Platební karty v USA: Odhalení triku jak platit debetní či kreditní kartou

Jednou z největších nepříjemností na cestách je nefunkční platební karta – ať už kreditní či debetní. Bude mi v USA fungovat platební/kreditní/debetní karta? Před odletem si u své banky ověřte, zdali je možné s kartou v zahraničí platit. Jeden kamarád zjistil, že má takto zablokovanou kartu v okamžiku, kdy se nemohl ve Walmartu zaplatit vozík plný nákupu.

Kreditní karta v USA | © 401(K) 2013

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

V Česku se pojmy kreditní, debetní a platební karty obvykle zaměňují dle libosti, což je špatně. Každý z nich znamená něco trochu jiného.

  • Debitní karta (v USA označovaná jako debit card) je v Česku standardně vydávána k bankovním účtům. S největší pravděpodobností ji tak v peněžence nosíte i vy. Na kartě (účtu) je nutné mít peníze, utrácíte tak peníze, které již máte.
  • Kreditní karta (v Americe označovaná credit card) je v USA běžnější, u nás se vydává v drtivé většině případů zvlášť, na vyžádání. S kreditní kartou nakupujete na dluh, každá platba znamená další půjčku. Dluh je nutné do stanovené lhůty uhradit, jinak jsou účtovány poměrně vysoké úroky.
  • Platební karta souhrnně označuje debitní a kreditní karty. Ve Spojených státech se občas platební kartě říká credit card, což je taky nepřesné.

Platební karty v USA

Platby kartou jsou v Americe naprosto běžné a terminály hojně rozšířené. Problém bývá snad jen s neembosovanými kartami (jméno a číslo karty není vystouplé), většina hotelů a autopůjčoven je neakceptuje.

Nicméně někteří podnikatelé bojují proti poplatkům, které za platby kartou musí odvádět tím, že aplikují dvojí ceny. Příkladem jsou třeba benzínky. V některých klubech či restauracích karty neakceptují, v rohu ale stojí bankomat (ATM), kde si můžete vybrat. A to je drahé, takže vždy s sebou doporučuji nosit pár desítek dolarů v hotovosti.

Jak platit kartou v USA

Při platbě kartou v obchodě se vás zeptají, zdali je debetní, nebo kreditní. Háček je v tom, že české debetní karty se v USA tváří jako kreditní. Obsluze řekněte, že máte kreditní kartu, i když bude platební. Bude-li vám nabídnuto zúčtování v českých korunách, odmítněte. Zaplatili byste vysoký konverzní poplatek navíc.

Pokud platíte na samoobslužném terminálu, projeďte magnetickým proužkem skrze škvíru v obrazovce. V porovnání s Českem je tento způsob placení mnohem rozšířenější. Mějte připraven doklad totožnosti (třeba cestovní pas), obsluha si zkontroluje jméno v pasu a na kartě.

Občas je nutné chopit se elektronického pera a na obrazovku se podepsat. V nejlepším případě tak, jak jste podepsaní na kartě.

Diskuze k článku (153 komentářů)

Miroslav Čížek (1)
17.5.2012
9:35

Dobrý den,
bude mi v USA fungovat platební karta č.s. Maestro? Děkuji za radu.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
17.5.2012
11:54

Zdravím Miroslave,
doporučuji se příležitostně zastavit na pobočce ČS a nechat si tuto informaci ověřit. Záleží na typu účtu, nicméně kamarádovi tato karta před pár lety nefungovala.

Odpovědět
Renata (6)
1.12.2014
19:18

Dobrý den, je potřeba mít s sebou nějakou hotovost, a nebo stačí mít platební kartu? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3830)
1.12.2014
22:15

Hlavní je mít dostatek prostředků pro pobyt. Mě se nikdy na peníze neptali, ale je dobré být připraven prokázat solventnost. Nikde není napsáno, jestli je třeba hotovost, ale já mám s sebou vždy nějaké ty drobné.

Když kluci posledně kupovali v Outletu Quess kabelky a další blbosti pro přítelkyně, ségry a mamky a já pak u pokladny vytáhl svůj balík “drobných”, oddělil několik stodolarovek a klidně je podal pokladní, tak jsem musel vypadat jako Pimp s poskoky. :-)

Odpovědět
Renata (6)
2.12.2014
20:56

@Franta: To musela být opravdu vtipná situace :) Děkuji za odpověď. Jedu na pozvání a pobyt hradit nemusím. Samozřejmě na kartě mám připraveno dost prostředků pro každý případ. Jen jsem nevěděla, jestli budu muset při vstupní imigrační kontrole prokázat solventnost hotovostí. Nerada u sebe nosím cash… ale když si vezmu 300 dolarů, to by snad mělo stačit?
Díky a pěkný večer.

Odpovědět
Alopexima (1)
1.4.2015
21:36

Cashback funguje v každém obchodě bezplatně ?

Odpovědět
Martin (1)
27.5.2015
12:09

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jestli mi někdo poradíte. Z článku jsem pochopil, že naše debetní karta by teoreticky měla v USA fungovat i když je v požadavcích uvedena karta kreditní. Já jsem si chtěl rezervovat auto, ale u podmínek společnosti je napsáno, že při převzetí vozu mám mít kreditní kartu na své jméno. Je tam výpis přijímaných karet a na konci je v závorce uvedeno NE DEBETNÍ. Myslíte, že tím pádem moje platební karta nebude přijata? Setkal jste se někdo s podobným případem?
Díky

Odpovědět
Franta (3830)
27.5.2015
18:25

@Martin:
Mojí debetní normálně vzali (půjčovna Dollar). Mám embosovanou (vyražené údaje) od ČSOB a není na ní napsáno debet (některé banky to na karty píší).

