Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projít

Vstupní pohovor do USA s imigračním úředníkem je povinný pro všechny cizince. Nezáleží, jestli do země přicestovali na ESTA nebo na vízum. Pohovor obvykle netrvá víc než 5 minut, absolvujete ho na prvním letišti v USA, na kterém přistanete.

Imigrační kontrola v USA | © Petr Novák

Základní rady ke vstupnímu pohovoru do USA

Vstupní pohovor se provádí na prvním letišti v USA ještě před celní kontrolou. Jestliže letíte po trase Praha – New York – Dallas, pohovorem projdete v New Yorku.

Pohovor má zamezit vstup do USA lidem, u kterých existuje podezření, že ve Spojených státech chtějí nelegálně pracovat nebo vykonávat jinou činnost americké vládě nelibou. Základní pravidlo imigračního pohovoru zní: Mluvte pravdu.

Čekáním na imigrační pohovor můžete strávit desítky minut. Na začátek fronty si pomůžete tak, že při odbavení požádáte o místo v přední části letadla. Na některých letištích si můžete úředníka vedoucího pohovor vybrat, jinde je vám přidělen.

K úředníkovi přistupujte s úsměvem na tváři, buďte přátelští. Nervozita je zbytečná a může vyvolat podezření, že máte nekalé úmysly. Skutečně je zbytečné se stresovat, pohovor většinou probíhá v celkem pohodové atmosféře.

Úředníkovi předložte cestovní pas s čipemcelní formulář vyplňovaný v letadle.

Na co se mě bude úředník při pohovoru ptát?

Otázky při vstupním pohovoru do USA bývají stejné. Odpovídejte anglicky:

 • Jaký je účel vaší cesty?
  Jsem turista, chci poznat Spojené státy.
 • Kde budete bydlet?
  Mám rezervovaný pokoj v hotelu Travelodge Hollywood.
 • Znáte někoho v USA, máte zde nějaké příbuzné?
  Žádné příbuzné tu nemám a v USA nikoho neznám.
 • Jak pracujete?
  Jsem obchodní zástupce firmy ABC z Prahy. Prodáváme sportovní oblečení.
 • Kdy se vracíte zpět do ČR, máte zakoupenou zpáteční letenku?
  Zpáteční letenku mám, odlétám příští týden v sobotu.
 • Kolik s sebou máte peněz, máte s sebou kreditní kartu?
  Mám 550 dolarů v hotovosti a mnohem víc na bankovním účtu.
 • Po kolikáté jste v USA?
  Potřetí, v letech 2009 a 2012 jsem byl v New Yorku.
 • Co máte v USA v plánu?
  Mám v plánu road trip do San Francisca, zajímají mě hlavně národní parky.

Po zodpovězení otázek vás vyfotí a sejmou vám otisky prstů. Bude-li vše v pořádku, úředník vám do pasu otiskne vstupní razítko a můžete si jít vyzvednout kufry. Podezřelé osoby jdou buď na důkladnější pohovor, nebo obratem letí domů.

Pokud do USA neletíte na vízum, nezapomeňte včas vyplnit registraci ESTA.

Nejčastější dotazy ohledně imigračního pohovoru do USA

Cestuji do USA s rodinou/kamarády, můžeme jít na pohovor společně?

Poproste úředníka, ať vás vezme najednou. Většinou to není problém.

Letím na trase Praha – Londýn – Las Vegas – Tucson. Kde bude pohovor?

Pohovor se vždy absolvuje na prvním letišti na území Spojených států amerických. V tomto případě bude pohovor probíhat v Las Vegas.

Musím projít přes imigrační, když v USA jen přestupuji?

Ano. Bez ohledu na to, že v USA jen přestoupíte na jiný let, musíte na pohovor.

Neumím anglicky, jak mám absolvovat vstupní pohovor?

Nemějte strach, takových lidí je dost. Osvědčená rada zní: Poproste někoho anglicky mluvícího a sepište spolu odpovědi na výše uvedené otázky. Připište, že neumíte anglicky, papír vytiskněte a při pohovoru ho předložte imigračnímu úředníkovi. A naučte se anglicky alespoň pozdravit. :-)

Jaký minimální čas potřebuji na přestup, pokud mám stihnout i pohovor?

Záleží na velikosti letiště, potřebě měnit terminál nebo délce fronty na imigračním. Spodní hranice na menším letišti je kolem 1 hodiny. Naopak na velkém letišti, kde budete čekat ve frontě a ještě přejíždět do jiného terminálu, nemusí stačit ani 2 hodiny.

Když neprojdu pohovorem a pošlou mě zpět domů, kdo platí letenku?

Letenku zpět na výchozí letiště platí aerolinky, kterými jste přiletěli do USA.

Některé společnosti si proto na rizikových letištích platí bezpečnostní agenturu provádějící předpohovor. Tato praxe je běžná třeba v Amsterdamu.

Nebudete-li do USA vpuštěni, nemáte nárok na vrácení peněz za letenku, ubytování ani na proplacení dalších nákladů.

Musím na imigračním ukazovat vytištěnou schválenou registraci ESTA?

Ne, imigrační pracovník vás vidí v systému. Nicméně schválenou ESTA vyžadují některé letecké společnosti. Doporučuji si udělat screenshot čísla registrace, poslat si ho do e-mailu a uložit do telefonu.

Nemám zpáteční letenku, vadí to?

V žádném případě to neznamená automatické odmítnutí vstupu do USA. Připravte na dotaz zda, kdy a jak se plánujete vrátit zpět domů.

Diskuze k článku (2 325 komentářů)

Lukáš (393)
23.8.2017
7:53

@Jana:
Ani jedna tato země není na seznamu “zakázaných”, ostatně já měl také v pase razítko z Egypta. A nikde žádný problém.

Odpovědět
Jakub (10)
23.8.2017
8:38

@Franta: Děkuji za odpověď. Jak dlouho po schválení ESTA ji musím uplatnit? Je to nějak omezeno? Tam jde o to, že tam náklady víceméně bude platit známý ale každopádně pokud nekontrolují výpis, tak je to ok. Z jakého důvodu by mi ESTA nemusela být schválená? Pokud nemám žádný záznam v trestním rejstříku ani nic podobného.

Odpovědět
Lukáš (393)
23.8.2017
9:24

@Jakub:
ESTA platí 2 roky od schválení a lze využívat opakovaně, vždy nejdéle ovšem 3 měsíce (90 dní).
Já jel také jako nezaměstnaný a peníze nikde nikoho nezajímali.
Jestli si pamatuji, tak mi schválení přišlo za pár minut, když všudě uvedeš NE, tak by neměl být důvod ti ji nedat.
Nicméně počítej s tím, že tě to automaticky neopravňuje zůstat tam celých 90 dní, je to vždy na imigračním úředníkovi na kteréto narazíš.
Já měl letenky na 45 dní pobytu, dal mi razítko opravňující zůstat asi necelých 60 dní.

Odpovědět
Franta (3841)
23.8.2017
10:57

@Jakub: Jak už psal Lukáš.
Schválení bývá většinou do několika minut, ale mají daný limit 72h.
ESTA se dá použít opakovaně, nejdéle poslední den platnosti, stačí, když je platná při vstupu. Pobyt pak už řeší razítko (datum) od imigračního. Maximálně je to 90 dní. Nebrat to jako 3 měsíce, protože to je pak většinou přes 90 dní a to už je problém.
Klidně se podívej na stránky ESTA, je tam i sekce Nápověda.

Odpovědět
Jakub (10)
23.8.2017
12:24

@Lukáš: Děkuju moc za informace :). Mám ještě poslední dotaz. Když tam přijedu s tím, že zpáteční letenku mám za např. 85 dnů, jakou máte spíše zkušenost? Nechají Vás na tu nejdelší možnou dobu nebo se na to nehledí?

Odpovědět
Franta (3841)
23.8.2017
13:19

@Jakub:
Může se stát, že dostaneš kratší pobyt, než máš letenku. Ale to bys byl jedna z mála výjimek. Většinou dávají těch 90 dní. Je možné, že se zeptá na práci, málo kdo má tak dlouhou dovolenou a možná i na peníze, ale to řeší karta a ten zvací dopis od známého. O práci můžeš říct, že se dělá “restrukturalizace” a po dovolené nastupuješ na novou pozici.

