ESTA a překročení povolené doby pobytu v USA: Co dělat, když jste si již koupili letenky a 90 dní vám nestačí

Na cestovní registraci ESTA lze vycestovat maximálně na 90 dní, na což se při rezervaci letenek občas snadno zapomene. Překročení povolené doby pobytu se celkem tvrdě trestá a pokud ještě někdy v budoucnu budete chtít navštívit USA, nedoporučuje se. Řešení existují dokonce hned čtyři, nicméně ani jedno z nich není zadarmo.

Překročení pobytu v USA | © Petr Novák

Nejste si jistí, jestli jste v minulosti nepřekročili povolenou dobu pobytu v USA? Na webu DHS.gov stačí vyplnit osobní údaje a zobrazí se vám údaje o poslední cestě.

Řešení 1: Přebukování letenky a zkrácení délky pobytu

Prvním možným řešením je přebukování data odletu do USA, popř. příletu z nich tak, aby délka pobytu nepřekročila 90 dní. To je úplně nejjednodušší varianta v případě, kdy máte zakoupenou některou z letenek ve vyšším tarifu, tedy zpravidla first class, business class nebo některou dražší economy class. Změna termínů je u těchto letenek možná za manipulační poplatek + doplatek v rozdíle ceny letenek, v některých případech dokonce nemusíte platit nic.

Společnost Norwegian umožňuje bezplatně zrušit letenku do USA po dobu až 24 hodin od rezervace. Toto řešení jinak nelze využít u levných letenek z promoakcí a akčních nabídek, kdy je i jednou z daní za nižší cenu i nulová možnost změny termínů.

Řešení 2: Podání žádosti o vízum B-1 nebo B-2

Máte-li před odletem ještě dostatečnou časovou rezervu, můžete prostřednictvím americké ambasády v Praze požádat o vízum B-1 či B-2 a vycestovat na něj. Maximální doba pobytu v USA v případě vycestování na udělené vízum činí 6 měsíců, problém by tedy byl vyřešen.

Jak už to tak v životě bývá, také zde existuje několik ale. Kromě nutné časové rezervy (o vízum nemá smysl žádat řádově hodiny před odletem) je nutné počítat s povinností navštívit osobně ambasádu v Praze a absolvovat pohovor. Nikde není rovněž napsáno, že vám bude vízum schváleno.

Řešení 3: Krátkodobé opuštění Spojených států amerických

Třetím nabízeným řešením je krátkodobé opuštění USA, kdy zmizíte za hranice, necháte si dát výstupní razítko a pak se vrátíte zpátky. Zde už je těch ale víc.

Předně vás nemusejí vůbec nechat nastoupit do letadla, stačí, když si všimnou, že je na letence napsán datum návratu za 90+ dní. A pokud si toho nevšimnou na letišti, je tu ještě imigrační úředník, pro kterého to bude jasný signál, že chystáte nějakou levárnu a do vysněné Ameriky vás nepustí.

Přesto nemusíte házet cestovní pas do žita. Stačí, když si zabukujete letenky z USA např. do některé země ve Střední Americe a po krátkém pobytu tam se vrátíte zpátky do Států.

Dalším ale je totiž fakt, že nestačí pouhé vycestování do Mexika, Kanady a pár dalších území (konkrétně se tedy jedná o ostrovy Anguilla, Antigua, Aruba, Bahamy, Barbados, Barbuda, Bermudy, Bonaire, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Grenadíny, Guadeloupe, Haiti, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba, Marie-Galante, Martinik, Miquelon, Montserrat, Saba, Saint Eustatius, Saint Christopher, Saint Maarten, Saint Martin, Saint Pierre, Saint Vincent, Saint-Barthélemy, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Tobago, Trinidad, Turks a Caicos i veškerá další britská, francouzská a holandská území a teritoria hraničící s Karibským mořem).

Řešení 4: Vědomé překročení povolené délky pobytu

Samozřejmě existuje čtvrté řešení, které vám osobně vůbec nedoporučuji. De facto si s ním zabouchnete dveře do USA.

Pakliže byste se nějakým zázračným způsobem dostali do USA, vědomě překročili dobu povoleného pobytu a při návratu zpátky se na to přišlo, máte útrum. Překročení doby povolené délky pobytu je totiž vážným porušením imigračních předpisů s dalekosáhlými následky.

Nejen, že můžete být kdykoliv a kdekoliv zadrženi a drženi ve vazbě, a to až několik týdnů, rovněž budete deportováni zpět do Česka, bude vám zároveň zrušeno platné vízum (budete-li ho mít), znemožníte si kdykoliv v budoucnosti vstup do USA přes ESTU a ještě vám bude udělen zákaz pobytu ve Spojených státech amerických. Překročení povolené délky pobytu o 180 dní až 1 rok má za následek automatické odepření vstupu do USA po dobu 3 let, překročení povolené doby pobytu o více než 1 rok má pak za následek zákaz vstupu do USA po dobu 10 let.

Existuje sice dost lidí, kteří pobývali v USA nelegálně více než 90 dní a bez problémů se vrátili a nikdo nic nezjistil. Ale stejně tak existuje řada lidí, kteří takové štěstí neměli a nyní mají udělen zákaz vstupu do USA. Co myslíte, jaké řešení by volili dnes?

Diskuze k článku (457 komentářů)

Elis (1)
8.3.2013
2:28

Ahoj, měla bych jednu otázku, pokud tedy překročím dobu pobytu na Estě o dva měsíce, tak se zpět do USA nemohu vrátit po dobu tří let? A později kdybych si zažádala o povolení o Estu nebo o vízum, tak mi ho znovu dají?

