Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 349 komentářů)

Ahoj Petře
v září letíme s manželem s DELTOU do USA. Budeme přestupovat v Amsterdamu a Detroitu. Budeme si muset při přestupu vždy vyzvednout a znovu odbavit kufry?
Probíhá nějaký pohovor i v Amsterdamu? Jak je to s elektronickými letenkami? Slyšela jsem, že si je musím na každém letišti znovu registrovat. Možná se Ti zdá dotaz hloupý, ale opravdu to nevím. Navíc nemluvíme anglicky, tak to budeme mít trošku těžší. Naposled jsme letěli v 2005 Prg – NY -IND. Vše proběhlo bez problémů. Ale časy se mění…
Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
Adriena (2)
10.6.2012
23:05

To: Elias
Ahoj Eliáši, omluvám se, dlouho jsem na stránkách nebyla. Odlétáme 13. 6. do 28.6., pokud náhodou budete ve stejný čas v NYC, určitě se můžeme sejít a vyměnit si tipy na cesty ;)
(AdrienaR@email.cz)

Odpovědět
Tomáš (2)
11.6.2012
12:28

Anno, kufry si vyzvedneš v Detroitu, po imigračním pohovoru, pak projdeš celnicí, a potom je odbavíš na další let. Na letišti v Amsterodamu bude malý předpohovor a rentgen u vstupu do letadla.

Stačilo hledat, tyhle otázky i odpovědi tu jsou několikrát.

Já elektronické letenky (e-letenky) vytiskl v Praze před check-inem, a pak už se nikde necheckoval. Při přestupu jsme šli rovnou k našemu gatu.

Odpovědět
Andrea (4)
11.6.2012
18:27

Ahoj, jeste mam jeden malý dotaz prosím, v letadle budu vyplňovat pouze modrý formulář nebo i bílý ? za dva dny letím a jsem opravdu velmi nervózní, děkuji )

Odpovědět
Petr Novák (2520)
12.6.2012
13:06

Ahoj, pokud letíš na ESTU, tak bys měla vyplňovat jen celní deklaraci… a nervozita je zbytečná. Neboj, všechno bude v pořádku. ;-)

Odpovědět
andrea (4)
13.6.2012
0:37

Děkuju moc, jěště jeden malý dotaz prosím. nebylo mi jěště 21 a chci si přibalit pro rodinu Becherovku , mám ve formuláři zatrhnout, že mám alkohol? nebo ho raději nemám vubec vozit? a mám na imigračním říci, že ho vezu a že je to dárek? to sáme se sušenkami, čokoládou, bonbóny apd. děkuji, za super stránku ! :)

Odpovědět
Petr Novák (2520)
13.6.2012
9:59

Sušenky, bonbony a čokoláda problém nebudou.

S tím alkoholem problém bude v případě, že tě chytí. Protože ti nebylo 21, nemůžeš alkohol nejen pít, ale ani dovážet. Pokud tě nechytí, tak to provezeš bez problémů, i když bys neměla. :-)

A tak jako tak – lahev nesmí překročit objem 1 litr, jinak porušíš daňové zákony.

Odpovědět
Lucie (1)
15.6.2012
13:55

Ahoj, letím poprvé do USA (Boston) a chtěla jsem se zeptat jak je to s imigračníá kontrolou. Slyšela jsem že se nabourávají i do počítače a zjištují jestli máme stažené filmy atd. Máte někdo s tímto nějaké zkušenosti? A jak takovým věcem zabránit? Děkuji za odpověd!

Odpovědět
Petr Novák (2520)
15.6.2012
18:03

Ahoj,
o tomhle jsem teda neslyšel a dost o tom pochybuji!

Odpovědět
Caledon (1)
15.6.2012
18:24

Nesmysl. Obecně se ta imigračka přeceňuje. Když jsme letěli s našima a bráchou za ségrou tak jsme byli u černocha úředníka. Brácha měl sluchátka a vůbec se nevrušoval kontrolou. Černoch na něho jenom koukl a prohodil, že takový jsou v tom věku všichni, že to zná od syna :-D Koukl do pasu a po pár otázkách typu kam půjdeme a tak nám popřál šťastnej pobyt…

Odpovědět
Štefan (31)
15.6.2012
22:34

Lucie,
to je novinka kvůli ACTA. Amíci se s tím hodně ohánějí. Ale jsem to ještě nezažil. A nedokáži si to představit v praxi, noťas má skoro každý, o mobilech, tabletech a iPodech nemluvě. To by se celníci zblaznili, kufry jim myslím stačí. Chtělo by to někoho, kdo jel teď někdy s noťasem, aby poreferoval.

Odpovědět

Před třemi týdny jsem se vrátil z Texasu a jediné co mi prováděli s noťasem bylo to, že ho při bezpečnostních kontrolách na amerických letištích požadovali projet rengenem úplně samostatně v tácku, nesmělo u něj nic být. Ale žádná kontrola dat neprobíhala.

Odpovědět

Mám stejnou zkušenost s notebookem jako psal Pepa přede mnou. Vrátila jsem se ze Států před měsícem a taky jsem jen musela vytáhnout noťas z tašky, tak jako i na všech letištích v Evropě. USA se tím nijak neliší. Je nereálné, aby se kontroloval každý notebook. Dovedu si to představit jen u nějaké namátkové kontroly. Nikoho ale s tousto zkušeností neznám.

Odpovědět
Pavel (4)
25.6.2012
17:44

Zdravím,
rád bych se zeptal, jak to vypadá na celnici na letišti (konkrétně LAX, ale všude je to asi podobné). Vím, že můžu bezcelně dovéz pouze 1l alkoholu, ale když jedu do USA na Vánoce, chtěl bych vzít jako dárky alespoň 2l Becherovky. Jak to bude probíhat na celnici, když ten 1l budu chtít proclít? Budou to chtít vidět (tzn. otvírat kufr) nebo stačí to jen napsat do toho prohlášení a budou to chtít jen zaplatit? A nevíte náhodou někdo z vlastní zkušenosti, jak vysoké je zhruba to clo? Budu rád za jakékoliv info. Projížděl jsem tady články, ale takovou situaci tu myslím nikdo neřešil. Díky.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
26.6.2012
1:01

Ahoj Pavle,
pokud to funguje stejně, jako opačným směrem (import z USA do ČR), jakože mám za to, že ano, tak více než litr na osobu prostě nelze převézt. Myšleno legálně.

A to i v případě, když bys chtěl nadlimitní množství dodanit.

