Loterie o zelenou kartu (Green Card Lottery): Návod co dělat v případě, že jste byli vybráni

V následujícím článku bych se s Vámi chtěla podělit o vlastní zkušenosti a návod, co dělat v případě, že jste byli vylosováni v loterii o zelenou kartu do USA.

Do loterie jsem se hlásila s mým manželem na podzim 2012. Výsledky byly známé 1. 5. 2013. Včetně nás bylo podáno celkem 9 374 191 správných přihlášek pro fiskální rok 2014, do dalšího kola postoupilo pouze 125 000 vylosovaných, z ČR bylo vylosováno 133 přihlášek. Od doby zjištění výsledku do dne pohovoru nám celý proces trval 10 měsíců. Níže jsem pro Vás připravila návod, co vše je potřeba připravit na konečný pohovor na americké ambasádě v Praze.

Loterie o zelenou kartu (Green Card Lottery): Návod co dělat v případě, že jste byli vybráni

Potvrzení způsobilosti

Každý žadatel o zelenou kartu do USA musí mít ukončené středoškolské vzdělání, tzn. maturitu. Pokud žadatel nemá ukončené vzdělání maturitou, musí doložit pracovní zkušenosti z povolání, které vykonával dva roky za posledních pět let a kterému předcházeli dva roky praxe. Na stránkách O*NET OnLine je potřeba si ověřit, zda dané povolání spadá do vybraných dvou skupin k tomu určených.

Vlastní zkušenost: Potřebné vzdělání nebo pracovní zkušenosti musí u pohovoru dokazovat pouze ten, který byl vybrán (nevztahuje se na manžela nebo manželku), v případě našeho pohovoru jsme nechtěli nechat nic náhodě a měli jsme připravené vysokoškolské diplomy nás obou a já ještě navíc potvrzení z mé současné práce o mé pracovní pozici.

Loterie o zelenou kartu (Green Card Lottery): Návod co dělat v případě, že jste byli vybráni

Vyplnění formulářů a zhotovení fotografie

Tento krok je nejdůležitější a je vhodné následující formulář vyplnit co nejdříve.

Od roku 2014 každý žadatel nově vyplňuje online formulář DS-260, poštou se již nikam nic neposílá. K vyplnění formuláře se dostanete po zadání vašeho čísla, prohlédnout si můžete příklad vyplněného formuláře DS-260.

Formulář je možné v průběhu vyplňování ukládat, na pohovor je třeba přinést vytisknutou potvrzující stránku.

Po vyplnění lze kontaktovat konzulární centrum v Kentucky (KCCDV@state.gov) s dotazem, zdali je formulář kompletně vyplněn. Úředníci vám nemohou říct, jestli vy, nebo vaši příbuzní vyhovují kritériím pro udělení zelené karty. Mohou vám však říct, jestli je formulář vyplněn kompletně, a tím urychlit proces.

V komunikaci s centrem vždy uvádějte vaše číslo (z Entrant Status Check – ESC), jméno a datum narození.

Vlastní zkušenost: Když jsme s manželem zjistili výhru v loterii, obdrželi jsme jedinečný kód ve tvaru 2014EU00017xxx. Toto číslo je pro Vás velmi důležité, jelikož se dle jeho výše určuje, v jakém měsíci půjdete na pohovor na ambasádu. USA vydává pravidelně začátkem každého měsíce Visa Bulletin, kde najdete, jaká čísla v daném měsíci půjdou na řadu.

Pokud je Vaše přidělené číslo v řádu tisíců, je velmi pravděpodobné, že na řadu půjdete, co nejdříve.

Příprava dokumentů potřebných k pohovoru

Na závěrečný pohovor je potřeba si připravit níže uvedené dokumenty:

  • Fotografie – dvě totožné fotografie na fotopapíře s rozměry 51×51 mm
  • Maturitní vysvědčení – příp. diplom z VŠ nebo dopis potvrzený společností dokládající pracovní zkušenosti
  • Rodný list
  • Soudní a vězeňské dokumenty – pokud žadatel spáchal trestný čin
  • Deportační dokumenty – v případě, pokud byl žadatel v minulosti deportován z USA
  • Oddací list – v případě manželství
  • Doklad o ukončení manželství – rozvodové papíry, úmrtní list apod. – v případě manželství, které v minulosti skončilo
  • Vojenské dokumenty – v případě, kdy žadatel byl v armádě
  • Výpis z rejstříku trestů
  • Dokumenty o adoptivní péči – v případě, kdy žadatel adoptoval dítě

Dokumenty musejí být buď v angličtině, nebo v češtině (na Slovensku ve slovenštině). Jestliže je máte v jiném jazyce, musejí být přeloženy do angličtiny certifikovaným překladatelem.

Je dobré si udělat fotokopie originálních dokumentů a nechat je notářsky ověřit.

Výpis z rejstříku trestů není potřeba nechávat notářsky ověřovat. Je vhodné si na pohovor připravit i tzv. podpůrné dokumenty např. výpis z bankovního účtu, nebo potvrzení o stavu peněžních prostředků na účtu, případně formulář I-134 s názvem Affidavit of Support, který pro žadatele vyplní občan USA.

Tímto občan USA stvrzuje, že se o držitele zelené karty postará. Žadatel o zelenou kartu musí být schopen se zabezpečit po dobu jednoho roku života v USA (nesmí žádat vládu o finanční pomoc).

Vlastní zkušenost: S manželem jsme si nechávali překládat dva VŠ diplomy, dva rodné listy, oddací list, dva výpisy z rejstříku trestů, s notářským ověřením nás to stálo kolem 3 500 Kč.

Ve chvíli, kdy budete mít hotové překlady, udělejte si jejich fotokopie. Na ambasádu si vezměte sebou originály dokumentů, jejich soudní překlady a také kopie překladů. Na ambasádě si nechají tyto kopie, soudní překlady Vám vrátí zpět. S manželem jsme měli připravené i potvrzení o stavu peněžních prostředků a formulář I-134, ale nic z toho ambasáda nechtěla vidět ani doložit.

