Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

Diskuze k článku (593 komentářů)

Dobrý den, jsem teď v USA a kamarád mi nabídl, že by mi za cca 300 dolarů prodal/daroval svůj wacom tablet, který před pár dny koupil za 800, ale není s ním úplně spokojený. Když bych mu danou cenu zaplatila přes paypal, lze to použít jako doklad ceny zboží a uvést tuto cenu k proclení? Zaplatit clo z té částky by mi nevadilo, ale opravdu bych se chtěla vyhnout placení DPH z původní ceny.

Odpovědět

@Ana: “Nekolik” dni stary tablet preprodany vyrazne pod cenou… To vam celnici nespolknou. V takovem pripade pouzijou cenu obvyklou. Duvod je velice jednoduchy = podezreni na danovy podvod.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ana:
Takového kamaráda bych také chtěl. Ti moji prostě takové zboží vrátí a dostanou plnou cenu (nebo aspoň podstatnou část) zpět.
Že jsi něco zaplatila přes PayPal je celníkům jedno, to není doklad. Pomohla by smlouva o koupi s kamarádem nebo skutečný účet, ale ten nebude na 300,-.
Ale stejně by to nakonec na 99% dopadlo, jak píše Mesi.
Viz dotaz Moniky.

Odpovědět

Dobry den,

známý se bude letos vracet po dlouhodobém pobytu v USA zpět do ČR. Bude si posílat své věci lodí v kontejneru. Pokud mi tam přihodí pár věcí, dvě kabelky, max. tři kusy oblečení, budu platit clo a DPH? Nebo to může nahlásit jako dárek?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Helena:
Dárek se počítá do 45,- EUR / 50,- USD.

Přihodit to tam může, ale záleží na celnících, zda mu to uznají. Jeho věci osobní potřeby by měly být bez cla a DPH, pokud je to v rámci stěhování. Ale kabelky, nejspíš nové, asi jako své věci neprotlačí. Ale vyjít to může.

Odpovědět

Ahoj, plánuji nákup motocyklů z USA, jaké budu platit clo a DPH, 2xmotorka cca 35000$?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza:
DPH standardně 21%, na auta je clo 10%, motorky nevím.
Zkus tuhle celní kalkulačku a nezapomeň, že se musí přičíst i doprava. Případně si projdi web Celní správy.
Pak tě asi čeká ještě zaplatit EU homologaci.

Odpovědět

Zdravim.
Mam zaujem o objednanie zhaviacich hlav (pre elekt. cigaretu) v hodnote cca 70 dolarov (56€), na stranke (healthcabin.net) pisu ze pri objednavke nad 60 je shipping free… Uz som sa aj pytal priamo ich ako je to s clom a odpoved som dostal ze najlepsie je aby som si vybral letecku dopravu registrovanu v EU a vyhol sa tak “huge customs tax”, resp. “and you can provide us your declare requirement when you placing order”. Toto bude moja prva skusenost s objednavanim mimo EU tak co tym vlastne myslia :)? A podla clanku… Aj keby som im nenapisal, resp. vybral si iba EU registered airmail tak budem platit iba DPH a clo uz nie? Dakujem za odpovede

Odpovědět

@Juraj:
Nevermind… Nakoniec som objednal z aliexpress – Ciny :) a pod 22€.

Odpovědět

Zdravím, uvedu příklad: V USA budu třeba měsíc na letní brigádu, koupím si tam notebook třeba za $1800. Až poletím zpět, dám si ho do příručního zavazadla. Budu za to muset platit clo a daň? Případně kolik to clo bude? Daň je 21% a clo bude kolik?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Indián:
Tak vyjít to může, když bude dost opotřebovaný, tak by mohl projít jako “tvůj starý”. Otázka je, co jim napoví nečeská klávesnice. Jasně, ta se dá koupit i tady, ale znáš to ouřada je člověk podezíravý. Když to bude šťoura, tak podle výrobního čísla zjistí, co to je a jestli se to u nás (nebo v EU) prodává. Ale je možné, že se ani nebudou na nic ptát.
Jinak by ses samozřejmě měl poctivě přiznat a zaplatit, ale chápu, že každá ušetřená kačka je dobrá. Taky nerad platím, když nemusím.

Clo – buď Celní správy nebo třeba celní kalkulačka.