Odpovědět
Petr Novák (2522)
28.5.2015
12:58

Zdravím Martine,
taky jsem bez problémů platil debetní. Když se ptali, jestli je debetní, nebo kreditní, říkal jsem kreditní a všude bez problémů.

Odpovědět
Marek (2)
3.8.2015
15:17

Zdravim,
jak velka castka se blokuje na karte pri pujceni auta v USA (7 mistny Dodge Grand Caravan na 14 dnu, cena za pujceni byla cca 15 000 Kc) ?? Bude mi stacit limit 50 000 Kc na karte na tyden?
Dík za info….

Odpovědět
Franta (3830)
3.8.2015
15:35

Záleží na půjčovně. Mě Dollar bloknul dvojnásobek půjčovného.

Odpovědět

Ahojte, jedu do států poprvé ted v říjnu…jak je to s platebními kartami bezkontaktními (payWave)? Tady se jen přiloží k terminálu ….a zadává PIN při částce nad 500 kč. Je tam tedy ekvivalent cca 20 USD ? Funguje to tedy za louží ?
díky.

Odpovědět
Honza Grmela (2)
17.11.2015
2:11

@Ota: Ano, překvapivě tu bezkontaktní karty fungují stejně jako v Česku. Sice na mě často čuměli v obchodě jako na blázna, co tam s tou kartou dělám (kucí americký tam strkali častěji telefony), ale platbu to sežralo. Většinou terminál PIN nechtěl, tzn to bude fungovat asi jako v Česku i s limitem. Nicméně ony terminály obecně PIN v USA nechtějí. Buď se jen podepíšeš nebo to nechce vůbec nic. Nicméně všude volit Credit i když máš debetní.

Odpovědět
Vojta (1)
17.12.2015
15:44

chtěl jsem se zeptat, jak je to výběrem z bankomatu v USA, mám účet u ČSOB, má otázka je, jestli můžu v USA vybírat u jakéhokoliv bankomatu nebo jestli je musím ke konkrétnímu?
děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3830)
17.12.2015
17:26

@Vojta:
Více ti řeknou v bance.
Ale mělo by to normálně jít. Banka ti to pak naúčtuje jako výběr v zahraničí a převod udělá podle aktuálního kurzu.

Odpovědět
Pavel (1)
31.5.2016
16:05

Zdravím, chtěl bych se zeptat – mám debetní kartu, na které je napsáno “debit” – můžu ji používat? Mám i tak řikat, že je kreditní?

Odpovědět
Franta (3830)
31.5.2016
16:32

Používat ji klidně můžeš, ale o tom že je kreditní, asi nikoho nepřesvědčíš.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
31.5.2016
16:34

@Pavel: Ahoj, zkus to a používej ji. Platba debetní kartou je jen míň pohodlné.

Odpovědět
Pavla (1)
20.6.2016
16:40

Jedu s vnukem ,kterému je 12 let na návštěvu do USA.Musí také od vyplnit v letadle deklaraci?děkuji za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
20.6.2016
18:51

@Pavla: Zdravím Pavlo, stačí, když vyplníte celní deklaraci společně. Přečtěte si článek o celní deklaraci do USA.

Odpovědět
Václav (56)
14.7.2016
12:27

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, co se týká bankomatů v USA (ATM), stejně tak, jako si můžu vybrat hotovost, lze je také použít pro vklad hotovosti? Např. kdyby mi došli peníze na účtu a potřeboval bych si vložit peníze, abych mohl dále platit kartou? Nebo jsou tam na to nějaké speciální vkladové bankomaty?

Také jsem se chtěl zeptat, zda je ovládání bankomatů v USA obdobné, jako v ČR (vložím kartu, zadám PIN, zvolím si částku…)? Případně dalo by se to někde nastudovat, abych to znal alespoň přibližně?

A ještě jeden poslední dotaz, asi trochu hloupá otázka, takže se omlouvám, ale v tomhle jsem začátečník a v USA jsem ještě nebyl :-) Proč je výběr z bankomatu v USA drahý, jak je zmíněno v tomto článku? Je to proto, že jsem cizinec a moje platební karta není registrována v Americe, a tak mi při výběru “strhnou” z účtu nějaký extra poplatek za výběr? A jak velká je tato částka alespoň přibližně?

Děkuji moc

Odpovědět
Petr Novák (2522)
14.7.2016
17:34

@Václav: Ahoj Vašku,

některé bankomaty lze použít pro vložení peněz, nicméně vkládat dolary na český účet v USA nedoporučuji. Pokud to půjde, ten kurz nebude výhodný. Jednodušší je převést peníze na účet v ČR/z ČR.

To ovládání je +- stejné. Důležité je vědět, že běžný bankovní účet se řekne current account.

Ten poplatek za výběr se u každé jednotlivé banky liší, někde je 100 Kč, někde 200 Kč, jiná banka neúčtuje žádný, ale může třeba mít méně výhodné kurzy. Pak to nehraje roli. Ten poplatek bude souviset s přeúčtováním výběru, jednodušší je všude kartou platit. Tam je systém jednodušší a banka si nikdy žádný poplatek za platbu kartou nestrhává.

