ESTA a překročení povolené doby pobytu v USA: Co dělat, když jste si již koupili letenky a 90 dní vám nestačí

Na cestovní registraci ESTA lze vycestovat maximálně na 90 dní, na což se při rezervaci letenek občas snadno zapomene. Překročení povolené doby pobytu se celkem tvrdě trestá a pokud ještě někdy v budoucnu budete chtít navštívit USA, nedoporučuje se. Řešení existují dokonce hned čtyři, nicméně ani jedno z nich není zadarmo.

Překročení pobytu v USA | © Petr Novák

Nejste si jistí, jestli jste v minulosti nepřekročili povolenou dobu pobytu v USA? Na webu DHS.gov stačí vyplnit osobní údaje a zobrazí se vám údaje o poslední cestě.

Řešení 1: Přebukování letenky a zkrácení délky pobytu

Prvním možným řešením je přebukování data odletu do USA, popř. příletu z nich tak, aby délka pobytu nepřekročila 90 dní. To je úplně nejjednodušší varianta v případě, kdy máte zakoupenou některou z letenek ve vyšším tarifu, tedy zpravidla first class, business class nebo některou dražší economy class. Změna termínů je u těchto letenek možná za manipulační poplatek + doplatek v rozdíle ceny letenek, v některých případech dokonce nemusíte platit nic.

Společnost Norwegian umožňuje bezplatně zrušit letenku do USA po dobu až 24 hodin od rezervace. Toto řešení jinak nelze využít u levných letenek z promoakcí a akčních nabídek, kdy je i jednou z daní za nižší cenu i nulová možnost změny termínů.

Řešení 2: Podání žádosti o vízum B-1 nebo B-2

Máte-li před odletem ještě dostatečnou časovou rezervu, můžete prostřednictvím americké ambasády v Praze požádat o vízum B-1 či B-2 a vycestovat na něj. Maximální doba pobytu v USA v případě vycestování na udělené vízum činí 6 měsíců, problém by tedy byl vyřešen.

Jak už to tak v životě bývá, také zde existuje několik ale. Kromě nutné časové rezervy (o vízum nemá smysl žádat řádově hodiny před odletem) je nutné počítat s povinností navštívit osobně ambasádu v Praze a absolvovat pohovor. Nikde není rovněž napsáno, že vám bude vízum schváleno.

Řešení 3: Krátkodobé opuštění Spojených států amerických

Třetím nabízeným řešením je krátkodobé opuštění USA, kdy zmizíte za hranice, necháte si dát výstupní razítko a pak se vrátíte zpátky. Zde už je těch ale víc.

Předně vás nemusejí vůbec nechat nastoupit do letadla, stačí, když si všimnou, že je na letence napsán datum návratu za 90+ dní. A pokud si toho nevšimnou na letišti, je tu ještě imigrační úředník, pro kterého to bude jasný signál, že chystáte nějakou levárnu a do vysněné Ameriky vás nepustí.

Přesto nemusíte házet cestovní pas do žita. Stačí, když si zabukujete letenky z USA např. do některé země ve Střední Americe a po krátkém pobytu tam se vrátíte zpátky do Států.

Dalším ale je totiž fakt, že nestačí pouhé vycestování do Mexika, Kanady a pár dalších území (konkrétně se tedy jedná o ostrovy Anguilla, Antigua, Aruba, Bahamy, Barbados, Barbuda, Bermudy, Bonaire, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Grenadíny, Guadeloupe, Haiti, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba, Marie-Galante, Martinik, Miquelon, Montserrat, Saba, Saint Eustatius, Saint Christopher, Saint Maarten, Saint Martin, Saint Pierre, Saint Vincent, Saint-Barthélemy, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Tobago, Trinidad, Turks a Caicos i veškerá další britská, francouzská a holandská území a teritoria hraničící s Karibským mořem).

Řešení 4: Vědomé překročení povolené délky pobytu

Samozřejmě existuje čtvrté řešení, které vám osobně vůbec nedoporučuji. De facto si s ním zabouchnete dveře do USA.

Pakliže byste se nějakým zázračným způsobem dostali do USA, vědomě překročili dobu povoleného pobytu a při návratu zpátky se na to přišlo, máte útrum. Překročení doby povolené délky pobytu je totiž vážným porušením imigračních předpisů s dalekosáhlými následky.

Nejen, že můžete být kdykoliv a kdekoliv zadrženi a drženi ve vazbě, a to až několik týdnů, rovněž budete deportováni zpět do Česka, bude vám zároveň zrušeno platné vízum (budete-li ho mít), znemožníte si kdykoliv v budoucnosti vstup do USA přes ESTU a ještě vám bude udělen zákaz pobytu ve Spojených státech amerických. Překročení povolené délky pobytu o 180 dní až 1 rok má za následek automatické odepření vstupu do USA po dobu 3 let, překročení povolené doby pobytu o více než 1 rok má pak za následek zákaz vstupu do USA po dobu 10 let.

Existuje sice dost lidí, kteří pobývali v USA nelegálně více než 90 dní a bez problémů se vrátili a nikdo nic nezjistil. Ale stejně tak existuje řada lidí, kteří takové štěstí neměli a nyní mají udělen zákaz vstupu do USA. Co myslíte, jaké řešení by volili dnes?

Diskuze k článku (457 komentářů)

Franta (3841)
28.8.2014
1:21

@Petr:
ESTA platí 2 roky a max doba pobytu je 90 dní, takže teoreticky se dá na ESTA do USA vycestovat 8x s jednodenními pauzami. Tolik jednoduchá matematika a teorie.

Praxe
Délku pobytu určuje vždy imigrační úředník, maximální délka je oněch 90 dní, ale může být i kratší.
Kolega známého jel na 14 dní na Hawaii a dostal povolení jen na tři týdny, což bylo ale o 7 dní více než potřeboval, takže mu to nevadilo. Cestovateli by to asi udělalo čáru přes rozpočet.
Tady na fóru (nejsem si jistý, možná na jiném, je to cca 2 roky) psala holka, co jela začátkem července do USA a chtěla tam být celých 90 dní, imigrační se jí zeptal na běžné otázky, řekla, že tam jede na prázdniny, on se zeptal, kdy u nás končí prázdniny, ona, nic zlého netuše, řekla 31. srpna a on jí povolil pobyt do 30, to že má zpáteční letenku až na říjen ho nezajímalo.

Pokud budu jezdit do USA na delší pobyty v krátké době, tak mohu být podezřelí, že tam pracuji na černo. ESTA je pro turisty a předpokládá se, že každý musí chodit do práce, aby si na dovolenou/cestování vydělal. Pokud jsem stále na cestách po USA, tak kde beru ty peníze. Jasně, rodiče, výhra, dědictví… ale to je vše předmětem pohovoru s imigračním, a jak ho svými argumenty přesvědčím.

Doba mezi pobyty.
Není časový limit. Obecně, čím delší pobyt v USA tím by měla být (ale nemusí) pauza delší. Tedy 1-2 do roka do USA na 90 dní by nemělo vadit, stejně tak 10x na týden během roku. Ale opravdu není žádný limit nebo pravidlo, vše záleží na imigračním úředníkovi a turistově schopnosti si cesty obhájit. Takže se může stát, že někoho vrátí při druhé cestě na týden s roční přestávkou a někoho tam klidně pustí každý měsíc na 14 dní. Je to prostě individuální.

Spousta lidí laboruje s možností “odbočky” do Kanady, Mexika nebo Karibiku a návratem do USA, kvůli prodloužení pobytu. USA si to “ošetřilo” a turista musí opustit severoamerický kontinent, takže tyto země se neberou jako opuštění oblasti. Byla by to pomoc hlavně pro nelegály, kteří by z USA jen odjížděli na dovolenou do okolí a zase se vraceli.

Nebylo by lepší si požádat o vízum? Tam je maximální doba pobytu až 6 měsíců a je tam možnost požádat si v USA o prodloužení pobytu až o dalších 6 měsíců. Případně jezdi do USA každý rok a postupně je procestuj.

Odpovědět
Petr (20)
28.8.2014
20:28

Franto, Diky za odpoved.

Takze podle zakona (kdyz oficialne neexistuje onen limit minimalni delky pobytu vne USA), se USA nemusi ridit a nemusi te tam opakovane poustet, ze?…I kdyz v anglicky bance stale budu mit prachy na pobyt v USA? (Ziji totiz pres deset let v Britistanu kde mam ucet v anglicky bance. (Kdysi pred islamizaci to byla Britanie)). Hmmm, tak to je ale uplna loterie.

S tim Severoamerickym kontinentem to vis jiste na 100 % ? Karibik, Kanada a Mexiko se nepocita za vycestovani z USA? Chtel jsem si totiz usetrit prachy za letenky a obcas si odskocit na par dni do sousednich zemi a pak se vratit a pokracovat v prohlidce USA. Kupovat si letenky z Evropy se strasne prodrazi.

