Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 236 komentářů)

Katarina (3)
29.4.2015
16:49

@Franta:
no, mam prezencni, individualni.
ale to je stejne jedno – hint je v tom, ze musis byt prezencnim studentem v dobe zadosti o studium. :-)

Odpovědět
Franta (2819)
29.4.2015
17:25

@Katarina:
Podle mě je hint v tom, že „nikoli v posledním ročníku studia.“

Odpovědět
3nity (4)
29.4.2015
17:41

@Katarina, @Franta: Letos v červnu končím studium, pak hned jedu na W&T. Na ambasádě se mě konzul ptal jen, co budu dělat, až se vrátím do ČR. Řekl jsem, že si hledat práci.

Odpovědět
Katarina (3)
29.4.2015
20:49

@3nity:
a jedes pres agenturu?

argument ze lidi z posledniho rocniku nemuzou je trochu divny – to by nemoohli ani lide v bakalarskem rocniku..

Odpovědět
3nity (4)
29.4.2015
20:52

Jedu přes Intrax. Taky jsem se na to ptal předem, zda můžu jet, když končím školu, a jak již zde bylo zmíněno – musím být student v době pohovoru na ambasádě. Tam jsem byl, že končím, věděl, a všechno OK.

Odpovědět
Franta (2819)
29.4.2015
23:55

@3nity:
Tam šlo o to, aby jim tam daný člověk po WaT nechtěl zůstat, když už nemusí do školy. Pokud to ale na ambasádě tolerují…

Odpovědět
jana (1)
20.5.2015
9:15

Prosím letime na 6 dní do NewYorku poradte mi jakou leteckou spolecnosti ?

děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2496)
20.5.2015
14:36

Mrkněte na letenku. :-)

Odpovědět
Zdeněk (3)
20.5.2015
19:49

Dobrý den , chci se zeptat jestli je v USA ( konkrétě buď v Kalifornii či Floridě) nějaká šance na uplatnění jen s výučním listem. Cca 15 let zpátky tam pracovala babi s dědou také jen s výučním listem ale časy se mění takže nevím. Děkuji

Odpovědět
Nikola (2)
24.5.2015
19:50

Dobrý den,
můj přítel odlétá pracovně do USA a já potřebuji vízum B2, začala jsem vyplňovat formulář a došla jsem k položce přesné adresy v USA, ale to ještě bohužel nevíme, protože až teprve budeme tam, budeme vybírat byt… nevíte jak postupovat? Děkuji moc

Odpovědět
Jan Beránek (6)
11.6.2015
9:55

Dobrý den, jsem student VS – uvádí se to i na žádosti ESTA nebo tam jen uvedu, že nemám zaměstnání?

Odpovědět
Petr Novák (2496)
12.6.2015
12:42

Ahoj, určitě tam uveď, že jsi student. Napsat tam nezaměstnaný by byla velká chyba.

Odpovědět
Tomáš (1)
24.6.2015
17:28

Dobrý den,
Když si objednám notebook z US, který tam stojí 1400 USD (33 964 Kč) Budu platit DPH a  clo?
Kolik bude cca konečná cena?

Odpovědět
Franta (2819)
24.6.2015
17:51

@Tomáš:
https://chcidoameriky.cz/dovoz-z-usa-jake-jsou-povolene-limity-pro-dovoz-a-kdy-se-plati-clo-a-dph
Budeš platit clo i DPH. Jestli si to necháváš poslat poštou, tak ti přesnou cenu pošta oznámí, až balík přijde.
Clo cca 15%, jen tipuji, nezjišťoval jsem
DPH 21% z ceny zboží + cla + dopravy
a k tomu poplatek za zastupování poštou v celním řízení, jestli se nepletu, tak je to 180,-

Odpovědět
Denisa (4)
30.6.2015
17:13

Dobrý den,
jsem v USA na ESTA a chtěla bych si prodloužit pobyt (změnit letenku na pozdější datum) a ještě by to bylo v rámci 90 dní, která jsou povolené pro ESTU, ale při příletu mi imigrační úředník do pasu napsal jen na tolik, kolik mám letenku (byl to asi měsíc a já bych chtěla teda zůstat asi o měsíc déle). Jak se toto dá vyřešit? Děkuji

Odpovědět
Franta (2819)
30.6.2015
19:42

@Denisa:
Nijak, platí to datum, co napsal imigrační a musíš odletět nejpozději ten daný den. Pobyt na ESTA se nedá nijak prodloužit.

Tvůj případ je názorná ukázka toho, že o délce pobytu rozhoduje imigrační, takže turista dopředu nemůže s jistotou počítat s max délkou pobytu 90 dní na ESTA nebo 6 měsíců na vízum.

Odpovědět
Denisa (4)
30.6.2015
21:11

@Franta: no vím, že to není žádné řešení, ale jak oni zjistí, že jsem teda tu lhůtu překročila? Mám ji napsanou pouze v pase, s úředníkem jsem nebyla u pc (jsou ted nějaké nové rychlejší kontroly, takže si polovinu dělá každý sám – fotku, otisky, pro ty co jsou opakovaně na estu nebo citizen), takže vlastně v pc bych měla být vedena pouze, že jsem přiletěla na estu v ten a ten den?

