Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?

Jeden z velmi častých dotazů před cestou do USA zní: Jaké potraviny se smí dovážet do USA? Američané některé potraviny zakazují z důvodu obavy o přenos nemocí nebo nákaz. K dováženým potravinám se musíte přiznat ve formuláři celní deklarace, jehož vyplňování vás čeká v letadle.

Přiznáte-li se k dovozu zakázaných potravin, nebo budete-li mít “štěstí”, čeká vás po dosednutí v USA prohlídka zavazadel. Oficiálně vám také může být udělena pokuta ve výši až 10 000 dolarů.

Jaké potraviny mohu dovézt do USA pro osobní účely?

Informace na této stránce se vztahují výhradně na potraviny převážené pro osobní účely v osobních zavazadlech.

Co se smí dovážet do USA

 • Alkohol – 1 litr alkoholu na osobu smí dovážet každý, kdo dosáhl 21 let, aniž by musel doplácet clo. Limit alkoholu dováženého pro osobní potřebu není stanoven, nicméně při vysokém objemu se vystavujete riziku, že alkohol dovážíte za komerčním účelem.
 • Cigarety – bez proclení si můžete do Spojených států amerických dovézt až 100 ks doutníků a 200 ks cigaret
 • Čaje v sáčcích nebo jiných obalech
 • Džusy v originálním balení
 • Houby, resp, jejich nadzemní části očištěné od půdy, mohou být čerstvé i sušené
 • Káva – pražená i nepražená
 • Konzervy můžete pro osobní potřeby dovážet za předpokladu, že neobsahují maso. Ryby se za maso nepovažují.
 • Koření – drtivá většina kořenících přípravků je povolena
 • Med
 • Mléčné výrobky, které slouží jako strava pro kojence (sunar apod.) nebo malé děti se smí dovážet pouze v rozumném množství, jenž pokrývá např. několikadenní spotřebu dítěte.
 • Mouka – pšeničná, rýžová, ovesná a kukuřičná
 • Nápoje v prášku (např. Tang) se smí dovážet pouze v originálním obalu, na němž je napsáno složení v angličtině. U této skupiny potravin si celníci vyhrazují právo na zabavení výrobku.
 • Ochucovadla – hořčice, kečup, majonéza a podobné produkty. Podmínkou je, že nesmí obsahovat maso.
 • Oleje – olivový, řepkový, slunečnicový
 • Ořechy – musí být vařené, smažené, pražené nebo dušené. Mandle, kešu oříšky, makadamiové ořechy, kara ořechy, coquilla ořechy apod. musí být bez slupky. Sušenky, dorty a další výrobky s oříšky jsou obecně přípustné.
 • Ovoce v čerstvé podobě s výjimkou jahod je přípustné, pokud nenese znaky hniloby. Připravte se na prohlídku celníkem.
 • Pečivo – chléb, rohlíky, dorty
 • Plechovky s vepřovým masem – nesmí být domácí výroby
 • Ryby, garnáti a mořské plody můžete dovážet čerstvé, uzené, zmražené, vařené, sušené i v konzervách.
 • Rýže – bílá rýže, hnědá rýže, basmati – podmínkou je, že neobsahuje slupku.
 • Sladkosti – sušenky, čokoládové tyčinky, cereální tyčinky
 • Sušené ovoce – hrozinky i rozinky, jablka, meruňky, datle, fíky jsou v pořádku
 • Sýry – zde už je několik výjimek. Sýry bez obsahu masa se obecně dovážet smí, feta, Brie, Camembert nebo mozzarella v nálevu jsou v pořádku.
 • Tvaroh – smí se dovážet pouze ze zemí, které nebyly ovlivněny slinivkou a kulhavkou. Z České republiky nebo Slovenska můžete tvaroh dovážet bez obav.

Co se nesmí dovážet do USA

 • Alkohol – nesmí oficiálně dovážet do USA nikdo, komu ještě nebylo 21 let. Zákaz platí také pro případy, kdy je alkohol dovážen jako dárek.
 • Drůbež – včetně potravin a jídel z ní připravených
 • Koření – citrusové a pomerančovníkové lístky, citrónová tráva a semena z nich
 • Maso – čerstvé, mražené, sušené nebo uzené. Salámy, párky, klobásy, řízky, Vysočina a podobné výrobky jsou zakázané.
 • Mléko – čerstvé nebo sušené, ve všech obalech a ve výrobcích z něj
 • Potraviny obsahující syrová vejce

Disclaimer: V této problematice existuje celá řada výjimek, článek pokrývá pouze nejčastější případy, které se však vztahují na 99 % případů. Kompletní přehled povolených a zakázaných potravin naleznete v 292stránkové příručce amerického Ministerstva zdravotnictví. Velmi zajímavé čtení! :-)

Diskuze k článku (453 komentářů)

Petr Novák (2520)
29.4.2017
11:51

@Zdenek: Pokud se jim houskový knedlík nebude líbit, tak ho zabaví.

