Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 366 komentářů)

Letim s United Airlines letem UA0927 z Frankfurtu do LAX. V Letu je uveden transit a zmena letadla v San Francisco (prilet na SFO jiny terminal, nez je odlet do LAX ale porad stejne cislo letu). Musim tedy projit imigracnim a vyzvednout kufry jiz v San Francisco? Tim padem znova odbavit z SFO do LAX, kdyz se vylozene nejedna o prestupni let? To stejne plati pro let zpatky do Evropy č. UA0046.
Předem díky za odpověď
Pavel

Odpovědět

Imigračním projdeš v San Franciscu, tvoje kufry by jsi měl vidět až v L.A.

Odpovědět
Avatar uživatele

Jsem studentka, je mi 17 let, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum.(to už mi bude 18). Je to možné??

Odpovědět

Nikolo, to asi ne. Leda přes nějakou agenturu v rámci studijního pobytu. Ale jen tak na prázdniny nevím. Leda nějaký Camp, to mě osobně ale nepřijde moc rentabilní a ani zajímavé, snad to přinese jazykové zdokonalení.

Odpovědět
Avatar uživatele

Právě jsem se vrátil z pobytu na Floridě, k cestě tam mám negativní poznatky a zážitky z přestupu v Amsterdamu, kde jsme jako cestující z Východu byli podrobeni doslova ponižujícímu výslechu spolu s Ukrajinci a maďarským párem, jak k balení zavazadel,tak obsahem kabelek apod.. podotýkám, že ostatní cestující procházeli přímo, jen doprovázeni úsměvy kontrolních orgánů, v rámu rtg prosvícení byla dokonce má sestra ve věku nad 70 let vystavena smíchu obsluhujícího personálu, naprosto neprofesionání jednání úředníků na letišti v Amsterdamu, chystáme oficielní stížnost na KLM, na straně USA v Atlantě, z čehož jsme měi obavy, naprostá změna: ochota, profesionalita, slušnost, prošli jsme rychle, úsměvy na obou stranách, Amerika je úžasná, děkujeme!! Byl jsem tam podruhé a příští rok se chystám opět, ale nikdy přes Amsterdam. Nemají nás rádi.

Odpovědět

Jirko, letiště v Amsterodamu, odbavovací personál před lety do USA a KLM jsou tři různé subjekty. Takže svou stížnost adresuj tam kam patří. Přes Amsterodam jsem letěla do USA několikrát, před 9/11 a i po něm. Jediná novinka z poslední doby je “imigrační předkontrola” pro lety do USA. Kontrolují a vyptávají se všech neameričanů. Někoho více někoho méně, to je individuální. Určitě to není >ponižující výslech< pro lidi z východu, mají stejné otázky jako imigrační na US letištích. Personál pracuje pro US vládu, ne pro KLM nebo letiště a nejspíš jsou to všichni američané.

Odpovědět
Avatar uživatele

Petro, děkuji za vyčerpávající odpověď, ale nemáš zcela pravdu. Personál se mezi sebou baví holandštinou ( nevím, jestli jsem to dobře napsal ), takže to nejsou američané, máš prostě jinou zkušenost, ale přesto Ti děkuji, zrovna se vrátili známí, kteří oba směry letěli přes Paříž a naprosto v pohodě, takže je to v lidech. Ahoj, Jirka

Odpovědět

Jiří, personál na letišti se jistě baví “holandštinou”, ale před vstupem do letadel směřujících do USA (hlavně u Delty) cestující kontrolují Američané. A jen na okraj je to Nizozemština, podle provincie pak Vlámština a Holandština.

Odpovědět

Ahoj prosím vás chtěla bych se zeptat je těžké se do USA dostat? strašně moc bych tam chtěla jít ale slyšela jsem že není lehké dostat vízum je to pravda? chtěla bych v USA bydlet bylo by to možné? i když neumím anglicky děkuji za odpovědˇ

Odpovědět

Milá Sáro, získat vízum není těžké. Cestovat se dá i přes ESTA. Bydlet tam? Když neumíš anglicky? I to se dá. Ale je to dost naivní představa. Kolik ti je? Vzhledem k tvým otázkám, jsi teď spíš jen ve stádiu představ než v logickém a vážném uvažování o své budoucnosti.

Odpovědět

no vím že je to naivní ale určitě kdybych se tam dostala tak bych se musela naučit anglicky jazyk to je jasné!!! jinak je mi 18….

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, jak je to s pitím alkoholu v USA. S kamarádem se hádáme, že pro mě platí české zákony(tedy od 18), na JFK mě ale vyhodili i od baru, že pokud mi neni 21, tak tam nemůžu ani sedět. Já si myslím, že prostě pro všchny platí jejich zákony. A ještě by mě zajímalo, jak to chodí v Las Vegas, chcem tam příští rok jet, ale pořád mi nebude 21 a máme obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd, že mě tam vlastně nikam nepustěj. Tak nevíte, jak to je? DÍk :)

Odpovědět

Milá Báro ve Státech platí americké zákony, ne naše. Takže tam nikoho nezajímá odkud jsi a od kolika můžeš doma pít. Ve Státech nemá osoba pod 21 let co dělat tam, kde se podává alkohol. Proto tě nepustí na diskotéku, do sportbaru ani nikam jinam, kam u nás klidně můžou i 15tiletí. Za něco takového hrozí majiteli tučná pokuta a uzavření podniku.