Odpovědět
Pavel (4)
26.6.2012
19:23

Díky za odpověď, ale to se mi už vůbec nezdá, že by nešlo dovézt víc. I ze stránky cbp.gov mi vyplývá, že lze dovézt více, ale už to není bez cla a daní. Ale spíš by mě teda zajímalo, jestli je nutné otvírat ten kufr nebo stačí říct. Asi taky záleží na lidech…

Odpovědět
Martin (4)
26.6.2012
21:26

Tak se jich zeptej :-) určitě to jde. Napiš jim, že chceš legálně dovézt tolik a tolik alkoholu jako dárek. Co musíš udělat, aby to šlo. Určitě musíš vyplnit nějaký formulář, nechat ho orazítkovat atd.

Odpovědět

Ahoj nemáte někdo zkušenosti s pohovorem ohledně víza na ambasádě v Praze? jak to probíhá? jak dlouho to trvá atd? Budu rád za podrobnosti díky :-)

Odpovědět
Štefan (31)
28.6.2012
10:03

Něco málo je tady.

https://chcidoameriky.cz/zadost-o-vizum-do-usa-vase-zazitky-a-zkusenosti

Jde vlastně o takový větší pohovor než je na imigračním. No a, to že vízum dostaneš, ještě neznamená, že tě do Států pak imigrační pustí. Je dobré mít s sebou co nejvíc dokladů , potvrzení a tak. Někdy nejsou vůbec potřeba a někdy se v tom přehrabují pořád dokola. Trvání je individuální, ale není to nic dlouhého.

Odpovědět

Ahoj chtěl bych se pls zeptat jak je to s notasem v USA stačí v ČR koupit redukci a pak v USA v pohodě nebo celkově to může dělat problém? dik moc

Odpovědět
Štefan (31)
30.6.2012
22:24

Stačí redukce.

Odpovědět
KRISTÝNA (3)
4.7.2012
15:55

ahoj chtěla bych se zeptat když nebudu mít zpáteční letenku z USA? chtěla bych totiž potom letět z USA do Barcelony, nevíte jak se to dělá ? :-) děkuji za odpověď

Odpovědět
Štefan (31)
4.7.2012
21:58

Pokud víš termín, tak se dá koupit letenka Praha – USA – Barcelona

Odpovědět
Katka (4)
14.7.2012
15:03

Ahoj, za dva týdny odjíždím od USA a pořád úplně nemám jasno, jak je to s proclením zboží na cestě zpět. Plánuju si nakoupit nějaké oblečení + mp3 přehrávač. Z většiny oblečení samozřejmě sundám cedulky a budu ho tam už nosit (jedeme na dva měsíce), takže nebude vypadat jako nové. Pár triček asi povezu rodině, budou teda bez cedulek, ale nenošené. Počítám s tím, že s oblečením tedy problém nebude. Co s mp3? Vzít si ji do letadla (originál balení vyhodím) a tvářit se, že jsem s ní už přiletěla? To by mělo projít, ne? Někde jsem četla, že dokážou podle nějakého čísla na elektronice určit, kde byla nakoupena, ale to snad nedělají, ne? Taky by mě zajímalo, kolik lidí, co vystoupí v Praze, si celníci vyhmátnou na namátkovou kontrolu (je přece jasné, že dva mladí lidé, co se právě vrátili z USA, s sebou vezou spoustu věcí z nákupů) a jaká je případně sankce, když objeví něco, co jsme měli proclít? Stalo se to někomu z vás?

Díky! :-)

Odpovědět
Martin (4)
14.7.2012
15:21

Neřeš čísla :-D Nahrej si do ní písničky, vezmi do letadla do kapsy a hotovo. Nikde ji nepřiznávej. Pokud potřebuješ origo balení, tak ho pošli poštou…

Odpovědět
Tomáš (6)
16.7.2012
11:58

Katko,

celníci v Praze si vybírají namátkou. Hodně kufrů na vozíku nebo nervozita mají přednost. My letěli posledně čtyři a hned na nás vystartovali dva celníci. Odkud letíte? Ze Států… a už se jim rozsvítili oči… dodal jsem z rodinné návštěvy od tety, co bydlí v Nebrasce v takové díře, ale je tam pěkná příroda, ježdění po příbuzných a výletech… a nadšení opadlo, žádný NY a nákupy. Přitom kufry plný oblečení, bot a věcí na auta. Pak se zeptali jestli vezeme nějakou elektroniku nebo drahé věci. Nevezeme řekl jsem, potřebuji sice nový notebook, ale amíci je nemají s českou klávesnicí, kluci vezli dva. Celou dobu jsem měl v ruce zimní bundu Columbia (u nás cca 4500), ani ta jim nebyla podezřelá. V květnu a venku asi 25°C. :-) Je dobré nejít mezi prvními. Zase tolik stolků na kontrolu kufrů tam nemají.

A sankce, kdyby náhodou? Zaplatíš clo a DPH.

Odpovědět
Katka (4)
16.7.2012
20:46

Díky! Ale stejně se mi to nějak nezdá, že by sankce byla jen zaplatit clo, a žádný trest za to, že to zapřu…

A máte někdo zkušenosti s pojišťovnou Chartis? Je o dost levnější a nabízí vysoký limity.

Odpovědět
Katka (4)
17.7.2012
7:31

Ještě mám jednu otázku ;-) Chceme při naší cestě po NP spát v kempech a vařit si na vařiči. Máme vařič Coleman, seženeme do něj v pohodě kartuše (náplně)? Někde jsem četla, že jsou skoro na všech benzínkách, ale nevím. Díky!

Odpovědět
KARLIS (5)
18.7.2012
12:25

AHOJ POŘÁD NECHÁPU JEDNO: CO KDYŽ NEBUDU MÍT Z USA ZPÁTEČNÍ LETENKU? JE TO VELKÝ PROBLÉM? A KDYŽ JO TAK KDYBYCH MĚLA Z USA ZPÁTEČNÍ LETENKU DO BARCELONY JE TO VELKÝ PROBLÉM? DÍKY ZA ODPOVĚĎ

Odpovědět
Tomáš (6)
18.7.2012
13:29

Velký problém bych viděl v CAPS LOCKU. A v tom, že si měníš jméno.

KRISTÝNA středa 4. červenec 2012 v 15:55
ahoj chtěla bych se zeptat když nebudu mít zpáteční letenku z USA? chtěla bych totiž potom letět z USA do Barcelony, nevíte jak se to dělá ? :-) děkuji za odpověď

Štefan středa 4. červenec 2012 v 21:58
Pokud víš termín, tak se dá koupit letenka Praha – USA – Barcelona

Jinak je samozřejmě lepší mít už při vstupním imigračním pohovoru zpáteční letenku. Dá se to i bez ní, ale o to víc jsou potom podezíraví a ty musíš víc vysvětlovat, jak to máš s odletem.

