Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 349 komentářů)

Franta (3824)
2.6.2016
19:05

@Monika:
ESTA z Aljašky nepůjde, ale mohlo by jít změnit statut toho víza. To je ale otázka spíš na ambasádu, jak to zařídit, aby se dalo po skončení pracovního víza cestovat.

Odpovědět
Ivana (2)
2.6.2016
21:30

chci jet do Usa(New Jersay) na turisticke vízum, ale nemuzu nechat mazličky jen tak doma po tri mesice,chtela bych je vzit sebou,ale nevim jak je to se zakony a kde bych se mohla s nimi nechat ubytovat.Děkuji

Odpovědět
Franta (3824)
3.6.2016
10:29

@Ivana:
Co je mazlíček? Pes, kočka, had, pavouk, kůň…

Každý druh to bude mít asi jinak, ale chce to povolení, očkování, identifikaci (čip nebo tetování, např. pes) a spoustu dalších věcí. Jinak zvíře skončí v karanténě. Zkus se podívat na veterinární správu, jestli tam něco nemají k cestování se zvířaty.

Odpovědět
Miss (1)
8.6.2016
17:26

Zdravim :-)

Na konci srpna se chystam do New Yorku a docela by me zajimalo, jake lze ocekavat pocasi.Mam se nachystat na ty paraky co byvaji u nas a nebo to nebude tak hrozne ? :-) diky za odpoved

Odpovědět
Franta (3824)
8.6.2016
17:57

@Miss:
en.wikipedia.org/wiki/New_York_City#Climate
google.cz/?gws_rd=ssl#q=new+york+Climate

Odpovědět
Petr Novák (2520)
9.6.2016
8:53

@Miss: Ahoj Miss, připrav se, že bude o něco tepleji než u nás a bude dusno. :)

Odpovědět
Jakub Raška (3)
24.6.2016
21:52

Ahoj potřeboval bych poradit jaké vízum si vyřídit? Chci letět do Chicaga za rodinou a zkusit si tam najít práci (cokoliv pro začátek) pokud by to klaplo a našel bych si práci a fungovalo to tam tak bych cca po roce nebo dřív (cca 10 měsících) se rád podíval domů vyřídil nějaké věci a jel zpátky. Co jsem se tak díval tak je to vízum H … Můžete prosím někdo poradit? Pokud máte zkušenosti budu rád za každou radu kdyžtak mi napište na mail raskajakub1990@gmail.com předem děkuji

Odpovědět
Franta (3824)
24.6.2016
23:27

@Jakub Raška:
Zrovna končíš střední a nevíš, co dál… Nebo se pletu?
Sehnat pracovní povolení není jen tak.
Máš tam rodinu? Koho? Nemohli by oni něco udělat?

Pokud s tímhle nápadem vyrazíš na ambasádu, tak tě pošlou domů.

Odpovědět
Jakub Raška (3)
24.6.2016
23:36

@Franta: Ne ne střední nekončím ale s prací končím (je mi 26) a chci to zkusit dokud nemám žádné závazky … Rodina je to teta přes koleno co se tam vdala + sestřenice která se tam taky vdala … (jsou tam už cca 20 let) no nabídli se že mi pomůžou ale nevíme přesně jak tady toto řešit … jestli to pracovní vízum nebo turistické a zkusit si najít práci na černo (což mi oni nedoporučujou) … takže nevím ani přesně jak by mi kromě zvacího dopisu, vyzvednutím na letišti, ubytováním a pomáháním při hledání práce pomohli???

Odpovědět
Franta (3824)
25.6.2016
13:11

@Jakub Raška:
Tihle příbuzní ti k pracovnímu povolení (leda by tě chtěli zaměstnat oni, ale i tak by to bylo složité) ani GC přes rodinu nepomůžou. Pracovní povolení můžeš získat, až když budeš mít v USA domluvenou práci. Pokud nejsi v něčem opravdu výjimečný, tak to rovnou vzdej. Většinou se totiž jednou o špičkové odborníky o které mají v USA zájem a věci ohledně pracovního povolení pak řeší právní oddělení příslušné firmy. Je minimální šance, že bys to dokázal sám, jen tak. Ale můžeš rozeslat pár životopisů do firem, kde by ses rad uchytil. I tobě dám ke čtení to, co tu postuji stále dokola. verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston-zivot-v-zamori.html Přečti celé od 1. dílu až do konce.
Můžeš k příbuzným jet na dovolenou, kouknout se, jak to tam chodí, jak se tam žije. Když se ti tam bude líbit, tak se vrať a začni na sobě pracovat, aby ses tam jednou mohl vrátit. Jak ti správně nedoporučují, práce na černo není to nejlepší řešení. Jasně je tam takových spousty, ale to sem nepatří. Mohli by z toho být problémy i pro ně, kdyby tě vyhmátli a ukázalo se, že o tom příbuzní věděli.

Odpovědět
Denisa (3)
7.7.2016
11:38

Dobrý den,

nevíte prosím, jestli se dá do USA, konkrétně do Miami, vycestovat (na 14dní – za příbuznými), pouze na Estu, když má člověk podmínku?

Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
7.7.2016
20:20

@Denisa: Dobrý den, Deniso,

to záleží. Určitě je možné zažádat o ESTA, nejspíše bude posuzována individuálně na základě informací, z jakého důvodu byl trest udělen.

Odpovědět
Denisa (3)
8.7.2016
10:52

A když je to stále ještě v řešení a trest tím pádem udělen ještě nebyl? Před žádostí musím mít koupené letenky, že? když mi pak neschválí Estu, případně ani vízum, mám nějaký nárok na vrácení peneěz za letenky? nejspíše ne, že?

Děkuji.

Odpovědět
Franta (3824)
8.7.2016
13:26

@Denisa:
Letenky kup klidně až po schválení. Zpáteční letenka není podmínkou na vyplnění dotazníku, ale je třeba na cestu. A pokud soud není u konce, tak (zatím) nejsi ani odsouzená.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
10.7.2016
21:41

@Denisa: Doporučuji nejprve požádat o ESTA a v případě schválení ihned koupit letenku. Záleží na povaze příčiny té podmínky, pokud to je třeba nějaké řízení bez řidičáku, tak si myslím, že to nebude mít vliv na schválení cesty do USA.

Peníze za letenku se vrací pouze u těch dražších letenek (vyšší fare letenek).

Odpovědět
Petr Balšán (1)
30.7.2016
1:51

Dobrý den.
Bohužel nevím si rady s vyplněním s Application for Reduced – Fare MetroCard for Senior Citizens (je mi 72). Konkrétně kam umístit otisky prstů (kterých). Ověření notářem je mi jas né. Jak postupovat při odesílání elektronicky nebo je lepší vše naskenovat a přidat fotografii
Děkuji za radu a přeji hezký den Petr Balšán.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
30.7.2016
12:00

Dobrý den, Petře,

přečetl jsem si teď podmínky pro vystavení a požadavek na otisky prstů jsem tam nenalezl. Požadují jen vyplněnou přihlášku, dvě fotografie a fotokopii dokladu prokazujícího Váš věk. Tím může být třeba řidičák, rodný list nebo průkaz o pojištění (Medicare Card).

Vytištěné a vyplněné to můžete buď poslat na MTA New York City Transit, Att: Reduced Fare Program, 130 Livingston Street, Brooklyn, NY 11201-9625, nebo se můžete osobně dostavit do servisního střediska MetroCard.

Pokud vím, tak to elektronicky vyřídit nelze, což je poněkud zastaralé.

Odpovědět
Anna (4)
3.8.2016
14:31

Zdravím všechny.
Mám dotaz ohledně ESTY. Chci letět za dcerou. Platnost ESTY mi končí 5.1.2017 – je tam nějaká podmínka ohledně doby platnosti po návratu? Budu se vracet v listopadu. Díky za odpověď a všem cestovatelům přeji šťastný návrat.

Odpovědět
Franta (3824)
3.8.2016
14:35

@Anna:
ESTA musí být platná v době příletu, pak už je to jedno.

Odpovědět
Renáta (1)
5.8.2016
21:15

Dobrý den, máte někdo zkušenost se sestupem a výstupem k Havasu Falls? V minulých letech nebyl problém udělat 1 denní trip (byť 13 km tam a 13 km zpět), ale nyní mám informaci, že indiáni na 1 den nepouštějí, člověk musí mít rezervaci dole v kempu na nocleh (ale asi tak rok dopředu), prý pustí cca 150 lidí denně. Létá tam i helikoptéra v neděli, pondělí, čtvrtek a pátek od 10:00 hod do 13:00 hod., ale prý je pro návštěvníky, co tam dole přespávají (na telefonu nejsou moc-vůbec ochotní). Jinde se zase píše, že někdo šel dolů a nahoru letěl helikoptérou. Rezervace na helikoptéru ale nelze udělat….., snad údajně platí, že ten kdo dřív přijde, ten letí (?) Budu ráda za každou Vaši zkušenost. Moc děkuji. Renáta

Odpovědět
Martin Levák (7)
17.8.2016
13:51

Dobrý den, v prosinci jedeme s partou přátel na Floridu. Ubytování máme zařízené v Miami. Plánujeme výlety na Key West, Orlando,Tampa,cape Caneveral. Prosím o radu, jaký zvolit nejlepší systém placení mýtného. Auto si vyzvedneme po příletu na letišti. Děkuji, za radu. Martin.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
17.8.2016
23:52

@Martin Levák: Dobrý večer, Martine, osobní zkušenost nemám, nicméně jedno z doporučení zní, ať si koupíte krabičku SunPass Portable. Je to malá krabička, která sama počítá a strhává mýtné. Koupíte ji třeba v obchodech Wallgreens, peníze na ni si nahrajete podobně jako se nabíjí kredit na telefonu. Cena je 14,99 $ dolaru bez daně + kredit v minimální výši 10 dolarů. Prý to vyjde až o 75 % levněji než pronájem mýtné krabičky od půjčovny. SunPass je prý dokonce možné po konci používání vrátit (něco jako u nás odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů).

Odpovědět
Martin Levák (7)
18.8.2016
16:38

@Petr Novák: Děkuji za rady. Ještě zkusím poptat v autopůjčovně. Četl jsem taky o nálepce sunn pass. Taky se to nabije. A prý je to levnější než krabička. Každopádně děkuji. Zdravím. Martin.