Odpovědět
Honza (2)
30.6.2015
21:28

Vážení přátelé Ameriky,
přes dva roky plánuji jet napříč USA z New Yorku do San Francisca pravděpodobně na konci srpna 2016 na cca 30 dnů na motocyklu a stále to nevzdávám.
Původně půjčeným ,ale cena přesahuje na dobu 30 dnů 150 000,- Kč. což mi připadá dost vysoká částka která nezahrnuje pojištění a vrácení mimo místo .
Další možnost, která by přicházela v úvahu pro mne, jí v místě N.Y. koupit a v S.F. mám i  předjednanou dopravu lodí do ČR za přijatelnou částku 1400,- USD, ale tam narážím na skutečnost, že přepravce, dle údajně nových zákonů musí mít mimo jiné doklad o zaplacení v hotovosti potřebný k vývozu, což jiný zákon neumožnuje / nelze dovézt více jak 10 000,-USD v hotovosti . Nehledě k výše pojištění.
A tak se nabízí další, a to jet na své vlastní. Předběžně jsem zjišťoval i tuto možnost, ale nevím, jaké doklady a co bych musel k této cestě potřebovat a jak je to vůbec náročné vše získat.
Mimo jiné nabízí Canada Air Cargo přepravu v rámci nabídky “ Cestuji se svým motocyklem “ přepravu za cca 2000,- CAD ,ale prý jenom pro občany Kanady z Toronta do států EU a zpět.. To jsem si zjistil na třech místech jak v Německu tak v Kanadě, bohužel, jsem jenom občanem EU a přeprava prý není možná.
Dík za jakoukoli radu
Mám za sebou mimo dvou států celou Evropu, najeto cca 100 000 km a mám čistý tr. rejstřík .

Odpovědět

@Denisa: Máš-li jistotu, že to datum není v PC, ale jenom v pase, tak zkus změnit odlet a uvidíš, jak se budou aerolinky tvářit a kolik za to budou chtít.

Odpovědět

@Honza: Dovézt si můžeš kolik chceš, ale co je přes 10k musíš hlásit. To samé platí i v EU.

Odpovědět
Denisa (4)
30.6.2015
22:54

@Z.: A co by mohly ty aerolinky říkat nebo tak? Třeba i to, že mi neprodlouží letenku?

Odpovědět
Franta (2819)
1.7.2015
9:09

@Honza:
Motorku můžeš v USA koupit i si ji nechat dopravit do ČR. Komplikace nastanou ve chvíli, kdy by jsi ji tam chtěl používat. Jako turista ji nepřihlásíš, ani nepojistíš.

Na přepravu se zkus zeptat u http://www.amhk.cz/sluzby, třeba by zvládli dopravu i tam.

Odpovědět
Z. (220)
1.7.2015
23:15

@Denisa: Otázka je, kolik stojí překnihování, a jestli bude volné místo na jiný termín.

Odpovědět
Kateřina (1)
8.7.2015
21:33

Ahoj, chci se jen podělit se svoji zkušenosti v Las Vegas. Byla jsem tam v době kdy mi bylo 20let-tudíž jsem nebyla -podle jejich zákonu- plnoletá. Alkohol mi samozřejmě neprodali. A dokonce ho v jednom Markétu na Stripu neprodali ani skupině se kterou jsem cestovala, (4lidi) a to z důvodu ze jsem u pokladny stala vedle nich. Prodejce chtěl průkaz totožnosti od všech. No a jelikož jsem věkem nevyhovovala tak nam (2 plechovky piva a víno) neprodali. Z toho vyplývá ze mladistvé osoby radsi čekat venku :D … S Casinem jsem nemela problem zádný. Bydleli jsme v hotelu Paris, kde (jako v každém hotelu) je casino hned u vchodu. Sice jsem nehrála ale procházela jsem uplne normalne aniž by me někdo zastavil a chtěl po me pas. A naopak, v jednom z mnoha Casin jsem videla i malé děti, ktere polehavali ve večerních hodinách u nohou (asi) svých otců kteří parili bedny :D nebo proste pobihaly po Casinu.
Z toho vyplývá : Las Vegas si určitě užije i neplnolety.. A Jakoze Las Vegas za navstevu fakt stoji!!! :)

Odpovědět
Alena (1)
10.7.2015
14:17

Chtěla bych se zeptat – měla jsem rezervovaný termín schůzky na ambasádě na pondělí 13. 7. , který jsem dnes zrušila – v pátek v 11.50 – a chci rezervovat jiný. Propadá mi poplatek za žádost o vízum? Děkuji za pomoc.

Odpovědět

Oprava:ne elektron.pas ale biometrický pas

Odpovědět
Petra (6)
13.7.2015
1:06

Ahoj.Chtela jsem se zeptat.V roce 2001 mi bylo tady v Praze zamitnute vizum do USA.V roce 2012 v cervnu jsem se tam nakonec dostala pres Estu a byla jsem tam 2 mesice.V roce 2013 v lednu me primo v Usa na emigracnim vratili bez udani duvodu.Pred tydnem jsem si musela uz zazadat znovu o Estu a tu mi zamitli ted bohuzel bez udani dovodu ,ale bohuzel uz jsem tam musela napsat ten rok 2013 ze jsem byla vracena.Co ted ? Vsude se pise ,ze musim do Prahy ,ale to ja tam urcite nevyresim kvuli blizke osobe ktera je v USA strasne dlouho ,ale nema do dnes dostatecne papiry.Da se esta vypnit znovu ?

