Jak vyplnit formulář o celní deklaraci

Uvedený formulář se vyplňuje přímo na palubě letadla, kdy vám ho v průběhu letu rozdají letušky. Vyplňovat ho musejí všichni cestující, tedy včetně státních příslušníků USA. Psát se musí samozřejmě anglicky, tiskacím písmem a použít se musí propisovací tužka. Pokud spolu cestuje víc příslušníků jedné rodiny, vyplňují dohromady jen jednu kopii formuláře. A co že jednotlivá okénka znamenají?

Jak vyplnit formulář o celní deklaraci | © Pixabay.com

Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

Formulář celní prohlášení/deklarace (CBP 6095B)

 1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
 2. Datum narození ve formátu den / měsíc / rok
 3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
 4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
 5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
 6. Číslo pasu
 7. Země trvalého pobytu
 8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
 9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například v mém případě BA0187
 10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
 11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
  (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
  (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
  (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
  (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
 12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
 13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak 10 000 amerických dolarů popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
 14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
 15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu den/měsíc/rok.

Nejčastější dotazy ohledně celní deklarace

Pravidelně užívám léky na předpis, smím si je vzít do USA?

Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, drůbež nebo mléko, jehož dovoz je zakázán. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA.

Diskuze k článku (251 komentářů)

Dobrý den, za 2 týdny odlétám za rodinou do Seattle z Prahy s přestupem v Amsterodamu. Chtěla bych se zeptat, na jaké otázky budu muset odpovídat při rozhovoru v Amstr. Neumím dobře anglicky. Mohu mít nějaký anglický překlad, pokud zjistím, na co se mě budou ptát? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3802)
17.8.2015
15:47

Standardní otázky: Kam, proč, za kým, kdo balil kufr, vezete něco někomu od někoho… Stačí projít vlákna o imigračce. Otázky jsou velmi podobné. Překlad na papíře je v pořádku.

Odpovědět
Zuzka (1)
16.9.2015
14:15

Ahojky, chci se zeptat, kdyz budeme ubytovani pres airbnb tak co mam napsat do kolonky kde budeme ubytovani? Co mam rict na imigracnim? Predem diky moc

Odpovědět
Petr Novák (2520)
16.9.2015
15:16

Ahoj, do kolonky stačí napsat adresu. A na imigračním případně říct, že bydlíte přes Airbnb. Nejde o nic špatného, nebo něco, kvůli čemu byste se museli strachovat.

Odpovědět
Vlasta (1)
2.10.2015
21:33

Dobrý den, prosím o informaci k celnímu prohlášeni – bod 8).
Přestupovat budu v Amsterodamu co tam mam napsat.
Děkuji.

Odpovědět
Lenka (1)
5.11.2015
0:53

Ahoj,
mám ESTU kde jsem vyplňovala adresu pobytu a na celni d v letadle bych vyplnila adresu jinou. Byla jsem tento rok v USA 2x a 2x jsem bydlela u jedné osoby kterou jsem uváděla a teď budu jinde.
Je to problém nebo mám vyplnit novou ESTU? A druhý dotaz v plánu nic nelegálního nemám jen mám štěstí vycestovat potřetí do stejného místa na delší dobu. Jako na “prazdniny”. Může mi to způsobit nějaké potíže? Dekuji moc :)

Odpovědět
Franta (3802)
5.11.2015
7:07

@Lenka:
Jiná adresa nevadí. Stejné místo (město, stát) pobytu také ne. Jde jen o to, aby imigrační nepojal podezření, že tam jezdíš za prací. Což může nastat, vzhledem k tomu, že jedeš potřetí v roce na stejné místo. Jsou dvě věci, co ho napadnou, práce nebo přítel. Pokud mu ale dokážeš věrohodně vysvětlit ty “prázdniny”, tak by to mohlo projít. Vliv má i doba pobytu. Pokud jsi tam byla na týden v zimě, v létě a teď zase jedeš na týden, tak to vypadá jinak, něž když jsi tam pokaždé byla plných 90 dní a teď bys ráda také. To bys tam byla víc než doma a to by zbystřilo jeho pozornost.

Odpovědět

Dobrý den,
v srpnu jsem letěla do USA, žádný celní formulář jsem nedostala, imigrační úředník ho po mě nechtěl. Jen jsem ukazovala pas, formulář I-20, odpověděla na otázky a dala otisky prstů. Mohu mít problém při návratu domů, když nemám zmiňovaný ústřižek z celního formuláře?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Hilda (1)
16.1.2016
19:26

Ahoj chystam se do USA za kamaradkou v lete.Poletim se synem 13 let ,ktery je DIABETIK-musim myt na palube letadla inzuliny,a pomucky .jehly,glukometr atd.to asi neni problem .letame casto po eu.i afrika,vzdy bez potizi,potiz je v tom ze neumim ani slovo anglicky a syn nic moc.takze oba nic.jak mam odpovidat emigracnimu kdyz nevim co me bude rikat Jak se to da osetrit-děkuji