V pripade-ze to vis jiste s tim Severoamerickym kontinentem, jake zeme z CELEHO americkeho kontinentu, se do Severni Ameriky NEpocitaji? Mohl by si je vyjmenovat? A nebo spise, je-li to kratsi, ktere zeme se do toho pocitaji? Protoze je tam stale spousta zemi ve Stredni a Jizni Americe. A co napriklad Britske Pannenske a jine ostrovy? A co US panennske ostrovy ci Bahamy? A co Kajmansky US ci Britsky ostrovy atd. Vycestovat na chvili do Stredni ci Jizni Ameriky by bylo snad stale jeste levnejsi nez do Evropy.

O vizum nechci zadat, protoze, jednak si pripadam jako trestanec co zada o propusteni z vezeni, je to nedustojne, ale hlavne, v pripade-ze by to nepovolili, tak by mi pak mozna ani nedovolili bezvizove na 3 mesice. To nechci riskovat. Protoze se v tom bezvizovym dotazniku vyplnuje zda nekdy bylo zamitnute vizum. A v pripade-ze ano, tak by si semnou jiste chteli promluvit. A zase potupne bych musel zadonit s moznosti neuspechu.

P.S. Imigracni urednik je ten pan na americkych hranicich co mu musis ukazat pas, ze? Hmmm, takze to zalezi i na jeho nalade a jak se mu libis.

P.S. CHtel bych jit na cundr do USA a cele si ho prohlednout. Maj tam hory na lyzovani, pouste, plaze na opalovani, lesy, planiny/prerie, jezera, reky, rozmanite pobrezi atd. Mam rad prirodu a chtel bych jit se stanem a spacakem…taboracky, opekani burtiku atd. Zaroven bych usetril obrovsky prachy za hotely. Vim, zrejme na mnoha mistech je zakazano stanovat i v prirode, ale snad jsou tam jeste nejaka mista kde lze, ze?

Odpovědět

@Petr: Hezky se to čte, jak bys chtěl procestovat celý Státy. No, asi ti nezbyde, než tam jezdit každý rok na pár týdnů a vidět postupně, co tě zajímá. Ale brzy toho budeš mít asi dost. Na světě jsou taky jiná, a možná i zajímavější místa. A bez státní a imigrační byrokracie.

Odpovědět
Franta (3841)
28.8.2014
21:43

@Petr:
Přesně, záleží na tom daném okamžiku. Když budeme předpokládat, že to jsou profesionálové a neovlivní je, že mají zlého partnera, otravné děti, rozbité auto… , tak záleží na tom, jak na ně zapůsobíš. Viz zdejší fórum, jel tam kluk z mamkou ke známým, jí pustili, jeho ne.

Poskytl jsi zásadní informaci, jsi Čech, ale nežiješ v ČR. To může dost věcí změnit/zkomplikovat. Ale samozřejmě to také nemusí mít žádný vliv.

Žádost o vízum
Tu bys měl podat a vyřídit v Praze. Možná to jde i v UK (nejsem si ale jistý), ale vlastně tam “nepatříš”, takže se bude těžko dokazovat, že máš zázemí, které tě tam drží a nehodláš v USA zůstat. Opustil jsi ČR (možná jen na čas, kvůli práci), stejně tak můžeš opustit UK. Někde tu o tom psala jedna dívčina, že chtěla po návratu z UK, procestovat USA, a pak se konečně usadit doma. Vízum jí zamítli, protože neměla zázemí a dávalo jim to možnost si myslet, že by mohla v USA zůstat.

To s tím Severoamerickým je na 100% pro Mexiko a Kanadu. Karibik jsem pochytil na několika webech imigračních právníků, když jsem něco hledal.
Tady je příklad pro víza https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/751/~/traveling-to-other-countries-while-in-the-u.s.-on-a-b1-or-b2-visa Pro ESTU to bude stejné, jen v limitu 90 dní. Ten jih a střed ameriky je schůdný, ale nezapomeň, že odtamtud do USA vozí drogy, takže by to nemuselo vypadat nejlépe, kdyby jsi si udělal kratší výlet na jih. Netvrdím, že tě hned budou mít za pašeráka drog, ale je dobré si tuto možnost uvědomit.

Jo, imigrační je ten/ta na letišti, co bere otisky, fotí si tě a má zvědavé otázky. Já měl vždy kliku a pokaždé mě pustili, ale je pravda, že to posledně officer Motyka trochu skopal při otiscích.

Na klasický čundr zapomeň. To není jako tady, že se vyspíš někde v lese nebo na louce. Tam vše někomu patří. Farmáři bývají navíc ozbrojeni. ;-) Takže ne, že je to na mnoha místech zakázáno, ale je to povoleno jen na několika místech. A opékání buřtíků už vůbec ne, pouze na určeních ohništích v povolených tábořištích. Také doprava není jen tak, ne všude se chytneš se stopem a ne všude se stopovat smí. Znám kluka, co projel Údolí smrti na kole.

Odpovědět
Petr (20)
29.8.2014
22:47

@Z.:

Vis o nejake krasne zemi kde i obycejni lide mluvi anglicky a je tam leto i v zime a neni nutne zadne vstupni a pobytove byrokracie a kde je zaroven bezpecno?

Odpovědět
Petr (20)
29.8.2014
23:04

@Franta:

Nemluvme o vizum, to neprichazi v uvahu z duvodu jiz mnou popsanych viz vyse.

A tak me napada, ze kdyz by mi ten imigracni urednik na hranici chtel dat jen tyden pobytu (ci tak nejak) misto trech mesicu, tak bych to zdvorile odmitnul, podekoval, otocil se na podpadku a zkusil to znovu o 20 ci 100 ci vice kilometru dale na dalsim hranicnim prechodu.

Take by stacilo jen pockat az tomu s tou spatnou naladou skonci smena a vystrida ho jiny pracovnik a zkusit to znovu.

1 )KOLIK MA USA HRANICNICH PRECHODU ???

Jestli ma USA napr. 100 hranicnich prechodu, tak bych mel 100 pokusu krat dve ci krat tri ( = krat dle pocet smen na kazdym prechodu). ;)

2) Existuje v USA individualni vodactvi? Vzpominam jak jsem pred vice jak 20 lety sjizdel s kamosem Berounku a Sazavu a po ceste jsme prespavali ve stanu. Proste pohoda. Existuje neco podobneho v USA? Individualne? Je to povolene? : individualni vodactvi v USA?

3) Take me laka predstava obeplout USA podel pobrezi a prespavat na vyhratych plazich, kdyz bude pekne. Vzal bych to od Mexika, podel jizniho pobrezi, kolem Floridy a na sever k New Yorku. Treba i v kanoji, maximalne tak 100 metru od pobrezi.

Odpovědět
Franta (3841)
30.8.2014
1:09

@Petr:
Cháchá, jak by řekl Hurvínek.

Předpokládám, že tam poletíš. Po příletu tě postaví do fronty, takového toho hada mezi páskami, a půjdeš k tomu úředníkovi, který na tebe vyjde. Žádné vybírání. Nebude se tě ptát, co chceš, nebude ti nabízet délku pobytu, prostě ti dá do pasu razítko napíše tam datum a pas ti vrátí. Až potom zjistíš, na jak dlouho to máš. Většinou je to maximální délka, ale může to být méně.
Pokud by jsi připlul lodí, tak je to stejné.
A hraniční přechody? Jo, můžeš letět do Mexika nebo Kanady a jít pěšky, jet autem nebo trajektem. Ale i tam je imigračka, asi tam nebude taková fronta jako na letišti, ale postup je zhruba stejný.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mexico%E2%80%93United_States_border_crossings
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Canada%E2%80%93United_States_border_crossings
Kolik by jsi měl pokusů? Hraniční přechody jsem nepočítal, ale měl by jsi přesně jeden pokus. Buď by jsi prošel nebo ne.

2) Jo, řeky se tam sjíždějí. Ale je to Amerika, takže vše má pravidla. Zkus projet web.

3) Viz bod 2) Asi by to šlo, ale ne všude podél pobřeží se dá přistát.

Odpovědět

@Petr: Co třeba Singapur?

Odpovědět

@Petr: Jak správně napsal Franta: cháchá.
Dovoluji si zde napsat po mých dlouholetých zkušenostech z letecké dopravy a práce pro TSA: každému dle jeho “zásluh”. Tlachání zde o “teoretické nesmrtelnosti chrousta” je prosti o ho..ě. Dnes je pár dní před 11/9 a do Ameriky se zkrátka létá na pár týdnů jako turista. Takhle to mají amíci nastavený a jiným úmyslům nerozumí, protože to posuzují z jejich hlediska nároků amíků na dovolenou a cestování. Jestli si někdo myslí, že se dá imigračka nějak “vochcat”, prosím, kupte si letenku a vyražte (tedy vyleťte). Hodně štěstí.

