Od dnešního dne můžete do USA bez víza!

Obyvatelé České republiky mohou od dnešního dne cestovat do Spojených států amerických bez víza, stačí vyplnit elektronickou žádost ESTA. Vyplnění dotazníku zabere jen pár minut a za pár minut vám obratem přijde zpráva, zdali byla vaše žádost schválena. Poplatek za vyplnění formuláře jsou 4 dolary, v případě schválení se platí dalších 10 dolarů.

ESTA | © DHS.gov

Jak je to se vstupem do USA

Schválení žádosti ESTA automaticky neznamená umožnění vstupu na půdu USA! Po přistání na letišti ve Spojených státech budete muset podstoupit pohovor s imigračním úředníkem, který teprve rozhodne, zdali vás na americkou půdu vpustí. V ojedinělých případech se může stát, že vás posadí na letadlo zpět a vy poletíte domů.

Formulář vyplňujte samozřejmě bez sebemenšího lhaní a na oficiálních stránkách. Doporučuji si také pročíst návod jak vyplnit formulář ESTA.

Diskuze k článku (69 komentářů)

Růža (1)
22.4.2011
11:27

Ahoj.Máš supr web. :) Chtěl bych se tě zeptat co všechno si musím zařídit k trvalému pobytu v USA.Konkrétně NYC.A hlavně kolik by to stálo……..Díky za odpověď ;)

Odpovědět
Petr (2524)
24.4.2011
12:42

Ahoj Růžo,
úplně nejideálnějším, ale i nejsložitějším řešením je získání zelené karty, která tě opravňuje k pobytu. Každý rok ji získá zadarmo 50 000 uchazečů, losuje se vždy na podzim… až to bude aktuální, tak tady vyjde článek.

Druhou možností je, že nějak vynikáš – ve vědě, sportu, kultuře apod., popřípadě podnikáš a přinášíš emerické ekonomice velké finanční prostředky.

Třetí možností je, že některý z tvých příbuzných je Američan, popřípadě již má povolení k pobytu v USA.

No a do čtveřice – některé americké firmy v omezené míře hledají uchazeče na pracovní místa, která nemohou zaplnit Američany. To je taky určitá šance – nejlepší však bude přihlásit se do slosování o zelenou kartu.

Odpovědět
Šárka (2)
8.8.2011
19:11

Ahoj. Mam také dotaz k trvalému pobytu v USA, máme s přítelem v plánu koupit dům v USA a odstěhovat se tam. Máme vízum v pase na dobu pobytu půl roku. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli nevíš, jak je to se školní docházkou, kdybychom chtěli, aby náš syn tam chodil do školy. Děkujeme za odpověď.

Odpovědět
Petr (2524)
9.8.2011
15:02

Ahoj,
máte s přítelem v USA zajištěnou práci, nebo chcete v USA pobývat pouze na turistické vízum? Třeba právě práce by vám otevřela dveře k dlouhodobějšímu pobytu.

Co se týká dětí – máš na výběr ze tří možností, můžeš ho dát do státní školy, do soukromé (platí se) anebo ho učit doma. Do té státní školy, která je nejčastější, se nastupuje v 5 letech, kdy dítě začne chodit do školky. Po nich následuje 12 let normální výuky, což je jako naše základka.

Odpovědět
Šárka (2)
9.8.2011
21:30

Ahoj.
Díky za odpověď. Práci zajištěnou nemáme, chceme si jí tam najít po odstěhování a chtěli bychom tam právě zůstávat déle než pouze půl roku, co nám umožňuje vízum. Takže jestli tomu rozumím dobře, co se týče školy, není problém aby tam syna jako cizince přijali na státní školu. K jeho přijetí do školy potřebujeme dlouhodobý pobyt?

Odpovědět
Petr (2524)
10.8.2011
4:32

Ano, potřebujete mít povolen trvalý pobyt a následně potřebujete ještě social security number (něco jako naše rodné číslo).

Odpovědět
gabriela (8)
15.1.2012
3:54

1- Kolikrát mohu vycestovat do USA na ESTU?

2-Opustila jsem USA misto 90ti dnů 92 dnů ne mou vinou , mám od letecké společnosti potvrzení, že jsem nemohla v daný den odletět. Je to problém? Jak je to vůbec zjistitelné?

3-Mám stále platnou ESTU, ale zažádala jsem nedavno o nepřistěhovalecké visa , které mi bylo zamítnuto, mohu i tak stále letět do USA na ESTU?

D Ě K U J I  M O C ZA ODPOVĚDI !!!!!!