Odpovědět
JardaT (1)
30.1.2016
21:41

Ahoj, potřebuji zjistit, jestli je možné do USA dovézt dětské příkrmy. Držím kvůli problémům se slinivkou dietu a snažím se jíst jídla s minimálním obsahem tuku. Bohužel se v každém článku dočítám, že nelze dovézt jakékoliv jídlo obsahující maso, což je i případ těchto příkrmů. Je možné si vyžádat nějaké potvrzení od lékaře? Díky

Odpovědět

@JardaT: Zkusit to můžeš, ale je to nošení dříví do lesa. To, co se prodává v Evropě, je k dostání i tady v Americe, a většinou i levnější, nehledě na váhu zavazadla.

Odpovědět
Jakub (18)
13.2.2016
0:34

Ahoj,
k bodu 4. Každá noc bude strávená jinde, co tam máme napsat?
Díky

Odpovědět
Petr Novák (2520)
13.2.2016
13:36

Ahoj, napište třeba adresu prvního ubytování.

Odpovědět
Tomáš (4)
26.3.2016
23:22

Ahoj někde jsem tady četl že když letím z Prahy do Stockholmu s jednou společností a ze Stockholmu do Los Angeles s jinou, tak musím znova ve Stockholmu začekovat kufry ? díky

Odpovědět
Franta (3802)
27.3.2016
20:13

@Tomáš:
Vlákno o letenkách je sice jinde, ale…

Pokus si koupíš jednu letenku Praha – LA (s přestupem ve Stockholmu), tak nic neřešíš a kufry uvidíš až v LA.
Pokus si koupíš dvě samostatné letenky Praha – Stockholm a Stockholm – LA, tak se budeš muset ve Stockholmu znovu odbavit.

Odpovědět
Věra (1)
8.4.2016
13:43

Ahoj,
letím již poněkolikáté přes USA do Mexika. Vždy mi bylo řečeno, že v USA na prvním letišti si musím vyzvednout zavazadlo, ale než jsem prošla přes imigrační k zavazadlům, již tam to mé nebylo a sdělili mi, že už ho nejspíš naložili a bude pokračovat do cílové stanice. Vždy to jsou nervy, aby zavazadlo dorazilo.
V USA přespávám v hotelu a pokračuji v cestě druhý den ráno. Pokud bych tentokrát měla štěstí a zavazadlo našla, tak s ním musím do hotelu a ráno znovu odbavovat, nebo ho zase někde odevzdám, aby pokračovalo dál?
Díky

Odpovědět

Dobrý den,
Už jednou jsem byl v Americe v roce 2015 v New Yorku. A neměl jsem žádný problém při vstupu do USA a ted mame naplánovaný druhý výlet do USA. Ale mezi návštěvy jsem byl 3x v Egypte za pracovními účely. Budu mít problém při vstupu do USA?

Odpovědět
Petr Novák (2520)
5.6.2016
10:59

@Jan: Dobrý den, Jane,
Egypt je z hlediska schválení ESTA v pořádku. Připravte se na dotaz, proč jste byl třikrát v Egyptě, kde pracujete a co jste řešil v tom Egyptě. Ta otázka může padnout, ale problém se vstupem nečekám.

Odpovědět
Monika (1)
16.8.2016
9:13

Dobrý den, bod č. 12. Pracuji v kravíně – takže ANO přišla jsem do styku s dobytkem. Posledního září tam končím a začátkem listopadu bych měla letět do USA. Budu s tím mít nějaký problém? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2520)
16.8.2016
11:16

@Monika: Dobrý den, zaškrtněte ano, problém s tím nebude, jen se vás nejspíš zeptají na dodatečné informace.

Odpovědět
Jana (4)
19.8.2016
8:12

Ještě dotaz ohledně kolonku, že dovážím jídlo-pokud tedy vezu cokoliv, musli tyčky, oplatky a jiné, pak tedy zaškrtávám jako ANO? Letím prvně, takže proto takové dotazy….ještě k té láhvi vína – připsat ji, že dovážím třeba v hodnotě 10 dolarů do kolonky “total value of all articles” nebo to nepsat vůbec? ¨
Moc díky za odpověď, letím za týden a nervozita stoupá ;o)

Odpovědět
Petr Novák (2520)
19.8.2016
11:01

@Jana: Ahoj Jano,
musíš tam zaškrtnout ANO a oni se tě zeptají, o co konkrétně se jedná. A pak ti to nechají. Do té celní hodnoty nic psát nemusíš.

