Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projít

Vstupní pohovor do USA s imigračním úředníkem je povinný pro všechny cizince. Nezáleží, jestli do země přicestovali na ESTA nebo na vízum. Pohovor obvykle netrvá víc než 5 minut, absolvujete ho na prvním letišti v USA, na kterém přistanete.

Imigrační kontrola v USA | © Petr Novák

Základní rady ke vstupnímu pohovoru do USA

Vstupní pohovor se provádí na prvním letišti v USA ještě před celní kontrolou. Jestliže letíte po trase Praha – New York – Dallas, pohovorem projdete v New Yorku.

Pohovor má zamezit vstup do USA lidem, u kterých existuje podezření, že ve Spojených státech chtějí nelegálně pracovat nebo vykonávat jinou činnost americké vládě nelibou. Základní pravidlo imigračního pohovoru zní: Mluvte pravdu.

Čekáním na imigrační pohovor můžete strávit desítky minut. Na začátek fronty si pomůžete tak, že při odbavení požádáte o místo v přední části letadla. Na některých letištích si můžete úředníka vedoucího pohovor vybrat, jinde je vám přidělen.

K úředníkovi přistupujte s úsměvem na tváři, buďte přátelští. Nervozita je zbytečná a může vyvolat podezření, že máte nekalé úmysly. Skutečně je zbytečné se stresovat, pohovor většinou probíhá v celkem pohodové atmosféře.

Úředníkovi předložte cestovní pas s čipemcelní formulář vyplňovaný v letadle.

Na co se mě bude úředník při pohovoru ptát?

Otázky při vstupním pohovoru do USA bývají stejné. Odpovídejte anglicky:

 • Jaký je účel vaší cesty?
  Jsem turista, chci poznat Spojené státy.
 • Kde budete bydlet?
  Mám rezervovaný pokoj v hotelu Travelodge Hollywood.
 • Znáte někoho v USA, máte zde nějaké příbuzné?
  Žádné příbuzné tu nemám a v USA nikoho neznám.
 • Jak pracujete?
  Jsem obchodní zástupce firmy ABC z Prahy. Prodáváme sportovní oblečení.
 • Kdy se vracíte zpět do ČR, máte zakoupenou zpáteční letenku?
  Zpáteční letenku mám, odlétám příští týden v sobotu.
 • Kolik s sebou máte peněz, máte s sebou kreditní kartu?
  Mám 550 dolarů v hotovosti a mnohem víc na bankovním účtu.
 • Po kolikáté jste v USA?
  Potřetí, v letech 2009 a 2012 jsem byl v New Yorku.
 • Co máte v USA v plánu?
  Mám v plánu road trip do San Francisca, zajímají mě hlavně národní parky.

Po zodpovězení otázek vás vyfotí a sejmou vám otisky prstů. Bude-li vše v pořádku, úředník vám do pasu otiskne vstupní razítko a můžete si jít vyzvednout kufry. Podezřelé osoby jdou buď na důkladnější pohovor, nebo obratem letí domů.

Pokud do USA neletíte na vízum, nezapomeňte včas vyplnit registraci ESTA.

Nejčastější dotazy ohledně imigračního pohovoru do USA

Cestuji do USA s rodinou/kamarády, můžeme jít na pohovor společně?

Poproste úředníka, ať vás vezme najednou. Většinou to není problém.

Letím na trase Praha – Londýn – Las Vegas – Tucson. Kde bude pohovor?

Pohovor se vždy absolvuje na prvním letišti na území Spojených států amerických. V tomto případě bude pohovor probíhat v Las Vegas.

Musím projít přes imigrační, když v USA jen přestupuji?

Ano. Bez ohledu na to, že v USA jen přestoupíte na jiný let, musíte na pohovor.

Neumím anglicky, jak mám absolvovat vstupní pohovor?

Nemějte strach, takových lidí je dost. Osvědčená rada zní: Poproste někoho anglicky mluvícího a sepište spolu odpovědi na výše uvedené otázky. Připište, že neumíte anglicky, papír vytiskněte a při pohovoru ho předložte imigračnímu úředníkovi. A naučte se anglicky alespoň pozdravit. :-)

Jaký minimální čas potřebuji na přestup, pokud mám stihnout i pohovor?

Záleží na velikosti letiště, potřebě měnit terminál nebo délce fronty na imigračním. Spodní hranice na menším letišti je kolem 1 hodiny. Naopak na velkém letišti, kde budete čekat ve frontě a ještě přejíždět do jiného terminálu, nemusí stačit ani 2 hodiny.

Když neprojdu pohovorem a pošlou mě zpět domů, kdo platí letenku?

Letenku zpět na výchozí letiště platí aerolinky, kterými jste přiletěli do USA.

Některé společnosti si proto na rizikových letištích platí bezpečnostní agenturu provádějící předpohovor. Tato praxe je běžná třeba v Amsterdamu.

Nebudete-li do USA vpuštěni, nemáte nárok na vrácení peněz za letenku, ubytování ani na proplacení dalších nákladů.

Musím na imigračním ukazovat vytištěnou schválenou registraci ESTA?

Ne, imigrační pracovník vás vidí v systému. Nicméně schválenou ESTA vyžadují některé letecké společnosti. Doporučuji si udělat screenshot čísla registrace, poslat si ho do e-mailu a uložit do telefonu.

Nemám zpáteční letenku, vadí to?

V žádném případě to neznamená automatické odmítnutí vstupu do USA. Připravte na dotaz zda, kdy a jak se plánujete vrátit zpět domů.

Diskuze k článku (2 325 komentářů)

Ahoj, super článek! Rád bych jel s kamarádem do NY, myslíš že je velký problém že neumí anglicky? Dík Mark

Odpovědět

Ahoj, no ideální by bylo, kdyby anglicky uměl aspoň základy, ale i takhle se to určitě podaří zmáknout. Doporučuji se chovat tak, ať už úřednice/úředník na první pohled vidí, že cestujete spolu a ty jdi k přepážce jako první.