Odpovědět
Mesi (769)
29.4.2017
12:02

@Zdenek: Nestane se ti nic horšího, než že knedlík zabaví.

Odpovědět
Jolča (2)
30.4.2017
14:49

Ahoj, chci se zeptat, zda by byl problém převést kvasnice do USA? Popř. jestli je mám někam napsat poté do toho celního formuláře?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
30.4.2017
22:32

@Jolča: Ahoj, problém by to být neměl. V nejhorším případě ti je zabaví.

Odpovědět
Eliška (1)
2.5.2017
10:14

Ahojky a co takhle zavařené maso – koupené ale ve sklenici?:)

Odpovědět
Petr Novák (2520)
3.5.2017
13:17

@Eliška: Ahoj Eliško, u vepřového masa je to na hraně. Obvykle rozhoduje celní úředník. Pokud bylo maso vařeno až po uzavření do plechovky/sklenice, obvykle ho je možné přivézt bez problémů.

Odpovědět
Zdeněk (1)
12.5.2017
21:41

Zdravím, chci se zeptat jak je to prosím např. s kupovanými vepřovými konzervami (vepřové ve vlastní šťávě, paštiky a podobně), taktéž záleží na daném úředníkovi zda schválí, či nikoliv?
Předem děkuji :)

Odpovědět
Petr Novák (2520)
13.5.2017
10:58

@Zdeněk: Kupované vepřové konzervy jsou bez problémů. Osobně je ale doporučuji nebrat a koupit si na místě třeba výborné jerky. :-)

Odpovědět
Marie Škorňová (3)
15.5.2017
18:14

Dobrý den,mohu vézt do Ameriky knedlíky v prášku a kam to mám zapsat v celním prohlášení?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
16.5.2017
0:08

@Marie Škorňová: Dobrý den, Marie, knedlíky v prášku můžete přivézt. V celním prohlášení se uvádí v bodě 11a.

Odpovědět
Marie (3)
16.5.2017
19:06

Mohu si zabalit do příručního zavazadla sklo(váza a skleničky)? Vezu to jako dárek a mám obavy dát to do velkého kufru :-) .

Odpovědět
Petr Novák (2520)
17.5.2017
22:53

@Marie: Ahoj Marie, ano, můžeš. Otázka je, jestli není v příručním zavazadle větší pravděpodobnost, že sklo rozbije. Stačí, aby sis uložila batoh do přihrádky nad hlavou a spolucestující ho shodil.
Já bych skleničky raději důkladně zabalil do měkkého obalu (třeba osušky), který ztlumí náraz a tlak a převezl je v odbaveném zavazadle.

Odpovědět
Honza (15)
18.5.2017
18:30

Ahoj, vzpomínám si na vlastní rozhodování, když jsem si vezl z Turecka jejich čajové skleničky. Víceméně mě napadlo, že když je dám do odbaveného zavazadla, tak se můžou rozbít. A když si je vezmu do příručního, tak mi je můžou zabavit na kontrole zavazadel. Myslím, že střep ze skleničky by byl možná ještě lepší zbraň než kdejaký nožík. Nicméně výslovně zakázané to není, tak jsem je vzal do příručního, prošel jsem bez problémů a to zavazadlo jsem skladoval pod sedadlem před sebou. Skleničky přežily v pohodě. Nicméně kdyby ne, tak se zas tolik nestalo, protože cena za sadu šesti byla kolem 50 CZK :-). Pokud člověk veze něco cennějšího, zamrzelo by to víc.
Ale pozor – je zakázané (a dle mých zkušeností vcelku přísně kontrolované) mít něco pod sedadlem před sebou, pokud člověk sedí u emergency exitu – tak na to kdyžtak myslete při výběru místa.

Odpovědět
Zuzana (2)
19.5.2017
0:20

Zdravím, tiež mám otázku, keby ste mi prosím poradili… môžem priviesť keksíky? Kávenky, Horalky,Mily, Anity… nakúpila som toho dosť, okolo 30kusov :D. Chcela som ich priviesť kamarátkam zo Slovenska. Nie je problém, že niektoré obsahujú (možno aj všetky) sušené mlieko? Ďakujem.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.5.2017
11:44

@Zuzana: Ahoj Zuzko, to je úplně bez problémů.