Odpovědět
Petra (6)
13.7.2015
1:09

Predem dekuji za odpoved !

Odpovědět
Franta (2819)
13.7.2015
8:06

@Petra:
Pokud ti ESTA zamítli, tak je blbost žádat znovu. Je minimální šance, že by to prošlo. Musíš do Prahy na ambasádu a doufat, že to vyjde. Ty osobně netušíš, proč tě vrátili? Byly nějaké problémy během předchozího pobytu?
Ten tvůj „známý“ nemá v pořádku papíry, protože je tam načerno? Formulace „je v USA strasne dlouho ,ale nema do dnes dostatecne papiry“ zní totiž dosti podivně. Něco jako, kdysi získal SSN (když ho šlo získat i jako turista), ale není tam legálně, proto kdyby šel na úřady, tak ho deportují. Ty ses o něm nějak na imigračním zmiňovala?

Odpovědět
Petra (6)
13.7.2015
9:32

@Franta: Dekuji za vasi odpoved.Nene v tom roce 2012 kdy jsem tam byla,tak zadny problem nebyl.Neprekrocila jsem dobu proste nic.Nechtela jsem to psat primo ,ale ANO.Jeden z rodicu tam je nelegalne a proto ta cesta je tak pro me slozita.Kazdopadne do dnes nechapu proc me v tom roce 2013 vratili,kdyz jsem tam uz byla a nic spatneho jsem neudelala.Do dnes nemam zadny papir ,takze ani nevim co tam ten clovek ,ktery mel tam drzel6 hodin tam napsal.Kazdopadne jsem se zminovala o te osobe z duvodu toho ,ze ma obcanstvi ale nema zelenou kartu a ja jela na jeho/ji adresu.Takze kdyz se me ptali za kym jedu musela jsem to rict ,takze vi bohuzel koho tam mam ,ale o nej se v tu chvili nestarali spise o me,protoze do dnes jeden s rodicu tam stale je bez problemu a jak jste napsal,nemuzu prave primo na urady jinak bych udelala problem na druhe strane.Nevim no.Asi uz se tam nepodivam.Proto jsem se ptala jeste na tu estu.

Odpovědět
Franta (2819)
13.7.2015
12:01

@Petra:
Pokud má občanství, tak nepotřebuje zelenou kartu a ani tam už nemůže být nelegálně. Tohle bude asi jinak. Ale to nebudeme řešit tady.
V každém případě je možné, že oni vědí, a proto si myslí, že by jsi tam mohla chtít zůstat.
A papír žádný nedostaneš, to je kouzlo ESTA, všeho jsi se zřekla při registraci.

Odpovědět
Petra (6)
13.7.2015
13:40

@Franta: Chapu.Chtela jsem se zeptat je moznost se s vami zkontaktovat po e-mailu ci telefonicky.Mam jeste nake otazky a vidim ze vite dost informaci.Byla bych moc vdecna.Dekuji..

Odpovědět
Mesi (624)
13.7.2015
20:38

@Petra: Z toho, co jsi tu napsala usuzuji, ze moc dobre vedi, jak to s tim tvym rodicem je. Tvuj popis pobytu te osoby je pomerne nejasny, obcanstvi vylucuje zelenou kartu, papiry v neporadku vylucuji obcansvi… Zrejme ale neco neni OK a tva sance na vstup do USA je tim padem minimalni z duvodu obavy, ze bys tam zustala.

Odpovědět
Petra (6)
13.7.2015
20:57

Mozna to co jsem tady napsala vypada slozite.Rada bych se tu zeptala na vic otazek ,ale s prominutim me nebavi cekat na odpoved a rada bych si o tom s nekym promluvilaosobne.Urcite si vazim odpovedi ,ktere mi ted prisli ,ale jak pisu rada bych touhle cestou nekoho pozadala ,aby me kontaktovala osoba na e-mail ,ktera vi o cestovani do USA a ma informace.Potrebovala bych nezavaznou osobu.Nechci jet primo do Prahy a ptat se jich.Vime ,ze to je hloupost.Samozrejmne jestli se nekdo takovy najde,budu moc rada.Samozrejmne jak to dnes chodi nic neni zadarmo a proto pocitam s tim ,ze s tou osobou se domluvim na fin.odmene za pomoc.Dekuji predem.Opravdu kdo vi Podelte se semnou o info.Muj e-mail Petulla.92@seznam.cz

Odpovědět
Franta (2819)
13.7.2015
23:17

@Petra: @Petra:
„Nechci jet primo do Prahy a ptat se jich.“
Ale nikdo jiný ti nepomůže.

Odpovědět
Mesi (624)
14.7.2015
6:41

@Petra: Hele, ta Praha je tva jedina sance…

Odpovědět
Petra (6)
14.7.2015
9:24

@Mesi: Ano ,vim ze ted Ano ,ale pred tim nez tam pojedu,potrebuji se s nekym o tom promluvit ! At neudelam nakou chybu ,to je cele.

Odpovědět
Franta (2819)
14.7.2015
10:28

@Petra:
Chybu už jste udělali.
Můj mail už bys měla mít.