Odpovědět
Jakub (10)
23.8.2017
14:32

Super. Ještě jednou díky moc. Hodně jste mi pomohli! :-)

Odpovědět
Ivoš (6)
10.9.2017
16:51

Ahoj mám dotaz ohledně pohovoru.

Letíme s přítelkyní do NY na JFK, oba na ESTU na týden turisticky. Já už v USA byl , mám razítka v pase. Přítelkyně ještě ne a navíc neumí téměř anglicky a dost plaší, pokud je v nějaké nepříjemné situaci. Mám trochu strach aby nás za kiosky nějak nerozdělili a ona nemusela jít k přepážce sama.
Je nějaká možnost postupovat k pohovoru oba najednou jako “rodina”, přesto že nejsme ještě svoji? :-D

Díky moc Ivoš

Odpovědět
Petr Novák (2524)
10.9.2017
18:17

@Ivoš: Většinou to možné je, ale záruka to není. Záleží na personálu. Přítelkyni doporučuji, ať si odpovědi pro jistotu napíše na papír a v případě nouze ho na úředníka vytáhne.

Odpovědět
Ivoš (6)
10.9.2017
21:27

@Petr Novák: Díky moc za odpoveď :-) Musím říct že se toho oddělení krapet obávám. Už minulý pohovor na LAX byl pro spolucestující známou celkem nepříjemný (byla hned u vedlejší přepážky než já a úřednice asijského vzhledu ji davala arogantně co proto asi 5 minut, včetně lustrace kabelky..). Potkat tohle moji přítelkyni u přepážky a ještě samotnou, to by pro ni nebyl moc přijemný zážitek..

Odpovědět
Petr Novák (2524)
11.9.2017
20:47

@Ivoš: Žádný strach, jsou to jen lidi a dělají svoji práci. Pokud nemáte nějaké nekalé účely, dobře to dopadne. :-)

Odpovědět
Leona (1)
25.9.2017
12:31

Ahoj.
Prosím Vás o moc radu. Chceme letět s rodinou na dovolenou s pouhým přestupem v USA. Před 20 lety jsme bohužel byli vyhoštěni ( práce na černo ) a dostali jsme do pasu nežádoucí na 10 let. Je mi jasné, že na promlčení spoléhat nemůžeme. Bojím se, abychom se neproletěli tam a zpátky. Asi nebude moc takových co s tím mají zkušenost, ale budu moc vděčná za jakoukoli pomoc. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpovědět
Josef (1)
28.9.2017
23:37

Ahojte,
mám jeden dotaz. Za týden letím do NY a mám platnou ESTU – mám ji od loňska, protože sem letěl do LA a tam absolvoval imigrační pohovor. Má otázka zní: Budu muset absolvovat imigrační pohovor i nyní za v NY, když jsem právě tento pohovor již absolvoval loni v LA? Neplatí náhodou, že když člověk letí do USA poněkolikáté na tu stejnou ESTU, imigrační pohovor nemusí absolvovat?
Děkuji.
Josef

Odpovědět
Franta (3841)
29.9.2017
6:05

@Josef:
Ne, to určitě neplatí. I NY půjdeš na imigrační pohovor.
Ale protože jsi v USA na ESTA už byl, tak můžeš využít kiosky a nemusíš stát frontu na úředníka.

Odpovědět
JorckCherry (125)
7.10.2017
17:43

Zdravím chcidoameriky,měl bych dotaz jakou má asi šanci češka nebo slovenka která je dejme tomu v 7-8 měsíci těhotěnství že bude imigračním uředníkem vpuštěna na území USA,jako turistka která chce vidět New York nebo Floridu,někde jsem četl že v USA se rozjel trend pod názvem Americká porodní turistika, kde turistky přiletí do USA porodit aby její dítě mělo americké občanství, takže jakou má česká nebo slovenská turistka šanci v %? + dotaz je možné aby češka nebo slovenka porodila potomka v USA bez nároku na americké občanství i porodila dítě v USA protože nechce rodit v ČR a SR,ikdyž má dejme tomu na zaplacení porodu cca +- 25.000$? Děkuji.

Odpovědět
Danka (1)
8.10.2017
9:03

@Petr Novák: Dobrý deň
Veľa informácií som sa dozvedela vďaka vašej stránke, ale ešte by ma zaujimalo, chcela ny som pri vycestovani zobrať lieky ktoré užívam, ci je potrebný nejaký recept od odborného lekára,ďalej by som chcela zobrať med a mlety mak s cukrom originálne balenie, ako to mám uviesť vo formulari ?Ďakujem za odpoveď

Odpovědět
Franta (3841)
8.10.2017
19:39

@Danka:
Ne léky recept nepotřebuješ, nikdo by ti tam na něj stejně nic neprodal. Pokud máš ale léky na předpis nebo obsahující něco, co je v USA zakázané, tak je dobré mít od doktora potvrzení o užívání. Na běžné léky nic nepotřebuješ.
Med vzít můžeš doporučuji pořádně zabalit. Mák v originálním balení také. Oboje dej do odbaveného zavazadla. Med by na palubu určitě neprošel.
Koukni i na téma Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?, tam je víc informací.

Odpovědět

@JorckCherry: USA nezakazuje prijet tam porodit dite. Musi se to hned rict urednikovi, ze tam jede porodit a musi prokazat, ze ma prostredky na zaplaceni porodu. Urcite take pomuze nejaky dukaz o rezervaci porodu z nejake konkretni nemocnice. Jeste si je ale potreba dat pozor, aby ji letecka spolecnost pustila na palubu, kdyz bude cca v 8. mesici.

Odpovědět
JorckCherry (125)
9.10.2017
13:42

@Dave: Děkuji pravě jsem na tento dotaz ptal zde protože hodně se otom diskutovalo na webu www​.chicago-cz.com kde se tyto diskuze objevují http://www.chicago-cz.com/forum/viewpost-8860.html opravdu porod v USA stojí cca $10,000 až $25,000 ??? Ikdyž rodička má nebo nemá zdravotní pojištění(pojistka)? Děkuji …třeba budu v USA nebo ve světě taky někdy otec, tak ať vím co mě někdy někde čeká za finanční úhrady za porod. ✌✌✌

Odpovědět
Mesi (778)
10.10.2017
1:10

@JorckCherry: Zdravotnich pojistek je velke mnozstvi a kazda pojistovna nabizi nekolik typu pojistek. Od nejlevnejsi, kde pojistovna zacne platit az pote, co ty behem roku zaplatis ze sve kapsy treba 13 000 USD (kolem 200 USD mesicne), po lepsi, kde neplatis nic ze sve kapsy, pouze poplatek za navstevu lekare (cca 15 USD), takova stoji kolem 600 USD mesicne, az po velmi drahe pojistky, kde neplatis nic, ale pojistka te prijde mesicne na poradny ranec. Mimochodem, neni pravda, ze v CR je zdravotnictvi zdarma – jen to nevidime, protoze pojistne odvadi zamestnavatel z nasi hrube mzdy plus to, co odavdi on za zamestnance. V USA dostanes hrubou mzdu (pripadne uz ti je strzena zaloha na dan) a ty pak platis pojistne. Samozrejme si muzes nastavit, aby to odchazelo rovnou a ty dostanes uz neco jako cistou mzdu v CR.

Odpovědět
Mesi (778)
10.10.2017
1:12

@Mesi: @JorckCherry: ty castky, ktere jsem uvedl jsou i vyssi, neuvedomil jsem si, ze pisu ceny pojistneho, ktere jsou nizsi pro vetsi odberatele (vetsi spolecnosti, ktere prispivaji svym zamestnancum)

Odpovědět
JorckCherry (125)
10.10.2017
11:22

@Mesi: Takže abych to pochopil,mám to brát tak že zaměstnavatel za mě strhne daň,a já si z výplaty zaplatím v požadovanou častku pojistného,jsou i firmy které prej za zaměstnance platí pojistku ale to jen u dost žádaných profesí,takže ikdyž budu mít pojistku kterou si budu hradit mesíčně sám cca 1000usd,tak i přesto budu doplácet za zdravotní péči?,to by mě zajímalo kdo si v USA může dovolit platit takové ceny za pojistku,vždyt to jsou vysoké částky kde si nemůže kdekdo platit ani uhradit pojistku ani zdravotní lečbu i léky ….Hmm a potom že v ČR všichni řikaj jak je české zdravotnictví na ho…

Odpovědět
JorckCherry (125)
10.10.2017
11:37

@Mesi: Ja se vlastně ani nedivím že lidé se v USA dostávají do dluhové pasti za neuhrazenou zdravotní lečbu a neplacení pojistek když je tam takový nekompromisní zdravotnictví i vyčůrané zdravotní pojištovny a díky tomu jsou Američané zadluženy a přicházejí o bydlení a majetek,a ani se nedivím že někteři Američané se jezdí léčit do Evropy a Kanady.