Odpovědět
Terka (2)
8.3.2013
12:56

@Elis:
1. Když tě chytí, budeš označena za ilegála, zatčena, souzena, odsouzena, uvězněna, vyhoštěna.
2. Když tě nechytí, tak budeš mít pravděpodobně příště problémy se vstupem. Nejspíš se podíváš jen na letiště a alou domů.
3. Až budeš někdy v budoucnu žádat o ESTA (ať už proběhl bod 2. nebo ne), tak ti jí nejspíš zamítnou a budeš muset žádat o vízum na ambasádě. A tam tě asi podusí a buď ti ho dají nebo zamítnou. Když ti ho dají, tak tě pak ještě vydusí na letišti imigrační a buď tě pustí nebo pošle domů.

Takže si rozmysli, jestli ti to překročení za to stojí. Pokud by jsi ráda ještě někdy jela do USA, tak si to zbytečně nekomplikuj.

Odpovědět
Saša (5)
21.3.2013
23:22

Ahoj počítá se i do těch 90 dnu i přílet a odlet?protože mám letenku koupenou,ale vyhází mi to na 92 dní i s příletem a odletem…děkuji za info

Odpovědět
Eva (32)
22.3.2013
3:16

To Saša: 90 dnů se počítá od 1. dne, kdy vstoupíš na území USA až do posledního dne, kdy toto území opustíš. Tzn., že i přílet a odlet.

Odpovědět
Saša (5)
22.3.2013
16:28

Myslíte si že bude veliký problém když poletím domu o dva dny později než je povolené tam b

Odpovědět
Saša (5)
22.3.2013
16:29

než je tam povolené tam být

Odpovědět
Bohouš (4)
22.3.2013
18:07

@Saša:

Může to být problém. Jak velký se dovíš, až se to bude řešit. Třeba přihmouří oko (pochybuji), možná tě požádají o přebukování letu na dříve (doufej), ale také tě můžou poslat rovnou domů.

Odpovědět
Dominik (6)
22.3.2013
19:32

@Saša:

Pri vstupu do USA by nemel byt problem. V pripade, ze by nekdo resil to prekroceni o 2 dny, je nejjednodussi vysvetlit urednikovi, ze jsi koupil pro tebe v te chvili nejlevnejsi a nejvyhodnejsi moznou letenku s moznosti prebookovani. Jelikoz nemas jeste uplne jasno o tom, jak dlouho se v USA zdrzis, nechavas si termin navratu otevreny a letenku prebookujes az podle aktualni potreby.
Problem nastane ve chvili, kdy skutecne odletis po 92 dnech, protoze tato informace se rozhodne objevi v systemu a u ni cerveny vykricnik. Pri pristi ceste, nebo pri nove zadosti o ESTA, to muze s velkou pravdepodobnosti znamenat stopku. Pokud pri odletu neodevzdas pracovnikovi letecke spolecnosti I-94, nemusi byt datum odletu v systemu vubec uvedeno, ale bude tam potom chybet a pri kazde dalsi zadosti o ESTA budes zamitnut a pozvan k pohovoru na ambasadu, kde to budes muset vysvetlit. A je jen na konzulovi, jestli si da tu praci a dohleda podle seznamu pasazeru tve datum odletu v databazi. Udelat to muze, ale taky nemusi samozrejme. Na druhe strane, pokud by pripustil, ze ses OK a tvuj I-94 se proste jen nekde “zatoulal” a vydal ti klasicke turisticke vizum, je to rozhodne lepsi, nez cestovat na ESTA. Uz jsem dokonce slysel o pripadech, kdy to lide delali zamerne, na ambasade dolozili zpetne letenky a dusovali se, ze I-94 radne odevzdali jen proto, aby ziskali B-1, B-2 a mohli si tak dalsi pobyt v USA dovolit prodlouzit az na 182 dnu.

Odpovědět
Saša (5)
22.3.2013
21:00

Děkuji za Info, už mám přebukováno…:-)

Odpovědět
Bohouš (4)
22.3.2013
23:47

@Dominik:

Saša mluví o 90ti dnech, tedy o ESTA a na tu žádné I-94 není, to je na vízum. Na ESTA bylo I-94W, ale to je od léta 2010 zrušeno. Letecké společnosti totiž imigračnímu dávají seznamy pasažérů.
A o jakém prodlužování pobytu při žádosti o B1/2 mluvíš? B2 platí na max půl roku pobytu (ESTA 90 dní), prodloužit jde až o další půlrok, ale pouze v předem daných a vyjimečných případech, poplatek za žádost (ať už ji schválí nebo ne) je 280,-USD.

Odpovědět
Saša (5)
23.3.2013
10:05

Letím na Floridu za s vím otcem,který tam už žije 13 let,letím poprvé a nějako jsme při koupě letenky zapomněly na 90 dní a koupil letenku na 92 dní….Tak jsem řešily přebookovaní a asi po hodině hovoru musel otec zaplatit celkem velikou částku 350 dolarů…za tři dny odletu dříve….takové problémy kvůli dvou dnům..ale aspoň jsme pro příště chytřejší…:-)

Odpovědět
Marie (9)
23.3.2013
14:11

@Saša:

350 baků je dost. Já za přebukování letenky u BA platila jen 100,-. Prodlužovala jsem si pobyt o 12 týdnů. Jen jsem zavolala na US pobočku BA, domluvila se na novém termínu odletu a v den odletu jsem místo k odbavení šla nejprve na přepážku zaplatit poplatek a vyzvednout novou letenku.

Odpovědět
Barbora (1)
26.3.2013
21:55

Dobrý večer, chcela by som sa Vás opýtať, či bude problém ak som ostala v USA 91 dní, čo je jeden deň nelegálne kedže mám ESTU…budúci týžden sa tam chceme vrátiť, ale nie sme si istý či nás pustia…nemáte niekto skúsenosti.?? Ďakujem

Odpovědět

@Barbora:
To je hodně individuální. Může a nemusí tě pustit. Záleží na koho narazíš. Spíš ale bude jen prudit, pokud vůbec. Jeden den není zase tolik.

