Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 366 komentářů)

Avatar uživatele

Petře
včerá jsem se ptala na jízdenky Megabusu z NY do Filadelfie. Dnes jsem se dočetla na různých stránkách o mnoho negativech z poslední doby ( zrušení jízdy na poslední chvíli,
o 4 hod.zpožděný odjezd atd ) a tak mám ještě jeden dotaz : Kdybych jela AMTRAKEM mohu přijít podle počasí na nádraží, u okénka koupit jízdenku a jet nebo ji musím předem online objednat a zaplatit ? Díky za výborné stránky :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@světlana: Ahoj Světlano,
jízdenky na vlaky Amtrak lze samozřejmě koupit přímo na nádraží. Jen tě upozorním na vyšší cenu jízdenek, koukal jsem třeba na jízdenku z New Yorku do Philadelphie, když bych chtěl odjet dneska. Nejlevnější je za 58 dolarů.

Negativní komentáře na Megabus bych bral s rezervou. Když si někdo dá práci a napíše na internet zkušenost, tak většinou negativní. Navíc byla zima a vzhledem k počasí byla zpoždění a rušení spojů poměrně běžná.

Třeba moje ségra je od středy nedobrovolně zaseknutá v Edinburghu. Zrušily jí kvůli sněhu a větru už čtyři lety, dneska by se konečně měla vracet pátým. Takže leckdo by mohl hned napsat negativní komentář na aerolinky, přičemž to není jejich vina.

Odpovědět
Avatar uživatele

@světlana:
Jak píše Petr, recenze je dobré si přečíst, ale chce je to brát trochu s rezervou. Kdybych dal na recenze hotelů a autopůjčoven (hlavně na FB), tak ve Státech asi spím ve stanu a chodím pěšky.
Dnes je vše online, takže hned jak mi někdo udělá bebí, postnu to na síť. Naopak, když jsem spokojený, tak si to užívám a na pochvalnou recenzi si ani nevzpomenu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chci se zeptat jestli si sebou můžu vést elektronickou cigaretu?
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Veronika: Ahoj, elektronická cigareta není při cestě do USA problém. Nicméně v letadle ji používat nesmíš. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Studentka gymnázia ale nemůže jet na WaT, protože musí být studentem VŠ… :(

Odpovědět
Avatar uživatele

Jak se v Americe identifikuje někdo, kdo nemá vůbec žádný průkaz totožnosti,U nás máme občanky. Třeba v Americe používají jako průkaz totožnosti řidičák. Co když ale nějaký Američan nemá ani řidičák a ani pas? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
letíme na hromadnou letenku (šest lidí) Krakov-Videň-Miami. Někteří chtějí let Krakov-Videň vynechat a dopravit se do Vídně po své ose a nastoupit až na let Vídeň-Miami. Je to vůbec prakticky možné takto udělat? Kór když část lidí chce letět z Krakova, jak bylo původně v plánu a hlavně je takto zakoupená hromadná letenka? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@JorckCherry:
Máš ID card, ta vypadá stejně jako DL (řidičák), jen na ní nemůžeš řídit. Pro spoustu lidí je k ničemu, když mají řidičák.

ID má zeleně napsáno Identification card
DL – má modře Driver license
Teda aspoň ty moje staré kalifornské

Pokud nemá nikdo žádný doklad, tak nejspíš dopadne jako u nás. Bude předveden za účelem zjištění totožnosti.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana T.:
Riskují, že s největší pravděpodobností nepoletí vůbec. Pokud se neukáží v Krakově a nenastoupí do letadla, tak budou vedeni, jako “No show” a letenka bude zrušena. Ve Vídni se jim pak na 99,99% “vysmějí”. Tohle bych neriskoval bez předchozí konzultace s aerolinkami.

Jde také o to, že díky odbavení již v Krakově se Vídni ulehčí a oni tam jen přestoupí, ani by zaměstnávali místní systém.

Odpovědět

@Franta:
Děkuji za velmi rychlou a vyčerpávající odpověď

Odpovědět

Včera jsme přiletěli zpátky, takže čerstvě z letiště v Miami. Oproti minulým letům jsme letěli ve středu a když to srovnám s pátečním příletem, tak bylo mnohem volněji – méně lidí. Na imigračním u automatů/kiosků nebyl skoro žádný personál, který by pomáhal, ale i nemluvící si poradí je to intuitivní. Jedna poznámka – při skenování otisků prstů mějte prsty při sobě a posunuté až k indikační čáře, jinak to háže nějaký error. Jeli jsme zase s estou, takže no problém a od kiosků jsme šli tentokrát na zkrácené odbavení (asi že jsem tam už několik let po sobě a neděláme problémy :-)). Imigrační se jen ptal na jak dlouho a kolik máme sebou zhruba peněz. Do pasu ani nepsal termín opuštění USA.

Odpovědět

Ahoj, chystáme se na 20 dní na západ USA a ráda bych se Vás zeptala, jak jste řešili přenos fotek a videí? Nechce se mi sebou tahat ještě PC, abych si to vždycky stáhla na pevnej disk a měla volnou pamětovku.. A představa koupě x SDHC karet mi nepřijde uplně ekonomická :-) Neznáte nějaké vhodné řešení? Jestli jsou tam nějaké internetové kavárny, které bychom mohli využít pro tento účel :-) Předem moc díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Máca:
Internetové kavárny se tam určitě najdou, neboj.
Kolik vás jede? Jeden menší noťas uvezete, ne?