Spousta mladých (pod 21), ať už turistů nebo “cestovatelů za prací” je po příjezdu do Států rozčarovaná, že se nemají jak bavit, že je nikam nepustí. A jsou pak odkázáni na starší kamarády, kteří jim koupí pití v sámošce, aby mohli pít aspoň doma.

Jak je to ve Vegas nevím.

Odpovědět

Dobry den, chcem sa spytat, ci je velky problem ked nemam biometricky pas, ale len ten obycajny…..za odpoved dakujeeem.

Odpovědět

Jarmilo, problém to není, jen musíš zažádat na US ambasádě o vízum.

Odpovědět

dobry den ja bich se chťel na něco zeptat jak to je stou zelenou kartou

Odpovědět

dobry den ja bich se chťel na něco zeptat jak to je stou zelenou kartou
a moc děkuji

Odpovědět

Milane, na to jsou tu dva články, stačí si je přečíst. Nebo hledat i jinde na netu. A bez urážky, třeba varianta získání Zelené karty přes loterii je pro tebe bezpředmětná, vzhledem k tvému pravopisu, určitě nemáš dostatečné vzdělání.

Odpovědět

Poletím do Miami z Prahy přes Curych. letím soukromě poprvé,jinak jsem létal s cestovkama. V Praze z dbavení strach nemám, ale nevím co mě čeká v Curychu. vystoupím z letadla a není mi jasné jak se dostanu do dalšího spoje. Pasy,kontrola,kde dostanu palubní lístek atd. mám tam hodinu čas a nejsem si jistý zda to bude stačit. Anglicky neumím ani pípnout a pro emigrační budu mít překlad na papíře s sebou.jsem trochu nervozní z toho přestupu. Díky za odp.

Odpovědět

Zdendo, to bude v poho. Palubní lístek/letenku dostaneš už v Praze na celou cestu. Většinou je to jeden papír na každý let. V Curychu stačí sledovat značení nebo se jednoduše zeptat personálu u přepážky při výstupu z letadla, ukaž jim letenku a určitě se nějak domluvíte. Hodina by na přestup měla stačit, pokud nebude zpoždění a problémy. Hlavní imigrační pohovor bude v Miami, ale na některých letištích (možná na všech, to nevím nebo jen u am. společností) je už takový malý vyptávací předvoj.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jak je to s prácí v Los Angeles. Po dokončení VŠ se s kamarádkou chystáme odletět do L.A. za prací. Je nám jasné, že to nebude procházka růžovou zahradou, ale chceme to zkusit. Myslíte si, že je dobré jet přes agenturu (je to drahé, ale seženou Vám práci)? A nebo je lepší si zkusit sehnat něco předem přes internet (což mi přijde dost nebezpečné) a jet “na vlastní pěst”? A taky by mě zajímalo – pokud se nemýlím, tak ESTA je omezen dobou pobytu na 90 dní, podle toho, co jsem četla na jiných stránkách. Jde to udělat tak, že tam buď zůstaneme déle nebo se vrátíme po 3 měsících do ČR a např. za týden/měsíc zase odcestujeme zpátky? Tuhle variantu nemůžu nikde najít. Děkuji za odpověď :)

Odpovědět

Zdravím, do USA poletím poprvé a všechno plánuji po vlastní ose :) můj dotaz směřuji hlavně na ubytování, příjde mi totiž velice drahé, asi nevybírám ty správné lokality ( hodně muziky za málo peněz ) :O) tak se chci toutou cestou zeptat jestli někdo nemá nějaký tip na dobré a levné ubytování v New Yorku a následně v Chicagu. Závěrem bych se rád zeptal jestli se dá přežít tak dlouhý let i když jsem ještě nikdy před tím nikam neletěl :O)

Děkuji,

S pozdravem JN.

Odpovědět

Ahoj Jacku,
já v New Yorku bydlel v Financial District Apartment a spokojenost.

Co se týká letu, je to naprosto bez problémů. Dostaneš najíst, napít a na obrazovce v sedadle před sebou se můžeš koukat na filmy, seriály nebo třeba hrát hry.

Odpovědět

Zdravím, za 3-4 roky bych chtěl odjet do USA,ale zřejmě na stálo, dá se to nějak udělat? Všude čtu, že při imigrační pohovoru se Vás ptají na jak dlouho tam chcete být, že když tam chcete být dlouho, že Vás do státu ani nepustí. A ještě by jsem se chtěl zeptat, co všehcno bych si tam musel zařídit na trvalý pobyt.

Děkuji,

S pozdravem David L.

Odpovědět

Davide, posílej si každý rok přihlášku do DV programu. Nebo se nauč něco, proč tě budou v Americe chtít. Taky si můžeš vzít Američanku. Ale jen tak si říct, jedu tam a zůstanu, to nejde. Jde, ale nelegálně a to není vždy to pravé.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ještě nevím, jestli budu chtít jet do ameriky na 3 měsíce a cestovat (tudíž bych si zařizovala vízum sama) a nebo jestli pojedu na rok hlídat (vízum by mi zařizovala agentura). Chtěla bych se zeptat, lze zažádat o turistické vízum a kdybych si to rozmyslela, tam jela na hlídání a vízum bych měla zařízené od agentury? Tudíž, bych měla obě víza, ale jela bych tam jen jakoby na jedno. Moc se v tom nevyznám a potzřebovala bych poradit. Děkuji moc.