Odpovědět
Dominik (6)
3.4.2013
1:05

@Bohouš: @Saša:

Diky za aktualizaci k I-94W. Tim “prodlouzenim” jsem myslel to, ze na ESTA mohou do Statu na 90 dni, ale pokud dostanou B1/2, tak si mohou jednorazovy vstup “prodlouzit” na dvojnasobek :)

Odpovědět
Jeanette (4)
5.4.2013
0:25

Mám dotaz – V záři 2012 jsem přiletěla do USA na turistické vízum, s imigračním úředníkem jsem strávila v jeho kanceláři asi 4 hodiny a zvažovali, že mě pošlou zpět domů, měla jsem letenku na 3 měsíce a neměla dostatečný peněžný obnos dokázat, že sem nejedu za práci. Nakonec jsem je přemluvila a pustili mě. Jelikož, jsem přijela na turistické, žila jsem v domnění, že tu můžu zůstat legálně 6 měsíců a letenku si posunula na březen. Někdy v únoru mi někdo řekl, že v pase bych měla mít razítko, jak dlouho můžu být v usa a někdy se stává, že dávají pobyt jen na 3 měsíce. Zkontrolovala jsem pas a zjistila, že to byl i můj případ a že jsem měla USA opustit do 6. prosince, byl ale už únor a já měla letenku na březen. Nakonec vzhledeem k tomu, že jak se říká damage is done, tak jsem si pobyt prodloužila do 1. května. Mluvila jsem s 2 právníky, jaká je šance, že mě příští rok pustí, pokud se budu chtít vrátit a říkali, že pokud nepřekročím 6 měsíců overstay, je to jen na imigračním, jestli mě pošle domů či ne. Od 6 měsíců do 1 roku je sankce 3 roky zákaz do USA. Má otázka je, je tu šance, že když se v květnu vrátím domů a budu se chtít příští rok v červnu vrátit, že mě pustí a já to nějak obkecám nebo 5 měsíců overstay berou stejně jako 6 měsíců a min. 3 roky se sem nepodívám? Ruší se mi automaticky i vízum? Někde jsem četla, že mé turistické vízum, na které jsem přiletěla už nebude platné a budu si muset zažádat o nové. To mi už ale nikdo nedá, vzhledem k problémům, které jsem si udělala. Díky všem za názory

Odpovědět
Michal (1)
5.4.2013
12:03

Ahoj , nemohl bych prosim na nekoho s kym bych se mohl poradit tel. cislo prosim moc by me to pomohlo . Mam asi taky takovej mensi problem . Michal

Odpovědět
Petra (16)
5.4.2013
16:38

@Michal:

Tak to napiš sem. Pokud se bojíš zveřejnění, tak to nějak zobecni. Vynech jména, místa…

Odpovědět
Nelly (1)
24.4.2013
12:49

Ahojky byla jsem na floridě cca dva měsíce zpět na týden a příští týden letím znovu na necelé tří měsíce opět formou esty. Tentokrát ale budu bydlet u jiných známých, jak postupovat na imigračním když v este mám jméno toho u koho jsem byla prvně, ale ted budu u někoho jiného. A delaji u druheho vstupu po tak krátké době problémy, nebo myslíte že to bude ok? Pracovat tam nejedu, ale jak jim to vysvetlit kdyz si to vemou do hlavy ze jo :D díííky paaaa

Odpovědět
Jirka (5)
24.4.2013
20:46

@Nelly:

V té registraci pro ESTA se dá adresa změnit.

Odpovědět
Radovan (3)
5.5.2013
18:44

zdravím…čitam vaše komentare..a mam tiež menší problém…pricestoval som do USA 5.4.13 a domou letím 4.7.13 a imigračný pradovník mi dal pečiatku len do 3.7…mam to nejak riešiť???alebo ten jeden deň nechať tak…??mne len ide o to aby mi nezakázali vstup do USA knoli jednému dnu..už som aj pisal do cestovky ale odpoveď bola že mi z tým nevedia pomnocť..mal niekto taky problém…???keď ano tak ako ste to riešili…??? ĎAKUJEM za odpovede..

Odpovědět
Tonda (10)
7.5.2013
11:28

@Radovan:

Těžko říct. Jeden den není zase tolik. Ale zrovna u amíků, bych to nebral na lehkou váhu. Příště se vážně může stát, že tě kvůli tomu vrátí. Radši bych zaplatil za přebukování letenky, než příště riskoval zbytečný let.

Odpovědět
lukas (1)
9.5.2013
20:09

Zajimave prispevky, zajimalo by me jak muzou v USA zjistit, ze nekdo o 1-2 dny prekrocil povolenou dobu pobytu? Z USA jsem se vratil minuly tyden a pri odletu domu se mi nikdo na pas ani na ESTU nedival, zajimala je jen letenka (letel jsem z LAX)

Odpovědět
Tonda (10)
9.5.2013
22:37

@lukas:
No a letecká společnost nahlásila, kdy jsi odletěl.

Odpovědět
Radovan (3)
11.5.2013
4:17

@Tonda: no podla mna urcite nahlasovala.. ved som aj vyplnoval ten papier v lietadle..