Odpovědět
Lucas (4)
27.7.2013
13:13

Dobrý den,

V posledním půl roce jsem byl nasazen jako voják z povolání v Afganistánu kde jsem se seznámil s občankou USA s kterou jsem se ještě před jejím odletem zpět do USA tento měsíc stihl zasnoubit. V říjnu 2013 bych chtěl za ní letět a oba jsme rozhodnutí se vzít po mém příletu. Mám tedy několik otázek a za jejich zodpovězení Vám budu nesmírně vděčný. Je možné na tomto základě dostat snoubenecké vízum? Kdo o něj žádá? já nebo má snoubenka v USA? Co vše je pro vizum ještě nutné doložit a nebo kam jít v ČR s mou žádostí děkuji mnohokrát.

Odpovědět
Monika (6)
29.7.2013
1:40

@Lucas:
Kam jít v ČR? Zkus ambasádu.
Ale to, že se chcete vzít hned po tvém příletu bych nikde neříkal. Mohlo by se stát, že tě tam nepustí.

Podívej se tady. http://www.chicago-cz.com/forum/viewforum-27.html
Ale nejspíš tem link smaže.

Odpovědět
Lucas (4)
29.7.2013
13:49

Dekuji, svatba nebude hned po mem priletu, prvne spolu zkusime pochopitelne nejaky cas zit ale rad bych tam s ni uz zustal a nevracel se coz s jinym vizem neni zase az tak mozne. Nebo mas jine zkusenosti?

Odpovědět

to Lucas:
Pročti si forum, na které ti dala Monika odkaz. Najdeš tam odpovědi na tvé otázky. Pokud požádáš o snoubenecké vízum, tak se tím zavazuješ se po příjezdu do USA oženit během 90 dnů. Pokud to v této lhůtě nestihneš, tak musíš území USA opustit. Pokud bys jel na ESTU a během tvé návštěvy se oženil, tak bys porušil zákon, protože už teď víš, že až tam přijedeš, tak se budete brát. K tomuto účelu slouží jen snoubenecké vízum.

Odpovědět
Lucas (4)
29.7.2013
23:33

To Eva: Mnohokrát děkuji za tvé rady ale zase jak psala Monika když řeknu v USA že tam jedu za snoubenkou tak je jasné že se do 90ti dnů budem muset vzít ale pokud bych měl snoubenecké vízum tak doufám že by to bylo bez problému. Omlouvám se za spekulace a věčné otázky ale poletím tam poprvé a rád bych i naposled.

Odpovědět
Eva (32)
30.7.2013
5:18

To Lucas:
Pokud poletíš do USA na ESTU a řekneš jim, že se během návštěvy oženíš, tak tě obratem pošlou domů. Porušuješ tím imigrační zákon. K tomuto účelu slouží jen snoubenecká víza. Ale ani s tímto vízem nemůžeš v USA zůstat déle než 90 dnů.
Jestli můžu, ráda bych ti dala radu. Píšeš, že v USA si nikdy nebyl. Snoubenku znáš jen z Afghánistánu. Být tebou, tak nejdříve do USA odjedu jen na ESTU, strávím se snoubenkou 3 měsíce ve společné domácnosti v běžném životě. Lépe se tak poznáte a uvidíte, jestli vám to bude klapat. Jako vojákovi, ti nemusím říkat, že vztahy z válečné zony jsou zatraceně odlišné od těch civilních. Přemýšlel si už taky o tom, jak se budeš v USA živit?

Odpovědět
Lucas (4)
30.7.2013
11:03

Pokud poletím na ESTU můžu letět za snoubenkou na 90 dní a pak se musím vrátit pokud dostanu snoubenecké vízum tak do 90 ti musím realizovat svatbu a pak můžu zažádat o prodloužení pobytu a o GC? nebo se prostě také musím vrátit? jen s tím rozdílem že budem manželé? Děkuji mnohokrát za radu vážím si toho, jen ted nevím jestli jsi myslela že vztah z válečné zony je lepší nebo horší než civilní, setkal jsem se totiž už s oběma názory.

Odpovědět

Pokud budeš mít snoubenecká víza a během 90 dní se v USA oženíš, tak po svatbě zažádáte o GC a tvůj pobyt až do jejího obdržení bude v USA legální. Po svatbě bys nemusel USA opustit.
To jestli je vztah z válečné zony lepší nebo horší než z běžného života ti nepovím. Jak bude vztah fungovat vždycky záleží na obou partnerech. Nezáleží přece na tom, kde jsi parntera poznal. Já jsem jen chtěla říct, že ve válečné zoně se lidi chovají odlišně. Mozek jakoby funguje na nouzový režim a jde jen o to, všechno přežít. Kvůli tomuto psychickému vypětí se každý snaží maximálně odreagovat. Lidi se chovají odlišně než v civilu. To ale určitě sám víš. Takže kdybych byla tebou, tak bych do USA odjela na ESTU. Strávila s partnerem 90 dní ve společné domácnosti a na konci pobytu, bychom se společně dohodli, jestli má smysl ve vztahu pokračovat nebo ne. Odjela bych pak domů a společně zažádali o snoubenecká víza. To je ale jen můj názor.