Odpovědět
Mesi (778)
10.10.2017
22:53

@JorckCherry: 1) Vetsinou je to tak, ze dostanes na ucet (pokud mas primy depozit) mzdu po zaplaceni zalohy na dan. Pokud ti zamestanvatel prispiva na zdravotni pojisteni, tak je to i bez castky, kterou platis jako pojistne ty (zbytek po prispevku zamestnavatele) – tudiz ti na ucet prijde cista mzda stejne jako v CR. Pokud ti zamestnavatel neprispiva na zdravotni pojisteni, platis si ho sam. Prispivaji velke spolecnosti, government jobs a pak ti, kdo maji o zamestnance nouzi. 2) Pokud si budes platit pojistku sam, tak si nejspis vyberes nejakou kolem 300 usd mesicne, aby ti aspon trochu rozumne pokryvala a zaroven abys nemel prilis vysoke out of pocket (platbu z vlastni kapsy, nez zacne platit pojistovna). Pri takove pojistce budes tedy platit do urcene vyse, dale za navstevy u lekare, za predpisy. Do urcite vyse prijmu muzes (zatim) vyuzit Obama care. Vede to k tomu, ze lide nemoci prechazeji (na to ma vliv i kratka dovolena – vetsinou 2 tydny) nebo neleci choroby typu cukrovka atd. 3) Pokud se ti neco stane, nemocnice te musi osetrit. Pokud na to nemas, tak si na tobe nic nevezmou. Do dluhove pasti se lide dostavaji i z mnoha jinych duvodu, napriklad neuvazenym nakladanim s kreditni kartou, coz jeste neni v CR tak akutni, protoze kreditky nejsou tak rozsirene. 4) Cesi si stezuji (velmi casto bezduvodne) na mnoho veci. Maji se dobre. Proste jen nevedi, jak to chodi za hranicemi.

Odpovědět
JorckCherry (125)
11.10.2017
16:18

@Mesi: Děkuji perfektně vysvětleno!

Odpovědět
Vanesa (3)
24.10.2017
1:23

Dobrý deň,
chcem sa spýtať jednu otázku.
V januári sa chystám do NY na 2 týždne. Mám ESTA. V Amerike som bola teraz v lete 3 mesiace cez program Work and Travel, s tým, že v septembri som sa vrátila kedže stále som študentka. v januári sa tam chystám kvazi na dovolenku. Budem bývať u svojich známych s ktorými som sa zoznámila cez leto, su to Turkovia, ktoré tam navštevuju jazykovu školu kvoli zmene viz, ale samozrejme aj pracuju no nelegálne. Resp.by pracovať nemali. Zamestnávateľ sa ich len pýtal či maju Social security number, čo maju.

Otázne je či mam imigračnemu uradnikovi povedať, že budem bývať u nich alebo si vymyslieť nejaky motel/hotel alebo povedať že ubytovanie nemam zatial / prve dve noci zostanem u znamych a potom sa uvidi.

Bojim sa, aby ich nepreverovali a nemali oni z toho problemy ale zas bookovať hotel v NY neni lacna zaležitosť.

Dakujem za odpoved.

Odpovědět
Jarmila (2)
30.10.2017
23:05

Ahoj, mám dotaz,když už jsem v USA jednou byla cca týden a chtěla bych se znovu vrátit,ale budu muset udělat znovu ESTA, jak funguje imigtační pohovor,jde se zase nebo lze využít automat kiosek ?

Díky

Odpovědět
Franta (3841)
31.10.2017
7:51

@Jarmila:
Co jsem pochopil, tak kiosky jsou pro všechny, kdo už v USA s ESTA někdy byli. Jsi v systému, takže je jedno, že budeš mít nové povolení. Fotku i otisky už tam mají.

Odpovědět
Jarmila (2)
31.10.2017
21:34

@Franta:

Děkuju :-)

Odpovědět
Gábina (1)
1.11.2017
10:57

Dobrý den,jedu podruhé za synem do Ameriky a neumím anglicky.Musím jít k odbavovacímu kiosku nebo můžu rovnou k úředníkovi?

Odpovědět
Franta (3841)
1.11.2017
11:04

@Gábina:
Kiosek není povinný. Může ho využít každý, kdo už v USA byl na ESTA. Klidně běž do fronty k přepážkám.

Odpovědět
Anýta (2)
2.11.2017
22:58

Zdravím,co se stane když překročim Estu a budu dele v Americe? Kdyz poletim zpět do Čech,co mi hrozí,když to na letišti zjistěj. Děkuji

Odpovědět
Mesi (778)
3.11.2017
0:43

@Anýta: Nic. Ale nejspis uz Ameriku v dohledne dobe neuvidis.

Odpovědět
Anýta (2)
4.11.2017
21:55

I když to zjistěj při zpatečni ceste na letišti??

Odpovědět
Franta (3841)
4.11.2017
22:22

@Anýta:
Bude to v systému, jak se tam příště ukážeš, tak ti rovnou osladí.
Nejen, že to asi budou mít ze scanu pasu. Ale letecká společnost jim dává údaje o pasažérech, takže vědí skoro vše.

Odpovědět
Mesi (778)
5.11.2017
18:11

@Anýta: Nejlepsi rada asi je: pokus se dodrzet podminky ESTA a nedelej Cechum ostudu.

Odpovědět
Nikola (5)
8.11.2017
20:02

Dobry den, mam dotaz ohledně imigračniho. Letim v lednu na 3 tydny na estu do Kalifornie, ale bojím se, ze budu mit problem, protoze muj otec žil nelegálně 19 let v USA, kdyz na nej přišli, dostal dobrovolný odjezd, ne vyhoštěni ( protoze tam ma syna ). Zjisti imigrační v systému podle příjmení, ze je muj otec? Asi blbost,co? Nevim, co jim mam rict, pravdu, ze tam žil nelegálně, nebo ze s nim nejsem ve styku? A budu mit problem s tim, ze tam mam brachu? Us ciziten? ( aby to nevypadalo, ze tam chci zustat, kdyz tam mam část rodiny)? Jednou jedinkrát jsem s nim mluvila, vim v jakým městě bydlí, ale nejsme v kontaktu). Díky moc za odpoved.

Odpovědět
Franta (3841)
8.11.2017
21:36

@Nikola:
Žádný stres. Když se zeptají, tak otce přiznej.
S bráchou se teď uvidíš? Jestli ano, tak ať klidně pošle zvací dopis. Pokud ne a zeptají se, tak řekni, že tam je, ale nestýkáte se a neuvidíš se s ním.

Odpovědět
Nikola (5)
8.11.2017
23:21

@Franta: Neee neuvidím se s nim, nemam na nej žádnéj kontakt. Ja se bojím, ze me proste uskodi ten tata. S tátou normálně v kontaktu jsem, žije v uk, co bys rekl? Ze s nim neudrzujes kontakt, nebo ze o něm nevíš?

Odpovědět
Nikola (5)
8.11.2017
23:25

@Nikola: @Franta: napsala sem to blbe, ze s nim nejsem v kontaktu, ale ze vim, ze byl v USA? V este to mam taky přiznat, ze zadal o vízum? Nebo napsat, ze nevim?

Odpovědět
Franta (3841)
9.11.2017
8:02

@Nikola:
Tátu klidně přiznej. V ESTA se snad ptají jen na jeho jméno, ne na to, jestli žádal o ESTA/vízum.
Bráchu jako kontakt uvádět nemusíš, když o sobe nevíte. Když se zeptají, tak řekni, že tam někde legálně je.
Možná se nezeptají ani na jednoho.

Odpovědět
Nikola (5)
9.11.2017
17:58

@Franta: v este prave je otázka, jestli někdo z rodiny někdy zadal o vízum. Tak jo no, tak ja ho přiznám, ze zadal a byl tam…ale bojím bojím, jak zjisti, ze tam byl 19 let nelegálně, ze si budou myslet, ze chci udelat to samy. Věřit mi můžou, ale taky nemusi, ze to tak neni a ze s nim neudrzuju kontakt

Odpovědět
Nikola (5)
9.11.2017
18:01

@Franta: Nevim, nejradsi bych se ho vzdala a vubec ho neuvadela. Nezvladam stresovy situace a urcite me kvuli tomu budou dusit :-/

Odpovědět
Franta (3841)
9.11.2017
18:32

@Nikola:
odle mě se tam jen ptají, zda ty jsi někdy žádala a bylo ti zamítnuto. O rodině tam nic není.