Odpovědět
Zuzana (2)
20.5.2017
20:48

@Petr Novák: ďakujem krásne :-*

Odpovědět
Marie (3)
21.5.2017
22:48

Moc děkuji za info :-). Toto jsou suprové stránky,Vaše rady mi moc pomohly.Díky.

Odpovědět
Kamila (1)
23.5.2017
22:32

Dobrý den, když vezu léky na předpis a (jak už jste tu psali) měla bych mít potvrzení od lékaře – musí být v angličtině, nebo stačí česky? Případně, jestli musí být v angličtině – můžu to napsat “neodborně” já a lékař tam dá jen razítko? Nejsem si jistá jestli doktorka vládne angličtinou. Děkuji, Kamila

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.5.2017
9:49

@Kamila: Dobrý den, Kamilo, potvrzení musí být samozřejmě v angličtině. :-)

Neodborná angličtina je pořád lepší jak čeština.

Odpovědět
Michal (7)
26.5.2017
23:25

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda si můžu do USA dovézt instantní věci (čínské polévky, těstoviny Amore Mio, apod..). Někde jsem četl, že se nesmí dovážet těstoviny, které obsahují vajíčka, ale to je nesmysl ne? :-D Nechci hned po příletu hledat supermarket a občerstvení, ale rád bych slyšel váš názor. Není lepší nemít v kufru žádné potraviny? Rád bych si zmíněné potraviny vzal, ale ne za cenu nějakých komplikací :-). Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
27.5.2017
21:51

@Michal: Ahoj Michale, těmito potravinami nebude problém. :-)

Odpovědět
Monika (2)
28.5.2017
12:02

Ahoj,toto jsou super stranky ☺️ Mam taky dotaz-je obecne rizikovejsi vezt nejake potraviny v kufru nebo ne? Pak by me zajimalo, jak je to s cerealiemi – musli tycinky/ovesne kase napr emco/nebo jen samotne ovesne vlocky/celozrnny chleba? Nikde to memuzu najit? Myslim,ze ty kase obsahuji i susene mleko-takze asi zakaz? Diky

Odpovědět
Petr Novák (2520)
28.5.2017
19:51

@Monika: Ahoj Moniko, rizikové to není. Je to lepší řešení než je mít v příručním zavazadle.

S ovesnými vločkami a cereáliemi problém asi nebude, nicméně je to nošení dříví do lesa. Cereálie a ovesné vločky mají v každém supermarketu, výběr je výrazně bohatší než u nás a ceny nejsou nějak přemrštěné. Pro představu – půlkilogramová krabice ochucených cereálií se dá koupit již za 3 dolary. :-)

Odpovědět
Michaela (1)
30.5.2017
21:55

Dobrý den, letím na 4 měsíce do USA, takže si toho balím celkem dost, v první řadě me zajímá, jestli mi nezabaví doplňky výživy (mám kolem 8 druhů, každé po 120 tabletkách takže je toho celkem dost), dále jestli může být alkohol přelitý v platové lahvi, to samé olivový olej, a kukuřičný škrob mám přesypaný v sáčku. A ještě se zeptám, jak je to s toustovým chlebem? Děkuji

Odpovědět
Franta (3805)
30.5.2017
22:43

@Michaela:
Hlavní zásada je původní neporušený obal. Pak se nemusí vysvětlovat, co je uvnitř a je minimální riziko, že to půjde do odpadu. To platí jak pro alkohol (povinnost), tak pro cokoliv dalšího.
Z těch doplňků jim asi půjdou oči kolem. To se tam nic z toho neprodává?
To se ti do kufru snad ani nevejde nic jiného. Netahej s sebou kraviny, tousťák, olej…
Tohle já nikdy nepochopím.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
31.5.2017
21:34

@Michaela: Ahoj Míšo, ve finále záleží na celním úředníkovi. Původní obal je jednoznačně plus.

