Jak to chodí v Americe: Fotky na památku

Nemůžu si pomoct, ale Spojené státy mi hrozně připomínají takový ten starý, otřepaný vtip: Když NASA poprvé poslala kosmonauty do vesmíru, velice rychle zjistila, že při nulové gravitaci nefunguje kuličkové pero. Boji s tímto problémem zasvětili američtí vědci celé jedno desetiletí. Sice utratili 12 miliard dolarů, ale nakonec vyvinuli pero, které píše ve stavu beztíže, vzhůru nohama, pod vodou a na celou řadu materiálu včetně skla, a to i při teplotách až -300°C. Rusové použili tužku.

Dělník pracuje na stavbě Empire State Building (okolo roku 1930). Všimněte si, že není jakkoliv jištěn! | © Lewis Hine

Amerika jen jako

Tak třeba taková obyčejná věc, jako jsou památeční fotky na Empire State Building nebo u Alcatrazu. Všude jinde to chodí plus mínus tak, že u památky stojí profesionální fotograf, který vás před ní vyfotí a vy si fotografii můžete zakoupit opodál ve stánku. V Americe na to jdou jinak.

Pokud si však z ESB chcete odnést profesionální fotku s výhledem na Manhattan, nežeňte hned na vyhlídkovou plošinu, ale zůstaňte uvnitř. Fotograf vás vyfotí před zeleným pozadím, které následně na počítači odstraní a ve Photoshopu místo něj dosadí panorama New Yorku. A pokud si připlatíte pár desítek dolarů, můžete mít úplně tu samou fotografii i s pozadím Machu Picchu, domorodé vesnice v Africe nebo se rázem objevíte vedle prezidenta Obamy na jeho projevu.

Takže sice máte krásnou fotografii s ještě hezčím výhledem, ale focenou někde přes zeleným plátnem.

Petr Novák

Diskuze k článku (4 komentářů)

Na ESB či Willis Tower v Chicagu to funguje spíše tak, že než vás pustí na vyhlídkovou plošinu, tak vás “povinně” naženou před zelené plátno a fotku udělají každému (každé skupince). Na cestě ven si pak fotku můžete koupit. Takže focení je povinné, nákup ale už ne.

Stejné je to v zábavních parcích na atrakcích, které mají tzv. On-Ride Photo Section. Tam je také focení povinné (to ani jinak nejde :) a nakupování dobrovolné.

Odpovědět

Přesně tak, Miki. Mně šlo hlavně o ten princip, že člověka vyfotí na zeleným pozadím a tu památku tam dosadí na počítači, i když je ve skutečnosti pár metrů od tebe.

Přijde mi to jako takový typicky americký způsob. :)

Odpovědět

Jasně :) Kdyby totiž fotili přímo, tak by to nebylo tak hrozně kýčovité :))

Já zase chtěl vyzdvihnout to, že tam člověk nemá moc šanci se nenechat vyfotit. Osobně mě to štve, i když mě pak nikdo do ničeho nenutí.

Už vím, budu nosit zelené tričko ;-D

Odpovědět

Já bych se nedivil, kdyby byl v podmínkách odstaveček, že na tu atrakci nesmíš jít v zeleném tričku. :-))

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.