Odpovědět

@Máca:
Jak píše Franta, internetovou kavárnu seženeš. Jinak berete alespoň tablet? Pokud jo, můžeš řešit bud redukcí a flashkou nebo nějakým cloudovým uložištěm (dropbox, onedrive, apod.). Internet je ve většině motelů, restaurací.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Máca: Ahoj, teď už fotím jen telefonem, ze kterého se mi všechny fotky automaticky nahrávají na cloud OneDrive.

Pokud bude mít někdo z vás notebook, doporučuji fotky překopírovat od něj a současně je přes noc na motelech a hotelech nahrávat na cloud.

Pokud počítač mít nebudete, kup a vem si flashku a/nebo redukci, abys fotky ozálohovala na cloud přes telefon. :-)

Odpovědět

ahoj, moc díky za komentáře, jedeme právě jenom ve dvou.. Jako notas bychom samozřejmě uvezli, jenom mi to přišlo trošku zbytečné ho sebou vláčet jenom kvůli tomu přenosu.. Ted jsem mluvila se zastoupením z GOPRO, a existuje GOPRO Plus, na stejné bázi jako cloud.. Takže rovnou přenos přes wifi.. Tak zkusíme tohle + jenom pametovku do fotáku a zbytek na telefon. Tak snad to bude ok. Moc díky za pomoc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Máca:
Já měl v telefonu co má vnitřní úložiště 64GB ještě i za 1000kč microSDXC 128GB kartu…nafotil jsem cca 1500 fotek a asi 50 kratších videí ve fullHD…ne, opravdu jsem to nedokázal zaplnit :)
Pokud máš GoPro a chceš natáčet dlouhá videa ve 4K, tak to asi bude chtít opravdu nějaké externí úložiště.
Nebo jak píše Petr Novák…Onedrive, kde máš 1TB a plný balík Office asi za 189 korun měsíčně.

Odpovědět

@Máca: Prosim te, kolik fotek planujete nafotit? Pri dnesnich kapacitach pametovych karet byste snad ani nemohli kvuli foceni spat, abyste to naplnili.
Ale jak pise Petr, taky uz to resim telefonem a rovnou se mi to clouduje.

Odpovědět

Jak na to koukám, tak to opravdu moc dramatizuju. :-) Tak moc díky za Vaše komentáře.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den. Můžu si v USA koupit a přivést do ČR plynovou pistoli. Pokud jo budu platit clo ? Děkuji

Odpovědět

Dobrý den potřeboval bych vědět přibližně jaké mám výhody či nikoliv ohledně cesty do USA týkalo by se to legální práci jen na zkoušku v rámci 3 měsíců či půl roku chci se vracet za rodinou zůstat tam nehodlám je tam jed stim ze si něco málo našetřit a jed zpět mám totiz bratra který je už občanem nikoliv už Čech je tam 20 let jak bych měl tedy postupovat. počítal bych že by to bylo asi na dlouhou cestu ze to ani nemá smysl ale nevím je to jen moje představa byl jsem povolán bratrem abych vše zjistil tady ČR proto potřebují něčí názor po případě rady ať jsem nejprve v obraze než bych se do něčeho pustil děkuji za rady ..

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel:
Za prvé, stačí se zeptat jednou, zbytečně spammuješ.

A bratr ti v tom opravdu hodlá pomoct? Jestli ano, tak nechápu, proč ty si to máš zjistit tady v ČR, když to vlastně bude hlavně na něm tam u nich. Už se to tu na webu probíralo několikrát, není to jednoduché. Abys tam mohl pracovat, tak potřebuješ pracovní povolení, případně Green Card.
Na pracovní povolení musíš mít domluvenou práci u USA a na základě toho pak řešit papírování. Což je docela náročný proces a většinou to řeší právníci daných firem. Samostatně máš hodně malou šanci tím projít. Musíš toho hodně splňovat, musíš být v oboru výjimečný, danou pozici nelze obsadit někým místním, forma musí doložit, že tě opravdu potřebuje atd. Má bratr firmu a je ochotný do toho jít? Navíc, něco jako práce na zkoušku asi neprojde. Povolení se dává na dobu kontraktu, maximálně ale na dva roky, pak (pokud je kontrakt delší) je třeba případně žádat znovu.
Green Card by mohla být “jednodušší”. Pokud je bratr již občan, tak o ni pro tebe může zažádat. Ale je to proces na několik let, někdy i hodně před deset. Sourozenci nejsou tak důležití. Větší šanci mají manželé, děti a rodiče. Navíc tohle řetězení chce Trump zrušit.

Koukni na web uscis, tam najdeš vše potřebné.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Miloš Ferčák:
Tohle se zeptej asi na Celní správě. Ani nevím, zda ti ji v USA prodají jako turistovi. Pak je třeba i zařídit její převoz, nejde si ji jen tak dát do kufru. Případné clo a DPH budeš platil podle ceny. Fakt se vyplatí kupovat plynovku v USA?

Odpovědět

Zdravím. Chystám se udělat si na 4 dny výlet do USA do Bostonu. Dle informací, co jsem si zjistil o pohovoru na imigračním se mě budou ptát, kde budu ubytován. Chci si najít ubytování až po příjezdu bez předchozího rezervace. Nebude to problém? Nikde nemohu najít informace, jestli je rezervace ubytování povinná a co v takovém případě říct nebo uvést do kolonky místa ubytování? Do USA letím sám a poprvé. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vilém:
Ubytování není povinné. Ale samozřejmě to lépe vypadá, když ho máš, aspoň na první noc. Když ho mít nebudeš, tak se nic neděje.
Jen kdybys přilétal někdy pozdě večer, by asi divně koukali. Jinak to ale není důvod k nevpuštění.