Zdravotní prohlídka

Poslední nezbytnou součástí, kterou je nutné podstoupit před pohovorem na ambasádě je zdravotní prohlídka u lékaře schváleného americkou ambasádou. V Praze existují dvě kliniky, které tyto prohlídky provádějí – Poliklinika Na NárodníHealth Centre.

Na prohlídku je potřeba přinést RTG plic na CD s popisem, výpis ze zdravotní karty od obvodního doktora, očkovací průkaz, pas, 2 pasové fotografie. Na klinice poté zhodnotí celkový stav žadatele, udělají krevní test na syfilis, a vyplní rozsáhlý formulář, který žadatel obdrží po skončení v zapečetěné obálce. Tuto obálku žadatel následně předá na ambasádě.

Vlastní zkušenost: S manželem jsme podstoupili tuto prohlídku na Poliklinice Na Národní. Cena za prohlídku pro jednoho činí 3 600 Kč. Na poliklinice vše proběhlo v naprostém pořádku, všichni byli příjemní a milí. Je vhodné se objednávat telefonicky ve chvíli, kdy budete znát termín pohovoru na ambasádě.

Pohovor na americké ambasádě v Praze

O tom, kdy žadatel půjde na pohovor na americkou ambasádu, se dozví z Visa Bulletinu na stránkách Travel.State.gov.  Z tohoto bulletinu se dozvíte přesný měsíc a zhruba do týdne po jeho vydání se žadateli změní jeho status na stránce DV Lottery. Jedná se o tu samou stránku, na které se žadatel dozvěděl o tom, že vyhrál. (Mně osobně přišla na můj email hláška o tom, že se změnili údaje na této stránce, doporučuji si tuto stránku hlídat).

Pro pohovor na ambasádě si žadatel musí připravit pas, dokument o sjednané schůzce na ambasádě, originály dokumentů, jejich překlady a fotokopie těchto překladů, zapečetěnou obálku od lékaře, poplatek v hotovosti za žádost 330 USD nebo ekvivalent v CZK (nelze platit kartou). Všechny tyto poplatky musí platit jak žadatel, tak i ostatní “spolužadatelé” (manželka, případně děti).

Při příchodu na ambasádu projde žadatel bezpečnostní kontrolou při vstupu do budovy. Zde mu budou odebrány všechny elektronické přístroje včetně mobilního telefonu. Po prohlídce jde žadatel do prvního patra k okénku registrace, zde se nachází český zaměstnanec ambasády, který si od žadatele převezme veškeré potřebné dokumenty a také poplatek za žádost.

Poté vše předá americkému konzulovi, který si žadatele zavolá k jinému okénku na samotný pohovor. Pokud je vše v pořádku, získá žadatel imigrační vízum do jeho pasu. Toto vízum je platné pouze 6 měsíců. Žadatel musí po obdržení imigračního víza a před samotnou cestou do USA zaplatit ještě další poplatek 165 USD na účet USCISu na stránkách USCIS.gov.

Vlastní zkušenosti: Sympatická paní, která si nás zavolala oba k jednomu okénku, si vzala otisky všech prstů, vrátila nám ověřené překlady. Následně jsme museli složit přísahu a podepsat ji. A to bylo z našeho rozhovoru vše, sdělila nám, že se do týdne ozvou s výsledkem.

Druhý den po pohovoru opravdu zazvonil telefon a následující den jsme si mohli přijít pro naše pasy s uděleným imigračním vízem. K tomu jsme dostali i dvě velké zapečetěné obálky, které se předávají na letišti při vstupu do USA. Tyto imigrační víza ve Vašem pase jsou platná pouze 6 měsíců od data pohovoru, ale je potřeba si dávat pozor na datum, kdy jste byly na zdravotní prohlídce. Jelikož na území USA musíte vstoupit s platnou zdravotní prohlídkou. Ta je platná taktéž 6 měsíců.

Autorkou textu je Veronika Jirkalová. Článek aktualizován 16. července 2016 dle zkušeností nových uchazečů o kartu.

Diskuze k článku (365 komentářů)

Ahoj Veroniko,
rád bych se Vás zeptal jak je to s poplatkem 330USD a 165USD ? Platí všichni i děti, nebo jen hlavní žadatel?
Děkuji
Marek

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marek:
Ahoj Marku, tyto dva poplatky platí všichni tzn. hlavní žadatel i ostatní spolužadatelé (manželka příp. děti). 330 USD za osobu zaplatíš rovnou na ambasádě v Praze (můžeš platit pouze hotově v USD nebo CZK), 165 USD za osobu zaplatíš před odjezdem do USA.

Odpovědět

Ahoj,
nejdříve bych chtěla pogratulovat a popřát hodně štěstí do nového života! Zajímalo by mě, kolikrát jste zkoušeli loterii nebo jestli Vám to vyšlo napoprvé.
Děkuji.

Odpovědět

Nám to vyšlo na poprvé …..

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Šárko, já jsem to zkoušela úplne poprvé a vyšlo to.

Odpovědět

Tak už jsou k dispozici výsledky losování pro rok 2015. U mně to bohužel nevyšlo, tak snad budou mít ostatní více štěstí než já. :)

“Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.”

Odpovědět

Tak taky nic, třeba za rok. Posílám to už víc jak 10 let a stále nic.

Odpovědět

Zadali jsme s patrnerkou o green card..přítelkyně vyhrala..kdyz se ted vezmeme a ona se stanoe moji manzelkou mam narok na green card take? Mate s tim nekdo zkusenost…predpokladam ze po vyhre green card je toto povoleni uz naporad…

Odpovědět
Avatar uživatele

@martin:
Ahoj Martine, tvoje přítelkyně by měla co nejdříve vyplnit ty dva formuláře a zaslat je do Kentucky. Poté byste se měli co nejdříve vzít a zaslat tyto dva formuláře znovu do Kentucky (jako aktualizaci). Bylo by možná dobré si nechat udělat soudní preklad ověřené kopie oddaciho listu a přiložit k formuláři. Veronika

Odpovědět
Avatar uživatele

@martin: Poté máš na green card také nárok.