Odpovědět
Franta (3841)
30.8.2014
14:07

9/11 byl důvod, proč jsem v 2001 využil možnost být v USA maximální možnou dobu. Přiletěl jsem tam v půlce léta, sám jsem přesně nevěděl na jak dlouho, ale tenkrát to ještě tolik neřešili. Imigrační mi dal plných 6 měsíců. Ráno 9/11 jsem koukal na zprávy v televizi, jak tele na nový vrata. Náraz druhého letadla jsem viděl živě. Z toho, co následovalo, jsem si vyvodil, že už se tam možná nikdy nedostanu a hodlal tam proto zůstal celou povolenou dobu. Když se blížil konec 6ti měsíců, zkontroloval jsem zůstatek na účtu, poptal jsem se, co a jak a poslal žádost na imigračku o prodloužení pobytu do léta 2002. Povoleno. Nejdelší a nejdražší dovolená pokračovala. Ale to už je jiný příběh. Jeden kluk zvolil stejný přístup, jen vynechal tu imigračku, prý už kdysi přetáhl a stejně ho pustili, tak co. Když tam pak po nějaké době letěl, tak ho na letišti přivítali a poslali zase domů. Po 9/11 změnili přístup a celý systém. Já tam byl od té doby několikrát, bez problémů.
Imigračka se neprovokuje. Zeptá se vás, do kdy tam budete, tak mu/jí řeknete datum, nebudete říkat, že to má napsané na letence, kterou drží v ruce. Není to o tom, jsme turisté a vezeme vám sem peníze, tak nás pusťte, ale o tom, vy se k nám chcete podívat, tak se snažte, aby jsme vás tu chtěli. Oni vás tam pustí, není se třeba jich bát a být ve stresu z kontroly, ale je třeba si uvědomit, že on je ten důležitý, ne vy.
Hodně lidí si neuvědomuje, že cestování do USA není stejné jako po EU nebo do Egypta. Oni tam rádi pustí skoro každého, jen chtějí, aby jste přijali jejich pravidla. Cestování po Evropě je super a je tu toho spousta k vidění, to i v USA, ale tady nevystačíte všude s jedním jazykem. To je podle mě velká výhoda USA i v té největší díře se svou lámanou angličtinou domluvíte.

Odpovědět
Petr (20)
30.8.2014
22:10

@Franta:

Rec samozrejme neni o prvnim pobytu v USA. To samozrejme nebude vyberu. Priletim a stoupnu si do fronty a hotovo. Ale mluvim o dalsich navratech do USA po nekolika dnech z co nejblizsich zemich. Na tech prechodech zrejme neni naval a neni moc front, zejmena kdyz vystihnu nejake klidne hodiny. Odhaduji, ze je tam nejaka budka (v nejakem zapadakove), a tam par uredniku. Kdyz jim skonci sichta, tak tam budu videt jiny ksychty. Takze dalsi sance. Samozrejme, driv nez mi do pasu vrazi razitko, tak se budu snazit s nim promluvit o te delce a vytahnout z neho zdvorilym zpusobem, kolik mi tam hodla dat dni / tydnu. A kdyz uvidim ze ma spatnou naladu (jen par dni), tak to zdvorile odmitnu a odejdu. Samozrejme jakmile tam ale da razitko, tak budu muset pokracovat a vstoupit do USA. Ale i kdyby to bylo jen na par dnu, tak by se to snad dalo opakovat dle poctu prechodu (popr. smen). Proste co jiny hranicni prechod, to novy pokus. Ne, nemel bych presne jeden pokus. Protoze kdyz bych neprosel na jednom hranicnim prechodu, tak dalsi hranicni prechody by byly dalsimi moznym pokusy. A zcela legalnimi, kdyz to zakon nezakazuje (viz vyse: neni zakonem urcen minimalni limit doby pobytu v zahranici nez se zase vratim do USA, a neni zadny limit poctu navstev USA) a vse zavisi na naladach tech imigracnich pikoliku co tam stoji a razitkuji.

Odpovědět
Petr (20)
30.8.2014
22:14

@Z.:

Problem asi je, ze v Singapuru nemluvi kazdy obycejny clovek anglicky. Opravdu se nehodlam dorozumivat rukama/nohama v nejakym zapadlym obchudku, abych si rekl o chleba. Mimochodem, vstup do Singapuru je bez vizovy a neomezena delka pobytu? To asi ne? Ale snad mozna existuje nejaka takova zeme? Napady jsou vitany!

Odpovědět
Petr (20)
30.8.2014
22:19

@Z.:

Chtel bych proste nekde stravit zimu, jaro, podzim. Uz tech hnusnych Londynskych podzimu, zim a jar mam plny zuby: Dest, vitr a zima. Potrebuji se nekde poradne vyhrat na plazich a nacerpat sil. A samozrejme se odreagovat poznavanim krasnych mist.

P.S. Nehodlam tam jet pred 11. zarim.

Odpovědět
Petr (20)
30.8.2014
22:30

@Franta:

Prechodu mezi Mexikem a USA je 47 a mezi Kanadou a USA dle odhadu viz tvuj link (nepocital jsem to) je asi pres padesat. Takze to bude dohromady asi stovka jen z techto dvou zemi. Takze vic nez stovka pokusu…. ;))

Odpovědět
Franta (3841)
30.8.2014
23:09

@Petr:
Přijedeš/přijdeš na hraniční přechod, dáš jim pas a konečná. Žádné okecávání, žádné zkoumání nálady. Nebude se ti líbit a odejdeš? Pěšky možná, autem sotva. To je hodláš pozorovat z dálky? Každopádně si tě všimnou. A jak se otočíš, tak možná vzbudíš podezření, pokud tě nezastaví hned sami, tak nejspíš zavolají těm druhým a ti si na tebe počkají. Nehledě na to, že je dost divné, vyjet z jedné strany do “území nikoho” a zase se vrátit. Jasně, na něco jsi zapomněl a vracíš se, ale asi ti to neprojde opakovaně.
Nevymýšlej blbosti hned na začátku, ber to, jak to je. Buď tě tam pustí nebo ne. Nemá cenu si s nimi hrát, protože nemůžeš vyhrát.
To co popisuješ, říká dvě věci, jsi naivní a koleduješ si o problémy s imigračním.
A je jedno, kdy pojedeš, 9/11 už bylo. Teď jsou přísní pořád.

USA sousedí pouze s Mexikem a Kanadou. Odjinud se tam před pozemní hraniční přechod nedostaneš. A nezapomínej, že vše ukládají do systéme. Takže o připadném “nedoruzumnění” ve Snowflake budou vědět i v Santa Terese.

Odpovědět
Petr (20)
31.8.2014
15:52

@Franta:

Dobra, nebudu okukovat, dam pas, a kdyz me nepusti, tak se budu muset vratit a zkusim to znovu z Kanady ci z Meksika ci z Karibiku (ci ze stredni ci z Jizni Ameriky) znovu na jinem hranicnim prechodu. Prechodu jsou stovky. Na to mam pravo. Neni to v zakone zakazano. Je to zcela legalni. To same plati o pripadu kdyz me pusti, ale jen na kratsi (ci maximalni dobu). Zopakuji to po vyprseni one doby znovu ale na jinem hranicnim prechodu. Zakon prece neomezuje pocet navstev USA, ani nenarizuje minimalni nutnou dobu pobytu v zahranici pred navratem do USA jako turista.

A ten urednik co by mi odmitnul vstup do USA, nebude mit duvod to davat do systemu, protoze jsem neporusil zadny zakon. Jen proste osobne usoudi, ze se mu to nelibi a nepusti me.

A z ekonomickeho duvodu bych to treba objizdel na kole. Udelaval bych si vylety na kole (se vsi batozinou) z jednoho prechodu na druhy. Coz by mi vzdy pokazde trvalo asi jeden den (plus minus).

Ano, jsem naivni, nemam s tim zadne zkusenosti, proto se zde ptam.

A mimochodem, v Britistanu kde dlouhodobe ziji se daji vydelat slusny prachy. Mozna i dokonce vice nez v USA. Zejmena v Londonistanu. Libra je silnejsi nez Dolar. V mem pripade, nemam za potrebi jet do USA za praci. Jen me uprimne se.e to pocasi v Britistanu: dest, VITR a zima. Proste si potrebuji poradne odfrknout, poradne se vyhrivat na plazich a odreagovat se poznavanim novych kraju. (Docela me laka predstava, travit podzim, zimu, jaro na plazich v USA a leta makat v Britistanu…..takze bych mel vlastne porad cely rok leto :) Kdyz bych nespal v USA v hotelech, nerozhazoval prachy, tak be se to z nasetrenych penez co vydelam v Britistanu, dalo zvladnout anichz bych musel pracovat v USA.