Odpovědět
Petr (3)
19.7.2016
3:32

V USA jsem uz ponekolikate a stale si rikam, jestli nejde nejak ocurat pozadavek na ZIP code pri platbe kartou treba u benzinky.
Pri platbe terminal stojanu kartu nacte, ale obcas se pta prave na ZIP code. Ten pochopitelne k ceske karte nemam, takze vzdycky v takovych pripadech musim jit za obsluhou a pozadat o platbu predem a rict limit transakce. Zaplatim uvnitr a obsluha potom uvolni tankovani u stojanu. Pochopitelne nauctuje jenom realne natankovane palivo.

Jenze je to zdrzovani, obcas neni obsluha pritomna. Hromada benzinek nema nonstop obsluhu atd.

Vzdy ten ZIP alepon zkusim. V naproste vetsine pripadu se dozvim, ze mam navstivit obsluhu. Jednou u Costko (bez clenske karty) jsem uspel s kodem 12345.

Netusite prosim jestli je na tohle nejake univerzalni reseni?
Jak to resite vy?

Na vychodnim pobrezi, MI, OH, PA, Kanade byl pozadovan ZIP spis sporadicky. Na zapadnim pobrezi ho chteji vsude. Navic na zapadnim pobrezi je spousta benzinek, ktere akceptuji jenom cash nebo debetni kartu (na nestesti ceska debetni se tady tvari jako kreditni, takze neberou). Dalsi chytak je, ze spousta benzinek je jen pro “cleny klubu”. Bez prislusne platebni/clenske karty nic nedostanete.
Pokud hledate jak usetrit na palivu, doporucuji aplikaci gasbuddy.com. Umi najit ty nejlevnejsi benzinky v okoli. Ale pozor, dost casto jsou ty levne prave ty pro cleny nebo za hotove. Nicmene i tak je rozdil tankovat za $2.59 nebo $3.19 v ramci jednoho bloku.
Tolik trochu bokem moje zkusenosti .

Odpovědět

Zdravím,ja som teraz v USA a mám takú dilemu… hotovosť pomaly dochádza a chcela by som vybrať nejako peniaze z účtu . Môžem použiť bankomat na výber? A mám hľadať nejaký špeciálny bankomat či stačí akýkoľvek na ktorý natrafim? Ďakujem za skorú odpoveď

Odpovědět
Petr Novák (2522)
24.7.2016
16:04

@Ana: Ahoj, můžeš použít kterýkoliv bankomat. Výhodnější však je platit kartou – do budoucna. :-)

Odpovědět
Robert (18)
25.7.2016
14:32

Ahoj Petře,
všichni chtějí vidět to nej z New Yorku. Samozřejmě syn (10.let) se ptá na nějaké extra hračkářství jako jsme viděli v Londýně (Hamleys). Mají tu něco podobného? Děkuji R.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
25.7.2016
20:05

@Robert: Ahoj Roberte, v Rockefellerově centru a u Flatiron Building je obchod s legem. Synátor si tam může hrát, případně se podívat třeba na známé newyorské památky postavené z Lega.

Nejstarší hračkářství v USA Fao Schwarz v New Yorku zavřelo loni a hračkářství ze Sám doma 2 ve skutečnosti neexistuje – vzniklo v ateliérech v Chicagu.

Odpovědět

@Robert: @Petr Novák: You can try this:
https://www.toysrus.com/, then Find a Store.

Odpovědět
Franta (3830)
25.7.2016
21:54

Tak já taky něco přihodím.
foursquare.com/top-places/new-york-city/best-places-toys
yelp.com/search?cflt=toys&find_loc=New+York%2C+NY
newyork.cbslocal.com/top-lists/nycs-5-best-toy-stores/

Odpovědět
Robert (18)
26.7.2016
11:23

Pánové děkuju. S tím LEGEM to bude výhra. Znáte malé kluky. R.

Odpovědět
Vlasta (2)
4.8.2016
14:31

@Petr: Někde jsem četl že ZIP 99999 bere jako cizince, brzo to vyzkouším

Odpovědět
Petr Novák (2522)
4.8.2016
18:22

@Vlasta: Také jsem o tom slyšel. 99999 nebo 00000 funguje jen na některých sítích čerpacích stanic. Nicméně za zkoušku to stojí. :-)

Odpovědět
Marci (161)
18.8.2016
5:33

@Petr:

Nemusis mit kdyz tankujes u Costca tu jejich kartu nez te te to vubec pusti k dalsimu kroku?
K nakupovani v obchode nutna je,plus dnes jeste navic uz se musi platit Jen Visa kartou.

Odpovědět
Marci (161)
18.8.2016
5:44

@Petr Novák:

Jen si ale neberte Maestro a ani Master Card neni vsude akceptovatelna I kdyz je teda o hodne lepsi nez Maestro, s Tim se neda platit skoro nikde..

Odpovědět
Robert (18)
27.8.2016
17:42

Ahoj Petře. Tak s tím legem to vyšlo. Synátor byl jak zhypnotizovaný. Mně se líbil daleko víc ten uzounkej barák naproti obchodu. Zajímala by mě ale jiná věc. Proč jsem po různých obchodech a dokonce i hotel jsem platil větší částku než měla být. Prý tax nebo taxa. Možná jsem tu na stránce o USA něco přehlídl. Děkuju Robert.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
27.8.2016
18:29

@Robert: Ahoj Roberte, to jsem rád, že synátorovi Lego líbilo. Vyšší částku jsi platil, protože ceny v New Yorku jsou uváděny bez daně (bod 15).