Odpovědět
Avatar uživatele

Pro výherce v DV 2015 se nově vyplňuje pouze jeden formulář s názvem DS 260, který bude dostupný online od 19.května. Více info na stránkách http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/if-you-are-selected/submit-your-ds-260-online-application.html

Odpovědět

Je možné , že výsledky se zobrazují průběžně a i přes současné NON SELECTED k 01.05.2014 se může stát vybraným ? Nebo jsou výsledky a všichni vybraní známi k 01.05.2015 a ti non selected jsou na 100 % out? Dík za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Ti co mají na stránce, že nebyli vybráni 1.5.2014, je konečné rozhodnutí. V případě, že by vybraných lidí bylo málo, může USA udělat ještě dodatečné losování na podzim tohoto roku. Kdy by měli ještě další lidé, kteří nebyli vybráni 1.5.2014, šanci. Tento případ se stal, myslím, v roce 2012. Ale je to nepravděpodobné.

Odpovědět

( také nevyšlo… snad příště ))

Odpovědět

Mne to nastesti vyslo. Bohuzel pritelkyni ne, takze se musi narychlo zaridit svatba. Je treba k online formulari zasilat i oddaci list (kdyz jsem prihlasku do loterie zasilal jako svobodny), nebo to staci az k pohovoru na ambasade?

Odpovědět

Ahoj Veroniko,

tak to tenhle rok vyslo!

Mam jeden dotaz kdyz budes tak hodna – kdy jsi mela interview? Kdyz to tam 19.5. vyplnim mam cekat, ze interview bude October 2014 a pozdeji a stihnout to musime by end of September 2015?

Diky moc!
Lukas

Odpovědět

@Patrik: Mam stejny problem, mozna mi posli nejaky kontakt a muzem sdilet info v procesu :) klidne mi napis na lukash@backstep.net jestli mas zajem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukas:
Ahoj Lukáši a Patriku moc gratuluji k výhře v loterii. Velice ráda Vám zodpovím veškeré vaše dotazy, pokud budete chtít :-) kontaktujte mě na emailu jirkalova@gmail.com

Odpovědět
Avatar uživatele

Nová důležitá zpráva pro ty, kteří si kontrolovali své přihlášky dne 1.5.2014. Systém měl nějaký technický problém a  výsledky jsou chybné. Máte novou šanci, aspoň ti, kteří nebyli vybráni jako já. Bohužel se to týká i vybraných. Ti kteří vyhráli, ale v jejich notice of selection není jméno si musí vše ověřit znovu. Přeji hodně štěstí, bohužel u mě opět po 12-té nic, snad někdo bude mít štěstí!

This e-mail is addressed to any Diversity Visa 2015 (DV-2015) entrant who attempted to log into the Entrant Status Check (ESC) website on May 1, 2014. For a brief period on May 1, the ESC website experienced a technical problem. As a result, some people who logged into the site to check the status of their applications were shown the wrong information. If you logged into the ESC website on May 1 and saw a notice of selection that did not include your name, or if you saw a notice that you were not selected, you must re-check your status to find out whether or not you were selected.

You must see a notice that is addressed to you by name as proof of selection to process further in the DV-2015 program. We regret any confusion this technical problem may have caused.

Please note that the Kentucky Consular Center (KCC) will not send you unsolicited e-mail that includes your confirmation number or that asks you to provide any personal information. You must log into the ESC website to check your status. If you have further questions about the ESC website or the content of this e-mail, you may contact KCC by e-mail at KCCDV@state.gov. The KCC telephone number is 606-526-7500 (7:30 a.m. until 4:00 p.m. EST).

Odpovědět

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na dvě věci.

V loterii 2015 jsem byl vybrán a bylo mi přiděleno číslo 2015EU00022xxx. Dá se tedy podle tohoto čísla zjistit, ve kterém měsíci půjdu na pohovor?

A druhá věc, která mě zajímá. Pokud tedy vše dopadne dobře a získáme víza do USA, musíme tam opravdu odletět během následujícího půlroku od jejich získání? Jde mi o to, že bych měl rád zelenou kartu do USA, ale rád bych tam odjel pracovat třebas výhledově v budoucnu, třeba za 5 let a zkusil tam nějaký ten čas žít. Proto se ptám, zda jsem nucen tam vyjet již brzy a v případě, že to neudělám, tak o ni přijdu. Nevím, zda to správně chápu, ale to půlroční vízum není totožné se zelenou kartou. Takže je třeba tam do půl roku dojet a až v USA zelenou kartu získáme.

Děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud jsou mé dotazy stupidní. Před chvílí jsem se dozvěděl, že jsem byl vybrán a proto ještě nemám mnoho nastudováno.

Ahoj, Roman

Odpovědět
Avatar uživatele

@Roman:
Ahoj Romane, gratuluji k výhře. Dle tvého čísla si myslim, ze bys mohl jít na řadu někdy březen nebo duben 2015. Pokud projdeš celým kolečkem a získáš imigrační vízum do pasu, tak musíš do USA odjet do 6 měsíců od data pohovoru. Po vstupu do USA ti přijde zelena karta. Avšak pokud ji budeš mít, můžeš být mimo USA max. 1 rok. Připadne další rok na základě speciálního povoleni.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Roman:
Teď jsi určitě potěšil spoustu lidí. Byl jsi vybrán, kartu možná získáš, ale vlastně ji nepotřebuješ, možná výhledově v budoucnu, třeba za 5 let.

Odpovědět

@Roman:
Romane, podle čisla by jsi mohl přijít na řadu asi na jaře příšti rok. Některé roky to bylo rychlejši. Ale myslím, že podle toho co píšeš tohle asi neni pro tebe tak důležité! Spíš se včas rozmysli, jestli do toho procesu vůbec půjdeš!! Protože podle toho co píšeš jsi zkusil něco jen tak…O tom loterie není! Za prvé stojí to dost peněz a to je jen začátek! Pak peníze za letenku a dalši peníze na pokrytí nákladů na nový život někde v cizině, kde zřejmě nikoho nemáš, kdo by ti pomohl a nebo by jsi u něj mohl bydlet!A začátky v USA- to neni procházka růžovou zahradou! Prošla jsem si tím před rokem, takže vím o čem mluvím! Potřebuješ peníze na depozit za byt, nájem dopředu, na auto( bez toho nemůžeš v USA být), na život než začneš něco vyďelávat! Když přijedeš do usa se zelenou kartou trvá asi měsíc až dva než dostaneš všechny potřebné doklady! Jako je ID ( něco jako naše občanka)GC , SSN A řidičák. Zatím si musíš taky platit pojištění v česku, protože kdyby se něco stalo, tak se nedoplatíš. A pak sehnat ideálně takovou práci, kde ti platí zdravotní pojištení zaměstnavatel( tedy aspoň část).. Taky si musíš začit budovat kreditní historii- to je něco, co v Čr není ale v USA bez toho nic nejde… :( a hodně to komplikuje život. A tak bych mohla pokračovat.