Odpovědět

Terezo, to je nějaký zmatený. Nejdřív si rozmysli, co chceš. Vyřizování přes agenturu stojí peníze, takže je blbost, vše si vyřídit, zaplatit, a pak najednou nejet. Navíc si myslím, že by to na ambasádě působilo podezřele, mít čerstvé vízum na au-pair a hned chtít turistické. Nejspíš by to vyhodnotili, že něco nevyšlo s agenturou a ty se chceš do ameriky přesto dostat, aby jsi tam zůstala, proto by ti to asi zamítli a původní vízum pro jistotu zrušili.

Odpovědět

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na možnost dvojího vstupu na území USA a to v rámci transitního letu do Střední Ameriky přes letiště Newark. Mám vždy čas cca půl dne, kterého bych chtěl využít k návštěvě Manhatanu. Může mi někdo poradit, zda nebude nějaký problém s dvojitým vstupem a dále co uvést do formuláře ESTA, když při prvním vstupu nebudu zajišťovat hotel. Poslední dotaz, jestli bude problém, když část noci využiji na letišti k přespání.
Díky za radu.
Jan

Odpovědět

Ahoj Honzo, s přespáním na letišti problém určitě nebude, spí tam spousta lidí, ale pro jistotu si nějak zajisti věci. ESTA – adresa, stejně jako let je nepovinný, takže když jí neuvedeš, nic se neděje, já ESTU dostala, a až zpětně jsem jen pro jistotu doplnila let a adresu. Na adresu se mě ptali jen na letišti v Amterdamu, na imigračním ve státech už ne. Nikdy jsem přes státy neletěla transitem někam jinam, tak ti s návštěvou Manhatanu neporadím. Nevím, jestli vůbec budeš mít možnost se z letiště dostat. Snad ti poradí někdo další.

Odpovědět

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jaka jsou pracovní mista v Americe např (eletrikář) je tam prace a kolik platí

Děkuji za odpověd předem

Odpovědět

Pavle, co ti na to odpovědět… hmm…

Odpovědět

Petro ted nechapu

Odpovědět

Pavle, ani se nedivím. Ta otázka je hodně naivní až hloupá. Je vidět, že o státech nic nevíš. Jen tam nejspíš chceš. V USA je průměrná nezaměstnanost 8,6 % (11/2011), třeba Nevada 13%, California 11,3%, Florida 10%, Georgia 9,9%. Státy si svůj pracovní trh velice hlídají, cizinec tam práci jen tak nezíská. Vážně tam na tebe nečekají, aby jsi je přišel zachránit. A už vůbec ne jako elektrikář načerno! Elektrikář po vyučení má cca 30-50 % platu zkušeného, tem má průměrně 46.000.

Odpovědět

Ahoj, mám německý pas. Lze jej použít na cestu do USA, abych nemusela mít vízum. Nebo musím mít vízum. Od března mám zajištěnou práci na Floridě minimálně na rok. Proto bych ráda veděla jestli tam můžu pracovat legálně jen na německý pas. Díky

Odpovědět

Nechápu kus tvé odpovědi A už vůbec ne jako elektrikář načerno! když si tady vyučím proč bych tam měl bejt na černo a jesli tam dostavaji v přepočtu 46 000 skušeny tak 23 000 možna že víc 30 000 baj voko a víš kolik ti platěch v Česku? asi ne co? to je videt

Odpovědět

Pavle. Simona ti chtěla slušně dát najevo, že ve státech nemáš šanci. Za měsíc letím za přítelem, který tam je patnáct let, oženil se tam a má svoji firmu. Ani on by nikoho takového nezaměstnal. To co on vydržel deset let /pak dostal zel.kartu/ jiní vzdávali do měsíce a utekli.Když budeš dobrej upíchni se tady. měj se. Zdenek.

Odpovědět

Pavle, nedivím se, že nechápeš. Klidně se tady vyuč (z tvé reakce jsem pochopila, že ještě neumíš nic), ale ani tak tě chtít nebudou. Dostat se tam za prací legálně, znamená umět něco speciálního, o co bude zájem, normálních (běžných) pracovníků mají dost. Takže jediná cesta je načerno, a elektriku načerno tě nikdo dělat nenechá. Možná přidavače na stavbě za pár dolarů. Víš ty vůbec, kolik stojí ubytování ve státech? Asi ne co? To je vidět. Studio, něco jako naše garsonka (1+kk, cca 21m²) 700-1000,-USD měsíčně. Přičti si jídlo, cestovné do práce, drobnou útratu, cestu do států a zpět. Dolar už dávno není za 35-40,-Kč, musíš pořádně počítat, aby se ti vyplatilo tam jet. Kolik ti vlastně je? Píšeš, když se tady vyučím, takže je ti 15, 16? Uvědom si, že ve státech můžeš alkohol pít od 21, nepíšu to kvůli alkoholu, třeba jsi abstinent, ale kvůli tomu, že tam, kde se podává alkohol, nepustí nikoho, chápej NIKOHO, komu není 21. Takže žádná diskotéka, bar, herna, sportbar, hospoda, klub, prostě nic, kde je alkohol. Mladí kluci, pak sedí doma a jsou odkázaní na starší kamarády, jestli jim koupí aspoň pivo v sámošce, aby si ho mohli dát doma. Pro mladé do 21 let, kteří se tady baví a chodí, kam je napadne, jsou státy past. Jsou v cizí zemi, nikoho nezajímají a nikam je nepustí. Ale co ti to píšu. Ty víš určitě všechno nejlíp.