Odpovědět

Zdravím chystám se do USA a mimo jiné navštívím Las Vegas, kde chci zkusit buginy v poušti. Má zde někdo s touto kratochvílí zkušenost a kterou společnost doporučit? Děkuji za vaše reakce.

Odpovědět
Avatar uživatele

Buginy v poušti? to zní dobře, taky prosím o více infa….

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
chci se zeptat, cestuji v létě na 16 dní z Prahy do USA přes Kanadu. Letenky mám koupené z Frankfurtu do Vancouveru, do USA pojedu vlakem z Vancouveru do Seattlu. K cestě letecky do Kanady potřebuju eTA, to je jasné. V USA budu pak 14 dní a odtud potom z New Yorku letecky do Bruselu a odtud do Prahy. V USA mám v plánu i vnitrostátní přelet Seattle – Chicago.
Budu potřebovat ESTA? Případně je ESTA zjednodušení pro odbavení na nádraží ve Vencouveru?

Odpovědět

Dobrý den,
Mám jednu otázku. Minulý rok jsem v USA byla pár měsíců, vízum jsem měla ESTA a nebyl absolutně žádný problém. Letos bych ráda letěla znovu, ale potřebovala bych vízum s pracovním povolením, mám tam tetu a ta říkala, že se dá sehnat vízum s povolením na 20 hodin práce týdně. Jsem student, zvací dopis mám i dopis od agentury, že mě zaměstná na určitou dobu.
Děkuji :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Sára:
To asi nebude tak jednoduché, jak si myslíš a jak tvrdí teta. Možná má na mysli studentské vízum J-1, které používají au-pair, účastníci WaT. Ale že by ho dávali jen tak, aby tam mohl někdo o prázdniny pracovat jsem neslyšel. Ale vím, že jsou i dočasná pracovní víza pro sezónní pracovníky v zemědělství nebo stavebnictví. Měla by to být kategorie H, ale nikdy jsem to blíže nestudoval, takže více neporadím. Zkus kouknout na http://www.uscis.gov, možná bude i nějaké info na stránce ambasády v sekci víza.

Ta agentura je co zač? Pokud se vyřizuje třeba au-pair nebo WaT, tak to dělají agentury u nás, které si to nechají zaplatit. Systém už je zažitý tak, že i americká strana raději komunikuje s agenturami než přímo se zájemci, protože je to pro ně jednodušší.

Odpovědět

Ahoj mám dotaz na dovoz do NY v USA.Může se dovést čajovka nebo métský salám a masox?Popřípadě kam to zabalit?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta:
Koukni na Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?.
Maso, salámy bych nebral určitě. Jak to najdou, tak to vyhodí. Když budeš mít smůlu, tak zaplatíš i pokutu.
Tím bujónem se nejsem jistý. Nevím, jak přesně je tepelně zpracovaný. Radši bych ho tedy nebral.
Více najdeš na http://www.cbp.gov

Odpovědět

Ahoj, prosím o radu.
Můžu jet do ameriky i když mám insolvenci? Dostanu cestovní vízum? Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Filip: Ano, můžeš vycestovat i na ESTA.

Odpovědět

Ahoj,

Moc dekuji za tyhle stranky. Za 10 dni odletam na nejaky cas do NYC (L1 viza), tak ted nastudovavam, co jen jde a Vase stranky jsou mi skvelym zdrojem informaci.

Jen jsem se chtela podelit o mou zkusenost s vyrizovanim viz na zahranicnich konzulatech. Posledni 2 roky ziju v Nemecku a tak pro me bylo prakticktejsi absolvovat pohovor tam (konkretne Frankfurt).
Nevim jestli je to typem viz, ale nevsimla jsem si rozdilneho zachazeni nez s Nemci – jen na me vsichni vzdycky zacali mluvit nemecky, ale kdyz jsem jim rekla, ze preferuju angictinu, tak hned presli do ni.

Jeste jednou moc diky za vsechny informace!

Jana

Odpovědět

Dobry den, rada bych se zeptala nekoho, kdo ma zkusenosti s porodem v USA. Radi bychom odcestovali na Floridu az budu ve 30tt a chteli bychom zde porodit, aby melo mimi americke obcanstvi. Nevite prosim nekdo, zda existuje nejake pojisteni z Cech popr zaridit si tam, aby mi nektere naklady proplatila pojistovna? Vim, ze zdravotni pece je tam velki draha a proto shanime informace o nejakem moznem zmirneni techto vysokych nakladu.
A druhy dotaz, kdy budeme moc s miminkem odletet zpet? Je mozne odletet napr do 2 tydnu od narozeni?
Moc dekuji,
A.

