Levné letenky do USA: Cena, kdy rezervovat a další rady jak ušetřit

Levné letenky do USA můžete v extrémním případě koupit již za 5 000 Kč včetně všech poplatků za cestu tam i zpět. Stačí mít štěstí, znát pár zlatých pravidel a rychle reagovat. Ušetřit za letenky do USA můžete po přečtení článku až tisíce korun.

Levné letenky do USA

Nejlevnější letenky do USA

Cena letenky do USA je mimořádně proměnlivá. Odvíjí se od poptávky, sezóny, cen paliva, konkurence, letištních poplatků a desítek dalších faktorů. Akční ceny letenek berte jako orientační, velmi rychle se mění oběma směry.

DestinacePřímé letyAkční cenaAktuální cena
BostonFrankfurt, Mnichov…do 12 500 Kč
DallasFrankfurt, Londýn, Paříž…do 15 500 Kč
DenverFrankfurt, Mnichov…do 16 000 Kč
HoustonFranfkurt, Mnichov, Paříž…do 15 500 Kč
ChicagoBerlín, Mnichov, Vídeň…do 13 500 Kč
Las VegasFrankfurt, Mnichov…do 14 500 Kč
Los AngelesFrankfurt, Mnichov…do 14 000 Kč
MiamiBerlín, Varšava, Vídeň…do 14 000 Kč
New YorkPraha, Vídeň, Berlín…do 12 500 Kč
OrlandoFrankfurt, Kodaň, Londýn…do 14 000 Kč
San FranciscoCurych, Frankfurt, Mnichov…do 14 000 Kč
SeattleAmsterdam, Mnichov…do 15 500 Kč
WashingtonFrankfurt, Mnichov, Vídeň…do 13 500 Kč

Jak a kde koupit levné letenky do USA

 • Kde koupit levné letenky do USA
  Letenky do USA prodává on-line Pelikán, Invia, Student Agency, Letuška a weby jednotlivých aerolinek. Většinou všichni prodávají stejné letenky, protože mají přístup do těch samých ceníků. Cena letenky se liší jen o stokoruny, což je způsobeno rozdílným poplatkem za vystavení.
 • Kdy koupit nejlevnější letenky do USA
  Nejnižší ceny bývají dva až tři měsíce před odletem. Cena letenek do Ameriky roste až o 50 % během hlavní sezóny – od června do září, přes Vánoce a Nový rok. V tomto období do USA cestuje velké množství lidí a aerolinky nemají důvod prodávat letenky zbytečně lacině.
 • Sledujte aktuální akční letenky do USA
  Speciální nabídky mívají všechny aerolinky, časté jsou akční letenky do New Yorku, Los Angeles nebo Miami. Jde buď o last minute letenky s odletem v řádu týdnů, nebo o běžné akce až na 10 měsíců dopředu.
 • Letenky do USA s odletem z Německa, Vídně a dalších zemí
  Chcete-li koupit letenky do USA levně, musíte počítat s odlety z ciziny. V úvahu berte Vídeň, Budapešť, Berlín, Mnichov, Krakov a Varšavu. Velmi levné letenky do Los Angeles, Las Vegas, New Yorku nebo na Floridu mají aerolinky Norwegian, odlétá se však ze Skandinávie.
 • Chybné tarify u letenek
  Občas se objeví třeba extrémně levné letenky do New Yorku za 5 000 Kč. Příčinou je chybný tarif, nesprávný výpočet tax, špatně nahraný ceník nebo jiná chyba. Říká se jim error fare letenky. Letecká společnost je i po zaplacení může, ale také nemusí zneplatnit.
 • Jak vyzrát na jednosměrné letenky
  Jednosměrná letenka do USA je téměř u všech aerolinek výrazně dražší než obousměrná. Dokonce se vyplatí koupit zpáteční letenku a cestu zpět nechat propadnout, jakkoliv to zní nelogicky. Výjimkou z tohoto pravidla je společnost Norwegian, která nabízí i levné jednosměrné letenky.
 • Kdo létá do USA?
  Do USA z Evropy létají desítky aerolinek včetně společností Delta, British Airways, Austrian Airlines, KLM, Air France, Air Berlin, Swiss Air Lines, LOT Polish Airlines, Turkish Airlines, Norwegian, Aeroflot, Aer Lingus, Alitalia, Iberia, TAP Portugal, Ukraine International Airlines nebo Lufthansa.
 • Jak se stanovují ceny letenek?
  Cenu letenky tvoří základní tarif (fare), poplatky a taxy (palivový příplatek YR, odletová taxa…) a poplatek za vystavení letenky.
  Aerolinky mají v ceníku u jedné trasy běžně až desítky různých tarifů pro ekonomické, obchodní i první třídy. Např. u New Yorku může být nejnižší fare jen 500 Kč, další jsou odstupňovány třeba po tisícikorunách až na nejdražší tarif za stovky tisíc korun.
  Dle aktuální poptávky a vytíženosti aerolinky průběžně upravují počet míst pro každý let a každou sazbu. Taxy jsou vždy stejně vysoké pro všechny tarify i cestovní třídy.

Na co si dát pozor u levných letenek do USA

 • Akční letenky do USA se prodávají v omezeném počtu
  Letecké společnosti mají na akčních letenkách minimální zisk. Do prodeje jich obvykle dávají jen nižší počet na omezený výběr termínů. Jakmile narazíte na letenky do Spojených států za zajímavou cenu, na nic nečekejte a rezervujte. Za pár minut může být po letence.
 • Letenku je nutné rychle zaplatit
  Častá bývá u akčních letenek podmínka buď okamžité úhrady, nebo do platby půlnoci téhož dne. U běžných letenek je lhůta několikadenní.
 • Storno letenky bez vrácení peněz
  Při zrušení akční letenky se peníze nevracejí. Nehraje přitom roli, jestli letenku vystavil Pelikán, Student Agency, Letuška nebo ČSA. Důvodem je snaha odlišit levnější akční a dražší letenku. Ochránit vás může pojištění letenky, dobře si však pročtěte smluvní podmínky a výluky.
 • Nízká cena letenky kompenzuje nepříjemné přestupy
  Přímé lety bez mezipřistání bývají obvykle dražší, cestující si připlácí za pohodlí. Naopak levné letenky do USA bývají znevýhodněny až dvěma přestupy a dlouhým čekáním na letištích, občas dokonce přes noc.
 • K letům ze zahraničí přičtěte vícenáklady
  Třeba přímé lety z Německa do Chicaga pořídíte za 8 000 Kč, jenže u ceny letenky do nekončí. Připočíst je třeba jízdenku do Berlína nebo benzín, poplatek za parkování a navíc to nepohodlí při cestě na vzdálené letiště. Při koupi letenky všechny tyto vícenáklady pečlivě zvažujte.
 • Cena letenky do USA nemusí zahrnovat občerstvení a zavazadla
  Trendem posledních let je nabízet nejlevnější letenky bez občerstvení a odbavených zavazadel. Setkat se s tím můžete u tarifu LowFare od Norwegian Air Shuttle, jež levně létá do Kalifornie, New Yorku, Las Vegas, Bostonu a na Floridu.
 • Před odletem do USA a po příletu do ČR mějte den rezervu
  Pracujícím čtenářům doporučuji nechat si před odletem jednodenní a po návratu dvoudenní rezervu. Pomůže vám srovnat se s časovým posunem.

