Loterie o zelenou kartu (Green Card Lottery): Návod co dělat v případě, že jste byli vybráni

V následujícím článku bych se s Vámi chtěla podělit o vlastní zkušenosti a návod, co dělat v případě, že jste byli vylosováni v loterii o zelenou kartu do USA.

Do loterie jsem se hlásila s mým manželem na podzim 2012. Výsledky byly známé 1. 5. 2013. Včetně nás bylo podáno celkem 9 374 191 správných přihlášek pro fiskální rok 2014, do dalšího kola postoupilo pouze 125 000 vylosovaných, z ČR bylo vylosováno 133 přihlášek. Od doby zjištění výsledku do dne pohovoru nám celý proces trval 10 měsíců. Níže jsem pro Vás připravila návod, co vše je potřeba připravit na konečný pohovor na americké ambasádě v Praze.

Loterie o zelenou kartu (Green Card Lottery): Návod co dělat v případě, že jste byli vybráni

Potvrzení způsobilosti

Každý žadatel o zelenou kartu do USA musí mít ukončené středoškolské vzdělání, tzn. maturitu. Pokud žadatel nemá ukončené vzdělání maturitou, musí doložit pracovní zkušenosti z povolání, které vykonával dva roky za posledních pět let a kterému předcházeli dva roky praxe. Na stránkách O*NET OnLine je potřeba si ověřit, zda dané povolání spadá do vybraných dvou skupin k tomu určených.

Vlastní zkušenost: Potřebné vzdělání nebo pracovní zkušenosti musí u pohovoru dokazovat pouze ten, který byl vybrán (nevztahuje se na manžela nebo manželku), v případě našeho pohovoru jsme nechtěli nechat nic náhodě a měli jsme připravené vysokoškolské diplomy nás obou a já ještě navíc potvrzení z mé současné práce o mé pracovní pozici.

Loterie o zelenou kartu (Green Card Lottery): Návod co dělat v případě, že jste byli vybráni

Vyplnění formulářů a zhotovení fotografie

Tento krok je nejdůležitější a je vhodné následující formulář vyplnit co nejdříve.

Od roku 2014 každý žadatel nově vyplňuje online formulář DS-260, poštou se již nikam nic neposílá. K vyplnění formuláře se dostanete po zadání vašeho čísla, prohlédnout si můžete příklad vyplněného formuláře DS-260.

Formulář je možné v průběhu vyplňování ukládat, na pohovor je třeba přinést vytisknutou potvrzující stránku.

Po vyplnění lze kontaktovat konzulární centrum v Kentucky (KCCDV@state.gov) s dotazem, zdali je formulář kompletně vyplněn. Úředníci vám nemohou říct, jestli vy, nebo vaši příbuzní vyhovují kritériím pro udělení zelené karty. Mohou vám však říct, jestli je formulář vyplněn kompletně, a tím urychlit proces.

V komunikaci s centrem vždy uvádějte vaše číslo (z Entrant Status Check – ESC), jméno a datum narození.

Vlastní zkušenost: Když jsme s manželem zjistili výhru v loterii, obdrželi jsme jedinečný kód ve tvaru 2014EU00017xxx. Toto číslo je pro Vás velmi důležité, jelikož se dle jeho výše určuje, v jakém měsíci půjdete na pohovor na ambasádu. USA vydává pravidelně začátkem každého měsíce Visa Bulletin, kde najdete, jaká čísla v daném měsíci půjdou na řadu.

Pokud je Vaše přidělené číslo v řádu tisíců, je velmi pravděpodobné, že na řadu půjdete, co nejdříve.

Příprava dokumentů potřebných k pohovoru

Na závěrečný pohovor je potřeba si připravit níže uvedené dokumenty:

  • Fotografie – dvě totožné fotografie na fotopapíře s rozměry 51×51 mm
  • Maturitní vysvědčení – příp. diplom z VŠ nebo dopis potvrzený společností dokládající pracovní zkušenosti
  • Rodný list
  • Soudní a vězeňské dokumenty – pokud žadatel spáchal trestný čin
  • Deportační dokumenty – v případě, pokud byl žadatel v minulosti deportován z USA
  • Oddací list – v případě manželství
  • Doklad o ukončení manželství – rozvodové papíry, úmrtní list apod. – v případě manželství, které v minulosti skončilo
  • Vojenské dokumenty – v případě, kdy žadatel byl v armádě
  • Výpis z rejstříku trestů
  • Dokumenty o adoptivní péči – v případě, kdy žadatel adoptoval dítě

Dokumenty musejí být buď v angličtině, nebo v češtině (na Slovensku ve slovenštině). Jestliže je máte v jiném jazyce, musejí být přeloženy do angličtiny certifikovaným překladatelem.

Je dobré si udělat fotokopie originálních dokumentů a nechat je notářsky ověřit.

Výpis z rejstříku trestů není potřeba nechávat notářsky ověřovat. Je vhodné si na pohovor připravit i tzv. podpůrné dokumenty např. výpis z bankovního účtu, nebo potvrzení o stavu peněžních prostředků na účtu, případně formulář I-134 s názvem Affidavit of Support, který pro žadatele vyplní občan USA.

Tímto občan USA stvrzuje, že se o držitele zelené karty postará. Žadatel o zelenou kartu musí být schopen se zabezpečit po dobu jednoho roku života v USA (nesmí žádat vládu o finanční pomoc).

Vlastní zkušenost: S manželem jsme si nechávali překládat dva VŠ diplomy, dva rodné listy, oddací list, dva výpisy z rejstříku trestů, s notářským ověřením nás to stálo kolem 3 500 Kč.

Ve chvíli, kdy budete mít hotové překlady, udělejte si jejich fotokopie. Na ambasádu si vezměte sebou originály dokumentů, jejich soudní překlady a také kopie překladů. Na ambasádě si nechají tyto kopie, soudní překlady Vám vrátí zpět. S manželem jsme měli připravené i potvrzení o stavu peněžních prostředků a formulář I-134, ale nic z toho ambasáda nechtěla vidět ani doložit.

Zdravotní prohlídka

Poslední nezbytnou součástí, kterou je nutné podstoupit před pohovorem na ambasádě je zdravotní prohlídka u lékaře schváleného americkou ambasádou. V Praze existují dvě kliniky, které tyto prohlídky provádějí – Poliklinika Na NárodníHealth Centre.