Odpovědět
Tomas (3)
26.5.2013
19:33

Ahoj lidi, chtel bych se zeptat. Kdyz bych byl v USA blizko mexickych hranic a uz by me koncil 3mesicni pobyt na esty, muzu zajet do mexika a automaticky dostanu pri navratu z Mexika do USA nove 3 mesice pobytu? Vim ze to tak kdysi fungovalo,ale pochybuju ze nato jeste neprisli. Nevite nekdo jestli je to jeste mozne? Diky za info

Odpovědět
Tomas (3)
26.5.2013
19:34

Ahoj lidi, chtel bych se zeptat. Kdyz bych byl v USA blizko mexickych hranic a uz by me koncil 3mesicni pobyt na esty, muzu zajet do mexika a automaticky dostanu pri navratu z Mexika do USA nove 3 mesice pobytu? Vim ze to tak kdysi fungovalo,ale pochybuju ze nato jeste neprisli. Nevite nekdo jestli je to jeste mozne? Diky za info…

Odpovědět
Petra (2)
26.5.2013
22:32

Jestli tohle někdy někde fungovalo, tak hodně dávno a omylem.

Odpovědět
Tomas (3)
27.5.2013
9:51

Omylem? Proc? To bylo jeste za doby kdyz se daval pobyt na rok. Pred koncem roku jsi zajela do Mexika na par dni a jak se clovek vracel dostal zase rok.

Odpovědět
Petra (2)
27.5.2013
19:37

Tak to bylo ještě za divokého západu ne? Co pamatuji, tak byl pobyt max na půl roku.

Odpovědět
Lukas (7)
22.6.2013
11:12

Ahoj lidičky, mám takový dotaz letos uz jsem byl v únoru v USA v Columbusu jel jsem na estu a vse bez problému. No a jde o to ze za týden se chystám do Kalifornie s tim ze pokud jsem vse pochopil spravne tak esta je na dva roky ale do žádosti se vyplňuje adresa kde tam budu cislo letu atd. Tak teď nevím jestli jdou a stačí jen nějak změnit ty udaje nebo mám vyplnit úplne novou zadost a zaplatit poplatek?? Předem dík za odpověd.

Odpovědět
Lenka (12)
22.6.2013
13:27

Údaje se dají změnit. Přihlas na na ESTA stránky a klidně to přepiš.

Odpovědět

chtěl bych se zeptat, když tě v USA poprvé chytí při práci na černo, tak jak probíhá dále. za jak dlouho mě pošlou domů od zadržení. nebo je to jinak ? pokud máte někdo s tímto zkušenosti napište. děkuji

Odpovědět
Lenka (12)
23.6.2013
19:48

Budeš zatčen, vzat do vazby, odsouzen, uvězněn a vyhoštěn + dostaneš zákaz vstupu. Zhruba tak nějak. Čas záleží na tom, jak rychle se to povede.

Odpovědět
maro (6)
24.6.2013
8:34

jak se oficiálně jmenuje imigrační úřad v USA, nemohu to najít. nemáte náhodou někdo adresu-y (kontakt) na imigrační úřad v Chicagu. děkuji

Odpovědět
Lenka (12)
24.6.2013
9:36

@maro:
A Google jsi zkoušel?
https://www.uscis.gov/

Odpovědět
michal (4)
25.6.2013
16:09

Dobry den, chci se zeptat. Mam biometricky pas ale chip nejde nacist bude vadny. Potrebuju cestovat do Brazilie pres NY. Chci se zeptat zda me pusti v USA prestoupit na letadlo jestli se jim nepodari nacist udaje s cipu? Prosim o rady a navrhy. Diky

Odpovědět
Lenka (12)
25.6.2013
19:03

@michal:
Pokud víš, že je pas vadný, proč si ho nenecháš vyměnit?

Amíci si dělají vlastní otisky a fotky. Ale jak moc by jim vadil nečitelný čip v pase netuším.

Odpovědět
michal (4)
25.6.2013
19:20

samozdrejme ze pas jsem si nechal ihned udelat novy, ale prave nevim zda bude tento pas udelany do doby npojedu.

Odpovědět

neznáte náhodou někdo nějakého velmi dobrého známého z Chicaga, který tam má vlivné přátele. děkuji

Odpovědět

@maro:

A co presne by jsi potreboval?

Odpovědět

raději bych to tady neventiloval, ale přes mail, nebo skype

Odpovědět

+/- tema, abych vedel, jestli ma smysl se angazovat?

Odpovědět

soud, imigrační, policie, ale nic nezákonného tadek44@seznam.cz

Odpovědět

v podstatě něco potlačit

Odpovědět
Angie (2)
1.7.2013
22:14

Zdravim,

mam takovy problem. V lednu jsem do USA priletela jako aupair, program jsem ale ukoncila o pul roku drive. Ted pobyvam u pratel ale stale mam aktivni vizum J-1, ktere bude bohuzel brzy zruseno. Jak jsem se informovala zmenit vizum na turisticke nelze. Chtela bych tu zustat asi tak 2 mesice a pak s pritelem letet do Londyna. Problem je ze se chci vratit asi tak za rok na vysokou skolu, takze me zajima jestli 2 mesice nelegalniho pobytu mi ten proces muzou zneprijemnit. Popripade jestli se do te doby za pritele vdam (American) jestli to nekdo bude za rok dva resit. Nebo jestli je tu nejaka cesta jak tu zustat po tu dobu legalne. Diky za kazdou radu

Odpovědět
Martina (5)
2.7.2013
0:35

@Angie:
Pokud jsi aupair program ukončila, tak už teď jsi tam nelegálně. To, že J-1 ještě platí, je ti k ničemu. To vízum bylo vydáno na určitý druh pobytu a to už nesplňuješ.
Svatba by vše “vyřešila”, ale samozřejmě by se přihlíželo ke všem přitěžujícím okolnostem.