Odpovědět

Ahoj Kristo,
velmi děkuji za reakci. Já samozřejmě nechci pohrdat super výzvou jet pracovat a žít do USA. Jen ta situace u mě je taková, že bych tam velmi rád na pár let vyrazil a pak zase zpátky do ČR. Celý život bych tam určitě trávit nechtěl, ale jinak mám USA opravdu rád. Už jednou jsem tam pracovně (Work & Travel) byl. Ještě se zeptám na jednu důležitou věc. Já jsem učitel a moje žena dokončuje postgraduál v oboru biochemie. Pokud se tam člověk se zelenou kartou usadí, je zde šance, že se uchytí ve svém oboru, či je spíše pravděpodobné, že bude vykonávat nějakou nekvalifikovanou práci, protože na ty kvalifikované chtějí Američané dosazovat Američany? I tohle u nás určitě hraje roli. Děkuji moc za odpověď, tu předchozí i následující.;) Roman

Odpovědět
Avatar uživatele

@Roman:
Původně si psal, že by jsi tam jen až někdy v budoucnu. Takový lidé by neměli vůbec podávat žádost. Dokud si nejsi jistý a opravdu tam nechceš, tak je zabíráš místo těm, kteří tam chtějí.
Jinak odjet tam můžeš, ale nemusíš tam zůstávat napořád. Jsi učitel, co učíš? Zjisti si, jestli je o tvůj obor vůbec zájem. Pokud bude tvá žena dobrá v oboru, tak se tam může uchytit. Tím dobrá, myslím opravdu dobrá. Biochemie je určitě nadějnější než pedagogika. Američané neřeší, jestli tu práci dělá Amík nebo cizinec, jde o to, aby to byl opravdu člověk na svém místě. Samozřejmě že cizinec má těžší práci s tím se prosadit.
Mrkni sem, ať si uděláte představu. Je to sice trochu jiný příklad, drsnější, protože se nejedná o GC z Diversity programu.
http://verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston/23-druhy-rok-zivota-v-usa-zelena-karta.html
A neuškodí si přečíst celý blok, respektive číst o USA a GC
http://verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston/01-pracovni-viza-american-dream.html

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz. V případě že moje účast v loterii i následující pohovory budou úspěšné, dostanu do pasu vízum na dobu 6 měsíců. do této doby musím do USA vycestovat. Jak tedy dostanu zelenou kartu nebo-li trvalé povolení k pobytu? Popřípadě na jakou dobu se karta uděluje? Omlouvám se pokud je to někde už zodpovězené, ale nemohu to nikde vyčíst. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

omlouvám se. Už to vidím hned jako poslední příspěvky.. :) nějak se mi nezobrazily příspěvky od jmenovce Romana.. :)

Odpovědět

Ahoj Verco,poslala jsem ti email ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamila:
Ahojky Kamilo, zatím mi nic nepřišlo.

Odpovědět

Verunko poslala jsem to jeste jednou,tak snad uz spravne ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamila:
Dej mi na sebe email, napíšu ti. Ještě nic nepřišlo.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Roman: Jen pro shrnutí, jsi učitel, rád by jsi vyučoval ve státech, možná někdy by jsi i jel a možná ani nevíš do jaké loterie ses hlásil. Jak chceš učit američany, když sám nevíš co chceš, jsi normální blázen. Zůstaň tady, tahle země je pro podobné určena, bude ti tu dobře. Pokud by jsi odjel, tak začneš podobnýma hloupostma obtěžovat své okolí a za chvíli by tě někdo kopl do zadku. Srovnej si v hlavě co chceš a hlavně se neúčastni žádné loterie. Jednoduše jsi si řekl při nějakém pěkném večeru který jsi trávil rozjímáním jak by to bylo pěkné žít ve státech a narazil jsi na loterii. Škoda, že není v podmínkách uhrazení nějaké pokuty při nevyužití výhry, potom by takoví v loterii nebyli, ale vlastně byli, ale potom by tady brečeli. Nepřeju ti to a myslím, že nejsem sám. Přeju to lidem co o to opravdu stojí a vědí do čeho jdou, přejí si to tak, že by se pro GC skočili do ohně. Přesně pro takové lidi je loterie určena.

Odpovědět

Souhlasim s Memphisyem…. Romane zamysli se nad sebou

Odpovědět

To snád nemyslíte toto vážne?? 80% ľudí zo Slovenska a z Ciech ktorých vyžrebujú, o ňu vobec nestoja! Beriete možnosť nám ostatným,ktorý už sme v USA legálne ale chceme tu zostať ako permanent resident a vy si len tak zo srandy podáte prihlášku? presne ako tu niekto povedal, mali by sa dávať pokuty zato , že niekto sa nato vykašle. Ked sa niekto hlási do takej vážnej veci, tak by si mal naštudovať čo to obnáša ale nie každý si myslí, že dostanem zelenu kartu a možem si vycestovať aj o 10 rokov . Amerika nieje cirkus, to si len vy asi myslíte. Takže nabuduce vás poprosím neberte šancu tým,ktorý to s USA myslia vážne!

Odpovědět

To Petra
Pokud jsi už v USA legálně, jak jsi psala, tak na co potřebuješ Zelenou kartu? Tu už předpokládám máš nebo jsi už dokonce občanem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva:
Kdyby byla občanem, tak neřeší GC. Předpokládám, že je tam na pracovní povolení, to ti dává možnost být v USA po dobu kontraktu. Pracovní povolení i kontrakt je na dobu určitou a musí se obnovovat. I když se s firmou domluvíš na prodloužení kontraktu, tak se může stát, že ti úřady neprodlouží PP.