Na prohlídku je potřeba přinést RTG plic na CD s popisem, výpis ze zdravotní karty od obvodního doktora, očkovací průkaz, pas, 2 pasové fotografie. Na klinice poté zhodnotí celkový stav žadatele, udělají krevní test na syfilis, a vyplní rozsáhlý formulář, který žadatel obdrží po skončení v zapečetěné obálce. Tuto obálku žadatel následně předá na ambasádě.

Vlastní zkušenost: S manželem jsme podstoupili tuto prohlídku na Poliklinice Na Národní. Cena za prohlídku pro jednoho činí 3 600 Kč. Na poliklinice vše proběhlo v naprostém pořádku, všichni byli příjemní a milí. Je vhodné se objednávat telefonicky ve chvíli, kdy budete znát termín pohovoru na ambasádě.

Pohovor na americké ambasádě v Praze

O tom, kdy žadatel půjde na pohovor na americkou ambasádu, se dozví z Visa Bulletinu na stránkách Travel.State.gov.  Z tohoto bulletinu se dozvíte přesný měsíc a zhruba do týdne po jeho vydání se žadateli změní jeho status na stránce DV Lottery. Jedná se o tu samou stránku, na které se žadatel dozvěděl o tom, že vyhrál. (Mně osobně přišla na můj email hláška o tom, že se změnili údaje na této stránce, doporučuji si tuto stránku hlídat).

Pro pohovor na ambasádě si žadatel musí připravit pas, dokument o sjednané schůzce na ambasádě, originály dokumentů, jejich překlady a fotokopie těchto překladů, zapečetěnou obálku od lékaře, poplatek v hotovosti za žádost 330 USD nebo ekvivalent v CZK (nelze platit kartou). Všechny tyto poplatky musí platit jak žadatel, tak i ostatní “spolužadatelé” (manželka, případně děti).

Při příchodu na ambasádu projde žadatel bezpečnostní kontrolou při vstupu do budovy. Zde mu budou odebrány všechny elektronické přístroje včetně mobilního telefonu. Po prohlídce jde žadatel do prvního patra k okénku registrace, zde se nachází český zaměstnanec ambasády, který si od žadatele převezme veškeré potřebné dokumenty a také poplatek za žádost.

Poté vše předá americkému konzulovi, který si žadatele zavolá k jinému okénku na samotný pohovor. Pokud je vše v pořádku, získá žadatel imigrační vízum do jeho pasu. Toto vízum je platné pouze 6 měsíců. Žadatel musí po obdržení imigračního víza a před samotnou cestou do USA zaplatit ještě další poplatek 165 USD na účet USCISu na stránkách USCIS.gov.

Vlastní zkušenosti: Sympatická paní, která si nás zavolala oba k jednomu okénku, si vzala otisky všech prstů, vrátila nám ověřené překlady. Následně jsme museli složit přísahu a podepsat ji. A to bylo z našeho rozhovoru vše, sdělila nám, že se do týdne ozvou s výsledkem.

Druhý den po pohovoru opravdu zazvonil telefon a následující den jsme si mohli přijít pro naše pasy s uděleným imigračním vízem. K tomu jsme dostali i dvě velké zapečetěné obálky, které se předávají na letišti při vstupu do USA. Tyto imigrační víza ve Vašem pase jsou platná pouze 6 měsíců od data pohovoru, ale je potřeba si dávat pozor na datum, kdy jste byly na zdravotní prohlídce. Jelikož na území USA musíte vstoupit s platnou zdravotní prohlídkou. Ta je platná taktéž 6 měsíců.

Autorkou textu je Veronika Jirkalová. Článek aktualizován 16. července 2016 dle zkušeností nových uchazečů o kartu.

Diskuze k článku (365 komentářů)

@David:

Ahoj,
takže to nefunguje tak, že si např. s někým domluvím, že tam u něj měsíc dva pobudu, a pak si najdu svoje bydlení? Že bych na pohovoru nebo při vstupu do země uvedla adresu kohosi, kterou bych následně změnila? Nemůžu si takto libovolně v USA měnit místo pobytu? GK je vázána na jednu adresu? Zajímalo by mě také, jelikož si neumím vybrat mezi NYC, LA (možná Miami), zda si můžu např. zkusit rok tam, rok tam…? Ze začátku neplánuju budovat velkou kariéru, spíš se rozvinout v Aj, tudíž by mi ani nějaké stěhování nepřipadalo nereálné, hádám, že v obchodě či fastfoodu mě s Ing snad zaměstnají a to i opakovaně v různých městech…. Díky moc moc všem za Váš čas a zkušenosti.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hana:
Ne, presne tak to funguje. Vetsinou kazdy uvede jen nejakou prechodnou adresu, protoze nikdo predem nevi kde nakonec skonci. Dokonce na uvedene adrese nemusis byt fyzicky pritomna. Muzes se po prvnim vstupu do USA hned otocit na zpatecni let. Osoba na US adrese ti muze GC preposlat do CR a ty muzes byt az rok mimo USA. Po navratu se pak muzes usadit nekde uplne jinde. GC neni vazana na adresu ale mela by jsi kazdou zmenu adresy nahlasit.

Odpovědět

@David:

Takže vlastně ta adresa se neudává proto, aby tě mohli “zkontrolovat”, jako tomu bývá při vízech udělovaných v důsledku sňatků. Ta adresa je pro zaslání GK! Supr, díky. :) :)

Odpovědět

Ahoj,
mam tu jeste jednu otazku. Zatim jsem to nikde nenasel.
Uz tu bylo receno, kdyz se zmeni marital status po odeslani DS260. Proste se dodatecne updatuje DS260 a k pohovoru na ambasadu jdou oba manzele. Snazim se ale najit, jak to je v pripade, kdy svatba probehne az po pohovoru na ambasade. Jestli jsou s tim nejake komplikace nebo se dodatecne pozada o vizum i pro manzelku.
Vedel by nekdo?
Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Fanaa:
Po uspesnem pohovoru je tvuj pripad uzavren a uz nelze dodatecne nikoho pridat.
Pak sice muzes sponzorovat petici na GC pro manzelku, ale vyrizeni bude trvat nekolik let a stat docela dost penez. A myslim si, ze manzelka nebude moct po dobu vyrizovani trvale pobyvat v USA.