Hlavně žádný stres, není čeho se bát. :-)

Odpovědět
Jana (4)
20.8.2016
9:38

@Petr Novák: Petře, moc dekuji a taky chci za sebe, a počítám, ze i za spoustu dalsich, podekovat a ocenit Te za to, co pro me/nas delas…jsi proste machr ;o)

Odpovědět
Martin (19)
8.9.2016
11:15

Ahoj, mám otázku k bodu 13. Pokud si povezu něco málo peněz v hotovosti a platební kartu a na ní budu mít v přepočtu více než je uvedená suma, musím zadat “Ano”? Nebo se to váže jen k penězům v hotovosti a různým cennostem. A proč je vlastně zajímá, jestli člověk jede s více penězi? Není tam proto lepší raději uvést “Ne”? Díky

Odpovědět
Franta (3802)
8.9.2016
15:43

@Martin:
Týká se to pouze hotovosti. Asi něco jako EU limit na platby. Teroristi, úplatky, nekalé živly…

Nepřiznat to můžeš, ale na letištích mají i psy na hledání peněz. Už dávno tam neběhají jen ti z protidrogového. Je to na tobě, jestli budeš lhát.

prazsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/belgicanku-posilaji-z-ruzyne-do-francie-je-postrachem-paseraku-20150312.html
technet.idnes.cz/jak-se-hledaji-bankovky-07v-/tec_technika.aspx?c=A130616_235456_tec_technika_kuz

Odpovědět
martin (19)
8.9.2016
20:33

@Franta: Díky, to jsem potřeboval vědět, že tím není myšleno na kartě, ale v hotovosti.

Odpovědět
Monika Enická (1)
31.12.2016
16:55

Dobry den,
v lednu letim na dovolenou do Mexika s prestupem v Atlante.
Pres web Estavisa mi prislo jen potvrzeni o schvaleni . Kamaradka pres jine strankzy esta/forms dostala nekolik formularu ktere musela vyplnit . Prosim co vse musim mit krom toho co mi prislo emailem kde je pouze AUTHORIZATION APROVED a moje udaje vcetne cisla pasu. Je to v poradku? Budu jen prestupovat na jine letadlo to asi ani k imigracnimu nepujdeme?
moc dekuji za info

Odpovědět
Franta (3802)
31.12.2016
20:54

@Monika Enická:
A kolik jste platily holky? 14,- USD? Použily jste neoficiální stránky, tzv. zprostředkovatele. Pokud máte nějaké otázky obraťte se na ně.

Oficiální stránky ESTA končí na .gov
Návod jak vyplnit formulář ESTA pro vstup do USA bez víza
Formulář ESTA do USA: Nenechte se nachytat a neplaťte více, než musíte

K imigračnímu půjdete také, byť jen “prolétáte”.

Odpovědět
Tomíno (1)
6.1.2017
9:19

Zdravím,

Nevíte někdo jak je to s převážením Tabákových výrobků? Můžu na uzemí USA kouřit cigarety pokud nejsem plnoletý? Je mi teprve 20. DĚKUJI

Odpovědět
Petr Novák (2520)
7.1.2017
14:21

@Tomíno: Ahoj Tomíno, ve většině států je “smoking age” 18 let. Když si vezmeš karton do odbaveného zavazadla, s největší pravděpodobností to bude zcela bez problémů. V nejhorším (a nepravděpodobném) případě ti cigarety zabaví, nebo naúčtují nějaký poplatek.

Odpovědět
Alexandra (1)
8.2.2017
17:41

Dobry den, mam otazku k bodu cislo 8.
Kupila som si priamu letenku z Osla do New Yorku a do Osla som si kupila zvlast letenku (cestovat budem v ten isty den ) pri vyplnovani formularu treba do kolonky uviest Norsko alebo sa to nevztahuje na zvlast zakupene letenky ? Dakujem za radu

Odpovědět
Petr Novák (2520)
8.2.2017
17:45

@Alexandra: Dobrý den, Alexandro, do formuláře napište Norsko.

Odpovědět
Jiri (6)
4.3.2017
14:56

Diky za uvedene rady a informace. Jen pro upresneni: 11c, posledni polozka: nejde o hady, jak uvadite vyse, ale o sneky ;-)

Odpovědět
Petr Novák (2520)
6.3.2017
23:18

@Jiri: Já děkuji za upozornění. :-)

Odpovědět
milan (5)
22.3.2017
17:03

Dobrý den,letím z PRG přes Brusel do Ny a dál do Mexico.ale každá letenka je samostatná. budu si muset vyzvednout kufr v NY a zase odbavit? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2520)
22.3.2017
17:06

@milan: Dobrý den, v New Yorku si kufr musíte vyzvednout v každém případě. Pokud jsou lety Praha – Brusel a Brusel – New York na dvě samostatné rezervace od různých společností, musíte si kufr vyzvednout i v Bruselu. A pokaždé se musíte znovu odbavit.