Odpovědět

@Franta:

taky zrovna řeším kolo. Zatím mám plán si pro něho zaletět z Vídně přes Amsterodam do USA s obalem na kolo, ve kterém bude cestou do USA staré kolo na vyhození:)

Jestli je to totální hovadina se zatím snažím dopátrat na internetech :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Leo:
Těžko říct, jestli to vyjde. Celníci nejsou blbý. Kouknou do futrálu, uvidí nové kolo a je vymalováno. K tomu si přičti poplatky za nadměrné (případně sportovní vybavení) zavazadlo, cestou tam i zpět.

Mě tenkrát ten balík vyšel pouze za poštovné, z polské celnice nic k placení nepřišlo, ani kurýrovi se nic nedoplácelo. Je to ale už 14 let, tak neručím za případné změny. Známý si tam předělával dům, tak jsem si od něj vzal “heavy duty” kartonové obaly od věcí, co koupil a vyrobil si vlastní bytelnou krabici. Klasická krabice na kolo by se cestou rozpadla.

Z Vídně jsem letěl naposledy 1999, takže vůbec netuším, jak to tam chodí. A už vůbec nevím, jestli třeba koukají, jaké kolo bereš s sebou a jaké přivezeš zpět.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Takhle, v EU se prodává, sice omezeně, ale ve Spojeném království se prodává úplně běžně, protože pro Microsoft jsou neanglofonní země až druhořadé. Nicméně vůbec nemají, ani v ČR, českou klávesnici. Takže když ho polepím samolepkami, dám si tam nějaké své soubory a aplikace, nastavím Windows do češtiny, tak by to mělo projít bez problému? Možná to vyzní blbě, ale eviduje se nějak obsah zavazadel pro srovnání s příletem/odletem? Na tu kalkulačku jsem koukal, ale píše mi to, že na spotřební elektroniku s hodnotou oněch $1800, je clo 0%, což se mi zdá podezřelé. Díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Indián:
Obsah kufrů/batohů neporovnávají. Ale je tam možnost, hlavně pro lidi, co s sebou berou něco drahého, třeba fotografové, vyplnit si na celnici formulář, co s sebou berou, aby právě při návratu neměli problém s dokazováním, že už to měli při odletu.
Leovy jsem to psal ohledně kola. Tam nevím, jestli koukají, co je ve futrále. U tebe při odletu kufr projede scanerem, NTB se dává samostatně, to jim stačí. Ale ty asi nepovezeš starý tam a nový zpět.
Přelepení tlačítek a vlastní soubory můžou pomoct, ale jistotu nemáš nikdy.

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych si objednat z E shopu v USA ( amazon) nějaké zboží. Konkrétně Doplňky do domácnosti , které tady nejsou k dostání. Něco max. 3 stejné kusy. Když bude celková cena cca 500 dolarů. Jak spočítám kolik mě přesně bude stát DPH a CLO? Váha bude větší, ale to zřejmě nevadí…
Díky

Odpovědět

Kontakt na něj bohužel nemám, ale mít ho , tak ho budu kontaktovat velmi zblízka a velmi intenzivně.
S pozdravem Marek
wartburg311@atlas.cz

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dana:
DPH bude asi standardních 21%
Clo najdeš na stránce Celní správy. Nebo zkus celní kalkulačku, viz dřívější příspěvky.

Odpovědět

Zdravím, odpoví mi někdo na těžkou otázku?
Koupil jsem zboží v USA za 98$ .. poštovné bylo 61$…proč mi přišlo, že mam zaplatit cca 1334 CZK..? To je trochu mooooc… Clo nebo DPH????

Díky za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Douha: Ahoj, přečti si článek. Najdeš tam odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Douha:
Já bych doplnil, jestli si cokoliv kdekoliv kupuješ a nevíš jaké bude poštovné, tak to ani nestojí za odpověď.
CLO+DPH se platí až objednané zboží přijde do ČR, celníci onen poplatek vyměří, kontaktují Českou Poštu a ta se na tebe obrátí s žádostí o udělení plné moci v jednání vůči celnímu úřadu.
Takže to není těžká otázka, ale težce se na ní komukoliv odpoví, když jsi neuvedl CO jsi kupoval, KDE/v jakém obchodě, jaký jsi vybral způsob platby, způsob dopravy, atd atd…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Douha:
To máš jednoduché. Cena + poštovné, z výsledku se vypočítá daň 21% a clo podle celního sazebníku. Někde jsem tu dával orientační celní kalkulačku.
A to nejlepší je, že pokud se celníkům nezdá deklarovaná cena, tak použijí tabulkovou, případně běžnou u nás. Takže pokud jsi za těch 98,- koupil něco, co tady stojí běžně 200,-, tak ti to upravili. Stejně tak pokud se jim nezdá deklarovaný obsah a to, co vidí na rentgenu, balík otevřou a zkontrolují.