Nicméně souhlasím s Frantou, toastový chleba, olej a další věci kup na místě. Nemusíš se s tím tahat, bát se, že ti to zabaví nebo že se ti olej vylije do kufru. Kup si ho na místě, takhle neušetříš. :-)

Odpovědět
dominika (1)
31.5.2017
23:39

ahojte idem do usa na 3,5 mesiaca, chcem sa opytat či môžem mat lieky v kufri (iba preventivne ak by nieco) aj ked k nim nemam predpis (nakolko som myslela, že sa to musi len pre lieky kt. su v priruč. batožine ? :) dakujem

Odpovědět
Petr Novák (2520)
1.6.2017
23:47

@dominika: Ahoj Domčo,
volně dostupné léky v rozumném množství jsou v pořádku. Preventivně je doporučuji nechat v původním obalu. Klidně je můžeš mít v kufru. :-)

Odpovědět
Alena (1)
8.6.2017
13:06

Co se týče cigaret, nelze to tak, že v kufru na odbavení budu mít 200 ks cigaret a v kabelce třeba další tři krabičky?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
8.6.2017
19:34

@Alena: Oficiálně ne. Limit se vztahuje na osobu, ne na zavazadlo. Samozřejmě pokud si toho celník nevšimne, tak to projde.

Odpovědět
Martina (2)
11.6.2017
17:26

Chtěla bych se zeptat, jestli je možbé dovést do USA Absinth?! Máte někdo zkušenost s timto konkrétním typem alkoholu?

Odpovědět
Franta (3805)
11.6.2017
18:23

@Martina:
Ano. Ale na lahvy nesmí být nápis Absinth a záleží také na obsahu thujonu.
Viz můj dřívější příspěvek. Předpokládám, že to stále platí stejně, případně se ještě podívej na stránky CBP.

Odpovědět
Vlaďka (1)
14.6.2017
7:24

Chtěla bych se zeptat, zda je možno do USA dovézt mák – mletý, případně v jakém množství na osobu? Děkuji.

Odpovědět
Franta (3805)
14.6.2017
9:01

@Vlaďka:
Na tohle už tu Petr několikrát odpovídal. Mělo by to být možné, pokud bude mák v původním neporušeném obalu. Jde o to, že není mák jako mák. Potravinářský je v pohodě díky limitům obsahu opiového alkaloid morfinu.

Odpovědět
HELENA (2)
16.6.2017
14:45

Můžu prosím dovezt do USA med vlastní výroby?Děkuji.

Odpovědět

Mám dotaz,
čítala som, že osoba mladšia ako 21 rokov nesmie previezť alkohol do USA. Syn cestuje o týždeň a chceme príbuzným poslať Becherovku 1l – syn bude mať 21 až o dva mesiace – mohol by to byť problém? A čo mu môžu spraviť? Zabaviť alebo až pokuta?
Dík

Odpovědět
Franta (3805)
16.6.2017
16:21

@Maja:
Na tohle jsou pedanti, nepustí ho ani do klubu, kde se nalévá alkohol.
Takže pokud mu na to přijdou, bude problém. Ale nejspíš mu to jen zabaví. Nechal bych to až na příště.

Odpovědět
Franta (3805)
16.6.2017
16:27

@HELENA:
Asi jo. Ale jedině v odbaveném zavazadle. Takže hodně dobře zavřít a zabalit, jinak ti přiletí medový kufr.

Odpovědět

@Franta: OK tak nebudeme provokovať :) a kdesi som čítala, že na palubu lietadla sa nebude môcť brať notebook, tablet ani iné elektronické zariadenie väčšie ako mobil. Nevieš či to už platí? Môže mať na palube notebook? Dík

Odpovědět

Zdravím…chtěl bych navazat na komentář Máji. Za pár dnů odlítám a není mi 21 ale napadlo mě jestli bych mohl vzít Birella nebo Cider (nealko samozřejmě)?…i když je na etiketě cideru napsáno 0.00% alkoholu tak mám pocit že mi to zabaví…

Odpovědět
Franta (3805)
16.6.2017
18:25

@Petr:
Pokud je to nealko, tak by neměl být problém.

Odpovědět
Franta (3805)
16.6.2017
18:31

@Maja:
Zatím se nesmějí brát notebooky do letadel při letech z 10ti letišť (Blízký východ, Afrika) do USA. Nedávno se psalo, že uvažují o zákazu i jinde (možná i celkově), ale nic se zatím neděje.

Odpovědět

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli ma někdo zkušenosti s tvaruzky. Vim ze sýry jsou povoleny, jen nevim jestli nebudou mit problem s fermentaci toho sýru.

Odpovědět
Monika B. (1)
17.6.2017
17:12

Dobrí deň,mám otázku ohľade syrov ma zaujímajú oštiepky,parenice a korbáčiky,môže byt pri nich problém,a čaje značky teekanne aj ovocné,zelené sú povolené?