Odpovědět

Ahoj, v srpnu bychom měli letět do N.Y. na pár dní z Vídně přes Kodaň se Scandinavian Airlines. Nemá s tím někdo zkušenost. Díky ;-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojte :) při zpátečním letu z USA do Prahy budeme mít ve Filadelfii (Philadelphia Intl Arpt) na přestup cca 7,5 hodiny. Je něco v okolí? Dá se v tomto časovém úseku něco stihnout mimo letiště?
Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj všem
Vrátili jsme se z manželkou z USA 9.6.18
Byli jsme na tripu od 25.5. do 9.6.18 NY,LA,Utah,Las Vegas, Grand Canyon,Různé parky ,San Francisko Alcatraz a musím říc že jsme si to parádně užili. Auto z půjčovny Focus bez problémů všude se na vás smějí když do někoho omylem vrazíte tak se vám ještě omluví no paráda. Perfektní stravování Provoz kromě LA normální a jezdí se parádně.Už plánujeme další cestu na příští rok.A děkuji Vám za Vaše rady a pomoc.
Radek48

Odpovědět

Ahoj, měla bych dotaz.
Chtěla bych na 4 měsíce vycestovat do Anglie a hned na to na 4-6 týdnu do USA. Kdy si mám začít vyřizovat vízum? Někde jsem se dočetla, že turistické vízum má platnost 6 měsíců. Nebo je možné zařídit si vízum v předstihu 4 měsíců před odletem do států s tím, že platnost vízu začne pár dní před pobytem v USA. Mám tím na mysli, když budu od září do prosince v Anglii a od začátku ledna do poloviny února v USA, tak si vyřídím vízum v srpnu s tím, že platnost začne koncem prosince a bude trvat do konce února.
Díky za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
To jsi asi četla blbě nebo to tam bylo blbě napsané.

Turistické vízum B-2 platí standardně 10 let, ale na ambasádě ti mohou dát kratší platnost. Délka jednoho pobytu je až 6 měsíců, ale imigrační ti může povolit pobyt kratší.
ESTA platí 2 roky. Délka jednoho pobytu je až 90 dní, ale imigrační ti může povolit pobyt kratší.

O oboje můžeš zažádat kdykoliv. Tobě bude stačit ESTA. O B-2 se žádá na ambasádě, o ESTA online na netu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím,
potřeboval bych pokud možno co nejrychlejší odpověď, pozítří letím domu direct flight z Chicaga (United airlines, operated by Austrian) a jde o to, že mám trochu více věcí než s kterýma jsem přiletěl, tak je možné mít na sobě 1 batoh a také carry on zavazadlo, ve kterém mám notebook, pár kusů oblečení a nějaké ty americké sladkosti.
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Koukni do podmínek letecké společnosti, respektive tarifu tvé letenky.

Někde to bývá carry-on a brašna na NTB nebo kabelka, někde jen carry-on. Mimo rozměrových, jsou tam také váhové limity.
Carry-on a batoh už je moc. Ale je možné, že to projde.

Odpovědět

Dobrý den, vyplnuji ESTU a nejde se mi dostat přes osobní udaje u adresy mi to stále piše chybu, Ověření adresy: Neplatné číslo ulice. Víte někdo co s tím?
Děkuji

Odpovědět

@Jakub:
U článků o ESTA se to několikrát řešilo, viz třeba rada od Tomáše. Potvrzuj tak dlouho, až ti to umožní údaje potvrdit.

Odpovědět

AHOJ,jak použít zelenou kartu při návratu do USA? Letím s G. C. poprvé.Děkuji MARTY.

Odpovědět

Ahooj pristi rok chceme letet s pritelkyni do USA zdolat PCT cesta pesky z mexika do kanady zabere nam to cca 5 mesicu takze budeme muset zazadat o vizum na pul roku otazka bereme si jenom batohy s vybavenim. Myslite ze kdyz jim zduvodnime ucel nasi cestu a dobu pobytu zcela neni jasna nebudeme mit letenku zpet a budeme mit jenom batohy nenastane nejaky problem ? Dekuji za odpovedi :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hiker:
Na 100% ti nikdo nic nezaručí, ale nevidím důvod, proč by měl být problém.

Odpovědět
Avatar uživatele

Chcel by som spýtať, kamaráta deportovali naspäť na slovensko, koľko môže čakat?? Aby mohol isť naspäť??? Já som počul ževraj sa čaka desať rokov nie celý život, ďakujem za pochopenie.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lubomir:
Jestli se nepletu, tak deportace je spojená se soudem, takže by to měl vědět.
Také záleží, za co byl deportovaný. Třeba už tam nesmí nikdy.
Za překročení pobytu o 0,5-1 rok je to na 3 roky, za překročení přes 1 rok je to 10 let, za práci načerno záleží na rozsudku.

Odpovědět

Dobrý den. Mám dotaz, letíme kamarádovi na svatbu do Ameriky a chceme sebou přivést domácí půllitr slivovice v odbaveném zavazadle v plastové lahvy(bez kolku a všeho kolem – je domácí). Nebude to problem? nebo mám na lahec napsat, že se jedná o alcohol?
Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
Problém to bude. Můžeš mít pouze originální balení. Nějaká tekutina v PETce není pro celníky přesvědčivá. Jde o to, že když budou kontrolovat kufr, tak se nebudou ptát, co to je. Je to cosi potencionálně nebezpečné a oni se nebudou zdržovat vysvětlováním. Buď to poletí do koše nebo to pošlou na rozbor.
Ale znám lidi, kteří to tak provezli.