Odpovědět
Jarda (5)
1.3.2014
6:30

@Eva: Dobry den kamarad v americe mi zaridil praci u te same firmy jako pracuju ted co bych musel udelat abych mohl tam odletet a uz tam zustat dekuji

Odpovědět
Franta (3839)
1.3.2014
17:21

@Jarda:
V první řadě potřebuješ pracovní povolení. To by teoreticky mohla zařídit ta firma, pokud o tebe má opravdu zájem. Zůstat tam ale můžeš jen po dobu platnosti toho povolení. Pokud by jsi tam chtěl zůstat, tak asi jedině se tam oženit.

Odpovědět
Jarda (5)
3.3.2014
23:41

dekuji a ta prace jen mi tam hlida misto ale zbytek si musim zaridit ja kde mohu sehnat pracovni povoleni nebo jak dlouho plati protoze jestli plati jen pul roku tak to nema cenu a ozenit se s nekym koho znam tak malou dobu se zenit nebudu dekuji

Odpovědět
Franta (3839)
3.3.2014
23:58

Získat pracovní povolení je dost těžké. pokud nejsi nějaký špičkový manažer, vědec, lékař… tak máš dost malou šanci. Navíc, pokus si to budeš zařizovat sám. Zkus se podívat sem. http://verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston/01-pracovni-viza-american-dream.html Aspoň si uděláš představu. A projdi si celou část blogu o USA díly 1-23

Odpovědět
Annettka (6)
25.6.2014
20:58

Prosím o info, vím, že je těžké získat pracovní povolení, prosím, je také těžké získat snoubenecké vízum? A jak postupovat a kolik toto vízum stojí? děkuji

Odpovědět
Annettka (6)
25.6.2014
21:08

@Annettka:
prosím ještě o jedno info a to, zda toto snoubenecké vízum a vše okolo platí, pokud jsme oba Češi nebo toto vízum se týká i pokud jsem Češka a chci si vzít Američana? Platí to i tehdy, pokud chceme snoubenecké vízum a vzít se v USA, zajistíme si tímto také trvalý a legální pobyt v USA? děkuji mnohokrát za odpovědi

Odpovědět
Franta (3839)
25.6.2014
22:35

@Annettka:
Jak oba Češi? To se vemte tady a nepotřebujete na to USA. Snoubenecké vízum je potřeba, když si Američan/ka bere Češku/Čecha.
Pokud jste Češi a vezmete se v USA (třeba Las Vegas), tak tím nic nezískáte a svůj sňatek budete ještě muset legalizovat v ČR na úřadech.

Odpovědět
Jarda (5)
30.6.2014
15:15

Zdravim chtel bych se zeptat jestli je nejaka seznamka v usa ale abych se na ni mohl prihlasit jsem cech dekuji

Odpovědět
michaela (3)
7.7.2014
12:08

ahojte lidi..potrebovala bych poradit…zadala jsem v Praze na ambasade o 1 rocni turisticke visum B-2 ale nedali mi ho,,,,podle paragragu 214b…zila jsem 12 let v Londyne a az ted jsems e vratila do Cech, v londyne jsem se seznamila s jednim americanem co me zve do Oclahomi a rozhodli se zazadat na te ambasade na 1 rok turisticky…urednik se me zeptal jestli pracuju,,,rekla jsem ze ne…ze jsem se ted vratila po 12 letech z Londyna a ze nemam v umyslu ted pracovat,,coz byla asi chyba…muj pritel chtel abych zkusila hned po tydnu co mi zamitly vizum zazadat o ESTU,,,prislo mi pending..a pak not authorized…tak premyslim,,,kdyz mi bylo oboji zamitnuto,,jestli muzu letet bez viza do Kanady a tam mi si pro me pritel prijel autem a jeli autem z Kanady do Ochlahomi,,,ale mam v planu zustat nejdele 3 mesice dele ne…muzete mi nekdo poradit jestli bych se tam dostala kdyz nebudu mit vizum ktere myslim nepotrebuji do Kanady a mela zvaci dopis a pri nejhorsim by tam na me muj pritel cekal na letisti?

