Jak v USA vyzrát na taxíky

Přeprava taxíky patří v USA k těm hojně využívaným, obzvláště ve větších městech, kde vozy taxi služby potkáte takřka na každém rohu. A krom toho i u letišť, u velkých a luxusních hotelů nebo třeba u kasín. V menších městech si taxi musíte objednat přes telefon, což by však neměl být vážnější problém, neboť v téměř každém větším městě je firma, která tato služby poskytuje.

Jak v USA vyzrát na taxíky | © Zitzitoune

Taxi v Americe a jak na něj

Většina taxíků má žlutou barvu, vozový park často tvoří Ford Crown Victoria, do jehož kufru se vám vejdou dva velké kufry.

Budete-li si volat taxi telefonem, dispečer se vás nejspíše zeptá, kde právě jste, kam chcete odvézt a v kolik hodin. Nebuďte překvapení, zeptá-li se vás i na způsob, jakým chcete jízdu uhradit a pokud máte nějaké speciální požadavky (třeba potřebujete vůz s větším počtem sedadel nebo máte hodně zavazadel), rovnou mu je oznamte. Jakmile taxi dorazí na smluvené místo, může se vám stát, že o tom budete telefonicky infomováni.

Po usednutí do taxíku se na taxametru zobrazí paušální sazba plus možné příplatky, např. za dalšího pasažéra, zavazadla, příplatek za odvoz na letiště apod. Částka, která se na taxametru objeví jako konečná, je ta, kterou musíte minimálně zaplatit – dýška do ní tudíž nejsou započítány. Ceník taxi je zpravidla vyvěšen uvnitř vozu.

Tip od čtenáře Toma: Zdali je taxík obsazený nebo je vám plně k dispozici poznáte podle tabulky, kterou má na střeše. Nastat můžou v podstatě tři situace (jak je vidět na obrázku níže):

  • Nesvítí nic: To znamená, že je taxík zrovna obsazený a vy máte smůlu. Musíte si najít jiný.
  • Svítí registrační číslo taxíku: Super, taxík je volný a můžete si ho stopnout.
  • Svítí nápis “OFF DUTY”: Taxík sice může být prázdný, ale řidič momentálně nemá službu, takže si musíte najít jiný.

Jak v USA vyzrát na taxíky | © Petr Novák

Petr Novák

Diskuze k článku (4 komentářů)

Je fajn tenhle popis, co se týče malých měst, ovšem jak třeba chytit taxík v samotném New Yorku je mi záhadou. Mohli jsme se umávat, ale žádný taxi nám nezastavil, když naši začínající zoufalost viděla nějaká starší dáma, taxíka nám nějakým zázračným způsobem přivolala na první pokus. Dodnes ovšem netušíme, jak to udělala, když všechny, na které jsme mávali my, by nejspíše jeli dál i za předpokladu, že bychom jim skočili pod auto.
Tak se ptám fundovaných, jak to ty Amíci dělaj, že jim první volné taxi zastaví na jediné gesto a Čecháčci se taxíka nedomávaj ani ve slejváku, jako tenkrát byl?

Odpovědět

Označení taxi: volny / obsazený / mimo službu
https://content.artofmanliness.com/uploads//2011/03/Taxi-All-States.jpg

Odpovědět
Avatar uživatele

Díky Tome za super ilustraci!

Odpovědět

11.3.2020 zapomeňte na žluté a špinavé taxíky v NY ! Děs a hrůza ! Jsem rád, že jsem těch pár jízd s nimi přežil va zdraví. Taxi mají ve většině případech vymlácené tlumiče pérování a jízda je v nich velice nepohodlná a občas i nebezpečná. Navíc je dnes v době UBER řídí pouze největší nýmandi a tak to také uvnitř a z venčí vypadá. Všichni řidiči co za něco stáli, přešli k Uber. Taxíky od Uber jsou voňavé a čisté a v naprosto neporovnatelně lepší technické kondici naž ty žluté. V žádném evropském městě něco podobného nenajdete! Otřesný zážitek.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.