Odpovědět

Ahoj Simono,
pokud je ten pas biometrický, tak by ti měla stačit ESTA. Ikdyž německý možná ani nemusí být biometrický, to opravdu nevím. Zkus se zeptat v Německu. Navíc vízum by jsi si pravděpodobně musela zařídit v Německu. Legálně tam ale můžeš pracovat pouze s pracovním povolením (Green Card), a pak je jedno jaký máš pas. No, do března máš času dost, tak hodně štěstí. Já byla v Kalifornii jako Au pair a měla jsem J-1.

Odpovědět

Díky za odpoveď Petro

Odpovědět

Ahoj, mam dotaz ohledne placeni kartou v USA. Mam embasovanou VISU. Staci? chystame se poprve 14.06. pripravy uz vypukly. Jake mate zkusenosti? diky moc za vase rady-porady.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, mělo by to stačit. Jen si v bance ověř, zdali není karta blokovaná pro platby v zahraničí. Kamarád se Spořkou s tím kdysi právě v USA měl problém… nefungovala mu karta a neměl ani na cigára. :-)

Odpovědět

Lucko a v bance jsi se ptala?

Odpovědět

To Inča: ještě ne, tam se chystám. nejdřív jsem chtěla zkusit tohle forum. ne že bych úředníky ve spořce podceňovala, ale ….

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj.

Za 2 týdny letím do Denveru. Letím z Dublinu přes NY s Continental Airlines.
Mohla bych poprosit o nějaké rady? Předpokládám, že se v Dublinu setkám s imigračním příslušníkem. Myslíte, že budu muset projít ještě jednou tímto pohovorem v NY? A jak to bude v tomto případě s kuframa?
Moc děkuji!! :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
je to možné, že na pohovor narazíš už v Dublinu, nicméně ten hlavní Tě čeká až v New Yorku.

Kufry si vezmeš v New Yorku, kde absolvuješ výše zmíněný pohovor s imigračním úředníkem a pak si je necháš znovu odbavit a poslat do Denveru.

Takhle komplikovaný je to proto, že kdyby náhodou (nevěřím, že by se ti to stalo:) ti zamítli vstup do USA, tak ať nemusí honit kufry po půlce Ameriky. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

To Petr:
Moc děkuji. :-)
Ještě jedna otázka. Na cestě zpět mám jen hodinu na přestup (letím přes NY/Newark, NJ). Bude mi to stačit? Přítel Američan co hodně cestuje říkal, že by to mělo stačit. To už bych si kufry neměla vyzvedávat, je to tak? Teď jsem z toho trochu vyplašená :)

Díky moc za rady! M.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, hodinka je docela málo, ale pokud nebude mít první let zpoždění, mělo by to být ok. Přesně tak, na cestě zpátky si kufry nevyzvedáváš. :-)

Odpovědět

Ahoj, chtěl jsem se zeptat na dotaz ohledně alkoholu, již bylo řečeno že alkoho se pod hranicí 21 let neprodává, ale jaké jsou třeba následky, když mi ho kamarád koupí a jsem pod vlivem přistižen policistou?

a do baru, hospod, klubů…jsem slyšel že pouší od 18 let, nebo alespon kamarád(20) co se před měsícem vrátil běžně diskotéky atd navštěvoval, díky za odpověď :)

Odpovědět

Ahoj Kubo, ve státech do 21 let na alkohol zapomeň! Jak dopadneš jako turista nevím, ale určitě budou zjišťovat, kdo a kde ti nalil nebo koupil alkohol, taky je bude zajímat, kdo je za tebe zodpovědný, pokud nějaký známý nebo příbuzný, tak budou mít problém. Navíc policista by tě přistihnout neměl, protože pod 21 let by jsi se k alkoholu neměl dostat a už vůbec ne na veřejnosti. Existují výjimky, některé státy povolují pití pod 21 let vojákům, některé v rámci rodinných oslav pod dozorem rodičů, někde je povoleno nealko pivo, někde ně, záleží stát od státu. Ale celkově platí věk 21 let, zákon z roku 1984 říká, že stát, který sníží hranici pod 21 let, přijde o 10% peněz z federálních daní na výstavbu silnic, přesto jsou tři “odpadlíci” Severní Dakota 19 let, a Panenské ostrovy s Puerto Rickem 18 let. V některých státech hrozí za pouhé držení (vlastnění) alkoholu 5.000,-$ pokuty a k tomu rok vězení a to se ani nemusíš napít. V Kalifornii nesmí být v autě načaté balení (6, 12, 24pack) alkoholu, otevřená lahev už vůbec ne, to musí být v kufru, na Floridě (tam co jsem byl) se alkohol prodává jen mezi 13 a 02 hodin, pivo je v regálu, víno a tvrdej v zamčené vitríně. Nevím, kde byl tvůj kamarád, ale tam, kde se nalévá alkohol, nepustí nikoho pod 21, ani do sportbaru nebo kulečníku. Nepustí tam ani tvé rodiče, pokud se neprokáží platným dokladem a je jedno, že je vidět, že už je jim o hodně víc jak 21. Ideální je někoho poprosit, aby ti to koupil a vypít si to doma, s tím nebude mít nikdo problém. V USA jsou federální, státní a místní zákony, proto je potřeba si zjistit, co a jak platí v daném místě. Federálně platí zákaz pod 21 let, ale soukromí nespadá pod federály a může být státně nebo místně upraveno, že doma se pít může. Prostě to není tak jednoduché, záleží kam přesně jedeš.