Odpovědět
Vlaďka (1)
17.6.2017
19:40

ahoj, mám takový dotaz, chtěla bych převézt na floridu 2 vakuované vysočiny a 1 l domácí slivovice je možné že by to prošlo?

Odpovědět

@Jolča: @Vlaďka:
Taky jsem se o to pokousel a tri tycky salamu skoncily v kosi……

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.6.2017
10:12

@Vlaďka: Vysočinu před lety kamarádovi zabavili, slivovice by asi prošla.

Odpovědět

Zajímalo by mně, jak je to třeba se sáčkovýma těstovinama, polévkama atd…?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.6.2017
10:18

@Petr: Ty jsou povolené, ale osobně mi přijde trochu zbytečnost je do USA vozit. :-)

Odpovědět
Božena (2)
22.6.2017
1:34

Prosím Vás, chtěla bych vzít 2 dětem mé kamarádky sladkosti. Mohu vézt v kufru bombóny po 2- 4 ks od každého (různé druhy Harribo, Jojo), kinder vejce, čokolády, lázeňské oplatky, pralinky a bomboniéry. Nebudu mít s tím problém? Děkuji za radu.

Odpovědět
Franta (3805)
22.6.2017
7:48

@Božena:
Nebral bych úplně vše. Spíš jen to, co tam opravdu nemají. Skoro vše se tam dá koupit. A taky ber to, co se může.

Pralinky zní dobře, ale není v nich alkohol? To bych pro americké děti nebral. A už vůbec to takhle neříkal celníkům.
Kinder vejce, klasické Kinder Surprise? To se v USA nesežene protože je zakázané. Jde o to, že podle US legislativy většina toho, co si v KS koupíte totiž není potravina (hračka + plastový obal) a zbytek je vysoce kalorický (čokoláda), takže je to “klamání zákazníka” nebo tak něco. Za dovoz jsou pokuty až několik set dolarů za kus. Někdo tvrdí, že je tam vozí normálně, ale pokud na to celníci přijdou bude problém. Od roku by ale mělo být ofiko v prodeji Kinder Joy, tam je polovina k jídlu a polovina na hraní. Navíc v tepte čokoláda nezapatlá zbytek. S tím už fa Ferrero u US úřadů projde.

Z tvého výběru bych osobně vzal jen lázeňské oplatky, ty vždy zabodují a jsou naše.

Odpovědět
Božena (2)
22.6.2017
11:27

@Franta:
Děkuji moc za radu, ale i za skvělé stránky!
Díky, díky!

Odpovědět
Franta (3805)
22.6.2017
12:58

@Božena: Stránky jsou Petra Nováka, já tu jen spamuji. :-)
Na kinder vejce jsem narazil náhodou, když jsem hledal něco jiného. Haribo má dokonce pobočku přímo v USA. Takže když medvídky, tak naše.

V USA je pár “českých” obchodů a ještě víc “polských”, kde se dá nakoupit i naše zboží.
Takhle to třeba vypadá v českém na Long Islandu. Foto je sice z 2010, ale obchod stále funguje, jsou i na FB.

Více cz/sk obchodů a restaurací je tady. Poslední aktualizaci tam mají v březnu 2017. Ale třeba Little Prague v Davis Kalifornii nefunguje už několik let.

Odpovědět
Mesi (769)
23.6.2017
1:07

@Božena: @Franta: Jen k tem Haribo… Nevim, jak mimo Kalifornii, ale sehnat jiny druh nez medvidky, koly a nekolik druhu zelatinovych napodobenin ovoce je nemozne. Vozim si z Cech piko balo a kyticky (nevim, jak se jmenuji)

Odpovědět
Jirina (1)
24.6.2017
16:59

Ahoj vsichni, nevite nekdo jak je to s proteinovyma tycinkama? Hledala jsem v diskuzi, ale nepostrehla jsem ze by se nekdo na to ptal. Jde o to, ze jedu fitness stravu a ta obsahuje proteinove vyrobky. Letim na Floridu na dva tydny a chtela bych si vzit par svacinek, kdybych tam nahodou nesehnala. Je potreba je take hlasit v tom formulari? Kdyz jsem byla v NY, tak jsem z toho mela vitr a tycinky jsem si nebrala, ale ani jsem je tam nemohla sehnat. Paradoxne kupuji predevsim USA znacku jmenem USN..