Odpovědět
Angie (2)
2.7.2013
0:50

@Martina: stale jsem legalne protoze stale komunikuji s agenturou … jeste mam porad status ze jsem v remachi … ze hledam novou rodinu ale to uz neplati … agentura to ale jeste nezmenila … diky za odpoved kazdopadne

Odpovědět
Franta (1)
3.7.2013
0:46

Dobrý den, mám na Vás zde takový dotaz, nevím zda se tomu věnuje někdo kompetentní nebo jen lidi, kteří mají zkušenosti s cestováním a zákony v USA. Jedná se konkrétně o to že jsem se společníkem založil firmu v USA, kolega musel odcestovat kvuli bankovnímu učtu před necelymi 3 mi měsíci do USA aby tam vše podepsal vyřídil, zařídil EIN a takové věci.. žil u rodiny známých zpáteční letenka mu již propadla jelikož nestihnul vše v termínu a musel ještě zařizovat ruzné věci ohledně společnosti. nicméně teď čeká na připsání peněz na bankovní účet, který byl zmražen jelikož se vše nestihlo ve lhůtách ohledně bank. učtu a společnosti je vše zařízeno ale VYSKYTL se zde PROBLEM: peníze na zpáteční letenku ještě nemá, bude mít v průběhu 3 týdnů, je Občanem české republiky tak jako já a 90ti denní pobyt se mu zkončí do dvou týdnu nicméně peníze bude mít na konci měsíce a tak se zde naskytuje otázka CO se stane, když dorazí na letiště začatkem nového měsíce (cca 14 dni po uplynutí 90ti denního pobytu) zakopí si letenku ZPET do ČR a pujde ke kontrole…. má platný biometrický pas všechyn doklady v pořádku jen se bojíme teď aby když už si tam tu letenku zpět zakoupí ho nějaky imigrační uřednik nevzal stranou nevyslýchal a jemu letadlo ufrkne a bude další letenka v …. taktéž aby ho popřípadě nezadrželi či nevyhostili (což mi přijde na hlavu stavěné někoho vyhoštovat kvuli 2 tydnum a platné zpáteční letence) NEMA zadne ZAVAZADLA jen příruční do letadla, čili jako turista ani nic podobného nevypadá jen byl zařizovat firemní zaležitosti a trochu se to zvrtlo… doufám že jsem se zde do toho moc nezamotal a vy se v tom vyznáte na co se ptám

Prosil bych radu, uklidnění či napsání zda muže být z toho veliký průser popřípadě projde v pořádku kontrolou a vrátí se v pořádku domů..

taktéž mě ještě napadlo, zda nelze zavolat na ambasadu v praze popřípadě někde v USA a vylíčit jim situaci zda se mohou nějak v daném případě angažovat a pomoci nebo je to zbytečné…

Díky moc a všem za rady/názory jsem docela napjatý za kolegu…

Odpovědět
Martina (5)
3.7.2013
11:07

@Franta:
Návrat není problém, ale při příštím vstupu na území USA problémy mohou nastat a to kvůli překročení povolené délky pobytu. Nevím, jak a co vše jste zařizovali, ale 3 měsíce jsou dlouhá doba. Možná se to bude chtít příště lépe připravit a vše si zjistit v předstihu, případně domluvit předem. A ohledně letenky je divné, že ji kolega nechal propadnou a nepřebukoval ji na jiný, pozdější termín. To by vyšlo levněji.

Odpovědět
Martin Novotný (3)
4.7.2013
19:03

Krásný den všem cestovatelům,

mám prosbičku ohledně formuláře ESTA. Do spoj. států jsem přicestoval kolem 1. května 13, a obdržel jsem razítko na 29. července 13. Nyní jsem ale dostal možnost dalšího výhodného cestování po USA a potřebuji si to prodloužit cestu o další 2 měsíce. Řekněme, že už mám vše zařízeno – přebukované letenky zpět do EU na pozdější termín a zaplacené další cestování po US.
Pokud opustím spojené státy na kratší dobu mohu se znovu vrátit. Poradí mi prosím někdo co al znamená termín “opustit na kratší dobu (24 hod? 2 dny, týden?)? a bude stačit pokud navštívím BAHAMY zemi nepatřící USA? Četl jsem článek a nebyl jsem z toho moc “chytrej” :)

Prosím o odpověď někoho zkušeného a né typujícího lajka:)

Díky za radu a přeji všem krásný slunný den!
Martin N.

Odpovědět
Martina (5)
5.7.2013
0:45

@Martin Novotný:
Musíš opustit severoamerický kontinent, Mexiko, Kanada a ani Karibik se nebere. Smůla. Takže Evropa, Asie, Austrálie… Navíc by to musela být země v systému ESTA.

Odpovědět
Martin Novotný (3)
5.7.2013
7:27

Ok,

děkuji za skvělé info :)… Pokud se tedy stane, že opustím státy směr Evropa, je možné mi sdělit jaký čas je potřeba pobýt mimo US tak, abych se mohl vrátit na ESTU zpět a naběhly mi další 3 resp. pro mne 2 měsíce?

PS: díky MARTINA!!!!!! :)

Martin N.

Odpovědět
Martina (5)
5.7.2013
14:55

@Martin Novotný:
Čas není nikde pevně daný. Jen je třeba počítal, že delší pobyty s krátkou přestávkou jsou podezřelé. Neznamená to však, že neprojdeš. Může se to stát, ale spíš počítej s více otázkami.
Je takové doporučení, že při dlouhých pobytech je lepší dělat i přestávky dlouhé, při kratších to tolik nevadí. Je rozdíl vycestovat do USA 6x do roka na týden dva s měsíční pauzou a trávit tam maximální dobu pobytu 3x po sobě s přestávkou týden. To by si mohli myslet, že tam člověk jezdí pracovat na černo. Max pobyt na ESTA je 90 dní, ale je třeba koukat na razítko v pase, imigrační může totiž povolit pobyt kratší.