Jak píše Petr, popsané to máš nahoře v článku, jak píše Lukáš, dal jsi málo informací.

Odpovědět

Ahoj rád bych se zeptal, letím natáčet klip do USA, takže sebou beru foťáky s vybavením cca 300tis, určitě budu mít jako příruční zavazadlo, ale nevím, zda se musí někde hlásit? Pak chci kupovat ještě jednu část vybavení tam, asi se mi proclení nevyhne že?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš:
Něco podobného tu nedávno řešila Janinka a předtím asi dva lidi s foťákama. Jeden tu pak psal, že své věci registroval na letišti na celnici, prý na to mají formulář.

To nově koupené budeš muset asi proclít.

Odpovědět

@Franta:
A je to tedy povinnost? A na jaké věci od jaké hodnoty se to vztahuje? Moc děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš:
Co myslíš? Ta registrace vlastních věcí nebo to clo + DPH?
To první je pro tvé dobro, nemusíš pak, při případné prohlídce, vysvětlovat a pracně dokazovat, že je to tvé a nekoupil jsi to tam. To druhé je dané ze zákona, je na tobě, jak se k tomu postavíš. Třeba si tě na prohlídku nevyberou.

Nahoře máš o cle a DPH vysvětlující článek.

Odpovědět

Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat jak je to s placením CLA a DPH z USA? Kamarád mi poslal MacBook cca v hodnotě 900$ a poslal to přes UPS. Jelikož to kupoval předpokládám že platit DPH v USA … UPS mi ale poslala dopis o úhradě DPH v hodnotě necelých 5000kč. Dá se této platbě nějak vyhnout pokud prokážu že jde o dárek? Předem díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dominik:
Dárek je do 50,-USD, respektive 45,-EUR. Takže ne, takhle se tomu nevyhneš.
Stejně tak je úplně jedno, že kamarád platit daň tam. USA nemá “vládní” DPH jako my, každá stát má své daně, takže ty nejsou na federální úrovni, a ani tak nejde žádat jejich vrácení.
Daň se ti počítá z hodnoty zboží + poštovné. Viz článek nahoře.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
rád bych si v USA pořídil iPad v celkové hodnotě kolem 750USD. Projde mi, když ho hodím do zavazadla k ostatním věcem?
Díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš Holán:
Do odbavovaného zavazadla bych rozhodně elektroniku ani nic drahého nedával…zásadně do příručního z důvodu případné krádeže či poškození.
Celníci po příletu do Prahy si tě mohou vyhmátnout tak jako tak, je to jen na tobě, jestli máš odpovědnost dodržovat zákony nebo budeš dělat, že s tím iPadem jsi do USA již letěl…pak ale ho nesmíš mít v origo krabici, zalepený fólií, bez jediného škrábanečku a v továrním nastavení :D
Celníci nejsou trubky a dokáží rozpoznat jak se věci mají.

Odpovědět
Avatar uživatele

Množí se tu nechápavé dotazy, proč platit navíc za něco, co jsem zaplatil v USA, ikdyž jde o dárek atd…
Doporučuji dopsat hned za začátek článku, proč vůbec CLO existuje a jaký má důvod. Očividně si většina lidí myslí, že to je jen nástroj, jak z nás zákazníků vytáhnout další peníze za NIC.

Teď to budu psát vlastními slovy jak CLO beru já: CLO je primárně pro naší vlastní ochranu, pro ochranu našeho vlastního trhu a našich obchodníků před jinými trhy, kde platí jiná pravidla a které mohou být pokřivené různými státními zájmy a dotacemi.
To je i případ USA, kde je obecně nižší daňové zatížení než u nás a na zboží je ze zákona jen 1 rok záruky.
Proto logicky veškerá elektronika je u nás podstatně dražší.