Ten první většinou odkecá všechny otázky (co tam jedete dělat, kdy se vracíte, kde budete bydlet…) a toho druhého se jen zeptá jak pracuje a jestli má v USA známé. Pokud by něčemu nerozuměl, myslím, že nebude problém, když mu to přeložíš. Určitě tam na to jsou zvyklí.

A New York si pořádně užijte, v lepším městě jsem ještě nebyl. :-)

Odpovědět

Moc děkuji za radu, úplně mě přešel strach z imigračních úředníků doufám že to zvládnem :D Děkuji Mark

Odpovědět

Tyjo to byli nějací drsoni… po nás vždycky chtěli jenom palce a ukazováčky. Plus tedy se na nic neptali. Do minuty jsme byli pryč.

Odpovědět

Spíš tam nebylo moc lidí, tak si nás proklepli. Ale že by to bylo nepříjemné, to vůbec ne – naopak mě to docela bavilo. :)

Odpovědět

Ahoj Petře,
mám dotaz ohledně formuláře ESTA. Stačí si vypsat číslo registrace na papírek a vložit ho do pasu, nebo se musí formulář tisknout? Předem děkuju za odpověď a chválím úžasné webovky. :)

Odpovědět

Ahoj, teoreticky by mělo stačit, když si to číslo žádosti opíšeš. Datum narození, rodné číslo a číslo pasu zjistíš z přímo z pasu… já jsem si ho ale radši vytiskl. Ale pravda, nevyužil jsem ho. :)

Odpovědět

Ahoj. Nevíš, jestli už se stalo, že někoho nepustili? Já už tam chci letět po čtvrté tak mám obavy, aby mě pustili. Létám do Chicaga tak přemýšlím, jestli nemám letět přes NY, mám pocit, že je to tam imigračce víc jedno. Nevíš o tom něco?

Odpovědět

Ahoj, o nikom konkrétním nevím, ale určitě se to už stalo.

Pokud tam chceš letět počtvrtý a nepředstavuješ pro Američany hrozbu (o víkendech si doma nevyrábíš bomby, nepodporuješ Al-Kajdu apod.), tak bych neměl absolutně žádný obavy.

Vyhazují skutečně jen ty nebezpečný lidi, u kterých je pravděpodobnost, že by v USA páchali nějakou trestnou činnost apod.

Odpovědět

Ahoj Petře, prosim tě chtěl bych se do U.S.A odstěhovat na furt jak bych to měl udělat jen si dojít pro povolení nebo musím projít zkouškami a říci že chci v Americe zůstat. ? (při otázkách) ?! Díky odepiš Ivan

Odpovědět

Ahoj Ivane,
pokud chceš do USA emigrovat, vztahují se na tebe zcela jiné předpisy a vyplňuješ úplně jiné tiskopisy.

Kompletní informace, co a jak máš udělat, jsou na stránkách USCIS.

Odpovědět

Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli nevite jak je to situaci, pokud letime s manzelkou na svatebku do USA – new york, kde budeme tyden u jeji kamaradky a pote z NY letime na tyden do dominikanske republiky a pak zpet do NY kde po nekolika dnech zpet do CR.
Je treba nejake dalsi povoleni pro odlet/prilet z/do USA zdo/z dominikanske republiky, nebo by melo stacit povoleni od esta resp. jejich imigracniho urednika v USA.
Diky
Martin

Odpovědět

Martine, osobně s tímto typem cesty nemám zkušenosti, ale myslím, že by to neměl být žádný vážný problém a mělo by stačí první povolení z New Yorku. Pro jistotu si ale s sebou vem vyplněný formulář ESTA.

Odpovědět

ahojky :) chtela bych se zeptat jestli nekd nevi jaka je imigracni v San Franciscu,byla jsem tam 2 roky jako au pair takze me s poradnyma papirama vzdy bez problemu pustili,ale tentokrat se chystam jako turista na necele 3 mesice za pritelem.prvni vec je ,ze nevim jestli ho mam vubec zminovat,aby si nemysleli ze tam snad kvuli nemu zustanu (a to neplanuju) a taky mam americkou kreditku,kde mam asi 200 dolaru a zajimalo by me jestli maji moznost si to nejak overit.moc penez u sebe mit nebudu,tak ze bych placla,ze mam na karte vic,aby si nemysleli,ze tam budu makat.dekuju moc za jakoukoliv odpoved a hezky den!

Odpovědět

Lenčo,
zkušenosti s imigračním v San Franciscu nemám. Já bych na tvém místě přítele přiznal – pokud máš tady práci a nehodláš do USA emigrovat, neměli by s tím mít nějaký problém.

Ohledně peněz na kartě – já bych jen řekl, že máš kreditní kartu s 200 dolarama. Nemusíš sama od sebe říkat, jestli je to česká, nebo americká kreditka.

Jinak co vím od známého, tak mají možnost se nějakým způsobem k detailům z té kreditky dostat. Abych vysvětlil – známý kdysi dávno v USA nelegálně pracoval, přičemž běžně platil kreditní kartou. Následně se vrátil do ČR a po několika letech se chtěl vydat do USA na dovolenou.

Na imigračním se ho zeptali, jestli v USA již někdy byl – a on zalhal, že nebyl. Načež mu řekli, že lže, protože přes x lety si v tom a tom obchodě tou a tou kartou platil šortky. Následně byl okamžitě vrácen letadlem do ČR a byl mu udělen na x let zákaz vstupu do USA.

Odpovědět

ahoj Peto,moc diky za radu.do usa emigrovat nehodlam,jen mam strach aby me treba nevratili za to,ze na ten dlouhy pobyt u sebe nemam dostatek penez.jinak nemam co zapirat,v usa jsem byla dva roky legalne a klidne jim to vsechno odvykladam:) jen tohle je moje nejvetsi obava,clovek nikdy nevi kdo tam bude ten den sedet.

Odpovědět

Ahoj. 27.10 odletame z Prahy přes Pariz do Miami. Mám strach z Paříže a z imigracniho úředníka v Miami. Letim s kamarádem, trosku anglicky mluvím, ale žádná sláva a on neumí vůbec. Nevíte někdo jak to tam chodi? Díky S.

