit po svych, je to nejrychlejsi. Ze San Diega vezmes tramvaj do San Ysidra za dva dolary, trva to tak 30 min z centra. Pak jdes pesky na prechod La Linea- cca 5-10 min chuze, vyplnis tam papir a jsi v Mexiku. Nebyvaji tam fronty a je to rychlovka. Zpet z Mexika jdes zas na La Linea, zkontroluji ti pas, ten mexicky papir je nezajima, a jsi v USA. Dalsi zpusob jak prejet je s Greyhoundem. Stoji to tak cca 8 dolaru. Ze San Diega te bus zaveze do San Ysidra. Tam presednes na minibus, co te zaveze na mexickou kontrolu. Vysplnis tam papir a cekas na minibus, az te vyzvedne a zaveze do Tijuany. Autem přejezd do Mexika neni kontrolovany. Sama musis nekde na kontrole zastavit, abys dostala vyplnila ten papir. Zpet do USA autem ti kontroluji pas u okynka, takze z auta nevylezas. Jinak jsem uz v Mexiku pul roku a nikdo se me na ten papir jeste nikdy neptal, jen na mexickem letisti to chteji videt.

Odpovědět

@Eva: @Eva: moc moc moc děkuji ! Jste zlatá ! Snad formulář vyplním dobře , moje AJ je drobátko horší . A můžu ještě trošinku vyzvídat ? Letím ke konci Května na 15 dní , a netuším , co si mám kromě 50- tky opalovacího krému a hory slunečních brýlí zbalit do kufárku ( lodního ) , co je v Mexiku praktické na sebe ? Přez den i na lepší večeři či koktejlík . Jedu na návštěvu , tak abych jim neudělala ostudu . Neptám se jich , ale Vás , protože oni netuší jakou módu máme my Češi

Odpovědět

@Jsna S.: Vem si, co chces. Lidi tu chodi uplne normalne obleceni. Pres den byva 20-25 stupnu a je slunecno. Da se opalovat, plavat v bazenu ci surfovat v oceanu- voda neni ledova. Pres den muzes mit klidne letni obuv a obleceni. Vecer byva chladnejc- saty a silonky, dziny, svetrik (sacko ci lehka bunda), boty- balerinky nebo tenisky. Do baru a restauraci lidi chodi pekne obleceni a upraveni. Jinak tu zadna specialni pravidla oblekani nejsou. Jen nekteri chlapi jsou jak urvani z retezu, kdyz vidi peknou babu, a delaji ruzne nadrzenecke zvuky treba kdyz projizdeji kolem tebe autem. No proste jak Italie ci Spanelsko 20 let zpatky.

Odpovědět

@Jsna S.: Zde je ten mexicky formular, co se vyplnuje: https://monkeyweekend.wordpress.com/2014/09/17/when-traveling-to-mexico-what-forms-do-we-need-to-be-fill-out/
Je to ten druhy obrazek, co se jmenuje The entry registration card (FMM migration form). Muzes to nastudovat dopredu.

Odpovědět

@Eva:
Moc děkuju za odpověď a za radu ohledně formuláře ! Moc mi to pomůže a hodně mi to usnadní cestu :-) Budete v Tijuana i v Květnu ? Já jedu 25.5. – 10.6. … kdyby jste chtěla něco přivézt atd . ;-)

Odpovědět

Prosím má tady nědo zkušenost s letem Praha-Londýn – San Diego ? Nikdy jsem neletěla sama a s přestupem , a bojím se co mě čeká . Hlavně přestup v Londýně. Můj orientační smysl je na 0 a AJ nevalná . Odlétá se ze dtejného terminálu jako je přílet z Prahy , nebo budu muset blouditi do jiného ? A jak potom v san Diegu ? Každá informace a rada mě uklidní a pomůže mi , tak Vás moc prosím raďte ;-)

Odpovědět

Ahoj :) přesně touhle linkou jsem letěla a taky poletím zpět :) je pravda, že Londýn je trochu nepřehledný, ale jednoduchá rada je, jdi s davem :D Také jsem poprvé letěla sama a v pohodě. Jen hned jakmile vyhlásí, kterým gatem odlétáš, tak tam jdi, občas to trvá déle než si člověk myslí.