Odpovědět

Zdravím, chystáme se s manželem do NY a plánujeme přivézt sportovní vybavení na baseball pro děti a oblečení (žádnou elektroniku). Limit 430 EUR na osobu a váhový na zavazadla chápu. Někteří tady píší, jak sundávají cenovky. Já mám opačný dotaz. Limit se chystáme dodržet, ale většinu věcí jsme předem nakoupili přes e-shopy v docela velkých slevách. Není lepší si s sebou vzít objednávku s uvedenými cenami, abych cenu a dodržení limitu mohla dokázat? Dále…pokud bychom limit 430 EUR přesáhli, clo a DPH vyměří ze všeho nebo jen z toho nadlimitního? A poslední dotaz…tam pojedeme iVybavení: notebook, tablet, dva telefony. Vše kupované tady, ale vše poměrně nové. Nejsem na elektroniku expert, ale asi při návratu poznají, že je to Česka, že? Děkuji za případnou odpověď. B.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bara:
Ten účet je dobrý nápad. Sundavání cedulek je k ničemu, celníci si cenu klidně odvodí. A nejsou to hlupáci, poznají nové zboží i bez cedulky.
Platí se z toho nadlimitního.
S elektronikou od nás by problém být neměl. My měli ve dvou noťas, tři mobily, dva foťáky a nikdo to neřešil. Jen v Paříži u gatu se nás ptali, co vše s sebou máme za elektroniku a jestli je to vše naše. Pokud máš ale obavy, tak si vezmi účty nebo jejich kopie.

Odpovědět

Ahoj, momentalne jsem v NYC, zde jsem si nakoupila nejake obleceni a kabelku. Ze vseho jsem odstrihala cenovky, uctenky vyhodila. Budu i tak platit clo a dph?

Odpovědět

Ahoj, jsme ve dvou v NYC, nakoupili jsme si nejake obleceni a kabelku. Ze vseho jsme odstrihali cenovky, uctenky vyhodili. Budu i tak platit clo a dph? Cca se vejdem dohromady do 300$.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Sarka:
Co ti na to říct? To, že z něčeho odstraníš cenu neznamená, že to neexistuje a nemá to hodnotu.
Teď nemáš jak dokázat, kolik to stálo. Takže si celníci (v případe, že tě budou kontrolovat) určí cenu sami podle ceny daného zboží u nás, pokud se to tu neprodává, použijí cenu obdobného zboží nebo tabulkovou cenu podle materiálu a tak.

Jinak (viz článek nahoře) v letecké dopravě máš zboží do hodnoty 430 eur bez DPH, do 150 eur bez cla.

Odpovědět

@Sarka: :o)))))))

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,

budu chtít dovézt z Japonska whisky a nechci se vyhýbat clům či daním, počítám s nimi, jenže nevím, v jaké výši se pohybují. Dočetl jsem se, že bez cla a daně můžu dovézt pouze 1l (do 150€?) na osobu. Nikde jsem už nezjistil kolik bych zaplatil v případě, že bych dovezl více, například 2 litry (cca do 350€).
Dále si nevím rady s placením takového cla/daně, které by tedy v případě 2l vznikly. Vstup do EU bude v Itálii, znamená to, že nutné poplatky zaplatím tam a v ČR už nic, nebo se částka hradí až v ČR a nebo platím v obou státech?
Dále když je uvedeno, že od poplatků je osvobozen 1l, znamená to, že platit budu pouze poplatky spojené s 1l nebo se vypočítá cena za oba?

Odpovědět

@Franta: ok, dik. A jak mi celnici asi dokazou, ze jsem si ty trika a kabelku nekoupila v cr?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Sarka:
Myslíš, že na kabelce staré týden, 14 dní, nepoznají, že je nová? Nebo ji schválně poškrábeš? Navíc se může stát, že se daná kabelka do EU vůbec nedováží. Celníci nejsou blbci. Pokud v tom máš jasno, tak nevím, proč jsi se ptala.

Odpovědět

@Sarka: Holka, bud chces vyrazne levneji koupit znackove veci v USA a tim padem se vsim vsudy (vcetne dani a DPH) a pripadne cekat, ze budes mit stesti a nevyberou si te a nebo je tvym primarnim cilem vyhnout se zakonnym povinnostem a pak by ses mela na takove do oci bijici veci ptat mimo tenhle server.

Odpovědět

Zdravim, mam v plane si v USA zakupit Apple Watch. Ak si nezbalim krabicu od hodiniek a budem ich mat na ruke myslite ze bude s tym nejaky problem ?

Odpovědět
Avatar uživatele

@R:
Pokud je nebudeš chtít ty sám aktivně proclít, tak to bude v pohodě, stejně tak kdybys měl v kapse nový mobil, tak projdeš všude bez problémů.