Nejčastější dotazy

 • Nabízí v roce 2017 někdo přímý let Praha – New York?
  Bez mezipřistání bude z Prahy do New Yorku létat společnost Delta Air Lines od května do října 2017.
 • Kde koupit vnitrostátní letenky po USA
  Rezervovat v češtině si je můžete na Pelikánovi. Pro levné vnitrostátní lety po USA se mi rovněž osvědčily low-cost aerolinky Southwest, jako jediné nabízejí 2 ks odbavených zavazadel do 22 kg v ceně letenky.
 • …a co dál?
  Zabalte si zavazadla, americké úřady doporučují kufry s TSA zámkem. Na letišti se odbavte a leťte do Ameriky. Pohovor s imigračním úředníkem absolvujete až v USA.

Jaké jsou vaše zkušenosti s levnými letenkami do USA? Napište nám do diskuze.

Diskuze k článku (434 komentářů)

Tinka (20)
24.4.2015
19:17

@Franta, ďakujem :) super tak ty si nalietal veľa, a aké si mal lety , myslim pobyt na palube počas letu ? mal si nejaku neprijemnu skúsenosť čo sa týka tvrdeho pristátia, turbulencie , bojím sa letieť cez oceán …. Ja chystám let až v polke července, a to z londýna, aj dnes som pozerala na norwegian, ma fajn cenu už aj s pripočitaním batožiny , len 67 €, a british je o 200 € drahši, tak uvidím , ako sa ceny pohnú za mesiac. Myslíš, že mi stačí kupit letenku na konci kvetna pre let 1/2 července ?

Odpovědět
Tinka (20)
25.4.2015
9:42

Dobrý deň,

este by som sa chcela opytať ku zvacemu dopisu..
Zvací dopis musí byť zaslaný poštou z USA ?
Alebo stačí ak mi ho osoba u ktorej budem pobývať zašle emailom ?

ďakujem za radu.

Odpovědět
Franta (3837)
26.4.2015
22:50

@Tinka:

Lety jsem měl vždy v klidu, žádné problémy ani turbolence.
Letenky kupuji cca měsíc předem. Stále sleduji cenu, a když mám pocit, že už začíná stoupat, tak koupím. Ale může se stát, že dobrá cena bude i 14 dní před odletem. Ale zbytečně bych neotálel, aby pak letenka vůbec byla.

Zvací dopis by měl stačit poslaný mailem. Ideálně ať je tam i telefon na dotyčného.

Odpovědět
Tinka (20)
27.4.2015
7:04

@Franta: Diki Franta, si výborny rádca… S tebou cestovať by bola malina. Pekný deň

Odpovědět
Franta (3837)
27.4.2015
12:37

@Tinka:
Pošli fotku v plavkách ;-)

Odpovědět
Tinka (20)
28.4.2015
8:01

Franta@: haha :)) pobavil si ma, pošli fotku ty v plavkách :)

Odpovědět
Pavla (3)
5.5.2015
11:11

Ahoj, plánujeme cestu do USA a chtěla bych se zeptat, jestli existuje možnost zakoupení letenky, kdy doletím např. do LA a vracet se budu z NY? Musím koupit dvě letenky zlvášť, nebo existuje možnost jedné letenky? Díky!

Odpovědět
Katerina (8)
5.5.2015
11:34

nemusite, ve vyhledavaci si zaskrtnete multiple destinations

Odpovědět
Katerina (8)
5.5.2015
11:34

@Katerina:
Treba expedia.com nebo Kayak.com

Odpovědět
Petr Novák (2524)
5.5.2015
11:36

Ahoj, ano, říká se jim “open jaw letenky”. Kupují se jako jedna letenka, jen se prostě vracíš z jiného města. Třeba na Pelikánovi stačí ve formuláři zaškrtnout “Návrat z jiného města”.

Odpovědět
Franta (3837)
5.5.2015
17:36

Můžete zkusit i https://cz.skypicker.com/
https://www.stream.cz/slavni-neznami/10005567-oliver-dlouhy-zakladatel-svetove-uspesneho-vyhledavace-letenek#nejnovejsi

Co jsem namátkou koukal, tak to nachází spíše nesmyslně vysoké ceny oproti “zaběhlým vyhledavačům. Asi tam každý nenajde, to co hledá, ale někomu by to mohlo pomoci.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
5.5.2015
17:48

Franto, mám stejné zkušenosti.

Odpovědět
pavel (1)
26.8.2015
13:38

Ahoj kde najdu typy na letenky Bussiness ?? vsude se pise o levnych letenkach ale mne spis zajima pohodli a komport diky

Odpovědět
Franta (3837)
26.8.2015
14:48

Tam co na ty levné. Jen změníš v nastavení turistická/economy na první třída/business.