Odpovědět
Franta (3839)
7.7.2014
14:58

@michaela:
Už se to tu řešilo jinde. Vízum nebo ESTA je potřeba pokud do USA cestuješ letadlem nebo lodí. Autem se tam z Kanady se dostaneš i bez. Jde o to, že už jsi v systému s tím, že ti vízum i ESTA zamítli. To si imigrační může najít. Pokud tam plánuješ zůstat 3 měsíce, tak proč jsi chtěla roční vízum? Na 90 dní stačí ESTA. Nebo jsi plánovala, že v Oklahomě s přítelem rok zůstaneš a teprve po zamítnutí jsi to redukovala na 3 měsíce?
Ani se nedivím, že to to zamítli. Nepracuješ, zrovna jsi se vrátila po 12ti letech. To je určitě napadlo, že zase vyrážíš na cesty. A pokud jsi se zmínila o příteli, tak je určitě i napadlo, že si ho budeš chtít vzít a v USA zůstat.
Ale asi tě má rád, když pro tebe chce jet cca 2000km do Kanady a to samé zpět. Takovéhle věci chce pečlivě plánovat a ne to udělat bez rozmyslu. Teď už je na nějaké řešení docela pozdě.

Odpovědět
michaela (3)
7.7.2014
18:22

dekuju za odpoved…well plan byl zazadat na rok o vizum…a protoze mi ho nedali tak chtel pritel abych zazadala o estu..ale tusila jsem ze mi ji nedaji….taky si myslim, ze si to emigracni muzou zjistit…pritel pro me urcite prijede tu dalku az do kanady…o pritelovi jsem se nezminovala..a taky tam nechceme zustat…nechci se vdavat chceme tam pobyt na par mesicu poznat jeho rodinu a pak cestovat po Indonesii, potrebuju mit jen jistotu ze me v Kanade na imigracnim pusti a mit vsechny podklady…praci ted mam a smlouvu jim taky muzu dat. Muzete mi poradit co vse mit sebou za dukazy aby me pustili…chci tam opravdu jet po dobu 90dni co jsem si cetla ze muzu bez visa do kanady a kdyz by me pritel vyzvednul tak pak jet autem za jeho rodinou a pak bych kolem 3 mesicu letela zpet do cech. Melo by treba cenu zazadat radsi o visum na ambasade o 3 mesice a zaplatit znova 3200kc?

Odpovědět
Franta (3839)
7.7.2014
23:31

@michaela:
Lepší by bylo nejprve žádat o ESTA, a pak případně o vízum. Opačně to nebyl dobrý nápad.
O vízum samozřejmě můžeš požádat znovu, ale nepočítal bych s tím, že se něco změní, když jsi tam byla nedávno. Oni chtějí mít jistotu, že jim tam nebudeš chtít zůstat. Teď máš sice práci, ale vzhledem k předchozímu pohovoru si mohou myslet, že jsi si jí našla jen naoko. V tuhle chvíli je každá rada těžká. Z Kanady se tam můžeš dostat bez problémů nebo taky ne. O vízum bych osobně nežádal dříve než za rok. Teď projet ten svět a za rodiči potom.

Odpovědět
Michaela (3)
21.7.2014
22:06

Ahojte lid,,,googluju po internetu a hledam pored njake informace co se tyce jak bych se nejlepe dostala z Kanady do Ocklahomi,,,zazadala jsem totiz o vizum B2 na rok na ambasade coz mi odmitli apo tydnu zkusila ESTA coz mi take semozrejme nedali,,,coz se ani nedivim..mam pritele v Oklahome a resime jak me za nim dostat. kdybych priletela do Kanady a pak jela autem s nim domu nevim co staci pres hranice autem zoduvonit…ale urcite bych letela na mene nez 90 dni a mela koupenou rovnou zpatecni letenku…..jsem z toho uz nestastna….cetla jsem tom ze nemusim zadat o visum kdyzprekroci hranice autem jen vyplnim nejaky formular 94W?

Odpovědět
Franta (3839)
21.7.2014
23:21

@Michaela:
Jak už jsem psal o kousek výš: Jde o to, že už jsi v systému s tím, že ti vízum i ESTA zamítli. To si imigrační může najít.
I-94W se vyplňonalo při vstupu na ESTA, I-94 bylo pro vízum, oba formuláře se zrušili. Při vstupu přes pozemní hranici bude zřejmě jiný formulář.
Zkus pohledat tady https://www.dhs.gov/how-do-i/cross-us-borders#2 Třeba tam najdeš něcco, co ti pomůže.

Odpovědět
mirek (1)
5.8.2014
19:20

Chtel bych vedet jak ma vypadat zvaci dopis do usa a kam se ma poslat?esta mi byla zamitnuta protoze,jsem se ve statech ozenil a mel syna us obcankou,bohuzel ona nikdy mi nepomohla s papiry ,onemocnela a umrela,mam tam 16leteho syna,ktery byl adoptovan jeji bratrem.pred tremi lety jsem ze statu odletel abych v cechach pohrbyl otce.letel jsem zpet na estu ale v new yorku me nepustily,nedaly mi zakaz ale mam statement ,ze musim zadat o visa abych se dostal zpet.nevim co mam na ambasade rict az bydu zadat,jsem zoufaly.