Odpovědět

Chtěla by jsem se zeptat, zdali nebude problem dovést do USA půllitr slivovice v neoznačené pet lahvy v odbaveném kufru. je to domácí slivovice takže nemá žádký kolek.
bude to problem? děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@lucie:
Koukni o kousek víš. :-/

Odpovědět

Zdravím všechny “američany” .
Mám k vám dotaz ohledně prohlídky Niagarské vodopády. Bohužel můj dotaz je časově omezen (takže to spěchá). V tuto chvíli již pobýváme se ženou v New Jersey a do ČR se vracíme 4.9.2018. Rozhodli jsme se zajet podívat autem na Niagarské vodopády (cca 650km). Doma jsme nad tím nepřemýšleli (bohužel). Když zjistíš že benzín je tu tak levný . Galon/1.7$ !!!!! Tak nás cesta vyjde na cca 80$-100$ tam a zpět a auto bychom měli půjčené od známých. Bohužel takovou cestu neabsolvovali a ani nevědí kdo z Čechů takhle jel.
Dočetl jsem se že Kanada má ETU a USA zas ESTU. Uznávají to mezi sebou když jseme migrační procedurou vlastně prošli na letišti v JFK ?
Absolvoval někdo takto cestu autem ? Jak je to na hranicích (USA/Kanada a zpět). Nějaké další poplatky ? Co stojí vstup ? Jsme v USA na dovolené na ESTU.

Odpovědět

@TIBI: 3 mosty do Kanady v okoli Niagarskych vodopadu. Autem smerem do Kanady 3.75 US nebo 4.75 kanadskych dolaru. Zpet do Usa bez poplatku. Rainbow bridge primo u vodopadu pesky do kanady zdarma a zpet 1 dolar za osobu. Pokud se nic za 2 roky nezmenilo tak ETA je nutna jenom pri letu letadlem. Autem z Usa by nemela byt potreba

Odpovědět
Avatar uživatele

@TIBI:
Hraniční proceduru si vyřídíš na místě. Jak na trase USA – Kanada, tak opačně Kanada – USA, není třeba ESTA případně eTA. Projdeš imigračku a zaplatíš poplatek.
Jsem v USA a chci na kanadskou stranu vodopádů.
Jsem v Kanadě a chci na americkou stranu vodopádů.
Poplatek za imigračku platíš jen tam, kam jdeš, v tvém případě Kanaďanům. Zpět se vlastně vracíš, tak bude jen kontrola, že tam můžeš, že tvůj pobyt stále běží. Takováto cesta nemá vliv na prodloužení pobytu v USA, takže ji musíš absolvovat v rámci povolené doby.
Vše to mám z ofiko webů a informací ostatních cestovatelů. Osobně mě to čeká za 1-2 roky, kdy už snad konečně cesta k vodopádům vyjde.

Koukni i na článek Niagárské vodopády, tam se to probíralo.

Odpovědět

@TIBI: ja som bol 2x na niagarskych ešte kým nebola esta. veď nikto nehovorí, že aby si ich videl musíš do kanady. dajú sa pozrieť aj iba z us strany. môžeš sa previesť loďou, dať si výlet k nim a podobne. ja som v kanade nebol ani 1x a nevadilo

Odpovědět

@Robo:
Je pravda, že ze strany USA to stačí (vyhlídky, loď, projít se těsně pod/před vodopády) a do Kanady nemusíš. Nicméně za mě z Kanady je na celé vodopády nejhezčí výhled.

Odpovědět

Děkuji za odpovědi.
Franta má přehled nebo super znalosti…..a děkuji i ostatním za odpověď.
Myslím že odpovědi byli snad dostačující pro všechny….
Z naší strany se tak trochu obávám jen slabé znalosti AJ. Hold “starší ročníky”. V tomhle ohledu závidím mladým kteří mají AJ ve škole povinně. Byť se člověk snaží není čas a pak už to v hlavě to málo neudrží. Mi měli ruštinu !!!

Odpovědět
Avatar uživatele

Souhlasím z Kubou, z Kanadské strany jsou vodopády prostě lepší. Amíci mají Goat Island, takže můžete být vodopády “obklopeni”, ale celkově lepší výhled mají Kanaďané. A když už tam člověk je, tak proč se nepodívat z obou stran, když to jde.

Odpovědět

Dobrý deň,
Chcel by som sa spýtať odchádzam do New Yorku ubytovanie mám vyriešené cez airbn do formulára ESTA som zadal adresu aj meno prenajímateľa.
Dnes mi prenajímateľ napísal aby som nikde nehovoril že to je cez airbn mám len povedať že sme jeho priatelia a že podľa zákona na ďalšie otázky nemusím odpovedať.
Preto sa chcem opýtať čo ak takáto otázka zaznie od imigracneho pracovníka po prílete do New Yorku?
Mám povedať to čo mi radil prenajímateľ alebo niečo iné? Nechcem zbytočne spôsobiť problémy ani sebe a ani prenajimatelovi nehnuteľnosti.
Bol by som veľmi vďačný za vašu radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@M2to:
Pronajímatel tě nemusí zajímat. Imigračnímu nelži.
Pokud to máš přes Airbn, tak to máš z tvé strany legálně. Jak to má pronajímatel s místními úřady, ti může být jedno.
Jedeš na dovolenou a je blbost, aby sis kvůli někomu cizímu udělal problém na imigračním a oni tě poslali domů. Řekneš, že to je známý, imigrační se náhodou zeptá, odkud a jak dlouho se znáte a jsi riti. Nebudeš vědě, co říct, zakoktáš se a jedeš domů.
Imigračnímu řekni pravdu a pronajímateli, že se tě na bydlení neptali.

Když si to tu pročteš, tak v NY bylo přes Airbn hodně lidí a u imigračního s tím nebyl problém. NY má ohledně pronajímání přes Airbn určitá pravidla, ale ta se týkají majitelů, ne hostů. I o tom se tu píše. Nejspíš to tu najdeš u článků o ubytování v USA nebo o Airbn.

Odpovědět

@Franta:
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Poviem pravdu ako píšete.