Odpovědět
Iveta (4)
28.8.2015
20:26

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Do USA letím už v září a máme letenku 12. tam a zpáteční 26.9. Může se ale stát, že nám padne ubytování u známého, a tím pádem bych jela za prvé sama, a za druhé bych musela zainvestovat do hotelu, čímž by se mi celá cesta prodražila, a tím pádem bych musela svou cestu zkrátit pouze na cca 6 dní. Na serveru gotogate.com, přes který jsem kupovala letenku, mi na změnu termínu letenky odepsali, že změna jde, ale za cenu přesahující 7 tisíc, a navíc per ticket (tzn. když přestupujeme v Londýně, budeme mít 2 tickets = 2×7 tisíc? Letenka byla kupována najednou, tak by snad neměla být). Vyplatí se víc tuto předchozí letenku (pouze zpáteční let) nějak stornovat a koupit si jinou – novou? A jde tato změna event. zařídit až na letišti při letu tam ještě v Praze? Říct jim něco v tom smyslu: mám i zpáteční letenku, ale zpáteční let si nechám propadnout a koupím si hned na místě jinou? Jde to tak udělat, nebo co byste mi poradili? Letím takhle poprvé a nikdy jsem změnu termínu letu nemusela řešit. Děkuji

Odpovědět
zuzanka (8)
30.8.2015
12:43

Syn chce letet do Los Angeles,vybrali jsme let pres Moskvu Serementevo,ma tam prestup a cekani asi 8 hod.Musi mit vizum kdyz bude jenom prestupovat? Dekuji za odpoved

Odpovědět
Petr Novák (2524)
31.8.2015
22:46

Dobrý den, pokud doba pobytu v tranzitní zóně v Moskvě nepřekročí 24 hodin, tranzitní vízum není třeba. Takže si ho syn vyřizovat nemusí. Nesmí ale opustit tranzitní zónu – do Moskvy se nepodívá.

Pokud bude měnit terminál, vízum bude potřeba. Dobře je to popsané třeba tady.

Odpovědět
Franta (3837)
20.9.2015
19:35

FB soutěž o letenky od KLM
https://www.facebook.com/KLM.Czech

Odpovědět
Franta (3837)
30.9.2015
12:56

Iberia (+ American Airlines) má výhodné letenky do San Francisca
Říjen/listopad 2015 – 12.390,- https://www.pelikan.cz/cz/calendars/list/2878
Prosinec 2015 – duben 2016 – 12.290,- https://www.pelikan.cz/cz/calendars/list/2879

Odpovědět
Tonda (11)
2.10.2015
15:23

Pozor na letenky koupené přes zprostředkovatele jako letuška, pelikán, apod. V případě, že budete chtít z nějakého důvodu přebookovat let zpět, není to možné, protože zástupce aerolinek na letišti není schopen dohledat za kolik byla letenka zprostředkovateli prodána a jak má spočítat rozdíl v ceně letenek. Odkáže vás na zprostředkovatele, což znamená mailovou komunikaci mezi ním a leteckou společností a není to otázka hodin ale dnů…

Odpovědět
Jiří (1)
5.1.2016
10:30

Zdravím, chceme za měsíc, cca 5.2.2016 letět do Memphisu. Z toho, co jsem četl, je vhodné mít i zpáteční letenku, aby nebyl problém na imigračním. Chceme se vracet zhruba někdy na konci dubna.

Jak to udělat co nejlevněji? A hlavně, jak se to pak dělá, musím někam zavolat a změnit si datum zpátečního letu? Jde to vůbec posunout o ty 2-3 měsíce? A kde to vyřešit co nejlevněji? Letíme ve dvou.

Odpovědět
Franta (3837)
5.1.2016
21:51

@Jiří:
Zpáteční letenka není vhodná, ona je v případě cestování na ESTA přímo nutná, je to jedna z podmínek. Nejlevnější letenky jsou ty nevratné a nepřebookovatelné. Ale ty jsou ideální, pokud máte pevná data cesty. Jinak se dá většina letenek přebookovat za poplatek. Pobyt na ESTA je max 90 dní, ale je na imigračním na kolik vám to dá. Většinou je to na těch 90, ale může se stát, že to dá i na méně, na datum podle letenky, to by vám pak mohlo zkomplikovat ono posunutí návratu.
Základem co nejlevnější cesty je pečlivá příprava, co nejdetailnější plánování a vypiplaný itinerář. Sledujte weby s letenkami, půjčovny…

Odpovědět
Lenka (1)
2.2.2016
12:05

Dobrý den, je možné si koupit letenku z Wash. do Nebrasky ještě před tím než budeme mít letenky do USA?

Odpovědět

@Jiří: Měnit letenku, čas i místo je komplikované a stojí to nejmíň 100 dollarů. Rozhodně je lepší trochu plánovat a najít velmi přibližné datum. Chápu že to je dost těžké, pokud jsi v USA ještě nikdy nebyl a nevíš, co tě čeká, ale vyplatí se to

Odpovědět
Petr Novák (2524)
8.2.2016
13:03

@Lenka: Ano, je to možné.

Odpovědět
Radka (7)
21.2.2016
4:55

@Franta:
Ach.ach.Za to teď momentálně do San Franciska žádné levné letenky nejsou.
Chtěla jsem se letět podívat za vnučkou ,kterou znám jenom ze skype.Klidně bych letěla i z Mnichova.Neporadí někdo ?

Odpovědět
Franta (3837)
21.2.2016
11:35

@Radka:
Sleduj weby a čekej na dobrou cenu. Pak si pořádně přečti podmínky, někdy tam bývá háček, a můžeš leteť.
Někdy stačí naplánovat lety na střed týdne a hned je cena o něco menší.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
21.2.2016
12:42

Do San Francisca mívají levné letenky Turkish Airlines. Čas od času jdou pořídit za 15 tisíc korun s odletem z Prahy/Vídně.

Odpovědět
Radka (7)
21.2.2016
17:57

@Petr Novák: Díky.Mám nastaveno sledování.Vím ,že loni byly levné na říjnové lety.Tak budu hlídat.Jenom se trošku bojím přes Istambul.