Odpovědět

@David: aha, sakra, a da se jeste spachat svatba kdyz uz mam termin na pohovor a dokumenty uz se nedaji menit? Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Fanaa:
Tak cas zatim jeste je. Fiskalni rok pro DV-2016 je ani ne v polovine. Doporucuju kontaktovat KCC, treba jeste neodeslali dokumenty na ambasadu. Dale kontaktuj ambasadu a rekni jim o tve situaci. Mozna bude mozne prijit na pohovor s manzelkou a ambasada vyplni DC-260 pro ni. V tomto pripade ale nedostane vizum hned ale az za par mesicu po zpracovani DS-260. Pokud ne vse se vrati do KCC a tam pak pridas manzelku a pockas na novy termin pohovoru. Tak ci tak, svatbu bys nemel odkladat a take zacit pripravovat dukaz ze svatba nebyyla ucelova.

Odpovědět

@David: dekuju za info Davide, na ambasade byli ochotni, termin nam posunuli rovnou

Odpovědět

Ahoj!
Rada bych se vas, co uz jste pohovor na ambasade v Praze absolvovali zeptala, jak mic tam vyzaduji formular I-134? A pripadne jestli jim staci ukazat mesicni vypis z uctu v pripade, ze tento formular nemam?
Diky. Tereza.

Odpovědět

Ahoj, na kolik to tedy cele vyjde +- nemohu se to nikde dočíst, jediné co jsem se dočetl, že pro výhru v loterii musím mít úspory v řádech statisíců :-) Předem děkuji za odpověď :-)

Odpovědět

@Hanes: Zdravotní prohlídka, překlady dokumentů, víza, vstupní poplatek, pojištění, letenky, atd. cca 80.000 pro dva. Ubytování, doprava, telefon, jídlo atd. cca 190.000 pro dva na tři měsíce v LA. pokud by částka byla větší samozřejmě lepší nikdy nevíš kdy začneš pracovat a co jiného se může stát. Průměrné ubytování např. v LA je 50.000 a v den nastěhování se zároveň platí i jednonásobek nájmu jako depozit. Takže informace, kterou jsi našel, že je to ve statisících je pravda. Dovolím si podotknout, že částky se mohou výrazně lišit v závislosti místě, životní úrovně a štěstí.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanes:
Nejde jen o to “vyhrát” GC. Musíš být schopný/zajištěný tam přežít rok bez žádosti o sociální pomoc. Dřív ti nikdo nepomůže, maximálně ti ukáží, kde je letiště.

Věci kolem vyřizování GC (doktor, poplatky, překlady…) vyjdou cca na 800,-USD (+/- 20.000,-Kč) na osobu. Někdo to tu rozepisoval.

Pak přičti letenky do místa, kam chceš (cca 10-25.000,-Kč, podle místa a sezóny).

A nejdůležitější je bydlení. Mrkni na zillow.com/rent/, realtor.com, trulia.com/rent/ nebo jiný realitní web a uděláš si představu o ceně pronájmů. Klidně koukni i na ceny při koupi domu nebo bytu.
Ty náklady jsou různé jinak to bude v LA nebo NY a jinak ve Sleepy Hollow někde na West North Central nebo Mountains. Průměrné ceny pronájmu myapartmentmap.com/rental_data/, průměrné ceny domů trulia.com/home_prices/

Při pohovoru na ambasádě pak koukají i na to, kam bys rád a kolik na to máš. S tisícovkou v kapse a snu o LA pro ně nebudeš moc zajímavý. Jinak to je i když tam jedeš “naslepo” nebo když tam někoho dobře znáš, kdo ti na začátku pomůže.

Odpovědět

Ahoj,

mám ještě takový akutní dotaz. Volala jsem na matriku, mám starý originální rodný list a bylo mi řečeno, že pro Ameriku je potřeba mít nový formulář vydávaný od roku 2001, takže kopii a nechat si to potvrdit apostilou na ministerstvu. Máte někdo tuhle zkušenost a můžete mi to potvrdit?

Předem díky

Odpovědět

@Lenny:
K pohovoru staci prinest stary originalni rodny list. Pokud v USA uz zustanes, drive nebo pozdeji budes potrebovat rodny list a ten musi byt opatren apostilou a soudnim prekladem. Tak je mozna lepsi si to zaridit nyni, nez to pak slozite resit pres ambasadu z USA.

Odpovědět

@Franta:

Jestli tomu dobre rozumim, tak stryc s tetou v portlandu by mi tedy mohli pomoci ? :) Jinak dekuji vsem za vycerpavajici odpovedi ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanes:
Asi ano, pokud k tomu budou ochotni. Můžeš u nich bydlet, mohou tě podpořit v začátcích než se osamostatníš…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanes:
Pokud vyhrajes a tvoji pribuzni te budou ochotni v pripade nouze podporovat, musi vyplnit formular I-134 Affidavit of Support. Aby mohli tento formular vyplnit, tak musi mit v USA legalni status, nemeli by mit dluhy a nepobirat od statu financni podporu. V opacnem pripade nebude tento formular uznan.
Pokud prijdes s timto formularem k pohovoru, tak nemusis dokazovat vlastni financni prostredky. Tento formular neni mezi pozadovanymi dokumenty ale pokud mas tu moznost, je lepsi ho prinest hned sebou. Konzul ho po tobe vubec nemusi chtit, ale pokud ano, je lepsi byt pripraven.

Odpovědět

Ahoj ahoj,chci se zeptat,kdybych byl velikou náhodou vylosován v loterii,do kdy bych musel vycestovat do USA?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Toník:
Je to tu několikrát napsané.
Do USA musíš dorazit do 6. měsíců po úspěšném pohovoru na ambasádě (platnost dočasného víza v pase), respektive o něco dříve, je totiž potřeba, aby byla ještě platná zdravotní dokumentace od doktora, co tě pro Amíky prohlédne.
Takže do 6. měsíců po lékařské prohlídce.