Odpovědět

Čauwes,asi jako každý tak i já mam veliké obavy z první cesty za velkou louži!!!Po přečtení některých komentářů je to o něco snaší.Anglicky neumím,ale snad se nějak domluvím, jen se obávám přestupu na cestě zpět!!Letím z Prahy přímo do New Yorku,ale zpátečni let mam ze Chicaga přes New York.Na přestup mam 1h40min a jelikož jsem nikdy nepřestupoval tak se toho obávám.Jak je to se zavazadly?Je při přestupu třeba něco vyřizovat?Prostě nevím.Děkuji za každou radu L.

Odpovědět

Lukáši, zpátky je to v pohodě. Odevzdáš kufry v Chicagu a uvidíš je až v Praze. Teda pokud přiletí. ;-) Užij si to.

Odpovědět

Tak je to fajn!!!To jsem chtěl slyšet :-) !!!!!Teď už jen vydržet těch 9hodin bez nikotinu :-).ještě jednou Díkes

Odpovědět

Budu vyplňovat ESTU za přítele.Můžu použít k platbě svoji platební kartu?
Díky moc za radu

Odpovědět

Ziko můžeš.

Odpovědět
Avatar uživatele

1- Kolikrát mohu vycestovat do USA na ESTU?

2-Opustila jsem USA misto 90ti dnů 92 dnů ne mou vinou , mám od letecké společnosti potvrzení, že jsem nemohla v daný den odletět. Je to problém? Jak je to vůbec zjistitelné?

3-Mám stále platnou ESTU, ale zažádala jsem nedavno o nepřistěhovalecké visa , které mi bylo zamítnuto, mohu i tak stále letět do USA na ESTU?

D Ě K U J I  M O C ZA ODPOVĚDI !!!!!!

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Petře,

Plánuji rodinný trip do USA a nějak nevím jestli můj 7-letý syn potřebuje díky to mu, že nemá biometrický ale normální pas normální vízum nebo je možno to řešit přes ESTA. Taky popřípadě jak dcera která má 12 a pas už má.

Díky za radu

Igor

Odpovědět

Ahoj Igore,

pokud nemá biometrický pas, musíš mu požádat o vízum. Jednodušší ale bude, když mu necháš vytvořit biometrický pas a pak jemu i dceři necháš vystavit ESTU.

Odpovědět

Čau můžu se zeptat když neumím Anglicky je to vůbec platný tam jet

Odpovědět

Tome, takže cestuješ jen tam, jaký umíš jazyk? Ale vážně, jestli tam chceš, tak jeď. Jasně, že je lepší, umět místní jazyk, ale vždy se to nějak rukama nohama ukecá.

Odpovědět

Nemůžu si vybrat mezi Los Angeles nebo New York díky za odpověď (Kde je to lepší) Čau

Odpovědět

Záleží, na jak dlouho tam chceš jet.

Pokud do 10 dní, tak bych jel do New Yorku… pokud třeba na měsíc, tak bych jel do LA a objel celou Kalifornii + Vegas. :-)

Odpovědět

Dobrý den,

Mám dotaz, chystám se na Key West a kdyby se stalo, že v USA budu chtít zůstat déle jak 3 měsíce, mohu použít vnitrostátní lety (Key West-New York) bez kontroly imig. úředníka. Jednoduše řečeno lze po 3. měsíci cestovat po USA bez obav. Díky za odpověd.

Odpovědět

Pokud budeš chtít na ESTU v USA pobývat déle jak 3 měsíce, porušuješ tak zákon a po USA cestovat bez obav nelze. Nejen, že tě ihned deportují, ale zároveň dostaneš zákaz vstupu do USA až na několik let.

Odpovědět

Tyto stránky jsou skvělé..díky za ně!Taky jsem je v loni před cestou do USA využila a hodně mi pomohly!
Můžete mi někdo poradit zda existuje něco podobného pro cestu do Kanady!
Díky!

Odpovědět

Ahoj, děkuju. Z mé produkce žádné takové stránky nejsou. :-)

Odpovědět

Milý Petře, kdyby Amerika měla deportovat většinu co tam jsou na “černo” tak státní pokladna utrpí velký šok, ale toto je názor člověka, co tam byl deset let. Jen stále hledám odpověď, na otázku kontroly při vnitrostátních letech. Každopádně děkuji za odpověď a za tento super web už teď mě moc pomohl. Jsem s pozdravem

Odpovědět

Kdyby jsem chtěl jet do USA na 50 dní do jaké části USA jsem mel letět Diky za Odpověď
Čau

Odpovědět

Bifi,
ESTA – Platí dva roky, pobyt až 90 dní (žádné tři měsíce, je to podobné, ale ne stejné)
Vízum B-2 – Platí až 10 let, pobyt až 6 měsíců (na základě žádosti se dá ve Státech prodloužit až o dalších 6 měsíců), to jsou základní informace. Podle délky předpokládaného pobytu si vyřiď, co potřebuješ.