Odpovědět

Ahoj,
z Paříže neměj strach vůbec, tam jen přestoupíš na jiné letadlo, žádný pohovor se tam nekoná. Jen si budeš muset sundat boty, ponožky a bůhví co ještě a projít detektorem. :-)

Myslím, že to chodí všude tak nějak stejně. A pokud nepředstavuješ pro USA hrozbu (že bys tam chtěla emigrovat, byla jsi tam kdysi nelegálně apod.), tak by neměli mít důvod tě vyhodit. To že neumíte pořádně anglicky, je normální – Američani, co jezdí sem, taky neumí česky. :-))

Pokud máš strach, tak bych pro jistotu možná udělal jednu věc. Ještě před odletem bych si napsal anglicky odpovědi na všechny otázky a při nejhorším bych to tam přečetl z papíru. Jinak až půjdete na pohovor s úředníkem, tak jděte ke stejné přepážce a ty jdi první. Toho druhého už zpravidla tak neproklepávají.

Přeju hodně štěstí!

Odpovědět

Petře díky,..situaci jsem sondoval a v podstatě by to mělo být tak, že pro USA i pozdější vstup, by měla stačit naše registrace v esta, ČÍMŽ je povolen vstup do 2011..no a pak je důležité povolení do dominikany, což je pro čechy bezvízové, pouze je nutné koupit tzv. turistickou kartu za 10 USD. S tím by měl být bezproblémový pobyt v dominikane a poté s platnou registrací esta i návrat do USA.

Díky
M.

Odpovědět

ahoj petre, chtel bych se te zeptat, jestli neco nevis o moznosti prodlouzeni turistickeho viza o dalsich 90 dni do usa tim, ze prekrocis hranice do kanady a nasledne se vratis…? myslis, ze je to mozne? teoreticky asi jo, ale prakticky si myslis, ze by se to stat mohlo:)? diky za odpoved

Odpovědět

Ahoj Karle,
hledal jsem to na internetu a zjistil jsem, že to tak zřejmě provést nelze.

Těch 90 dní je striktních a aby ti pobyt byl prodloužen, musíš opustit Severní Ameriku – takže nestačí odjet do Kanady, Mexika apod., ale chce to aspoň do Jižní Ameriky.

Na těch stránkách rovněž píšou, že se na toto pravidlo hodně dbá a pokud ho porušíš, nemusejí tě příště do USA již pustit.

Odpovědět

Ahoj Petře,
trošku jsi mě uklidnil, ale ještě jsem se nezačala těšit :-). nic méně mám ještě dotaz, jedeme ke kamaradovi (kde budeme i bydlet, on už tam žije dlouho) meho kamarada ale ja ho neznam, bude to soukromá adresa, nepřijde jim na imigračním divné, že nikoho v Americe neznám :-) a nebudu mít třeba problem když dělám na Ministerstvu obrany? Díky moc

Odpovědět

Já bych jim to normálně řekl, že budeš bydlet u českého kamaráda, který bydlí s Američanem, ale toho ty neznáš.

S tím Ministerstvem obrany by to snad neměl být problém – v Americe jsou podle mně dost militarizovaní, a tak jsou na to i zvyklý. Pokud se ale přesto bojíš, odpověděl bych, že děláš ve státní správě.

Uvidíš, že se brzy začneš těšit! Užij si pobyt!

Odpovědět

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat zda je nutné brát si sebou do USA hotovost pokud mám kreditní kartu?
Případně jaká je minimální částka, kterou bych sebou měla mít, aby nebyl na imigračním problém?
Děkuji

Odpovědět

Přímo v podmínkách není výslovně napsáno, že musíš mít hotovost, avšak úřednice po tobě může chtít, ať jí dokážeš, že máš dostatek peněžních prostředků. Nehledě na to, že s některými kartami může být v zahraničí problém – na to pozor!

Můžeš mít na kartě dostatek peněz, avšak karta v zahraničí nemusí být vůbec funkční, a pak to bude teprve problém. Já bych si alespoň 100 dolarů v hotovosti vzal s tím, že zbývající částku máš na kartě.

Odpovědět

Ještě v případě notebooku, můžu si ho normálně vzit sebou? mám jen ten malinký, že bych si ho hodila do kabelky? Není to problém?? Díky Péťo

Odpovědět

Ahoj, podle mne to bude naprosto bez problému. Jen doufej, že nemáš nějakýho jmenovce – kriminálníka.

Slyšel jsem o případu, kdy jednomu chlapovi na kontrole na několik hodin zabavili a podrobně prohlídli celý počítač, protože jeho jmenovec byl v nějaké databázi pedofilů.

Odpovědět

Ahoj Petře, je fajn že jsem našel tuhle stránku a mám dotaz. Byl jsem Ve státech v Atlantě. Dostal jsem povolení na půl roku ale zůstal jsem tam nakonec 4 roky. Po 4 letech jsem se vrátil zpět do ČR. Chci odletět do státu znova do Atlany ale bojím se že když jsem porušil tenhle zákon tak budu mít problém. Co si o tom myslíš?Říká se že pokud tenhle zákon porušíš můžeš o povolení do států žádat až za 10 let od příjezdu do čr. Děkuji ti za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Ivane,

teď tě asi nepotěším, ale pokud jsi tam těch 3,5 roku pobýval nelegálně, bude to nejspíš problém. Nejrozumější by asi bylo nejprve kontaktovat americkou ambasádu a zkusit se s nimi nějak rozumně domluvit.

Odpovědět

Ahoj Petře ,prosím můžeš mi poradit co je lepší chystám se zítra do Newyorku a mám při mezipřistání čas cca7 hodin a chci do centra ale v metru se tam vyznat nebude asi nic jednoduchého pro laika. Myslíš že v tomto případě bude lepší taxi?? Díky za odpověď

Odpovědět

Ahoj Míro,
taxi je určitě jednodušší, co se týká navigace, ale zase je několikanásobně dražší. Za cestu jedním směrem zaplatíš 60 – 80 dolarů (záleží, jestli přilítáš na JFK nebo na Newark).