Odpovědět

Dobrá,zeptám se jinak,kdybych byl vylosován v roce 2016,mohu odcestovat až v roce 2018?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Toník:
Odpovím stejně. Píši tam, že musíš, ne že můžeš. Ten odjezd, respektive příjezd, do USA do půl roku je podmínka. Jak projdeš pohovorem a do pasu dostaneš vízum, tak máš půl roku (musí platit i lékařská prohlídka) na to, abys odjel do USA. Je možné, že termín pohovoru vyjde tak, že to s tím půlrokem vyjde na 2018. Ale je to DV-2017, fiskální (daňový rok) 2017, takže by to mělo klapnout do 2017.
Tady máš příklad DV-2014 chcidoameriky.cz/loterie-o-zelenou-kartu-green-card-lottery-navod-co-delat-v-pripade-ze-jste-byli-vybrani
Losování květen 2013, a jak píše: “Od doby zjištění výsledku do dne pohovoru nám celý proces trval 10 měsíců.” Takže bylo hotovo cca v lednu 2014 + půl roku na odjezd – tzn, že do července 2014 musela být v USA.

Pak je tu ještě možnost, že odjedeš do USA, tam si vyřídíš papírování a vrátíš se do ČR. Ale pozor, aby tě to nestálo tu GC. Úřady by si mohli myslet, že vlastně v USA být nechceš. Proto je dobré tam rovnou oznámit, že odjíždíš a proč odjíždíš. Potřebuješ dostudovat, ještě něco vyřídit…
Zrovna včera jsem na toto téma četl zajímavý článek/návod. Ale teď to nedohledám, v práci máme omezený přístup na web.

Odpovědět

Mockrát děkuji za odpověď:-)

Odpovědět

@Toník:
Pockej necele tri tydny a pokud budes vylosovany, pak teprve zacni resit, kdy muzes odjet. Pokud te tedy nahodou vylosuji, podle prirazeneho cisla pripadu (CN) ziskas predstavu, kdy bys mel jit na pohovor. Cim vyssi cislo, tim pozdeji pujdes na pohovor. Pro prideleni terminu pohovoru musi byt tve CN ten mesic na rade a musi byt dokonceno zpracovani formulare DS-260, ktery musis vyplnit online po zjisteni vyhry. Cim pozdeji vyplnis tento formular, tim pozdeji pujdes na pohovor. Zpracovani formulare DS-260 trva cca tri az ctyri mesice.
Pohovory pro rocnik DV-2017 zacnou od rijna 2016 a potrvaji az do zari 2017. Nejpozdeji muzes tedy odjet do USA v breznu 2018, ale pravdepodobne drive. Pokud bude pohovor odpoledne, muzes zdravotni prohlidku absolvovat dopoledne pred pohovorem. Radeji si to ale jeste over, az se budes na zdravotni prohlidku objednavat.
Po prvnim vstupu do USA po pohovoru dostanes do pasu razitko ktere je docasnou zelenou kartou s rocni platnosti. Jako drzitel zelene karty muzes byt mimo USA maximalne rok a nebo dva roky se specialnim povolenim. O toto povoleni se musi pozadat z USA, musi byt uveden duvod a nemusi byt schvaleno. Doba mimo USA se scita a pokud ji pretahnes pujdes pred emigracniho soudce, ktery rozhodne o odebrani GC. (Slysel jsem o pripadu, kdy clovek pretahl o pul roku a GC mu neodebrali. Mel k tomu duvod a donesl dukazy emigracnimu soudci.)
Pokud jsi mimo USA kratsi dobu nez rok tak pri navratu nebudes mit problemy. Muzou se te zeptat na duvod,, ale to je tak vse.

Odpovědět

Dobrý den,
Jej bych chtel takový dotaz, v záři 2015 jsem byl deportován z USA hned po příletu a po 8 hodinovém výslechu zpět do ČR z důvodu zjištění nelegální prace, je to velký problem, pokud bych byl vybrán co se týče GC ? Respektive dočetl jsem se tu, ze se na ambasádu musí dokumenty o deportaci donest, jen se ptam, jak tato zkušenost cele dění ovlivní.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Takže jsi tam pracoval nelegálně, odjel do ČR a při návratu tě vybrali? Nebo tě vybrali rovnou, protože se domákli, že tam jedeš pracovat? Ono to je asi nakonec jedno, jen ta první možnost by byl větší černý puntík.
Ta departace by měla určitě vliv na ESTA a vízum. Jak by to bylo u GC přes DV program, nevím, to je otázka spíš pro imigračního právníka. Ale je k tomu +/- stejný pohovor jako pro vízum, musíš být z jejich pohledu “čistý”, aby tě tam chtěli. Už jednou jsi porušil jejich zákony, tak nejspíš nebudou chtít riskovat, že to uděláš zase. I když třeba jinak, protože s GC by jsi už nepracoval nelegálně. Podle mě by na tede koukali hodně přes prsty, jestli by se s tebou vůbec bavili. Ale je to jen můj náhled.

Jak píšu, to je otázka pro někoho jiného. Možná by odpověděli i na ambasádě. Otázka je, jestli má smysl to řešit, když je to jen hypotetické a zatím nevíš, jestli tě vybrali. Počkej dva dny na výsledky, a pak něco řeš.

Odpovědět

@Franta: jde o to, ze mam zamítnutou ESTU a musím jen na víza. Takže to mělo vliv jen na to.

Odpovědět

@Franta: a vlastně ani jedna možnost co jsi vypsal nebyla správná, pracoval jsem tam, potom jsem žil v ČR, v záři jsem se tam vracel, oni mi sebrali mobil a tam našli konverzace z USA, tak s domenkou ze jsem tam asi nelegálně pracoval me poslali zpět do ČR

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Zrušená ESTA a vliv to mělo jen na to, hmmmm… To je proto, abys musel na ambasádu a tam tě určitě nebudou řešit jako někoho s čistým štítem. A vlastně ta má první domněnka byla skoro přesná. Ale to je jedno.

Prostě u nich máš černý puntík. A odpověď na tvou otázku bych hledal jinde. Tady moc lidí s tvou zkušeností, kteří by byli zároveň vybráni v DV programu nenajdeš.

Odpovědět

@David: jak sčíta? To jako když v následujících 10 letech odjedu každy rok na 2 měsíce do ČR tak mi gc seberou?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,mam zelenou kartu,protoze tu mam dceru,ktera ma jiz obcanstvi,jak nejkratsi dobu v roce musim pobyvat v USA,abych neprisla o zelenou kartu?nebo na jak dlouho v roce muzu byt mimo USA

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bozena Rothova: Ahoj Boženo, v USA musíš pobývat více než 6 měsíců v roce. Pokud to bude méně, vzniká předpoklad, že již v USA nechceš dlouhodobě pobývat, a Zelená karta Ti může být odebrána.