Odpovědět
Robert (18)
27.8.2016
18:52

Vždyť říkám že jsem něco přehlédl. Díky.
Jinak uvažuji že tam poletím ještě jednou a sám.
Rád se procházím dlouho do noci, to ale s dítětem nejde. Plavba lodí mě nadchnula a hlavně metro. To je úžasné.
Všem ŕíkám že jednou v životě by měl člověk vidět a zažít něco z New Yorku. Zatím se měj a ahoj. Robert.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
28.8.2016
15:46

@Robert: Ahoj Roberte, metro je super. Na nádraží Grand Central Terminal je obchod se suvenýry dopravního podniku. Prodávají tam kopie cedulí které jsou vyvěšeny u vstupu do metra. Je to hezký a originální suvenýr, třeba pro příště.

Odpovědět
Vendula (5)
6.9.2016
11:25

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je nutné mít nějaký doklad o finančních rezervách na účtě? Letíme do Toronta (sebou budeme mít zvací dopis),ale pak budeme cestovat autem do USA. Může se stát, že by po nás na hranicích chtěli nějaký takový doklad? Pokud ano, jaký doklad by měl stačit?

Moc děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2522)
6.9.2016
22:42

@Vendula: Dobrý den,

pravděpodobnost, že ho budou chtít, je velmi malá. Museli byste vzbudit podezření, že chcete v USA nelegálně pobývat a pracovat. V takovém případě by stačil výpis z účtu, nebo úředníkům ukázat internetové či mobilní bankovnictví. Na 99 % jim však postačí jednoduchá odpověď, kolik s sebou máte peněz.

Odpovědět
Jirka (1)
26.9.2016
19:50

Dobrý den,

plánuji cestu na západní pobřeží USA a chystám se půjčit auto v LA na letišti. Bookuji přes rentalcars.com. Máte někdo zkušenost? Resp. Budu na místě doplácet nebo cena rezervovavá skrze portál zůstane cca nezměněna?

Nemá vliv na výši nájemného (+krytí) použití debetní místo kreditní karty?

Moc díky

Odpovědět
Láďa (2)
26.9.2016
22:05

@Jirka:
Ahoj, s rentalcars.com zkušenosti nemám, ale několikrát jsme si půjčovali auto přes http://www.economycarrentals.com/ a nikdy nebyl problém. Jsou dokonce ještě levnější než rentalcars.com. Nevýhodou je, že dopředu nevíš, o jakou půjčovnou se jedná. Dozvíš se to až po rezervaci, ale rezervaci lze kdykoliv bez poplatku zrušit, takže kdybys z nějakého důvodu dotyčnou půjčovnu nechtěl, tak to není žádný problém. My měli skoro vždy Alamo, což je jedna z nejznámnějších (a asi i nejlevnějších) půjčoven v USA. Cena na http://www.economycarrentals.com/ je vždy konečná, neplatili jsme nikdy více (kromě dálničních poplatků, ale ty v Kalifornii víceméně nejsou, tam jsme platili akorát na mostech do San Francisca). Pokud jde o rozdíl kreditní/debetní karta, tak k tomu mohu napsat jen to, že někteří prodejci vyžadují pouze kreditní karty a debetní neberou, na jedné benzince jsme se ale setkali s opačným případem – nebrali kreditky. Doporučuju mít obě.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
27.9.2016
21:42

@Jirka: Ahoj Jirko,
s RentalCars mám zkušenosti, zaplatil jsem tam rezervaci a v půjčovně jsem již nic jiného neplatil. Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou se nedělají.

Odpovědět
Zuzana (2)
16.1.2017
17:44

Zdravím, předem chci poděkovat za skvělý web. Letos v září chceme s přítelem jet na jeden až dva měsíce do západní Ameriky (plus NY) a zde jsem se dočetla, že je potřeba kreditní karta. Bude stačit, když jen jeden z nás bude mít kreditku a ten druhý debit? Nechci si zbytečně zakládat další účet, který bych potom nevyužila. Také nejspíše využijeme váš 21 denní plán cesty a roztáhneme si jej na ty cca dva měsíce, plus nějaké zajížďky (San Diego např.). Září ještě nikdy nebylo daleko jako teď:)) díky moc za odpověď!

Odpovědět
Franta (3830)
16.1.2017
18:07

@Zuzana: Jedna bude bohatě stačit. Jde o to, že někde neberou debetní. Výhoda je embosovaná debetní karta, má vytlačená čísla i text a vypadá vlastně jako kreditní.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
16.1.2017
20:33

@Zuzana: Jedna kreditka stačí. Já si dokonce vystačil jen s debetní kartou.

Odpovědět
Lukáš (393)
17.1.2017
10:29

@Zuzana:
Určitě stačí debetní a hlavně embosovaná…protože na mnoha místech v USA nefunguje připojení a platil jsem tak, že prodejce ti kartu přejede “žehličkou” a jen obtiskne ta embosobaná čísla na papír.
Ve všech případech z účtu nakonec stržena přesně daná částka…žádné podvody :)

Odpovědět
Katka (11)
23.1.2017
14:00

Měla bych dotaz ohledně karty. Máme s přítelem oba debetní kartu. Na obou je napsáno debit, takže asi těžko někomu namluvíme, že je karta kreditní. Na mojí kartě je DEBIT vytlačené a na přítelově ne, ale nápis tam je stejně. Vzhledem k tomu, že jsme studenti, je pro nás zařizování kreditní karty zbytečné, ale chceme si půjčovat auto u Alama a bojím se, jestli nám tyhle karty přijmou. Řešili jste někdo stejný problém s nápisem debit na kartě?

