Jak to chodí v Americe: Fotky na památku

Nemůžu si pomoct, ale Spojené státy mi hrozně připomínají takový ten starý, otřepaný vtip: Když NASA poprvé poslala kosmonauty do vesmíru, velice rychle zjistila, že při nulové gravitaci nefunguje kuličkové pero. Boji s tímto problémem zasvětili američtí vědci celé jedno desetiletí. Sice utratili 12 miliard dolarů, ale nakonec vyvinuli pero, které píše ve stavu beztíže, vzhůru nohama, pod vodou a na celou řadu materiálu včetně skla, a to i při teplotách až -300°C. Rusové použili tužku.

Dělník pracuje na stavbě Empire State Building (okolo roku 1930). Všimněte si, že není jakkoliv jištěn! | © Lewis Hine

Amerika jen jako

Tak třeba taková obyčejná věc, jako jsou památeční fotky na Empire State Building nebo u Alcatrazu. Všude jinde to chodí plus mínus tak, že u památky stojí profesionální fotograf, který vás před ní vyfotí a vy si fotografii můžete zakoupit opodál ve stánku. V Americe na to jdou jinak.

Pokud si však z ESB chcete odnést profesionální fotku s výhledem na Manhattan, nežeňte hned na vyhlídkovou plošinu, ale zůstaňte uvnitř. Fotograf vás vyfotí před zeleným pozadím, které následně na počítači odstraní a ve Photoshopu místo něj dosadí panorama New Yorku. A pokud si připlatíte pár desítek dolarů, můžete mít úplně tu samou fotografii i s pozadím Machu Picchu, domorodé vesnice v Africe nebo se rázem objevíte vedle prezidenta Obamy na jeho projevu.

Takže sice máte krásnou fotografii s ještě hezčím výhledem, ale focenou někde přes zeleným plátnem.

Petr Novák

Diskuze k článku (4 komentářů)

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.