Odpovědět
Vláďa (1)
19.7.2012
13:56

Ahoj, za pár týdnu odjíždíme do USA, konkrétně západní pobřeží.
Jako jedna naše zastávka ja San Diego, což je jen kousek od Mexika.
Můj dotaz tedy zní, zda je velký problém vycestovat z USA do Mexika a potom zase zpátky?
Jaká jsou potřeba víza? Zatím máme ESTU.
Díky za odpověď.

Odpovědět
Marci (161)
19.7.2012
19:40

Ahoj Vlado,

pokud cesky obcan potrebuje k navsteve Mexika vizum,musis jej mit,pokud ne,staci cesky pas. To pro vstup do Mexika. Zjsti si na mexicke ambasade v Cesku….snad tam maji….
Az se budes vracet,tak zase pro USA, Estu,pas atd. Muzou byt problemy,pokud imigracni bude hledat kdy jsi na uzemi USA vstoupil…..a tys pretahl….
Jinak mexicka imigracni policie je jeste prisnejsi nez americka,takze i kdyz poletis par hodek,tak na letistich se zdrzis 2 krat tolik. Pokud budes cestovat s americany ze San Diega,tak ti jsou znali pomeru,ale pokud jen z ceskymi kamarady,tak urcite si nerentuj na cestu,vylet do Mexika auto. Tihuana je sice kousek,ale tohle mesto neznas…..

Hezkou dovolenku!

Odpovědět
Tomáš (6)
20.7.2012
16:54

A navíc spousta autopůjčoven ti auto na cestu do Mexika nepůjčí. Mají to i v podmínkách.

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz ohledně vstupu do USA. Řekněme že požádám přes online formulář o vstup do USA, vstup mi bude schválen, ale ještě než vstoupím do USA, tak pojedu do Kanady. Vstup (vízum) do Kanady schváleno. Teď pojedu autem v Kanadě směr hranice Kanada/USA a budu chtít vjet do USA. Je to možné? Existuje na každé (i té nejzapadlejší a nejméně frekventované) hranici (hraničním přechodu) něco jako imigrační, kde dodám všechny doklady jako na letišti např. v Kenedyho mezinárodní letiště v NYC? Nebo je potřeba poprvé do USA vstoupit pouze přes nějaké mezinárodní letiště? Nevíte jak je toto řešeno legislativně? Moc děkuji.

Odpovědět
Terka (1)
30.7.2012
13:18

čauky. jak je to s tím když jsem jsem v Anglii a chci letět do USA, to musím také vyplnit ESTA? díky

Odpovědět
Marek (1)
30.7.2012
21:09

Ahoj, mám-li německé občanství a pas, je možné pracovat v USA legálně? Někde jsem četl, že je v tomto případě snažší tam sehnat práci. Nemáte s tím, prosím, nějaké zkušenosti? Děkuji a přeji hezký den…

Odpovědět
Andrea (2)
1.8.2012
20:32

Ahoj. Chtela bych se zeptat, jake vizum budu potrebovat, kdyz se chci do Ameriky prestehovat za pritelem. On je kanadskeho puvodu a v Americe je pres firmu, pro kterou pracuje a tudis mu i zaridili vizum. Potrebuji si zaridit pristehovalecke vizum nebo staci, ze mi pritel potvrdi, ze me sponzoruje (jelikoz nebudu ze zacatku pracovat). Slysela jsem, ze je take mozne dostat nejake parnership vizum. Take jsem travila spoustu casu u nej v Kanade a mam asi pres 10 razitek Kanada/USA, nebude to problem? Posledni otazka ;) musim si o vizum zadat v Praze na ambasade nebo je mozne zazadat si v USA ci Kanade, kdyz tam za nim priste pojedu? Moc dekuji a preji krasny den.

Odpovědět
Marci (161)
1.8.2012
20:59

Andreo,

tvuj pritel,pze to je on,kdo pracuje pro kanadskou firmu v USA,je ten kdo se ti musi postarat o to,jak ty muzes do USA za nim,pokud chces mit nejaky legalni status. Neberu ted v potaz Estu nebo visitors visa, o to si zadas sama.
Jiny typ viza ziskat je slozitejsi i kdyz tvuj pritel je momentalne v USA,ale pres jeho firmu,cili on musi byt ten,co ma moznost pres firmu,pokud firma uzna ze jej muzes v USA doprovazet. Bohuzel se bojim ze bys musela byt jeho prima pribuzna….cili manzelka,dite. To plati pro pobyt v USA,nevim jak to ma Kanada,ale jsem si jista ze tady bude nutne dodrzet imigracni zakony USA.
Takze ty za nim muzes,pokud projdes pres imigracnina Estu,ci pokud mas turisticka viza,tak na ne.
Pritel at se spoji s firmou pze ani on sam nemuze zadat za tebe.

Odpovědět
Marci (161)
1.8.2012
21:02

Anfreo,jeste doplneni….
chapu to tak,ze tvuj pritel neni obcan USA…?

Odpovědět
Marci (161)
1.8.2012
21:26

Marku,

nemecke obcanstvi nema nic spolecneho s moznosti legalne zit a pracovat v USA. To jde jen pres GC,ktera je mozna ziskat jen pres snatek z USA obcanem,ci GC holder(tady ale ten proces trva nekolik let) a v loterii. Dalsich par vyjimek jsou pracovni a investorska viza.
Hledej info na ambasade USA v Nemecku.
Pokud mas firmu co te vysle do USA pracovat na nejakou dobu,dalsi moznost….vetsina pracovnich viz az na vyjimky jsou ale casove omezena. Pokud firma ma zajem,da se prodluzovat. Podminkou je ale u pracovnich viz ze je prokazatelne nedostatek pracovniku v USA v techto oborech, ze maji pro USA vyznam a spolecnosti maji problem s naplnenim stavu lidi z lidi na uzemi USA.
Jen v nejakych zdravotnickych oborech a urcitych jinych oborech,veda apod, sport na urovni olympijskych medaili,pripadne skvely pracovnik v umeni, jeste muze USA vydavat pracovni povoleni az ke GC.