Nicméně do věci promlouvá celá řada dalších faktorů, jako je zaměstnání (někdo může pracovně velmi často cestovat), studium, péče o nemocné příbuzné v domácí zemi atp.

Odpovědět

@Petr Novák: mam v CR praci a tady neumim moc anglicky,taky mam pred duchodem

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bozena: Tak to bohužel není polehčující okolnost. Pokud budeš v USA pobývat méně než polovinu roku, zelená karta Ti může být odebrána.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bozena: ¨
Jak píše Petr.
To si chtělo rozmyslet předem a poradit se s dcerou, co a jak bude nejlepší. Pokud nehodláte trvale zůstat v USA nemělo smysl vyřizovat si GC. Na občasné (i delší) návštěvy by bohatě stačilo vízum, kde je možnost pobytu až 6 měsíců. Případně o GC požádat, až na váš důchod a ten si nechat posílat do USA.

Odpovědět

Děkuji za objasnění Davide,moc jsi mi pomohl.

Odpovědět

@Franta: to mi bohuzel nekolikrat zamitly,tak proto je to tak,dekuji za odpoved,snad to zvladnu

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bozena:
Aha. Když ono se dá na mamku koukat jako na levnou pracovní sílu. Postará se o dům, pohlídá děti a hned se ušetří za uklízečku a chůvu.

Odpovědět

@Franta: nic jinyho se zatim delat neda,nez se naucim troche mluvit,jde to pomalu

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:

Zdravim vas, manzel byl vybran v DV2017. Neznate prosim nekoho, kdo procesem prosel v posledni dobe? Cetla jsem “Navod pro vylosovane”, ktery je pekne sepsany, ale prece jen je to uz par let. A situace v USA je taky urcite trochu jina, co se tyka zamestnanosti a zivotni naklady mozna taky trochu vzrostly. Dekuji predem

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lenkaj.:
Třeba se tu někdo ozve. Ten postup v návodu je nejspíš stále platný.
Ohledně životních nákladů stačí internet. google.cz/?gws_rd=ssl#q=living+expenses+in+usa
Největší položka je bydlení. Takže nějaký realitní web (např. zillow.com, trulia.com apod.) a podívat se, co stojí pronájem/koupě bytu/domu tam, kde plánujete žít.

Odpovědět

Zdravím, som výhercom lotérie pre DV2016. Všetko mam vybavené, o týždeň odchádzam do USA. Zaojíma ma ako to je s pobytom, časom plánujem prísť domov na návštevu na mesiac, možno 2, potom neskôr o rok-2 zase ale len na krátko max 1-2 mesiac. Aké sú tam podmienky? Ráta sa čas vždy celkovo, keď som preč a spočítava sa to dokopy, alebo je to vždy individuálne?
A ako je to zo SSN? a GC? Musím požiadať o oboje, keď budem v USA, alebo mi to príde samo pri prekročení hranice na adresu, ktorú som zadával?

Odpovědět

Ahoj, chtěl bych se zeptat, odjíždím v srpnu zatím jen na rok studovat do USA a na podzim si chci zároven zažádat o Green Card. Kdybych byl vybrán, jsem schopen tento proces absolvovat v USA nebo je nutno, abych byl ve své rodné zemi a odtamtud to řešil? Díky za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@R.T.:
Někdo tu psal, že u některých víz to jde řešit změnou statutu. Ale jak přesně to je, nevím. Známá tam studovala, vybrali ji během pobytu v USA, ale vše musela zařizovat v Praze.

Odpovědět

Ahoooj všem,
chápu asi dobře, že tohle je věta, kterou jsem já (člověk, kterej nesní o ničem jiném než o tom, že to VYHRAJE!) vůbec nechtěla číst, co,… :D Už tu padlo, jak vypadá výherní hláška, tohle je očividně nevýherní,… Jen pro ověření, díky moc. Je něco, co se dá dělat, aby člověk měl větší šanci na to být vybrán v dalším kole?

Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

Please verify that you have entered all information correctly. You may re-check the Entry status by clicking on the ESC Home Page link below.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hana:
Jj, je to tak. Třeba příště.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hana: Zvýšit šanci na vylosování lze jediným způsobem… přesvědčit ostatní zájemce, ať se nehlásí. Nic víc udělat nejde. :-)

Odpovědět

Zdravim vsechny, chci podekovat za vsechny rady a komenty. Pred par dny jsem dostal vizum. Padly tu nejake dotazy jak moc je clanek aktualni. Myslim, ze v kombinaci se vsemi radami zde je vic nez dostatecny aby se clovek prokousal celym procesem. Nikdy ale neni na skodu a pro klid v dusi procist info z oficialnich zdroju. Na ambasade byli strucni a mili. Good luck vsem

Odpovědět

Ahojte všichni, rád bych se i já na něco zeptal. Pokud vyhraji v loterii. S přítelkyní se po výhře co nejdříve vezmeme. (s předchozích komentářů jsem pochopil, že budu dvakrát odesílat formulář, jednou po výhře a jednou po manželství). Dostaneme víza, odjedeme a v usa dostaneme zelené karty (po nějaké débě). Zajímá mě pokud vše klapne jak má a my tam skutečně odletíme, zda oba dva dostaneme bez problému SSN. Popřípadě po jaké době mohu začít v USA pracovat. Nerad bych jel do USA a například půl roku se válel. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Ahojte, omlouvám se za předchozí dotaz ohledne SSN. Nalezl jsem v předchozích komentářích, že SSN přijde také na uvedenou adresu jako GC. Teď mám ale nový dotaz. Byl jsem v USA před asi 10 lety přes program work and travel (na tři měsíce) a SSN mám již přidělené. Přítelkyně SSN nemá (vyplní ve formuláři, že ho chce zaslat). Mohu i já vyplnit ve formuláři, že chci SSN, které mi příjde na adresu v USA? Nebo jakmile už jedno SSN mám, tak ho mám na celý život? Mohu s tím SSN, které již mám žádat o práci, i když jsem v USA 10 let nebyl?
Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět

@Honza:
Jestli se nepletu, tak SSN na WaT bylo platné pouze na danou dobu. Jak je to v případě získání GC nevím. Zda se SSN reaktivuje nebo dostaneš nové.