Odpovědět

Dobrý den,

obdobný dotaz jsem zde našel, ale bez odpovědi. :-( Moc prosím o radu:
Budu cestovat Amsterdam – Atlanta (12h čekání na spoj) – Cancún Mexiko.
Cesta zpět Cancún Mexiko – Atlanta (90min přestup) – NY La Guardia (24h stop over).
NY JFK – Paříž.

Mé dotazy jsou:
Budu do ESTY vyplňovat tranzit nebo pobyt?
Při cestě z Cancún Mexiko si budu v Atlantě opět vyzvedávat zavazadla a půjdu na imigrační a zavazadla opět odevzám na let do NY?
Bude stačit v Atlantě 90 minut na přestup?

Moc děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědět

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat je vhodné respektive je vůbec možné cestovat do USA na ESTU s podmínkou o výkonu trestu? Nejedná se o nic vážného, ale nevím jak to funguje.

Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Když ti ESTA schválí, tak jet můžeš.

Odpovědět

Dobrý den, za 14 dní letím s kamarádem do NY, ale je mu 20 tudíž v USA nezletily, tak se chci zeptat jestli potřebuje nějaké prohlášení od rodičů. Díky

Odpovědět

Dobrý den chtěl jsem se informovat ohledně vstupu do USA s  legalnim povolením na práci pres mého sourozence který je už občanem USA co bych měl teda vyridit tady a bratr tam co vše potrebujem na to jak postupovat.predem děkuji

Odpovědět

@Pavel: bratr te muze sponzorovat na zelenou kartu. Protoze jsou sourozenci posledni z 5 kategorii ktere jdou sponzorovat rodinnym prislusnikem tak cekaci doba je nejak kolem 15 let.

Odpovědět

@Pavel: tady je webstranka s vice informacemi. Jinak v sourozenecke kategorii ted vyrizuji zelenou kartu tem co pozadali v 2005.
https://www.uscis.gov/greencard/eligibility-categories

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel:
Tím legálním povolením na práci myslíš co? Jako, že ti brácha dá práci, když přijedeš? Tak to vlastně nic nemáš.
Abys získal pracovní povolení, tak musíš vyplnit hodně papírů. Ale hlavně tvůj brácha bude muset přesvědčit úřady, že tě potřebuje, že na danou práci nesežene nikoho ve Státech atd. Kdyby se to povedlo, tak dostaneš pracovní povolení na dva roky. Potom budeš muset žádat znovu a zase dokazovat. Tuhle agendu ale většinou řeší firemní právníci, soukromě (malý zaměstnavatel) je to docela náročné, ale dá se to.

Na GC jsi se neptal, píšeš jen o práci, ne o stěhování natrvalo, tak tě tím nebudu zatěžovat. Ale v určitých případech se časem dá získat i přes to pracovní povolení.

Koukni na imigrační http://www.uscis.gov, jak píše Jb, ale spíše do sekce Working in the US. Dále na vládní travel.state.gov, sekce @Temporary Worker Visas.

A přečti si Veržánu.

Odpovědět

@Franta. Pokud mas na mysli pracovni vizum H1B tak si myslim ze pokud ta prace neni pres nejakou vetsi firmu kde je nutno dokazat nejen vzdelani ale potrebu cizince pro tu danou praci jak pises tak je to nerealne. To povoleni je na 2×3 roky a pokud ti nezacnou v te dobe vyrizovat gc tak to po tech 6 letech konci. Jinak nejsem si vedom nejakeho pracovniho povoleni na 2 roky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jb:
Tak, je možné, že jsem si z 2×3 udělal 3×2. Já to zase tolik nesleduji. A že to nebude jednoduché jsem mu napsal. Když si oba prostudují ty odkazy, tak pak můžou zvážit, zda to má cenu. Je tam i H2 (A, B). Nepsal nic bližšího, takže předpokládám, že je to ve stádiu “brácha říkal, že by to šlo, ale dál ještě nic neřešili.

Odpovědět

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na cestování do USA. Četla jsem, že není příliš vhodné opakovat časté dlouhodobé pobyty (max. 90 dní na ESTU) s malými časovými odstupy. Vím, že nejspíš není možné nějak zobecňovat , ale přesto bych ráda znala nějaké názory. USA je přeci jen rozlohou velká země a zapálenému cestovateli nebude pravděpodobně stačit pouze jedna návštěva za život:-), pakliže ho samozřejmě další návštěva láká. Jestliže jedu do USA pouze za poznáváním , nepřekročím povolenou dobu pobytu atd. tak by nemusela být 1až 2 návštěvy například v délce 1 měsíce ročně problém či se pletu ? Připadá mi, že se na takové turisty, kteří létají do USA takto častěji kouká podezřívavě. Podotýkám, že jsem v ČR živnostník. V USA nemám zájem jakkoliv pracovat ( legálně či nelegálně) a dělat další nekalosti. Děkuji :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marcela: Jde o to, abyste nevzbudila dojem, že tam ilegálně pracujete. Pokud budete v USA 90 dní, na 2 týdny se vrátíte do ČR, a poletíte tam znova, tak podezřelá budete, a to, že vás pošle domů bude velmi pravděpodobné. Pokud mezi tím budete mít několik měsíců rozestup, tak s tím problém nebude.
Ale je to individuální – imigrační úředník je v tomto velmi mocný, a jeho rozhodnutí je nenapadnutelné. Vpodstatě záleží jen na tom, jak jste přesvědčivá, a jestli vám uvěří.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marcela:
Vašek už to napsal. Standardní turista tam jede na dovolenou. Dvě měsíční cesty ročně, jak píšeš, jsou v pohodě, ale když je tam někdo víc než doma, tak to vypadá opravdu divně. On tam může opravdu jen cestovat, ale vztáhnuté k té většině dovolenkářů to z pohledu imigračního vybočuje. Když pak člověk není přesvědčivý, tak jede domů a ne na trip.
Já tam byl i 11 a 4 měsíce v kuse na B-2 a nikdy my při dalších cestách problémy nedělali, ani se na detaily předchozích pobytů neptali. Pauzy jsem si pak dal radši delší. Teď jezdím už jen na ESTA.