Odpovědět

@Lucka: moc demkuji za odpověď ! Takže terminál je stejný – nepřecházím do jiné budovy ? Mám na přestup téměř 3 hodiny , tak snad nezakufruju a stihnu to

Odpovědět

@Jsna S.: nedemkuji , ale DĚKUJI !

Odpovědět

@Jsna S.: Predpokladam, ze se leti ze stejneho terminalu, jako do Los Angeles. Takze to je na hodinu a pul (celkem presne) bez nejakeho zdrzovani se. Trosku se projdes a take projedes autobusem mezi terminaly. Terminal budes mit napsany na letence, podle toho se drz ceduli. Na monitorech na chodbach si vyhledej, ze ktereho gate ti to leti.

Odpovědět

@Jsna S.: Nebudu potřebovat nic, děkuji. Letím na pár měsíců do Evropy za 2 týdny. Hodně štěstí.

Odpovědět

@Jsna S.: Do jiné budovy musíš. Myslím, že musíš na terminál 5. Jdi normálně na transfer, dovede tě to k obří tabuly, kde bude napsaný tvůj další let a terminál ze kterého letíš a pak podle ukazatelů tě to navede k autobusu a ten tě odveze na terminál. Zní to složitě, ale mají značený ještě barevnýma čárama, které tě vedou. Takže neboj :)

Odpovědět

@Lucka: Moc děkuji , snad to zvládnu !

Odpovědět

@Eva: děkuji ! a taktéž přeji mnoho štěstí !

Odpovědět

@Mesi: přesně z toho mám osypky . ale snad se dostanu tam kam mám Moc děkuju za info !

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj ..v létě jedu do mexika a zajímalo mě jak to je s přechodem do usa do LA a pak třeba do Las vegas po zemi. Musím mit estu nebo se tam vyplnuje něco jinyho či nic. Díky

Odpovědět

Dobry den,
nevite prosim, kolik je prumerna cena za taxi z letiste JFK na Manhattan? (konkretne do hotelu Wingate by Wyndham?).
Dekuji, Iveta

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta:
Záluží na dopravě. Může to být 60 – 95,-USD.
Kouknout můžeš tady. Zkus se podívat i na UBER.

Odpovědět

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, mám Estu v češtině, není to problém?
A neletí někdo 30.5. z Prahy do Tampy, přes Brusel a New Jersey?
Letím poprvé sama a nevím jak v Bruselu, jestli mám přecházet na jiný terminál?
Děkuji za odpovědi

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Dobrý den, Jano,

není to problém. Je to víceméně potvrzení jen pro vás. Američané u vás mají v systému informaci, že byla cesta schválena.

V Bruselu je jen jeden velký terminál, vše je tedy pod jednou střechou.

Odpovědět

Zdravim, mam kamarada na Floride a  pracuje tam na cerno , docela to chvali a vola me se tam podivat neco vydelat atd.. a ja mam strach protoze mam 2 deti a musela bych je vzit sebou , samozdrejme nejlepsi by bylo je dat do skoly ale to by asi bylo moc komplikovane a na tech par mesicu max pul roku co bych tam chtela byt by se to asi ani nevyplatilo.. mate nekdo zkusenost jak resit takove sitauce me by jako pracovat na cerno asi nevadilo postih za praci na cerno je pry vyhosteni takze vlastne letenka zadarmo je tu nekdo takovy ktery by mi umel poradit , moc bych to tam chtela jet zkusit ale mam prave strach co s temi detmi deti jsou 13 a 7 tak by sami tech par hodin v byte vydrzely nemam v planu pracovat 12hodin dene radeji bych aby sli do te skoly ale jak na to ?co by vlastne clovek potreboval kdyby tam chtel zit legalne momentale ziju v Anglii a tady bez problemu vsechno