Odpovědět
Franta (3841)
31.8.2014
18:51

@Petr:
Úředník nebude mít důvod to dávat do systému? Ale no tak… On má povinnost to tam dát. Tobě nejspíš neřekne, proč tě nepustil, ale rozhodně to napíše do tvého záznamu. A to pak uvidí všichni ostatní. A pokud se ten samý den (další den nebo za týden) objevíš na jiném hraničním přechodu, tak si řeknou, že se tam chceš nějak moc podezřele dostat. Nehledě na to, že jim bude jasné, že se za tak krátkou dobu tvá situace určitě nezměnila, takže se dá předpokládat, že i důvod nevpuštění trvá. A to nepíši o tom, že tě můžou (ano opravdu můžou) vyexpedovat jako nežádoucího. Z Karibiku, Střední a Jižní Ameriky se do USA dostaneš pouze letecky nebo lodí. Vízum mít nebudeš, takže ESTA. Na ESTA musíš mít zpáteční letenku/lodní lístek (nebo někam jinam mimo USA), to se prodraží. A pokud tě nepustí, tak ti nezbude nic jiného, než odcestovat hned. A jak to probíhá? Imigrační tě odvede do cely a tam budeš než ti to poletí, pak tě doprovodí do letadla a pas dostaneš až na palubě. Někde tady na fóru o tom píší minimálně dva lidi.

Představa je to pěkná. V létě dělat a zbytek roku se válet na pláži.
Kamarád bývalého kolegy žil (možná ještě žije) v San Diegu jako “bezdomovec” a živil se sběrem plechovek.

Víš co… Stejně je to diskuse o ničem a nikam to nevede. Sbal se a jeď, pak napiš, jak jsi dopadl. Pokud tě pustí, tak napiš jak se ti tam líbilo. Třeba se ti tam ani nebude líbit. Když jo, tak pak zase dej vědět, jak jsi pochodil při dalším pokusu.

Odpovědět
Petr (20)
1.9.2014
17:19

@Franta:

Hmmm, takze to znamena, ze (jak tady nekdo psal), ze matku pustily a syna (ci dceru) vratili a dali to take do systemu? No uvidime….zkusit to neni nelegalni.

Odpovědět
Franta (3841)
1.9.2014
23:09

@Petr:
Určitě. Drželi ho přes noc v cele a pustili ho až při odletu. Nebo myslíš, že to tam funguje, jak zrovna koho co napadne? Ne, radši neodpovídej.

Odpovědět
Petr (20)
2.9.2014
18:30

@Franta:

Ja bych mu dal jeste navic, 20 ran bicem! (krome ty cely). :))

Odpovědět
Petr (20)
2.9.2014
18:43

Ja vim, tato website je specializovana na USA. Ale, vzhledem k tomu, ze jsem se zde dozvedel, ze USA neni ta prava zeme, kde se clovek muze na plazi vyhrivat na slunicku bez starosti sledovat porad datum a pak po 3 mesicich konec, nevi zde nahodou nekdo o nejaky zemi, kde maji cely rok leto, mluvi se tam anglicky (vcetne mistnich domorodcu na vesnicich a pod.), je tam priblizne stejna zivotni uroven jako v USA/UK a neni tam ten byrokraticky vopruz se vstupem a pobytem? A nebo, nemohl by mi zde nekdo dat typ na nejakou website, kde bych to zjistil? Myslel jsem, ze pro Britske Panenske ostrovy je to stejne jako pro UK, ale bohuzel NE. Bez viza tam dokonce smis byt jen jeden pouhy mesic! Horsi/kratsi nez USA!

Abych nekde makal behem dovoleny me ani nenapadne. Potreboval bych si konecne poradne odfrknout od prace v destivem, VETRNEM, studenym Londonistanu a poradne se vyvalet/vyhrat na plazich a odreagovat se poznavanim noveho prostredi.

Odpovědět
Franta (3841)
2.9.2014
19:08

@Petr:
Bičem by potřeboval někdo jiný.

A co Austrálie, Nový Zéland, Jižní Afrika…

Odpovědět
Petr (20)
2.9.2014
20:20

@Franta:
Vsak oni mi tech 20 ran bicem nasazeji, jestli se o to pokusim jet na dovolenou do USA.

Australie? Tam je pry vizova povinnost.

Novy zeland? Tam pry take. A je tam vubec leto na vopalovacku a koupanicko v mori po cely rok? (Alespon na severu?)

Jizni Afrika? Tam se vizum nepotrebuje a je tam neomezena doba pobytu? (A krome toho, tam cernosi lovej belochy pro zabavu a penize. Beloch=prachy, pro ne.)

Odpovědět
Petr (20)
2.9.2014
20:33

@Petr:

P.S.:
Afrika a Asie nejsou bezpecne kontinenty (hlavne kvuli muslimacke politicke ideologii a komousskym Rusakum).

Zbyva uz jen Karibik a Australie. Ale, je tam “ale” viz vyse.

Odpovědět
Tom (3)
4.9.2014
3:06

@Petr: Clovece ty mi prijdes jak z nejakyho spatnyho snu. Vyplachnuty mozek nevim jakou ideologii, skoro pochybuju ze jsi takoovu dobu v uk. Jestli ano, prijde mi celkem hnus smat se zemi, ktera te zivy a nazyvat ji britstanem, londonistanem…etc. Mimochodem ze asie a afrika je nebezpecna kvuli muslimum ? Ehmm no ono v usa je celkem pocetna komunita muslimu taky.. a mexicanu….a koneckoncu i tech afroamericanu. Spis by jsem rekl ze do problemu se vetsinou dostane ten kdo obcas zapomina pouzivat mozek, a treba nevinne urazi mistni. Ono kdyz v cechach nebo i v uk s ev hospode do nekoho i slovne navezes tak pres ten rypak dostanes ne ?

Odpovědět
Tom (3)
4.9.2014
3:07

omlouvam se za prispevek mimo diskuzi, ale precetl jsem ji celou a ten clovek mi prisl jako strasny trotl. Obdivuju trpelivost mu stale odpovidat.

tom

Odpovědět
Petr (20)
4.9.2014
20:43

@Tom:

Hmm, zato ty ses vybarvil jako inteligent. :))

P.S. Nesmeji se nejaky zemi. Jen veci nazyvam pravymi jmeny. Ziji v UK a vim o cem mluvim. Skupina muslimek, ktera skopala holku (Britku/nemuslimku) do hlavy, jenom proto, ze si dovolila jit po praci na sklenicku s pritelem, nebyla vubec potrestana. Soud muslimacky omluvil, ze pry jednaly v dobre vire, protoze Islam zakazuje alkohol. Hmmmm, je videt, ze se v Britistanu musime ridit podle islamackyho prava. (A ze ta Britka ma dozivotni zdravotni a socialni nasledky z toho napadeni (nemuze najit praci protoze je ted mrzak), nikoho nezajima.) A takovejhle pripadu bych mohl jmenovat mnoho, kde skaceme v Britistanu jak muslimaci piskaj.

Jo, to mas pravdu, islamizace celeho sveta je v pokrocilem stadiu: A to plati take o USA. Ale maji tam na jihu cely rok leto a proto se o USA zajimam z duvodu dovolene.

Mexikani, cernosi a podobne, ti mi samozrejme nevadi. Mnozi jsou zde v Londonistanu mymi nejlepsimi kamosi.

PAN ZREJME NEPOCHOPIL, ZE NEMLUVIM O RASACH, ALE O POLITICKYCH IDEOLOGIICH: Islam, komunismus, nacismus/fasismus atd.

Odpovědět
karel (1)
4.9.2014
22:05

mate nekdo zkušenost s navratem kdyz ste pred pral lety byli nelelegalne na estu!

Odpovědět

a to s tema muslimkama – predpokladam ze jsi byl u soudniho jednani, pripadne to mas informace primo ze zapisu z toho jednani.. … nebo nejaky the Sun, nebo jine seriozni medium ? No kazdopadne se mej a uzij si dovolenou at uz to bude kdekoliv .

Odpovědět
Koblih (21)
14.9.2014
11:38

Ahoj, chtěl bych se zeptat na pár informací ohledně pobytu v USA na ESTU. Chystám se tam ke kamarádovi, který tam žije spousty let. Chci vycestovat na ESTA, ale tím nastává pár ale:-) V USA nevím jak dlouho se zdržím, zda měsíc nebo tři. Kamarád mi radil, pokud chci do projít přes imigračního úřední co nejsnáze mám si koupit letenku na týden, potom ji prodloužíme, ale chci se zeptat…..pokud budu mít letenku pouze na týden, imigrační mi dá razítko také pouze na týden? Nebo zkrátka automaticky na ESTA platí 90 dní ať mám letenku zpátky za týden či za 3 měsíce? A ještě takový jeden dotaz, možná bych se neměl na to ptát i to, ale může nastat. Co když poletím na ESTA a zůstanu v USA rok, či dva (vím nelegál) a nechytí mě a já po těch dvou letech poletím domů? Mohou mě na letišti předat imigračnímu a dát do vazby a k soudu?

Odpovědět
Franta (3841)
14.9.2014
20:30

@Koblih:
Pobyt na ESTA se většinou dává na těch 90 dní. Většinou ale neznamená pořád. Může nastat varianta, že dostaneš kratší platnost. Já třeba vždy dostal max dobu, jak na vízum, tak na ESTA.
Letenka na týden nebo na 14 dní je jedno. Pokud ho nepřesvědčíš, tak tě imigrační nepustí ani kdyby jsi chtěl odlétat druhý den. Je to jen na tobě, jestli koupíš letenku na 90 nebo kratší, a pak si ji přeobjednáš na pozdější termín.
Překročení pobytu je ošemetná věc. Když na tebe nikde nepřijdou, ani při odletu, tak normálně odletíš. Ale pokud by jsi tam pak zase někdy chtěl, tak počítej s problémy, protože budeš mít černý puntík. Pokud by při odletu přišli na to, že jsi překročil, tak neodletíš a ještě si užiješ závěrečné “turné”. Zadržení, uvěznění, odsouzení, vyhoštění.