Pokud zůstaneš ve Státech nad povolenou dobu pobytu, tak ti hrozí zatčení, umístění v  Immigration detention center, pak soud a vězení, po kterém přijde vyhoštění na 3 nebo 10 let. To je nejhorší možnost. Záleží, jak dlouho přetáhneš a co vše ti přitíží. Ale to vše jen za předpokladu, že tě chytnou.

Teď k cestování. Při vnitrostátních letech, ani jako turista, neprocházíš imigračním. Ale to neznamená, že tě nemůžou odhalit. Všude se totiž prokazuješ pasem a stačí, že budeš nervozní nebo oni aktivní (což jsou skoro pořád) a problém je na světě.

Je na tobě, jestli budeš riskovat. S kamarádem, co přetáhl, jsem se potkala v Californii a udělali jsme si výlet na Hawaii, vše bez problémů. Jiného kámoše chytli opilého v autě, přetahoval už druhým rokem (už se viděl doma) policajt ve vězení mu řekl, že nemusí být nervózní, že nejsou imigrační a řízení v opilosti není federální zločin, takže to zůstane jen na “okrese”, poslali ho k soudu, dostal pokutu, a už je tam sedm let. Jiný kámoš přetáhl o půl roku a normálně odletěl domů, když tam letěl za dva roky, tak ho rovnou na letišti otočili a poslali domu. Prostě se musíš sama rozhodnout, co a jak. Jezdit tam kdykoli budeš chtít, nebo jet jednou a riskovat, že už se tam nikdy nepodíváš.

Samozřejmě předpokládám, že se bavíme o turistické cestě. Pokud chystáš práci načerno, tak je zbytečné se bavit.

Odpovědět

Tondo, ty jsi jak malej kluk. Ty ani nevíš, co chceš. To záleží na tobě, kam pojedeš. Udělej si představu, co chceš vidět, co tě zajímá. Podle toho si pak udělej plán, kam všude jet a kolik to asi zabere času. Tady si zjišťuj už jen detaily a rady. Zajímá tě příroda – lesy, kaňony, řeky? Zajímá tě sport – surf, lyže, kolo, pláže? Chceš se jen tak flákat cestou po státech? Chceš se bavit – kluby, zábavní parky? Jestli sám nemáš představu, tak je lepší zůstat doma. Taky ti nikdo nebude radit, co máš dělat ve státech.

Odpovědět

chci se zeptat jak to probíhá když letím do USA já jsem nikdy neletěl tak nevím jak to probíhá na letišti díky za odpověď Čau

Odpovědět

Michale, jak je to ve státech najdeš tady a jestli ti jde o odlet, tak si na letišti najdeš správnou přepážku podle letenky a cedule s odletama, tak se odbavíš a odevzdáš kufr, pak si projdeš pasovkou a rentgenama a jdeš do Gatu k odletu. Vše je v poho a dobře značené, tak klid. A nejmenoval jsi se předtím Tonda a Tomáš?

Odpovědět

Ne!!

Odpovědět

Můžu vést v zavazadlu,které bude odbaveno do zavazadlového prostoru, alkohol jako dárek? Například becherovku? A jestliže ano, jaké množství? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

Dano, můžeš dovézt 1l na osobu starší 21let.

One liter (33.8 fl. oz.) of alcoholic beverages may be included in your exemption if:

You are 21 years old.
It is for your own use or as a gift.
It does not violate the laws of the state in which you arrive.

Odpovědět

Ahoj mam v plná letet v červenci do New Yorku za strýcem který tam je 10 let a má Zelenou kartu. Chci tam jet na 14 dní na dovolenou.

Mám vyhlednutý let s Aerosvit Airlines Praha – Kyjev – NY.

1) Problém je v tom ze na prestup v Kyjeve je jen 1h 35min. Co kdyz to nestihneme vlivem spoždění, kontroly atd? Dostanu náhradní let od téže spolecnosti: následující let ktery poletí do USA ?
Nebo proste o ten let prijdu ?

2) Přítelkyně jede se mnou. Studuje. Já už v té době budu mit měsíc po škole. Může to být problém že budu po škole (prakticky nezaměstnaný) ? Uvádí se nekde co delám, kde pracuji nebo studuji. Muzou to nejak zjistit ?

Odpovědět

jeste jedna vec.

Na pohovor s imigračním pujdu s pritelkyni ? nebo kazdy sám ?