Odpovědět
Ester (3)
22.8.2016
8:46

ahoj lidi, nechystáte se někdo do LA, případně do San Diega ještě letos říjen – listopad? Moje angličtina není 100% a nechce se mi letět samotné… znáte to.. :-)

Odpovědět
Paťo (1)
29.8.2016
16:47

Zdravím. Mám otázku ohľadne škôl a zamestania. Mám strednú priemyselnú školu s maturitou. Ide oto či je ľahké sa zamestnať iba so strednou školou alebo je lepšie mať aj vysokú. [Slovenskú] Práve som skončil stredú a môj sen je sa dostať do USA a pracovať tam. Keďže nemám stýmto skúsenosti a ani pán Google nepomáha pýtam sa tu. Či je lepšie zabiť 5 rokov života na vysokej a tak ísť do USA ale neodďaľovať svoj sen a ísť teraz, lebo slovenská výška ti bude v usa nanič. Dík za rady :)

Odpovědět
Franta (3824)
29.8.2016
17:20

@Paťo:
Vysoká se cení všude. Teda pokud máš znalosti, které dokážeš prakticky použít a nejen ten papír.
“Normálních” je tam spousty, zájem je o ty výjimečné.
A opět přidám – verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston-zivot-v-zamori.html

Odpovědět
Barbora Ženková (1)
5.9.2016
16:50

Dobrý den, budu letos maturovat a poté bych chtěla odjet do USA pracovat, myslíte že je to možné i bez agentury? Zajistit si práci dopředu a tak podobně, co k tomu vše budu potřebovat? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
5.9.2016
17:14

@Barbora Ženková: Ahoj, pokud se do USA chceš odstěhovat natrvalo, tak to není tak jednoduché. V Tvém případě doporučuji do USA vycestovat na Work and Travel. Vyzkoušet si, co práce v USA obnáší a třeba pak přemýšlet nad tím, co dál.

Odpovědět
Iveta (2)
11.9.2016
17:47

Ahoj!
Právě ukončuju svůj 10 týdenní pobyt v Kanadě 2mi týdny v USA a pak cestou domů. Plánuju se do USA přesunout autem / busem. Je nutné vyřídit ESTU? Někde na internetu píší, že se ESTA vyřízuje jen při cestě lodí, letadlem, jinde zase, že ESTA potřeba je. Můžete mi poradit? Díky moc!
Iveta

Odpovědět
Franta (3824)
11.9.2016
18:27

@Iveta:
Pro cestu po zemi ESTA není potřeba. Vše se vyřídí na hranicích. Fotka, otisky i poplatek.

Odpovědět
Iveta (2)
12.9.2016
16:01

@Franta: Díky! Jak to ale probíhá, pokud jedu autobusem z Kanady? Budou na mě všichni čekat, ať si udělám všechny potřebný papíry? .G

Odpovědět
Franta (3824)
12.9.2016
18:36

@Iveta:
Asi jo. Pak napiš, jak to bylo.
Tam asi nebude fronta jako na letišti. Nejspíš to zabere několik minut.

Odpovědět
Radim (2)
13.9.2016
12:02

Ahoj,jojo chystam se v listopadu do L.A.Jeste presne nevim datum,ale neco kolem 7.11. Ja s anglictinou teprve zacinam,takze bud v poho :) Kdyztak dej vedet.Ahoj

Odpovědět
Radim (2)
13.9.2016
12:04

@Ester:

Ahoj,chystam se do L.A. na zacatku listopadu.Muzeme to klidne spojit.;)

Odpovědět
Stephen (14)
26.9.2016
19:28

Jak je to s autem v USA? Řizeni co potrebuji za doklady a jeste jaka auta se daji pujcit? A vepredu je poznavacka nebo ne?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
26.9.2016
19:34

@Stephen: Ahoj, přední poznávací značku nevyžadují jen některé americké státy, většinou se jedná o ty z jihovýchodu země. Ohledně druhé části otázky: Přečti si články jak si půjčit auto v USA, řízení auta v USA, mezinárodní řidičský průkazjak natankovat v USA. Najdeš tam úplně vše. :-)

Odpovědět
Arnošt (1)
11.10.2016
13:45

Dobrý den, mam dotaz (omlouvám se, ale jsem takový pomalejší ) , kde vlastně seženu ten formulář ESTA a kde mi to odsouhlasí, kam to mam poslat na schválení , atd. ?? Dekuji

Odpovědět
Franta (3824)
11.10.2016
13:52

@Arnošt:
Nahoře v šedé liště máš:
Plánování Průvodce po USA Praktické rady Víza, ESTA…

Najeď na to Víza, ESTA… a vlevo budeš mít vše o ESTA.

Případně si v té liště dej do vyhledávání ESTA a vyjedou ti všechny články o ESTA zde na webu.
https://chcidoameriky.cz/?s=esta&searchsubmit=Hledat

Odpovědět
Michal (1)
18.10.2016
17:10

Ahoj, před rokem a půl jsem dostal na rok podmínku, která už je vypršená bude nejaký problém s tím? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.10.2016
10:35

@Michal: Ahoj Michale, záleží na důvodu podmínky, ale myslím, že nebude.