Odpovědět

Mohu poprosit, mám dotaz, kamarád mi koupí v USA IPhone X cca 990,- USD. kolik budu platit clo? Nebo budu platit ještě nějaké DPH?? děkuji

Odpovědět

@Milan:
Budeš platit DPH 21%. Na clo koukni na web Celní správy, ale myslím, že u mobilů je to 0%.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,když si chci koupit mikinu za 40$ +poštovné 20$ , jak velké DPH bych musel zaplatit?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Štěpán:
21%

Odpovědět
Avatar uživatele

@Štěpán:
Ano, z této ceny už by se mělo platit, jak píše Franta, 21% navíc.
Ale ze zkušenosti vím, že jeden kus oblečení celníci neřeší. Možná pokud by se jednalo o nějakou luxusní značku, ale takto malých balíčků s jedním kusem hadru mi už přišlo víc bez dalších poplatků.
Ovšem nikdy nevíš.

Odpovědět
Avatar uživatele

Kdyby tedy zboží stalo 40$ +20$ poštovné tak bych platil DPH jen ze zboží nebo zboží +poštovné?

Odpovědět

Dobrý den.

Sestra studuje v Americe. Teď ke konci roku si na studentskou slevu na školu chce koupit iPad s Apple Pencilem (starej MacBook už dosluhuje). Bude i tak, při cestě domů na prázdniyn platit clo a DPH? (vše poveze v krabici, jelikož si jí tam nemůže nikde bezpečně nechat).

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Poveze nový iPad v krabici. Co myslíš? Jasně, že bude platit. Dováží zboží do ČR a správně by to měla sama nahlásit. Pokud by ho tam používala a vezla ho normálně, tak jí to pravděpodobně v pohodě projde.

Nedávno se tu řešil dovoz iPhonu. Kluk ho dostal darem od kamarádky a vezl si ho taky v krabici. Platil 4.500,- a hrozně se divil.

Odpovědět

@Franta: iPad by už měsíc běžně na školní věci používala, ale to je asi zajímat nebude, že?
Každopádně děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Jak to bude v krabici, tak je to jedno. Bude jasné, že to koupila tam.
Ale je určitě nějaký limit, od kdy je to už osobní věc. Bude tam určitě nějaká doba pobytu a doba vlastnění věci. Možná je to podobné jako u auta, musíš tam prokazatelně legálně být aspoň rok a auto vlastnit a provozovat aspoň půl roku před přivezením do ČR, pak neplatíš daň ani clo.

Ale píšeš, že tam nemá kde tu krabici bezpečně nechat. Ona se tam bude vracet? Pokud jo, tak by to možná nějak mohlo jít, že to nahlásí a zase pak odveze. To by nic podle mě neplatila. A až by se příště vracela, tak už to bude starý “šunt”.

Odpovědět

@Franta:
Aha, dobré vědět.

K druhé části. Ano, zase se bude na konci září vracet zpět do školy. Poletí jen na prázdniny domů, tak to zkusíme.

Děkuji za trpělivost.

Odpovědět

Ahojte,

zatím jsem v diskuzi videl jen prispevky, ktere se tykaji celni kontroly na Ruzyni, ale jak je to napr. ve Frankfurtu pri navratu z US? Mate nekdo zkusenosti?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ted:
Úplně stejně. Na letišti, kde končíš je celní kontrola. Případné clo zaplatíš tam.
Červeným východem jdeš, když máš co proclím, zeleným, když ne. Stejně jako v Praze asi většina jde zeleným, pak je to o tom, jestli tě vyberou k prohlídce nebo ne.

Snad tam někdo byl a popíše ti, jak to probíhá.

Odpovědět

Zdravím, celé jsem to pročetl, ale nenarazil jsem na nějaké limity na osobu. Někde jsem četl, že člověk u sebe může mít 2 mobilní telefony a nikdo to neřeší (samozřejmě bez krabice atd.). Jak je to třeba s notebooky? Může mít člověk u sebe 2 (jeden starý a jeden nový bez krabice, fólií apod.), nebo už je to “podezřelé”? Díky za jakoukoli radu :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza:
Na tohle limity kusů nejsou, ale stačí selský rozum. Mobily jsou v pohodě, sám dva vozím. Ale, když budou oba evidentně nové, tak asi budou cítit šanci a můžou se pídit po verzi a odkud jsou. Ale při běžné kontrole ti do kapes nejspíš nepolezou. Dva notebooky už asi podezřelé budou, to tahá málokdo. Když řekneš, že nemáš co proclít a bude jim to stačit, tak máš klídek. Ale když budou chtít vidět věci, tak už to je na tobě, co jim řekneš.

Odpovědět

@Jiří Pánek:

zdravím, chystám žalobu na společnost Neopackage, jelikož mi evidentně ukradli zboží v ceně 30 000Kč
Kontaktujte mne prosím na mail. dspacek@seznam.cz a dáme dohromady společně.