Odpovědět

Hoj tak jak jsemzjistil pro ty co to maji protento rok 2015 form 260

Odpovědět

Ahoj tak jak jsemzjistil pro ty co to maji protento rok 2015 form 260

Odpovědět

Ahoj tak jak jsemzjistil pro ty co to maji protento rok 2015 form 260 k dispozici online od 19.5.

Odpovědět

To Franta:

Můj komentář byl sarkasmus.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojky ;)
potrebuji poradit.
Co jste vypisovaly v kolonce dokument type? Ja jsem dala PAS ale nevim co mam vyplnit v kolonce ,, dokument ID,,

Dekuji za radu! ;)

Odpovědět

@Kamila: Vyplnil jsem tam cislo pasu. Mimochodem – bylo nutne tam vyplnoat adresu kam GC poslou?? Mel jsem dojem, ze v drivejsich letech to bylo dobrovolne, ale ted jsem to chapal tak, ze je nutne adresu vyplnit. Musel jsem narychlo sehnat nekoho, ke komu GC zaslou. Jak jste to resili vy?

Odpovědět
Avatar uživatele

Davide,
Diky za odpoved ;) ale nechapu proc tam neni ID number,to bych chapala jako cislo pasu. Prave z toho jsem zmatena.jsem tam napsala pas a pustilo me to dal taky.
JJ,vyplnovala jsem tam adresu kde budu bydlet a a kde poslat green card. Myslim ze bez Toho by te to nepustilo ani dal.
Uz jsi to poslal? Dej pak vedet az budes vedet datum pohovoru. Mas vysoke nebo nizke cislo?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Veronika, chcem sa spytat, zelena karta funguje len pre USA, je mozne zelenu kartu pouzit aj pre Kanadu, alebo funguje nieco podobne ako zelena karta aj pre Kanadau…

Dakujem

Odpovědět
Avatar uživatele

@MartinNY:
Kanada není součástí USA, takže americká GC je tam k ničemu. Kanada nic jako “loterii” nemá. Co jsem tak pochytil, tak je snažší se dostat do Kanady jak do USA.

Odpovědět

Ahoj, já bych se ráda zeptala, jak je to s tou nutností prokázat, že se budu moct uživit následující rok. Samozřejmě je mi jasné, že musím mít něco našetřené. Je nějaký standart, který považují za dostatek? Chtějí třeba už i rovnou sjednanou práci? Nebo jak je to s ubytováním? Musím toto všechno mít sjednané před pohovorem? Možná se ptám hloupě, ale zase, kdo se neptá, nic se nedoví. :)
Děkuju za odpověď a gratuluji k udělení GC. :)

Odpovědět

Dobrý den,
jak jsem pochopila, tak výherce může s sebou vzít také manžela nebo manželku. Funguje to tak i u registrovaného partnerství?
Děkuji

Odpovědět

Dobrý den,
pochopila jsem to tak, že výherce si může s sebou vzít manžela nebo manželku. Platí to také u registrovaného partnerství?
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@G.:
Ne.

Odpovědět

Hm škoda. A nevíte jestli by to šlo tak, že výherce by tam přijel a poté uzavřel tam registrované manželství/manželství s cizincem. Získal by tím občanství ten cizinec? Nebo prostě stejnopohlavní pár nemá šanci se tam dostat pokud teda oba nevyhrají v loterii?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj G. neni to pravda. Registrovani partnere maji jiz stejne moznosti. Note: Same-sex spouses of U.S. citizens and Lawful Permanent Residents (LPRs), along with their minor children, are now eligible for the same immigration benefits as opposite-sex spouses. Diversity Visa applicants may include same-sex spouses in their initial entries or add spouses acquired after their initial registration. Spouses of DV-2014 applicants, even those not included in the initial entry, must apply before September 30, 2014. For further information, please see our FAQ’s. Toto je informace ze stranky travel.state.gov

Odpovědět

Ahoj, já bych se ráda zeptala, jak je to s tou nutností prokázat, že se budu moct uživit následující rok. Samozřejmě je mi jasné, že musím mít něco našetřené. Je nějaký standart, který považují za dostatek? Chtějí třeba už i rovnou sjednanou práci? Nebo jak je to s ubytováním? Musím toto všechno mít sjednané před pohovorem? Možná se ptám hloupě, ale zase, kdo se neptá, nic se nedoví. :)
Přibyla mu heště jedna otázka. Manžel je Brazilec a jak jsem tak koukala, v Brazílii tato loterie neprobíhá kvůli velkému počtu imigrantů. Pokud ovšem o kartu zažádám já, dostane ji také, jako můj manžel?

Děkuju za odpověď a gratuluji k udělení GC. :)

Julie

Odpovědět

Dobrý den,

jakou jste zvolili ve Form 260 odpověď u otázky na očkování? Dík za info.

Kamil

Odpovědět

Jak je to s tou odpovedi na ockovani diky

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Kamile a Tomáši, a jakou tam mate otázku na to očkováni?

Odpovědět

Je tam otazka zda ma clovek dokumentaci k ockovani vzhledem k podminkam zakona us

Odpovědět

Je tam otázka: Do you have documentation to establish that you have received vaccinations in accordance with U.S. law?

Kamil

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamil:
Bohužel jsme tam takovou otázku neměli. Já osobně bych tam napsala ano, jelikož i kdybys to potřebné nemel, na očkuje ti to ten doktor na lékařské prohlídce.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamil:
@tomas:
Jak píše Veronika, to povinné očkování, pokud ho nemáte, dostanete na prohlídce. A k tomu bych, možná pro jistotu, dodal ověřenou kopii očkovacího průkazu. Ten navíc na prohlídce ukazujete, takže o něm bude i záznam v dokumentech od tohoto lékaře.
Takže za mě taky odpověď ano. Máte očkovací průkaz, který dokládá očkování.