Imigračnímu se nelže. Pak se do toho zamotáš ještě víc. Pokud nezvládáš stresové situace, tak nevytvářej další. Na položené otázky odpověz popravdě a bude to v klidu.

Odpovědět

Dobrý den, jsem tu poprvé, chtěla bych se zeptat na jednu maličkost, v lednu odlétám na roční Working holiday víza do Kanady (do Kanady letím už po 3x) a chtěla bych konečně poprvé v životě navštívit i USA. Pro začátek pojedeme s mým rodinným známým (Slovák, žijící v Kanadě přes 40 let, již Kanadský občan) autem přes Niagara Falls, ON rovnou do Buffala přes Rainbow Bridge.
ESTA registraci do USA pro let zatím nemám udělanou, plánuji ji udělat, protože toužím později vidět Floridu i Kalifornii, ale pokud bych ji přece jen na začátek neměla a jeli bychom poprvé autem – jaké dokumenty kromě pasu potřebuji pro pozemní cestu autem (návštěvu jako turista) z Kanady do USA, aby mě bez problémů pustili do USA i nazpět do Kanady, ve které budu rok legálně pracovat? Pro jistotu plánuji vzít kromě pasu i své kanadské pracovní povolení. Jinak jsem bezproblémový občan ČR, letecky jsem byla v životě v zahraničí jen 2x – právě v Kanadě a vždy jsem odletěla do ČR včas. Omlouvám se, pokud jsem to zde někde přehlédla a moc děkuji za informaci.

Odpovědět
Franta (3841)
16.11.2017
0:00

@Evka:
Pro návrat do Kanady by ti měl stačit pas a to povolení.
Pro cestu do USA z Kanady po zemi není ESTA potřeba, vše se vyřídí na hranici, včetně poplatku. Při cestě na Floridu/do Kalifornie by ESTA být měla, protože tam poletíš. Lety z Kanady do USA jsou ale vedené jako domestic. Tak nevím, jak přesně to je, protože po příletu do USA by neměla být imigračka. Pokud bys do USA letěla z Evropy přes Kanadu, tak bys imigračku měla v Kanadě. Je možné, že imigračka bude tedy taky před odletem, protože Kanaďany taky nějak musí kontrolovat.Takhle opravdu nevím. Tohle si zkus dohledat na webu http://www.cbp.gov.

Odpovědět
Frederika (1)
4.1.2018
19:48

Zdravím! Chcela by som stráviť v USA 4 mesiace, potrebujem si zakúpiť hneď spiatočnú letenku alebo môžem aj neskôr? Nebudem mať problémy na imigračnom pohovore? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

Odpovědět
Franta (3841)
4.1.2018
21:45

@Frederika:
Na to budeš potřebovat turistické vízum B-2, takže budeš muset na ambasádu. Tam jim vše o své cestě povíš, abys je přesvědčila a oni ti vízum dali. Zpáteční letenka je lepší, ale u víza není povinná. Když se imigrační bude ptát, tak mu vysvětlíš, proč ji nemáš. Nejspíš ještě nevíš, kdy přesně poletíš zpět.

Odpovědět
Nela (1)
5.1.2018
16:01

Dobrý den, chystáme se s přítelem do USA cca na 14 dní (chceme navštívit jeho tetu, která tam žije již několik let a mají zde trvalý pobyt). Bude problém z ESTA, budeme vpuštěni do země pokud jsme minulý rok v srpnu navštívili ostrov Djerba na týden? Slyšlela jsem, že pak dělají problémy na letišti a můžou nás poslat zpět. Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3841)
5.1.2018
17:21

@Nela:
By mě zajímalo, kdo šíří tyhle bludy.
Jana T. se na to ptala taky a není jediná.

Návštěva Egypta není problém. Neznám nikoho, koho by kvůli tomu prudili.

Odpovědět
Franta (3841)
5.1.2018
17:23

@Franta:
Mělo tam být Egypta a Tuniska.

Odpovědět
marelová alena (1)
9.1.2018
19:17

dobrý den,letím 15.1.2018 do USA-LA s přestupem v mnichově,chápu dobře,že celní kontrola proběhne v Praze a pak až v USA?MÁM velké obavy z toho přestupu,nevíte jak je to tam složité,neumím moc jazyk,zpáteční letenku mám zase s přestupem ve Frankfurtu,letím s LUFTHANSOU,PRO EMIGRAČNÍ MÁM OD DCERY,MÁ AMERICKOU PŘÍSLUŠNOST,ZVACÍ DOPIS,JSEM DŮCHDCE

Odpovědět
Petr Novák (2524)
9.1.2018
19:22

@marelová alena: Zdravím Aleno, nikoliv.

Celní kontrola proběhne až v USA.
Pohovor s imigračním úředníkem proběhne až v USA.
Bezpečnostní pohovor organizovaný leteckou společností může proběhnout v Německu.

Odpovědět

Dobry den prosím o informace Manžel má bratra v USA přes 18,let tam žije má zelenou kartu jaka je šance že bychom tam mohl jed za nim …žit do USA co je vše nutné vyřídit ?a je lepe aby on nám to tam vyřídil nebo mi tady jak postupovat máme 1 .dítě 4.dceru jsme manžele předem děkuji za informace

Odpovědět
Franta (3841)
11.1.2018
18:34

@Jana:
1) Pro manžela to musí vyřídit bratr. Zbytek rodiny (žena a děti) to při splnění podmínek dostanou automaticky s ním.
2) Aby to bratr manžela mohl začít vyřizovat, tak musí být americkým občanem. 5 let pobytu na GC splňuje, tak má na občanství nárok. Otázkou je, zda o něm vůbec uvažuje, když si ho nevyřídil do teď.
3) Celý proces pak trvá několik let.

Váš dotaz se nijak netýká imigrační kontroly. Příště je lepší se ptát u příslušného článku. Např. Zelená karta do USA: Jeden z mála způsobů, jak dlouhodobě legálně pobývat ve Spojených státech

Odpovědět
Radoslava (4)
19.1.2018
1:01

Zdravím, mám takúto otázku : v roku 2016 som bola na estu v Amerike na plných 90 dni na dovolenke a pozrieť sestru , ktorá tam v tom čase bola . V roku 2017 od januára do apríla som bola na estu 90 dni na Miami na jazykovom kurze , v roku 2017 som bola v USA opäť a to s rodičmi a opäť som bola na 90 dni . Čiže som bola stále na maximum samozrejme s dôvodom . Tento rok 2018 by som chcela ísť v júli do USA ale už do Kalifornie , lebo tam by som chcela cestovať a možno aj Hawai ale neviem či má pustia už takto opäť , ešte neviem či to bude 90 dni alebo menej . To sa stále rozhodnem len v USA lebo sa mi nechce odísť :) Čo si o tom myslite ? Myslite , že nebudem podozrivá ? Alebo čím sa mám preukázať ? Stále chodím do USA na dovolenky a navštíviť kamosov , nikdy som tam nepracovala na čierno ani nikdy som tam neostala ilegálne , nemôžem si preto dovoliť aby má nevpustili, lebo moje úmysli sú čisté :) A ďalej sa chcem opýtať či je dobre mat pozývací list od Amikov alebo radšej nepriznať že tam mám veľa kamosov a známych ?a ešte sa chcem opýtať čo sa stane ak vás pošlú naspäť , to znamená , že už nikdy nemôžete ísť do USA? Dakujem veľmi pekne za odpovede a rady , veľmi mi pomôžete :)

Odpovědět
Franta (3841)
19.1.2018
8:20

@Radoslava:
Tak obecně by problém být neměl. Ale je třeba brát v potaz, že jsi tam byla 3x po sobě na 90 dní. Jasně, je to legální, ale který turista si může dovolit být mimo domov půl roku. I na tohle koukají. Většina lidí na takovou dovolenou šetří dlouho, někdo by tam zase mohl být celý rok. Už několik lidí tu psalo, že je po třech 90ti denních cestách na další nepustili a vrátili je. Takže bude hodně záležet na imigračním a na tom, jak si to tam obhájíš.
Pokud tě vrátí, tak ti většinou řeknou, že si máš dojít na ambasádu pro vízum. Aspoň tak to tu psali ti, co je vrátili, kvůli častým dlouhým návštěvám.
Zvací dopis je vždy plus, ale není to jistota, že tě s ním pustí.