Odpovědět
Radka (7)
21.2.2016
17:58

@Franta: Děkuju.Zadala jsem si odlety ve všední dny.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
21.2.2016
19:33

@Radka: Ty obavy jsou naprosto zbytečné. Teď v lednu jsem letěl s Turkish Airlines do Tokia – právě přes Istanbul – a byl to jeden z těch nejlepších letů.
Letiště v Istanbulu sice žádná sláva, ale člověk tam stráví jen pár hodin. Projde si letiště, dá si kávu a hned zase letí.
Servis na palubě byl o třídu lepší než třeba u Air France nebo British Airways. Lepší jídlo, lepší výběr nápojů a pokud chytnete dobrý spoj, tak i nové letadlo (moje bylo staré 9 měsíců), lepší zábavní systém…
S Turkish Airlines bych klidně letěl znovu. :-)

Odpovědět
Maty (3)
3.3.2016
3:43

Dobrý den, rád bych letěl na jeden měsíc do Peru a poté do Ameriky. Poletím přes Miami, kde musím mít estu a jak se po měsíci vrátím do Miami můžu znova využít 90dnů pobytu nebo už se mi měsíc nebude počítat? Děkuju za odpověd.

Odpovědět
Franta (3837)
3.3.2016
10:18

@Maty:
Peru je Jižní Amerika, takže se opouští severoamerický kontinent. Podle mě ti pak mohou dát 90 dní, ale to vždy záleží na imigračním.

Odpovědět
Jirka (1)
7.3.2016
22:43

Zdravím, s kamarádem máme v plánu letět do NY, v říjnu, na pár dní, chceme se mrknout na semifinále určitého turnaje :) to se hraje 21 a 22. října.

Chceme letět tedy cca 19-23,24.října, aby sme chvíli mrkli i po městě.

Vůbec netuším, jak se pohybují ceny letenek a tedy nevím, čemu věřit…jeden web mi ukáže celkovou cenu za oba včetně poplatká za okolo 25K, druhý web 50K…

Prosím o radu, kde, na jaké stránce tedy věřit cenám???

A druhá věc, koukal jsem na cenu hotelů atd po NY, je to pro nás strašně moc peněz…myslíte, že by šlo, zkusit na netu najít nejlépe nějajké čechy, kteří žijí v NY a zeptat se jich na ubytování na těch pár dní za rozhodně menší peníze než jít někam do hotelu?

A ještě, žádné vízum atd nejspíš potřebovat nebudeme, když máme v plánu, být tam těch pouze pár dní, že?

Děkuji předem za jakokoliv odpověď

Odpovědět
Franta (3837)
7.3.2016
23:45

@Jirka:
Koukal jsem na expedia.com a je to tam 19.-24.10.2016 cca za 500,- USD (12.500,-Kč) za jednoho. Času je zatím dost, tak sledujte weby, třeba narazíte na něco levnějšího.
Ubytování zkuste na airbnb – https://chcidoameriky.cz/navod-na-airbnb-plus-tipy-a-zkusenosti-jak-vybrat-hostitele-a-nenaletet
https://chcidoameriky.cz/levne-ubytovani-v-usa-tipy-triky-a-zkusenosti-jak-na-hotely-a-motely
https://chcidoameriky.cz/tip-na-ubytovani-v-new-yorku-levny-hostel-slusny-hotel-a-neco-extra
Vízum potřeba (snad) nebude, na těch pár dní stačí ESTA. Kdyby vám ji neschválili, tak pak budete muset pro to vízum.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
9.3.2016
10:10

@Jirka:
Ahoj Jirko, do letenek již delší dobu dělám a má se to zhruba takto: Běžná cena za zpáteční letenku Praha – New York pro jednu osobu je mezi 13-14 000 Kč. Nicméně prakticky neustále nabízí některá společnost letenku v akci za 11-12 000 Kč, nicméně letenky nejsou dostupné na kterékoliv termíny. Při odletu ze zahraničí je možné letenku pořídit i za méně než 10 000 Kč, nejlevnější bývá Norwegian.com a AirBerlin.com. Ten má přímé lety z Berlína (tam jezdí levně autobusy Student Agency, takže nemusíš mít strach).

Obecně vzato platí, že nejdražší bývají letenky bez mezipřistání (platíš za komfort), o něco levnější letenky s jedním mezipřistáním a nejlevnější jsou letenky, kdy letíš třeba Praha – Londýn – Oslo – New York a ještě seš v Londýně na letišti přes noc.

Některé speciální nabídky/akční letenky ještě bývají omezeny minimálním počtem nocí, které musíš strávit v destinaci. To znamená, že pokud budeš chtít na místě být třeba jen 3 noci, letenku si nemůžeš koupit. Případně tam musíš být přes víkend. To je kvůli tomu, že na takto krátkou dobu většinou létají obchodní cestující, kteří jsou obvykle ochotní si připlatit, tak jim aerolinky nechtějí prodávat letenky v akci.

Každopádně 25 000 Kč za letenku pro jednoho je příliš… a to nemluvím o 50k.

Ubytování je v New Yorku hodně drahé… můžete zkusit Airbnb, to funguje podobně, jako popisuješ. Ale určitě na to nespoléhej. Případně mrkni na pár tipů na ubytování v New Yorku.

Odpovědět
Martin (2)
28.3.2016
20:15

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda někdo ví kolik se připlácí za kufr (23 kg) New York – Las Vegas (letecká společnost DELTA) ? Na stránkách Delty z toho nejsem moc moudrý. Díky

Odpovědět

@Martin: Zdar, první zavazadlo je za 25 $, druhé za 35 $,

Odpovědět
Martin (2)
1.4.2016
14:48

@Josh:
Díky za odpověď ;-)

Odpovědět
Lucka (1)
11.4.2016
23:01

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jaký máte názor na cestu do NY s Turkish Airlines přes Istanbul. V současné době nabízí právě Turkish Airlines celkem dobré ceny na tento let, akorát mám celkem strach letět právě s přistáním v Istanbulu. Máte někdo zkušenosti z nedávna? A další dotaz, pokud se přestupuje, zavazadla mi doručí až přímo do NY?