Odpovědět
Janča (1)
19.10.2016
10:42

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Přítel by měl příští rok dostat angažmá v jednom z hokejových klubů ECHL. Mohu já jako jeho přítelkyně do Ameriky odcestovat sním ? Předpokládám že mu vízum zařídí klub ale co bych pro to musela udělat já? Předem díky za odpověď,

Odpovědět
Franta (3824)
19.10.2016
12:20

@Janča:
Ty tam s ním budeš moct být pouze jako turista turista na ESTA nebo vízum a pouze na dobu danou imigračním. Kdyby si tě vzal, tak bude situace jiná.

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
20.10.2016
21:13

@Denisa: Zil jsem ve Statech,litam do USA 2x rocne a mimo jine ziji v Nemecku a posledni dobou stridam pobyt mezi CR,USA,Nem.K cestam do USA.
Zasadne pri pozadani el.Visa nic nevymyslet a napsat pravdu.Co se tyka nejakych trestu kdekoliv nemusite je uvadet,jedna se o mensi delikty ktere nejsou vedeny v Tr.rejstriku.
Co se tyka prace neofiko je ve Statech prilezitosti dost ale ma to spojitost s urcitymy riziky.
Prodlouziteli si pobyt bez povoleni,(po trech mesisicich muzete pozadat o dalsi tri mesice a dale po upresneni duvodu pobytu,v pripade odhaleni Emigracni Police deportace do odsunovaci vazby kde si Vas behem toho casu podaji Latinos coz Vas lituji
Pri pronajmu auta,specielne u Hertz zasadne nekourit v aute jinak uhradite specialni cisteni ve vysi 180 Dol,ktere Vam zapocitaji na Kredit Card.Stastnou cestu.Z.R.

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
20.10.2016
21:28

@Radim:
Zasadne si nepujcujte auto v USA a reservujte si auto u kdejakekoliv Cestovni kancelare,u Nemeckeho ADAC je to nejlevnejsi,jinak platite v USA desnou dardu.Objednavejte si auto te nejnizsi kategorie,ovsem nevim kolik lidi bude s Vami cestovat,mate sanci dostat za cenu nizsi kat.lepsi a to z duvodu ze pred Vami bude vic zajemcu a na Vas nezbyde a v tom pripade musite dostat auto v lepsi kat.za cenu nizsi.Cesky rid.prukaz je akceptovan,nepotrebujete mezinarodni,zbytecne vyhozene penize,dulezita je Credit Card jinak nemuzete jezdit .Pri tankovani je nejlepe zaplatit na kase a nahlasit cislo stojanu,kdyz zaplatite vic a nevejde se do nadrze vrati Vam penize bez problemu.Pozor na STOP a pri cervene muzete jet do prava ale trochu se divat.Stastnou cestru.ZR

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
20.10.2016
21:34

@Denisa:
V zasadnim pripade bych si rozmysle lpozadat o elektr.Visa pred nejakym trestem,letenky stejne uhrazeny nebudou a stane se Vam na 100% ze Vas nechaji do USA doletet ale v zapeti Vas nechaji na letisti v USA cekat na nejblizsi spoj opet zpatky a jeste Vam daji No Visa dozivotne,Hezky vecer,ZR

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
20.10.2016
21:43

@Martin Levák: Mytne se plati zatim v ST Petersburgu smer Tampa 2 Dol.Jinak nemusite mit starosti,kdyz najedete na nejaky placeny prejezd coz momentalne nevim a presto jsem na FL kazdy rok sest mesicu mate moznost se otocit ale urcite Vas dva Backy nezabijou.Jinak na Key West se nic neplati,do Orlanda take ne jinak ve Fort Myers se plati Colonial str do Cape Coral ale to se da objet pres 41 a je to zajizdka 10 Mile.Stastnou cestu.ZR

Odpovědět
Lukáš (393)
22.10.2016
15:17

@Zdenek.Rosendorf:
Zdeňku, jak na Floridě funguje ten Sun Pass ?
Měli jsme půjčené auto z NY, jeli jsme mimo jiné na Floridu, najel jsem na dálnici, vyjel jsem za 5 mil nejbližším sjezdem a na výjezdu budka a že buď Sun Pass nebo zaplatím poplatek za celý průjezd asi $10…už si to přesně nepamatuji.

Jinak s tím půjčením nejlevnější kategorie nám to 3x ze 4 půjčení vyšlo…dostali jsme za čekání o mnoho lepší auto.

Ale nutnost CREDIT CARD bych nepřeháněl, s DEBIT nikde nebyl problém, jen placení na pumpách to často nebralo, na pumpy jsem měl raději připravenou hotovost z bankomatu (s CZ kartou je v bankomatu poplatek kolem $3 za výběr, v NY bankomatu v McDonalds byl jen 1$)
S pumpama je to v USA vůbec dost zajímavé…někde mají lepší cenu při platbě v hotovosti, jinde kartou…někdy jsou naproti sobě pumpy s úplně jinýma cenama…chce to fakt dost koukat a přemýšlet, případně je na to dost aplikací na mobil.