Odpovědět

Koukal jsem do loňských formulářů a mám pocit že tam toho ctějí tak polovinu co letos. S očkováním jsem uvažoval stejně, a jak říkáte stejně tě bude očkovat doktor při prohlídce.

K

Odpovědět

Dobrý den,

jak tomu mám rozumět.? Výše je uvedené, že veškeré dokumenty musí být přeloženy do AJ, ale v instrukcích k dodání těchto dokumentů je:
All documents not in English, or in the official language of the country in which application for a visa is being made, must be accompanied by certified translations. The translation must include a statement signed by the translator that states that the…,
tak tedy pokud to dobře překládám tak pokud dokumenty nejsou v AJ nebo v jazyce státu kde byla žádost podána, tak mají být opatřeny překladem. Hm tak fčil nevím.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamil:
Já bych si z toho vybral jen to základní a důležité.
All documents … must be accompanied by certified translations.
Nepředpokládám, že je bude zajímat něco v češtině.

Odpovědět

Cauky lidi, Dnes jsem mel ineterview na ambasade a neuspel jsem. Problem byl v tom ze jsem mel prelozene jen maturitni vysvedceni ne kterem nejsou specifikovane leta studia ve tvaru “Tomas ukoncil 14lete stredoskolske vzdelani… lalala” Prelozene maturitni vysvedceni rekne jenom 4roky studia a to je vse (protoze zakladku jsem delal nekde jinde)… a to oni neuznali.
Chtel jsem se zeptat prosim lidi jak jste dokazovali maturitni vzdelani?
Na praxi kterou mam v UK 8let v zadanem oboru proste kaslali.

Moooc dekuji
–t

Odpovědět

Tomasi to je mi lito!!! jsi me teda zmatl, prece tam pisou ze chteji maturitni vysvedceni a nikde jsem necetla ze potrebuji I vsechna vysvedceni ze zakladky,jelikoz prece nebudes prekladat vsechny vysvedceni( to bych se nedoplatila) a zadny jiny papir o tom ze jsi 15let studoval nedostanes ne? Nejak tomu nerozumim.
Jinak muzes nam vsem tady pops at a priblizit jak pohovor probihal?

Dekuji!

Odpovědět

.. jo a taky se me ptali jestli mam adresu v USA .. rikam ze nemam.. tak na me koukala.. no ja ji rikam ze si prece nebudu zarizovat adresu v US kdyz nevim jestli dostanu GC. …a ona zase na me jako ze az budu dodatecne davat to prelozeny vzdelani, ze bych jim tu adresu mel na druhy pokus dat .. ..no blbakov .. no kdo chce z blbakova do blbakova tak musi projit poradnym masomlejnem..

Taky jsem videl nahore se lidi ptali ze jako nevi kdy jako pujdou na to interview.
Bud si brnknout do Statu nez se ptat na forech, protoze tahle informace je dostupna normalne. Ptaji se na cislo 2015EU00022xxx.
Nejjednoduzsi zpusob je jit na stranku http://travel.state.gov/content/visas/english/law-and-policy/bulletin.html

..a porovnat Visa bulletins z predeslych let a trosku to zprumerovat(ty informace jsou na tech pdfkach vetsinou dole v tabulce).. ony jsou zhruba stejny rok od roku +- 5000 lidi za mesic ..na tech bulletins uvidis kterej mesic jdou zhruba 22000.. taky tam funguje mail servis .. tak se je tomu dobry upsat pak dostanes kazdy mesic kolem 15ho automated email ze jako treba berou tento mesic cisle mezi 13000-16400(treba).. pokud si nejses jisty brnkni do US Kentucky .. tam ti to ten vzdaleny, unaveny.. sto padesati kilovy hlas vysvetli..

Odpovědět

Tomasi ty jsi teda neprisel ted ale muzes try doklady dodat pozdej,pokud jsem to pochopila spravne? Co teda budes dokladat?
Jinak ohledne toho ubytovani v US,jsem myslela ze te to bez vyplneni nepusti dale. Ja teda adresu mam,tak je to v klidu ;) ale to vzdelani….. co teda musim vsechno MIT?

Muzes nam popsat ten pohovor prosim? Myslim ze vsechny kdo to vyrizuje by to kazdeho zajimalo ;)

Jeste jednou diky ;)

Odpovědět

Cauky, no vsechny vysvedceni asi prelozeny nechteji, ale je fakt ze maturitni vysveceni prokazuje jen 4 roky .. ona ta zenska byla zmatena .. myslela ze to je jenom nejaky kurz I kdyz to bylo prelozeny jako college. Udelam to tak ze necham prelozit vysveceni z 8cky a jeste posledni vysveceni ze stredni. Oba dokumenty budou mit jeste doprovodni document ktery taky reknou ze jsem uspesne ukoncil 8mi lete zakladni a 4ri roky stredni. Maturita je tak zvany ‘leaving certificate’ a nevypadalo ze to melo nejakou vahu, protoze to vlasne vytrzeny z kontextu celyho studia.

Odpovědět

OK,super,tak na to nesmim zapomenout ;) na co se te vsechno ptaly?

Odpovědět

Ahoj, chtěla jse se zeptat, to povolení platí na půl roku a pak si to můžeš prodloužit nebo jak to je? Díky M.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Miska:
Jestli se nepletu, tak po úspěšném projití pohovorem dostaneš vízum na které musíš do půl roku od udělení odcestovat do USA a tam si vyřídit GC.

Odpovědět

Zdravim,
nevim, zda to patri primo pod tenhle clanek, ale napisu to sem. Letos jsem byl vybran v loterii a ted uz jen cekam, az budu pozvan na ambasadu k pohovoru. Podle cisla by to melo byt koncem letosniho/zacatkem pristiho roku. Temer jiste to ale bude az po uzavreni prihlasek do DV2016. Premyslel jsem nad tim, ze bych se pro sichr prihlasil i do teto loterie, abych mel v pripade neuspechu na pohovoru sanci do dalsiho roku. Je to dobry napad? Nebo je nekde v podminkach napsano, ze toto nelze? Muze mi to z nejakeho duvodu uskodit u pohovoru(i kdyz to asi tezko nekdo zjisti)?
Diky za odpoved.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukas:
To zní dost vychcaně. Myslíš, že pokud neprojdeš u pohovoru pro DV-2015, tak že projde pro DV-2016?