Odpovědět
Tereza (4)
15.4.2016
12:15

Ahoj, mám dotaz ohledně letů. Letíme do San Francista (snad) a jedeme až k Yellowstonskému NP. Pokud bychom se nechtěli vracet do SF je možné někde zjistit, kde jsou nejblíže nějaká letiště u Yellowstonu? Díky za odpověď

Odpovědět
Franta (3837)
15.4.2016
14:16

@Tereza:
Asi nejlepší možnost je Salt Lake City. Pak možná taky Denver.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
16.4.2016
10:51

@Tereza: Nejlepší je prý letiště Jackson Hole (IATA kód JAC). Sezónně z něho létají United Exprress do San Francisca. Zajímavé je, že letiště leží přímo v národním parku Grand Teton, takže v ceně máte vyhlídkový let. :)

Odpovědět
Tereza (4)
18.4.2016
12:29

Díky :-) ještě sehnat levnější letenku než za 33 000,- :-D

Odpovědět
Franta (3837)
18.4.2016
13:03

@Tereza:
V sezóně je to drahé. Lepší je asi jaro nebo podzim. Případně hlídat weby kvůli akcím.
2.-16.6. Air France: Praha -> SF / JAC -> Praha 876,-USD -> 21.900,-Kč (1USD – 25Kč)

Odpovědět
Petr Novák (2524)
18.4.2016
23:04

@Tereza: Na letiště Jackson Hole levnější letenku neseženeš. Je hlavní sezóna, plus na něj létá málo společností, takže neexistuje konkurence.
Pokud je to možné, dojeďte autem buď zpátky, nebo do Denveru.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
23.4.2016
17:20

@Lucka:
Ahoj Lucko, jak jsem psal o pár příspěvků výše:
Teď v lednu jsem letěl s Turkish Airlines do Tokia – právě přes Istanbul – a byl to jeden z těch nejlepších letů.
Letiště v Istanbulu sice žádná sláva, ale člověk tam stráví jen pár hodin. Projde si letiště, dá si kávu a hned zase letí.
Servis na palubě byl o třídu lepší než třeba u Air France nebo British Airways. Lepší jídlo, lepší výběr nápojů a pokud chytnete dobrý spoj, tak i nové letadlo (moje bylo staré 9 měsíců), lepší zábavní systém…
S Turkish Airlines bych klidně letěl znovu. :-)

Zavazadla Ti odbaví až do New Yorku.

Odpovědět
Ivan Pavlík (1)
30.5.2016
10:25

Plánuji cestu do El Pasa (Texas) s přestupem v Houstonu.
Nemá někdo zkušenosti s přestupem na tomto letišti ?

Dík za odpověď

Odpovědět
Hana Černá (1)
13.7.2016
1:24

Dobrý den , měla bych dotaz co dělat s letenkou zakoupenou přes internet . Je koupena na odlet u Southwest z Seatllu do Nashvillu na 19.09.2016. Ale syn musí už odletět nyní a letenku nevyužije. Je možné ji nějak vrátit nebo co s ní ,aby aspon nějaké peníze se vrátily. Moc děkuji za pomoc.

Odpovědět
Franta (3837)
13.7.2016
9:16

@Hana Černá:
A co se zeptat tam, kde jste jí koupili? Tam mu poradí nejlépe.

Ono záleží na to, jakou letenku koupil. Jestli tu nejlevnější “non refundable” a “non transferable”, tak si jí může schovat na památku. Jestli “non refundable” ale “transferable”, tak jí může zkusit někomu prodat a za poplatek změnit jméno na nového cestujícího, a jestli “refundable”, tak jí může vrátit a příjde jen o stornopoplatek, podle podmínek prodejce/letecké společnosti.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
14.7.2016
11:40

@Hana Černá: Dobrý den, nechci Vám nic slibovat, ale u Southwest je možné změnit termín na letence s tím, že zaplatíte jen rozdíl v cenách letenek. Žádný poplatek. Změnit letenku můžete na Southwest.com, nebo z USA zavolejte na 1-800-I-FLY-SWA (1-800-435-9792).

Odpovědět
Martina (2)
18.7.2016
13:21

Dobrý den,

mám dotaz ohledně letu a zavazedel. Do Ameriky letím poprvé.
Letím do L.A s přestupem v Chicagu . Jestliže mám letenku z Vídně do Chicaga od Austrien Airlines a z Chicaga do L.A od United Airlines inc, zavazadlo si v Chicagu vyzvednu a poté ho budu muset nechat znovu odbavit? A imigrační pohovor se tedy uskuteční už v Chicagu?

Druhý dotaz se týká zavazadel. Mám zavazadlo (k odbavení) 70 x 45 x 24, což je celkově 139. V informacích u letenky je, že odbavené zavazadlo může být do 158 cm celkově (u všech letů). Když se ale podívám na možné velikosti na stránkách aerolinek, jsou tam jiné rozměry, do kterých se už nevejdu. Můj dotaz zní, která čísla platí a pokud ta, která jsou na stránkách aerolinek, je možné, že kufr projde, bez doplatku?

Děkuju moc za všechny odpovědi :)

Odpovědět
Petr Novák (2524)
19.7.2016
18:23

Dobrý den, Martino,

záleží na tom, jestli letenky byly rezervovány samostatně (=2 rezervace). Pokud ano, v Chicagu se musíte znovu odbavit vy i zavazadlo. Pokud máte obě letenky na 1 rezervaci (nehraje roli, že let operuje jiná společnost), znovu odbavovat se v Chicagu nemusíte. Jen odevzdáte kufr – nevím jak v Chicagu, ale na některých letištích to lze na celní kontrole.

V obou případech však musíte v Chicagu absolvovat imigrační pohovor a vyzvednout si zavazadlo.

Platí informace na webu letecké společnosti. Záleží, o kolik se do rozměru nevejdete. Pokud je ten přesah vyšší, budete nejspíš muset zaplatit poplatek za “oversized baggage”.

Odpovědět
Franta (3837)
27.7.2016
17:53

LA nebo SF na 9.999,-

https://www.pelikan.cz/akcni-letenky/

Odpovědět
Andrea (3)
28.7.2016
13:43

Ahojte ,

Najde sa tu niekto, kto cestuje 2.9.2016 z Viedne do LA cez Heathrow (British airways 10:50)? Kamarat totiz kupil letenku zvlast(my letime turkish airlines z BUD) a neovlada na 100% anglictinu. Prestupovat bude z terminalu 3 na terminal 5, takze by bolo super keby sa ku niekomu aspon na ten prestup pridal.

Vdaka Ada;)

Odpovědět
Franta (3837)
29.7.2016
10:24

Hawaii od Pelikána pelikan.cz/akcni-letenky/
Maui od 12.590,-
Honolulu od 12.790,-

Odpovědět
MartinW (6)
31.7.2016
9:43

Prodám Annual Pass America the Beautiful pro vstup do národních parků USA platný do 6/2017. Jedno políčko volné pro podpis = oprávnění pro 1 osobní auto s posádkou. Cena 900,- Kč. Telefon 775 583 015, martinwilke@volny.cz, M.