Metra se neboj, je to vcelku jednoduchý. Pokud si na letišti koupíš mapu metra, pak stačí jen sledovat jestli tam ta linka jede (zjistíš podle barvy a čísla vozu) a jestli nastupuješ na správný směr (podle cedule ve stanici). A pokud si nebudeš jistý, stačí se zeptat – lidi v New Yorku jsou kupodivu docela ochotní. (Že odbočím, vůbec nejvíc se mi vyplatilo ptát se policajtů.)

Já být na tvém místě, tak se rozhodnu podle toho, tam přilétám. Z Newarku bych volil taxík a z JFK podstatně levnější MHDčko. Přímo z letiště jezdí speciální nadzemka, která tě za (pokud to nezdražili) 5 dolarů odveze na přestupní stanici metra. A tam si jen za 2 dolary v automatu koupíš další jízdenku a jsi ve městě. Každopádně pokud zvolíš tuhle variantu, doporučuji si koupit nějakou přehlednou mapu podzemky.

Odpovědět

děkuju moc.

Odpovědět
Avatar uživatele

ahojky, chci se zeptat na jednu vec. letim ted po skoro trech mesicich do usa za pritelem. zas na 18 dni. byla jsem tam uz dvakrat letos v kvetnu a v zari. ted jsem naposledy dostala od pritele prstynek. je zasnubni, ale neplanuju tam ted zustat, jen stravit s nim a jeho rodinou vanoce. chci se zeptat, pokud ho dam na pravou ruku, budu mit potvrzeni z prace, ze jsem tam zamestana, nemuzou mit kvuli tomu problem? premyslela jsem, ze bych ho pak hodila do boty, ale nevim, jestli by pak pripadne nekde pri prohlidce zavazadel me nechteli svlect, ci ho neobjevili pres ram, i kdyz tam se ramama pak nejde. no nechci ho schovavat po kapsach, nebo nekde v kabelce v kapse, ale uz z toho mam divny pocit. nikdy se me na nic skoro neptali, vstup naprosto v pohode, jen ted s tim prstynkem se bojim, i kdyz tam nechci zustat. a doma ho nechat nemuzu, protoze pritel by se zlobil a to hrozne moc.

Jeste me napadla jedna vec, a to, jestli se uz nekdy stalo, ze by i kdyz odevzdat zelenou karticku se stalo, ze by ji pak pracovnici letecky spolecnosti ztratili, nebo ze by se ztratila pak, kdyz to odevzdaj. ja si vsimla, ze oni skenujou pas, tak tohle je jakoby ten dukaz, ze clovek opustil staty? ja si schovala vzdycky i uctenku z letiste pri odletu v evrope, kde jsem prestupovala.

Diky moc za odpovedi. mam se tesit na krasny vanoce, na krasne osviceny staty, ale misto toho se nervuju jen kvuli tomu prstynku. i vecerni saty na novorocni party jsem si radsi poslala balikem, abych nemela v kufru takhle nic.

Odpovědět

Ahoj Mariko,
kvůli prstýnku se určitě nenervuj, nestojí to za to. Myslím, že jim do toho je houby a ani na něj nekoukají. Já být na tvém místě, tak si ho normálně nechám na prstě a je to. Když jim řekneš, že máš svou práci, kde jsi spokojená, tak jim to musí stačit. :-)

O tom, že by někdo ztratil zelené kartičky, nic nevím. Kažopádně by to byl průšvih té společnosti a asi by se na to i přišlo, protože by chyběly všem lidem z letadla.

Vánoce si v Americe užij a hlavně se zbytečně nestresuj! Nestojí to za to! :-)

Odpovědět

Ahoj Petře,

předně veliké díky za všechny tvé odpovědi! Budu půl roku studovat ve Washingtonu a plánuji mezipřistání v NY (JFK, 8 hodin čekání). Nevíš, kde probíhá imigrační kontrola? Už v NY nebo až ve Washingtonu a příp. kolik zabere. Budu mít studentské vízum.

Mám ještě druhou možnost mezipřistání se třemi hodinami čekání, tu bych zvolil, pokud bych nemohl opustit letiště, ale říkám si, že alespoň nakouknout do NY by bylo skvělé.

Nikdy jsem v USA nebyl, tak nevím, jak to funguje. Díky!

Odpovědět

Ahoj Mirku,

kontrola probíhá v okamžiku, kdy opouštíš letiště a chceš vstoupit na půdu USA. Pokud chceš na osm hodin (není to moc, ale aspoň něco) do New Yorku, připrav se, že kontrola samotná zabere tak 5 – 10 minut. Další otázkou je fronta na ní, což se odhadnout nedá.

Jakmile poprvé vstoupíš do USA, dostaneš povolení a pak se již můžeš volně pohybovat (tj. i do Washingtonu).

Odpovědět

ahoj petře,
chtěl bych jed do USA (Miami) na těch 90dní a tam bych si koupil od njákého prodejce novou motorku.Po dobu pobytu bych chtěl na ní cestovat a pak si ji dovést do ČR.Poradíš mi, jak jí můžu dovést?Nejlépe kdyby letěla tím samým letadlem jako já.Motorka váží 230kg a jestli stačí mezinárodní řidičák vydaný v ČR?díky

Odpovědět

Ahoj Karle,

dovoz letadlem by byl šíleně drahý, levněji vyjde, když si motorku necháš z USA poslat lodí v kontejneru.

Odpovědět

Ahoj Petre, tak jsem zpet z Miami a bylo to super, u vstupu na imigracnim se me jen zeptal co je ucelem me cesty a hned mě pustil. Leč libilo se mi tam tolik, že bych chtela jet v lednu znovu, nebudu to problem, že jedu tak brzy zpet? dekuju Sima

Odpovědět

Ahoj Simčo,

tak to je super, že se ti tam líbilo a kontrola byla bez problémů! :-) Vadit by to nemělo – prostě se ti tam líbilo, tak tam zase jedeš utrácet dolary. :-)

Odpovědět

Ahoj Petre,

brzy poletim na turisticke Visa do USA na 4 mesice. Jen tak tak jsem visum to dostala (mlada,bez zavazku a zamestnani),bylo to neprijemne.
Mam vubec nejaka prava az pujdu pres immigracni na letisti pokud me tam nebudou chtit pustit??Prece me jen tak nemuzou posadit na zpatecni letadlo a trada…
Dekuji moc!