Odpovědět
Avatar uživatele

@Denisa:
Jsi na špatné adresa, tady rady pro nelegální cokoliv nehledej. Pokud ti neporadí kamarád, tak to není dobrý kamarád.
Spočítej si náklady na letenky, bydlení, jídlo, dopravu pro 3, zjisti si, kolik bys brala. Vyjde ti, že za půl roku budeš stále v mínusu. A na “letenku zdarma” při vyhoštění moc nespoléhej, ta je spíš výjimkou. Buď si tě zkásnou rovnou nebo zabaví majetek. Užívej si jistotu v Anglii a neblbni. Pokud tě chytí, tak budeš v base, do soudu a vyhoštění. A děti? O ty se ti postará místní sociálka. Za to ti pak určitě poděkují.

Odpovědět

@Denisa: @Franta: Chtel jsem napsat doslova presne to, co Franta. Tak akorat doplnim jeste jednu vec. Deti sice par hodin doma vydrzi, ale jakmile to zjisti nejaky soused, tak pa pa – deti ve veku, ktery uvadis, je nelegalni nechavat doma samotne.

Odpovědět

Ahojky,

je v Usa potřeba k něčemu přeložený rodny list . Když nepočítám svatbu ?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
Pokud jedeš jako turista, tak rodný list nepotřebuješ.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojte mam jeden dotaz. Chtela bych se zeptat, kdyz mam v planu jet na delsi dobu do USA, (neresme ted vizum) tak jak je to se zdravotnim pojistenim? Poradite mi kdo s tim mate zkusenosti? Nejrozumejsi je dat asi v CR odhlasku u pojistovny, ale po dobu pobytu v zahranici musim zpetne dolozit v CR, ze jsem si po dobu co jsem byla pryc hradila zdravotni pojisteni v cizine. Kolik se plati? Plati toto zdravotni pojisteni i kdyz budu uz bez platneho viza a pri pripadnem problemu jestli mi bude americka pojistovna proplacet vylohy? Nebo je lepsi si posilat penize na zdravotni do CR a platit si v cesku zaroven nejake urazove pojisteni? Hledam nejlevnejsi, ale zaroven v pripade nouze nejucinejsi moznost. Moc vsem dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Moonlight967:
Pojištění se řeší tady, zkus se tam podívat.
Ale mělo by stačit nějaké cestovní pojištění. Zda pojistné plnění má nějaký vztah k legálnosti pobytu nevím, to zkus dohledat v podmínkách pojišťovny.
Zdravotní nebo úrazové pojištění v Česku ti moc nepomůže, když se ti něco přihodí ve Státech. Leda si doletět třeba se zlomenou nohou do ČR a úraz nahlásit až tady.

Odpovědět

@Moonlight967: Nejlevneji vyjde dlouhodobe cestovni pojisteni uzavrene v CR. V porovnani s jakymkoliv pojistenim v USA vyjde vzdy levneji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: A v takovem pripade si tady furt hradite zdravotni? Nebo jak to je? Protoze je vlastne povinnost si zdravotni pojisteni hradit bud tady nebo v cizine :(