Odpovědět
Franta (3839)
5.8.2014
22:48

@mirek:
Zvací dopis nemá pevnou formu. Jde o to, aby v něm bylo napsáno, že tě autor dopisu k sobě zve, zná tě, zaručuje se za tebe, v případě potíží se o tebe postará… vše samozřejmě anglicky.
Dopis by měl napsat někdo důvěryhodný. Nejlépe tady bratr tvé bývalé. Dopis pošle tobě a ty ho přiložíš k žádosti o vízum.
Když jsem žádal kdysi o vízum, tak jsem měl zvací dopis od tety a strejdy a oni k němu ještě připojili daňové přiznání za poslední dva roky, aby tomu, že se o mě případně postarají (a mají na to), dodali na váze.
Nevím, jaký máš vztah se švagrem, ale snad to pro tebe udělá a vyjde to. Nepustili tě zpět, takže asi máš US papíry, proto to celé musíš udělat pouze jako návštěvu USA za účelem vidění se se synem. Takže budeš muset ukázat, že máš zázemí v ČR, práci, stálý příjem, prostředky na cestu…

Jestli se nepletu, tak tvůj syn může v 18ti letech (?nejsem si jistý, možná až v 21ti) požádat o GC pro tebe. To si ale ověř někde na úřadech, nejlépe až po získání víza. Minimalizuj možnost, aby si mysleli, že tam chceš zůstat.

Odpovědět
Radka (1)
3.12.2014
5:46

Ahoj,
jsem ted v Chicagu na F1 za chvili mi vizum vyprsi i kdyz moje I20 mam az do kvetna a rikali mi ve skole, ze mi to klidne prodlouzi..ja si neuvedomila rozdil mezi vizem v pasu a I20. I koupila jsem si letenky s pritelm domu v lednu. Nevim jestli mam zkusit o prodlouzeni studentskeho viza? Nebo radsi zustat v USA. Pritel me ted pozadal o ruku- american. Tesila jsem se ze ho predstavim rodine a ukazu mu Prahu jen nevim co muzu udelat v tak kratem case. Oba dva mame zivoty v Chicagu, ja si skolu chci dodelat, vzit si ho..jen nevim jaky postup mam zvolit at je navsteva Cech uspesna. Hlavne at nemam porblem se vratit zpatky. Jakkoukoliv radu uvitam. Dekuji moc

Odpovědět
Vojta (3)
17.12.2014
16:39

Zdravim. V létě 2015 jedu do Ameriky přes program Work and Travel jako plavčík. Je možno poté v Americe zůstat na delší dobu? popřípadě jak to udělat abych mohl do USA pracovat a zůstat tam po nějakou dobu? děkuji moc!

Odpovědět
Franta (3839)
18.12.2014
23:25

@Vojta:
Jedeš na WaT, takže předpokládám, že podmínky máš nastudované. Ne, není možné tam potom zůstat.
Leda by sis vzal Američan(a)ku nebo se tam nějak dostal na školu.
Další možnost je zůstat tam ilegálně, ale to ti neradím.

Odpovědět

Kamaradka potrebuje pomoct s vizem do usa,za fin.odmenu….odpovídat můžete na mail: phoenix60@seznam.cz…predem dekuji

Odpovědět
Franta (3839)
15.2.2015
1:20

A co potřebuje?

Odpovědět
Petr Hájek (1)
28.4.2015
7:49

@Eva:

Dobrý den, Evi,

čtu si tady Vaše příspěvky a rady a jsem za ně neuvěřitelně moc rád. Chtěl bych si totiž vzít v USA partnera, myslím registrované partnerství, mám zjištěno, že v tom státě je to povolené, ale potřeboval bych radu. Četl jsem o tom, jak jste psala, že je nejlepší tam jet na ESTU, zjistit jestli by to fungovalo atd., pak se vrátit a zažádat o snoubenecké vízum. Byl jsem už jednou v USA na ESTU, teď bych tam chtěl ale už zůstat. Myslíte, že můžu rovnou požádat o to snoubenecké vízum? Je šance, že mi ho dají nebo se budou vyptávat na všechno atd. a případně kde o něj zažádat. Asi bych si to zjistil někde, ale když jsem Vám už napsal, tak jsem se rozhodl se Vás zeptat. Snad se nezlobíte. Děkuji.

Odpovědět
sirky68 (1)
27.5.2015
4:34

@Petr Hájek: proc ten partner neprileti za tebou a neuzavrete registrovane partnerstvi v nektere zemi EU, kde je to povoleno. Pak je jednodussi ziskat v Praze na US emmbassy green card. Popripade odletis ba ESTU, uzavres partnerstvi v USA, najmes imigracniho pravnika, cca $4000, a on ti kartu vyridi.