Odpovědět

@Franta: Proc vychcane? Ty vzdy sazis jen na jednu kartu a nemas zalozni plan? Pocitam s tim, ze kdyz se danemu urednikovi znelibim (z jakehokoliv duvodu), tak mi razitko do pasu neda ani kdybych se na hlavu stavel. Tak jako vsude, i tady imho zalezi nejen na me, ale i na tom, na jakeho cloveka za prepazkou narazim. Nic vychcaneho v tom nevidim.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kdy bude opět možné hrát o zelenou kartu. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@aurisinka:
Asi jako vždy, na podzim. Hlídej si web. Až bude vypsán nový ročník, tak se tu určitě objeví info.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Veroniko,

v první řadě bych Vám chtěla pogratulovat k výhře a úspěšnému získání GC.
Jelikož letos budu přihlášku dávat poprvé, nerada bych něco vyplnila špatně a chtěla bych se zeptat někoho kdo již uspěl.
Zadávala jste své přijmení a další údaje jako adresu atd. s diakritikou ?
Předem děkuji
Daniela

Odpovědět

@Daniela:
Cela prihlaska se vyplnuje bez diakritiky. S diakritikou ti ani nepujde odeslat. Zahlasi to neco ve stylu se jsou obsazeny nepovolene znaky. Nebo tak to aspon pred par lety bylo.
Jinak hodne stesti, ja uz to zkousim osm let a porad nic. Ale kdo nehraje, nevyhraje.

Odpovědět

@aurisinka:
Registrace pro rocnik DV-2016 bude otevrena od pulnoci 1. rijna 2014 (EDT) do pulnoci 3. listopadu 2014 (EST)

Odpovědět

ahojte,

s priatelom si chceme podat prihlasku do loterie, prvykrat. A chcela by som sa opytat ohladom vzdelania a prace. Je lepsie uviest zamestnanie alebo studium? Mame skoncenu strednu s maturitou, ale mame uz aj nejake pracovne skusenosti… Alebo je prvorade studium? Dakujem pekne vopred, pekny den. :)

Odpovědět

@Nataly:
Do prihlasky se uvadi pouze nejvyssi dosazene vzdelani, ve vasem pripade “High School degree”.
Toto vzdelani vam pro kvalifikaci staci, pracovni zkusenosti nemusite dokazovat.

Odpovědět

Ahojte všichni,
mám dotaz, sice je to hodně nepravděpodobné, ale stát se může cokoliv :)
S přítelkyní letíme na konci listopadu do USA za známými pracovat a přítelkyně je ještě mladá a nemá dodělanou střední, já již mám i maturitu a pracovala jsem. Můj dotaz zní:
Budeme v USA od listopadu tohoto roku, já požádám o zelenou kartu a třeba ji vyhraji, [ říkám třeba :D je to jen otázka, tak popřípadě nebuďte škaredí, jen se ptám :) ] no a budu v USA déle jak tři měsíce, dá se karta získat i když překročím povolený pobyt 3 měsíců? Dá se jít i na ambasádu v USA nebo nárok na získání mám nulový, protože jsem překročila ty tři měsíce?

A mám ještě jeden dotaz, kdyby bylo štěstí na mé straně a vše by šlo [což jsi myslím, že nepůjde, ale když se nezeptám, nezjistím nic :)] tak do doby než bych šla na ambasádu do USA tak by jsme se s partnerkou mohly registrovat v USA i když už by jsme tam byly nelegálně? A nebo dá se prodloužit ESTA o další tři měsíce?

Díky za odpovědi :)

Odpovědět

@Didiiii:
O zelenou kartu s nejde jen tak pozadat. Existuje jen nekolik malo zpusobu, jak ji ziskat a jedna se o zdlouhavy a financne narocny proces. Vizova loterie je jeden z nejjednodussich a nejlevnejsich zpusobu, ale potrebujes splnit vsechny pozadavky a mit take ohromne stesti. Pokud budes nahodou vylosovana, ale budes v USA nelegalne, bude tvuj pripad s nejvetsi pravdepodobnosti stejne zamitnut. Vice o zpusobech ziskami zelene karty je na strankach US CIS: https://www.uscis.gov/greencard
Pobyt v USA na ESTA muze byt maximalne tri mesice a nejde prodlouzit. Zkus si procist clanky a komentare v tematu o ESTA.

Odpovědět

Ahoj,
mám takový speciální dotaz. Byla jsem s manželem vybrána v loterii a rádi bychom do USA vycestovali. Žádali jsme pro nás dva a našeho malého potomka. Přihodila se nám však další super věc a to, že čekáme další miminko. Chtěla bych se zeptat, zda tedy zelená karta bude platit i pro naše druhé dítě, když jsme žádali jen pro tři členy rodiny.

Děkuji a držím pěsti všem v dalším kole.

Zdeňka

Odpovědět
Avatar uživatele

Předpokládám, že ano. Těžko si představit, že prcka budete muset nechat tady.

Ale spíš se ptejte na ambasádě.

Odpovědět

Zdravim,

rada bych se zeptala zda je tu nekdo kdo byl letos vybran a uz byl od zari na pohovoru a ktery dopadl dobre, dostal nejakou informaci, ze uz to ma 100%.

Dekuji moc!

Verca

Odpovědět

@Zdeňka:
Samozrejme, ze to bude platit i pro nastavajiciho potomka. Trochu ale zalezi, kdy se vam to narodi a kdy budete mit pohovor. Pokud je vase cislo vetsi jak 40,000, tak se pohovoru mozna ani nedockate.
Pokud se narodi pred pohovorem, tak staci kontaktovat KCC, poslat jim kopii rodneho listu a bude do vaseho pripadu pridan.
Pokud se narodi po pohovoru, ale pred cestou do USA, pak staci kontaktovat ambasadu a bude mu vyrizeno vizum take. Musi mit ale vlastni pas.
Pokud se narodi po prijezdu do USA, stane se automaticky obcan.