Odpovědět

Ahoj, chtela bych dovest do USA sedmicku Becherovky, placacku domaci slivovice, hrnicek z ruzoveho porcelanu a tvaruzky. V pripade tvaruzku tedy zaskrtnu zvireci vyrobky (to jsem se tu docetla, ze povolene jsou), ale jak je to s alkoholem? Na listku Customs Declaration zadna kolonka pro alkohol neni a nebyl by treba problem s tou domaci palenkou? Vim, ze je limit 1litr na osobu, takze alkohol do tohoto mnozstvi nikde neuvadim? A ten hrnicek si chci vzit do prirucniho zavazadla, nemohli by mit problem i s tim? Dekuji moc za radu

Odpovědět
Franta (3802)
23.3.2017
20:24

@Kate:
Jen připomenu, že alkohol smí dovážet jen osoba nad 21 let. Já napsal Becherovku z druhé strany formuláře jako dárek. S tou domácí slivkou, nebo co to u vás pálíte, by mohl být problém, kdyby ji chtěli vidět. Je to “jakási” tekutina v neoriginálním balení, může to být cokoliv. Ale po mě nikdy nic ukázat nechtěli. Tak to snad projde i tobě. Hrníček bude v pohodě.
Jen vše dobře zabal, ať se to nerozbije, nerozlije a nesmrdí.

Odpovědět
Mesi (769)
25.3.2017
1:03

@Framta: @Kate: Mimochodem, Becherovku i Slivovici tu koupis (samozrejme ne domaci, ale od Jelinka).

Odpovědět

@Mesi: ta becherovka ja myslena spis jako darek, abych nejela s prazdnou, a navic ted byla v akci :D a kupovanou slivovici jsem nikdy nemela, ale raci tu domaci brat nebudu, s mym stestim by me jeste prohledavali a byla by ostuda :D

Odpovědět
Franta (3802)
25.3.2017
17:09

@Kate:
Klidně ji vezmi. Nic horšího, než že ti ji zabaví (vyhodí) se nestane.

Odpovědět
Viera (1)
20.4.2017
11:01

Som stará mama a idem s vnučkou do USA letecky potrebujem potvrdenie od jej rodičov?
A aké.

Odpovědět
Franta (3802)
20.4.2017
12:05

@Viera:
Koukněte sem.
Mělo by tam být napsáno, že rodiče o cestě vědí a souhlasí s ní, Také údaje o doprovodu, tedy o vás. Aby bylo jasné, že vy jste osoba, která má vnučku na starost.

Odpovědět
marta (1)
9.5.2017
17:15

dobry den prvy krat letim do .u.s.a k rodine beriem im nejake tricka ostiepky keramiku bude to narocne na pohovoru v u.s.a uz teraz mam s toho strach neviem ani ceknut anglicky ako to tam chodi dakujem

Odpovědět
Petr Novák (2520)
9.5.2017
18:44

@marta: Ahoj Marto, s dárky problém nebude. Ohledně pohovoru, přečti si článek Jak projít imigrační kontrolou v USA. Najdeš tam kompletní informace včetně rady, co dělat, když neumíš anglicky.

Odpovědět
Marie (2)
24.5.2017
11:55

Dobrý den,

má teta se před pár dny vrátila z USA. Ptala jsem se jí na pohovor s úředníkem. Říkala, že při příletu s žádným úředníkem nemluvila, jen musela ,,naťukat“ odpovědi z celního formuláře, který se vyplňuje v letadle, do nějakého terminálu. Poté musela přiložit prst pro sejmutí otisku, vyfotilo jí to a vyjel jí papír. Ten poté předala úředníkovi, ten jí dal jen razítko a to bylo vše. Na nic se neptal. Bylo to na letišti v Miami. Chci se zeptat, zda můžu tento terminál také použít, když letím do USA poprvé? Nebo musím projít pohovorem s úředníkem. Teta mě docela zmátla

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.5.2017
12:14

@Marie: Dobrý den, Marie,

osobně jsem automat ještě nezkoušel – je to rychlejší alternativa k živému úředníkovi. Pokud cestujete do USA poprvé, musíte k úředníkovi. Kiosek je určen pro druhé a další cesty.

Odpovědět
Marie (2)
24.5.2017
12:53

@Petr Novák: Děkuji za ujasnění :)

Odpovědět
Mirka Kadlecová (1)
3.6.2017
23:42

Dobrý den,
letím s dětmi do USA a chtěla bych se zeptat, zda v letadle budu vyplňovat formulář i pro děti nebo pouze pro sebe?
Děkuji za radu. Mirka

Odpovědět
Franta (3802)
4.6.2017
0:13

@Mirka Kadlecová:
Pokud bydlíte na stejné adrese, tak stačí jedno celní prohlášení.