Odpovědět
Katerina (7)
2.8.2016
22:13

Dobrý večer,
mám zakoupenou letenku do NY tam přes KLM a zpět přes Air France. Dneska jsem si kontrolovala rezervaci na airfrance.cz a vyskočilo tam na mě redress number. Můžete mi poradit co je to nebo kde ho získám? Nebo si s tim nemám vůbec lámat hlavu :D Moc děkuji předem za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
3.8.2016
10:10

@Katerina: Dobrý den, Kateřino,
Redress Number je kontrolní kód, který se může vydávat cestujícím, u kterých hrozí záměna s jiným problémovým cestujícím kvůli shodě jména. Třeba Petrů Nováků je hodně a některý z nich měl třeba problémy s překročením pobytu. A doplatit na to mohou všichni cestující stejného jména.

O Redress Number se musí speciálně žádat. Pokud ho nemáte, nic nevyplňujte, nic se nestane. :-)

Odpovědět
Katerina (7)
3.8.2016
10:27

@Petr Novák: Děkuju moc :-) vůbec nevím, co bych bez vašich stránek dělala :D

Odpovědět
Petr (6)
7.8.2016
12:49

Ahoj,

prosím, jak to probíhá s check-inem, když máme přestup v Londýně (PRG-HTR-LAX)? Musím si udělat 2x check-in i v případě, že mám přestup na jedné letence?

Při zpáteční cestě máme přestup stejně, akorát z USA letíme s AA a z Londýny s BA, to budeme muset dělat 2x check-in?

Děkuji a omlouvám se kdyžtak za banální otázku, ale ještě jsem nikdy nepřestupoval =D

Odpovědět
Petr Novák (2524)
7.8.2016
21:48

@Petr: Ahoj Petře,

když máš všechny lety na jedné letence, tak si stačí udělat odbavení jen v Praze na cestě tam a v Los Angeles na cestě zpět. Zavazadla vám přeloží.

Doporučuji Ti si přečíst článek jak probíhá let do USA. Najdeš tam spoustu tipů. :-)

Odpovědět
PetraS (2)
8.8.2016
13:35

Zdravím,
v říjnu plánujeme návštěvu NY a chtěli bychom letět se společností Delta a to přímý let z Prahy – JFK. Nemáte někdo zkušenosti s těmito lety, společností či koupí letenek přímo přes delta.com nebo na pelikanovi? Uvítám jakoukoli informaci. Díky

Odpovědět
Petr Novák (2524)
8.8.2016
14:55

@PetraS: Ahoj Petro,
s Deltou jsem letěl Amsterdam – Seattle – Los Angeles. Společnost neurazí, ale ani nenadchne. Jídlo na palubě ani další servis nevybočuje ze šedého průměru.

Kamarád v červnu letěl přímo tento přímý let Praha – New York. Výhodou je doba letu a absence mezipřistání.

Letenka koupená na Delta.com může být o 200 Kč levnější, ale nákup je nutné provést v angličtině. U Pelikána je celý nákup v češtině, pokud dojde ke zrušení, nebo změně letu (nepravděpodobné), komunikujete opět v češtině.

Odpovědět
PetraS (2)
9.8.2016
10:54

Děkuji za odpověď. Rezervace nakonec proběhla na Pelikánovi, jen nikde není možnost výběr sedadel. Nevíte, jak to chodí?@Petr Novák:

Odpovědět
Petr Novák (2524)
10.8.2016
0:38

@PetraS: Sedadla jdou vybrat na Delta.com. Jen si už nepamatuji, jestli to nejde až při online check-inu.

Odpovědět
PavlaB (2)
11.8.2016
21:25

Dobrý den, letíme v březnu do LA, ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 16000kč.(konec března)
O týden dříve se dá pořídit letenka z Vídně kolem 10000kč. Je možné, že půjdou ještě ceny dolů?
Bohužel termín nemohu změnit…
Děkuju

Odpovědět
Petr Novák (2524)
11.8.2016
22:08

@PavlaB: Dobrý den, Pavlo, možné to je, ale zaručené to určitě není. Těch 10 000 Kč za zpáteční letenku do Los Angeles je mimořádně skvělá cena. Já bych čekal tak do konce září a kupoval, když bude cena pod 13 000 Kč.

Odpovědět
PavlaB (2)
12.8.2016
22:32

@Petr Novák: Za těch 10000kč bych to brala hned, ale nemůžu zrovna ten termín. Zkusím ještě počkat, jestli u těch 16000kč nepůjde cena dolů :)
Děkuju za odpověď :)

Odpovědět
Petr Novák (2524)
14.8.2016
12:37

@PavlaB: Správné řešení. A zkuste hledat letenky nejen z Prahy, ale také z Vídně, Salcburku, Mnichova, Berlína, Budapšti… podle toho, kam to máte blízko.

Odpovědět
Dominika (2)
7.9.2016
10:31

Ahoj, mám urgentní dotaz :) Máme již s přítelem víza a řešíme teď letenky. Je nutné koupit vyloženě zpáteční, nebo můžu letenky nakombinovat a koupit od jedné společnosti letenku tam a od jiné letenku zpět?

Děkuji :)

Odpovědět
Franta (3837)
7.9.2016
11:04

@Dominika:
V tomto případě to znamená, že musíte mít letenku zpět domů nebo pryč z USA. Jakou, to už je celkem jedno. Takže klidně kombinujte.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
7.9.2016
11:08

@Dominika: Ahoj Dominiko,
jednoduchá otázka, složitá odpověď:
1.) Do USA můžeš odletět s jednosměrnou letenkou, ale bude to podezřelá. Vyvolá to dojem, že tam chceš nelegálně pracovat a budeš muset odpovídat na doplňující dotazy.
2.) Když si koupíš zpáteční letenku, je naprosto běžné, že třeba let do Amsterdamu operují KLM, navazující let do USA Delta Airlines a zpátky poletíš s Air France a ČSA.
3.) Pokud si chceš koupit jednosměrnou letenku do USA třeba s British Airways a zpáteční jednosměrnou s Air France, nedoporučuji to. Jednosměrné letenky jsou mnohem dražší než zpáteční. Ve finále tak zaplatíš třeba dvakrát tolik, spíše však ještě víc. Pokud chceš vyzkoušet více společností a letadel, kup zpáteční letenku, ale vyber si takové nabídky, kde je mix více společností. Taky to tak dělám. :-)