Co jsme dostali za cenu economy auta Chevrolet Malibu LT, ten na to měl super vychytávku, program přímo na palubním systému…dali se zobrazit všechny benzínky v okolí i s jejich aktuální cenou a navigaci k nim, auto bylo stále připojené přes 4G LTE, dokonce jsem se k němu mohl připojit mobilem na jeho wifi :)

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.10.2016
9:54

@Lukáš: S kreditní kartou je to o lidech. V 99 % případů se nic nestane, ale pak je to 1 %, kdy mohou kvůli debetní kartě dělat problémy. Nicméně já cestuji také jen s debetní a doposud jsem neměl žádný problém.

Odpovědět
Lukáš (393)
24.10.2016
22:59

@Petr Novák:
Chápu a mohu potvrdit z osobní zkušenosti.
Jednou jsem se s debetní kartou opravdu pobavil…paní při placení po mě stále chtěla podpis na vyjetou účtenku…ptám se kde se mám podepsat…ona do té kolonky Signature…já na to že nic takového tam není…účtenku si vzala a koukala na to naprosto nevěřícně, zkusila ji vyjet znova, na terminálu jsem viděl žádost o zadání 4-místného pinu, říkám jí ať mi ho půjčí…dost nedůvěřivě se na mě podívala a pomalu mi ho podávala…naťukam tam svůj pin, Accepted a hotovo…paní vyvalila oči, já jí povídám že jde o DEBIT CARD a ona na to jen “I never saw a debit card” :)

Odpovědět
Lenka (18) (1)
1.11.2016
14:32

Dobrý den , jsem studentka střední školy a na letní prázdniny bych chtěla odletět do Los Angeles. Bydlení by až takový problém nebyl, protože jsem se dívala na bydlení u lidí co tam bydlí a vypadá to celkem fain a je to levnější než hotel. Jenže dva měsíce finančně neutáhnu, tak jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte někdo nějakou radu ohledně brigády ,abych tam nějak vyžila. Moc děkuju.

Odpovědět
Franta (3824)
1.11.2016
14:45

@Lenka (18):
Když neutáhneš, tak pobyt zkrať. Jako turista s ESTA nebo vízem nesmíš pracovat, takže ani nečekej radu, jak to udělat.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
2.11.2016
9:29

@Lenka (18): Ahoj Lenko, co vyrazit jako instruktorka do fat campu?

Odpovědět
Jiří (16)
5.11.2016
9:02

Musí mít 1,5roční mimino svůj vlastní biometrický pas při cestě do USA? Nějaký přechodný cestovní doklad už asi neexistuje, co?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
7.11.2016
9:47

@Jiří: Ano, i dítě musí mít při cestě do USA svůj vlastní pas. Vydává se na 5 let, správní poplatek za vydání dětského pasu je 100 Kč. :-)

Odpovědět
Tereza (1)
24.11.2016
20:56

Dobrý den,
před rokem jsem si dělala ESTU, která mi byla schválena. Letos v létě jsem se vdala a mám tedy nový pas na nové jméno, ale ESTU ještě na rodné příjmení. Mohu jet do USA a bude mi stále platit (je to jen 12 měsíců od schválení) nebo si musím zažádat o novou? Starý pas jsem již odevzdala. Děkuji noc za odpověď.
Tereza

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
24.11.2016
21:28

@Tereza: Bohuzel,nutne si zazadejte o nove cestovni povoleni,tech par Dollaru ozelite a budete mit jistotu ,ze nenastanou problemy,v jinem pripade by jste musela osobne s povolenim na USA vyslanectvi a ESTA korigovat,financne Vas to prijde na stejno.

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
24.11.2016
21:47

@Lukáš: Omlouvam se,delsi dobu jsem nebyl na Webu,s Debit Card mate urcite pravdu kdyz jste ji pouzil ale zrovna na jare jsem ji neumyslne predlozil v Tampe u Hertz ale nechtel ji akceptovat a tak jsem musel predlozit Credit Card.
Jinak se ale divim ,ze by v pujcovne aut brali Debit Card jelikoz tato Card nema takove ,pro pujcovnu,jistoty.Zdenek.

Odpovědět
Zdenek.Rosendorf (7)
24.11.2016
22:01

@Lukáš: a co se tyka Sun Passu da se vystavit u nektere Renta Car a nebo Travel Office,vyplati se to kdyz se vice cestuje ,protoze je bud omezena na stat kam chcete jet a nebo rozsirena a ta neni prave moc vyhodna,nebo to rovnou platit s Kartou,kdyz jste na FL tak to tak neni tragicke a stejne vetsina pujcoven ma na vypujcene auto omezeni jen pro FL.Z.

Odpovědět
Franta (3824)
24.11.2016
22:40

@Tereza:
Nové jméno + nový pas = nová ESTA

Odpovědět
Petr Novák (2520)
25.11.2016
19:09

@Tereza: Dobrý den, Terezo,
přesně jak radili ostatní. Vaše situace je jedna z mála, kdy je nutné požádat o novou ESTA, i když ta původní stále platí.

Odpovědět

Dobry den,
omlouvam se, jestli to tu nekde uvedene jiz je, hledala jsem, nenasla. Chci jet v lednu na ESTA vizum za znamym do San Diega, ale chci tam chodit na kurzy anglictiny. Muzu vubec studovat a jestli na statni skole nebo soukromy kurz…? Nebo takove ty kurzy pro integraci cizincu? Moc diky za odpoved. Nejsem uz davno student.
Hezky den. Eva.