Odpovědět

Báro, ve skutečnosti to bohužel chodí tak, že de facto žádný práva nemáš a to, co řekne úředník, je svatý. :-)

Podle mne tě tam ale bez problémů pustí, pokud máš již vízum a doopravdy ve Státech nechceš zůstat. :)

Odpovědět

ahojky, diky za odpoved. vis, tak me tak v souvislosti s imigracnim napada, jak oni vlastne muzou si rict, ze zrovna tenhle clovek tam chce zustat? preci jen nemuzou nekoho takhle vyhodit a nevpustit, kdyz ma vizum, nepretahl, nic neporusil. co je tedy duvodem, ze usousi, ze zrovna nekdo tam chce zustat natrvalo?

Odpovědět

Ahoj Petře,
dík za info, které tu na stránkách máš. Mám jednu otázku – mám letět do USA na služební cestu a vlastním biometrický pas, ale bez otisků prstů (vydaný koncem r.2007). Stačí mi tento pas v kombinaci s ESTA? Díky Petr

Odpovědět

Ahoj Petře,

já měl taky biometrický pas bez otisků prstů a bez problémů mě pustili. Při pohovoru ti otisky prstů oskenuje imigrační úředník.

Odpovědět

Petře diky moc za uzasny a pozitivni pro US-on line support!!!

Odpovědět

Ahojky Petře,
mam jeden dotaz tykajici se internetu v USA. Bude mi fungovat na notebooku? Mozna je to usmevny, ale nikdy jsem si ho s sebou nebrala, az ted, jednak kvuli tv a jednak i kvuli tomu, ze potrebuju byt ve spojeni s praci. Tak abych mohla pisat pres skype. A nebude s tim problem? Meli by ho kdyztak kontrolovat v miste prestupu, ne? a co se tyce toho sacku, je pravda, ze sacek muze byt jakkoliv velky, jen v nem nesmi byt vic jak 1000 ml slozenyho ze 100 ml vyrobku? Mam koupeny zip zap sacky, je to tam napsany, tak to by jim vadit nemelo? Diky moc za odpoved.

Odpovědět

Ahoj Mari,

notebook by ti měl fungovat, pokud napájecí adaptér zvládá americkou síť (zjistíš tady).
Kontrolovat počítač mohou.

Co se týká onoho sáčku, skutečně může mít objem maximálně jeden litr a maximální rozměry 20×20 cm. Musí být čistý, průhledný, uzavřený a každá tekutina uvnitř může mít objem maximálně 90 ml.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Petře,
tak mě tak napadlo, k jakym datum ma vubec imigracni pristup? Co vsechno oni vi, kdyz tam prijdes s pasem a letenkou a estou? Da se to nekde najit?

Odpovědět

Ahoj Mariko,
no oficiálně mají k dispozici jen údaje z pasu a formuláře ESTA. :)

Ovšem jestli nemají ještě něco navíc nikdo ne(po)ví. Osobně si však myslím, že zprávy typu “Vědí, kde pracuješ” jsou hodně velký scifi. :)

Odpovědět

Ahoj Petře,
letíme za dcerou, která je vdaná na Floridě, ale neumíme ani slovo anglicky. Teď jsem se dočetla, že v letadle budeme vyplňovat imigrační kartu a celní deklaraci – obojí v angličtině. Mohl bys mi, prosím, říci, jaké jsou tam údaje, abych si to našla alespoň ve slovníku. Děkuji za odpověď

Odpovědět

Ahoj Jano,
jak vyplnit formulář o celní deklaraci najdeš tady, druhý formulář je téměř stejný.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojky Petře, tak si to tady všechno čtu a musím říct, že na lidi máš opravdu pozitivní dopad. Máš asi hodně zkušeností a tvé odpovědi jsou většinou velmi povzbudivé a pozitivní. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že mě tam nepustí. Odlétám v květnu a z imigrační kontroly se začíná stávat moje noční můra. Můžou si třeba nějak ověřit, že jsem tu dala výpověď( bude jim to asi připadat, že tam chci imigrovat že? Ale já opravdu nechci)? A není lepší, když neumíš moc dobře anglicky? Slyšela jsem, že takové lidi pouští snáz, protože o čem by ses nimi taky bavili, když neumí ani říct hello. _Tak nevím, jestli mám radši ukázat svou plynulou angličtinu nebo dělat že nerozumím a jenom kývat? co myslíš?:o))

Odpovědět

Ahoj Markét,
hlavně nebuď vystresovaná, to pro ně bude první známka toho, že asi něco není v pořádku.

To, že nejsi zaměstnaná nepoznají. Oni to ani až tak dramaticky nekontrolují – čistě teoreticky když jim řekneš, že děláš tam a tam, tak jen řeknou oukej.

No já jsem mluvil normálně plynule anglicky a docela se vyptávali, ale žádný extra nepříjemný otázky to nebyly. Pokud tam opravdu nechceš zůstat, tak věř, že to bude v pohodě. :)

Odpovědět

Ahojky, chci se zeptat, jestli je možné získat jako nelegal v usa SSN. Slyšela sem, že tam pracuje spoustu čechů načerno, ale taky jsem slyšela, že většina zaměstnavatelů tam chtějí SSN. Tak jak to mám udělat? Zaměstná mě někdo bez toho čísla?:-( -( Díky za odpověď.

Odpovědět

Ahoj Lucko, obávám se, že jako nelegál v USA sociální číslo nedostaneš a (zvlášť když je krize), že tě nikdo pořádně nezaměstná. :(

Každopádně to můžeš zkusit, ale já bych se snažil nejprve zlegalizovat. Pak by šance na práci byla větší.