Odpovědět

Zdravim, mam koupene letenky na 10. Prosince do 27. Prosince s tim ze jdu navstivit pritele. Bydliste budu mit u nej, pritel je American muzpu vzniknout nejake problemy ze nemam ubytovani v hotelu ? Nebo je to v poradku?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nikol:
Ubytování problém nebude. Já ho taky někdy neměl v hotelu, když jsem byl u příbuzných.

Odpovědět

Dobrý den,v dubnu plánuji z manželkou vycestovat do New Yorku na týden,mohu si už ted zajištovat hotel,let a ESTU? Nerad dělám věci na poslední chvíli. Děkuji za info…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Zdravím Petře,
nenapadá mě, proč bys nemohl :) Čím dříve to začneš řešit, tím můžeš více ušetřit a získat lepší hotel či let.
Sleduj letenky…rad tu na webu najdeš dost, a až se ti to bude zdát výhodné, kup je klidně s několikaměsíčním předstihem.

Odpovědět

@Lukáš: A tu ESTU mohu taky vyřizovat ještě tento rok? Někde jsem četl že se vyřizuje cca.3 až 4 týdny před odletem…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
ESTA se dá vyřídit kdykoliv. Je ale lepší ji vyřizovat trochu dopředu, kdyby to nevyšlo, tak ať je čas ještě na ambasádu a žádost o vízum.
My ji před lety měli víc než rok dopředu, změnili se nám totiž plány a cestu jsme odložili. Posledně jsem ji dělal asi měsíc a půl dopředu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Chcidoameriky,měl bych dotaz sleduji realitní web realtor.com a nejde mi do hlavy podle čeho některé státy USA i Kanady pojmenovávají ulice jako např. 1336 Daryl Drive, Sarasota, FL co tedy vůbec znamenají ty zkratky nebo názvy ulic jako je Dr,Ave,Rd,St,Blvd,Pl,Ln – zde příklad https://www.realtor.com/realestateandhomes-detail/208-Georgetowne-Blvd_Daytona-Beach_FL_32119_M68891-15732 děkuji

Odpovědět

Dobrý den,než jsem vycestovalo do USA,přečetla jsem si Vaše cenné rady,za což Vám děkuji.Neumim anglicky,jen běžné fráze,přes imigrační jsem prošla bez problému,měla jsem přeložené odpovědi na jejich otázky napsané,plus připsáno,ze neumím poradně anglicky.Jem v USA již 14 dnů,vracet se budu koncem listopadu a mám na Vás dotaz.Nasla jsem si zpáteční let z USA do Prahy s přestupem v Portugalsku,bude mi stačit hodina na přestup,nebo tam je pasova kontrola,kterou musím projít a zavazadla si vyzvedavam,nebo letí rovnou z USA do Prahy??Dekuji za odpověď,toto je moje první cestování letecky a ještě tak daleko :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@JorckCherry:
Obecně je to o velikosti a umístění dané ulice.
Koukni třeba sem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lilka:
Řešit dobu přestupu v době, když už mám koupenou letenka a navíc už jsem vlastně na cestě, je dost pozdě. Kufr poletí rovnou do Prahy, není potřeba ho přendavat. V Portugalsku (přestup v Madridu?) tě čeká pasovka protože budeš vstupovat do Schengenu. Ta hodina je hodně natěsno, když vše klapne dá se to stihnout, pokud ale budeš mít na příletu zpoždění, bude fronta na pasovce… Madrid neznám, ale v Amsterdamu jsme měli na přestup 55min a měli jsme to jen taktak.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Děkuji! Velmi zajimavé je i to že jména ulic jako je např. Georgetowne Blvd,Daryl Drive,Bispham Road aj. jsou dokonce i v jiných státech USA nebo v Kanadě vše dohledáno přes google maps.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za odpověď,měla jsem letenku jen do Ameriky,z Ameriky letenku ještě nemám,proto zjišťuji.Prestup má byl v Lisbonu v Portugalsku,ale Vase odpověď mi pomohla,děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lilka:
No jasně. Madrid a v Portugalsku, jdu se zastře… zahrabat.

Letenka jen tam? Takže vízum? Co k cestě stačí ESA, tak automaticky předpokládám, že lidé mají i zpáteční letenku.

Odpovědět

@JorckCherry: Najde se mnozstvi vyjimek, ale puvod nazvu je nasledujici:
Road – spojuje dva vzdalene body, vetsinou mesta.
Street – je v podstate road uvnitr obce, lemovana domy.
Avenue – prima ulice lemovana stromy nebo zeleni, mela by evokovat prijezd do nejake upravene oblasti.
Boulevard – rozsirena ulice s vice jizdnimi pruhy a delicim pasem a zeleni mezi jeho kraji a chodniky.
Court – kratka ulice zakoncena cul de sac (rozsirene zakonceni, aby se mohlo auto otocit, takze slepa ulice).
Drive – mala ulice casto vedouci pouze k jednomu nebo male skupine staveni.
Lane – uzka ulice bez krajnice a stredoveho rozdeleni
Way – vedlejsi ulice odbocujici z “road” v obci.
Highway – hlavni ulice spojujici vetsinou mesta
Freeway – dalnice

Najdes mnoho vyjimek, at uz zamernych nebo treba tim, ze behem let se z puvodni road stala street, atd.