Odpovědět

Zdravim vas,
Předem chci poděkovat za skvělé informace, které jsem se zde dočetla. Chci se zeptat, kde jsou ke stažení aktualni formuláře? DS 230 a DSP 122? A jestli jde vse vyřídit z USA? Jsem tu na turist. Visa a uvažuji o tom, ze bych zažadala o prodloužení. L.

Odpovědět

@Lenka: @Honza: SSN je stejný identifikátor jako Rodné číslo.
Jedna osoba má jedno číslo na celý život. SSN ani RČ nelze zrušit nebo použít vícekrát.

Odpovědět

@Z.: Díky za odpověď. Takže pokud ve formuláři zaškrtnu, že chci zřídit SSN je to špatně? Nebo na tom moc nezáleží a při zaškrtnutém políčku zjistí, že už SSN mám a nebudou to řešit (popřípadě zašlou stejné SSN). Protože já už žádné dokumenty ohledně Work and Travel nemám. A číslo si samozřejmě nepamatuju. Díky za odpověď. Honza

Odpovědět

@Honza: Zkus zde: https://www.ssa.gov
případně zavolej https://cz.usembassy.gov/embassy/. Tady ti udělili vízum na W&T a mají tvoji složku. Jestli neuspěješ tak zažádej o nové a během procesu „vyplave“ (nebo ne).

Odpovědět

Zdravim Vas,
nevite nahodou, jestly v Americe funguje stranka, podobna ceskej spolubydlici.cz ?

Dekuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
No, nevím, co to má společného s “Loterií” a proč jsi se nezeptal tady https://chcidoameriky.cz/levne-ubytovani-v-usa-tipy-triky-a-zkusenosti-jak-na-hotely-a-motely
ale zkus roommates.com

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, chtěla bych se zeptat všech, co získali zelenou kartu, jak jste řešili zdravotní pojištění? Pročítám všemožné oficiální i informační stránky, ale pořád mi není jasné, jestli si jako držitel zelené karty na začátek vystačím s českých cestovním pojištěním, nebo hned od prvního dne musím být pojištěná u nějakého amerického subjektu (ať už soukromého nebo v rámci některého z vádních plánů pojištění). Jak jste řešili vy?
Moc děkuji za reakce!

Odpovědět

Ahoj, jsem výherce GC 2016.
Toto jaro jsem vyřídil proces DS260 myslíte, že je ještě možné stihnout projít proces na ambasádě a lékaře tak abych dostal vízum? Vím ze je čas do konce Septembera, ale jsou tam i nějaké kvoty tuším…. Děkuji za každou reakci

Odpovědět

Ahojte, chtěl bych se zeptat pokud budu vylosovany, odešlu co nejdříve potřebný formulář a první týden v červenci se oženim. Tzn. ze cca dva měsíce po vylosovaní budu muset aktualizovat již odeslány formulář. Jedná se mi o to, zda tento postup je možný. Zda není pozdě formulář aktualizovat po dvou měsících a zda na pohovor pak pozvou i manželku. Děkuji za informaci.

Odpovědět

Ahoj, nevíte někdo prosím, jak je to s očkováním? Například pokud je dítě zcela neočkované, jestli je to problém pro vstup pro jeho rodinu do USA v případě výhry GC? Děkuju moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@JJ:
K doktorovi, co dělá prohlídky pro ambasádu, se mimo jiné bere i očkovací průkaz. Komu chybí nějaké očkování, tomu ho na místě klidně dá.

Stačí to jako odpověď?

Odpovědět

@JJ: Pro ziskani GC je ockovani jednou z podminek. Respektive jednou z podminek vubec absolvovani pohovoru na ambasade. Pozadavky se prekryvaji s tim, co Cesi bezne v ramci ockovani absolvuji. Frantova odpoved je jasna.

Odpovědět

@Franta: @Mesi:
Díky. Komplet neočkované dítě ale nedoočkuje, na to nejsou vakcíny. Takže i v případě vylosování mají rodiče takového dítěte smůlu, jestli jsem to dobře pochopila? A kde se prosím o tom píše, nemáte odkaz na ty podmínky? Moc děkuju, že radíte

Odpovědět
Avatar uživatele

@JJ:
Rodiče smůlu nemají, dítě ano. Stejně jako u nás ve školce. Nechte ho u babičky. ;-) Chtěli jste být jiní než ostatní, tohle je daň za výjimečnost.

Odkaz? Co třeba Google?
https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/vaccinations.html

Odpovědět

@Franta:
Děkuju za odkaz, právě jsem žádný relevantní nenašla. Nevím, jestli jde u rodičů zrovna o snahu se odlišit, ale tak…každý má právo na názor, takže ten tvůj respektuju ;-)

Odpovědět

Ahojte, v lednu jdeme na pohovor o zelenou kartu, zajimalo by mě jake mame šance?Někde jsem četla,že pokud jsme ve stadiu že jsme zvani na pohovor tak mame skoro vyhrano,ale nějak se mi to nezda.Vylosovali meho muže, kontrolovali jsme zdali jeho pracovni zařazeni bude plnit podminky a ma tam 5 az 7 bodu a oni vyžaduji 7 a vyše myslite že mame šanci?Je to tak trochu mylne, možna to zaleži na pracovnikovi ambasady? Prosim o jakekoliv informace děkuji

Odpovědět

Nevím, jestli to tu bylo řečeno..možná se ptám znovu :(. Návody aj. jsem četla. Teď jsme prošvihli termín, pokud to půjde zkusíme příští rok. Ale chci se zeptat, pokud mám mám manžela a 2 děti a kartu dostane jen jedno, co s tím druhým dítkem? Přeci ho nenechám doma :). Má někdo zkušenost? děkuji Petra

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petra:
Pokud je dítě vaše, napíšete ho už v přihlášce, a je svobodné do 21 let, tak to dostane i s rodiči. Není důvod mu to nedat.

Odpovědět

Zdravim Franto, no ja jsem cetla, ze daji kartu jen jednomu ditku ne dvema, jak mam ja :(. Tak nevim….

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petra: Kde jsi to četla? Dej link.