Odpovědět
Ivana (1)
7.8.2015
17:23

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, letím téměř na měsíc k tetě do Kalifornie, odlétám 26.8. a vracím se 23.-24.9. Vím že mají radši, když má pas delší platnost… Ten můj končí 9.2. 2016 bude to stačit? … Také tam budu známému kupovat herní konzoli za 299 dolarů ( nvm jestli je cena i s DPH – stánky USA ) budu muset něco platit po příletu? … Budu muset absolvovat pohovor i na zpáteční cestě ( Los Angeles – Oslo – praha)? … Děkuji

Odpovědět
Mesi (624)
7.8.2015
20:50

@Ivana: Pas by mel byt OK. Zadny pohovor pri navratu nebude. Co se týká konzole, tak prevysuje castku, ktera je osvobozena. Obdoba DPH je v Kalifornii vetsinou 11 %. Na letisti v Praze se tvarte normalne a na celniky se nedivejte.

Odpovědět
Honza (1)
13.8.2015
12:23

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si do Ameriky mohu přivézt auto koupené v ČR. Jednalo by se o Škodu.
Předem díky za odpověď.

Odpovědět
Franta (2819)
13.8.2015
14:13

@Honza:
Bydlíš tam nebo jen jako turista na cestu. Jít by to mělo oboje. Lidé si tam auta dováží a i cesta Amerikou Trabantem proběhla.
Spíš to asi bude chtít kouknout na http://www.cbp.gov/

Odpovědět
Mesi (624)
13.8.2015
17:23

@Honza: Jako turista ano. Levneji vyjde pujcovna. Na trvalo muzes take, ale bude to hodne papirovani. Mel jsem to v umyslu, ale radeji jsem ho prodal a koupim v USA. 1) od vyrobce potrebujes potvrzeni, ze auto odpovida US predpisum – Skoda urcite neodpovida. Takze musis uzpusobit (tachometr, svetla, povinne vybaveni, atd.) 2) smog test – udela se v USA 3) celni doklady 4) technicka prohlidka – provede DMV. Ted si nevybavuji, jestli tam bylo jeste neco dalsiho.

Odpovědět
Martin (2)
16.8.2015
21:03

Můžete prosím poradit?
Jsme mladý manželský pár s Půl ročním dítětem. Já Čech a manželka Ukrajinka.
Hodně cestujeme a rok jsme šetřili na dovolenou do USA. Chceme na zimu na Floridu :)
Teď když už máme dostatek finančních prostředků tak
jsem si uvědomil jeden problém, já a naše dítě máme jisté podání ESTY.

Ale jak je to u mé manželky, která je národnosti Ukrajina a má trvalý pobyt v ČR?
Musí žádat o vízum?
Budu rád i za více informací.

Jedná se nám o dovolenou zhruba na měsíc a půl až dva.

Předem moc děkuji za všechny rady.

Martin mail: mmaarrttiin@gmail.com

Odpovědět
Honza (5)
17.8.2015
0:27

Může někdo zasvěcený poradit, zda jsou v USA především pak na západě a v Californii nějaké veřejně dostupné sprchy kde se člověk může za poplatek umýt?? Budeme hodně cestovat a rád bych si dal někde alespoň dvakrát denně sprchu… Děkuji za odpověď

Odpovědět
Mesi (624)
17.8.2015
2:22

@Honza: Budete se nekde ubytovavat? Predpokladam, ze ano. Kazde ubytovani ma sprchu – at uz hotel nebo kemp. Pokud mate jiz zkusenost s „hodne cestovat“, tak vite, ze si pri tom clovek vetsinou vystaci s jednou sprchou denne (a to i maximalne). :-)
Jezdi tu hodne kamionu, jejichz ridici se potrebuji osprchovat – nemel bych strach.

Odpovědět
Honza (5)
17.8.2015
10:54

@Mesi:

Ubytovávat se budeme, ale budeme na cestě třeba 24 h a pro mě je jedna sprcha denně málo, tak hledám alternativy…

Odpovědět
Franta (2819)
17.8.2015
16:13

@Martin:
Ukrajina není v programu ESTA, takže je třeba vízum. Dotaz, co a jak, bych směřoval na US ambasádu.

Odpovědět

Nemáte zkušenost s nočnímu kluby v Las Vegas? Jaké je vstupné a atmosféra a jestli to za to skutečně stojí nějaký klub navštívit? A zkušenosti s prostitucí jestli je pravda co se říká, že se na Vás nalepí holka u které to nepoznáte že se jedná o prostitutku a když se něco odehraje vybalí na Vás že chce zaplatit… Díky

Odpovědět
Tereza (2)
22.9.2015
11:37

Dobry den, pristi rok v řijnu bych chtela odcestovat na rok do USA s mym pritelem, a chteli bychom zde pracovat. V soucasne dobe studuji na vysoke skole a v kvetnu budu delat statnice. Chtela jsem se zeptat, kdyz hodlam odcestovat az v rijnu 2016 mam na pohovor prinest potvrzeni o studiu, kdyz momentalne studentem jsem, ale az bych chtela odcestovat tak nebudu? Bohuzel mam jen brigadu a moje penezni prostredky nejsou dostacujici, a penize mi bude pujcovat rodic pred cestou, bude nutne prinest prinest jeho nejaky bankovni vypis nebo je nutne aby mi penize odeslali na ucet uz ted? Kdy je tedy nutne prijit na pohovor kdyz chci odcestovat az v rijnu pristiho roku?

Odpovědět
Veronika (4)
3.10.2015
11:13

Dobrý den,
chci se zeptat, zda-li je nějaká možnost trvalého pobytu v USA? Když se v USA např. provdám, budu vlastnit nějakou nemovitost? O vízech samozřejmě vím, ale také vím, že není jednoduché je získat.