Odpovědět

Ahojky Petře,
mam jednu otazku ohledne toho, jak se kdo v USA diva, jak casto se prekracuji hranice. Kdyz nekdo leti uz potreti, po trech mesicich, muze to pro ne byt problem? Ceka me treti let a jsem z toho na prasky. Diky moc za odpoved a preji krasne a vesele Vanoce a stasty Novy rok.

Odpovědět

Ahoj Vendy,
podle mne jim do toho nic není. Tak se ti tam třeba líbí a lítáš tam – naopak by měli být rádi, že tam utrácíš a podporuješ jejich rozsypanou ekonomiku. :-)

Také přeji hezké svátky, šťastný nový rok a klidný let. Myslím, že to bude v pohodě. :)

Odpovědět

peto, moc dekuju za odpoved. jen jsem si vybrala datum 25.12. tak snad ted kdyz vsude maji letiste zpozdeni, rusi se lety, tak doletim v pohode. pry bude vsude hrozne moc lidi, ale taky jsem na netu nasla, ze o vanocich jsou imigracni vic hodni. tak snad to klapne.

Odpovědět

Tak ti teda přeji, ať dobře doletíš. Až se vrátíš, tak nezapomeň dát vědět, jak bylo! :-)

Odpovědět

Ahoj Péťo, má malý dotaz :-) cca v dubnu se s přítelem chystáme asi na 14 dní do New Yorku navštívit rodinného známého. V minulosti, v roce 2000, my bylo zamítnuté vízum, pročítala jsem su otázky/odpovědi ohledně ESTA a dočetla jsem se, nevím tedy jestli jsem tomu správně porozuměla :-) , že pokud mi v minulosti vízum bylo zamítnuto, nemohu přes ESTA zažádat..?? Nemáš s tím nějaké zkušenosti , nebo někoho známého, kdo je nebo byl na tom podobně??? Mám vůbec nějakou šanci USA navštívit? Děkuju moc za odpověď, přeji krásný den Eva

Odpovědět

Ahojky Petře, když letím po dvou měsících do USA podruhé, platí pořád ten původní dotazník Esta? díííík Síma

Odpovědět

Ahoj Símo, pokud máš pořád stejný pas, nový dotazník nepotřebuješ. Viz. tenhle článek.

Odpovědět

Ahoj Evo, pokud Ti byla v minulosti žádost zamítnuta, o vstup přes formulář ESTA bohužel žádat nemůžeš.

Na stránkách ambasády radí, ať se podíváš na příslušnou stránku. Já radím navštívit ambasádu. :-)

Odpovědět

Dobrý den,s kamarádem se chystáme kolem března do Los Angeles a chtěl bych se optat jestli na tu imigrační kontrolu půjdeme jak v New Yorku tak i v Los Angeles???nebo jen při prvním přistáni v New Yorku??a když ještě nevíme přesně místo kde budeme bydlet stačí uvést ,že se ubytujeme někde v motelu ve městě?Děkuji nashledanou

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj pesi, podle nejnovějších regulí bys měl pohovor absolvovat už v New Yorku, přičemž později v LA bys ho už podstupovat neměl.

Jo, to by mělo stačit. :-)

Odpovědět

Dík za info,mám ještě dotaz..musíme si kupovat i  zpáteční letenku ,když nevíme přesně jak dlouho se tam zdržíme??Jestli týden nebo 3??

Odpovědět

Bezpodmínečně nutný to není, avšak je to lepší.

Jednak tak letenka vyjde v 99 % případů levněji (u některých tarifů si ji můžeš objednat a poté změnit datum odletu) a jednak budeš před imigračním úředníkem vypadat důvěryhodněji. :)

Odpovědět

Ahoj Petře!Chystám se v březnu do USA(Miami)na 3 měsíční studijní pobyt přez agenturu(stunent agency).Čeho se trochu obávám je imigrační kontrola.Jde o to,že slečna v agentuře mi řekla,že když tam jedu jen na tři měsíce,tak mi stačí turistické vízum,že i kurz na který se chystám(20 lekcí týdně)nelze studovat na studijní vízum.budu mít ubytování v hostitelské rodině..tak se chci zeptat,jestli se mě nebudou vyptávat,jak jsem tu rodinu sehnala atd,když tam jedu jenom cestovat a jestli nemůžu mít v budoucnosti potíže při další návštěvě USA,když by zjistili,že jsem tam v minulosti studovala,ale jela jsem na turistické vízum.Nevim co si o tom mám myslet…Jde vidět,že máš dost zkušeností a hodně toho víš,tak jestli by jsi mi nemohl dát nákou radu a napsat mi tvůj názor..Díky moc!

Odpovědět

Ahoj Dádo,

pokud budeš mít výuku míň jak 18 hodin (ne lekcí) týdně, stačí ti normální formulář ESTA a pojedeš tam jako turistka.

Pokud je však výuka víc jak 18 hodin týdně, musíš si na americké ambasádě požádat o studijní vízum.

Práce v USA je však nelegální v obou případech.

Odpovědět

Ahoj Petre. Chceme jet s kamaradem do Los Angeles pracovat,takze uvazujme jak to udelat. Je dobre mit pri vstupu na letiste nachystane rozpracovane papiry s obrazky co vsechno planujeme navstivit atd.?Jako treba v Anaheimu Disneyland, pak zapas Los Angeles galaxy, Las vegas kasino, atd.? Nebo co je dobre si jeste pripravit.

Odpovědět

Ahoj Tomáši, myslím, že je to zbytečná práce navíc. Stačí jim normálně říct, že chcete vidět to a to a to. :)

Odpovědět

Ahoj Petře,
prosím tě nevíš jak to chodí při přejezdu z USA do Kanady? Jedemě teď do Seattlu, kde budeme bydlet, ale chceme téměř každý den cestovat do Vancouveru na Olympiádu. Vancouver byl hrozně drahý, proto jsme zvolili Seattle. Mám z toho trochu obavy, aby nás pustili každý den tam i zpět. Díky moc za odpověď.