Odpovědět

@Verca:
Ambasada v Praze je jedna s minimalnim poctem zamitnutych viz. V minulem rocniku nebulo zamitnuto zadne vizum. Takze pokud uz jdete na pohovor a mate v poradku pozadovane dokumenty, tak bude vizum urcite vydano.

Odpovědět

Muj kluk se narodil tady v USA, tak je automaticky americkym obcanem. Ja vyhral zelenou kartu uz pred dlouhoud dobou, nekdy okolo 2002. Akorat is pamatuju, ze kdyz me dali na ambasade ty papiry, tak se mi to doma roztrhlo, a musel jsem jet do Prahy jeste jednou skemrat aby me to predelali.
A co jsem tady cetl otazku Romana ze 7.5.2014 – jo to jsem taky delal – jen sem priletet, dostat kartu a zase odletet. A pristi rok zase. Ale kdyz jsem se konecne rozhodnul pristehovat, tak sem se malem nedostal pres celnici. Rekli mi ze tohle je naposledy ale nakonec me nechali projit. A uz jsem tu zustal.

Odpovědět

Ahoj, myslíte, že je potřeba překládat i podobný (http://www.jklimek.cz/files/diplom-arch.jpg) dvojjazyčný diplom, který vydává VUT v Brně?

Odpovědět

To nevylosovali málo lidí! To počítače měly při prvním losování chybovost a losovaly jen ty, co se přihlásily do loterie jako první. Proto se losování opakovalo a ti první, kteří chudáci už zaplatili různé poplatky a třeba i opustili práci ve vidině emigrace do USA, nedostali žádnou kompenzaci.
Přesně jsem to sledovala a můj manžel Green Card vyhrál v tom opravném losování. Ale kvůli malým dětem jsme se “USA” vzdali, čehož teď litujem.

Odpovědět

@Libi:
Neni potreba ho prekladat, jiz je take v anglictine.

Odpovědět

@Marta:
Jednalo se o rocnik DV-2012. Spousta lidi ani nevedela, ze nejake druhe losovani probehlo a znovu si nezkontrolovali vysledky.

Odpovědět

Ahojte,
neviete mi poradiť niekto, kto podával GC do 3.11.2014?Podali sme GC a v 5 alebo 6 otázke sa pýtali: kde momentálne bývate?Momentálne žijeme v Kanade tak som uviedla “Kanada”. Ale stále čítam okolo GC a na niektorej US stránke som zachytila popis vyplnenia žiadosti DV na GC, že by tam malo byť uvedené obviklé miesto vášho rodiska.
Tak teraz ma to dostalo.
Ahojte ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marta:
Myslis prihlasku do loterie o GC? Tam se uvadi jak misto narozeni, tak i kde momentalne zijes.
V bude 4 a 5 se uvadi mesto a zeme narozeni. V bode 9 se uvadi zeme, kde momentalne zijes.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj lidičky,
opět jsem tu s dotazem. Ráda bych vám všem poděkovala za informace ohledně ještě nenarozeného potomka.;) Snad bude tedy vše OK. Vyplňuji elektronickou DS-260 a oni se mě ptají, jaká je moje “Permanent Address” (Please provide the following information on where you intend to live after arrival in the United States). A já samozřejmě žádnou nemám, protože ještě nevím, kam se přesně vrtneme. Na tuto adresu by měla být zelená karta zaslána. Aby mě to pustilo dál, tak jsem zadala adresu ambasády ve Washington, D.C. Než to ale odešlu, chtěla bych tam dát něco obhajitelnějšího. Můžete mi poradit, jak jste to řešili vy?

Mnohokrát děkuji za rady,
Zdeňka

Odpovědět

@Zdeňka:
Adresa v USA neni v tuto fazi moc dulezita, u stareho formulare nemusela byt uvedena. Myslim, ze ji nemusis uvadet ani v novem formulari. Pokud u otazky “Do you have an address in the United States where you intend to live?” zaskrtnes “No”. Tak me to aspon pripada, kdyz se koukam do DS-260 Sample.
Idealni by bylo, kdyby jste meli v USA znameho, kamarada ci pribuzneho. Adresu v USA muzes zmenit u pohovoru na ambasade a pozdeji i pri prvnim vstupu do USA.

Odpovědět

ahoj Veroniko,

chtela bych se zeptat zda nevis nejake informace o losovani zelene karty na rok 2016 (DV-2016).
Zaslali jsme s pritelem prihlasku 3.10.2014, prvni vylosovani bude tedy 5.5.2015. Losuji se vsichni vyherci najednou a nebo je to rozdelene do regionu podle statu?
Psala jsi v clanku, ze vizum do pasu dostanes na 6 mesicu, nez uplyne tato doba, musis USA zas opustit? Po jake dobe dostanes zelenou kartu, abys mohla zit v USA natrvalo?
Rada bych se toho dozedela vice, pokud by to slo.
Pripadne pis na email: manter@seznam.cz

Dekuji moc
Tereza

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tereza:

Na většinu otázek už tu odpovědi jsou.

V květnu 2015 budou celkové výsledky pro DV-2016 – vyhlášení vybraných, všech najednou. Jen jednou bylo další podzimní dolosování. Pak se postupně řeší jednotlivý uchazeči podle přiděleného čísla.

To vízum na 6 měsíců, je na to, aby ses do USA během té doby dostavila (s platnou lékařskou prohlídkou) a vyřídila si GC.

Pokud si budeš GC pravidelně prodlužovat (je na 10 let), tak můžeš v USA zůstat, jak dlouho budeš chtít.

Odpovědět

Diky Franto za odpoved..

jeste jedna otazka, formulare pro zaslani do Kentacky jsou DS – 230 a DS – 122? nebo se to nejak zmenilo?

Dekuji

Tereza

Odpovědět

@Tereza: Dovolim si odpovedet ja. Do Kentucky se nove (od DV-2015) odesila pouze formular DS-260, ktery se navic neodesila klasickou postou, ale elektronicky. Veskere info s timto spojene bys nasla v dopise, ktery oznamuje, zes byla v loterii vybrana do dalsiho kola.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.