Odpovědět
Viktor (1)
27.1.2017
21:05

Projel jsem celý jih Států bez větších problémů s debetní Master Cart, jenom se všude musí uvádět jako kreditní. Jen dvakrát mi to nechtělo zkousnout u benzinky, kde jsem zadával vždy Dallaské psč, ale stačilo zajít za obsluhou, která stojan na kartu odblokovala a potom vydala účtenku. V obchodech, restauracích, motelech a hotelech nebyl žádnej problém. Mimo letiště není potřeba ani pas, všude , dokonce i při policejní kontrole mi postačil EU řidičák, ani ten mezinárodní papír jem nepoužil.

Odpovědět
Bára (3)
3.2.2017
16:35

Dobrý den,
chci se zeptat, proč by v USA mělo vadit, že mam debetní kartu? Popřípadě jaké ma platba debetni oproti kreditní kartou nevýhody? Nevim jestli kvůli cestě do USA zařizovat jinou, další kartu, kterou již pak nikdy nevyužiji.

Odpovědět
Mesi (776)
4.2.2017
0:05

@Bára: 1) nevadi to 2) pro vas muze byt (jedinou) vyhodou asi pouze to, ze v pripade rezervace auta, ubytovani, … si pri check-in nebo prevzeti auta zablokuji zalohu, ktera v pripade auta nemusi byt mala. Na kreditce je vam to jedno, na debitce ty penize proste najednou nemate az do doby check-out nebo vraceni auta, coz muze dovolenou zneprijemnit.
Vyhodnost/nevyhodnost debit vs. kredit je spis pro lidi zijici v USA, protoze tu bankovnictvi funguje jinak nez v EU.

Odpovědět
Jirka (2)
8.3.2017
20:36

Dobry den,
mam stejny problem. Za mesic odletam na Costa Ricu a mam jiz zaplacene auto u rentalcars a pujcene je u europcar. Deposit maji 1500 USD, ale moje banka mi da poze 20 tis coz je malo. Debetky tam neakceptuji, pisi v podminkach. Mam se spolehnout ze mi karta projde, nebo nemusi a napose nefunkci ci co? Je na ni napsan debet, ale penize na ni mam a nevadi mi ze budou strhnuty a pak vraceny. Nevim co ted delat. Poradte prosim. Zkusim oslovit i jine banky jestli nedaji alespon 40 tis kc, ale spise ne. Dekuji Jirka

Odpovědět
Petr Novák (2522)
8.3.2017
23:20

@Jirka: Dobrý den,

nejlepší bude napsat přímo do konkrétní půjčovny a zeptat se. Vysvětlit situaci a pohrozit zrušením rezervace.

Hledal jsem informace o půjčení auta v Kostarice a dost se to liší. Někde píšou, že debetní karta není problém, pakliže má na sobě logo Mastercard nebo Visa. Jinde píšou, že debetní karta není problém, pokud si dokoupíte plné pojištění… které ale může přesahovat hodnotu pronájmu.

Je to trochu věštění z křišťálové koule. :-)

Odpovědět
Jirka (2)
9.3.2017
8:47

Děkuji za email. To jsem zkoušel pohrozit u rentalcars, ale oni s tím nic nenadělají. Volali na Kostariku, ale tam jim řekli, že pouze kreditní a pokud si připlatím další druhé pojištění v ceně 5500kč, tak bude depozit už jen 300 USD. Nejsem ale blázen, když už teď mě auto stojí na 11 dní 12 tisíc. V Rentalui mi řekli, že se s tímto setkávají denně a že lidé kvůli takovéto banlitě ruší rezervace a auta si nepůjčují. Nevím ale jak se to jiným podaří přes debetní… Sázka do loterie-buď mi projde debetní a nebo příjdu o 12 tisíc a nebo vysolit dalších 5 navrch za druhé pojištění. Je t smutné, že USA jede na dluh. Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2522)
9.3.2017
22:57

@Jirka: Zkus napsat přímo na pobočku konkrétní půjčovny, RentalCars je pouze zprostředkovatel. Pokud je pobočka na Kostarice malá, třeba budou svolní ke snížení limitu na 750 USD. Za pokus nic nedáš.

Odpovědět
Mesi (776)
10.3.2017
1:47

@Jirka: Prednostni pouzivani kreditnich karet neni o tom, ze by USA jelo na dluh, ale o takzvanem kreditu, ktery je tu nejdulezitejsim ukazatelem spolehlivosti klienta pri zadosti o pujcku na cokoli. Evropane debitkou utraci vyplatu, ktera jim prisla, Americane kreditkou utraci vyplatu, ktera jim prijde. Je to pouze otocene a nejblizsi vyplatou se to splaci. To takzvane “jedou na dluh” tedy znamena, ze dluzi tyden nebo dva tydny (podle toho, jak casto chodi vyplata) s tim, ze vedi, ze ty penize prijdou. Riziko je v tom, pokud mam limit vyssi nez mzdu a nebudu si vydaje hlidat. V CR si par procent obyvatel nezodpovedne pujcuje v bance, v USA si par procent obyvatel nezodpovedne pujcuje ze sve kreditky. Ano, je tedy snazsi se zadluzit s kreditkou.