Odpovědět
Franta (3824)
30.11.2016
12:30

@Eva:
Je to možné. Je tam ale omezení na počet hodin týdně a délku kurzu. Jinak by bylo potřeba studentské vízum. 2 roky staré info, někde si to radši ověř.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
2.12.2016
0:10

Zdravim web chcidoameriky.cz měl bych trošku divný dotaz chtěl bych pracovat v americe jako pracovník v pohřebnictví a pokud to půjde i zkusit podnikat v Funeral home v daném státu USA ( kalifornie,florida …) bohužel nikde nemohu najít odlišnost v tomto oboru a rozdíly v zákonu o požadavky o zájmu o praci a podnikání a pohřebnictví USA oproti Evropě. děkuji Jorck.

Odpovědět
Lukáš (393)
2.12.2016
9:16

@Jorck Cherry:
Tak proč ne, každý má nějaké jiné sny a potřeby. Může to být docela uklidňující práce.

Ale hlavní problém budeš mít v získání pracovního povolení.
Zkus hledat konkrétní firmy podnikající v daném oboru v USA a oslovovat je se svojí nabídkou.
Musíš jim prokázat, že stojíš právě TY za to, aby vybrali tebe a ne kohokoliv již žijícího v USA a měli tak zájem, a peníze ti vyřídit potřebné povolení.
Nic jednoduchého, ale jdi za svým snem, třeba to vyjde.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
2.12.2016
11:17

@Lukáš: Dekuji dekuji .. Budu na tom pracovat je to jediná cesta která mě napadla včem prorazit v USA taková práce jako je čistění bazenu nebo odtahova služba by asi nebyla na GC správná ta cesta… děkuji …

Odpovědět

@Franta: Moc děkuju. :)

Odpovědět
Karolína (4)
7.12.2016
8:23

Dobrý den,
měla bych dotaz. V dubnu jsem odcestovala do USA – NY za rodinou na 88 dní, 3 měsíční víza (ESTA) jsem samozřejmě nepřekročila. Chtěla bych jet v únoru na 10 dní na dovolenou na Floridu, ESTU bych měla mít ještě platnou. Ale nejsem si jistá, jestli mě do USA můžou pustit během roku 2x. Včera jsem se informovala na Ministerstvu zahraničních věcí a paní mi neuměla odpovědět, protože sama si tím nebyla jistá a odkazala mě ne Velvyslanectví USA.
Nevíte, prosím, jak to tedy je?

Děkuji Vám za odpověď.

Odpovědět
Franta (3824)
7.12.2016
9:04

@Karolína:
Na ESTA můžeš do USA klidně několikrát během roku. Vždy ale záleží na imigračním, zda tě pustí. Z toho co píšeš, by neměli mít důvod tě nepustit.
Jim jde hlavně o to, aby tam někdo nejezdil podezřele často, na delší pobyty a tak. To by vyvolávalo dojem, že tam třeba pracuje.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
7.12.2016
10:19

@Karolína:
Ahoj Karolíno, v tvém případě nevidím žádný problém. Druhá cesta je jen na 10 dní, odstup 10 měsíců, jiné místo, samozřejmě záleží na imigračním úředníkovi, ale v tomto případě si troufám říct, že to je zcela OK. :)

Odpovědět
Simona (1)
9.12.2016
9:49

Dobrý den,

chtěli bychom s přítelem příští rok navštívit Dominikánskou republiku. Jelikož bychom rádi vycestovali bez cestovky, dívala jsem se na letenky a naběhl mi let, kde se čeká 19 hodin v New Yorku. Napadlo mě tedy, kdybychom si vyřídili ESTU, bylo by možné na těch 19 hodin opustit letiště a podívat se po New Yorku? Nebyl by problém s imigračním?? A lze to vůbec takto udělat? Šla by ESTA vůbec vyřídit?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3824)
9.12.2016
11:57

@Simona:
Tak jako tak ESTA bude potřeba. Musíte ji mít i pro transit přes USA.
A ano, je možné ten dlouhý přestup využít k návštěvě NY.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
13.12.2016
17:28

Zdravím tak jsem uvažoval když všichni chvalí tento web … Bylo by super kdyby autoři vytvořily aplikaci chcidoameriky která by se dala stahnout zdarma!

Odpovědět
Petr Novák (2520)
14.12.2016
19:05

@Jorck Cherry: Všechny informace jsou k dispozici zde na webu. Aplikace je zbytečná, nebude mít takový přínos, aby se jí vyplatilo tvořit. :-)

Odpovědět
Simona (2)
18.12.2016
15:10

Zdravím všechny, 3.1. letím do USA, vše potřebné mám (víza,..), ale chci se zeptat na kufry. Snažím se najít na stránkách leteckých společnostech, kolik má být maximální velikost kufru a nemohu to najít. Našla jsem, že v celé EU je povolený limit do 158cm (já mám 161cm). Vím, že max. hmotnost je do 23kg – přes všechny společnosti, kterými letím. Letím Praha-Berlín-New York, a pak New York-Denver (místní let). Pokud bych přesáhla váhu tak platím, to jsem si zjistila, ale na výšku nemůžu žádné ceny najít. Budu moct mít ten kufr nebo budu muset koupit nový. Děkuji za odpověď. Simona

Odpovědět
Franta (3824)
18.12.2016
17:40

@Simona:
3cm neřeš, hlavní je ta váha. Když vidím Amíky, co tahají za loďáky, tak ty se do rozměrů nejdou ani omylem a nikdo neprudí.