Odpovědět
Ondra (8)
19.8.2013
23:47

Ahoj, dotaz – v USA jsem byl, ESTU jsem měl. Po roce a půl bych chtěl letět znova, chtěl jsem si zařídit ESTU, ale řeklo mi to, že už ji mám. A opravdu, ukazuje mi to platnost až do Března 2014. Mohu na tuto ESTU vycestovat znovu?

Díky!

Odpovědět
Franta (3830)
22.8.2013
10:00

@Ondra:

Ano ESTA platí 2 roky od registrace a  po celou tu dobu na ni můžeš cestovat.

Odpovědět
Zdenka (2)
7.11.2013
16:55

Ahoj,byla jsem v USA 11let/na černo/,pak jsem bez problemu odletěla.Nikdo mě nezadržel ani nic nekomentoval.Je to 5let.Teď tam chci na návštěvu.Zjistí se toto při žádosti o ESTU ?A ještě-pokud to nepújde,po deseti letech v ČR už to bude smazané? A počítá se to dnem návratu?díky moc tento dotaz má spousta lidí.Zdenka

Odpovědět
Andrea (3)
13.12.2013
17:35

Ahoj chci se zeptat, minulý rok jsme byla v USA a překročila jsem Estu. Bohužel to nebyla moje letěla jsme body pass (teta je letuška) a čekala jsem na volné místo v letadle, které nebylo protože jiná letecká společnost stávkovala a všechny lety se přepsaly na DELTU. Čekala jsem v NY 8 dní než jsme se konečně do Čech dostala. Vízum jsem překročila o dvy dny. Příští rok v květnu mi Esta končí a já mám v plánu se tam vrátit opět na tři měsíce. Budu mít problém se tam dostat? dá se to něják řešit? Volala jsem i na ambasádu, kde mi pani nemohla pomoct. Nevím jestli to mám zkoušet nebo si zařídit jiné vízum. Předem děkuji za odpověď :)

Odpovědět
Andrea (3)
13.12.2013
17:36

Ahoj chci se zeptat, minulý rok jsme byla v USA a překročila jsem Estu. Bohužel to nebyla moje letěla jsme body pass (teta je letuška) a čekala jsem na volné místo v letadle, které nebylo protože jiná letecká společnost stávkovala a všechny lety se přepsaly na DELTU. Čekala jsem v NY 8 dní než jsme se konečně do Čech dostala. Vízum jsem překročila o dva dny. Příští rok v květnu mi Esta končí a já mám v plánu se tam vrátit opět na tři měsíce. Budu mít problém se tam dostat? dá se to něják řešit? Volala jsem i na ambasádu, kde mi pani nemohla pomoct. Nevím jestli to mám zkoušet nebo si zařídit jiné vízum. Předem děkuji za odpověď :)

Odpovědět
Pracant (2)
26.12.2013
11:52

Ahoj, prosím Vás, překročil jsem ESTU o 1 rok. Jak se mám dostat zpět do ČR, abych se vyhnul nějakým potížím? Jak to chodí při kupování letenky přímo na letišti v USA? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Suta (2)
4.1.2014
12:59

Ahoj, mam estu a 4 unora mi konci , v březnu chci znova do USA na 10 dni, mužu si tu estu uz ted udělat znova nebo musim počkat az mi ta stara esta vyprší ??resim to kvůli letenek , protože se každým dnem zdražují :-(

Odpovědět
Franta (3830)
7.1.2014
1:39

@Suta:
Novou si můžeš udělat už teď.

Odpovědět
coll (3)
4.3.2014
0:32

Ahoj,lidi potrebuji poradit byl jsem pred 5 mesícama v usa a pretahl jsem dobu pobyto o 40dní budu mít velke problemy se tam vratit ? ale Estu mam porad platnou ,dekuji za rady …

Odpovědět
Franta (3830)
4.3.2014
20:45

@coll:
To zjistíš až na imigračním. Také se můžeš zkusit zeptat na ambasádě, jak moc to vadí. Ale poslední slovo má vždy imigrační.

Odpovědět
coll (3)
4.3.2014
21:41

děkuji jo budu tam volat určite ,,jen mi porad vrta hlavou jak vsude ctu ze se to nesmí pretahnout o  více jak 180 pak uz je zakaz bud na 3 roky nebo 10 let ale ja jsem tam nebyl dele nez tech 180 dní ..

Odpovědět
Franta (3830)
6.3.2014
12:33

@coll:
To jsou dva hlavní limity. U těch kratších překročení se to posuzuje jednotlivě. Třeba z toho nic nebude, třeba tě příště nepustí.

Odpovědět
coll (3)
7.3.2014
2:52

děkujii moc ,jen jsem se chtel zeptat jeste , chci do chicaga ale co jsem cetl tak nedoporučují prímej let ze je lepsí at letím s prestupem trebas na miami a pak do chicaga ze mam vetsí sanci ze me tam pustíí nez letet rovnou do chicaga ..

Odpovědět
Franta (3830)
7.3.2014
9:42

@coll:
To je jen “jedna paní povídala”. O Chicagu se říká/říkalo, že kvůli velké komunitě Čechů, Slováků a Poláků jsou na imigračním velmi přísní a i mě bylo doporučeno tady neletět. V termínu, který jsem potřeboval na mě už ale jiná letenka nezbyla, než přes Chicago. Prošel jsem bez problémů, standardní otázky, formality a příjemný pobyt. Ono se i o jiných letištích říká, že tam jsou ti nejpřísnější imigrační, ale je to jen otázka názoru.

Odpovědět
Daniel (8)
4.4.2014
22:54

Ahoj chci se zeptat jestli musím mít letenku když jdu Zadat o estu? V pondělí tam jdu tak se bojím toho abych pak nepřišel o peníze za letenku

Odpovědět
Daniel (8)
5.4.2014
3:01

Ahoj chtěl bych se zeptat jestli musím mít uz letenku když půjdu Zadat o estu?