Odpovědět
Kája (2)
22.1.2018
12:10

Zdravím,

potřebovala bych radu. Vloni v únoru jsem byla v NY a letos na podzim plánujeme s přítelem výlet do NY – on tam nebyl. Musím jít ke kiosku ? Přítel neumí příliš anglicky nerad by kdybychom se odpojili.
Další dotaz jak moc řeší majetkové poměry ? Jsem totiž v insolvenci (ta je celkem veřejně dohledatelná). Cestu a vše okolo platí přítel.
Myslíte, že by s tím měli problém ?
Děkuji

Odpovědět
Franta (3841)
22.1.2018
13:30

@Kája:
1) viz tady. Není ale jisté, že k imigračnímu půjdete spolu.

2) Nezjišťují to. Někdy se ale ptají na finance.

Odpovědět
Radoslava (4)
23.1.2018
1:04

@Franta: veľmi pekne Vám dakujem za odpoved ! Áno, len prvýkrát som bola pri sestre a jej priateľovi takze s peniazmi nebol problém , druhýkrát som bola na jazykovom kurze kde mi to platili rodičia a tretíkrát som cestovala s rodičmi , ako to bude na 4 myslím si, že v tak krátku dobu to bude pre nich podozrivé , aj keď ja nemám čo skrývať . Študujem v Nemecku a do Ameriky chodím oddychovať , mám tam veľa priateľov a určite tam nemám za potreby pracovať . Toto má trosku mrzí , že to ľudia tak kazia tu Estu a potom my ostani poctiví sme v strese a zneistení :( preto by som sa vás veľmi pekne chcela opýtať čo mi navrhujete , určite nechcem mat problémy s tým , že má vrátia naspäť , lebo to už sú problémy :( myslite , že aj keby som letela na Havaj tak by bol problém? Ja fakt nemám čo skrývať len musím vymyslieť najschodnejšiu cestu, a v tom prípade ak by som musela žiadať o vízum tak to by bolo B2? Možno tento rok len pôjdem na cruise s rodičmi tak do USA len priletime, či aj každé takéto cesty sa im môžu zdať podozrivé ? Proste chcem len stráviť leto v USA s priateľmi amikmi nič viac :( dakujem Vám za odpoved

Odpovědět
Radoslava (4)
23.1.2018
1:14

@Franta: a chcem sa ešte opýtať , ak ich vrátili domov kvôli tomu, že mali tie dlhé návštevy v krátkom obdobi dostali niečo do pasu alebo je to zaznamenávané, že boli vyhostení , podozriví , nevpustení, alebo len boli slovne upozornení a následne vrátení domov a že si majú žiadať o vízum na ambasáde ? Dakujem

Odpovědět
Kája (2)
23.1.2018
11:57

@Franta:

Děkuji za odpověď. Odkaz viz tady mi nefunguje, tudíž nevím na co jsi mne odkázal.
Vím, že nás nemusí pustit společně, každopádně přítel bude klidnější když budu poblíž a v případě nutnosti by se na mne obrátil a čekali bychom zda nám povolí abych přišla pomoci.

Jestli nezjišťují majetkové poměry, tak je to v pořádku. Finance bude mít právě přítel.

Odpovědět
Franta (3841)
23.1.2018
17:20

@Radoslava:
Pokud imigrační v počítači uvidí, že jsi za poslední rok a půl byla v USA 3x, tak to je v pohodě. Ale když si uvědomí, že jsi tam vlastně byla polovinu té doby, tak už začne uvažovat. Pobyt tam něco stojí, ty jsi navíc studentka, kde na to bereš. Jasně rodiče. Ale víš jak, on má na posouzení pár minut, když se mu nezdají tvé odpovědi, tak jdeš na second interview. Tam tě vyzpovídají důkladněji a buď to vyjde nebo jedeš domů. Musíš je přesvědčit, že tam jedeš jako turista. Můžou si myslet cokoliv, jezdíš tam za prací, jsi něco jako “modelka” (eskort) nebo třeba jako ta holčina, co skončila v Pákistánu. Oni jen chrání své hranice, pokud mají podezření, musíš jim ho vyvrátit.

Ti, co tu psali, že je vrátili, nepsali nic o vyhoštění nebo záznamu v pase, jen že je nepustili a poradili jim jít na ambasádu pro vízum. Určitě to dají do jejich záznamů. ale jen aby to věděli, není to tam jako nějaké porušení zákona.

Jak píšeš, B-2 turistické je vízum, o to bys musela žádat.

Neber to jako strašení, zeptala ses, tak tu máš možné varianty. Třeba tě pustí bez dalších otázek. Prostě máš kliku, že tvé cesty sponzorují rodiče.

Odpovědět
Radoslava (4)
24.1.2018
0:14

@Franta: dakujem Vám pekne za odpoved! Čiže ak má nepustia z nejakého dôvodu, odporučia mi ísť si na ambasádu po vízum a to mýslite , že budem môcť žiadať aj trebárs o študentské víza ? Alebo Aupair víza , keď aj nie hneď tak napr v budúcnosti ? Alebo to radšej na tu estu neskúsiť a ísť si bo B 2 vízum alebo študentské ? Viete čo je na tom najzaujímavejšie, v roku 2017 v apríli som žiadala o B2 vízum lebo mi to odporučila jedna Slovenska agentúra.a ale vízum mi nedali nakoľko nemám pevne väzby so Slovenskom som študentka a ani výpis z úctu rodičov in nestačil a predstavte si o 2 mesiace som cestovala s rodičmi na estu opäť na Miami a ten úradník sa len opýtal či mame spätne letenky a to bolo všetko . Vôbec ho nezaujímalo nič, ani že tam idem 3 krát ani že mi nedali vízum a to som išla s tak malou dušičkou , že rodičia pôjdu na dovolenku aj na Cruise do Karibiku a mna vrátia späť a bolo to úplne ok, čo to ten úradník nevidel v tom zázname alebo sa tomu nevenoval ? Aj tak si myslím , že všetky všetky vstupy do USA závisia od imigračného úradníka a či je mu človek sympaticky alebo nie lebo inak si to všetko neviem vysvetlit, nakoľko v roku 2016 som išla prvý krát do USA do Philadelphie a mala som take interview , až som sa rozplakala , lebo mi kontrolovali dobreze nie aj gaťky . Takze veľmi rada by som vedela aké zákony a koľko krát tam človek môže vstúpiť a podľa čoho usudzuju, že ide robiť nekalú činnosť . Vám veľmi pekne dakujem za všetky odpovede máte super prehľad a názory a veľmi ste nápomocný

Odpovědět
Franta (3841)
24.1.2018
9:41

@Radoslava:
Netuším, co ti řeknou nebo doporučí, to záleží na konkrétní situaci, imigračním úředníkovi a tom, co mu řekneš. Jen jsem vycházel z toho, co tu psali jiní.
Kdyby tě vrátili, tak pak můžeš žádat o vízum, jaké potřebuješ, jako turista B-2, pokud tam budeš chtít studovat, tak studentské, když pojedeš jako au-pair, tak to.

Agentura ti doporučila žádat i vízum? Jaká agentura? Standardnímu turistovi stačí ESTA. Proto vízum teď nedávají, tak často jako dříve, navíc se vice vyptávají, proč žadateli nestačí ESTA. Že ti to vízum nedali celkem chápu. Zřejmě jsi uvedla, že tam jedeš na dovolenou, na to ti stačí ESTA. U víza už mohli mít podezření, že tam chceš být z nějakého důvodu dlouho, třeba kvůli práci. Ty vazby na SK uvedli asi jen, aby se v tom nemuseli hrabat. V Německu jen studuješ (jak píšeš), nežiješ tam, ani nepracuješ. Nebo to bylo kvůli tomu jazykovému kurzu? Na krátké kurzy (max 12 týdnů a max 20h týdně) stačí ESTA, na delší nebo více hodin týdně je třeba studentské vízum, takže rada na B-2 byla zcestná.