Odpovědět
Marci (161)
1.8.2012
21:34

Marku, jeste ke GC……

nejen manzel(ka) USA obcana ci GC holder,ale i deti,popr rodice a v pripade ze zada USA obcan,tak take sourozenci,patri k tem co mohou ziskat GC. Vse to ale zarizuje ten kdo zada pres USCIS a proces trva od nekolika mesicu,az k 10 letum. Zalezi v jake pribuzenske kategorii ten clovek je a z jake casti sveta. Pokud uz ale pro tebe nekdo pristehovatelskou petici podava,tak ty,pokud nejsi na uzemi USA zrovna,tak nesmis do USA po celou dobu vycestovat. Podobne nesmis opustit az na vyjimky,KTERE udeluje USCIS NA ZAKLADE ZADOSTI. Atd…..studuj na webu ambasady USA v Nemecku,na webu USCIS,pripadne imigracni pravnik.

Odpovědět
Andrea (2)
1.8.2012
22:28

Ahoj Marci, dekuji za odpoved. A ne on neni American, je to Kanadan. A chtela bych vic nez ho navstevovat, chtela bych v USA bydlet s nim. Takze ESTA nebo turisticke vizum by mi asi bylo na nic. Je nejaka jina sance dostat residental vizum? Jako ze by se muj pritel za me zarucil, ze se o me postara? Slysela jsem, ze je nejaka sance dostat sponsor vizum, jako ze jsme v partnerskem stavu a on me spozoruje, takze nekradu Americanum na cerno praci. Jinak ta firma, pro kterou pracuje je americka.
Dekuji za odpovedi, A.

Odpovědět
Marci (161)
2.8.2012
2:28

Ahoj Andreo,

ten vztah musi byt rodina…..bohuzel prozatim nestaci byt v partnerskem vztahu pouze.
A i tak i kdybyste jste byli manzele,musi to tvuj pritel zarizovat, ne ty.Cili on pres firmu,ci vlastne firma zada USCIS o pripsani tebe na prislusne vizum. Dost zalezi jaky typ viza pritel ma,tve vizum by patrne bylo jako rodinny prislusnik,ale bez moznosti pracovat. Na miste ale bys pak mohla shanet praci,pokud by zase nejaka firma byla ochotna vyrizovat viza pro tebe(preferovane obory).
Tvuj pritel a jeho americka firma jsou ti co teda musi zazadat,ale obavam se opet ze plati pouze pro nejblizsi pribuzne.

http://www.us-immigration.com/

Odpovědět
Darina (2)
2.8.2012
11:27

Ahoj, chtěli bychom s přítelem navštívit na pár dní N.Y. Jsme již ve zralejším věku. Anglicky hovořím jen já a není to 100% (malá slovní zásoba a špatně rozumím). Nevíme, zda jet sami, nebo raději zvolit CK – případně jakou. A v jakém období je nejlépe tam jet? Děkuji za každou radu.
Darina

Odpovědět
Petr Novák (2520)
2.8.2012
11:33

Ahoj Darino,
to záleží na Vás, jak si na to troufáte. Pokud rozumíte alespoň trochu anglicky, myslím, že by se to dalo zvládnout s jazykovou příručkou v kapse. Chce to jen odvahu. :-)

Nabídku zájezdů do USA od několika cestovek si můžete prohlédnout zde. Pokud by se vám tam něco zalíbilo, máte to bez starostí.

Jinak co se týká ročního období, záleží spíše na vaší individuální volbě a také na tom, kam přesně byste chtěli jet. Jestli např. do New Yorku, do Miami či na národní parky západu.

Přeji, ať to dopadne dle Vašich očekávání! :-)

Odpovědět
David (24)
2.8.2012
11:49

Ahoj, jiz za nekolik dni vyrazime s manzelkou do New Yorku, chci se jeste ujistit..mame povoleno prez internet ESTA a v pasu vlozene jen papirky s sestnactimistnym kodem napsanym, staci to takto nebo musime mit vytisknuto neco vice?
Dekuji moc za odpoved!

Odpovědět
Petr Novák (2520)
2.8.2012
17:18

Ahoj Davide,
takhle by to mělo stačit. Přeji příjemný pobyt!

Odpovědět
Štefan (31)
2.8.2012
17:25

Darino,
přes cestovku je to jaksi pohodlnější, ale tím pádem i dražší. Navíc cestovky mají většinou daný program, ten nemusí vyhovovat představám cestovatelů. Pro představu se podívejte na americatours.cz, je to asi nejznámější a možná i nej cestovka pro USA. Já s nimi byl na Floridě, naprostá spokojenost a průvodce byl super. Ale cestovek je spousta. Google: https://www.google.cz/#hl=cs&gs_nf=1&tok=IJncqkY1sVJj6rYdjmkLmw&pq=z%C3%A1jezd%20do%20new%20york&cp=19&gs_id=1k&xhr=t&q=z%C3%A1jezd+do+new+yorku&pf=p&sclient=psy-ab&oq=z%C3%A1jezd+do+new+yorku&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=84b514c697f7990f&biw=1600&bih=775

Davide,
stačí mít ten kód jen napsaný u sebe. Mě se na něj ani neptali.
Užijte si NY

Odpovědět
Darina (2)
3.8.2012
15:02

Ahoj Petře a Štefane,
díky za doporučení i odkazy. Zatím míříme na N.Y., (takže v kterém období je v N.Y. nejlépe?) později snad i ty parky. Jen ta odvaha jet sami nějak není….A přitom neradi jezdíme v houfu. V Evropě to není problém, Ameriky se trochu obávám – a to nejen kvůli obstrukcím se vstupem apod. Každopádně díky za rady i za podporu.

Darina

Odpovědět
Eva (32)
3.8.2012
17:52

Ahoj,
četla jsem si komentáře mezi Andreou a Marci a mám dotaz. Můj přítel je Američan a tento podzim se ho chystám znovu navštívit. Během tohoto pobytu se rozhodneme, jestli se vezmeme, abychom se nemuseli pořád loučit. Pojedu na ESTU. Teď můj dotaz: když budu na území USA, může můj přítel zažádat o nějaký druh víza např. snoubenecké? Nebo se budu muset vrátit do ČR a všechno vyřizovat odděleně? Děkuji.

Odpovědět
Marci (161)
3.8.2012
19:07

Ahoj Evo,

O snoubenecka viza musi tvuj pritel pozadat kdyz ty budes mimo uzemi USA,az je dsotanes mate pak 90 dni na svatbu. Pokud k ni nedojde,musis zase opustit Spojene Staty.
Pokud se rozhodnete vzit USA,tak proces je nasledujici. Svatba,potrebujes platny pas,rodny list prelozeny a s Apostilou(to se potrebuje pozdeji na vyrizovani GC) a rozvodovy list,pokud ses rozvedena. Ten musi byt uredne prelozeny,overeny a Apostila.
Po svatbe manzel podava pro tebe zadost o GC,vsechny formulare co se vyplnuji jsou na webu USCIS.

https://www.uscis.gov/
Vice nebo skoro vse najdes take na http://www.chicago.forum.cz

Omluva,pokud se zde nesmi davat odkazy na jine weby.