Odpovědět

Zdravím, jedu na měsíc do států a chci s sebou vzít rodině docela dost sladkostí (oplatky, mila, tatranky, pedro atd.).. je na to nějaký limit (kromě hmotnosti) a kam to mám pak vyznačit nebo napsat ve formuláři? A ještě otázka..ještě mi není 21 ale chtěl bych vzít nealko pivo a cider (taky nealko)..bude to problém nebo to mám raději nechat tady v ČR? :) Dííky

Odpovědět

Dobrý den,
chystám se do Ameriky a potáhnu s sebou karton cigaret, mám to někam psát do toho formuláře? Jak se to pak řeší, mám to někomu říkat? Bude se mě někdo na ty cigarety vyptávat? Nemůžou mi je zabavit?
Předem mockrát děkuji za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
27.6.2017
22:58

@D: Dobrý den,

pokud vím, tak karton odpovídá 200 ks cigaret. To je v rámci celního limitu, nikam se to nepíše, nikdo se na ně nejspíše nebude ptát a nemá důvod je zabavit.

Odpovědět
Dagmar (2)
13.8.2017
14:39

Dobrý den,
letos 18.11 poletím sama poprvé do USA a k tomu jsem nikdy neletěla z přestupem.Letím z Prahy do Newark aiport z přestupem v Bruselu, jsem úplně s toho nervozní protože vůbec neumím anglicky a  vůbec nevím jak mam postupovat v tom Bruselu sice mam 2h času na přestup ale i tak tam budu tápat a bloudit .Jak mám postupovat při příletu do Bruselu.
Předem děkuji za podrobné vysvětleni .

Odpovědět
Petr Novák (2520)
15.8.2017
13:13

@Dagmar: Dobrý den,
po vystoupení z letadla jděte za cedulemi Flight Connections nebo Transfer. Na obrazovce s lety si najděte číslo svého letu a u něj odletovou bránu (gate). Tam jděte. Více tipů najdete v článku let do USA. Hodně štěstí. :-)

Odpovědět
Petra (2)
15.8.2017
15:40

Dobrý den,

jedu letos poprvé do USA a vezu sebou na palubě letadla své štěndo. Uvádí se do celního formuláře?Asi ano že? A jak to pak probíhá dál po vystoupení z letadla? Celní kontrolu a pohovor s úředníkem jsem si tady nastudovala, ale budu muset jít ještě někam na veterinární kontrolu nebo si potřebné veterinární doklady prověří jen ten úředník?

Odpovědět
Franta (3802)
15.8.2017
19:01

@Petra:
Máš mezinárodní průkaz na psa nebo jak se to jmenuje? Má čip? Má všechna potřebná očkování. Ptala jsi se u letecké společnosti?
Pokud nebudeš mít vše vyřízené předem, tak pes nepoletí, případně půjde po příletu do karantény, na dlouho.
Takže bych se radši zeptal na Veterinární správě. Něco najdeš i tady.

Odpovědět
Martina (2)
18.8.2017
19:53

Dobrý den,

vyplňuji akorát vízum ESTA a narazila jsem na otázku: Cestujete do USA v rámci cesty do jiné země? Nejsem si jistá, jakou odpověď mám zaškrtnout, když naší cestu zakončujeme v Torontu a do Kanady přecházíme přes Niagara Falls. Do Prahy pak letíme právě z Toronta.
Děkuji za radu.

Odpovědět
Petr Novák (2520)
18.8.2017
20:43

@Martina: Dobrý večer, Martino, zaškrněte “ne”. Pokud byste do USA letěla jen kvůli mezipřistání, pak by se zaškrtlo “ano”. :-)

Odpovědět
Václav (56)
4.9.2017
12:31

Zdravím všechny cestovatele :)

Za měsíc mě čeká moje první cesta do států a rád bych se proto obrátil na někoho, kdo má již zkušenosti s cestováním do Ameriky a chtěl bych se ujistit ohledně jedné věci týkající se vyplňování formuláře celní deklarace.

Konkrétně jde o to, jak se tam má v jednom bodě vyplňit, jestli vezu nějaké jídlo, ovoce, rostliny, případně nějaké věci k prodeji apod., chápu to správně, že tam musím zaškrtnout “Yes”, pouze pokud bych vezl nějaké větší množství, které bych tam skutečně chtěl prodávat? Takže, když povezu pár suvenýrů (např. nějaký diář, magnetku, klíčenku apod.) pro kamarádku v Americe, nebo třeba jednu lahev Becherovky pro majitele bytu přes Airbnb, jedno balení nějakých oplatek apod., které tam ale tedy prodávat nebudu, bude to jako dárek, tak i když tyto věci povezu s sebou, budu je mít v kufru, tak můžu do formuláře vyplnit “No”, jelikož se nebude jednat o žádný obchod?