Odpovědět
Daniel (8)
5.4.2014
3:03

@Daniel:

Odpovědět
Z. (219)
5.4.2014
15:30

@Daniel: Nemusíš.

Odpovědět
Z. (219)
5.4.2014
15:33

@Franta: Ano, první se zařizuje ESTA, poté-když je schválená-tak se kupují letenky.

Odpovědět
Tomas Sovadina (2)
7.4.2014
16:06

Chtěl bych se zeptat, jak přesně se počítají dny strávené v USA. Zakoupil jsem letenku a když mě napadlo si to spočítat, tak mi doba pobytu vychází 90 dnů a 6 hodin k tomu. Takže nabíhá jakoby 91. den. Mám v úmyslu zajet si na dovču na jeden z Karibských ostrovů. Může mi to nějak pomoct? Moc díky za odpovědi. Na tuhle otázku mi nedokázali přesvědčivě poradit ani na ambasádě v Praze.

Odpovědět
Tomas (2)
7.4.2014
16:08

Chtěl bych se zeptat, jak přesně se počítají dny strávené v USA. Zakoupil jsem letenku a když mě napadlo si to spočítat, tak mi doba pobytu vychází 90 dnů a 6 hodin k tomu. Takže nabíhá jakoby 91. den. Mám v úmyslu zajet si na dovču na jeden z Karibských ostrovů. Může mi to nějak pomoct? Na tuhle otázku mi nedokázali přesvědčivě poradit ani na ambasádě v Praze.

Odpovědět
Suta (2)
7.4.2014
16:25

Čau , jsem prave v USA , přiletěl jsem minuly týden a za tyden se vracím , jsem v NY , na letisti jsme nemeli sebemenší problem , jen se nas úředník zeptal jestli zijeme s přítelkyni spolu a jestli jsme manžele…pak jen rekl welcome in new york a bylo to :-))

Odpovědět
Franta (3830)
8.4.2014
0:55

@Tomas Sovadina:
Mohl by to být problém. Ale 6 hodin není tolik, tak snad přihmouří oko. Návštěva Karibiku ti v tom nepomůže.

Odpovědět
jana (1)
9.5.2014
2:58

Dobry vecer, jako stredoskolacka jsem byla na rocnim vymennem pobytu v USA a nyni bych rada vzala nase dve deti ve veku 6 a 9 let na rok take. Prosim o radu, o jaka viza zadat ( prace pro mne neni prioritou jelikoz budu sama na 2 deti a financne zajistena jsem ).manzel zustava kvuli praci v Cr.Jde mi jen o to,aby se deti naucily nenasilnou formou anglicky.Take prosim o radu, jak je to s jejich zapisem do elementary school a se zdravotnim pojistenim. Planuji Floridu.Dekuji. Jana

Odpovědět
Franta (3830)
9.5.2014
19:15

@jana:
Jestli to dobře chápu, tak připadá v úvahu pouze ESTA (90 dní) a vízum (6 měsíců), Jiná varianta asi nepůjde. Leda zkusit ambasádu, jestli není nějaký školní program. Ale to pochybuji.

Odpovědět
martin (3)
9.5.2014
21:24

Krasny den,

Jak bylo uvedeno, mate moznost Estu nebo H1/B1 vizum + to ma ale sva pravidla!

Pokud chcete umistit deti do skoly, tak v dnesni dobe je treba aby skola zaslala a zazadala imigracni o jejich prijeti! Pokud se jedna o Vas, tak tam si nejsem jisty, ze by byla moznost nejakeho schvaleni – v tomto pripade je 100% se obratit na ambasadu! Take bych spolupracoval pr. Se srudent agency – maji zde kontakty s CIEE – jiz je spolecnost zabivajici studentskymi programi!

Preji mnoho uspechu!

Pokud mohu doporucit – zkuste Anglii! Je zde lepsi letecka dostupnost a nemate pomalu zadne vizove omezeni ;)

Odpovědět
ivukata (1)
12.5.2014
15:36

Dobrý den, chystám se na work and travel program a omylem mi bylo uděleno vízum do roku 2019 namisto září 2014,mohla bych tedy zůstat v usa na j1 vízum legálne do 2019? S tím že bych mohla jezdit do čr a zpět do usa?

Odpovědět
Tomas (1)
28.5.2014
6:37

Dobrý den, omlouvám se za hloupý dotaz, ale chápu to dobře, že pokud mám ESTU a vycestuji do USA, není opravdu možné odletět např. na Kubu a při návratu si ESTU prodloužit? Píšete že mohu vycestovat do zemí Střední Ameriky, jaké jsou další možné země, destinace, můžete mi prosím poslat nějaký oficiální odkaz potvrzující tyto informace. Děkuji TP

Odpovědět
Franta (3830)
28.5.2014
10:26

@ivukata:
J1 by mělo končit dnem, kdy končí pracovní kontrakt. Pak je tam ještě nějaká doba (myslím, že 30 dní) kdy můžeš cestovat.
Teoreticky by jsi tam mohla zůstat asi déle, ale jak odjedeš, tak už se zpět, podle mě, nedostaneš. Tohle bych řešil přes ambasádu.

Odpovědět
Petra (3)
2.6.2014
21:30

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mužu vycestovat bez Esty?

Odpovědět
Franta (3830)
3.6.2014
0:17

@Petra:
Odtud do Států? Ne. Leda by jsi měla vízum.
Ze Států sem? Asi jo. Ale znamenalo by to, že ti propadla a jsi tam tedy nelegálně. Pokud ti na to nepřijdou je to v pohodě, ale při další návštěvě můžou být problémy. Pokud ti na to přijdou, budou problémy ještě před odletem.