Odpovědět
Franta (2819)
3.10.2015
13:14

@Veronika:
Když okouzlíš nějakého Amíka natolik, aby si tě vzal, tak ano. Tuším, že už to funguje i ve verzi holka + holka.
Nemovitost ti k tomu nepomůže, ta nedává nárok na získání trvalého pobytu.

Odpovědět
Mesi (624)
3.10.2015
16:20

@Veronika: Ani ten snatek ti nemusi pomoct. Nasleduje proces ziskani imigrantskeho viza, ktery zabere cca rok a pul a  urady si te hezky zkontroluji.

Odpovědět
Aneta (3)
11.10.2015
0:10

Moc vás zdravím, chtěla bych se zeptat, jak moc je reálná představa toho, že pojedu do USA (přesněji na Aljašku) za turistikou a rozhodím CVčka třeba po hotelích nebo hostelech se zájmem o práci jako housekeeper. Až se vrátím domů a nějaký hotel by se třeba ozval, že mají zájem, je tohle dostačující pro úspěšnou žádost o pracovní vízum? Děkuji mockrát, A.

Odpovědět
Mesi (624)
11.10.2015
0:23

@Aneta: Ta tva predstava je velmi NErealna. Je hodne nepravdepodobne, ze nejaky hotel se pusti kvuli jakekoli nizke pozici do martiria, ktere pro neho znamena podporit takove vizum. Ale zkusit to muzes. Az vyradis ty zamestnavatele, kteri primo uvadeji, ze neakceptuji zadosti od lidi bez pracovniho povoleni, uvidis, ze jich moc nezbyde. Od toho zbytku odecti ty, kteri to neuvadeji …

Odpovědět
Mesi (624)
11.10.2015
0:28

@Tereza: Spise ti tu nekdo poradi, kdyz uvedes, na zaklade ceho chcete v USA pracovat.

Odpovědět

Ahoj, poradi nekdo, koho napsat v ESTA do kolonky kontaktni osoba v USA, kdyz tam nikoho nemam? Diky Petr.

Odpovědět
Petr Novák (2496)
11.10.2015
1:21

Tak tam napiš, že nikdo – no one. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Diky, jak jednoduche!:-)

Odpovědět
Aneta (3)
11.10.2015
2:04

@Mesi:

Děkuji za odpověď, nevěděla jsem, že je okolo toho tolik cavyků a nutného úsilí z druhé strany.
Je tedy nějaký jiný způsob, pro obyčejného člověka, který není ani vědec, vrcholový sportovec ani nic podobného, jak se tam dostat? Myslím třeba na delší dobu než rok, jak nabízejí work and travel programy

Odpovědět
Franta (2819)
11.10.2015
9:45

@Aneta:
Je třeba si uvědomit, že USA není EU a nestačí jen přijet a chtít. Amíci si pracovní trh chrání a není jednoduché se tam legálně dostat. Ilegály ponechme stranou, je jich tam dost, není to ta pravá cesta a kdyby něco, tak jsi každému ukradená. Kromě tvého zájmu, musí mít zájem i ta firma a jejich zájem musí být natolik velký, že se pustí „do boje“ s úřady. Musí prokázat, že potřebují právě tebe, že na danou pozici neseženou místního, některé firmy zapojí své právníky, jiné tě jen podpoří a papírování je na tobě.
Už jsi v USA někdy byla? Na delší dobu? Dokážeš tam žít? Co když se něco nepovede, dokážeš tam přežít měsíc, 2, 3… bez práce? Proč zrovna Aljaška? Jo jasně, příroda. Ale hotelnictví? To spíš Florida, tam jedou hotely celý rok a jsou jich tam mraky. Musíš vybírat i podle toho, co chceš dělat, nejen podle toho, kdy by se ti líbilo. Dřevorubec v Nevadě asi nebude mít tolik na výběr jako v Montaně. Kolik ti je, jaké máš vzdělání? Právě program Work and Travel (pro vysokoškoláky, o prázdninách) ti dá možnost si to tam okouknout a „vyzkoušet“ si prostředí. Je to jen okamžitý nápad a co kdyby to vyšlo nebo to plánuješ už delší dobu. Sháníš si průběžně informace, abys věděla do čeho jdeš? Spíš bych tipnul, že tě to teď napadlo a zítra bys nejraději letěla. Nechci tě odrazovat, ale tohle chce více než jen nápad a chuť to zkusit. Odvážnému štěstí přeje, totiž neplatí vždy a všude.
Zkus si přečíst http://verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston-zivot-v-zamori.html a pěkně celé.

A taky je tu možnost vžít si Amíka. Ale to je jiné téma.

Odpovědět
Aneta (3)
11.10.2015
15:11

@Franta:

Četla jsem to celé. Jen se mi nechce věřit tomu, že abys v USA mohl žít, musíš sepsat 700 stránkové pojednání o tom, proč zrovna ty seš ten pravý a mí reference z míst jako NASA nebo Berkeley. Navíc já nemám v plánu žádat o gc, jen mě zajímalo, jestli jsou nějaké možnosti i pro lidi, obyčejné lidi, kteří v USA nechtějí zůstat navždy, ale zase nechtějí být omezení jedním rokem, víš :) jinak jsem v USA nikdy nebyla, proto se snažím načíst něco od lidí, kteří tu zkušenost mají

Odpovědět
Mesi (624)
11.10.2015
17:45

@Aneta: Odpovim velmi strucne. Takova moznost neni. Spolecnost se do boje s urady pusti jen kvuli skutecnemu odbornikovi. Snazsi cesta je byt zamestnancem spolecnosti, ktera ma v USA pobocku. I tak je to boj s urady, ale je to nejobvyklejsi cesta.