Odpovědět

Ahoj všichni, mám několik dotazů.
Za měsíc letíme s přítelem do USA (poprvé) sehnala jsem myslím si parádní letenky z Prahy (přestup v Oslu) do NY za cca 6tis přes Norwegian airlines, tam nebyl problém letenky jsou zaplacené a letenky hned poslali i s kódem který se snímá. Někdo na tuto společnost nadával, ale snad to nebude tak strašné. Pak z NY letíme do Miami přes leteckou společnost Frontier air. Letenky jsme zaplatily ale poslali pouze email ohledně letu, číslo letu, confirmation number a to že to bylo zaplacené ale letenky jako klasické ne. Bude mi tento dokument stačit, nebo si mám pak na letišti zajít k nim a oni mě letenku dají, nebo stačí confirmation number který tam mám? Docela mě i udivuje že check-in je možný až 1h před odletem :D normálně to bývá třeba měsíc dopředu ale tady ne. Máte s nimi někdo zkušenost ? A další dotaz je: zpět letíme z Miami (přestup v Moskvě) do Prahy letíme přes Aeroflot a taky zaslali sice eticket receipt ale není tam ten kód co se snímá :D ale jsou tam různá čísla rezervace a takový, bude to tedy stačit ? Chci si to všechno ověřit než odletíme že to je OK. Moc děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2524)
15.9.2016
0:46

@Andy: Ahoj Andy,
1.) Na každou společnost někdo nadává. Norwegian je nízkonákladovka. Někdo čeká, že zaplatí třeba těch 6 000 Kč za zpáteční letenku a v ceně bude mít dva kufry, občerstvení, trojsedačku jen pro sebe a kdo ví, co ještě. Já s nimi letěl z Kodaně a byly úplně v pořádku.
2.) Ten confirmation number od Frontier Airlines je naprosto v pořádku. Slouží jako váš identifikátor v kombinaci se jmény cestujících.
3.) Pozor Andy, s tím check-inem jsi to pochopila špatně. Musí být hotový alespoň 60 minut před odletem. Pokud to bude méně než hodina, je to špatně.
4.) U Aeroflotu není důležitý kód ke snímání, ale ten identifikátor (PNR). Stejně jako u Frontier Airlines, určitě je někde napsaný i u Norwegianu. Má tvar třeba 2DY3RX.

Odpovědět

Ahoj všichni,

bydlím v NY a chtěl bych se na Vánoce podívat do ČR a pak zpět našel sem letenky kolem 850 USD od Air Berlin je to dobrá cena nebo mám ještě čekat?

Všude vidím jenom akční letenky Praha – NY ale nic obráceně

Díky moc!

Odpovědět
Franta (3837)
16.9.2016
21:46

@Petr:
Letenky USA – Evropa a zpět jsou o poznání dražší, než z Evropy do USA. Myslím, že 850,- je slušná cena, navíc na vánoce. S čekáním neporadím. Mohlo by se stát, že pak už nebude místo nebo budou volné jen ty nejdražší letenky.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
19.9.2016
9:47

@Petr: Ahoj Petře,

záleží, kam koukáš. Na českých webech se inzerují jen lety Evropa – USA – Evropa. Air Berlin patří mezi společnosti s levnějšími letenkami, ceny však doporučuji srovnat s Norwegian.com. Na termín 19. 12. 2016 – 5. 1. 2017 by rovněž měla být k dispozici letenka od Aeroflotu za 18 000 Kč.

Odpovědět

@Radka: Obavy přes Istanbul jsou naprosto zbytečné. Před týdnem jsme se vrátili s přítelem z Mauriciusu a měli jsme prestup v Istanbulu. Leteli jsme s Turkish Airlines a naprosto na jedničku s hvězdičkou. Jednak Turkish Airlines super, výborné jídlo, deky, polštáře, kraviny kolem…a v Turecku jsme si na dvě hodky sedli na bar, dali si gin s Tonicem a uteklo to! Letiště plné obchodů, jen ty záchody by mohly být čistější:) Přestup asi 15 min… Za mě doporučuji.
Jana

Odpovědět
Luci (18)
22.9.2016
9:42

Krásný den všem :)
Mám na ty zkušenější jednu otázku co se tyče letenky Praha -> Londýn -> Chicago.
Letim za 14 dni konkretne 9.10. s British Airways a letenku mám, jak jsem již psala, s přestupem v Londýně.
Me by pouze zajímalo, jestli musím nutne nastoupit v Praze toho 9.10 nebo muzu letět dřív, samozřejmě s novou letenkou jen do Londýna (mám tam sestru) a z Londýna pak toho 9.10 nebo musí byt letenka využita včetně nástupu v Praze? Dekuji moc za připadne odpovědi :) ahoj

Odpovědět
Petr Novák (2524)
22.9.2016
12:27

@Luci: Ahoj Luci,
na let musíš nastoupit v Praze. Pokud tak neučiníš, tak se celá letenka stává neplatnou (pravidlu se říká no-show).

Pokud se chceš cestou zastavit za sestrou, udělej tak na zpátečním letu Chicago – Londýn – Praha. V Chicagu si nech odbavit zavazadla jen do Londýna a tam cestu ukonči. Kup si novou letenku a ten poslední segment Londýn – Praha nech propadnout.

Tak je to bez problémů.

Odpovědět
Franta (3837)
22.9.2016
13:41

@Luci: @Petr Novák:
Případně se zkus domluvit s leteckou společností a letenku Praha -> Londýn (případně Londýn – > Praha) si přebookuj na jiný termín.

Odpovědět
Luci (18)
23.9.2016
13:40

@Petr Novák:
Ahoj a moc dekuji za odpověď. Ještě, ze jsem se nakonec zeptala, pac by to byl pěkný malér :)

Odpovědět
Petr Novák (2524)
24.9.2016
14:53

@Franta, @Luci: Záleží, v jakém tarifu je letenka koupena. U těch nejnižších tarifů (nejlevnějších letenek) není změna termínu možná.