Jinak,pokud sem nepojedes na snoubenecka viza,ale na jina, ci na Estu,tak imigracni urednik nema mit tuseni ze sem jedes za moznym snatkem,vratil by te zpet. Takze veskere dokumenty neukazuj a priprav si stejny scenar sve cesty do USA na jaky sem jezdis.
Docetla jsem se ze Esta se neda ani na jiny typ viza zmenit na uzemi USA.
Dale si vezmi i ceskou obcanku pze pri rizeni s imigracnim uradem pozdeji ji chteji videt take. Musi byt platna. Take musis pozdeji dolozit kopii obcanky az budes pres velvyslanectvi CR v USA zadat o zapsani snatku pro Ceskou Republiku. To je dalsi krok. Bez zapsani snatku,ti nevydaji totiz novy cesky pas atd….k tomu se musi predlozit cesky oddaci list. To vse se vyrizuje pres konzulat v USA(castecne pisemne,castecne osobne….konzulat prevezme zadost,overi a vyfoti si te na pas). To je ale proces az po svatbe.
Od svatby a podani zadosti o GC, s poslanim vsech dokumentu USCIS, po obdrzeni zasilky USCIS ti posle obalku s potvrzenim prijeti zadosti a dokumentu. Od te doby jsi v procesu a nesmis opustit az do obdrzeni GC,USA. Jsou mozne vyjimky kdyz pozadas USCIS o vycestovani zaslanim zadosti o Travel dokument, I 131

https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-131.pdf

Musis se ale postarat aby si zrovna v tu dobu nebyla pozvana treba na otisky nebo na pohovor,pze pri nedostaveni se, se cely proces stornuje a zada se znovu….vsechno to pak trva dele….

Odpovědět
Katka (1)
6.8.2012
11:32

Dobrý den, chtela bych se jen optat, jestli nevíte jak to chodí v usa s lidmi po maturite.Zajima me, jestli takovym lidem je slozitejsi dat vizum, kdyz nemaji zadne dlouholete zkusenosti a praxi v zamestnani.

Odpovědět
Marci (161)
6.8.2012
18:05

Ahoj Katko,

jake vizum mas na mysli? Na turisticke musis zazadat na ambasade USA v Praze.
To je jen na cestovani,nakupovani atd, zadna prace.
Pracovni viza vydavaji USA jen na zaklade zadosti USA zamestnavatelu ve vyjimecnych pripadech. Kvoty do konce pristiho rijna uz jsou vycerpany,jedna se vzdy o omezeny pocet pro cely svet.
S maturitou to nestaci,je treba byt pro USA vyznamny pracovnik,velice nadejny sportovec,lekar apod.
Potom se udeluji viza na urcitou dobu pro pracovniky v zemedelstvi(z Mexika), posadky lodi apod.
Pokud bys mela zajem,muzes jit do USA na urcitou dobu pres Au-pair programy,najdes na webu Travel Agency nebo WAT. To je tak jedine kde bys mohla mit sanci se dostat k legalnimu pobytu s praci v USA. Ma to ale sve podminky,najdes na jejich webech.

Situace je takova ze USA ma dost vlastnich pracovniku,cili tady se vydavaji pracovni viza opravdu jen pro odborniky ve svych oblastech.

Odpovědět

Ahoj děkuji za všechny užitečné rady. Já jsem nyní v USA. Ráda bych se s vámi podělila o zážitky na imigračnich. Pro mě to bylo to nejhorší z celé cesty. Už v Praze mi prohledali kabelu. V Amsterdamu jsem chytla na imig. Kontrole pana co sám měl velké problémy s angličtinou tak mě tam trápil asi půl hodiny furt se tam s někým radil. Hrozně si mě prohlíželi. Když mě nakonec pustil a já po několika hodinách letu dorazila do USA, kde jsem čekala na imigrační asi dvě hodiny. Když na mě došla řada paní se mě ptala asi půl hodiny a pak mě poslala s speciálním chlápkům co si prohledali úplně všechno co jsem měla. . Bylo to příšerný a ani nevím proč. Jsou to jen prázdniny a jsem studentka vš. Ale teď jsem tady a jsem hrozně šťastná! Teď mám další problém a otázku. Chtěla jsem se zeptat jestli mohu na zpáteční cestě mít dva kufry a jedno příruční zavazadlo. Poraďte prosím. Někdo říká, že ne, jiný, že jo . Děkuju!

Odpovědět
Marci (161)
17.8.2012
21:14

Ahoj Anno,

tak to sis teda ty imigracni zalezitosti docela “uzila”,nestesti dopadlo dobre. Kufr navic mit muzes samozrejme,ale vetsina aerolinek vybira za kufr navic poplatky. Byva to kolem $70 za jeden. Nadvaha ale je jeste drazsi. Pokud koupis u Rossa levnejsi kufr,tak to bude levnejsi vcelku nez nadvaha u jednoho kufru,kdy vybiraji nektere aerolinky $150 i za par deka….
To se me stalo v Praze….tri kufry,nadvaha,celkem $450…tri cestujici. Bohuzel neslo nijak prehodit vzajemne obsah a tudiz usetrit….par kilo navic,ale objemnych…jo ne vsude se nad tim zavira oko…)

Odpovědět

Děkuji moc :) no imigrační, ještě teď se mi ježí vlasy hrůzou. Mám ještě jeden dotaz prosím. Co nové oblečení? Svoje nové nosím, ale co nové pro rodiče? Pro mladší sestru? (je jasný, že není pro mě, je ještě dost malá ) Co nový laptop? Mobil? Sladkosti- Jak to mám ukecat ? Kde se mě na to budou ptát? Při mém štěstí si mě hned odchytnou . . Děkuji!

Odpovědět
Marci (161)
19.8.2012
21:04

Anno, mobil je v poho,laptop take,nikdo nevi zes s nim uz neprijela. Jen samozrejme to neprevazej v orig. baleni. Obleceni, dej pryc cenovky, dej do kufru mezi ost. veci a budes v pohode. V USA te pri odletu nikdo z hlediska co odvazis neresi a pak vyzvedavas az v Praze….tam vzdy prooblemy byly kdyz se lidi vraceli ze zamori,ale ted uz po me parkrat nikdo nechtel ani pas,ani kufry nikoho nezajimali.