Nebo je to tak, že bez ohledu na to, jestli je to dárek nebo tam budu chtít něco prodávat, tak, když něco takového s sebou vezu, vždy to tam musím vyplnit? A pokud se to tam musí v každém případě vyplňit, tak ptají se třeba na něco navíc ohledně toho během pohovoru s imigračním úředníkem nebo jsou s tím pak ještě nějaké “extra procedury”, kterými se musí projít? :)

Pak jsem se ještě chtěl zeptat, před nedávnem jsem slyšel, že kromě toho pohovoru s imigračním úředníkem se pak snad ještě prochází celní kontrolou, kde se údajně pouze odevzdá ten formulář celní deklarace a to je vše. Je to tak? Nebo ten formulář se odezvádá přímo imigračnímu úředníkovi?

Děkuji moc

Odpovědět
Franta (3802)
4.9.2017
13:52

@Václav:
Takovéhle drobnosti nepiš, dej NO.
Celník si většinou bere jen deklaraci, ale může tě i zkontrolovat. Pak ti vše nepovolené vyhodí.

Odpovědět
Václav (56)
6.9.2017
13:35

@Franta: Super, díky moc

Odpovědět
Jana F. (3)
26.9.2017
19:13

Ahoj, asi za pul roku se chci podivat do USA do LA za svoji sestrou, ktera tam zije oficialne 20 let. Budu postupovat dle Vasich rad a vyridim si vse dopredu. Anglictinu mam pouze zaklady a asi se uz nic nenaucim. Jakou doporucujete dobu mezipristani a kde je to zhruba nejidealnejsi? Letenku zatim nemam, ale jak jsem se predbezne divala tak je tam Amstrdam, Pariz, Londyn. Zvladnu imigracniho pracovnika s moji anglictinou? Mam mu radeji rict, ze je ma anglictina spatna? Chodi se tam jednotlive? Pojedu s 19-ti letou dcerou, tak jestli muzeme spolu. Omlouvam se za tu spoustu otazek, ale v zivote jsem nesedela v letadle, cestovani mam sice hodne rada, ale absolvovala jsem ho hlavne v Cechach. Prdem dekuji za info. Jana

Odpovědět
Franta (3802)
26.9.2017
19:51

@Jana F.:
Imigrační
Koukni na články
Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projítPohovor s imigračním úředníkem po příletu do USA: Vaše zážitky a zkušenosti, opiš si probírané otázky typu, kam, proč za kým,na jak dlouho… A nech si to přeložit. Dcera taky neumí anglicky? Jako rodinu vás nejspíš spolu vezmou, jen dejte úředníkovi najevo, že k sobě patříte.
Přestup
Ideální je 1,5h. Pod hodinu je to nebezpečně málo a nad 2,5 zase zbytečně moc. Ale někdy rozhoduje cena, takže to může být i 7h. Kudy letět je celkem jedno. Já mám dobré zkušenosti s Amsterdamem, Paříž (CDG) je prý složitá, Londýn (LHR) mi přišel v pohodě. Dá se letět i přes Berlín, Vídeň a spoustu dalších. Jak na letenky koukni sem Letenky do USA: Cena, kdy rezervovat a další rady jak ušetřit.
Popros sestru o @Zvací dopis, ten je plus. Možná nebude potřeba, ale může pomoci v případě problému.

Odpovědět
Mesi (769)
27.9.2017
6:52

@Jana F.: Doplneni k Frantovi: doporucuji vybrat let s prestupem v Evrope a odtud az do LA. Usetrite si, coby novacci, nervy pri prestupu v USA, protoze na prvnim letisti musite na imigracku. Takhle uz budete v LA a nejaka fronta vas nebude trapit.

Odpovědět
Franta (3802)
27.9.2017
8:59

@Jana F. + Mesi:
Jo, s tím přestupem v Evropě je to pravda, to jsem si neuvědomil. Přestup v USA jsem měl za celou dobu jen jednou, tak mě to vypadlo.
V Evropě přestoupíš a sami ti přehodí kufr, v USA si jen počkáš na imigračku, vezmeš kufr a jsi tam.
Při přestupu v USA, trneš ve frontě, jestli stihneš přestup, pak musíš najít kufr, ten zase někde odevzdat a hurá na další let.

Odpovědět
Michal Kolář (14)
18.10.2017
10:36

Dobrý den,

když si povezu musli tyčinky a v deklaraci u jídla dám yes, čeká mě nějaký pohovor navíc? moje angličtina není uplně super:) díky moc

Odpovědět
Petr Novák (2520)
18.10.2017
11:32

@Michal Kolář: Zdravím Michale, přímo pohovor ne, ale asi budete muset vysvětlit, jaké jídlo to vezete.

Odpovědět
Michal Kolář (14)
18.10.2017
18:58

a asi je velký risk nepřiznat to že?:) můžou zrovna zkontrolovat kufr…

Odpovědět
Michal Kolář (14)
18.10.2017
20:48

no kašlu na to, když si vemu cca 10 tyčinek http://www.sunkins.cz/produkty/smartfood/natbar
normálně to přiznám, tak u pohovoru by neměl být problém ne? normálně bez cla? díky moc za info.