Odpovědět

Dobrý den,mam zelenou kartu,a chci se zeptat,jestli když mi propadne,p protože tu nemohu jezdit ani pracovat, tak musím žádat o visa nebo,j e jiná cesta děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Rothová:
Za určitých okolností by mohla jít reaktivovat. Ale to si musíš zjistit na http://www.uscis.gov – Renew a Green Card
Ale pokud o GC přijdeš (přišla jsi), tak budeš pro cestu do USA potřebovat ESTA nebo vízum.

Odpovědět

@Rothová:
If you are outside the United States and your green card will expire within 6 months (but you will return within 1 year of your departure from the United States and before the card expires), you should file for your renewal card as soon as you return to the United States.

If you are outside of the United States when the card expires and you have not applied for the renewal card prior to your departure, you should contact the nearest U.S. Consulate before attempting to file Form I-90 for a renewal green card.

Odpovědět

Zdravím
po zaplacení a po vstupu do USA posílají GC poštou, ale víte někdo jak je to ted se SSN? Přijde také automaticky? V DS-260 jsem o ní žádal, ale border oficír při příletu v tom jasno moc neměl díky.

Odpovědět

@Radek: Ze chces SSN muzes zazadat uz ve formulari, coz jsi udelal. Prijde ti cca po mesici.

Odpovědět
Avatar uživatele

Chcidoameriky,měl bych otazečku nevíte náhodou jestli existuje i Loterie o Green Card i v Kanadě?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Brompton: Zdravím největšího fanouška Chci do Ameriky, žádná taková loterie v Kanadě není. Nedávno se sice rozšířily informace, že příjem přihlášek do vízové loterie startuje 1. března 2017, ale byl to hoax.

Odpovědět

Dobrý den,

nejprve bych Vám chtěla poděkovat za skvělé stránky. Byla jsem vylosována pro rok 2018, číslo 353xx (něco přes 35300). DS-260 jsem již vyplnila. Chtěla bych se zeptat na dvě věci:

1. Za měsíc se budu vdávat. Co poté musím udělat? Jak to změní mé šance na získání karty nebo na čas přidělení interview?

2. Na konci srpna tohoto roku bych měla nastoupit na jednu americkou univerzitu, kam jsem byla přijata ke studiu (už mám odtamtud bakaláře). Tento program ovšem nenabízí víza mezinárodním studentům a původně (před výsledky GC) jsme to plánovali tak, že můj snoubenec zažádá o podnikatelská víza a já budu jako jeho dependent. Nyní o víza díky výsledkům GC nežádáme, ovšem já tam stále potřebuji na konci srpna odletět. Vím, že je to trochu zamotané :-) Ale co byste mi poradili? Je nějaká šance, že bych mohla získat datum interview dříve než cca únor/březen 2018? Nebo mám jet na estu a vracet se co tři měsíce? Nebudu s tím mít problém?

Děkuji za Váš čas.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nikola:
1) Svatba by tvé šance neměla nijak měnit. Teda pokud nastávající nebude pro USA veřejný nepřítel č.1. :-) Jen se to potom celé posune, protože budeš muset aktualizovat papíry. Už nebudeš žádat jen pro sebe, ale pro oba. V některém z předchozích ročníků to tu někdo psal, tak se zkus podívat.
2) Tady bych viděl zádrhel. Na ESTA ani turistické vízum B2 se nedá (nesmí) studovat řádné denní studium. GC dostaneš až během roku 2018. Pokud potřebuješ od konce srpna 2017 nastoupit na tu školu, tak by bylo dobré zvolit legální a neproblematický způsob. Asi bych zvažoval nerušit to podnikatelské vízum. Můžeš tam jezdit na ESTA, jak píšeš, ale budeš tak porušovat zákony. Také počítej, že se tě potom budou ptát, proč tam opakovaně jezdíš na dlouhou dobu s krátkými přestávkami. Když řekneš pravdu o studiu, máš problém, když budeš lhát, tak nejspíš taky, pokud ti nebudou věřit. A tohle by mohlo mít vliv na GC.
Asi bych to na rovinu konzultoval s ambasádou, případně s imigračním právníkem. Budeš si asi muset vybrat, buď škola nebo GC.

Odpovědět

Zdravim,

prave som vyplnil dotaznik DS260, premyslam ci som spravil chybu ze som medzi byvale povolania zaradil aj pracu ktora bola na ‘gentlemans agreement’, respektive na cierno. Tato praca bola na rok, ucenie anglictiny v Prahe, prislo mi to ako dobre spomenut to. Myslite ze by to mohol byt problem? Neviete do akej hlbky overuju tieto informacie?

Dakujem za nazory :).

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravim, byla jsem vylosovana pro rok 2018. (cislo neco malo pres 24 000). Chci se zeptat, zda musi byt rodny list, oddaci list, vypisy z rejstriku trestu a univerzitni diplom opatreny apostilou. Vec se ma tak, ze momentalne ziji v Kanade, kontaktovala jsem cesky konzulat a pan konzul mi rekl, ze veskere dokumenty bude jiste americka strana na pohovoru vyzadovat s apostilou. Pro univerzitni diplom plati, ze apostilu lze ziskat na MSMT CR. Pro trestni rejstrik na MS CR. Pro rodny a oddaci list lze apostilu ziskat pres cesky konzulat (ale hodne to trva). Problem je v tom, ze se do CR nedostanu, protoze v Kanade pracuji na plny uvazek. Interview bych mela mit v Montrealu. Na strankach se pise, ze staci preklad, dolozka o spravnosti prekladu a zpusobilosti prekladatele a notarske overeni. Konzul rekl, ze je to pro to, ze na strankach jiste nevypisuji konkretni informace pro jednotlive zeme, ale CR spada mezi zeme, kde je apostila vyzadovana. Nevim, jak mam ted vse do konce zari na dalku vyresit. Dekuji mockrat za radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojte, Stalo se někomu, že při Entrant status check mu to stálé opakovalo Information entered is not valid?

Už to řeším asi měsíc, kdy jsem žádost několikrát ( asi padesátkrát) stále zadávala včetně confirmation number a tak dále neustále dokola, vše je zadané správně, přesně tak jako na potvrzení žádosti, popřípadě kam se prosím ozvat?