Odpovědět
Petra (3)
4.6.2014
13:36

@Franta: Ještě bych se chtěla zeptat podala jsem si žádost o Estu a byla mi schvalena ale druhy den v 01:59 mi prisel nejaky email od no-reply@cbp.dhs.gov že se mi zmenil status esty a kdyz jsem na to najela a podivala se tak mi byla CESTA NEPOVELENA..Vubec ale nechpu proč.V Usa už jsem byla v roce 2010 a vrtila jsem se tak jak jsem mela a nic jsem tam neudelala tak t nechapu proc mi to druhy den zamitly :/ nemate s tim nekdo zkusenosti?:?? Diky moc.

Odpovědět

Ahoj. chtel bych se zeptat resej u ESTA exekuce ktera na me je,ale platim ji.. nevim jak hluboce se v tom rypou…? dekuju

Odpovědět
Franta (3830)
11.6.2014
17:49

@xxx:
Exekuci neřeší.

Odpovědět

Ahoj,mám v plánu letět na 3 měsíce do USA,ESTU už mám vyplněnou.Nevadí,že jsem tam nevypsal adresu pobytu,ale jen ty důležité údaje?Na co se mě budou na letišti ptát?Dík moc za zprávu

Odpovědět
Tara (2)
15.7.2014
9:31

Mám dotaz,chceme jet s partnerem v říjnu do USA,ale nevíme jestli dostaneme vízum.On má ještě 1 rok splácet insolvenci a já mám exekuci,kterou teda postupně splácím.Máme vůbec nějakou šanci se tam dostat?

Odpovědět
Tara (2)
15.7.2014
9:48

Zapomněla jsem dodat že tam chceme pracovat,máme nabídku od partnerova strýce,měli bychom tam pracovat na farmě.

Odpovědět
Franta (3830)
15.7.2014
15:28

@Tara:
Šanci máte vždy. Vaše splácení řešit nebudou. Zajímá je hlavně, jak budete financovat cestu a pobyt a jaké jsou záruky, že jim tam nebudete chtít zůstat. Na cestu do 90ti dní stačí ESTA, na cestu nad 90 dní to chce turistické vízum.

A teď asi to hlavní. Práce u strýčka. On vám zajistí pracovní víza? Asi ne, co? Pokud máte v úmyslu, tam jet na turistické vízum a pracovat tam, je to vaše věc, ale měli by jste vědět, že je to nelegální.

Pokud budete žádat o pracovní víza, tak se připravte na složitý proces a předem počítejte s tím, že to nevyjde.
Pokud budete žádat o turistické vízum, tak počítejte s tím, že budou zvědaví, proč vám nestačí ESTA, proč tam chcete být tak dlouho, jak budete financovat pobyt v USA, co máte u nás, aby jste se chtěli vrátit… Jakákoliv zmínka o práci u strýčka znamená stopku a zamítnutí žádosti.

Odpovědět

mám v plánu letět na 3 měsíce do USA,ESTU už mám vyplněnou.Nevadí,že jsem tam nevypsal adresu pobytu,ale jen ty důležité údaje?Na co se mě budou na letišti ptát?Dík moc za zprávu

Odpovědět

Františku,byl jsi už v USA?Je to pravda,že tam řídí auta už od 16 let?Už jsi tam viděl šestnáctiletý za volantem nebo ještě ne.A jak je to vůbec s řidičákem.Platí v americe evropský řidičák?

Odpovědět
Franta (3830)
18.8.2014
1:15

@Petr:
Náš řidičák tam platí, ale je potřeba si na městském úřadě zařídit Mezinárodní ŘP. Je to vlastně jen papír (ale důležitý) navíc k tomu plastovému. Stojí to 50,-, je potřeba pasová fotka a je to na počkání. Teda aspoň v Praze.

Ano v USA se může řídit od 16ti let. Každý stát to má ale trochu jinak. Někde je to už od 14ti, někde můžeš, jako mladý, řídit pouze za denního světla (nebo ve vymezený čas), jinde musíš mít v autě starší osobu jako dohled. http://en.wikipedia.org/wiki/Driver%27s_license_in_the_United_States#Drivers_licensing_laws

Odpovědět
Petr (20)
27.8.2014
20:35

1) Existuje dle zakonu USA nejaky casovy minimalni limit,, ktery prikazuje minimalni delku pobytu mimo USA pred tim nez se zase vratite do USA jako turista v ramci bezvizove povinosti?

3 mesice je malo na to, abych si dukladne prohledl tak velkou zemi jako je USA jako turista, a tak v pripade-ze bych to nestihl behem tri mesicu, tak bych se tam chtel zase vratit a dokoncit prohlidku USA.

2) V pripade-ze je americkym zakonem narizen minimalni casovy limit pobytu mimo USA pred tim nez se tam zase turista muze vratit, existuji rozdily techto casovych limitu dle zemi mimo USA, kde bych onen nuceny casovy minimalni pobyt musel stravit?

Napriklad, kdyz bych po dovolene v USA (napr. trvajici temer 3 mesice), travil tyden v Kanade a pak se vratil do USA na dalsi 3 mesice, a nebo bych tyden pobyval v CR nez bych se zase vratil do USA jako turista, a nebo bych tyden pobyval na Kube ci v Mexiku, nez bych se zase vratil do USA jako turista na dalsi 3 mesice, existuje rozdil napr. mezi CR, Kanadou, Kubou ci Mexikem?, to jest v ruznych zemich, kde bych travil onu nucenou minimalni delku pobytu mimo USA, v pripade-ze existuje ona nucena minimalni delka?

3) Kolikrat se takto mohu do USA vratit jako turista v bezvizovem styku?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.