Odpovědět
Mesi (769)
19.10.2017
1:21

@Michal Kolář: Takovehle tycinky vubec nemusis resit, muzes je mit klidne i v prirucnim zavazadle na palube. Do prohlaseni se nepise ani cokolada a podobne. Pokud to do neho napises, pujdes automaticky na kontrolu. Jakmile jim to tam ukazes, mavnou rukou a jdes dal, akorat ses zdrzel.

Odpovědět
Michal Kolář (14)
19.10.2017
7:54

@Mesi: super díky moc

Odpovědět
Michal Kolář (14)
20.10.2017
12:39

ani když povezu 14 tyčinek?

Odpovědět
Michal Kolář (14)
20.10.2017
12:40
Petr Novák (2520)
21.10.2017
12:30

@Michal Kolář: Žádný stres, nic tam nepiš a nic se nestane. Tyčinky nejsou problém.

Odpovědět
Simona Nemcokova (1)
24.10.2017
16:00

Dobry den, chcem sa spytat. O dva tyzdne letim prvy krat do ameriky. Mam vybavenu estu, mam pas, mam letenku aj ubytko. Len stale mi tkvie v hlave otazka kde najdem ten formular co sa vyplna na letisku, pretoze az tak dobre anglicky neviem, rada by som si ho napisala uz doma. Len ho nikde neviem stiahnut. Viete mi niekto poradit ? Dakujem za odpoved. Pekny den

Odpovědět
Petr Novák (2520)
24.10.2017
16:26

@Simona Nemcokova: Pokud myslíte celní deklaraci, o které je článek, tak tu získáte v letadle. Prohlédnout si ji můžete zde.

Odpovědět
Franta (3802)
24.10.2017
16:30

@Petr Novák:
Jak píše Petr, většinou ho dávají v letadle před přistáním. Já ho tak dostal vždy. Kdyby něco jsou u stolků v hale před imigračním.

Odpovědět
Veronika (2)
29.10.2017
17:49

Ahojte letí niekto v blízkej dobe do Miami? Letím za mesiac a rada by som nazbierala nejaké info.

Odpovědět
David (5)
9.11.2017
9:32

Dobrý den za 15 dní odlétám do New Yorku s přestupem v Amsterdamu ,chci se zeptat jaké otázky mě můžou čekat v Amsterdamu a jaké na JFK v New Yorku ,letím sám a mám tam sraz s kamarádkou co přiletí na JFK asi ó hodinu dřív než já ale letí z Islandu kde pracuje mám to nějak uvádět že na mě bude čekat kamarádka a že letěla jiným letem nebo tak ? Mám z toho i hlavu neumím pořádně anglicky děkuji za všechny rady

Odpovědět
Franta (3802)
9.11.2017
10:09

@David:
Vše už je tu v diskusích u příslušných článků, popsáno a zodpovězeno.
AMS: Standardní prohlídka při vstupu do celních prostor odletového terminálu. Pokud poletíš americkou společností, tak ještě bezpečnostní prohlídka u gatu před letadlem. Kam, za kým… Vezeš někomu něco, kdo balil kufry, chtěl někdo, abys někomu něco vzala…
JKF: standardní imigrační, kam, proč, na jak dlouho, za kým… Většinou jedna dvě otázky.

Odpovědět
David (5)
9.11.2017
15:28

Děkuju

Odpovědět
Jan Čejka (1)
8.1.2018
23:38

Dobrý den,

obracím se na Vás s poměrně specifickým dotazem. Malířce budu prodávat obraz, přičemž kupujícím je Češka, která ale žije již nějaký čas v Americe. Obchod se uskuteční v Praze, ale jak je to s následným převozem obrazu do USA?

Doplňuji ještě, že obraz má hodnotu do 20 000 Kč a není považován za kulturní dědictví, jelikož není starší jak 50 let. (Ve skutečnosti vznikl před rokem.) Kupci k zakoupení samozřejmě vystavuji fakturu, která slouží jako doklad o nabytí díla a stejně tak dodávám certifikát potvrzující autorství.

Děkuji moc za případnou odpověď! Sám jsem se snažil hledat, ale příliš jsem s tím nepochodil.

S pozdravem
Jan Čejka

Odpovědět
Filip (1)
7.2.2018
21:19

Dobrý den. S kamarádem letíme v sobotu z Německa z Mnichova do Orlanda s přestupem ve Philadelphii kde zřejmě už budeme podstupovat imigrační pohovor. Chci se zeptat jestli si musíme ve Philadelphii vyzvednout zavazadla, projít pohovor a pak se zase odbavit. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3802)
7.2.2018
23:23

@Filip:
Jj, imigračka bude už ve Philadelphii, pak pro kufr, přes celnici, kufr dát na tranzit/transfer a hurá k letadlu.

https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
https://www.youtube.com/watch?v=pd5wIVuM8E4

Odpovědět

Letěli jsme teď v únoru z Frankfurtu do Miami. V letadle rozdávali celní deklaraci, ale potom jdou všichni na automaty, kde ten formulář je znovu, elektronicky, takže vyplňovat v letadle bylo zbytečné.