Děkuji za Vaše rady a zkušenosti

Odpovědět

@Petr:

Ahoj, byla jsem letos vybrána a ráda bych se zeptala, jestli potřebné dokumenty musí být opatřeny apostillou nebo notářsky ověřeny. Pokud jsem to pochopila správně tak nemusí být přeloženy. Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědět

@Majka: Ktere dokumenty? V prubehu procesu budes muset predlozit radu dokumentu. Uz vidim uredniky v Chicagu, jak si ctou dokumenty v cestine :o) Ano, dokumenty se prekladaji soudnim predkladatelem, to znamena, ze neni potreba dalsi overeni prekladu. Apostila se ti bude hodit na uredni dokumenty, ktere budes v USA pouzivat. To znamena napriklad skolni diplomy atd.

Odpovědět

@Majka: … a Apostila nebo notarske overeni je ti na neprelozenem dokumentu docela k nicemu.

Odpovědět

—–POZOR———
Nove je platnost lekarskych prohlidek pouze 3 mesice!!!!
Sice ne jako vyherce, ale s obalkou jsem letel v 03/2017 a mel jsem tezky problem na imigracnim.
TZN. Tze musite stihnout ode dne prohlidky do vsupu do US vsechno za 3 mesice, i kdyz je vizum na 6 mesicu a obalka zalepena.
Je to zhovadilost, mel jsem propadnuto pres 1 mesic( tj. 4,5 mesicu od vydani medical check) a uz mi to neuznali. Hnali me na medical check v US a na dalsi pohovor. Moc dobre o tom vedi a je to v podstate to prvni, co imigracni urednik kontroluje. Vzhledem k tomu, ze jsem pak lehce prudil i ja, tak i volali nekam na potvrzeni.
Pokud by melo k odletu dojit s propadlym medical check, tak rovnou bezte v Cechach pro novy a potom na ambasadu, aby vam ten check v obalce vymenili!!! Ty 4 tisice jsou drobne, oproti tomu, ze vam neprodlouzi imigracni vizum, cili musite zustat v USA, platit prohlidku, dostavit se za par tydnu znovu na pohovor…
Vtipne, je, ze kdyz vam neprodlouzi vizum, tak se nemate sanci vratit do US, protoze mate zmeneny status a nemuzete byt jiz turista na ESTA nebo B2. Jako imigrant musite mit pouze platne imigraci vizum. Ja pracovne hodne cestuji a malem jsem z toho mel infarkt.

Snad to nekomu pomuze. Nikde tyhle informace pohromade nejsou a ja to zjistil tim blbym zpusobem.

Btw. Vsechny dokumenty musi byt prelozeny s kulatym razitkem tj. s overenim.

Odpovědět

zdravim.:) mohl by mi prosim nekdo poradit kde se daji v praze udelat cerifikovane preklady?
dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub:
V každé překladatelské firmě, kde mají kulaté razítko.
Registr

Odpovědět

@Jakub: Nebo jakykoliv soudni prekladatel.

Odpovědět

Ahoj, jen mě zajímalo, co to obnáší a teď mi to píše že si mám vybrat program a zaplatit – ale já mám dítě a studuji a nehodlám tam jet i kdyby to náhodou vyšlo tudíž to nechci ani platit, nebudou to po mě nějak vyžadovat????? Sakrááááá

Odpovědět
Avatar uživatele

@Veronika:
Nehodláš nikam jet, tak nemáš nikam lézt!
Ofiko DV program je zdarma, takže jsi nejspíš na nějakých stránkách zprostředkovatele. Až v případě vybrání platíš poplatky na ambasádě.
Takže se pořádně podívej, co a jak jsi vyplnila, přečti si tam podmínky. Ale počítám, že dokud nezaplatíš, tak nic nevyplní, tudíž by to mělo být v klidu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Veronika: Ahoj, nejspíše tě budou uhánět na uvedeném e-mailu a telefonu s tím, ať zaplatíš. Když nezaplatíš, tak se nic nestane. Nicméně nechápu, proč se hlásíš do programu (tím spíš na neoficiálním webu), když nikam nechceš jet.

Odpovědět

Jak velký je to problém při získávání GC, pokud mám jen opravdu jen základní znalost anglického jazyka? (pohovory, aktivace GC atp.)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivan:
Teoreticky žádný, angličtina není v podmínkách. Ale je divné stěhovat se někam, když neumím místní jazyk. Znatelně to sníží tvé šance na uplatnění. Problém to není, ale může to být důvod, že radši dají šanci někomu jinému.
Kdyby tě náhodou vybrali, tak okamžitě na nějaký intenzivní kurz AJ a šprtat se až do případného odjezdu.

Odpovědět

Díky za odpověď. Aj už samozřejmě “drtím”. Chci nechat nic náhodě. ;-)

Někde jsem četl, že je tu také možnost se ve státech zúčastnit jazykového kurzu placeného státem. Nevíte co je na tom pravdy?

Odpovědět

Díky za odpověď. AJ už samozřejmě “drtím”. Nechci nechat nic náhodě. ;-)

Někde jsem četl, že je tu také možnost se ve státech zúčastnit jazykového kurzu placeného státem. Nevíte co je na tom pravdy?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivan:
Takovéto kurzy tam snad byli kdysi , když tam emigrovala teta. :-)
Ale měla by tam být možnost bezplatných kurzů. Někdo tu o tom psal.

Odpovědět

@Ivan: ESL – anglictina jako druhy jazyk. Tyto kurzy jsou snad v kazdem skolnim distriktu, jsou zdarma. Casto ale take nemaji prilis vysokou uroven. Ale aspon je clovek mezi lidmi, ze kterymi muze mluvit.

Odpovědět

Dobry den, chci se zeptat, jakk je to v pripade,kdzy jsme bzli v usa ilegalne a vzhrali jsme. Jde to zjistit pouye u muze, protoze mel ssn. U me to zjistitt nelye, uz je to hodne davno a v zaznamech jiz nejsem. Co s tim delat nebo kde v CR sehnat pravnika, ktery se tim zabyva….Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@eva:
V ČR dobrého právníka na americké imigrační právo asi neseženete. Bude to chtít někoho místního a to bude stát peníze.
Pokud jste tam byli ilegálně, tak v záznamech budete oba. To, že to nenajdete vy, neznamená, že tam nejste. Tohle se bude řešit při pohovoru na ambasádě a záleží, jak (a zda vůbec) to dokážete “okecat”.

PS: Zkuste se naučit správně používat klávesnici.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.