Odpovědět
Wendy (2)
13.4.2017
8:35

Ahoj, chtěla bych se zeptat proč je i pro turisty výhodnější platit kartou? Díky za odpověď :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
13.4.2017
8:54

@Wendy: Ahoj, z celé řady důvodů:
1. Nemusíš si vyměňovat peníze, jezdit do směnárny, pak vyměníš málo, nebo moc a dolary ti zbudou… s kartou tohle neřešíš.
2. V závislosti na tvé bance a směnárně může platit, že při platbě kartou získáš lepší převodní kurz (při platbě kartou se uplatňuje devíza prodej).
3. Zvlášť s bezkontaktní kartou je pohodlnější a rychlejší u pokladny pípnout, než platit cash. Tím spíš, když potřebuješ rozměnit větší bankovku.
4. Karta je bezpečnější. Když ti ukradnou hotovost, nebo peníze ztratíš, přišla jsi o všechno. Když ti ukradnou kartu, můžeš ji ihned zablokovat a peníze na ní jsou nedostupné. Pokud máš navíc pojištění platební karty, nepřijdeš ani o zneužitou částku.
5. Při platbě kartou si následně v internetovém bankovnictví můžeš prohlédnout výpis z účtu. Přesně víš, za co jsi kolik utratila.
6. U některých platebních (zejména kreditních) karet získáš při placení dodatečnou slevu, nebo je ti část z útraty vrácena zpět (říká se tomu cashback).

Odpovědět
Mesi (776)
16.4.2017
18:37

@Wendy: Presne z tech duvodu, ktere popsal Petr Novak. Uplne ty same duvody pro tebe plati i doma jako pro neturistu.

Odpovědět
Eliška (2)
13.5.2017
23:59

Ahoj,

bude mi v USA platit debitní kartou mastercard od Era účtu, nebo musím mít nutně VISA?
Možná blbý dotaz, ale v těhlech věcech se vůbec neorientuju

Díky za odpověď :)!

Odpovědět
Petr Novák (2522)
14.5.2017
21:07

@Eliška: Ahoj Eliško, MasterCard i Visa fungují bez problémů.

Odpovědět
Hanka (1)
18.5.2017
7:20

Ahoj,
mám rezervaci na hotel přes Booking.com. Zadávala jsem číšlo mé platební karty, ze které mi peníze ještě nestrhly. Evidentně mi částku strhnou až po příjezdu. Kartu mám VISU a není kreditní. Půjde to normálně zaplatit? Zřídila jsem si pro jistotu ještě kreditní kartu, ale nevím, jestli s ní můžu zaplatit, když jsem při rezervaci hotelu udávala číslo své platební karty..

Odpovědět
Lukáš (393)
19.5.2017
9:53

@Hanka:
Ahoj Hanko,

když se pozorně podíváš na tvoji rezervacina Bookingu, je tam přesně vidět kdy a kolik si strhnou z tvé karty.
Velmi často bývá uvedeno: “NO PREPAYMENT NEEDED – pay at the property” …čili opravdu zaplatíš až kartou na místě.
K druhé části dotazu: kreditní karta není nutná, používej svoji debitní jako kreditní, kromě některých benzínek jsem s ní zaplatil všude.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
19.5.2017
11:58

@Hanka: Zde žádný problém nebude, zaplatíš to bez obtíží. :-)

Odpovědět
Halina (14)
29.5.2017
17:59

@Hanka:
Měli jsme rezervována ubytování přes booking na 11 místech a platili debitní kartou. Akorát na jednom místě byl problém, kde to debitní kartu nevzalo. Tam zaplatil syn kreditkou. Byla možnost platit také v hotovosti.

Odpovědět
Jakub (19)
14.7.2017
23:26

Zdravím. Ak by sa stalo náhodou, že pri platbe kartou v nejakom obchode napr Trader Joe’s alebo Walmart atď. by mi nefungovala z nejakeho dôvodu karta tak môžem zaplatiť hotovosťou, či sa ma vopred predavač/ka spýta ako budem platiť?A mám debetnu kartu na ktorej je to aj napísané, takže ich asi neoklamem, že je kreditna.

Odpovědět
Franta (3830)
14.7.2017
23:52

@Jakub:
Jak budeš platit, je na tobě. A že je karta debetní, je jedno. “Vadí” jen někdy v autopůjčovnách. Při běžném placení to neřeší. Jen se diví, když chce terminál PIN, to moc neznají.

Odpovědět
Lukáš (393)
17.7.2017
9:13

@Jakub:
Vždy měj raději i hotovost, mě karta během 2 měsíců nešla jen u benzínky.
Zadávání PINů u našich debitních karet je dost vtipné…na východním pobřeží to celkem znají…ale kdesi v Arizoně nebo Idahu na nás koukali, jako že jim ten terminál chceme ukrást nebo zničit…protože vážně netušili proč si ho natáčíme k sobě a snažíme se na něj něco naťukat :D

Odpovědět
Jakub (19)
17.7.2017
13:50

Ďakujem, hlavne aby šla na hoteli pri ubytovaní, inak mi to bude aj jedno keď budem mať hotovosť:)

Odpovědět
Martin (3)
10.8.2017
18:48

Bude sa dat platit aj debetnou kartou ktora nie je embasovana? Ci ta debetna pojde len embasovana?
Dakujem

Odpovědět
Franta (3830)
10.8.2017
19:31

@Martin:
Pochybuji. A pokud ano, tak v minimu případů. Ona se totiž nedá ani projet “žehličkou”.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
10.8.2017
22:19

@Martin: Ahoj Martine, určitě ne všude. Pořiď si raději embosovanou kartu.

Odpovědět

Mám VISA kartu debetní k účtu, vedeném v jiné zemi EU, ale trvalý pobyt mám v ČR a poletím z ČR. je to problém u CBP, nebo při placení? Děkuji!

Odpovědět
Franta (3830)
23.11.2017
8:56

@Dan:
CBP je tvoje karta šumák.
Pokud je na ní tvé jméno a jsou povolené zahraniční platby, tak nebude problém ani u placení.