Odpovědět

@Jiří Pánek: Dobry den, mam bohuzel uplne stejny problem prosim o jakekoliv info, pan Tomas prestal komunikovat a balik za 12tis nikde….

Odpovědět

@Jiří Pánek:

Dobrý den, bohužel jsem také naletěl a přišel o nemalou částku.
Mohu se zeptat na Váš případ a jak jste dopadl?
Našel jsem ve forech několik stejných případů.
Kontakt na mě tomasvokalek**@**seznam.cz (bez *)

Odpovědět

Zdravím, pokud bych si v Americe koupil Grafickou kartu a dal si ji při cestě zpět do příručního zavazadla, platil bych něco nebo ne? popř. byl by nějaký problém?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Apache:
Tak nějak podle zákona, jsi povinný přihlásit zboží k proclení. Jestli to uděláš nebo ne, je jen na tobě.
Pokud si to dáš do kufru, půjdeš zelenou zónou a nikdo se tě na nic nezeptá, tak se nic neděje.
Pokud si to dáš do kufru, půjdeš zelenou zónou, celník se tě zeptá a bude chtít ukázat kufr, tak asi bude problém. Možná ti nedají pokutu, ale určitě zaplatíš clo a DPH. Novou grafiku neokecáš. Mobil v kapse je v pohodě.

Odpovědět

Dobrý den, chystám se v září do USA, podle Vašich článku jsem pochopil, ze iPhone X bez toho abych zaplatil clo a dan neprivezu, jak by to bylo s kamerou go pro v ceně 299$, jsem v limitu kdy se vyhnu těmto poplatkům? Díky z odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karel:
Je to úplně stejné jako s  iPhone X. Viz článek nahoře a první info obrázek v něm. Standardně se nad 150,- eur platí clo i daň.
Ale cestující letadlem mají výjimku (to je v článku o něco níže) a DPH platí až nad 430,- eur. Je to ale celková cena za všechno, co si tam koupíš, ne na jednotlivé věci. Clo zůstává nad těch 150,- eur.
Takže pokud povezeš jen Go Pro, nebudeš platit DPH, ale zaplatíš clo. Pokud tam nakoupíš i jiné věci, tak bude záležet na celkové sumě.

Věci k proclení bys měl hlásit sám, jestli to uděláš, je na tobě.

Odpovědět

@Franta: chápu, děkuji za rychlou odpověď. Určitě se ještě ozvu mám plno věci které nemohu dohledat a zajímají mě. Zůstaneme tam teda u nakupování obleceni, tam předpokládám clo nikdo řešit nebude.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karel:
Když tě vyberou na prohlídku a otevřou kufr, tak budou řešit i oblečení.
Když si koupíš třeba ten iPhone a budeš ho mít v kapse, tak se nic neděje. Když narveš kufr dražším oblečení, tak ti to klidně proclí.

Škoda, že se už neozval Dan. Docela se to tu řešilo a zajímalo by mě, jak dopadl.

Odpovědět

Zdravím,
Za pár dní odlétám do usa a rád bych si z tama dovezl grafickou kartu do pc za 280$.
Jak to tedy bude s clem a dph?
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jan:
Stejně jako u všech předchozích nad tebou s obdobným dotazem.
Tři příspěvky nad tvým jsem odpovídal Karlovi.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den, prosím o pomoc.
Moje kamarádka v Čechách měla rakovinu a tudíž ji museli odoperovat obě prsa.
Kamarádi v USA a v Čechách se dali dohromady a založili “GoFundme” a vybrali dohromady 8.000 dolarů aby jsme ji mohli koupit profesionální pilates přístroj. Ona miluje pilates a tak jsme ji chtěli udělat radost.
Už víme jak to poslat z USA do Čech, ale nevíme kolik musí zaplatit clo…ona na to nemá takže musíme vybrat vice, ale nevíme kolik. Také mám otázku zda není nějaka výjimka na clo, když je vše uděláno toto cestou.
Nebo jestli není nějaká výjimka na organizace jako Červený kříž a podobné organizace. Je možné že kdyby jsme nějakou organizací poprosili tak by nám pomohli.
Děkuji za odpověď.
Miroslav

Odpovědět
Avatar uživatele

@Miroslav:
Na tohle bych asi kontaktoval rovnou Celní správu nebo nějakou tu organizaci.
Počítám, že standardní DPH bude 21%. Clo netuším, nevím ani jestli to bude bráno jako sportovní vybavení/náčiní nebo zdravotní pomůcka.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:

Franto děkuji, bude to spíš bráno jako sportovní pomůcka. Kolik je clo na sportovní pomůcky?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Miroslav:

Promiň… sportovní vybavení.