Odpovědět
Honza (1)
4.8.2015
19:23

Ahoj. Chtel bych se zeptat, jsem v USA na Work and travel a mam vizum J-1, pracovni povoleni na 3 mesice, ktere mi v zari skonci a pak se musim po mesici vratit zpatky do cech. Existuje nejaky zpusop,ktery by mi umoznil tady zustat a pracovat i nadale? Social security number mam. Dekuji za odpoved.

Odpovědět
Franta (3839)
4.8.2015
19:42

@Honza:
Pokud se ptáš na legální způsob, tak ne. Teda, můžeš se tam oženit.

Odpovědět
Mesi (778)
4.8.2015
20:07

@Honza: Jak pise Franta. Ale ani svatba ti nezarucuje legalni moznost pracovat. I pote je to jeste dlouhy proces. S work a travel nemas jinou legalni moznost, nez se vratit

Odpovědět
radim (1)
9.8.2015
1:25

dobrý den, chtěl bych se zeptat.. mám partnerku na uzemí USA, a chtěl bych se za ní dostat, a oženit se sní, ale je tu jeden háček.. ona dostane americké občanství až v roce 2019 a teď má pouze zelenou kartu, kdybych si jí vzal a ona by měla pouze zelenou kartu, mám smůlu? nebo mám právo s ní žít na ůzemí USA? díky za odpověď.

Odpovědět
Nikol (1)
17.12.2015
21:08

Dobrý den, chtěla bych se zeptat , mam turisticke vizum do USA, byla jsem tam pul roku a pote se vratila zpet, mezitim jsem tam poznala muze ale neni to American, je nejaka moznost dostat snoubenecke vizum ? Pritel ma pracovni vizum,nebo nejaka realna moznost,abych tam mohla s pritelem zit ?

Odpovědět
Franta (3839)
17.12.2015
21:28

@Nikol:
Snoubenecké vízum na neameričana nedostaneš.
Pokud má jen pracovní vízum, tak je časově omezené (tuším, že max 2 roky), až mu vyprší vízum nebo mu ukončí kontrakt (tím přestává platit i vízum), tak bude muset jet domů. Ty tam s ním můžeš být pouze v rámci turistického pobytu.

Odpovědět

Ahoj, dobrý večer, mám takový dotaz, jak je to s překročením hranic z Kanady do USA jako turista. Byla jsem v Torontu a s mým přítelem /Kanadský občan/ jsme si chtěli udělat výlet do New Yorku na 3 dny (z Toronta jezdí autobus – zájezd i s ubytováním v NY). Jak by to bylo s překračováním hranic, pokud bych jela normálně autem či busem po silnici? Musím mít ESTU? Ta je pouze na leteckou přepravu, ne? Co musím mít vyřízené, aby mě pustili přes hranice do USA a potom zpět zase do Kanady? Přiletěla bych na dovolenou do Toronta, jako při mé poslední návštěvě, poté bychom si udělali výlet do NY a zase bychom se vrátili zpět do Toronta, odkud bych odlétala zpět do ČR (měla bych zajištěnou zpáteční letenku). Nebudu mít problémy na hranicích? Případně, jaké dokumenty si mám připravit? Děkuji všem :) :)

Odpovědět
Franta (3839)
5.5.2016
0:21

@Eve:
Na hraničním přechodu projdeš imigračkou, zaplatíš poplatek (tuším 6,-USD) a hotovo.

Odpovědět
Standa (2)
20.7.2016
9:46

Ahoj,rád bych se zeptal.Mám od loňského roku ESTU.Letos se chystám zase do USA a  chtěl bych tam být a cestovat 6 měsícu .Nechá se požádat o prodloužení ESTY nebo si musím zažádat o klasické vízum,nebo je ještě nějaká jiná rada?Děkuji Standa

Odpovědět
Franta (3839)
20.7.2016
11:24

@Standa:
Na ESTA tam můžeš být max 90 dní, pak musíš odjet, prodloužit nejde. Pokud chceš cestoval 6 měsíců, budeš potřebovat vízum.

Odpovědět

@Franta: A ani to ti těch 6 měsíců pobytu nezaručí. Maximální dobu pobytu určuje imigrační při vstupním pohovoru, a když to vyjde, udělí povolení na max 6 měsíců.

Odpovědět
Franta (3839)
20.7.2016
22:57

@Z.:
Jak píšeš. Ale lidé chtějí slyšet jen to 90 dní a 6 měsíců.
Někde už jsem to tu psal. Kamarádovi známí jeli na 3 týdny na Hawaii, měli víza (ještě nebyla ESTA) a dostali povolený pobyt jen o týden delší než, než byl jejich plán. Jim to nevadilo, protože neměli v plánu nic jiného než tu Hawaii, ale ostatní, komu to říkali, se divili, že nedostali 6 měsíců.