Odpovědět

Ahoj Silvie, osobní zkušenosti s tímhle bohužel nemám. Selský rozum říká, že pokud nejste teroristi a budete mít v pořádku všechny doklady, neměl by s tím být problém.

Avšak nejspíš víš, jak se situace po 9/11 přiostřila a Američani často hledají problémy i tam, kde nejsou. Obzvlášť v době Olympiády.

Každopádně pokud se tu po absolvování výletu svěříš ostatním čtenářům, budu moc rád! Takže přeju krásný pobyt a omlouvám se, že jsem moc nepomohl! :-)

Odpovědět

Ahoj Petře,
mám zatím jen jeden dotaz :o) chystáme se s manželem do NY a jako každy se tedy obávám emigračního. Tak jsem se chtěla zeptat jestli tam jdeme oba jako manželé a nebo jednotlivě :o)) . Manžel mluví jen německy je nějaka šance na domluvu ? Učím se anglicky ale bojím se že asi neporozumím co po mě chtějí bude problem když to budu mít napsaný na papíře asp. pár vět na začátek ? :o)) Díky moc za odpověď.

Odpovědět

Ahoj Lenko,
určitě bych netajil to, že tam jedete jako manželé – zejména pokud máte stejná příjmení (jakože asi ano:), mohlo by to prasknout a být z toho jen nepříjemnosti.

Určitě jdi jako první a na začátku řekni, že moc dobře anglicky neumíš. Každopádně pokud tam jedete jako turisti a v minulosti jste nebyli třeba vyhoštění, fakt se není čeho obávat.

Pokud máte s manželem zaměstnání, tak se jím nezapomeňte pochlubit. A nezapomeňte také zmínit, že máte zakoupenou zpáteční letenku (a na kdy). Držím pěsti!

Odpovědět

Ahoj Petře, v USA jsem byla kdysi jak na studentské, tak turistické vízum. Žila jsem tam dohromady kolem dvou let. Nyní zvažujeme, že bychom se tam přestěhovali na delší dobu. Je nějaká cesta, jak se legálně odstěhovat? Koupit dům a podnikat či pracovat v Americe. Finanční prostředky pro koupi nemovitosti bychom měli. Oba s manželem v Čechách podnikáme a daří se nám dobře, neodcházíme za lepším podnikáním, ale počasím :) podmínkám pro naše koníčky. Díky Iva

Odpovědět

Ahoj Ivo,

nejdřív si musíš na ambasádě vyřídit příslušný vízum. Plus vyplnit hromadu dalších formulářů. Poté máš 6 měsíců na to, aby si do USA odcestovala (jinak vízum vyprší a ty o něj budeš muset žádat znovu).

Rovněž můžeš požádat o zelenou kartu.

Odpovědět

Čau Petře a ostatní. Mám specifický dotaz. Minulý rok touto dobou jsem odletěl do USA a po 14ti dnech se vrátil zpět. Nevím jak to dopadlo s tou zelenou kartičkou co se má odevzdávat, ale myslím si že jsem ji neodevzdal. Dá se na to někde informovat?
Druhý dotaz. (ten specifický) :-)
Mám tu firmy a  míním se roztáhnout do USA a Kanady s tím že poté co vybuduji zázemí (cca 3 měsíce)tam chci zůstat a přizvat i svou rodinu. Ženu, dceru a syna. O zdejší firmy by se staral můj bratr.
Problém je že nevím kde začít, a že nemám tušení jak budou reagovat na dovozovou obchodní firmu, která nic nevytváří, ale jen žije ze společnosti. Kdybych mínil vyrábět je mi jasné že po mně skočí, ale takhle mám obavu že budou koukat přes prsty protože jsem importní firma.
Předpokládám že první krok bude muset směrovat na ambasádu kde mi jistě odpoví, ovšem jelikož jsi evidentně znalý různé problematiky USA jistě mi dokážeš navrhnout jak a čeho se vyvarovat. Díky za odpověď. Jan.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,

co se týká první části, na stránkách amerických celníků píšou, že to až takový průser není (pokud si ze země odletěl letadlem). Tvůj odlet ze země zaregistrovala letecká společnost.

Co se týká zakládání společnosti, to je v USA obecně mnohem jednodušší než tady v Česku. Dokonce to lze zařídit i přes internet – doporučuji se podívat na stránky firmy IncParadise, za kterou stojí Čech.

Což je další argument, proč se ničeho nebát! Přeju Ti hodně štěstí s rozjezdem byznysu v USA! :-)

Odpovědět

Ahoj Petře a ostatní. 24.3.2010 odlétám z Vídně s přestupem v Paříži do Miami na měsíční pobyt k sestřenici, která se tam vdala. Letím ještě s 5 letou dcerou. Mám obavy s přestupem v Paříži (velké letiště). Jsou mé obavy na místě, mám si dát na něco pozor?Proběhne odbavení ve Vídni až do konečné destinace? Mám v Paříži na přestup 1,25 hod a někde jsem četla, že zavírají brány už hodinu před odletem. Je to pravda?Á propos neletíte někdo v tomto termínu také?Díky za odpověď, Pája

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Pájo,

toho přestupu se neboj. Letiště jsou zpravidla dobře značená a kdyby ses i přesto ztratila, personál nebo někdo z cestujících Ti určitě poradí.

Pokud letíš celou cestu z Vídně až do USA s jednou společností a na jednu rezervaci, proběhne jen jedno odbavení.

Jinak ta hodina a půl je docela málo, přesto si myslím, že by to mělo být bez problémů. Ty brány se zavírají jak kde, ale hodina mi přijde moc.