Odpovědět

Dobrý den,
ve čtvrtek letím s bráchou a jeho manželkou do USA, do New Yorku, a chceme si tam všichni nakoupit hodně oblečení, bot atp. – chápu správně, že každý si může nakoupit toto zboží do 430 EUR a nebudeme platit DPH ani Clo ? nebo zaplatíme jen Clo, a z nad limitu i DPH ?

Díky
Robin

Odpovědět

@Robin: vemte si prazdnejsi kufr at se vam tam veci vejdou. Sundejte cenovky a etikety a nakupte si kolik chcete, nikdo resit nebude.

Odpovědět

@OP:
U tohodle přístupu bych si úplně jistý teda nebyl, Co jsem slyšel, tak mají celníci právo zkoumat i evidentně nové věci bez cenovek a pokud se domnívají, že jsi je koupil v Americe, můžou žádat, abys dokázal opak (nevím, jestli je to zaručeně tak, protože to porušuje presumpci neviny a dle mě by mělo být důkazní břemeno na celnících, ale už jsem alespoň 2krát slyšel zaručenou historku, že se to stalo kamarádovi).
Nicméně o celních povinnostech je v tomhle článku hodně info – viz komentáře Mesiho a Franty.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Robin:
Máš to tam jasně napsané. Těch 430 eur je limit pro DPH. Clo je standard 150 eur.

@OP:
Tohle je samozřejmě oblíbená metoda. Ale celníci nejsou blbý. My teď letěli s bráchou s jedním kufrem tam a se dvěma zpět. S sebou jsme měli jen věci na dva dny a boty, co “to vyhrály” a zůstali v Kalifornii. Většinu věcí, co jsme koupili, jsme tam i nosili. Na celnici žádný problém. Ale když budeš mít v kufru věci, co se u nás neprodávají, budeš toho mít hodně, k tomu několikery boty, tak při prohlídce budeš podezřelí.
Sundavat visačky je jedna z možností. Ale pak se blbě dokazuje, že to triko stálo 5$, když u nás v krámě ho mají za 800,-Kč.
Jak projít celnici se blbě radí. Jednou to vyjde, jindy ne.

Jak už jsem tu někde psal, je škoda, že se neozval Dan a nedal vědět, jak dopadl.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Miroslav:
Mrkni na stránku Celní správy. Jak jsem psal, netuším, jaké je clo na tyhle věci.

Odpovědět

@Franta: souhlasim. Posledne pri navratu z Miami si vyhledli pani v praze s kufrem ktery mela hodne obaleny folii; aby se viditelne opravdu neposkodilo. Takze to radsi vest v nejakem nenapadnem kufru a nijak specialne to nebalit a mel by robin provest:-)

Odpovědět

Ahoj,
mám na Vás dotaz, jsem vozíčkářka a byla jsem v NY na 10 dní, nakoupili jsme oblečeni a elektroniku cca 530eur a dali vše proclit abychom neměli žádný problém ale celník pak ukázal na moje boty (které jsem kupovala před rokem) a řekl že jsou 100% nové a že jsme je neproclili… jak mám sakra celníkům vysvětlit že vozíčkáři “nechodi” a tudíž nemám ani zničený boty?
Doma mám mnohy boty 8 let a jsou jako nový ale jak to mám vysvětlit jim?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Šárka:
Jedině si nechat zavolat jeho nadřízeného a vysvětlit mu, že dotyčný je idiot.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,

kamarád je momentálně v USA a rád bych si od něj nechal přivézt notebook za cca $1000. Kamarád má americké občanství a americký pas. Řešili by se takovou chvíli clo a DPH?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal Hlava:
Pokud by byl nový a kamarád by ho hodlal nechat v ČR, tak pravděpodobně ano.

Odpovědět

Prosím vás, ja osobne som z Bratislavy a z USA priletíme do Viedne a potom pôjdeme už len autobusom do Bratislavy.

Ak by som mal teda tovar v hodnote do 150 EUR neplatím ani CLO ani DPH. Ak by som mal tovar od 150 EUR do 430 EUR tak platím len CLO. A ak by som mal tovar od 430 vyššie platil by som CLO aj DPH.

Moja otázka znie: To my vymerajú rakúski colníci? A budem platiť CLO a DPH Rakúsku? Alebo ako sa to rieši, keď moja finálna letecká destinácia pri návrate z USA, keď sa vraciam nie je v štáte, ktorého som občan?