Odpovědět
mates (4)
22.8.2012
15:35

Zdravím, za 3 týdny se chystám do New Yorku. Už pár dní sháním nějaký hotel , ale všechny chcou data mé kreditní karty a min. 10% celkové ceny zaplatit. Jelikož není nikdy 100% jisté , že Vás do USA pustí , proto odmítám něco platit předem a totéž platí o zdělování citlivých údajů z kreditní karty . Neví někdo o trochu bezpečnější cestě jak si zabukovat hotel ? Děkuji mockrát .

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.8.2012
0:55

Ahoj Matesi,
obávám se, že to budou chtít všechny hotely. Osobně jsem zatím nezažil hotel, který by údaje o kartě v průběhu rezervace nevyžadoval. :(

Odpovědět
Petra (4)
26.8.2012
20:03

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, zda pohovor na ambasádě usa v praze se dělá pohovor jen v angličtině. Ve čtvrtek letím na 3 týdny a zítra mám pohovor a docela se ho obávám. Nestihla jsem si udělat biometrický pas,takže žádám o B1/B2 visum a nevim, co všechno mám čekat. Díky moc

Odpovědět
Lucie (17)
26.8.2012
20:13

Ahoj Petro,
pohovor je většinou v angličtině. Otázky jsou jednoduché a zopakují ti je několikrát. Budou se tě ptát kam jedeš, proč tam jedeš. A možná taky otázka: proč o vízum žádáš tak pozdě před odletem. To teda i moje…protože si nejsem jistá, že ti do čtvrtka dojde. Jinak by nezaškodilo i nějaké to pozvání, tam kam jedeš. Pokud máš zpáteční letenku, řekla bych, že chci jet jen na 3 týdny a nestihla sis vyřídit biometrický pas pro ESTU. A jinak pokud máš tady stálou práci, nechala bych si zaměstnavatelem potvrdit, že u něj budeš pracovat i potom.

Odpovědět
Petra (4)
26.8.2012
20:21

Já jsem se informovala o kurýrní službě a pokud by mi to zítra vyšlo, tak v úterý bych to měla u kurýra a dojdu si tam pro osobní odběr, takže to bych stihla. No já jako za nikým nejedu, letím tam s kamarádkou za kamarádkama, které tam od června pracují (v Severní Carolině), ale sejdeme se s nimi na Miami a budeme společně cestovat. Jinak jsem student ještě rok na vysoké, takže nesu sebou potvrzení o studiu a pracuji na DPČ a mám smlouvu do konce roku, tak i tu nesu sebou, myslíš, že to bude stačit? Jinak se dost bojím té angličtiny, umím jen pár slovíček, takže kdyby na mě mluvili česky, bylo by to lepší:)

Odpovědět
David (24)
26.8.2012
22:38

Zdravim vsechny z New Yorku a chci vsechny bojacne potesit informaci o nasem pohovoru na imigracnim, meli jsme z toho s manzelkou celkem strach ale nakonec jedina otazka znela na jak dlouho jedeme. Pak uz jen otisky a foceni a bylo hotovo, jinak fronta byla dlouha ale slo to jako po masle a byli jsme prirazovani kdo kam ma jit, za tu dobu fronty jsem nezaznamenal u nikoho zadny problem…takze vzhuru do USA guys, nam zbyva jeste par dni.

Odpovědět
anonym (2)
27.8.2012
20:19

čaute,chtěl bych se zeptat jestli mužu letět SÁM do USA je mi 16 let?????

Odpovědět
Petr Novák (2520)
27.8.2012
21:03

Jakože úplně sám? Teoreticky to může být problém třeba při rezervaci hotelů – dost z nich má v podmínkách, že si ho může rezervovat pouze osoba starší 18/21 let.

Odpovědět
Marci (161)
27.8.2012
21:40

Muzes letet sam,ale je treba dolozit kde budes bydlet,ze rodice vi ze letis pres ocean,ze te nekdo nekde bude cekat, dolozi tvuj support atd….navic ted nejsou prazdniny,takze budes muset vysvetlovat proc nejsi ve skole…

Odpovědět
anonym (2)
28.8.2012
8:55

No máme tam známé takže hotel atd bych neřešil :) Četl sem myslim přímo tady na té stránce že můžu letět sám,že většinou to je bez problému.Ale raději sem se chtěl ještě poptat :)

Odpovědět
Jirka (7)
28.8.2012
10:00

Anonyme,

co se představit aspoň jménem?

Jinak letět sám klidně můžeš. Letecké společnosti mají i službu pro nedoprovázené děti. Jo jsi ještě dítě ;-) mladíku. Jmenuje se to Unaccompanied Minor. Jde o to, že tě rodiče na letišti předají pozemnímu letušce, ta tě dovede k letadlu a předá stewardce v letadle, a tak i během přestupů až nakonec tě předají známým, až se jim prokáží doklady. Každá společnost má ale jiné podmínky a věkový limit. Ať si rodiče vše zjistí zařídí. Většinou je to do 14 let, ale poskytují to někdy až do 18. Ale třeba ti rodiče věří, že se neztratíš a poletíš opravdu sám.

Delta
http://www.delta.com/planning_reservations/special_travel_needs/services_for_children/children_traveling_alone/index.jsp
KLM
http://www.klm.com/travel/nl_en/prepare_for_travel/travel_planning/children/umnr_yp_framed.htm
Lufthansa
http://www.lufthansa.com/cz/en/Unaccompanied-minors

Odpovědět
RADIM (2)
28.8.2012
17:59

Ahojte, chtěl bych se zeptat jak je to se zájezdem do U.S.A. musím taky k imigračnímu? Nebo jak to chodí. Všichni říkají že cestovka všechno vybaví a člověk se nemusí prakticky o nic starat.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
28.8.2012
18:18

Ahoj Radime, ano, musíš.

Odpovědět
Petra (4)
28.8.2012
23:48

Čaudys,
chtěla bych se zeptat,dostala jsem vizum B1/B2, je na 10 let, tudíž, kdybych tam chtěla jen příští rok znova, už žádat o vízum nemusim? Díky moc za odpověď

Odpovědět
Marci (161)
29.8.2012
0:15

Ahoj Petro,

vizum na 10 let je, ze muzes do USA vycestovat kdykoliv v prubehu te doby….pokud budes mit i pas platny na celou tu dobu. Vizum se totiz do noveho pasu neprenese….musi se zadat znovu. Zustat v USA pak muzes pouze po dobu co ti vyznaci imigracni na letisti v bile karticcce I-94 co dostanes v letadle. Byva to max. na 6 mesicu,ale muze byt i kratsi. Pri odletu ji odevzdej,nejpozdeji letuskam pri nastupu do letadla,pac nekdy mohou zapomenout ti ji odebrat automaticky z pasu…a pak ji musis poslat sama na urcenou adresu,abys nebyla pro imigracni zes USA stale neopustila…cili ilegalni.