Odpovědět
Petr (20)
15.9.2014
21:55

@Tom:
Jo, videl jsem zapis oduvodneni rozsudku. Malem jsme se pozvracel a chtel jsem podat trestni oznameni na soud, pro zneuziti pravomoci verejneho cinitele. Ale, kdykoliv jsem si stezoval ja osobne na policii na spatne / trestne chovani muslimaku, tak mi bylo policii taktne receno, ze se pry musi “postupovat opatrne”, aby si (cituji): “…nerozhnevali muslimskou komunitu…”” A nic se samozrejme nedelo. Teprve az tehdy, kdyz jsem si hodlal stezovat a pozadat nezavisly organ, aby prozkoumal chovani policie, tak teprve pak zacali policajti konat.

Odpovědět
Petr (20)
15.9.2014
21:59

Slysel jsem, ze pry USA automaticky dava povoleni k trvalemu pobytu tomu cizinci, ktery si koupi v USA nemovitost.

1) Je to pravda?

2) Jestli je to pravda, tak do jake minimalni ceny musi byt ta koupe nemovitosti? Existuje nejaka minimalni nutna cena nemovitosti? Protoze to bych si mohl koupit 4 metry ctverecni nejake chatrce se strechou z vlniteho plechu za $100 a mel bych povoleni k trvalemu pobytu v USA :))

Odpovědět
Franta (3841)
15.9.2014
22:51

@Petr:
Ty jsi slyšel, co jedna paní povídala. To už je lepší zeptat se kámoše Googla.

http://www.eb5investors.com/qa/can-i-buy-a-home-to-get-a-green-card

Odpovědět
Petr (20)
16.9.2014
13:59

@Franta:

Letmo jsem precetl prvnich nekolik prispevku (viz tvuj link). Vypada to na nedorozumeni. Protoze tam se hovori o Zelene Karte, ktera je neco jako Pracovni Povoleni? Ja to tak chapu. Jenze ja se neptam na Pracovni Povoleni, ale na Povoleni k trvalemu (ci dlouhodobemu) POBYTU.

Je neco jineho mit POVOLENI K PRACI,

Ale je neco jineho mit povoleni k POBYTU. To jest, je zde varianta, ze budu mit na konte prachy na jidlo a zaroven budu mit kde bydlet zadarmo, protoze budu bydlet ve svem vlastnim dome, ktery jsem si koupil v USA. Takze pracovat v USA NEMUSIM, a proto nemusim mit PRACOVNI povoleni (= Zelenou Kartu). Takto to LOGICKY vyplyva. Otazka je zda to vyplyva i ze zakona USA?

Odpovědět

@Petr: Pro pobyt v USA je základní rozdělení na 2 skupiny: Visitor nebo Resident.
Pracovat může pouze Resident, za určitých podmínek i Visitor, ten ale musí mít k tomu účelu vízum příslušné kategorie. Resident je buď američan s občanstvím nebo držitel GC. Povolení k trvalému pobytu je GC. Takové jsou v americe zákony, ať je to logické nebo ne.

Odpovědět
Petr (20)
16.9.2014
20:03

@Z.:

Rec NENI o pracovnim povoleni.
Ja nechci pracovat. Ja se chci jen rekreovat dlouhodobe. Rec neni o pracovnim povoleni. To me jen napadlo vzhledem k onomu linku (viz vyse), kde se mluvi o ZELENE KARTE. Ja Zelenou kartu chapu jako povolenku k praci v USA, coz neni muj pripad. Ja potrebuji vedet, v pripade-ze si koupim nemovitost v USA, zda dostanu automaticky povoleni k dlouhodobymu pobytu, a NE zda mohu pracovat. Vyse uvedeny link mluvi pouze o Zelene karte, coz chapu jako o povolence k praci. A nebo Zelena karta je ZAROVEN i pro ty co NECHTEJI pracovat, ale jen tam delsi dobu pobyvat?

Odpovědět
Franta (3841)
16.9.2014
22:04

@Z.:
To je zbytečný. On se tam chce jen válet na pláži.
Jak píšeš, buď jsi Visitor nebo Resident. On chce být plážový povaleč. Na to mu stačí ESTA nebo vízum. Ale to je mu málo, on tam chce být déle, tak opět vymýšlí. Odkaz byl na stránky zaobírající se investorskými vízy. Ale hlavně šlo o informaci, že koupí nemovitosti nic nezískáš a to on nepochopil.

Odpovědět
Petr (20)
16.9.2014
23:17

@Franta:

No, byla tam rec, ze koupi nemovitosti nedostanes Zelenou kartu. Jenze ja ziji v domeni, ze zelena karta je povolenka na praci, takze o takovou povolenku nemam zajem (i kdyby to byla pravda), protoze tam nehodlam pracovat, ale jak spravne bylo receno, chci se tam jen valet na plazi.

Takze pozmenuji (upresnuji) otazku: Kdyz koupim nemovitost v USA, mam nejake vyhody z hlediska povoleni dlouhodobeho pobytu? (NIKOLIV z hlediska pracovniho povoleni = Zelene karty. Prace me tam nezajima. Makal jsem v zivote dost! Ted se chci valet.)

Mimochodem, bylo by dobre upresnit na co vsechno se ta Zelena karta dava. Mozna-ze je i pro ty co tam nechteji makat, ale chteji jen povoleni k dlouhodobemu pobytu???)

Odpovědět
Kubis (21)
17.9.2014
11:12

@Petr: uz ti to tady rekli. Tim; ze neco koupis neznamena; ze ti nekdo da povoleni k pobytu. Muzes byt nelegal 10 let koupene 4 domy a stejne ti je vsechny seberou kdyz na tebe prijdou. Ty si muzes vyridit ESTU; nejlepe vizum k delsimu pobytu a potom si jej treba prodlouzit. Urcite nemuzes jit a rict; ze si koupis dum a hned mas povoleni k pobytu. Uz vidim jak ti nekdo uveri; ze koupis dum a budes se jen valet na plazi. Pokud prokazes; ze mas nejakej ten milionek na uctu tak by ti vizum dat mohli. Zkus se zeptat na prislusnych organech v CR kdyz budes zadat o vizum jestli kdyz koupis dum a pujdes zadat o povoleni k pobytu jestli je to nejaka vyhoda pro tebe. Automaticky koupis ziskas leda tak dum nekde za velkou louzi; ale to je tak vse.

Odpovědět
Kubis (21)
17.9.2014
11:15

@Franta: 0 diky moc. Je to prave takove divne. Clovek by se tam rad podival; ale nevi jestli zustane nebo ne. Jsem si jen potreboval ujasnit jestli mi potom opravdu stoji za to se nechat nekde tahat po soudech a vazbach. Ono totiz rok muze byt super pak uz ale clovek bude chtit domu a bude mit problemy no.

Odpovědět

Ahoj, rada bych se zeptala, jestli na vycestovani a vynulovani ESTA postaci 10 dni v Nicaragui. Nemuzu se nikde docist, jestli je Nicaragua jedna ze zemi, kde se mi vynuluje Esta. a take, musim znovu vyplnovat dotaznik online nez se vratim zpet? Dekuji za odpoved

Odpovědět

ahoj,jedu do střední ameriky(bohužel s přestupem v USA) a zjistila jsem,že mi esta končí týden před odletem zpět,tak že tam platná,zpátky už ne. je nutné vyřizovat novou? díky za odpověď

Odpovědět
Franta (3841)
15.11.2014
2:49

@imik:
Pokud cestou zpět také přestupuješ v USA, tak ano.

Odpovědět

zdravim vsechny, potrebuji poradit s jednim problemem na ktery jsem zatim nikde nenasla odpoved: Jelikoz potrebuji prodlouzit vizum, ale nemam sponzora, ktery je az u prodlouzeni konkretne dotazovan, tak si nejspis nemuzu vizum prodlouzit. Tim padem mozna zustanu v USA o pet mesicu a tri tydny dyl, nez je platnost viza. Jake pro me v tom pripade mohou vyplyvat postihy? Cetla jsem o prekroceni o pul roku-coz je zakaz na 3 roky, ale jak je to kdyz je prekroceni kratsi? Dekuji za odpoved A.

Odpovědět

Ahoj,

omlouvam se za muj dotaz pokud je to tu vysvetleno, prosim jeste jednou pro me.