Odpovědět

Dobré ráno
Mám dotaz cestují do USA a přestupuji ve Stocholmu, na přestup mám pouze 1h10min.Dá se to prosím stihnout (anglicky se moc nedomluvim)
Děkuji předem a budu vděčná za každou radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jarka: Je to dost velké riziko, je to úplně na hraně. V naprosto ideální souhře okolností to stihnete, ale stačí malý zádrhel, a jste bez šance. Za nejkratší bezpečný čas přestupu se obvykle uvádí 1:30.
Já se přesně kvůli takto krátkému času (také přesně 1:10) rozhodl změnit aerolinku.

Odpovědět
Avatar uživatele

Jarka:
@Vašek má pravdu. Už jsem to tu několikrát psal. Při poslední cestě (přes Paříž) nám přestup trval asi hoďku, od dosednutí na dráhu, cestu letištěm přes check-point při opouštění Schanganu, až po vystoupení z busu na odletovém terminálu nám to trvalo 50 minut, přičti ještě cestu ke gatu, boarding a čas naskakuje. Ve Stockholmu to nebude o nic lepší, časy přesunu neovlivníš, ani když poběžíš, tak to moc nepomůže.
My tehdy zariskovali a letenky s přestupem 1:10 koupili, v mezičase se posunul odlet z Paříže a let z Prahy nakonec přistál o 20 minut dříve, takže nakonec to bylo celkem na pohodu. Ale může to být i opačně, dřívější odlet a zpoždění…

ARN je doporučený minimální čas na přestup v rámci terminálu 35 min. Mezi terminály je to 90 min. Ale ty časy jsou orientační spíš bych počítal radši více.

Odpovědět

Zdravím moc Vám děkuji za odpovědi,přestup ve Stocholmu jsem ihned zavrhla a našla letenku s delším přestupem.Mate super stránky ,mějte se hezky .

Odpovědět
Avatar uživatele

ZDRAVÍM,momentálně sleduji googlemaps a instant Google Street View a projíždím virtuálně do různých ulic Los Angeles,San Franciska v Kalifornii nebo do různých ulic Miami,Orlanda na Floridě nebo i do různých ulic New Yorku i do Toronta v Kanadě a nestačím se divit hlavně v Los Angeles v Kalifornii jak jsou ulice plné bezdomovců a špíny na ulici na každým m2 ,čím to je že je tam taková chudoba v okolí centra Los Angeles odost vetší než např. v Torontu v Kanadě? děkuji zde příklad : https://www.google.com/maps/@34.0437135,-118.243099,3a,75y,135.46h,82.37t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXBtMQ07Ioe3ZHu1XlpNFWg!2e0!7i16384!8i8192

Odpovědět
Avatar uživatele

@JorckCherry:
Těch faktorů je mraky. Kanada má jiný sociální systém než USA, také nezaměstnanost zde bude jiná. V Torontu je celkově chladněji než v LA. Do LA přijelo spousty lidí zkusit štěstí, jen některým se podařilo ho najít a některým pak nezbylo (peníze, odvaha…) ani na cestu zpět k nim do “zapadákova”.
Kdysi mi jeden kolega říkal, že jeho spolužák z vysoké žije v San Diegu jako bezdomovec, živí se sběrem plechovek a je tak spokojený.

Na podobnou ulici z odkazu jsme narazili v San Francisku. Stanů tam ale bylo o něco méně.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: děkuji zajímavé i to že ikdyž tato koncentrace bezdomovců je asi jen ve větších městěch USA jako je Kalifornie kde je pacifické počasí celoročně, v New Yorku to bude asi dost težší žít na ulici kde je sníh a zima myslím osobně že nejlepší život bezdomovce na Floridě tam na to budou asi celoroční podmínky ikdyž Kalifornie co se týče bezdomovců vede LA a okolí https://www.youtube.com/watch?v=AVC9O93VI0Mhttps://www.youtube.com/watch?v=M3x_NV5J4k0 dost smutné na to jak je to slavné město a luxusní americký stát.

Odpovědět
Avatar uživatele

@JorckCherry:
Je to tak, především velká města jsou plná bezdomovců, ale i lidí žijící jen v nějaké rozpadlé plechové chatrči/karavanu, což z mého pohledu jsou také bezdomovci.
V USA jsou mnohem více než v Evropě (Česku) vidět propastné sociální rozdíly, na jedné straně velká část bohatých – ale i na naše poměry extrémní množství chudých.
Stačí z luxusního Miami Beach, které je vidět v každém americké seriálu či filmu, přejet po mostě do toho “špatného” (většího) Miami a okamžitě na první světelné křižovatce auta na stojící na semaforech obchází veteráni (bezdomovci) žebrající i jen o nedojedený cheesburger.
Nebo i příjezd do LA směrem od Joshua Tree se mi vryl do paměti, stovky a stovky plechových příbytků, že jsem fakt musel zastavovat a vyfotit si tu bídu…až mi těch lidí bylo líto.
No těšil jsem se do staré dobré České Republiky, kde takové sociální extrémy nejsou tak vidět.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.