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.6.2017
17:31

@Jirina: Ahoj, vem si jich, kolik uznáš za vhodné. Neměl by s tím být problém. :-)

Odpovědět
Franta (3805)
24.6.2017
18:51

@Jirina:
USN (potravní doplňky, proteiny) je jihoafrická firma, USN (sledovací a naváděcí zařízení kosmických lodí a satelitů) je americká (vlastně pobočka švédské firmy), to jen tak na okraj.
Co jsem koukal, tak se v USA prodávají USN výrobky, ale asi jen online. Vzít si to s sebou tedy nejspíš můžeš. Pokud to je v prodeji, tak to ničemu nevadí. Otázkou je, čemu říkáš pár svačinek? Plný kufr bych nebral. Navíc si myslím, že tam bude na trhu spousta podobných produktů a nejspíš za lepší cenu než u nás. Možná je čas na změnu. Koneckonců jsi právě zjistila, že se neláduješ americkou “superstravou”.

Odpovědět
Gabriela (2)
24.6.2017
19:21

Ahoj všichni! Chci se zeptat. Cestuju do Atlanty přes Chicago za otcem. Vezu mu Becherovku 0,5 l a pak bych ráda několik plechovek piva. Máte někdo zkušenost? Vím, že je povolený litr alkoholu. Mám to uvádět do formuláře celní deklarace?

Odpovědět
Franta (3805)
24.6.2017
20:46

@Gabriela:
Jestli se nepletu, tak tohle platí +/- i pro Státy, takže k tomu 0,5l tvrdého můžeš vzít až 8l piva. Ale pro jistotu ještě koukni na http://www.cbp.gov
Já to vždy do celního prohlášení psal.

Tady se můžeš podívat, co se dá v Georgii koupit https://www.wine-searcher.com. Je to sice o víně, ale najde to jakýkoliv alkohol. Třeba 750ml Bechera mají v Atlantě za 24-26,- USD. :-)

Odpovědět
Gabriela (2)
24.6.2017
22:29

@Franta: Díky Fando.. kouknu :)

Odpovědět
Stanislava Filakovská (1)
5.7.2017
12:26

Zdravím,dcera žije v USA.Jak nejlépe převézt sklo-konkrétně darovaný servis od dědy.

Odpovědět
Franta (3805)
5.7.2017
12:51

@Stanislava Filakovská:
V každém případě hodně dobře zabalit. A pak to nějak poskládat do příručního zavazadla, aby to bylo na očích. V odbaveném by to nemuselo vydržet. Je otázka, kolik toho je, aby se to vše vešlo k těm, co poletí.
Také bych se radši zeptal u letecké společnosti, určitě mají zkušenosti a mohli by poradit, jak to bezpečně přepravit.
Případně to poslat kurýrní službou (ne poštou) jako křehké, ale bude to drahé.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
5.7.2017
13:36

@Stanislava Filakovská: Zdravím Vás, Stanislavo, doporučuji stejně jako Franta sklo převézt v příručním zavazadle.

Nejlépe zabalit do krabic tak, aby v nich sklo nemohlo poletovat. Krabice pak obalit něčím měkkým, třeba oblečením, které absorbuje tlak. :-)

Odpovědět
Franta (3805)
5.7.2017
14:04

Jen je třeba brát ohled na maximální rozměry (a radši i váhu) kabinového zavazadla.

Odpovědět
Marek (3)
4.8.2017
13:55

Zdravím,
Môžem previesť prací prášok, jar, soľ a pod. ktoré prelejem / presipem do neoznačených malých fľaštičiek?
Vďaka

Odpovědět
Petr Novák (2520)
4.8.2017
14:03

@Marek: Ano, pokud to chcete skutečně převážet, tak je to možné.

Odpovědět
Franta (3805)
4.8.2017
14:55

@Marek:
Zajímal by mě důvod, proč to chceš převážet. To vše tam mají, jen ten místní Jar se tam jmenuje jinak.
Ty věci, jako takové, není problém převézt. Jen si nedokáži představit, co bych řekl na otázku amerického celníka, co je ten bílý a různobarevný prášek a co ta barevná tekutina. Už vidím, jak volá pyrotechnika a vyklízí půlku letiště.
Doporučuji to nechat v původním obalu.

Odpovědět
Marek (3)
4.8.2017
16:09

Preto to presípam, bo neviem čo by som robil s kilovým pracím práškom, soľou alebo litrom jari, keď potrebujem len malíčko :-D A tiež keď to tam kúpim, vyhodiť mi to nevadí, ale snažím sa byť šetrný a zbytočne nekupovať a nevyhadzovať veci len preto, že môžem… ;-)

Odpovědět
Franta (3805)
4.8.2017
16:13

@Marek:
OK.
Prášek bych nechal u poslední pračky, sůl a Jar asi v posledním kempu.