Odpovědět
Standa (2)
29.7.2016
16:18

Tak co by jste mi radili?Rád bych tam byl delší dobu?

Odpovědět
Franta (3839)
29.7.2016
16:42

Požádat o vízum a mít dostatečné podklady pro to, že na takovou cestu máš, a že nemáš v úmyslu v USA zůstat, že máš pevné vazby na ČR a hodláš se sem vrátit. Pak doufej, že ti vízum dají a následně, že ti imigrační dá plný pobyt, těch 6 měsíců. Budeš potřebovat dostatečné finance, protože jako turista tam nesmíš pracovat.

Odpovědět

@Standa: As Frankie wrote. I would also advise to You to have a return 6 month ticket upon entering US.

Odpovědět
Daniela (2)
17.10.2016
9:45

Dobrý den,
chci se zeptat, je nejaka moznost zustat dele v USA kdyz tam chceme kvuli detem? jako ze bychom chteli aby syn hral hokej a s dcerou chodili do statni skoly aby se naucili jejich kulture a samozrejeme jazyku? je nejaka moznost zapusobit timto na urednika? nebo neni sance? jen se ptam co je nejlepsi, radi bychom tam nejakou dobu zili a pracovali a deti aby chodili do skoly, je to vubec realne? predem moc dekuji i za odkazy na skupiny

Odpovědět
Lukáš (393)
17.10.2016
21:41

@Daniela:
Ano Danielo, to na úředníka určitě zapůsobí a obratem Vás pošle zpět do ČR.
Legálně toto lze asi jen přes Zelenou kartu…je tu o tom celý článek a bohatá diskuze, pročtěte, ale je to dost finančně, časově a psychicky náročné projít úspěšně celým procesem.

Odpovědět
Franta (3839)
18.10.2016
8:25

@Daniela:
Zkusil bych dotaz na ambasádě.
Pokud je syn talentovaný a dcera schopná studentka, tam by možná šlo získat na nějaké škole stipendium. Otázkou ale je, zda by s nimi pak mohli jet rodiče jako dohled.
Dejdar tam má rodinku a děti tam studují, Eva a Vašek jsou/byli na Floridě a dcera tam taky studuje a i další “známí” tam nějak fungují. Teď nemyslím sportovce a podnikatele, ale takové ty naše “hvězdy”, hlavně na Floridě je jich jak máku. Nevím, jak to mají s vízem, pracovním povolením, ale nějak to zřejmě jde.

Ale bude to asi drahá “zábava” bydlení, auto a další životní potřeby. S pracovním povolením bych v tomhle případě nepočítal. Pokud jste dobře zabezpečeni, tak bych zkusil variantu, že dětem zaplatíte studia (nebo zkusíte získat to stipendium) a pro sebe se pokusíte zařídit ESTA nebo víza, a pak se v USA budete po 90 dnech (s vízem po půl roce) střídat, jeden rodič u dětí, zatímco druhý bude doma vydělávat. Riziko bych ale viděl při imigračním na letišti, při opakovaných cestách by nemusel uvěřit variantě se střídavým dohledem dětí a mohlo by ho napadnou, že tam pracujete. Tohle je jen moje teoretizování, ale tak nějak věřím, že by to (vy a děti v USA kvůli studiu) šlo zařídit. Otázkou je, jak moc je to složité a na kolik to vyjde.
Případně, pokud je jeden z vás, nebo oba, špičkou ve svém oboru, tak zkusit získat místo v nějaké americké firmě. Pak by to bylo jednodušší. Pracovní povolení je na dva roky, pak se musí znovu žádat. Kamarádka známé se teď takhle dostala do Kanady. Chtěli ji mít na centrále tak moc, že jí zařídili vše i pro manžela a tři děti, zaplatili stěhování, do začátku pronajali byt. Teď už mají svůj pronajatý dům a jsou v pohodě.

Odpovědět
Míša (1)
21.11.2016
21:11

Zdravím,
chci se zeptat jak je to s povoleními/vízy když chci do usa jako Au-Pair bez agentury.
Co všechno potřebuji zařídit a jak to probíhá?

Odpovědět
Vojta (3)
22.11.2016
7:51

Dobry den,
V USA jsem byl na work and travel. Kdyz jsem rusil ucet v bance tak jsem se dal do reci s jednim urecnimem. Rikal ze vzdy se da v USA zustat legalne jen musis vedet komu zaplatit. Tohle mi uz bohuzel nechtel rict nebo spis ze nemuze rict. Nevite nekdo komu a kde se da takhle zaplatit a zustat timto zpusobem v USA?
Dekuji

Odpovědět
Franta (3839)
22.11.2016
15:16

@Vojta:
Nevěř kdejakému bankovnímu úředníčkovi. Možná myslel sebe, že si tě za “všimné” vezme a pomůže ti ke GC.