Odpovědět
Franta (2819)
11.10.2015
20:08

@Aneta:
Tu 700 stránkovou žádost museli dát dohromady, aby tam po vypršení kontraktu mohli zůstat. Ale hlavně ti to mělo ukázat, že získat pracovní povolení je pěkná makačka i pro „Einsteina“ jako je přítel/manžel Veržány. Věř mi, že o pozici pokojské se uchází mraky místních a stejně tak mraky ilegálů, co už tam jsou.

Odpovědět
Franta (2819)
11.10.2015
20:12

@Aneta:
Jestli jsi na střední, tak zkus přes agenturu au-pair, jestli na vysoké, tak Work and travel. Něco to stojí, ale je to dobrá cesta na zkušenou. Teprve, až získáš nějaký přehled o situaci, tak bych uvažoval jestli tam jet na delší dobu a co vše je k tomu třeba.

Odpovědět
Monika (1)
18.10.2015
14:28

Dobrý deň,

Poprosila by som Vás o radu. Idem na Vianoce do New Yorku za priateľom. Letim z Budapešti cez Varšavu do New Yorku JFK. Estu už mám, letenku spiatočnú takisto. Budem tam 36 dní. Otázkou je keď prídem a imigračný pracovník sa ma spýta za kým idem, neviem či mám povedať, za frajerom. Chodíme spolu zatial len 4 mesiace. On je američan. Keď som sa pýtala na radu kamarátov jední hovorili že mám klamať a druhí zasa nie. Bojím sa, že ma pošlú naspäť domov. Nerada klamem ale ak by to bolo lepšie a mohla by som byť s frajerom tak to urobím. Máte s týmto niekto skúsenosť? Poraďte mi prosím.

Ďakujem za skorú odpoveď a príjemné prežitie tejto nedele prajem :)

Odpovědět
Mesi (624)
19.10.2015
0:59

@Monika: Misto boyfriend pouzij friend a nebudes lhat.

Odpovědět
Radka (1)
25.10.2015
18:26

Dobrý den, chci se zeptat, jedeme s přítelem nyní v listopadu na tři týdny na Floridu, máme zpáteční letenky. Budeme vyřizovat Estu a můj dotaz je – jsem OSVČ a nejsem vdaná. Je dobré do Esty vyplňovat OSVČ nebo je lepší zalhat a napsat, že jsem zaměstnaná? Zkoumá to někdo? Jen abych neměla problém a nevypadala, že tam chci zůstat, což opravdu nechci! :-)
Děkuji za odpověď, R.

Odpovědět
Karolína (2)
2.11.2015
9:05

Ahoj,
chtěli bychom s přítelem na pár měsíců odcestovat za prací do USA. Neměl by jste někdo tip, kde se podívat na práci pro páry? Já studuji, ale přítel už ne. Díky ! :)

Odpovědět

Ahoj,
chtěla bych příští léto jet pracovat do USA (červen – září) Jsem studentka VŠ ve třetím ročníku. Můj dotaz zní: Je možné získat pracovní vízum (předpokládám J-1 vízum) do USA BEZ české agentury? Minulý rok jsem totiž jela na WaT se Student Agency a jelikož mám již kontakt na ubytování a na zamětsnavatele z minulého roku, nechci zbytečně platit české agentuře „jen“ za zprostředkování DS-2019. Všude na internetu bohužel čtu, že „DS2019 zajistí partnerská agentura. Je možné komunikovat pouze s agenturou v USA (intrax, CIEE aj.), která DS zajistí?
Díky za odpovědi. :)

Odpovědět
Mesi (624)
2.11.2015
15:44

@Karolína: Jak chcete ziskat pracovni povoleni?

Odpovědět
Franta (2819)
4.11.2015
9:54

@Karolína:
To asi nevyjde, jak píše Mesi, bude to chtít pracovní povolení. O nelegální práci se tu samozřejmě bavit nebudeme. Ty jako studentka bys mohla přes prázdniny zkusit WaT. Přítel maximálně ESTA a být tam s tebou jako turista.

@Dani:
Možné to je, ale s agenturou je to prostě jednodušší. Zkus si to už tréninkově zjišťovat nyní a s blížícím se létem to pak realizuj. Ale počítej s tím, že agentury jak tady, tak tam radši jednají spolu, než přímo se zájemci. Pro ně je jednodušší použít standardizované postupy, co mezi sebou mají, než se věnovat někomu individuálně.

Odpovědět
Lubo (2)
9.11.2015
0:10

Ahojte, mam trochu netradicnu otazku.
Na marec mame naplanovanu dovolenku – 7 dni v USA, 2 tyzdne Mexiko a naspat domov letime opat z USA – tzn. 2x prilet do Statov.
ESTU uz mame, len by ma zaujimalo, ci moze byt problem s odletom a opatovnym navratom z Mexika pocas pobytu (v ESTE sa takato moznost nedala uviest, iba nie celkom presna definicia – ci su USA iba „prechodna zastavka“, co nie je pravda).
Uz mame zariadene ubytko aj vsetko ostatne, preto by som nerad stroskotal na banalnych papierovackach.
Vdaka moc.