Odpovědět
Marty (11)
23.12.2017
15:41

Když mám tedy Era debetní kartu, můžu s ní bezproblému platit a ta měna se automaticky bude převádět na dolary?
Pokud bych tam chtěl pracovat, je možné si nechat výplatu posílat na český účet, nebo je lepší si založit nový účet v USA?
Dá se obejít s debetní americkou kartou? Kreditní nechci.
Díky.

Odpovědět
Franta (3830)
23.12.2017
16:25

@Marty:
Jj, s debetkou tam můžeš normálně platit. Platbu ti tvá banka (Era) strhne v měně účtu (Kč?). Pro přepočet použije kurz k dolaru v den zúčtování platby, používá se kurz “nákup”, tzn. ten vyšší.

Další část dotazu je lezce úsměvná.
Kam se pošle výplata si domluv se zaměstnavatelem. Amerika jede spíš v kreditkách. I tím, jak splácíš, si buduješ svůj osobní kredit spolehlivosti.
A na závěr, jen tak mimochodem, bavíme se o legální práci, že ano?

Odpovědět
Mesi (776)
23.12.2017
17:54

@Marty: S debitkou jako turista bez problemu prezijes, pokud se karta nebude libit terminalku, tak kliknes, ze se jedna o kreditku. Pokud i potom bude problem, tak zbyva bankomat nebo hotovost. Druha cast: nepises, jak pracovat. Pokud mas predstavu, ze odjedes do USA a budes proste pracovat, tak zapomen a zjisti si vice informaci. Pokud mas jakykoliv doklad opravnujici te k praci v USA, tak 1) kam pujde mzda, si domluvis se zamestavatelem – sek, ucet … ze by ti ale chteli posilat penize na zahranicni ucet, s tim nepocitej – uz jen kvuli odlisnosti americkeho bankovnictvi nejde o nic jednoducheho. 2) S debitkou prezijes, ale pokud se ti podarilo ziskat vyse zminene doklady opravnujici k praci, tak to nebude prace na rok. Tim padem je lepsi mit kreditku. Odlisis se tim od Mexicanu a budes si budovat kredit, ktery je pro zivot v USA temer nezbytny.

Odpovědět
Marty (11)
4.1.2018
7:46

@Franta, @Mesi: Samozřejmě, že by se jednalo o legální práci. Chtěl bych zkusit work and travel. Zatím třeba jen na letní prázdniny. O kredit spolehlivosti mi vůbec nejde a řešit ho nechci. Vím, že jsou díky tomu různé výhody jako třeba placení nájmu, nebo půjčení auta a tak, ale stejně jako tady v Česku, platím debetní kartou a nemusím řešit dorovnávání na kreditku atd. Prostě když na něco nemám, nekoupím si to a nebudu na kreditku “půjčovat” (i když de facto ze “svého”), když nemám zaručeno, že to určitě dokážu dorovnat zpět, aby nenabíhaly úroky. Zkrátka se mi kreditka nelíbí. Třeba časem změním názor, ale nyní to tak není.
Nemáte případně nějaké tipy na nejlepší volbu účtu s debetní kartou?

Odpovědět
Mesi (776)
6.1.2018
23:54

@Marty: V podstate kterykoliv ucet, ktery ti povedou zdarma. Kreditku stejne jako “novy” nedostanes, leda bys slozil zalohu ve vysi kreditu na karte. Ucet zdarma dostanes napriklad v US Bank, Chase, American Bank a dalsi a dalsi. Vzdy ale rict, ze chces pouze ucet s debitkou.

Odpovědět
Marty (11)
9.1.2018
23:47

@Mesi: Super, díky za odpověď. :)

Odpovědět

Odlétáme v dubnu do LA , kde budeme cca 6 dnu , potom do Mexica a z mexica zpět do L.A.
po několika dnech zpět do CR. Máme vyřízené ESTA, bude platit i při návratu do USA z Mexica??
Děkuji

Odpovědět
Janinka (5)
28.1.2018
15:24

Ahoj všichni, chtěla bych Vás poprosit o radu. Odlétáme v půlce března na 14 dní na západ USA, máme vytvořený itinerář a v něm i výlet na Catalina Island nedaleko LA, kde už máme domluvenou projížďku po místní rezervaci s průvodcem. Na ostrov jezdí mimo sezonu jen jedna společnost. Jízdenky na loď se dají koupit on-line s platbou kartou, ale při zadávání karty se musí vyplnit i adresa. A tady je problém – pořád to hází chybu, že adresa nesedí (s interpunkcí i bez, s městem i bez…). V mé bance mi sdělili že oni platbu vidí, nemají s ní problém, ale ten US server ji odmítá. Zkoušeli jsme debetku MasterCard od Airbank, kreditku Mastercard od Raifky, Visu od KB, Visu od kamarádky, co má účet vedený v Polsku. Z té plavební společnosti mi neodpovídají na email. Neřešil jste to už někdo nebo neměl byste prosím někdo radu co ještě zkusit? Díky moc, J.

Odpovědět
Mesi (776)
28.1.2018
18:40

@Janinka: Asi bych to neresil a koupl listky na miste. Vyplouvate z Long Beach nebo ze San Pedra? Nemyslim, ze lod bude plna, obzvlast v breznu. Mimochodem, v den narozenim je cesta zdarma :o) kdyby nahodou…

Odpovědět
Janinka (5)
28.1.2018
19:14

@Mesi: Moc díky za odpověď. Pojedeme ze San Pedra. No, doufám, že nebude plná – vzhledem k prohlídce na ostrově musíme jet hned tou první tam a poslední zpět. A je možné ty lístky koupit na místě? Na netu jsem takovou informaci nenašla. Narozeniny ten den bohužel nikdo nemáme, taky jsem to už studovala :-).