Odpovědět
Simona (2)
19.12.2016
9:24

Ok, děkuji.

Odpovědět
Vojtěch (1)
6.1.2017
20:42

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Mám již delší dobu po maturitě a zvažuji co dál a rád bych odjel pracovat do Ameriky, je to má srdcová země. Jsem absolvent Obchodní akademie, takže mým oborem je účetnictví a další ekonomické věci. Rád bych věděl, jestli mám šanci získat vízum nebo musím mít ještě vysokou.

Odpovědět
Mesi (774)
7.1.2017
0:30

@Vojtěch: Tva otazka je polozena spatne. Ne, zda je vetsi sance s VS, ale jestli je vubec sance a co pro to udelat.
Uz se tu na to mnohokrat odpovidalo. Pracovni povoleni neni snadne ziskat. Muzes zkusit nejaky program VS nebo work and travel. Jinak o pracovni povoleni nestaci jen tak zazadat.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
7.1.2017
14:26

@Vojtěch: Ahoj Vojto, vycestuj to USA na prázdniny třeba přes Work & Travel. Strávíš tam poměrně dlouhou dobu, budeš pracovat, pak cestovat a třeba zjistíš, že to úplně pro tebe není.

Odpovědět
Kate (1)
9.1.2017
16:59

Dobrý den, prosím o radu. Máte někdo zkušenosti s dovolenou v New Yorku s 1,5letým dítětem? Je to reálné? Děkuji

Odpovědět
Mishelli (6)
9.1.2017
21:23

Dobrý den, v květnu plánujeme poznávací dovolenou na západě USA – San Francisco, Los Angeles, národní parky. Budeme cestovat 1,5letým dítětem, máte někdo zkušenosti? Bude nám stačit 14 dní? Děkuji

Odpovědět
Lukáš (393)
10.1.2017
11:10

@Mishelli:
14 dní jen naprosto šibeniční lhůta, prakticky byste museli být trvale na cestě a nic si neužijete.
Ty vzdálenosti jsou naprosto odlišné od našich evropských končin, těžko se to uvědomuje, dokud to člověk neokusí.
Nám tam na západě 1 měsíc uběhl jako nic a to jsme se v každém NP zdrželi maximálně 2 dny.
Jako dalo by se no třeba vjet do Sequoia NP, dojedeš na parkoviště ke Generálu Shermenovi, pěšky je to k němu tak 30 minut, nafotíš, rychle do auta…pak 30 minut přejezd ke Generálu Grantovi, tam je parkoviště prakticky hned u něj, nafotit a pryč z parku …ale to bych nedoporučoval, nic si neužijete a věř, že je tam takových krás…třeba od toho stromu Generála Granta jet při východu slunce do Kings Canyon, projít si tam ty kopce a vodopády, pak se otočit vzít do druhou silnicí na Hume Lake, kde je nádherné koupání, a pak vyjet a dojít si na Kings Canyon Panoramic Point, odkud doporučuju lesní cestu po úpatí vrcholu k Fire Watch Tower…ty výhledy na celý park stojí za to.

1 měsíc je tak minimum řekl bych.

Odpovědět
Mesi (774)
11.1.2017
0:07

@Mishelli: Pises, ze mate 14 dni, takze predchozi reakce pro vas nema prilis vyznam.
Ano, za 14 dni toho stihnete dost, ale bude to dost jezdeni, ve vasem pripade jeste omezeni s deckem.
Urcete si, co chcete HLAVNE videt a od toho planujte. Je to vase tezko vydelana dovolena a chcete videt co nejvic? Nebo myslite, ze se sem jeste nekdy podivate a tim padem chcete chcete jen neco, ale dukladne? SF, LA a parky… ktere parky? Za 14 dni jsem schopny projet SF, Yosemite, Mamooth, Death Valley, parky kolem Grand Canyonu, South Rim Grand Canyonu, Las Vegas, Joshua Tree a LA, to vse vcelku rozumne. Cca 2600 mil a 1000 USD za 12x ubytovani plus tax. Nezahrnuje to Sequioa a Monument Valley a nepocita se s malym deckem.
Vam bych asi doporucil vynechat parky na severovychode Grand Canyonu a udelat okruh LA, SF po highway 1, Yosemite, Sequioa, Las Vegas, Grand Canyon, Joshua Tree, LA s tim, ze budete mit dostatek casu jak na parky/mesta, tak neutahate dite.
Zkus sem napsat, co rozhodne nechcete vynechat + email a zkusim poslat navrh.