Jsem tu uz pres mesic na ESTU, mam tu dost cestovani a nestihnu vse podle planu, odletet jsem mel 18.4. Uz jsem koupil zpatecni let z NY 7.6. Pocitam s tim, ze vycestuju nekdy na konci brezna na asi 10dni na Jamajku anebo Costa Rica. Mohli by mi kvuli Jamajce delat trable, anebo to nebudou resit, tim ze mam zpatecni let a budu tu potrebovat zustat +- 2 mesice?
Diky moc;)

Odpovědět
Kryštof Novák (3)
2.3.2015
17:30

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jak přesně to s ESTOU funguje. S přítelkyní letíme tak, že 16. června v 7:50 pm budeme vysedat v Kalifornii a 16. září v 6:05 AM odlétáme z Ontaria. Po zjištění, že každý měsíc nemá jen 30 dní a jednoduchém výpočtu jsme zjistili, že máme problém. Letenky jsou koupené a dnů je 91 a půl.

Takže se nabízí několik otázek:
– Myslíte, že máme nějakou šanci na úspěch?
– Kdy a jak probíhá kontrola, budou nás kontrolovat už před nasednutím do letadla, nebo hned potom, co z něj vysedneme? Případně až poté, co vyjdeme z bezcelní zóny? V tom případě by tu byla šance na přežití dvou dnů právě tam…
– Existuje možnost, že přítelkyně svého imigračního úředníka prostě ukecá i v případě, že si toho jednoho dne navíc všimne? A všimne si ho vůbec? Jde mi o to, že je to jen jeden den…

Jakékoli rady jsou vítány, děkujeme!

Odpovědět
Z. (219)
2.3.2015
21:20

@Kryštof Novák: Pro Estu je 90 dnů kalendářních, ne 90x24hod, takže čas příletu a odletu je irelevantní. Takže máte velký problém, musíte odletět 14.9. Doporučuji co nejdříve překnihování letenek, buď odletět z Evropy o 2 dny později nebo z USA o 2 dny dříve. Před odletem z Evropy při odbavení letu se kontroluje těch 90 dní a riskujete, že vás donutí změnit na letišti letenku za velké peníze.

Odpovědět
Petr (6)
2.3.2015
23:46

Prosim nekoho ze zkusenych diskutujicich, jestli mi odpovite na muj dotaz pred Krystofem, diky moc ;)

Odpovědět
Franta (3841)
3.3.2015
14:35

@Petr:
Už to tu někde je.

Jde hlavně o to, že pak procházíš opět imigračkou a nemusí tě pustit. Stačí, že si bude myslet, že ta cesta byla pouze za účelem prodloužení pobytu v USA. Což v tvém případě je. Nemusí to řešit vůbec, ale může tě taky poslat domů.

Odpovědět
Z. (219)
3.3.2015
15:40

@Petr: @Petr: Jednoduchá odpověď je i není. Nebudu řešit, co jsi měl/neměl udělat. To už nejde vzít zpět. Být já na tvém místě, tak se budu snažit stihnout to nejdůležitější, neztrácet čas vymýšlením kravin a 90-tý den odletět do Evropy. Je nutné si uvědomit, že jsi turista na návštěvě v USA a podle toho si cestu rozumně naplánovat. To že Ty něco potřebuješ, imigračku nezajímá. Komu nestačí 90 dnů na Estu, tak může letět za pár měsíců znovu. Nebo si vyřídit vízum a využít 180 dnů.

Odpovědět
Michal (2)
6.5.2015
19:25

Ahoj mám dvě otázky.
1. Minulý rok jsem si žádal o estu kde jsem zadával i číslo spoje a leteckou společnost, ale tento rok poletím s jinou společností. Zkoušel jsem to změnit ale nejde to, jediné co jde změnit je adresa pobytu. Musím žádat o novou estu?
2.Když budu mít letenku která má délku pobytu 91dní, ale při odletu zpět do ČR přijdu na letiště den předem a projdu pasovou kontrolou bude se to počítat jako 90 nebo se mi započítá i ten jeden den ztrávený na letišti?
Díky Michal

Odpovědět
Petr Novák (2524)
6.5.2015
20:52

Ahoj,
1.) Nemusíš, můžeš cestovat na tu stávající
2.) Problém je, že to musíš vysvětlit na imigračním pohovoru úředníkovi, který rozhoduje o tvém vpuštění do země.

Odpovědět
Z. (219)
7.5.2015
21:07

@Petr Novák: Dovolím si tvrdit, že pokud někdo má zpáteční letenku na 91. a další den, tak z Evropy neodletí. Bude si muset letenku překnihovat za nemalý poplatek. Letecké společnosti zvláště toto kriterium velmi pečlivě hlídají, neboť tím předchází velmi vysokým pokutám.

Odpovědět
Lubos (9)
7.5.2015
23:15

@Michal: Uprimne nechapu, proc tolik lidi vymysli podobne veci. Je jasne dane, ze je ESTA na 90 dni. To jsou 3 mesice. Opravdu ten 1 den hraje takovou roli, ze za to stoji riskovat problemy at uz male nebo velke? Jaky je motiv tohoto? Neber to nijak osobne nebo jako nejakou kritiku, setkal jsem se s timhle u vice lidi i tady na webu a uprimne mi nedava smysl si zarezervovat pobyt na 91 dni a pak toto resit. Nebo mi neco unika a je za tim nejaky duvod?

Odpovědět
sydney (1)
20.5.2015
20:34

Dobrý den mam dotaz letím do USA na ESTA VIZA. Chtěla bych tam pak zustat a pracovat .Jaké jsou podmínky když se za mně kamarád žijící v USA zaručí svým platem že se o mně postará ..Děkuji moc.

Odpovědět
Mesi (778)
20.5.2015
20:53

@sydney: Podminky jsou nasledujici: 1) jakmile tam zustanes, stavas se nelegalem 2) jakmile tam zacnes pracovat, stavas se nelegalem. Zkratka, to, co chces udelat, je nelegalni.

Odpovědět
Mesi (778)
20.5.2015
20:55

@Michal: S letenkou na 91 dni te nepusti ani do letadla z Evropy.

Odpovědět
Mesi (778)
20.5.2015
20:56

@Lubos: Sdilim Tvuj udiv.

Odpovědět
Kokršpaněl (5)
20.5.2015
22:39

@sydney:
Tebe nejspíš vyhostí a on bude mít problémy.

Odpovědět
Robino (3)
23.5.2015
21:05

Ahoj,žiadam vás o radu,ktorú mi veľa ľudí nevie(nechce?) poskytnúť.
Ideme s frajerkou do USA na work and travel a koniec J1 víz je viazaný na začiatok školského roku. avšak v práci musíme byť až do 15.9. no chceme prejsť parkami na západe+ísť na havaj. Záleží od uradníka na hranici s Kanadou,či nás späť na ESTU do štátov pustí? Keď úradníkovi ukážeme letenky smer Praha,potvrdenie o štúdiu a veľmi podrobný itinerár mesačnej cesty,tak by to mohlo vyjsť,nie? alebo čo máme podľa vás spraviť? kašlať na Havaj,čo by bola veľká škoda a ísť na týždeň do Dominikánskej rep.? potom sa vrátiť na ESTU a precestovať?

Odpovědět
Robino (3)
28.5.2015
11:40

@Robino:

tak už sa nemusíte trhať o radu, našiel som odpoveď ;) z ambasády mi odpísali, že priamy prechod z J1 na ESTA je možný vtedy,keď säť do USA vstúpim letecky. No a nezáleží na tom,či z Kanady alebo z mimo kontinentu.

Odpovědět
Pavel (1)
24.6.2015
1:08

Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat. Jsem v USA na estu a vím že tu budu muset zůstat déle než 90 dní a chci vše řešit legální cestou . Mohu zažádat o vízum někde v USA nebo jestli je nějaká cesta abych nemusel opouštět USA a zůstal tu legálně ? Děkuji

Odpovědět
Franta (3841)
24.6.2015
6:27

@Pavel: @<a 
Pokud nechceš mít problémy, tak musíš odjet.
ESTA neumožňuje prodloužení pobytu ani změnu statusu.
https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=cs
Dá se to "obejít" sňatkem, ale to asi nebude tvůj případ.

A vzhledem k otázce…
ESTA je turistický, co přiměje turistu, aby během pobytu začal uvažovat, jak ho prodloužit? Napadlo to mě, napadne to i imigrační. Nepíšeš nic o zdravotních problémech, tak se nabízí možnost, že tam chceš zůstat kvůli práci. A ta není na ESTA povolena. Chtít legálně řešit pobyt, abys mohl nelegálně pracovat zní zajímavě. Ale třeba se pletu a je to jinak.

Odpovědět
Radek (1)
26.6.2015
11:15

Ahoj vsem,

mohli byste poradit? Budu v USA v ramci programu Work & Travel, od zari cestovani v ramci viza. Pritelkyne planuje zamnou prijet nekdy v zari v ramci ESTA. Existuje sance, ze by ESTA nedostala a nebo ji imigracni nepustil? Planuje, ze rekne, ze bude cestovat semnou cca 30 dni a pak zpet. Zpatecny letenka bude samozrejme zakoupena. Je treba dokladat finance pro cestovani?
Diky

Odpovědět

Zdravím všechny cestovatele,

letím do USA už po několikáté a letos se mi stalo takové nedopatření v zápalu koupi levné letenky. ESTA je povolení na 90 dní a já mám letenku na 91.den pobytu, jak velký to je či není problém? Nemáte někdo zkušenost?