Odpovědět

Jak se dostanuna floridu za svoz tetou poradte

Odpovědět
Franta (3802)
24.2.2018
20:56

@jiri:
Letadlem nebo lodí.

Nepíšeš, proč se tam chceš dostat. Na dovolenou? Za prací? Na stálo? Doporučuji ti si to tady přečíst.

Odpovědět
Nikol (2)
17.3.2018
16:46

Zdravím, poletím poprvé a není mi jasná jedna věc – zabookovala jsem si letenku Praha – NY a zpět, takže pro obě cesty je jedno rezervační číslo. Oba lety jsou s přestupy, cestou do NY ve Philadelphii a cestou zpět z NY v Londýně. U rezervace mám napsaný Check in v Praze, a pak při cestě zpět v NY i v Londýně. Znamená to tedy, že si v Londýně musím vyzvednout zavazadlo a znovu se odbavit při cestě do Prahy? Moc děkuji za pomoc, Niky

Odpovědět

Ahoj, četla jsem že se v celní deklaraci uvádí údaje o tom zda jsi přišel do styku se zemědělskou půdou a zvířaty. Můj manžel pracuje v zemědělství, už není v terénu každý den jako dříve, v ESTA máme napsáno manager, ale máme odpovědět ANO nebo NE?

Odpovědět
Franta (3802)
17.3.2018
20:57

@Nikol:
Koukni se pořádně na tu letenku, informace o letu. Není tam v tom Londýně změna letiště? Standardně se totiž check-in při přestupu nedělá. Leda bys měla koupené letenky zvlášť na jednotlivé lety, ale píšeš, že to máš vše v jednom.

Jinak, cestou tam bude imigračka a přehazování kufrů v té Philadelphii, ale to jsi asi pochopila.

Odpovědět
Franta (3802)
17.3.2018
21:11

@Alex:
Tam jde o možnost zavlečení nějaké choroby a tak. Takže ať zváží, jaká odpověď pro něj připadá jako nejlepší.

Odpovědět
David (27)
21.3.2018
12:13

Zdravím , Jak je bod 3, když letím s manželkou mám napsat 1 rodiný příslušíík a Ona už nemusí vyplňovat další papírek ?? Nebo vyplním 0 a Ona si vyplní svojí celní deklaraci? Tak že každý bude mít svůj.
Děkuji

Odpovědět
Franta (3802)
21.3.2018
13:39

@David:
Rodinným příslušníkům bydlícím na stejné adrese stačí jedna deklarace.

Odpovědět
David (27)
21.3.2018
16:28

@Franta:
Děkuji , takže vyplnim jednu a jdu

Odpovědět
Michal (1)
20.4.2018
12:18

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli nebude problém kdybych si chtěl z USA přivést například Iphone nebo Macbook, jestli by to mohli nějak řešit ? Díky za odpověď :)

Odpovědět
Franta (3802)
20.4.2018
12:40

@Michal:
Koukni na článek Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? a diskusi pod ním. Několikrát se to tam probírá.

Odpovědět
Mesi (769)
22.4.2018
8:28

@Michal: Co myslis tim “resit”? Legalni zpusob dovozu zbozi do EU je priznani dovazeneho zbozi na vstupu do Evropske Unie, v tvem pripade nejspis pri opusteni tranzitni zony letiste v Praze. Zde neni co “resit”. Pri jakemkoliv jinem postupu “by to mohli resit”.
Odpoved na otazku: dovezt iPhone nebo Macbook z USA neni problem.

Odpovědět
Ivana (10)
10.5.2018
8:08

Ahoj, právě jsem s vrátila z návštěvy USA. Často jsem si tady četla praktické rady a zkušenosti, abych věděla, co mě čeká a na co se mám připravit. V podstatě totiž neumím anglicky (o vodu apod. si říct umím). Nejvíc mě asi překvapilo, že jsem vůbec nevyplňovala celní deklaraci. Pořád jsem čekala, kdy nám jí v letadle dají a nic. Ani po příletu jí po nás (jela jsem s kamarádkou) nikdo nechtěl. Viděla jsem v letadle, že jednomu pánovi jí tam letuška dávala, ale pravděpodobně si o ní řekl, neboť nejdřív s ní chvíli mluvil a pak mu jí přinesla (zřejmě vezl něco obchodního), ale byl jediný. Nikomu jí nedávali a nikdo jiný nic nevyplňoval.

Odpovědět

@Ivana: Teď v Miami se už vyplňovalo na kiosku. Nebyli jste také u kiosku?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.