Že tě pustil s rodiči není nic divného. Asi měl pocit, že je to dostatečná záruka. Ale nemusí to tak být vždy. Psal sem kluk, co jel s mamkou na návštěvu ke známým do USA, oba poprvé. Mamku pustili, kluka ne. Asi si mysleli, že je mamka jen zástěrka, aby se tam kluk lépe dostal. Nikdy nevíš, co si imigrační myslí. Že tě nepustí se může stát vždy. I já si pokaždé říkám, to co, jak to dopadne tentokrát. Zatím vždy dobře.

ESTA platí dva roky a cestovat na ni jde opakovaně. Klidně můžeš jezdit každý měsíc na týden nebo dvakrát do roka na 90 dní, klidně i vícekrát, když nebudeš nechávat dlouhé pauzy. Můžeš se vrátit z dlouhého pobytu a za dva dny letět zase. To vše teoreticky jde, zákon to umožňuje. Ale je třeba i koukat na to, že jsi turista a běžný člověk si nemůže dovolit takto cestovat. Chodíš do práce, do školy, na cestu musíš našetřit. Když jsi tam dlouho, tak jak to máš s prací, máš tolik dovolené, co škola, to tě uvolnili nebo jak? To je další stránka. A imigrační si v tom potřebuje udělat jasno a získat jistotu, že ho nechceš oblafnout. On jezdí na dovolenou jednou ročně a předpokládá, že většina lidí to tak má také. Ale nedělá mu problém tě tam pustit, pokaždé kdy ty chceš, pokud bude mít jistotu, že nemáš v úmyslu nic nekalého.

Odpovědět
Franta (3841)
24.1.2018
13:57

@Kája:

Odkazy byly na mé odpovědi jinde.

@Gábina:
Kiosek není povinný. Může ho využít každý, kdo už v USA byl na ESTA. Klidně běž do fronty k přepážkám.

@Marek:
Nechoďte k němu ale automaticky, naznačte mu, zda tam můžete jít oba. Jak k němu přijdete, tak hned řekni, že ten druhý nemluví anglicky. Někde spolu totiž berou pouze rodinné příslušníky.

Odpovědět
Robin (3)
26.1.2018
18:45

Ahoj, mate nekdo zkusenosti s US Preclearance jeste v Evrope? Ceka me to v Dublinu.
Resim to spis z pohledu nejakeho jidla v zavazadle, ktere bych chtel mit v tom odbavenem a pokud by ho chteli videt, tak je to problem?
Budu vyplnovat tu imigracni karticku i tady, nebo to vsechno probehne ustne?
Chapu dobre, ze jakmile tam projdu, tak priletim do USA uz jako domestic passenger a nebude se tam resit uz nic, a stejne tak mi sami prelozi tasku na navazujici let?

Odpovědět
Michal (6)
7.2.2018
20:22

Zdravím. Mam priatelku v Amerike a v nedelu som ju mal ist navstivit na 86 dni, v podstate maximum ESTA a potom ked sa vratim by sme zaziadali o viza k-1. Uz som ju raz bol navstivit, v oktobri, na 2 tyzdne. Chceli sme byt spolu co najdlhsie. Ked som priletel do USA, isiel som cez “customs” zacali otazkami, Preco som prisiel do USA? Navstivit priatelku. Na ako dlho ? Skoro 3 mesiace. Kolko mam pri sebe penazi ? Cash nieco okolo 300, na karte mam viac… Samozrejme, 3 mesiace, nezdalo sa jej to, poslala ma na “secondary” proste rozsireny pohovor. Tam zacali s otazkami, proste ma grilovali, ja samozrejme nervozny, lebo som nechapal co sa deje a co mi hrozi. Priatelka, kedze teraz dokoncila skolu a potrebuje prax, dala vypoved a hlada si vhodnu pracu. Proste doslo k tomu, ze ma povazuju za imigranta ze sa nemam po co vratit, a hladam si pracu v USA. Kedze pracujem vo firme ktoru vlastni moj otec, nemusim pracovat vela, mam 19, takze nevlastnim ziadne nehnutelnosti. Ked sa ma spytali ci mam nejake plany, co chceme robit tie 3 mesiace, jednoducho som odpovedal, nic extra sme si nenaplanovali, proste chceme stravit cas spolu. Bavili sme sa vsak o tom ze ked pridem by som jej pomohol vymalovat, no toto som nepovazoval ako nieco co by mohlo zavazit (treba podotknut ze tu budovu s apartmanmi vlastny jej otec, takze o najom atd by som sa starat nemusel ) . Ked volali mojej priatelke ona to spomenula a uz sa pan “officer” chytil toho ze tam chcem ist robit, aj napriek tomu ze mu povedala ze tam NEJDEM PRACOVAT. Prezerali mi batozinu, nasli tam tricka s logom firmy v ktorej robim a hned sa im to nezdalo. Tie tricka su pohodlne a mam ich plno… tak preco nie ? Priatelka ma peniaze na ucte a pred cestou mi povedala aby som sa o peniaze nestaral kedze platim za letenku, ze nech si prinesiem len nieco. Ked som mu povedal ze mam uz kupenu spiatocnu letenku, odpovedal ze ju mozem kedykolvek zrusit, no to je blbost, lebo ja som to mal vsetko v cene, takze uz sa zrusit nedala ( aspon myslim ). Pan officer suhlasil no nespravilo to nic. Potom zacal splietat nieco s mexicanmi atd… Ked volal s mojou priatelkou, bol mily… no ked vsak dovolal, spraval sa ku mne drzo. Ze som mu zatajil ze tam budem “rekonstruovat apartman”. Proste vytrhol veci z kontextu. Typek ma nemal rad uz od zaciatku, no po tom telefonate to bolo uz viac, priatelka uz napisala na neho stiaznost, za to ako sa spraval, nejdem tu o tom pisat, dovod preco pisem je ze sa chcem opytat ake mam teraz moznosti. Poslali ma prvym letom naspat, mam zamietnutu ESTA, a jediny sposob ako sa dostat do USA je cez Viza. Chcem sa spytat co mam teda robit, ci je tu nieco co by som mohol spravit ohladom tej ESTA a vrateni penazi za letenku, alebo ci si mam teda podat ziadost o viza, popripade ake, s priatelkou sme sa o tom uz rozpravali, ze ked uz viza tak rovno tie k-1 ale zasa neviem ci mi ich schvalia. Kludne sa pytajte aj o tom co sa stalo na letisku, nenapisal som sem uplne vsetko, len tie podstatne veci.

Odpovědět
Franta (3841)
7.2.2018
21:45

@Michal:
U toho pohovoru jsme nikdo nebyl, nevíme, co a jak jsi říkal, nevíme, co a jak říkala přítelkyně a tím pádem ani nevíme, jak to pochopil imigrační.
Mluvit o práci = chyba
Jet tam na 3 měsíce a nemít žádné plány = chyba
Tipuji, že jsi neměl zvací dopis = chyba (v tomhle případě určitě)

Psal sem kluk, tak tam má (měl) přítelkyni. Jel k ní zase na návštěvu, do rodiny, znal i rodiče. Imigračnímu se nezdál, tak šup na secondary. Tam mu našli v mobilu fotku z minulé návštěvy, jakmá na sobě pracovní opasek. Pomáhal prý skorotchánovi se stavbou zahradního altánku. Kluk byl unavený z cesty, nervózní z pohovoru a přiznal, že pracoval. Přitom dělal jen na tom altánu. To jim stačilo a poslali ho taky domů. Bohužel nevím, jak to dopadlo, už sem pak o tom nenapsal. Jen se cca za dva měsíce ptal, co dělat, když ho firma chce poslat na čas dělat do Států. O přítelkyni už ani slovo. A zase už se neozval. Tak bůhví, jak to opravdu bylo.

Ty máš jedinou možnost. Jít na tu ambasádu. Nejlépe zkusit turistické B-2, když ho dostaneš, tak vyrazit za přítelkyní. Pak podle situace můžeš na místě zažádat o změnu statusu na to K-1. O to K-1 můžeš zažádat hned, ale je otázka, jak na to budou koukat. Může jim to být jedno, ale taky je může napadnou, že jsi svatbu měl v plánu už s ESTA. Takže si před cestou na ambasádu vše připrav a naplánuj. Už žádné “nic extra sme si nenaplanovali”.

Jinak s ESTA nemůžeš dělat asi nic. Teď už ti odvolání bude k ničemu, možná to šlo na místě. S letenkou máš taky asi smůlu. Leda bys jí měl pojištěnou a pojistka se vztahovala i na tento případ.