Co kdyz ji pusti a me ne ? Nebo naopak. Je mozne tedy rict ze se oba vracíme ? Nebo toho koho pusti ten musi jit a druhy zpátky domu ? Sám bych tam nejel :)

Odpovědět

Luky, přes Kyjev? To je tak dobrá cena? Jinak hoďka a půl je v pohodě, snad i v Kyevě. Náhradní let by připadal v úvahu, pokud by to byla chyba letecké společnosti. Na imigrační můžete jít spolu, když spolu cestujete. Normálně řekněte, že studujete a jedete na prázdniny. Kdyby jednoho nepustili, tak by snad neměl být problém vrátit se oba. Něco podobného tu psal nějakej Majkl, jeho nepustili a jeho mámu jo, ale jak to řešil už nenapsal, on letěl domů a máti asi k těm známým.

https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit

Odpovědět

Jirka -> no cena je 30 000 Kc pro oba i s pojistením. Mam akorat z tech 2 veci docela strach – ze nekoho z nás nepustí, nebo že nestihneme spoj. :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Luke,1,5 na prestup v Kijeve je dost,ten cas zvladas na prestupech v daleko vetsich letistich jako je Atlanta nebo Londyn. Pokud let nestihnes z duvodu prepravcu,tak ti musi zajistit novy let a to se resi vzdy hned a na miste u pracovniku aerolinek s kterymi letis. Mel bys ale mit na ten let pojistku,ta garantuje temer vsechny prekazky (casove i jine)spojene s letem. S Aeroflotem bych tu pojistku dala zarucene.
K te imigracni kontrole bezte spolu,chodi spolu manzele,rodice,tak proc ne pratele…)
Aspon je to bezne videt na kontrolach.

Mladi lide,zvlaste studenti ale nemivaji zadne problemy se dostat do Statu. U nich se predpoklada ze se budou vracet do skoly. U tebe take nebude overovat ze uz si dostudoval,nikdo zadne indexy nepozaduje. Zbytecne moc nemluvte,jen kdyz se bude ptat,moc reci je obcas horsi….lide se pak do toho zamotaji. BUDTE v klidu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Luke,koukam ze pojistku mas,tak pokud vylozene nestihnete let k vuli vlastnich zmatku,tak to bude v pohode. Hlidejte si cisla letu,presunte hodiny na spravny cas,sledujte informacni tabule a musite to stihat.

Odpovědět
Avatar uživatele

Jeste k tem poznamkam Bifiho.

U vnitrostatnich letu se stale musis prokazovat ID. American nebo i cizinec platnou DL prislusneho statu USA, ale tobe jen cesky ridicak v te chvili nepostaci…) Musis ukazat pas s platnymi vizy ci GC, pokud nemas DL.
Pokud jakekoliv kontrole nebude neco jasne z tveho pasu, tak te muze pekne dusit a pokud to nevysvetlis,muzes skoncit v jailu a pak treba i deportace. Netusim kolik to dnes stoji…
Key West je vesnice kde se da jezdit na kole nebo na skutru. Bez DL ale se odtama clovek nikde moc nedostane.

Odpovědět

Marci -> No jeste se rozhoduji mezi Aerosvit Airlines (pres Kyjev) nebo s Malev Hungarian (pres Budapest), pres Budapest je 10hodin na prestup :) Takze bud extreme malo nebo extreme hodne. Cena skoro stejna. Tak co vybrat ? :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Luky, v jakým to máte termínu? Já skoro pokaždý letěl s KLM a za dobrou cenu.

Odpovědět

Štefan -> v červenci druhá polovina.

Odpovědět

ahoj, zajímalo by mě, kdy je nejvhodnější koupit letenku do miami v červenci s max 1 přestupem … chtěla bych jet na jazykový kurz s pevným datem zahájení … tak by mě zajímalo jestli je lepší si ji koupit teď (přijdou mi ale mnohem dražší) nebo riskovat a zkusit koupit něco na poslední chvíli … protože nepochopim, jak může být rozdíl mezi stejnými lety stejné společnosti – v lednu cca 15000 a v červenci 30000 …

Odpovědět

magda -> me by spis zajímalo do kdy se ty letenky daji koupit tak výhodne, jestli do unora-brezna nebo bych to mel koupit hned. ?

Odpovědět

Magdo a Luky, to je cenová politika aerolinek. První nebo business třída je jen jedna, ale turistických je několik. Navíc, jako všude jinde, je sezóna a mimosezóna. Třeba do Detroitu se dá letět pod 12000,-, teď kolem 15000,- a v létě klidně i za 28000,- a to vše v turistické třídě. Prostě je daný počet letenek pro každou kategorii a ty se samozřejmě postupně vyprodávají nebo rezervují od těch nejlevnějších (a mizí tak ze systému), pak někdo rezervaci zruší a rázem se objeví levná letenka mezi drahými. Když jsem plánoval cestu já, tak jsem počítal cca s 18000,-, asi 3/4 roku před odletem byla letenka za 12000,-, ale přišlo mi tu moc brzy, co kdyby se něco změnilo nebo stalo, tak jsem jen sledoval ceny a čekal. Půl roku před odletem už to bylo 17700,-, pak 18200 a 3 měsíce před odletem už skoro 19000,-. Řekl jsem si, že nebudu čekat, až to bude 20000,- nebo víc a koupil jsem to tedy 3 měsíce před. A zrovna, když jsem to objednával, se objevila letenka za 14500,-. Prostě klika. :-) Jo a bylo to s Deltou

Odpovědět
Avatar uživatele

K tem cenam letenek. Me se osvedcuje objednavat v terminech po-streda,od ctvrtku uz byvaji drazsi. Take je dobre odklikavat,ruzne menit data,pokud teda neni ten termin pevne stanoveny. Muze se ale stat ze klikanim na ruzna data,muzete najit velike vykyvy v cenach,chce to si pohrat trosku….
uz se me stalo ze sousedka v letadle platila o 14 000 KC vice nez ja…stejny let, misto odletu i priletu.
Jinak na posledni chvili nemusi byt slevy,naopak muze se dost prodrazit pze uz nemusi byt volno v turisticke tride atd. Jinak sledovat letenky v akcich,treba NY, Miami jsou casto velmi dobre ceny.