Odpovědět
Avatar uživatele

@Moonlight967:
Zajdi si na pobočku tvé zdravotní pojištovny a tam ti poradí. Z logiky věci když plánuješ pobývat v cizím státu nelegálně, …tzn. jako by jsi vlastně ani nevyscestovala, tak si to zdravotní pojištění budeš muset platit dál, jinak by ti tu vzniknul dluh. Je to nově asi 1485,-kč, já to loni platil také (u VZP to bylo 1337,-kč) , byl jsem pryč ale jen 2 měsíce a to legálně jako turista – na ESTU.
Cestovní pojištění ti doporučuji http://www.Generali.cz, na měsíc tě ta lepší pojistka vyjde na cca 1100,-kč, na 6 měsíců 11 000,-kč, lze přidat i spoustu připojištění.
A k další otázce, jestli bys měla nárok čerpat toto pojištění při nelegálním pobytu v USA, …pročetl jsem jejich podmínky a řekl bych že ano. Jediný bod, který bys musela zatajit je poslední: “s) výkonem povolání nebo výdělečné činnosti; není-li sjednáno pojištění pracovní
cesty”
Toto je jediná výluka z asi 30 co tam mají uvedeno, ale mohu se mýlit, nevím jestli bych se jich na to chtěl ptát přímo :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Moonlight967:
Podívej se na odkaz, co jsem ti psal výše. Máš v tom zmatek. To není o tom, že “je vlastne povinnost si zdravotni pojisteni hradit bud tady nebo v cizine”.

Zdravotní pojištění si v ČR platíš (ty nebo zaměstnavatel), protože využíváš místní zdravotní péči. Ve Státech naše zdravotní pojištění neplatí, takže potřebuješ cestovní pojištění. Tyhle dvě nejsou buď to nebo ono, ale platí se zároveň. Výjimka je, pokud jsi v zahraničí dlouhodobě, déle než 6 měsíců. Dojdeš si na svou pojišťovnu, požádáš o odhlášení s tím, že jedeš dlouhodobě do ciziny. Až se vrátíš, tak zase půjdeš do pojišťovny a přihlásíš se. Podle toho, jak dlouho jsi byla skutečně pryč, buď doplatíš pojištění zpětně (pobyt pod 6 měsíců) nebo neplatíš nic (přes 6 měsíců). Když nedoložíš pojištění v zahraničí, tak doplatíš celou dobu. Když jsem si to kdysi zařizoval já, tak se mě ani neptali na detaily cesty, jen mi paní řekla, že až se vrátím, tak musím doložit, že jsem byl pojištěn, a že jsem byl celou dobu opravdu pryč, stačí razítka v pasu, odlet/přílet. Což jsem doložil a nic neplatil. Největší “starost” bylo razítko z příletu, protože všechny s českým pasem pouštěli na Ruzyni automaticky bez kontroly. Takže jsem dostal lehce vyhubováno, že zdržuji a chci razítko. :-)
Ale já měl vše legálně, to ty podle všeho asi mít nebudeš. Takovou cestu nedoporučuji a to nejen kvůli možným zádrhelům s pojištěním. Případný soud a vyhoštění nejsou příjemné vzpomínky na cestu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Moc vám všem děkuji za odpovědi. Moc jste mi pomohli :-)

Odpovědět

@Moonlight967: Franta to vysvetlil. Dokud jsem nemel zdravotni pojisteni od zamestnavatele v USA, tak jsem mel cestovni pojisteni z CR. I tak ale plati muj predchozi prispevek, ze v USA to nikdy nebude levnejsi nez z CR (pominu-li, ze s cestovnim pojistenim nemohu na preventivni prohlidky a kazdou pripadnou navstevu lekaze musim hlasit ceske pojistovne).

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,narazily jsme fakt na hodně levné letenky do USA z Berlína. Na 90% bychom jely do NY,přílet je přesně na EWR NY, ve dvou. Bohužel nejlevnější termíny jsou 1 v listopadu zbytek leden-únor,spíše pojedem až v té zimě. Chci se zeptat kam se dá takhle podívat v zimě,pár dní chceme být v NY,ale chtěli bychom i někam mimo,třeba Niagáry apod.,jak tam funguje třeba ten megabus v zimě? Nebo kam byste doporučili v okolí se podívat. Ještě detail, kvůli nízkému rozpočtu to plánujeme na 7-10dní. A čím se prosím nejlépe a levně dostaneme z letiště EWR zhruba do centra NY, díky

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.