Odpovědět
Michal (6)
8.2.2018
3:29

@Franta: Dakujem za odpoved. Imigracny to pochopil zle, ale zasa je aj moja chyba ze som sa nepripravil lepsie. Nevedel som vsak co mam cakat. O praci zacali hovorit oni, nie ja. Pytali sa na mna, na priatelku. Cital som tu ze mam hovorit pravdu, tak som hovoril. Nesiel som tam kvoli nicomu zlemu, len som chcel navstivit priatelku. Zvaci dopis… vedel som ze nieco take je, ale vobec mi to nenapadlo. Co sa tyka planov, ja som tam kvoli nicomu inemu ale nesiel, proste sme len chceli byt spolu a robit veci ktore normalne nemozeme. Casom by sme sa mozno zacali nudit a sli by sme niekam, ale takto na zaciatok nam to nenapadlo. Skusil by som teda tie B-2, no neviem na ako dlho si mam ziadat, pretoze ja tam chcem ist vazne len kvoli tomu aby sme stravili cas spolu. Kolko penazi si mam pripravit, ako som uz pisal, priatelka momentalne nezamestnana. Co by mala napisat v zvacom dopise? Ked mi schvalia viza, mozu ma po prilete poslat domov ? Co vsetko mam na pohovore ocakavat, myslim otazky atd. Ci su nejake zakerne atd…

Odpovědět
Mesi (778)
8.2.2018
7:39

@Michal: Promin, ale napisu to na rovinu. Smal jsem se od zacatku do konce. Ne, ze by to bylo k smichu, ale protoze jsi popsal snad vsechny zakladni chyby, ktere clovek u pohovoru muze udelat. Nevim, zda jsi pouzil friend nebo girlfriend – to by byla prvni chyba. Dale, jakakoliv zminka o praci je chyba. za dalsi, nic nenam naplanovano – chyba! Neboj, on nevytrhaval veci z kontextu, on moc dobre vedel, co dela :o). Tve moznosti: stiznost = zbytecnost; moznost vraceni penez za ESTA nebo letenku = ztrata casu. Takze jdi zkusit to vizum a tam to hezky vysvetli. K te tve uprimnosti ohledne pritelkyne: to byla velka chyba. Tohle jsem si pojistil i po svatbe a vyridil jsem si vizum, kde bylo primo napsano “manzel americkeho obcana, v tuto chvili nema v umyslu imigrovat” a nikdy jsem nemel sebemensi problem, nikdy po mne nic nechteli, jen jednou si urednik nechal ukazat manzelku (sla do fronty pro Americany, takze uz byla hotova), na dalku ji zamaval a privital mne v Americe.

Odpovědět
Michal (6)
8.2.2018
9:41

@Mesi: Teraz uz viem ze som sa mal lepsie pripravit. Cestoval som druhy x v zivote, nevedel som presne co robit. Friend, girlfriend, nechapem, no pouzil som girlfriend. Co by si mi teda odporucil k ziadosti o viza? Co hovorit, co nie ?

Odpovědět
Franta (3841)
8.2.2018
10:24

@Michal:
O práci začali oni, ale ty jsi jim hned řekl, že pomůžeš vymalovat. Standardní Amík si nic doma sám neudělá, na vše zavolá firmu. To není jako u nás, že si koupíš pixlu Primalexu a přes víkend máš “nový byt”. Navíc, když se pak ukáže, že její tatík vlastní apartmens. Pro ně je i důvod k nevpuštění, když jede mamka za dcerou a řekne, že jí během pobytu občas pohlídá dítě. To má ale na starost chůva, takže práce a paní nepustili. Oni právě hledají v odpovědích ty nepřesnosti a indicie, že je to jinak, než říkáš. Ty to musíš dobře říct, aby to dobře (tak jak chceš ty) pochopili. Těch lidí je tam spousty a někteří se je prostě snaží oblbnout. Takže u imigračního nečekej presumpci neviny.

B-2 platí 10 let a max doba pobytu je 6 měsíců. Ty tam ale jdeš žádat kvůli tomu, že tě nevpustili, tak klidně řekni, že jedeš jen na měsíc nebo dva (část peněz už ti sežrala předchozí, propadlá cesta). Na to by jinému stačila ESTA, ale tu ti už roztrhali. V žádosti bych se asi držel toho, co jsi tvrdil na letišti. Nevím kolik ti toho napsali do záznamu a jak moc to bude ambasáda kontrolovat. Prostě jedeš na návštěvu k přítelkyni (girlfriend) a její rodině. Svatba zatím není v plánu. Že ona neděla říkat nemusíš.
Zvací dopis by mohli napsat její rodiče, to bude mít větší váhu, než jen od ní. Jsi přítel jejich dcery a oni se za tebe zaručují. Ale nevím, jaké máte vztahy, jestli se jim bude chtít. Chcete spolu strávit více času, abyste se lépe poznali. Budeš u nic a sní i cestovat po okolí. Klidně si připrav nějaké plány a itineráře.

A “nejlepší” nakonec. Ano, klidně tě zase můžou na letišti otočit a poslat domů. Proto si to opravdu dobře připrav.

Pak je tu taky možnost, že přítelkyně vyrazí za tebou, vezmete se u vás, ona se vrátí, začne řešit papírování, ty za ní přijedeš, až to bude hotové.

Odpovědět
Michal (6)
8.2.2018
16:34

@Franta: Dakujem za odpoved. Zacali sme sa bavit o tom ze by prisla ku mne, a tu by sme sa vzali. Kedze ale nema pas, musime cakat 3 mesiace, aspon co som cital, ze american musi mat platny pas min. 3 mesiace. Ak by sme sa vzali, to by ona potom musela dat ziadost K-3 ze? Myslim ze za tu ziadost sa neplati nic. Je tu ale sanca ze to zamietnu ?

Odpovědět
Franta (3841)
8.2.2018
18:28

@Michal:
Svatba jde mimo mě, takže to nestuduji. Zkuste se oba podívat na http://www.uscis.gov. Případně na http://www.immihelp.com, tam bývají dobré rady. Taky můžete zkusit imigračního právníka v USA, ale to bude něco stát.

Odpovědět
Lukáš (1)
10.2.2018
14:52

Zdravím, za tři týdny letíme jako 3 páry do Miami s BA přes Heathrow. Letíme já, moje přítelkyně, její sestra s přítelem a jejich matka s jejím přítelem. Myslíte, že budeme moct jít všichni naráz nebo je 6 lidí moc velká skupinka k jednomu úředníkovi? A když se budou ptát, jak to mezi sebou máme, tak odpovídat pravdivě předpokládám? Letíme na 14 dní, zpáteční letenka na jedné rezervaci a jeden z nás tam má známého původem z ČR, který tam žije několik let a máme ho i uvedeného jako kontaktní osobu + místo pobytu na FL. Tak asi bude vše ok nebo si máme na něco dát pozor? P.S. Bude předpohovor v Londýně? P.S. 2 off topic: Někdo zkušenosti s půjčovnou Sixt? Kolik zadrží deposit, když máme prepaid rezervaci? Mají to na stránkách rozepsané hrozně neurčitě. Děkuji! .)

Odpovědět
Franta (3841)
10.2.2018
17:52

@Lukáš:
My jsem onehdá šli k přepážce čtyři, já, brácha, máti a bratránek. Vzal nás. Je dobré mu naznačit, že jste spolu, jestli můžete jít všichni. Rodinu většinou pohromadě vezmou. Páry a kamarády zase spíše rozdělí. Ale ani jedno není pravidlo, je to individuální.

Pokud poletíte americkou společností, tak bude bezpečnostní pohovor a asi i prohlídka scanerem, před vstupem do letadla. Jinak bude asi jen pár otázek před nástupem do letadla.

Sixt netuším. Dollar si bloknul dvojnásobek půjčovného, Alamo si vzalo jen číslo kreditky.

Odpovědět
Petr L (1)
11.2.2018
17:19

Ahoj, mám letět do USA na služební cestu (školení 4 dny), bude mi na to stačit ESTA, popřípadě když budu mluvit s imigračním úředníkem můžu mu říct že letím na školení? nebo musím říct že jsem turista? Dík za odpověď.

Odpovědět
Franta (3841)
11.2.2018
18:13

@Petr L:
ESTA stačí a klidně můžeš říct, že letíš na školení.