Odpovědět

Ahoj,
měla bych dotaz, chystám se do NY a dle článků je zde velmi omezený prostor pro kuřáky. Vlastně jsem našla , že nesmím kouřit v parku, u řeky, na náměstí..je tedy někde nějaké vymezené místo kde kouřit?
A případně omezený počet krabiček kolik si jich mohu vzít s sebou? :)
Děkuji

Odpovědět

Ahoj, mám přítele kterej byl 10 let ilegalně v usa poznal tam svou ženu (češku) a narodilo se jim tam dítě které získalo automaticky americké občanství. Kamarád mi vykládal o tom že když si v USA ilegálně a neděláš tam bordel nikdo tě z5 domů nepošle. Je to pravda??? Říkal že je policie normálně stavěla v autech atd ale nikdy neměly žádnej problém. Zůstalo tam pár jeho kamarádů a ti normálně podnikaj i když sou tam ilegalně. Prostě se prej jen člověk musí chovat slušně a pak tam normálně žije. Můete mi k tomu něco říct prosím? Chtěl bych znát názor více lidí. Jinak já bych chtěl do USA určitě ale né pro peníze těch mám dostatek i tady jen mě prostě láká ta mentalita lidí a ta země. Neumím anglicky jen německy takže bych se chtěl i zdokonalit v angličtině a když už sme u toho nevíte někdo o nějake práci? Nebo nemáte na někoho kontakt?

Odpovědět

Davide, Davide. Když máš dostatek peněz, proč se ptáš na práci? Jak asi vypadá podnikání někoho, kdo žije někde ilegálně? Ty jsi někde něco slyšel nebo četl a hned tomu věříš, co?

Odpovědět

David -> drív si clovek co tam byl ilegálne udelal i ridicak a vsechno mozne. Po nástupu Bushe se ale hodne veci zmenila. A uz to neni tak lehke jako driv.

Odpovědět

No právě že na to se chci zeptat víš Karle? Chci si prostě ověřit pravdu a chci slyšet víc názorů. Ano mám tady dost peněz ale chci se podívat jinam a žít taky nějakou dobu jinde což obnáší i práci, určitě nemám naspořeno tolik abych tam žil ze svých zdrojů. Práce co mám tady mi neuteče, tak se prostě chci kouknout jinam.

Odpovědět

Dík Luke to je něco co potřebuju vědět. Stejně mě to tam strašně láká. Chci poznat Americkou kulturu atd… Mohl bych třeba do anglie ale to mě opravdu nebere. Myslím si že amerika (i když je ve finanční krizi a nezaměstanost je na historické výši) tak je pořád a amerika a má mladší generaci jako sem já stále co nabídnout.

Odpovědět

Zdravím ve spolek. Plánujeme letní cca 5ti týdenní cestu do státu, nejdřív asi tak tři týdny Kalifornie a pak zbytek času roadtrip napříč USA ze SF přes Chicago do NY. Pojedeme to autem a chceme se zeptat, jak je to s možností přespat v autě. Nespali by jsme tak každou noc, pohodlná postel a sprcha je občas potřeba, ale každý ušetřený dolar je fajn. Nemáte někdo zkušenosti nebo dobrou radu? Moc děkujeme.

Odpovědět
Avatar uživatele

Spat v aute samozrejme muzete,ale hledat ta mista kde to jde,to vezme cas. Vyhledejte si parkoviste,campy,po ceste kde pojedete predem,pze pak muzete jezdit cele hodiny. Nektera parkovaci mista,jsou ale drazsi nez treba prespani v motelu 6, ktery nabizi vetsi pohodli, sprchy a klimatizaci, rano pak snidani. To co budete nejvice potrebovat. MJ noci v Kalifornii,mimo snad San Francisko, byvaji vetsinou velmi teple,na to se pripravte. O dennich teplotach ani nemluve,nastesti kazde auto ma klimatizaci. Pokud mozno vyhnete se Death Valley,tam jsou v lete teploty vice nez 50 st a je treba to tam trosku znat. Rozhodne se nevydavejte nikam pesky,je treba mit s sebou litry vody a nespolehat se na mobily,ne vsude je signal.

Odpovědět

Marci, my jsme měli spíš na mysli normálně zastavit někde na parkovišti nebo tak. Žádný kempy nebo podobně. Prý se dá stát i na parkovištích před obchoďákama.

Odpovědět

Zdravím,

Na konci dubna bych chtěl navštívit svého kamaráda v San Antoniu v Texasu. Už jsem vyhledával nějaký vhodný let a a jediný let co by mi vyhovoval je s jedním přestupem v New Yorku na JFK (děsí mě více přestupů) Chtěl bych se zeptat zda je 90min dostatečný čas na přestup, když do toho započítám pohovor s imiračním úředníkem a ještě, jak jsem se zde dočetl, vyzvednutí a znovu odbavení zavazadel. Děkuji za odpovědi.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.