Odpovědět
Franta (2819)
9.11.2015
10:58

@Lubo:
Tak vy přijedete do Států, projdete imigračkou, během pobytu si „odskočíte“ do Mexika, vrátíte se, a až pak odletíte. Při návratu z Mexika projdete opět imigračkou, ale pobyt (termín opuštění) vám z největší pravděpodobností nechají ten původní při příletu.
Podle mě by tam neměla nastat žádná komplikace.

Odpovědět

Vdaka, Franto, snad nas nezavru. :)
Este skusim pre istotu napisat na MZV, ak by som zistil nieco nove, dam vediet. Aby sa niekto dalsi nenachytal. :)
Pekny den!

Odpovědět
Franta (2819)
9.11.2015
16:54

@Lubo:
Odpověď bych spíš hledal na US ambasádě nebo http://www.cbp.govhttp://www.uscis.gov
Pokud si z Mexika nepovezete nějaký speciální „suvenýr“, tak zatčení nehrozí. :P

Odpovědět

@Franta: A neměl byste nějaký tip na tu americkou agenturu, přes kterou by šlo takto vycestovat? Zatím jsem našla jen ty, které vyžadují poartnerskou agenturu v česku jako je student agency…

Odpovědět
Franta (2819)
23.11.2015
11:30

@Dani:
Bohužel, ve WoT se zase tolik neorientuji, jen jsem o tom někde četl.

Odpovědět
Hanka (3)
26.11.2015
15:45

Dobrý den ,8.12 odletam z Katowice přes v Frankfurt do Chicago o hare, bude to moje první cesta, chtěla jsem se zeptat jak to bude probíhat v tom Frankfurtu kde budu prestupovat, budu tam procházet nějakým pohovorem a bude složité to najít kde bude potřeba zajít než sednu do letadla?? Mám z toho strach, budu mít jen dvě hodiny.. Děkuji za rady!

Odpovědět
Petra (5)
26.11.2015
18:33

@Hanka: teď jsem z Frankfurtu letěla do San Francisca. 2 hodiny mi bohatě stačily. Po výstupu jdes za cedulí connecting flights, dále hledas svoji gate (napr. Z54) – jdes za sipkama. Vsechno je docela daleko, sla jsem asi 30 minut (letěla jsem ze stejného terminálu, kam jsem přiletěla). Prošla jsem pres par kontrol, dotazy žádné nebyly, jen jeden člověk prý jestli mam edta a na jak dlouho jedu. Další mi jen chválil účes, ze hezčí než na pasové fotce :D Doporucuju se usmívat. No pak cekam u gate, kolem jsou obchůdky i s občerstvením atd… A letis. Pred nástupem do letadla se jen naskenoval kód na palubence na takovém terminálu a slo se do letadla. Takze za me pohoda :)

Odpovědět
Petra (5)
26.11.2015
18:35

*esta

Odpovědět
Hanka (3)
26.11.2015
21:19

Moc děkuji…. A ten terminál kde budou skenovat tenkod bude u té gate?? Slyšela jsem že musím dostat razítko jinak mě nepustí do letadla… Proto se radši ptam tady… Někoho kdo má zkušenost.

Odpovědět
Petra (5)
26.11.2015
22:41

@Hanka: neni zač. O žádným razítku nic nevim… U gatu, kdyz jdes do letadla, je několik „terminálů“ (jako pred vstupem do metra), kde proste vezmes boarding ticket, přilozis, pipne to a pustí te to. Při tom množství cestujících je to asi rychlejší než kdyby to kontrolovali lidi.
Letěla jsem do US ale poprvé, tak samozřejmě nevím, jestli to tak probíhá vždycky. Prostě klid, jdi za šipkama, připadně se zeptej. Určitě vsechno proběhne hladce.

Odpovědět

Zdravím Vás, prosím, je tu nějaký zkušený člověk co by mi dokázal poradit? V únoru 2016 mám v plánu přes ESTU navštívit kamarády v Kalifornii, momentálně vybírám letenky. Nejlacnější jsem našla Praha – Kodaň – Los Angeles…. Máte někdo zkušenosti s letištem v Kodani ? Mám tam 14 hodin na přestup, je to sakra dlouhý čas, ale pokud mi doporučíte že to letiště je OK, tak to nějak zvládnu…A ještě jsem se chtěla zeptat, nevadí když si zpáteční letenku jen rezervuji ? Nebude to problém pro imigračního úředníka? Já totiž přesně nevím jestli domů pojedu po 2 nebo po 3 měsících ( záleží jak se budu cítit tam). Díky moc za každou odpověď. Nela

Odpovědět
Petr Novák (2496)
13.12.2015
18:28

Ahoj, v Kodani na letišti jsem byl, je úplně v pohodě, nemusíš mít strach. Přímo na letišti je Starbucks, internet zdarma… případně se můžeš jet podívat do Kodaně. Jezdí tam vcelku rychle metro bez řidiče. :)

Odpovědět
Franta (2819)
13.12.2015
19:35

@Nela:
Jestli jedeš na ESTA, tak zpáteční letenku potřebuješ. Pak si ji můžeš přebookovat podle potřeby. Teda za předpokladu, že nekupuješ tu nejlevnější, kde to nejde.