Odpovědět
Renata (6)
18.2.2018
21:28

@OP: Takže, když poletím s AA, tak se mě budou ptát už v Praze? Bože, já neodletim ani z Prahy. Ve stresu zapomenu anglicky i pozdrav. :)

Odpovědět
Franta (3841)
18.2.2018
21:51

@Renata:
Pokud s AA poletíš již z Prahy tím novým spojem, tak ano. Pokud někde na AA přestupuješ, tak až tam před nástupem do letadla. Ale občas se na pár otázek ptají i u jiných společností, jen tam nemají ten celotělový scaner jako u Amíků.

Odpovědět
Vladimír (2)
19.2.2018
21:05

Zdravím. 25.5.2018 letíme s SAS (Scandinavian airlines) z Viedne do Chicaga s prestupom v Kodani. Letel už s nimi niekto? Aký sú Dáni pri pohovore pred nástupom do lietadla? Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět

Aktuální zkušenost Berlin-Frankfurt-Miami: Původně jsme měli letět přímo z Berlína do Miami, ale AirBerlin krachnul, tak nám to změnili na Berlin-Frankfurt-Miami s Lufthansou, z Frankfurtu se létá A380-800, takže “zážitek”. V Berlíně standardní odbavení do letadla na vnitrostátní linku. Žádná extra prohlídka, žádné otázky, nic. Ve Frankfurtu jen pasová kontrola, já jsem šel na osobní prohlídku, spíš náhodný výběr. Stěr z oděvu, prohlídka tašky a hotovo. Pak rovnou nástup do A380. Žádné další procedury, žádný úředník, žádné otázky. V Miami všichni odbavit na automatech, je tam i to celní prohlášení, které rozdávají v letadle – to papírové nikdo nechtěl. Automat vyfotí, udělá otisky a vytiskne lístek. Většinou je s křížkem, tak se jde k úředníkovi, kde jsou nápisy “Visitors X” Bez křížku volný průchod, ale to jen pro ty, kteří už na aktuální ESTU byli v USA. U úředníka pár otázek, první byla dcera, celá rodina jsme šli rovnou pohromadě. Ptal se, kolik je bratrovi (synovi) roků, kde budeme bydlet, dal jsem mu check-in papír na hotel, v pase razítko z Hurghady, tak se ptal proč jsme byli v Egyptě, a kdy letíme zpět domů …. nic víc. Z té 380ky je naráz hodně lidí, takže fronta skoro na dvě hodiny, dělali jen 4 okýnka. Tak, jak jsem z toho všeho “měl obavy”, tak to bylo úplně na pohodu.

Odpovědět
Renata (6)
23.2.2018
17:23

Děkuji Vám Franto za odpověď na pohovor, letím s Delta, bez přestupu, Praha-NYC. Takže pohovor budu očekávat už v Praze. Byla by možná varianta,že se toho alespoň tam vyhnu, když si mě vypovídají tady? Asi jsem schopna se naučit odpovědi,ale nečekané otázky asi nepochopím. Když se mnou letí 13ti letý syn, předpokládám, že jeho se ptát nebudou, že ne? Děkuji Renata

Odpovědět
Renata (6)
23.2.2018
17:30

Dobrý den Petře, můžete mi prosím napsat, jak funguje to odbavení z Miami. Budu se od tam vracet domů, přes Francii a když čtu odbaveni automat, tak to vypadá, že se nevrátím. Děkuji Renata

Odpovědět
Ludek (18)
23.2.2018
20:11

Automat je na priletu. Na odletu ne..

Odpovědět
Petr Novák (2524)
25.2.2018
9:13

@Renata: Zdravím Renato, imigrační pohovor s úředníkem je pouze po příletu do USA. Při odletu se nic nekoná.

Pokud je řeč o odbavení na letišti, můžete jít klasicky k přepážce s živým člověkem. Není nutné chodit k samoodbavovacímu automatu. :-)

Odpovědět
Renata (6)
27.2.2018
23:24

@Ludek: Děkuji, tak se možná vrátíme. Já, syn i kufry. :)

Odpovědět
Renata (6)
27.2.2018
23:28

@Petr Novák: Fajn, děkuji moc. Zůstanu u masa a kostí, nebudu dávat přednost těm plech. bednám plných elektroniky. :)

Odpovědět
Monika (6)
21.3.2018
18:42

Dobry den, muze mi nekdo pomoct a doplnit nejake informace? Jedeme tri baby v cervnu do Miami, otazek od úředníka se nebojime, jen mame trochu obavy ohledne prestupu,z Prahy prestujeme v Chicagu na let na Miami. V Chicagu pujdeme na imigracni pohovor. Jak to probiha, pokud potrebujeme stihnout na jinem terminalu nas let? Tridi to nejak, maji nejake prednostni vyrizeni u lidi co prestupuji? A co zavazadla, letíme jednou aerolinkou az na misto, musime se starat o zavazadla, nebo je prekladaji automaticky? Dekuji moc za info.

Odpovědět
Franta (3841)
21.3.2018
20:26

@Monika:
Kufry si budete přendavat sami, po imigračce si je vyzvednete, projdete přes celníky a odevzdáte je k dalšímu letu.
https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
https://www.youtube.com/watch?v=2G-m60L_Ck0

Imigračku si budete muset nejspíš poctivě odstát. Pokud budete mít pocit, že nestíháte, tak se zkuste zeptat některého z úředníků, co většinou pobíhají kolem fronty a korigují ji. Domluva s lidmi ve frontě by nemusela vyjít. Psal sem kluk, co pospíchal a postupně přemluvil lidi ve frontě, když byl vepředu, tak ho prý úředníci poslali na konec, že nemá předbíhat. Některé aerolinky mají (placený) priority program s přednostním odbavením a někdy i s předností na imigračním.

Přes Chicago jsem letěl v 2001, takže neporadím s aktuální situací.

Odpovědět
Monika (6)
21.3.2018
20:29

@Franta: moc Vam Dekuji.

Odpovědět
Kristýn (2)
26.3.2018
17:07

Ahoj, chci se zeptat, může mi imigrační úředník projet telefon? V estě bylo něco jako že se dobrovolně tímto vzdáváme nějakých těch práv na svobodu nebo jak, přítel má nokii 3310 ten je v pohodě, ale já mám klasický chytrý telefon a není mi příjemné že mi budou koukat do mobilu. Stává se to?

Odpovědět
Franta (3841)
26.3.2018
17:33

@Kristýn:
Může a stává se to. Ale ne při standardním pohovoru. Pouze pokud jdeš na secondary a mají podezření. Brácha byl na secondary a mobil je nezajímal. A můžou nejen do mobilu, ale i do noťasu nebo tabletu. Stejně tak můžou chtít, abys jim zpřístupnila FB a tak.
Prostě ta možnost tady je, ale neděje se to u každého.

Odpovědět
Dana (4)
27.3.2018
0:29

Dobrý den,
letím do L.A. na 5 dnu a potom s kamarádkou žijící cca 30 let v L.A. letíme do mexica na 7 dnu.Pak se opat vracím do L.A. na 5 dnu a potom zpet do ČR. Budu muset absolvovat pohovor při příletu do L.A. z Mexica??
Děkuji

Odpovědět
Mesi (778)
28.3.2018
4:01

@Dana: Ano

Odpovědět
Dana (4)
31.3.2018
0:09

Děkuji, ještě jsem se chtěla zeptat, zda při vstupním pohovoru v USA mohu říct, že budu na par dnu cestovat do Mexica a pote zpět do USA
Děkuji

Odpovědět
Mesi (778)
31.3.2018
4:11

@Dana: Samozrejme muzes :o) Ale proc, pokud se nikdo nezepta…

Odpovědět
Renata (1)
17.4.2018
11:31

DOBRÝ den, letím do USA už podruhé. Byla jsem v loni. Jen jsem opravdu dost velký zmatkář. ANGLICKY umím jen pozdravit .
Chci si ověřit zda opravdu nemusím k těm kioskům po příletu v Miami.
Byla jsem v loni z toho úplně hotová. Paní mě tam razantně poslala že jsem neměla na výběr.
Tak jestli mě nepošlou zpět k těm automatům když si vykročím zrovna za úředníkem.
Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Janulka (42)
17.4.2018
11:43

Kiosky jsou super, mají i český jazyk. Teda aspoň všude tam, kde jsem byla.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.