Ďakujem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nawg:
Mělo by se to řešit v Rakousku, tak končí tvůj let. Kdybys pokračoval ještě do Bratislavy, tak by se to řešilo tam.

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se stane, když na letišti řeknu, že nemám nic k proclení a oni mě vyberou. Zjistí, že mám věci za více než 430€. Nechají mě tedy zaplatit clo a daň nebo i nějakou pokutu, popřípadě mi něco vezmou nebo nevíte??? A když teda už se cli a daní, je to opravdu až z té nadlimitní částky nebo z celé, pokud přesáhne 430€? Děkuji za odpověď

Odpovědět

Ďakujem za info Franta.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Míša:
Počítá se to z nadlimitní částky.
Brát by ti nic neměli. Ale můžou to chápat jako pokus o obcházení zákonné povinnosti a dát ti pokutu.

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak to bude s dph, pokud si budu chtít objednat batoh v hodnotě 46 dolarů? Může sena mě vztahovat i clo? A jak se tyto věci platí? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tereza:
Četla jsi článek? Nebo aspoň koukla na ten obrázek?
Budeš platit minimálně DPH. Záleží, kolik bude poštovné, ale asi to neskočí nad 150 eur.
Pokud ti to přijde poštou, tak se ti ozvou a sdělí, co a jak. Info najdeš v článku i v následné diskusi pod ním.

Odpovědět

Zdravim paradni skupinu :-)

Cetl sem tu snad vse, googlil, ale uz sem bezradny (pokud to nekde explicitne najdete hodte mi prosim odkaz)

MUSIM deklarovat zbozi do limitu? A musim jit vzdy cervenou zonou? Nebo pokud sem v limitu muzu jit zelenou zonou?

Povezu nejake drobnosti z USA +-$200

Moc diky!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza:
Pokud jsi v limitu, tak nemusíš, klidně jdi zelenou. Když se celník zeptá, zda máš něco k proclení, tak řekni, že ne. Buď tě pustí nebo bude chtít vidět kufr.

Odpovědět

@Franta: Moc diky!

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den, letim pracovne na cca 2 mesice do USA a pak zpet domu do CR. Rad bych si pro sebe koupil nejake obleceni tricka a nejakou Whiskey. Jake mnozstvi je povoleno privezt a neplatit clo ci dph. Dekuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš:
Koukni nahoru do článku, obrázek je dost jasný i text pod ním. Pokud nechceš platit clo a DPH, tak se musíš vejít do 22,- eur. :-) Letíš letadlem, takže se ti limit 150,- eur zvedne na 430,- eur. Je jen na tobě, co celníkům přiznáš nebo při případné kontrole zkusíš okecat. Pár triček se neřeší, ale kufr plný nových věci je bude zajímat.
Co se týká alkoholu, tak bezcelně můžeš mít 1l tvrdého. V kufru pak můžeš mít až 5l tvrdého (24-70%), to je podle předpisů pro bezpečnost v letecké dopravě. Pod 24% není limit, nad 70% je to zakázané.
Doporučuji odletět s minimem věcí a vše dokoupit tam. Zpátky tak poletíš se svými nošenými věcmi. My si posledně vzali jen věci na dva dny a staré boty. Zpět jsme letěli jako ze škatulky. ;-)

Odpovědět

Žiji v USA a musím se pousmat dotazum……to jsou snad děti s těmi dotazy…nebo mentalita…??.
Jedou do USA platí letenku, bydlení, pojištěni, jidlo, vstupy, půjčují si auta apod. a přemýšlí ze si koupi levnější
whiskey, tričko, boty, telefon, hodinky, iPad a další klumpry, ktery jsou dotazený většinou z Činy.

Rozhledňete se po čínských prodejcich a pripadne po Evropě.
Zboží např. v UK vycházelo někdy levněji než v USA. Dosažitelná záruka, stejné systemy, napětí, apod.

Ach jo….

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lloyd:
Ale není to z Ameriky! ;-)
A o to přece jde.

Odpovědět

@Franta: neeeeee… ide o to, že je to o 10KC lacnejšie

Odpovědět

@Franta: @Franta: @Franta: ne ted jsem v CR na dovolené a letim zpět….tak jsem zabrousil na tyto stránky…

Odpovědět

@Lloyd: Ono to obleceni je tady opravdu vyrazne levnejsi. U ostatniho bych koukal na to, jestli je to neco, kde je z povahy vyrobku pravdepodobna reklamace a taky zohlednit v cene kratsi zaruku v USA.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.