Odpovědět
Mesi (776)
29.1.2018
1:12

@Janinka: Ano, listky lze koupit na miste.

Odpovědět
Luky P (3)
29.1.2018
11:49

Dobry den mam prosbu,kolik penez (Kasch) muzu mit v penezence?letim poprve do Ny nasledne Miami… chtel bych mit v bankovkach +- 1200 Us Dolaru,nerad pouzivam karty.
Dekuji za odpoved.

Odpovědět
Franta (3830)
29.1.2018
12:23

@Luky P:
V hotovosti (cash) můžeš mít, kolik chceš, jen je potřeba nahlásit (vyplnit do celního prohlášení) částku vyšší než 10.000,-USD. Nevezmou ti to, jen to chtějí vědět. Nejspíš něco jako limit na hotovostní platby u nás.
Já teď měl s sebou cca 5.000,-. Takže 1.200,- klidně vezmi a ani to nemusíš nikde hlásit. Jen doporučuji to mít na několika bezpečných místech, kdyby něco, tak ať nepřijdeš o vše.

Odpovědět
Luky P (3)
29.1.2018
14:51

@Franta: Dekuji za rychle odepsan,vase stranky jsou super celi den jsem v tom zaborenej.Dobra prace ,diky moc…

Odpovědět
Luky P (3)
29.1.2018
14:52

Dekuji moc,vase stranky jsou super…

Odpovědět
Franta (3830)
29.1.2018
16:33

@Luky P:
:-)
Ty stránky nejsou moje, jen tu hodně spamuji.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
29.1.2018
21:07

@Luky P: Opravím Frantu – nespamuje tady, ale rozdává cenné rady a odpovídá na dotazy, čehož si neskutečně moc vážím!

Odpovědět

Môžem poprosiť o bližšie info k blokaci zálohy pri pujčení auta? Hodnota pronájmu auta bude asi 1200 USD, tzn. že mám počítať s úhradou tejto sumy pri pujčení auta a ďalšej blokácii sumy/zálohy v rovnakej výške (s ktorou nebudem môcť manipulovať až pokým auto nevrátim do pujčovny) ? Vďaka za objasnení… nikde som bližšie info k tomu nenašla, tak snáď pochodím tu..

Odpovědět
Kuba (219)
28.2.2018
9:53

Záleží na autopůjčovně. Mně například v AVIS pro půjčení v hodnotě cca 700 USD blokovali pouze 1000 USD (tedy cca. 700 půjčení + 300 blokace). Mám zákaznickou kartu AVIS preferred a nevím, jestli je to jinak standard i pro nečleny.

Odpovědět
JirkaPT (82)
10.4.2018
23:10

Ahoj, možná jsem nepřečetl všechny dotazy, ale mezi aktuálními toto není. Pokud mám auto rezervované přes Rentalcars, tak mi přišlo, že veškeré povinné pojištění je v ceně. Po dotazu na Alamo, zda je auto opravdu zarezervováno, mi bylo sděleno, že ano a podle všeho, co mi vyjmenovali, je klasické pojištění Included. Je potřeba si něco doplácet? Mám na mysli nějaké extra pojištění (a tím nemyslím pojištění čelního skla atd. spíš něco fakt potřebného), mýto je jasné, to se dle popisu bude doplácet po vrácení vozu. Děkuji moc za cenné rady. Letíme na Floridu. Mějte se krásně :-)

Odpovědět

@JirkaPT: s tím mýtem by mě zajímalo, jak má alamo ten svůj program TollPass™, to už je rovnou jakoby aktivované? Nebo musím na pobočce ještě něco doobjednat? Také jsem to pochopil tak, že když si prostě najedu na dálnici, kde je mýto, tak mi to normálně strhnou s karty, dle toho jejich ceníku (že na pobočce nemusím nic doobjednávat). Šlo mi o to, aby tam nebylo nějaké penále, že jsem si tu službu TollPass™ neaktivoval. Díky za info. Na floridě budu mít také auto, tak mě to zajímalo.

Odpovědět
Helena (2)
16.4.2018
11:37

Zdravím. Mám osobní zkušenost s nákupem týdenní MTA Metro Card v automatu v metru v NY. Chtěla jsem platit českou debetní VISA kartou, ale nejprve to nešlo. Až pak jsem na informacích zjistila, že to chce místo PINu jejich ZIPcode, což je v našem případě 00000 (pro lidi mimo USA).

Odpovědět
redroosterlittle (3)
20.4.2018
18:03

@Petr Novák: Lhát v USA (úřadům) je jedním z nejtěžších zločinů. Je lepší říct (nepříjemnou) pravdu, než lež. Pravda, u politiků je to jinak.

Odpovědět
redroosterlittle (3)
20.4.2018
18:11

@Petr Novák: Nesmíte mít přes 10000 USD, to pak musíte hlásit…

Odpovědět
redroosterlittle (3)
20.4.2018
18:23

@Petr Novák: Hlavně, při placení kartou není problém s falešnými bankovkami. Je jich tam poměrně hromada a zejména turista může dost naletět.

Odpovědět
Jirka (1)
22.5.2018
22:47

Jak je v USA rozšířený Google Pay? Berou ho všude? (tedy bezkontaktní karty)?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.