Odpovědět
Marek (3)
4.8.2017
16:15

OK, to znie múdro. Vďaka.

Odpovědět
Anna (1)
4.8.2017
17:56

rada by som sa opýtala kolko kávy možem niesť do USA a či možem niesť med..dakujem

Odpovědět
Petr Novák (2520)
4.8.2017
18:13

@Anna: Ahoj Anno, med je v pořádku, kávu je také možné přivézt v obvyklém množství pro běžnou spotřebu. Nicméně v obchoďácích kávu i med mají, velmi dobrá káva se dá sehnat také v místních pražírnách. :-)

Odpovědět
Mesi (769)
4.8.2017
22:59

@Marek: Pokud jde o cenu, tak uplne ten stejny prasek nebo “jar”, ktery maji jinde za beznou cenu, koupis za 1 USD v 99 Cents Only Stores. Jsou rozesety vsude, Google najde. Pokud jde o mnozstvi, tak se prodavaji cestovni velikosti. Myslim, ze jsem je videl take v 99 Cents. Ale budou i v Target, Walmart, … staci se zeptat obsluhy.

Odpovědět
Maria (1)
13.8.2017
14:37

Prosim Vas, mozem do US doviest masovu pasteku v konzerve? Dakujem.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
13.8.2017
19:28

@Maria: Ano, je to možné.

Odpovědět

Ahoj. Chtěl bych se zeptat jak je to s převozem potravin přes USA. Pokud máme USA pouze jako tranzitní zemi a pokračujeme do Jižní Ameriky, na letišti se zdržíme pouze 4 hodiny. Platí pro to stejná pravidla???

Odpovědět
Petr Novák (2520)
15.8.2017
13:30

@Luk: Ahoj, pravidla jsou stejná, protože i během transitu potraviny budou na území USA. O jaké jde jídlo?

Odpovědět

@Petr Novák: salámy a sušené mléko

Odpovědět
Franta (3805)
17.8.2017
11:14

@Luk:
Ty salámy na 99.9999% neprojdou.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
17.8.2017
21:23

@Luk: Pokud si tě vyberou na prohlídku, tak salám neprojde.

Místo salámu zajdi v USA třeba do Walmartu a kup si Jack Links Jerky. Vyrábí několik druhů (hovězí, vepřové, krůtí, pálivé, přírodní, teriyaki…) a 160gramový balík stojí třeba 8 dolarů. :-)

Odpovědět
Denis (2)
22.8.2017
22:15

Zdravím..
Už to tu několikrát zaznělo a ano četl jsem i článek, kde se píše o tom, co se ptám..

Ale letím za 3 dny do NY a chtěl bych tam vzít dědovi 2 flašky slivovice a hruškovice..
Dělá to 2 litry na 2 osoby takže tohle není problém, ale bohužel mi ještě nebylo 21.
Pokud bych to třeba přelil do pet láhvi a k tomu přidal třeba flašky s vodou. Takže by to vypadalo jako třeba jako 4 petky z toho 2 by byl alkohol..přišlo by se na to ? Nevadí mi když se na to příjde a vyhodí to, ale aby nebyla žádná pokuta nebo nějaký jiný problém

Odpovědět
Franta (3805)
22.8.2017
23:58

@Denis:
Jen ti to vyhodí, pokuta nebude.
Jste dva, takže do každého kufru jedna lahev. Doporučuji pořádně zavřít a zabalit. Jinak se ale může dovážet alkohol pouze v originálním balení. Takže domácí slivovice ofiko neprojde. Ale riskuješ jen to vyhození do koše. Jelínek se tam dá koupit.

Odpovědět
Denis (2)
23.8.2017
1:12

@Franta: Tak je to domácí..Lepší to dát do petky než ve skle ne ?

Odpovědět
Franta (3805)
23.8.2017
7:20

@Denis:
Tak nejlepší je to nebrat. Ale petka bude asi lepší, přece jen je o něco pružnější a odolnější než sklo. Musí být ale pořádně zavřená a nejlépe ještě v něčem zabalená. Vím, jak vypadá vnitřek kufru, když ti v něm nějaký dobrák, určitě neúmyslně, pootevře Absolutku.

Odpovědět
Mirek (6)
24.8.2017
9:42

Jedeme teď v září do parků. Dcera má dietu, tak si s sebou chce vzít malý vařič, že si občas něco uvaří. Nebude problém, když ho poveze v kufru s plyn. kartuší?