Odpovědět

Ahoj Petře,nevím jestli mi dokážeš v tomto poradit ale zeptám se. Chceme s kámošem kolem srpna odletět do Usa a případně najít nějaké zaměstnání( i kdyby se jednalo o umývání v supermarketu). Ovšem jde o to, že tam nechci jít jen třeba na týden, ale chtěl bych tam zůstat co nejdéle. Většinou mám od známých informace, že manuální práci tam najdeš i dnes, v době krize. Mám spíše obavy tam jet na černo, s tím že tam chci zůstat. A  popravdě nevím na koho se mám obrátit kdo mi přesně řekne jak postupovat. Momentálně dělám v České pojišťovně a i přesto že se tady nemám špatně, tak chci odejít z ČR co nejdříve. Hrozně stojím o to se tam dostat a pevně věřím že se mi to podaří. Kdyby jsi mi mohl říct svůj názor a případně radu jestli je nějaký způsob to udělat legálně. Protože co jsem se díval na víza,tak ti pracovní jen tak nedají. Předem díky za odpověd a jsem rád, že se najde stránka kde nám někdo rád porádí. Jindra

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Jindro,

na černo bych tam určitě nejezdil, mohly by z toho být akorát problémy do budoucna. Nejlepší by to bylo udělat legální cestou skrze vízum.

Zkusit můžeš i program Work & Travel, který je však pouze pro studenty. Píšeš, že už pracuješ a tudíž nejspíš nestuduješ… zkusil bych to obejít a přihlásit se na nějakou školu (jakkoukoliv), jen kvůli tomuhle programu. :-)

Odpovědět

Ahoj Petře,chci se zeptat,je možné,když můj přítel má Green card,aby jsme se tam vzali a 
já tam už zůstala?(já tam byla na estu a pokud by to šlo,tak bych na ni tam chtěla jed opět).Moc děkuji za odpovědˇ Šárka

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Šárko,

určitě to tak lze udělat, je tam však ten problém, že se občankou USA nestaneš okamžitě po svatbě, ale až poté, co na tebe dojde řada.

Tenhle způsob získání občanství je totiž ročně limitován určitým počtem.

Odpovědět

Ahoj Petře,chci se tě zeptat, jedu do New Yorku a skutečně neumím slovo anglicky mám vůbec šanci projít tou imigrační kontrolou

Odpovědět

Franta: Buď v klidu. Když jsem tam jel poprvé, tak stihli odbavit další dva lety než jsme s kamarádem dokázali vyplnit imigrační papíry. Jsou laskaví, ale záleží na koho narazíš. Já s kamarádem s největší pravděpodobností poletím za dva měsíce, pokud chceš tak se můžeš přidat, ať je sranda :-))

Odpovědět

Ahoj Petře,chci se zeptat,když nemám ve formuláři vyplněno místo pobytu je to na překážku? Já si chci skutečně zařídit ubytování až po příletu do NY,třeba v prvním hotelu který uvidím,pokud zrovna nebude příliš drahý

Odpovědět

Ahoj Franto,

je to skutečně o lidech, jak říká Jan, ale nebál bych se. Každopádně si vem slovník a odpovědi si předem napiš na papír… při nejhorším jim to ukážeš napsaný. :-))

Co se týká dotazu na ubytování, tak by samozřejmě bylo lepší, kdyby si to viděl. Ale na druhou stranu – pokud s sebou budeš mít dostatek peněz, koupenou zpáteční letenku a budeš se chtít vrátit zpátky do ČR, tak je to jen a pouze tvoje věc a neměli by dělat problémy.

Odpovědět

jendo a petře díky

Odpovědět

Ahoj Petře, hledala jsem odpověď na svůj dotaz k diskuzi, ale nenašla jsem. Plánujeme cestu do N.Y., ale předtím budeme absolvovat poznávací zájezd v Sýrii a Libanonu, se stejným pasem, s jakým poletíme do USA. Nevíš, zde nemohou být problémy s imigračními úředníky (protože např. do Sýrie nás nepustí s druhým pasem, ve kterém jsou izraelská razítka)?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Jano,
hodně to záleží na úředníkovi, na kterého narazíte. Nicméně pokud jedeš do té Sýrie na poznávací zájezd a ne třeba na výcvik Al-Kajdy, tak by jim do toho nemělo nic být.

Podle mne se tě na to určitě zeptají, cos tam dělala. Ale když jim řekneš, že ráda cestuješ a budeš mít všechno ostatní v pořádku, tak tě do USA pustí. :)

Přeji šťastnou cestu!

Odpovědět

Ahoj Petře,děkuji za odpovědˇ ještě bych se chtěla zeptat,zda je možné,abych tam pracovala,když tam pojedu na estu a vdam se tam.

Odpovědět

Ahoj Šárko,

na ESTU tam určitě pracovat nemůžeš. Abys dostala povolení k práci, musíš požádat o vízum.

Odpovědět

Ahoj chystam se do Vancouveru a poté asi po 14 dnech přejet lodí na olympský poloostrov (z Victorie do Port Angeles) chtěl jsem se zeptat jestli si taky musim vyžadat nějaké povolení pro vstup do U.S. nebo mi stačí vízum do Kanady díky david

Odpovědět

Ahoj Davide, pro vstup do USA potřebuješ alespoň povolení ESTA, ať už na území USA vstupuješ odkudkoliv.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, Petře. Už nevím, kde jinde hledat odpověď na můj dotaz. V srpnu 2008 dostal manžel viza do USA (na druhý pokus – poprvé mu byla žádost zamítnuta v roce 2000). Platnost pasu mu v dubnu letošního roku končí – a tím pádem i viza. Může žádat o povolení přes ESTU ikdyž mu byla vizum před 10ti lety zamítnuta ale předloni viza dostal??? Na stránkách ambasády jsem toto bohužel nikde nevyčetla. Moc Ti předem děkuji za odpověď.

Odpovědět

Ahoj Michaelo,
o ESTU požádat může, ale ve formuláři nesmí zapomenout zaškrtnout kolonku, že mu bylo zamítnuto vízum někdy v minulosti.

Jinak na stále platné vízum se dá do USA vycestovat, aniž by vyplňoval formulář ESTA (v případě, že se jedná o stejný účel cesty).

Odpovědět

čau chlape,
chtěl sem se zeptat – na léto plánuju jet do ameriky – soukromě s kamarádem. Mám pocit, že bych mohl mít problém s tím, že jsem po škole a že momentálně jsem nezaměstnaný..Nebudu mít kvůli tomu problémy na imigračním?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.