U dražších letenek je možná změna termínu cesty za poplatek a (obvykle) u letenek v Business Class je možná změna zdarma.

Odpovědět
Janulka (42)
25.9.2016
18:25

Ahojte,

nabízím 15-ti denní parkovací kartičku na letišti ve Vídni, koupili jsme ji, ale nakonec ji nevyužijeme.

Cena dohodou. Pište na email:janalegerska@seznam.cz

Odpovědět
Maky (1)
4.10.2016
0:21

Ahoj, chtěla bych se zeptat, potřebuji 2 letenky do Las Vegas na březen, duben, je mi jedno kdy (pobyt 7nocí) chtěla bych letět business class, zatím jsem našla nejlepší cenu přes British airways za cca 50tis/1os. Je to dobrá cena? Nebo mám ještě čekat?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
4.10.2016
9:47

@Maky: Ahoj Maky, 50 000 Kč v Business Class s jedním mezipřistáním je solidní cena. Já bych nečekal a letenku koupil.

Odpovědět
Luci (18)
6.10.2016
23:25

@Petr Novák: a opustit letiště muzu, abych se setkala se sestrou alespoň v Londýně po dobu, nez mi to poletí do Chicaga? Mám 3,5 hodiny čas a chtěli bychom dat aspoň v letištní hale kam ona muže dat kávu s tím ze je mi jasny ze budu muset znovu přes kontrolu. Dekuji za radu :) chci se jen ujistit

Odpovědět
Luci (18)
6.10.2016
23:31

@Petr Novák: teda nemyslela jsem úplně pryč z letiště pac 3,5 hodiny není nic ale rada bych se s ni viděla :) snad me chápeš na co se ptám :D

Odpovědět
Petr Novák (2524)
6.10.2016
23:50

@Luci: Ahoj Luci, chápu tě, dobrý nápad! Letiště (resp. tranzitní prostor) můžeš bez problémů opustit, dát si kafe, pak projdeš kontrolou a letíš dál. :-)

Odpovědět
Luci (18)
6.10.2016
23:56

@Petr Novák: super, mockrát ti dekuji za bkeskovou odpověď :)) měj se krasne

Odpovědět
Hanka (3)
26.10.2016
14:06

Peťo, v první řadě bych Vám ráda moc poděkovala na skvělé a přehledné stránky, které jsou velmi inspirativní a opravdu hodně nám pomáhají při hledání informací o cestách po USA :)

Ráda bych se zároveň zeptala, jaký je Váš názor na cenu zpáteční letenky PRA – LAX (odlet cca 25.6.2017, návrat cca 20.7.2017) za cenu 14900,- Kč s 1 přestupem v Londýně? Jde mi o to, jestli výhledově půjde podle Vás cena výrazně nahoru, nebo neopak a bude lepší zakoupit letenky už nyní s předstihem? Předem moc děkuji za odpověď. Ať se Vám daří, Hanka

Odpovědět
Franta (3837)
26.10.2016
14:58

@Hanka:
O moc víc dolů už to nepůjde. Je to v létě, takže cena víc než dobrá, spíš bych čekal vyšší kolem 20.000,-.

Jestli koupit už teď nevím. Je letenka vratná nebo aspoň jde přepsal na jinou osobu? Stát se může cokoliv, do června je dlouhá doba.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
26.10.2016
18:01

@Hanka: Dobrý den, Hanko, děkuji za pochvalu. :-)

Ta cena je dobrá. Tím spíš, když je tam jen jeden přestup v Londýně a letí se v létě během hlavní sezóny. Vidím to tak, že na 70 % letenka zdraží a na 30 %, že ji půjde sehnat levněji (byť s horším přestupem, nebo odletem třeba z Německa). Být na Vašem místě, tak si ji koupím teď.

Budete mít jistotu a můžete řešit třeba ubytování. U takto levných letenek je možnost storna letenky, nebo přepsání minimální.

Odpovědět
Mesi (778)
28.10.2016
9:03

@Hanka: Musim poopravit Frantu i Petra. Cena uz niz nepujde! Jestli, tak rozhodne ne z Prahy a nebo cca o 1500 Kc levnejsi by mohl byt v nejake akci Norwegian, ale bez kufru a bez jidla. Ale z Prahy tyhle akce moc casto nema.
Za tuhle cenu bych nevahal ani minutu. Lety mezi Prahou a LAX sleduji dlouhodobe. Za dobrou cenu se da povazovat vse okolo 17 000, bezna cena je okolo 23 000. Akce byvaji rychle vyprodane. Co je to za aerolinky?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
29.10.2016
10:56

@Mesi: Turkish Airlines budou mít akci, Los Angeles z Prahy prodávají za 13 500-14 500 Kč. Zajímavé bylo, že v minulosti se letenky daly koupit i na začátek sezóny. Každopádně platí, že Hance doporučuji koupit. :-)

Odpovědět
Mesi (778)
31.10.2016
1:56

@Petr Novák: Diky. Vim, ze Turkish se obcas vytahnou s akci. Vetsinou ale pro mne s dlouhym prestupem v Istambulu. Take ale doporuciji necekat a koupit. Cena, co Hanka pise, je vynikajici a jestli nekdy bude neco treba o tisicovku levnejsi, tak za ten risk ta castka nestoji.

Odpovědět
Hanka (3)
31.10.2016
14:37

@Mesi: Moc děkuji všem za reakce. V tuto chvíli je to konkrétně 15.082,- Kč (včetně všech poplatků) za zpáteční letenku PRA/LA s American Airlines. Cesta tam 15hod. s přestupem v Londýně (mezipřístání 1h 45 min), zpáteční taktéž s přestupem v Londýně (mezipřistání 3h 45 min.) opět American Airlines.

Odpovědět
Franta (3837)
31.10.2016
14:50

@Hanka:
Teď je od Pelikána akce na LA za 11 890. Ale pouze předem daná data (květen červen) a z/do Berlína. Nečekal bych, jestli se objeví něco takového z Prahy a datech, která potřebuješ. To co píšeš, je dobrá cena.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
1.11.2016
10:55

@Franta: Na březen – květen jsou v prodeji zpáteční letenky z Dusseldorfu do Los Angeles za 10 500 Kč. Není to ale top season, jako chce Hanka.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.