Odpovědět
Franta (3805)
24.8.2017
10:29

@Mirek:
Hoří to, bouchá to… to není nejlepší věc do letadla.
Ale zeptejte se přímo letecké společnosti.

Já bych to koupil až na místě.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.8.2017
18:10

@Mirek: Ahoj Mirku, to zřejmě bude problém. Minimálně plyn (náplň) kupte až na místě.

Odpovědět
Lukáš (391)
25.8.2017
8:57

@Petr Novák:
Já všechny tyto větší turistické věci koupil až na místě ve Walmartu, nechtělo se mi to tahat a udělal jsem dobře.
Pěkný spacák $14, plynový vařič $22, ale i např. osuška za $4 …prostě jsem si sebou chtěl vzít co nejmenší zavazadlo a klidně to tam pak někomu před odletem darovat.

Odpovědět

Ahoj, mohu vézt do Seattlu jako dárek velké perníkové srdce? Děkuji

Odpovědět
Franta (3805)
25.8.2017
22:35

@Jana:
Když nepřesáhne povolené rozměry pro kabinové zavazadlo, tak ano.

Odpovědět

Zdravím,letím za dcerou a zajímalo by mne,zda je možné vézt v kufru pernikové či linecké těsto,je to pro mne pohodlnější to udělat doma a tam jen upéct. Máslo nebo salco se může? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Nadezda Tuckova (1)
28.8.2017
22:31

Ahoj chci se zeptat jestli je problem dovezt 10 plechovek piva. Berou to jako alkohol? Diky

Odpovědět
Miroslava Gábová (1)
31.8.2017
20:51

Mám dotaz ohledně celiakie neboli bezlepkové diety. Jestli můžu vézt mouku a droždí na chleba nebo se dá koupit všechno potřebné v USA.

Odpovědět
Mesi (769)
1.9.2017
1:29

@Miroslava Gábová: Vse se tu da koupit a vyber je veliky.

Odpovědět
Míša (8)
7.9.2017
7:02

Ahoj ;) zachvili odlitam z CA zpět do ČR a rada bych dovezla i jako suvenýr např. 3 plechovky amerického piva. Projde mi tohle v kufru, nebo je na to nějaký limit? A ještě ohledně jídla, je možné dovézt si např. Čokoládu a pendreky? :D zase by šlo jen o malé množství :)
Díky

Odpovědět
Lukáš (391)
7.9.2017
7:26

@Míša:
Ahoj Míšo, ano toto je bez problémů v rozumné míře. Na pivo je tuším limit 2 litry?
Těch cukrovinek jsem domu vezl také opravdu dost :)

Odpovědět
Veronika (1)
7.9.2017
17:41

Ahoj, zítra letím do New Yorku a chtěla bych vzít kousek domácí upečené bábovky. Bude to problém? Navíc když nebude v žádném originálním obalu? A dát to spíš do kufru nebo do příručního zavazadla? Ještě povezu 2 plechovky českého piva. Obojí případně napsat do části 11a? Nemám moc času na přestup, tak řeším, co je jednodušší, aby mi potom neprohledávali celý kufr a mně neuletělo letadlo :) :)
Díky za odpověď.

Odpovědět
Franta (3805)
7.9.2017
19:32

@Veronika:
S pivem nebude problém, když ho dobře zabalíš. S bábovkou by mohl být, ale můžeš se tvářit, že je to pro osobní potřebu na cestu. V odbaveném kufru se při “dobrém” zacházení může proměnit v hromadu drobků. Asi bych riskl vzít jí v příručním zavazadle. Také ale velmi dobře zabalenou.
Nic horšího, než že ti to vyhodí se nestane.

Odpovědět
Mesi (769)
9.9.2017
1:21

@Veronika: Pivo jak pise Franta. Babovku (pises kousek) vem normalne do kabelky jako jidlo na cestu.

Odpovědět
Honza (4)
12.9.2017
17:20

Jak je to prosím s těmi hotovými jídly pro cestovatele, které se jen ohřejí “chemickou cestou” v sáčku – např. od společnosti Adventure? Dá se to převézt v odbaveném zavazadle? Tohle je myslím česká firma – jsou nějaké podobné, které se dají koupit (např. ve Walmartu) v USA? Děkuji … https://www.mall.cz/jidlo-cesty/webhiddenbrand-adventure-menu-hovezi-gulas-s-bramborem?yottly_online=detail&yottly_recommender=personalised-substitutes

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.