Odpovědět
Mishelli (6)
11.1.2017
22:45

@Mesi: diky za reakci ;-) zatim mame vytipovany mista – SF, Yosemite, Sequoia, Death Valley, Bryce, Zion, Grand Canyon, Las Vegas a LA. Radi si nechame poradit, co z tohoto ne/vynechat a kolik casu kde stravit (resp. kolik casu je cca potreba na jednotliva mesta, parky), abysme si zbytecne nezajizdeli, ale navstivili a videli a vytezili z toho max.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
14.1.2017
23:13

Zdravím mam dotaz mam v praci kolegu ktery byl ve vykonu trestu 7let tzv. Ma zaznam v rejstriku trestu (alimenty,podvody aj.) timto se ptam mohl by člověk at uz z evropy asie afriky nastivit na turisticke vizum USA ikdyz ma xlet podminecnej trest nebo byl xlet ve vykonu trestu? Bude mit timto problem na ambasade nebo imigracnim? dekuji

Odpovědět
Mesi (774)
14.1.2017
23:24

@Mishelli: navrh pro predstavu mate v mailu.

Odpovědět
Franta (3824)
14.1.2017
23:30

@Jorck Cherry:
No je tam otázka: “Byli jste někdy zatčeni či usvědčeni z trestného činu, který měl za následek závažné škody na majetku nebo vážnou újmu jiné osobě nebo státnímu orgánu?”.
Podvody a alimenty asi spadají pod “závažné škody na majetku”. Ale asi jde o to, jak velké to bylo. No, 7 let nedostaneš jen tak. Otázkou je, jak to při schvalování ESTA vyhodnotí. Odpovídá se ANO nebo NE. Případně, jak se o to budou zajímat na ambasádě. Pokud dostane ESTA nebo vízum, tak už se na to pak imigrační ptát nebude.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
15.1.2017
0:39

@Franta</a@Franta: No zavrenej byl 2x = 7let (alimenty a domaci nasili a asi i podvody s pujckama,exekuce),ptam se zde ze nikde otom nepisou ale podle toho jak kolega mluvil asi ma zajem v USA zacit novej zivot ikdyz to bude asi pro nej zmena od A do Z.

Odpovědět
Franta (3824)
15.1.2017
6:47

@Jorck Cherry:
Dotaz byl na turistické vízum. S tím nový život nezačne(š), leda by(s) chtěl zase porušovat zákony. Když pominu ostatní náležitosti k získání GC, tak nevím, jestli budou mít zájem o domácího násilníka, neplatiče a podvodníka.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
18.1.2017
23:46

Zdravím web chcidoameriky.cz moje sousedka by ráda vědela jestli v USA existuje vzdělávací institut jako je v ČR – střední odborné učiliště neboli učební obory s vyučním listem… Děkuji za odpověd.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.1.2017
3:28

@Jorck Cherry: Ahoj, nejblíže českým učilištím mají v USA tzv. vocational schools. Zatímco u nás se na učňák chodí tři roky, americký učňák lze dokončit za rok až dva.

Odpovědět
kamarad (1)
19.1.2017
13:02

@Zdenek.Rosendorf:

Auto si objednejte pres turo.com

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
19.1.2017
20:32

@Petr Novák: Děkuji Petře takže tyto vocational schools jsou skoro podobné jako u nás bud statní a soukromé odborné školy s obory jako je Kadeřník,Cukrář,Zahradník aj. které po vyučení bud pokračují ve zvyšovaní kvalifikace až na vysokou školu anebo podnikají v oboru nebo pracují … Je to tak ? Děkuji ..

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.1.2017
21:34

@Jorck Cherry: Ano, dá se to tak říct.

Odpovědět
Mishelli (6)
21.1.2017
21:51

@Mesi: odpovídala jsem na mail, četl jste ho? díky M.

Odpovědět

Dobrý den,
mám možnost jet na dovolenou do Kanady s tím, že bychom se mohli podívat i na Aljašku. Pokud jsem četla dobře a dobře to pochopila, při přesunu přes hranice pozemní cestou si ESTA nemusím vyřizovat, zvládne se to na hranicích. Pokud bychom letěli, tak potom je to potřeba udělat předem. Existuje nějaká záludnost, která by mě při tomto výletě mohla potkat? Nebyla jsem nikdy v USA ani Kanadě, tak si úplně neumím představit, jak to tam funguje.
Případně uvítám nějaké typy na cestování po Aljašce.
Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2520)
23.1.2017
20:08

@Jana: Dobrý den, Jano,
je to přesně tak, jak píšete. Ze záludností mě napadá nutnost míst biometrický cestovní pas, ale myslím, že ho již máte.

Pokud byste se náhodou rozhodli pro cestu na Aljašku letadlem, doporučuji si o ESTA požádat v předstihu alespoň 48 hodin. Vyhodnocení probíhá většinou okamžitě, ale existuje teoretická šance, že bude trvat déle.

Odpovědět
Jorck Cherry (125)
28.1.2017
14:07

Cauky lidičky na internetu jsem nasel odkaz na praci v USA myslite je to podvod ? https://prace.bazos.cz/inzerat/69653262/USA-Florida.php

Odpovědět
Franta (3824)
28.1.2017
14:22

@Jorck Cherry:
Pouze pro vážné a solidní zájemce.
Jsou oni natolik solidní, že zajistí pracovní povolení? Dovolím si pochybovat.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.