Odpovědět
RADIM (2)
29.8.2012
19:17

čaute, jak je to u zájezdu musím taky k imigračnímu?

Odpovědět
Marci (161)
29.8.2012
20:11

Ahoj Radime,

k imigracnimu musi kazdy, plati i pro obcany USA kdyz se vraci zpet.

Odpovědět
Jirka (7)
31.8.2012
12:09

Radime,

a musíš se ptát dvakrát? K imigračnímu musí všichni, kdo vstupují na území Států, i ti, kdo ve Státech jen přestupují na letadlo dál. Cestovka zařídí jen administrativní věci, poradí, co a jak vyplnit. A to, že jedeš s cestovkou neznamená žádnou výhodu při imigrační kontrole. Můžou tě poslat zpátky jako kohokoliv jiného, kdo cestuje samostatně.
Když letěli do Států strejda s tetou, tak s nimi letělo pět mladých kluků, imigrační čtyři z nich vrátil. Když se potom toho, co prošel ptali, tak jim řekl, že dva jeli opravdu jen na zájezd a tři tam chtěli zůstat. On prošel jen proto, že tam měl příbuzné a ve zvacím dopise měl od nich záruku, že se za něj po dobu pobytu zaručují a část zájezdu stráví s nimi.

Odpovědět
Eva (32)
8.9.2012
18:03

Ahoj,
máte tady někdo zkušenosti s nákupem letenky do USA přes pelikan.cz? Minule jsem si kupovala letenku u Student Agency a ti mě informovali o všech změnách, které se týkali časů mých odletů na můj email. Tentokrát ale nenabízejí žádný let, který by mi úplně vyhovoval. Nevíte, jestli pelikan.cz taky informuje o změnách časů odletů? Díky za pomoc.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
9.9.2012
0:05

Ahoj Evo,
informuje. Letos se mi změnil čas odletu u letu Dillí – Káthmándú a od Pelikána mi přišlo upozornění. :)

Odpovědět
David (24)
9.9.2012
8:57

Mam jedno upozorneni o kterem jsem nevedel pred odletem do USA, po navratu do Čech manzelka na letisti nalezla svuj kufr s vypacenyma obema zamkama a prelepen paskou od americkych securitaku…uvnitr kufru byl pak papir informujici o kontrole z americke strany. Kufr samozrejme bude opraven nebo manzelka dostane kufr novy, zajisteno od British Airlines se kteryma jsme leteli. Z kufru se nic neztratilo ale bylo to i tak dost neprijemne prekvapeni. A ted k tomu co vam chci rict, pani na reklamacich nam tvrdila,ze v Americe pri predavce kufru na letisti je vsude napsano,ze kufr nesmi byt zamceny. Ne, neni to napsano vsude a neni to podle meho napsano nikde. Ja mel kufr take zamceny ale zrejme jdou náhodne vybirat…tak jen na toto pozor!

Odpovědět
Petr Novák (2520)
9.9.2012
17:13

Davide, díky za ne moc pozitivní info!

Odpovědět
Tom (17)
9.9.2012
23:18

O tom, že při letech do, z a po Státech nemají být zamčené kufry se všeobecně ví a určitě jsou o tom i informace. Bratránek mi při společné cestě nevěřil a vždy zamykal. A pokaždé při příletu (3x během cesty) měl v kufru onen letáček o kontrole. Ale asi měli na jeho kufr nějaký univerzál nebo fígl, protože nikdy kufr ani zámek nepoškodily.

Odpovědět
Tom (17)
9.9.2012
23:28

Dobré je si pořídit tento zámek. Je vyvinut společně s TSA a US celníci ho mohou otevřít bez poškození.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
9.9.2012
23:32

Já osobně na cestách používám obyčejné stahovací svorky na kabely. Účinnost to má stejnou jako zámek (když se někdo chce dostat dovnitř, tak se dostane) a stojí to pár halířů, takže nemusím před každou cestou kupovat nový zámek.

Odpovědět

Já jsem si letos koupila kufr, který už má TSA zámky zabudované. Byl k tomu i letáček, že američtí celníci a zaměstnanci letišť v USA prošli školením o rozpoznání TSA zámků. Bylo tam i uvedeno, že používají na tyto zámky univerzální klíč, kterým se dostanou do kufru, aniž by poškodili jeho zámky.

Odpovědět
Nikola Šašková (2)
18.9.2012
22:20

Ahoj,

jsem úplný začátečník a tak jsem z Vašich dotazů úplně vedle :D
Před měsícem jsme si s přítelem řekli,že by jsme rádi odcestovali do USA. Představa je to krásná,ale ta realizace už je horší. Já jsem čerstvě po maturitě,zkušenosti mám jediné a to přivýdělky při studiu. Přítel je na tom lépe,už 2 roky dělá vedoucího pracovníka v autoskladě. Anglicky umíme celkem obstojně. Ale jak je to s vízem? Ubytováním ? Prací ? Je někdo,s kým bych si o tom mohla vyměnit pár zpráv a tím trochu pochopit,co všechno taková cesta a bydlení minimálně na rok v USA obnáší ? Předem děkuji za jakékoli odpovědi :)

Odpovědět
irena (4)
18.9.2012
23:16

Nikolo, tak jak to píšeš, to vypadá na nelegální verzi. Dala bych ti odkaz na forum, kde se o tom můžeš dovědět více (ne přímo rady jak nelegálně žít v USA, ale vše o pobytu a tak), ale tady se mažou odkazy na to forum.

Asi jediná šance je zkoušet DVlottery a doufat. Kdyby jsi studovala vysokou byla by tu možnost WaT (program Work and Travel).

Takhle můžeš do USA jen vycestovat jako turista na ESTA nebo vízum B2, ale to neopravňuje k práci.

Odpovědět
Juras (3)
19.9.2012
2:40

Dobrý večer,
chystám se do USA navštívit příbuzné. Mám schváleno vízum na 10 let. Pochopitelně tam nechci být takovou dlouhou dobu. Známí říkali, že tam můžu být v podstatě, jak dlouho chci, ale pokud se vrátím do ČR nemůžu třeba za 3 měsíce letět zase do USA. Nevíte, jak to je? Můžu během těch 10 let cestovat neomezeně, popřípadě v jakém intervalu můžu jet zpátky? Předem dík za odpovědi. Juras

Odpovědět
Juras (3)
19.9.2012
2:45

ještě dodatek viz dotaz výše ;-D.. momentálně jsem student.