Podle mě je 14h na přestup hrozně moc. Opravdu je ta cena tak výhodná oproti ostatním? To bych radši něco připlatil. Ale případně ten čas můžeš využít k prohlídce Kodaně.

Odpovědět

@Petr Novák: Paráda díky moc, bála jsem se nějakých terminálů a podobně. Jednou jsem byla v Brusselu na letišti a to byl pro mě konec. A nevěděl by jsi prosím i jak je to s tou zpáteční letenkou ?

Odpovědět

@Franta: Děkuju moc, já měla právě v plánu si zpáteční pouze zarezervovat a v USA si ji posléze buď potvrdit a zaplatit nebo přebookovat a zaplatit :) Takže vyžadují aby byla už zaplacená ? Ano, 14 hodin je moc, ale vyšlo by mi to cca na 200 + – liber. Našla jsem trošku dražší s přestupem v Moskvě na 7 hodin čekání, ale mam strach z Ruského letiště :D Nejspíš nebudu moc velký znalec na výběr letenek, už jsem vážně v koncích.

Odpovědět
Olga Praha (1)
14.12.2015
13:21

Dobrý den,
já i manžel si chceme si vzít na palubu letadla notebook. Já mám kupovaný zde, manžel před rokem přivezený Appel z USA.
1. můžeme NTB používat bez problémů na palubě letadla? Lze se také připojit k internetu během letu?
2. nebude nám účtováno nějaké clo a je možné, že budou chtít dokázat, že NTB nedovážíme ani do jedné země?
Děkuji.

Odpovědět
jirivisna (16)
14.12.2015
14:59

@Olga Praha:

vzít si ho můžeš bez problémů, jedině u security by ho mohli chtít zapnout, na internet se nepřipojíš (pokud v letadle není Wifi), elektronika musí být v módu letadlo

Odpovědět
Franta (2819)
16.12.2015
15:44

@Nela:
Já vybírám hlavně tady https://www.expedia.com/ a většinou jsou tam opravdu levnější než jinde. Ale když je někde opravdu dobrá nabídka, tak je jasné, že se asi oželí nějaký ten čas.
14h na letišti je ale pro mě osobně ztracený den dovolené.

Odpovědět
Petra (2)
31.12.2015
2:28

Ahoj, hledám spolucestující, která by se mnou letěla únor nebo březen 2016 do NY. Napiš na petra.rubikova@email.cz, SMS 728 610 868, facebook Petra Rubíková.
Jen VÁŽNĚ! :-)

Odpovědět
anita (1)
5.1.2016
10:38

Dobry den když už jsme s manželem vyplnili estu a ta byla schválena… a rozhodli jsme se pro jinou destinaci je potřeba informace v este aktualizovat a přepsat kam jedem?

Odpovědět
Honza (3)
5.1.2016
15:25

Ahoj, rád bych vás poprosil o informaci na můj dotaz. Rád bych letěl do Miami. Koukal jsem na oficiální stránky letecké společnosti airfrance.com. Na můj vybraný den mi nabízejí let s nimi s přestupem v Paříži (Charles de G.) Ovšem do Paříže uvádí Operated by CSA Czech airlines jinak poté už klasicky s AF i zpět komplet s AF. Co to znamená? Budu si muset v Paříži vyzvednout kufr a jít opět na odbavení? Nebo klasicky se o zavazadlo nestarám a jen projdu kontrolou v rámci letu do USA bez odbavení? Let, který operuje CSA má však číslo letu začínající AF (AirFrance). Postačí pět hodin na přestup? Děkuju moc :)

Odpovědět
Franta (2819)
5.1.2016
21:53

@anita:
ESTA se dá v některých bodech upravit, ale není to povinné, letecká společnost pak stejně posílá Amíkům informace o cestujících, takže ti to budou vědět i tak.

Odpovědět
Franta (2819)
5.1.2016
22:09

@Honza:
Od konce. 5h na přestup je hafo času, to se stihne i croissant.
Operated by znamená, že máš letenku od AF, ale ti využívají volné kapacity ČSA, společný let. Dělá to tak spousta společností.
Třeba lety OK 0619, CZ 7301, KL 3123, U6 5535 a QS 8619 jsou ve skutečnosti jeden let z Amsterdamu do Prahy.
Takže ty budeš mít letenku od AF Praha – Miami s přestupem v Paříži, kufry uvidíš až v Miami. Teda pokud dorazí :-)

Odpovědět
Alena (2)
6.1.2016
8:28

Dobrý den, chystáme se do USA, chceme vyplnit formulář ESTA, ale jak naložit s informací, že manžel je trestně stíhán (nedbalost). Není odsouzen a zřejmě ani nebude, ale soudní proces bude asi ještě dlouho trvat. Děkuji

Odpovědět
Franta (2819)
6.1.2016
15:33

@Alena:
Jestli se nepletu, tak je tam otázka, zda byl odsouzen. A podle všeho ještě ne, takže pravdivá odpověď je, že nebyl odsouzen.

Odpovědět
Honza (3)
6.1.2016
17:02

Pořád to nějak nechapu……chci letět na týden do LA jako na dovolenou……co všechno budu muset vyplňovat a co všechno si budu muset zařídit?:/ Předem děkuju za odpověď :)

Odpovědět
Petr Novák (2496)
6.1.2016
17:31

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.