Moc děkuji,

Eva

Odpovědět
Z. (219)
8.7.2015
17:35

@Eva: Problém je to velký. Neodletíš z Evropy do Ameriky, páč by ta letecká společnost musela zaplatit velkou pokutu. Znovu si spočítej počet dní. První den pobytu je první den po dni příletu. Takže když přistaneš v pondělí ráno v 8:00, první den je úterý. Když přistaneš v úterý v 01:00, tak první den pobytu je středa. Odletět musíš během 90. dne.

Odpovědět

@Z.: Díky moc!

Dolétám 10. 7. a odlet máme 9. 10., což pokud je pravda jak říkáš, že první den se počítá až druhý den po příletu je přesně 90! Jestli je tomu tak, mám snad víc štěstí než jsem doufala, ale od začátku mi bylo dovné, proč by mi prodali letenku na víc dní, když jsme jasně řekli, že cestujeme na ESTU.

Eva

Odpovědět
Z. (219)
8.7.2015
20:12

@Eva: Prodejce letenek prodává letenky podle požadavku zákazníka a jak počítám, tak to nikdo nedokázal spočítat na 90 dnů. 1. den je 11.7. Do konce července to je 21+61 srpen a září + 9 dní říjen je 91. Je ale vždy lepší mít pobyt třeba o 2-3 dny kratší, protože stát se může cokoli a pokud neodletíte do půlnoci, tak ne vlastní vinou překročíte limit. Tak snad zkuste překnihování odletu a den později nebo návrat o den či dva dříve.

Odpovědět
Mesi (778)
8.7.2015
20:45

@Eva: Jak pise Z., take mi vychazi 91. Prodejce proda letenky dle pozadavku zakaznika – nevi na zaklade jakeho viza cestujes nebo jestli nemas dvoji obcanstvi. Problem nastane na letisti.

Odpovědět
Z. (219)
8.7.2015
21:19

@Mesi: Hi Mesi, many thanks for your support and contribution. Dude! As far as I remember so some people still think that it’s a piece of cake to go to the US.

Odpovědět

Díky moc za informace a pomocnou ruku, riskovat nebudu, přebookuju let. :-)

Odpovědět
Paleta (7)
13.7.2015
3:22

Ahoj, snazil sem se pred zeptanim muj dotaz najit ale mam pocit ze nenasel. Cestuji neco mene nez rok, v Usa sem byl na estu rok minuly a kazdy mesic mi chodi na email info ze viza jsou v platnosti. Z usa sem odletel ale nevedel sem ze se pocita 90cistych dnu a tak sem prekrocil asi o 2-3 dny. Ani jsem o tom nevedel a do evropy sem letel ze chicaga do NY a do osla. Nikde zadn problem, vse slo hladce. Pak sem cestoval po asii a indonesii a kdyz sem chtel z Hong Kongu letet pres Los Angeles s jednim prestupnim dnem na koatariku, tak mi manik rano pri odbaveni ( uz sem byl zvazenej atd ) rekl moment. Zavolal a za chvili mi mava papirem ze nemuzu odletet kuli zamitnuti. Tak sem byl 4 dny v HK na terminalu jak Tom Hanks a nakonec to vzal pres frankfurt. Nicmene jsem prisel o 500dolaru za let do LA a o dalsich 350 z LA do San Jose na kostarice. Vim ze se pretahnuti dnu tvrde tresta kdyz se na to prijde. Ja ale nemel jediny problem. Je to proste tak ze celnik me v  usa ceknul a rekl si ha ! Dalsi batuzkar , a uz rok si lita po svete, tak tady uz mas utrum holoubku. Nebo mam nejak viza aktivovat ci co? Dekuji za trpelivost a jakykoli nazor

Odpovědět
Franta (3841)
13.7.2015
8:23

@Paleta:
Prostě jsi překročil, tvá chyba. Znáš to, neznalost neomlouvá…

V tuhle chvíli se ti to samé může stát pokaždé, když poletíš do USA. Prostě máš v záznamu černý puntík. Pokud se dostaneš přes předkontrolu při odletu a odletíš do USA a tam se tě imigrační zeptá, tak mu to můžeš zkusit vysvětlit, že to bylo nedopatření z neznalosti. Ale taky se tě nemusí ptát vůbec a vrátí tě rovnou. Ale asi tě nepustí ani do letadla.

Doporučil bych ambasádu v Praze a zkusit víza, kde ti snad dají možnost to vysvětlit.

Odpovědět
Paleta (7)
14.7.2015
18:54

@franta diky Franto, moje chyba kazdopadne, jen sem myslel ze dostanu sprda uz pri odletu. At se dari

Odpovědět
Franta (3841)
14.7.2015
19:20

@Paleta:
Odlet nehlídají, stačí jim údaje od letecké společnosti, že jsi pryč. Případné přetažení řeší až při další návštěvě.
Dříve se před vstupem do letadla odevzdával útržek formuláře I-92, kde bylo datum, do kdy je povolený odlet a dalo se tak na to přijít ještě na letišti.

Odpovědět

Ahoj, máte niekto skúsenosti s návratom z USA po prekročení trvania víz ?
Je potrebné pri odchode z USA predložiť víza ?

Odpovědět
Franta (3841)
30.7.2015
11:57

Viz má předchozí odpověď.
Nejspíš vás nechají normálně odletět a připomenou vám to při případné další návštěvě. Ale mohlo by se stát, že budou aktivnější a odchytí si vás při odbavení. Jak moc jste překročili?
Nevím, jak je to přesně při odletech, jak je hlídají, ale od letecké společnosti mají údaje o pasažérech, co cestují do USA. Takže předpokládám, že u všech vědí i odlet. A pokud hlídají datum povolení pobytu, tak vědí, jestli přetahuješ nebo ne.

Odpovědět
Lubomir Milan (1)
5.8.2015
21:16

Dobry den,
Mam jednu komplikovanu situaciu a preto sa obraciam na tuto stranku. Momentalne som v USA na studentskych vizach J1 ktore mi koncia 11.septembra. Tieto viza zahrnuju 30 dnovu lehotu na cestovanie po statoch. Avsak cestovat chceme aj lodou z Miami na Bahamske ostrovy co uz nie je sucastou USA (je to spiatocny trip) a pytaju odo mna aby som si vybavil ESTU. Avsak ja mam este stale stary pas co nie je biometricky. Preto sa Vas chcem spytat co mam v takomto pripade robit. Je mozne dostat ESTU na pas ktory nie je biometricky ? Alebo je mozne si vybavit turisticke viza B1-2 priamo v USA na nejakom konsulate ? Alebo v krajnom pripade myslite si ze ta 30 lehota na cestovanie v USA bude dostacujuca na to aby som sa dostal na vyhliadkovu lod z Miami na Bahamske ostrovy a spet?
Dakujem velmi pekne za akekolvek rady.

Odpovědět
Petr (2)
3.9.2015
12:20

Dobrý den všem,
možná se tady najde někdo,kdo mě nasměruje správným směrem,
Jak už to tady u nás v Čechách je ,najdou se lidičky,kteří Vás podrazí a bez problému se odeberou za hranice,tam si myslí a já doufám,že tomu tak nebude,že se tady na vše zapomene.
Proto se ptám,o tom clovíčku vím,kde v USA bydlí,vím i přesnou adresu,vím,že za cca 20dnu mu končí pobyt s ESTOU,vím,že tam už 2měsíce pracuje a nehodlá se jen tak vrátit,je možné,upozornit nějaký kompetentní uřád a se vší uctou,poukázat na tohoto človíčka a i když né,ho dostat zpět,tak mu aspon pobyt po uplynutí ESTY znepříjemnit pobyt v USA.

Děkuji za všechny názory a odpovědi.

Odpovědět
Franta (3841)
3.9.2015
13:33

@Petr:
Sice nevím, o kom píšeš. Ale každého nelegálního pracovníka z USA velice rádi vyhostí. Zkus US ambasádu. Asi budou chtít nějaké podpůrné informace/důkazy, ale to už je na tobě.

Jak se říká: Bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí.

Odpovědět
Mesi (778)
3.9.2015
17:53

@Franta: Na druhou stanu, nelegal je nelegal a my jsme tu slusni lide. Ti, kteri se rozhodli odejit do USA legalne, museli vynalozit znacne usili. Navic asi nejde o svatouska

Odpovědět
Franta (3841)
3.9.2015
20:26

@Mesi:
Naprosto v pořádku. Čím méně lidí nám tam bude kazit pověst, tím lépe.

To je jen upravená hláška ze Slunce seno
Velebnosti, ne že bych chtěla žalovat, ale hlásit se to musí

Odpovědět
Petr (2)
3.9.2015
20:57

Moc děkuji za radu,pokusím se něco málo s tím udělat,nerad odpouštím svinarny a zradu,to snad všichni pochopí,že člověk nemusí bonzovat,ale jsou věci,co se neodpouští.Máte s tím někdo zkušenost???