Odpovědět

Jurasi,

známí nemají tak úplně pravdu. Nemůžeš tam být v podstatě, jak dlouho chceš. Můžeš tam být max 6 měsíců (turistické vízum B2), potom musíš Státy opustit. Během těch 10ti let můžeš vycestovat opakovaně, ale vždy jen na max 6 měsíců. Není stanoveno, jaká musí být prodleva mezi jednotlivými cestami, ale časté dlouhodobé návštěvy s krátkými přestávkami jsou podezřelé. Pobyt se dá za poplatek 290,-USD (a pokud je to schváleno) prodloužit o dalších 6 měsíců, ale jen v určitých případech. Více můžeš najít na: https://www.uscis.gov/i-539

Takže klidně můžeš trávit ve státech každé letní prázdniny, klidně tam můžeš jen 4x do roka na 14 dni nebo měsíc. Ale vždy tak, aby to bylo legální. Nemůžeš tam pracovat (legálně), můžeš tam studovat nějaký kurz, pokud výuka nepřesáhne 18 hodin týdně.

Co studuješ? Možná by jsi se mohl pokusit studovat někde u příbuzných, jsou na to programy. Zeptej se ve škole nebo se podívej na stránkách MŠMT, kde určitě taky něco bude. Na to je ale potřeba jiné vízum. Místo B2 je třeba F nebo M. https://cz.usembassy.gov/cs/viza/studium-vymeny/

Odpovědět
Juras (3)
19.9.2012
10:57

díky moc za odpověď ;-)

Odpovědět
Nikola (2)
19.9.2012
11:58

Ahoj Ireno,

určitě by jsme tam nechtěli být nelegálně :D Vážně by jsme tam chtěli žít,bydlet,pracovat jako všichni ostatní. Máme se tedy obrátit na nějakou agenturu,která by nám tímto pomohla ?
Ten systém nechápeme ´,proto jsem se ptala na radu ohledně víza a povolení k pobytu a práci.

Děkuji

Odpovědět
irena (1)
19.9.2012
12:40

Nikolo,
s tím vám žádná agentura nepomůže. Získat pracovní povolení (zelenou kartu) do USA je hrozně těžké. A kdyby se to jednomu z váš přece jen nějak podařilo, tak druhý má smůlu, jste jen přátelé, větší šanci by jste měli jako manželé, ale i tak by to bylo pro toho druhého těžké. V EU se můžeš “sebrat” a jet pravovat někam jinam, ale USA je jiný svět. Nejde jen tak přijet a začít tam žít, jen proto, že to chceš.

Odpovědět
Podívejte se tady (1)
19.9.2012
12:41
Petr Novák (2520)
19.9.2012
14:16

@irena: Pokud je ten odkaz přínosný a k tématu, tak se nemaže… :)

Odpovědět

Zdravím, chystáme se jet do NYC a chtěl bych se zeptat jak je to s ESTA. Pokud si teď zařídím ESTA, je možné jet potom (např. za rok) na studijní víza na rok studovat nebo se to musí řešit nějak jinak?

Díky za odpověď

Odpovědět
Pavlina (2)
22.9.2012
20:39

Ahoj,jak si vyzvednout kufr a znovu ho proclít při přestupu v USA? Díky moc

Odpovědět

Zdravim jak je to v americe s vizama(pracovnima)a na jak dlouho je díky za odpověd

Odpovědět
Marci (161)
23.9.2012
21:13

Ahoj Miki,

neznam tvou situaci,vzdelani,vek,pracovni karieru. Pokud ses 18-26let,znas anglictinu,mas ridicak,maturitu a nejake zkusenosti s detmi,muzes se hlasi na Au-pair program. Jde se pres legalni ceskou agenturu,treba na Travel Agency,najdes co potrebujes k tomu se do programu prihlasit.
Jinak jsou programy na WAT,vetsinou sezonni letni prace pro absolventy vyssich a vysokych skol z CR.
Pokud mas na mysli jina pracovni viza do USA,tak uz jsou vycerpana,kvota naplnena a bude se jednat o cislech na dalsi rok. Tady musi byt uz zadatele zkuseni,vzdelani,pokryvajici nedostatek urcitych oboru v USA,coz dnes uz ale take neni zrovna aktualni. Pocita se s urcitymi zdravotnimi speacializacemi,jez musi jeste v USA projit nadstavbovymi kvalifikacemi a jeste ani to nemusi zajistit pracovni vizum,pokud se nenajde zamestnavatel. Nekteri lekari jsou zde pak bud na pokracujici studentska viza, na Intership nez se najde prace….i nekolik let….
…..pak je tu minimum potrebnych IT profesi,ale tady uz management skoro pokryva cinnost z Indie,coz je vyhodny ekonomicky trend snizovani investic do mezd.
Pak je tu sport,modeling kde se vydavaji take viza na nekolik let podle potreby zamestnavatelu.

Nejsem si ale jista ze ses v tomhle hledacku.

Zkratka USA maji k pracovnim vizum jiny pristup a kriteria k jejim udelovani nez treba Kanada a Australie. Hlavni roli hraji schopnosti,zkusenosti, kvalitni studetska a pracovni kariera atd.
Zamestnavate,l co dokazuje nepostradatelnost zadatele tim ze nenajde nikoho jineho v USA,zada a zaplati cely proces a pak to vse musi schvalit USCIS. Neni moc zamestnavatelu co do toho dnes jde,pokud muze najit nekoho v USA,Indii,Cine a to muze….

Pokud ses v necem dobry,zkus nejdrive Intership. Pres nej obcas,kdyz ses dobry a zamestnavatel te bude chtit dale,je sance ze muze zazadat o pracovni povoleni pro tebe. Jen nekdo ale zazada kdyz neni presvedceny ze USCIS zadost schvali.

Odpovědět
Dobrák (1)
23.9.2012
22:07

Miki asi myslel, jak se sbalit a dojet do ameriky s tim, ze tady na nej u cekaji

Odpovědět
Petra (1)
29.9.2012
16:14

Ahoj chcem sa opytat ci je neaka moznost zit v USA resp. ziskat taketo viza okrem vyhry v loterii.Ak by som napr do USA odisla studovat na VS muselo by to byt len neaky program resp. studentske viza?A co potom ked uz nebudem studentkou ako je to s vizami?Dakujem

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.