Odpovědět
Vojta (3)
22.11.2016
20:17

@Franta: dekuji Franto.. asi tomu opravdu rozumis ;) kdyz ti tohle reknou 4 na sobr nezavisli lide ;) asi na tom neco bude nemyslis? Myslim ze “razitko” za nejakou uplatu neni tezke dat kdyz davaji tolik “razitek” denne. Ale o snahu tve dulezitosti a snaze byt chytry ti dekuji :)

Odpovědět
Franta (3839)
22.11.2016
23:22

@Vojta:
Když je to tak jednoduché, tak proč tam mají tolik nelegálů? Nejdřív to byl bankovní úředník, teď čtyři na sobě nezávislí lidé. Zítra to budeš mít písemně z imigračního? ;-)

Odpovědět
Mesi (778)
23.11.2016
0:35

@Vojta: Vojto, Vojto, never kdejakemu klepu, jedna pani povidala. Ano, zaplatis a dotycny se (mozna) pokusi dohodit praci nebo sponzora. Ale je to to same, jako kdybych ti rekl: ja bych tu silnici postavil levneji.

Odpovědět
Věra (2)
27.5.2017
22:31

Zdravím. Pročetla jsem pečlivě všechno a jak sleduji, vzít si Američana je poměrně složité. Máte také nějaké informace, jestli by bylo lepší aby on přiletěl sem, tady proběhla svatba a následně bychom odletěli už jako manželé?

Odpovědět
Franta (3839)
27.5.2017
23:08

@Věra:
Ať tak jako tak, tomu papírování se nevyhneš. Detaily neporadím, protože tohle jde mimo mě.

Odpovědět
Mesi (778)
28.5.2017
3:53

@Věra: Vzit si Americana je uplne stejne, jako vzit si kohokoli jineho. Ale predpokladam, ze mas na mysli “vzit si Americana = dostat se do USA”. Je uplne jedno, kde se vezmete, klidne na Antarktide. Nedelej si iluze, ze jako novomanzelka odcestujes do USA a hura, jsem tam. Takhle to nefunguje. Tvuj manzel – obcan USA za tebe musi pozadat o pristehovalecke vizum (zelenou kartu) na zaklade manzelstvi. Vzhledem k tomu, ze vas oddaci listu bude jeste mokry, budete mit slozitejsi dokazovani, ze nejde o pristehovalceky podvod. Jinak tato anabaze trva cca 1 rok. Je mozne zadat i z USA (podrobnosti k postupu nevim), ale dokud nedostanes GC, nesmis se dotknout prace.

Odpovědět
Petr Pittner (5)
29.6.2018
18:54

Ahoj petr jsem chtěl tebe septat jsem chtěl bydlet v USA z přítelkyni ale nechci zelenou kartu protože nikdo skoro nedostane plus je jinej spisob jak dostat nolmalni občanství ale k zhledem ceně domu v USA jsou dost drahé asi budu z přítelkyni v pronájmu dik za odpověď

Odpovědět
Franta (3839)
29.6.2018
21:28

@Petr Pittner:
On i ten pronájem nebude úplně jednoduchý. Jak už jinde psal Lukáš. Vem si, že budeš muset zaplatit nájem na měsíc dopředu a depozit, který je většinou ve výši dvou nájmů. Při ceně (záleží, co a kde si vyberete) třeba 1.000.-USD, to je celkem asi 66.000,-Kč. A hned máš z těch tvých 190.000,- jen 124.000,-. A to musíš ještě počítat s jídlem, energiemi, autem, benzínem…
S tímhle nepřipadá v úvahu ani podnikatelské vízum, kdy musíš v USA investovat a vytvořit pracovní místa pro Američany. Navíc tohle vízum je jen na dva roky a pak je třeba žádat znovu, aby platilo dál.
Získat vízum nebo pracovní povolení, abys mohl ve Státech pracovat není vůbec snadné a obávám se, že ho nedostaneš.

Odpovědět
Lukáš (393)
30.6.2018
20:58

@Franta:
Tady bych tě Franto opravil, on tam Petr píše o 190k v dolarech.
Tedy z té věty jsem to tak pochopil, jako že má volných k dispozici 190k USD. Ale jinak se v tom textu moc nevyznám o co tam vlastně jde.

Odpovědět
Franta (3839)
30.6.2018
23:56

@Lukáš:
No jo. Už ani nevidím. To trochu mění situaci, s tím už se nějak vyžít dá. Ale i tak nic moc na rozjetí nějakého podnikání pro podnikatelské vízum.

A máš pravdu, ten text je hodně zvláštní.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.