Odpovědět
Dagmar (1)
9.9.2015
1:29

Ahoj, mám dotaz ohledně vycestování z USA. Jsem tu na J-1 vízum, předčasně jsem ukončila pracovní poměr, takže bych se měla vrátit 17.9., letenku mám ale na 21.9., přičemž uvažuji, že bych zůstala až do 31. Lze nějak tento typ víza prodloužit? Obávám se, že ne. A myslíte, že by byl v tomhle případě problém, když bych se chtěla vrátit zpět do USA příští rok? Řeší se to hodně? Přetáhla bych jen o pár dní.

Odpovědět
Tinka (20)
26.9.2015
14:06

Dobry den vsetkym, Ahoj Franta,

Chcela by som sa opytat, som v usa. prilet v auguste.
peciatku od imigracneho pracovnika mam do pulky novembra.
Chcela by som si predlzit pobyt do februara , je to prosim nejakym legalnym sposobom mozne ? Mohla by som zavolat na ambasadu do Washington a spytat sa na nejake riesenie?
Pripadne sa opytat tuna na najblizsom letisku ?
Green card nemam, nepracujem tu.
Neide to formou kurzu anglictiny?

dakujem velmi pekne

Odpovědět
Trololo (1)
26.9.2015
16:05

@Tinka: AFAIK len poziadanim o viza. Alebo vycestovanim z USA a potom opatovnym vstupom, ale tam je vacsie riziko, ze ta nepustia.

A ambasada vo Washingtone – to myslis asi ambasadu Slovenskej republiky, ta ti vobec nepomoze, pretoze zastupuje SR, nie USA.

Odpovědět
Franta (3841)
26.9.2015
19:29

@Tinka:
Předpokládám, že jsi tam na ESTA, pobyt na ní se prodloužit nedá, je to max 90 dní, pak musíš odcestovat.

Odpovědět
Tinka (20)
29.9.2015
12:40

Ahojte, dakujem za odpoved.

Ano, ja som tu na ESTU, v pase peciatka na pobyt 3 mesiace.
Takze neexistuje ziaden sposob predlzenia pobytu legalne?
Skusit poziadat imigracny urad o predlzenie, alebo na letisku ?
dakujem za akekolveky typy.
T

Odpovědět
Franta (3841)
29.9.2015
12:53

@Tinka:
Ne. Je to jedna z podmínek ESTA. Je to totiž ořezané vízum a nemáš skoro žádná práva ve vztahu k imigračnímu.

Odpovědět
Mesi (778)
29.9.2015
15:31

@Tinka: zadny zpusob neexistuje

Odpovědět
Kristýna (1)
3.10.2015
23:58

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu.
Americká rodina, která už nějakou dobu žije v ČR, se na půl roku vrací do USA a pozvali mě, abych se k nim připojila a procvičovala s nimi češtinu Chtějí mi platit všechny výdaje, budu jíst i bydlet s nimi. Přijde mi to jako skvělá příležitost naučit se pořádně jazyk a poznat USA, proto se kvůli tomu chystám přerušit VŠ.
Ale. Mám docela strach z vyřizování víza, protože a) nemám trvalý příjem ani úspory (finančně mě budou podporovat rodiče, můžu doložit jejich příjem, ale nevím, jestli je mi to něco platné), b) jedu s rodinou se čtyřmi dětmi, takže to bude vypadat, že se chystám dělat au-pair na černo (samozřejmě, že s dětmi budu pomáhat, ale zaplaceno za to nedostanu), c) turistická šestiměsíční cesta je už sama o sobě prostě podezřelá.
Zvací dopis můžu mít buď od prarodičů té rodiny nebo od církve, jejímiž zaměstnanci jsou.
Bojím se, že když mi zamítnout vízum, nebudu moct jet ani na ESTU. Pak mě ještě napadá samozřejmě po třech měsících vyjet na dva týdny třeba někam do Jižní Ameriky a vrátit se. Ale co když mě zpět nepustí?

Prostě moc nevím, jak postupovat. Co vám připadá jako nejlepší způsob?

Odpovědět
Franta (3841)
4.10.2015
14:22

@Kristýna:
Pěkná nabídka, ale…
Zcela oprávněně se bojíš zamítnutí, vypadá to totiž skutečně jako au-pair. Jen místo peněz dostaneš stravu, bydlení a něco na výdaje – kapesné.

a) Vy nemáte příjem slečno? Takže nepracujete? Aha, vy jste studentka. Jo, oni vás podpoří rodiče. To je od nich pěkné. Opravdu vám hodlají platit půl roku pobytu v USA? A když jste studentka, jak to máte se školou? Tak po schodech dolů a doleva, dveře se zavírají z venku, na shledanou.
b) Přerušená škola a podpora rodičů, v pořádku. Co hodláte ve státech dělat? Cestovat? Opravdu celý půl rok, to vám nestačí ESTA? Aha, takže bydlení u rodiny se čtyřmi dětmi… hm… Tak po schodech dolů a doleva, dveře se zavírají z venku, na shledanou.

Netvrdím, že to tak dopadne, ale myslím, že je to pravděpodobnější, než že ti vízum dají.

c) podezřelá není, ale viz a). Tak dlouhou cestu je potřeba umět obhájit.

Můžeš zkusit ESTA. Letíš prostě navštívit známé a trochu poznat USA. Užij si těch 90 dní, pokud ti je imigrační dá celé. Kdo ví, třeba se ti tam ani nebude líbit. Je něco jiného vycházet s Amíky u nás a vycházet s nimi u nich. Jiné prostředí, jiný životní styl… Když se ti tam bude líbit, tak až pak můžeš řešit, jak se tam zase dostat.

Odpovědět

@Kristýna: Možná by se dalo aplikovat toto:
Zaměstnanci v domácnosti:
Osobní a domácí služebnictvo, které doprovází nebo následuje zaměstnavatele do Spojených států, se může kvalifikovat pro víza B-1. Tato kategorie víz se vztahuje, ale není limitována, pro kuchaře, komorníky, řidiče, služky, sluhy, vychovatelky k dětem, hospodyně, zahradníky nebo placené společníky apod.
Více info asi tady:

Odpovědět
Jitka (1)
9.10.2015
17:17

Zdravim, chtela jsem se zeptat, zda je mozne pozadat o ESTU i bez vycestovani za hranice USA. Jsem zde momentalne na vizum J-1, resp. grace period a zajimalo me, kdyz si budu chtit pobyt prodlouzit, tak jestli opravdu musim do Mexika a popr. na jak dlouho, nebo jestli staci udelat a zaplatit ESTU bez opusteni zeme. Dekuji.

Odpovědět
Franta (3841)
9.10.2015
19:12

@Jitka:
Mexiko ti nepomůže, musíš opustit severoamerický kontinent.

Odpovědět
Tereza (1)
7.11.2015
21:52

Dobrý den,přečetla jsem si, že ESTA se dává na 3 měsíce a nejde prodloužit. Můj kamarád ale tvrdí, že pokud se za mě občan USA zaručí ( finančně mě podpoří, mám kde bydlet ) tak lze i ESTU prodloužit, že tak již asi před dvěma lety udělal ( měl tam sestřenku nebo tak něco ). Já bych nejraději žádala o viza, ale pracuji v zahraničí ( slovenka v Praze ), a mám obavu, že to také není moc dobré. :-/ Chtěla bych vyjet, cestovat a hlavně se naučit dobře angličtinu, mám obavu, že 3 měsíce jsou opravdu málo a létat tam a zpět se prodraží, dost, že tady odejdu z práce a budu mít náklady za byt atd, protože věci asi neprodám, že. :) Jde tedy ESTA prodloužit nebo ne? Je jeho zkušenost stará a již neplatná… Kvůli 3 měsícům nedám výpověd v práci… Chjo… Děkuji moc za dpověď.

Odpovědět
Franta (3841)
9.11.2015
11:12

@Tereza:
Dříve to bylo i v podmínkách ESTA, že u ní nelze změnit status ani prodloužit pobyt. Teď jsem koukal a je tam věta: “Pokud budete vpuštěni na území USA v rámci Visa Waiver Program, nemusí být možné změnit či prodloužit váš status nepřistěhovalce.”. Což chápu, jako že za určitých okolností to lze.

Jinak, bych asi hledal více info i jinde.
KDE ZJISTÍM DALŠÍ INFORMACE O VISA WAIVER PROGRAM?
Další informace o Visa Waiver Program jsou k dispozici na webu CBP a webu Department of State

Odpovědět
Martin (3)
11.11.2015
2:24

Zdravím,

Ted cerstva zkušenost s temi dny, ktere Vam urednik da.

Vycestoval jsem na ESTA na cca 17 dní. Do pasu jsem dostal prijezd 24.10.2015 a konec 21.1.2016. Coz je platnost 89 dni.

Pro mě tedy zadny problem, ale pro ty co to mají na hranici uz jo.

Jinak na počítáni kolik dnu je rozdil dvou dat je do dobra tato kalkulačkakalendar.beda.cz/kalendarni-kalkulacka

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.