Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

Diskuze k článku (593 komentářů)

Ahoj mám dotaz, jsem v USA v Louisianě na delším pobytu v rámci studijní cesty- jsem sochařka a designérka. A chtěla bych si zpátky, přivést keramiku na které zde v rámci své cesty pracuji a poté sbírku japonských spojů, kterýma se zabývám a potřebuji pro další výzkum v Čechách. Už teď předpokládám, že si budu muset koupit ještě jednou zavazadlo a tedka dotaz je.
Budu muset proclít i zavazadlo další, které mám v plánu si koupit předpokládám samsonite a nebo něco podobného.
K tomu jsem si zde již koupila sadu nářadí makita, kterou používám pro mou práci a protože jsem s ní spokojená chtěla bych si ji přivést domů, cena byla 399 USD.
Pak už přivezu jen pár drobností jako tabasco, pač to je v Louisaně vyjímečné a tři doutníky z NO pro přítele.
Poletím se společností DELTA z Baton Rouge, Atlanta, Paris, Praha.
zavazdlo do 32 kg a dvě na palubě.
Mám dotaz na to clo a dan

Odpovědět

@Lucie: Kufru si v Praze s nejvetsi pravdepodobnosti vubec nevsimnou. Naradi je predpokladam diky vasi praci pouzite a bude to na nem videt. Byl bych v klidu a pokud vas preci jen zastavi a poznaji, ze naradi je nove, tak pocitejte s nejakykmi penezi (DPH, pripadne clo). Tabasco a doutniky je zajimat nebudou. Keramika – vas vlastni vyrobek – netusim, ale jsou tu taci, kteri to vyhledaji (klobouk dolu).

Odpovědět

Dobrý den, chci si objednat z USA 5 kartonů cigaret, cena včetně poštovného a balného činí 115€, budu platit clo a DPH? Děkuji

Odpovědět

@Mesi:
Děkuji moc za odpověď, trochu jsem si oddychla, že by to nemuselo být až tak hrozné:-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Milan:
Samozřejmě.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o radu, ráda bych si nechala zaslat něco z USA. Díky hodnotě zásilky budu platit DPH ale clu se vyhnu. Problém je v tom, že e-shop nezasílá na adresy v ČR. Napadlo mě to vyřešit tak, že bych si to nechala zaslat na mé jméno na poštu v Polsku jako Poste Restante. Jak je to ale v takovém případě s vymáháním DPH? Stačí, když na pobočce při převzetí doplatím stanovenou částku? A nebo to je jako klasické celní řízení, kde nejdříve zasílají nějaké dokumenty a já pak prokazuji původ či hodnotu zboží a navíc zaplatím částku za celní řízení? Kam by mi to v takovém případě zaslali, když by jediná uvedená adresa byla právě pobočky pošty v Polsku? Konkrétně by šlo o zásilku kosmetiky pro osobní účely, s pravdivě uvedenou cenou a předpokládám, že i s fakturou. Mockrát děkuji

Odpovědět

@Mmm: Zkus se podivat na techto strankach. Spolecnost vlastni Cech a uz peknych par let tu funguje. https://www.shipito.com/cs/

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mmm:
Pokud US shop opravdu neposílá na CZ adresu, elegantnější řešení jsou různé forwardovací firmy jako třeba Shipito – https://www.shipito.com/en/
Ve zkratce, objednáš na “svou” novou US adresu, jakmile jim balík dorazí, přepošlou ho na tvojí libovolnou adresu téměř kdekoliv po světě.

Odpovědět

Zdravím… koupila jsem manželovi na amazonu limitovany box rockové skupiny k ježišku… blondýna jsem si nic nepřečetla a balik zabavili celníci:(
A chtějí výlupné! Paní na telefonu nevěděla kolik bude clo… je to tedy CD nosič za 189$ plus pošta… dohromady 205$ to fakt budu platit 21%daň a 10%clo?? A náhodou… když to nevemu… a vrátí to amazonu…. amazon by mi měl vrátit penize bez pošty… když jsem box sháněla v ČR tak mi všude odpovídali, že do ČR nebude dovážen. A samozřejmě je najednou v nabídce za 4500,-!! Jsem fakt naštvaná …. diky za radu…

Odpovědět

@Jana84: Celni sprava po tobe nebude chtit “vylupne”, ale dan. Dan platis pri kazdem svem nakupu. Jelikoz jsi pri svem nakupu ze sveho obyvaku v CR nezaplatila dan, protoze zbozi bylo v te dobe mimo uzemi CR, tak ji doplatis dodatecne ve chvili, kdy se zbozi objevi na uzemi CR. Celkem logicke. Vzhledem k tomu, ze jsi zbozi zakoupila v jine zemi, tato zeme si samozrejme take narokuje dan, kterou jsi zaplatila pri nakupu. Tomu se lze vyhnout prohlasenim o vyvozu zbozi ze zeme bez jeho pouziti v zemi nakupu a nebo nakupem v ramci EU, kde naopak neplatis ceskou dan.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,

přítel mi z Ameriky poslal stříbrný náramek (hodnota na balíků uvedena 50 dollarů, označeno jako dárek) poštovné bylo 68 dollarů. Bohužel účtenku od náramku nemá, protože jsme nikdy problém s celním úřadem neměli… Předběžný celní dluh mi byl stanoven na 1720. Přitom to je drazší než vůbec původní cena náramku. Pokud doložím cenu poštovného bude platit pouze DPH? nebo jak se v takovém případě postupuje. Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Gabriela Ponechalová:
Zkusil bych se zeptat přímo na poště nebo na celnici.

Informace na webu České pošty

Na “celní poště” mají rentgen/scanner a balík si mohou prohlédnou, pokud pojmou nějaké podezření nebo je něco nejasného, tak ho klidně otevřou. Uvedená cena pro ně není směrodatná. Lidé chtějí ušetřit, tak uvádějí cenu nižší. K ceně zboží se připočte cena poštovného. Je možné, že usoudili, že náramek byl dražší.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Gabriela Ponechalová:
Nejenom, že si mohou balík prohlédnout rentgenem…ale mají právo ho i rozbalit a danou věc nacenit.
Podle DPH+CLA 1720,-kč co píšeš, odhadli ten stříbrný náramek na cca 9000,-kč

Chtělo by to doklad o koupi a jít s tím na ně.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Gabriela Ponechalová: Gabrielo, pokud nesouhlasíte s celním dluhem, musíte doložit nejen cenu poštovného, ale zejména cenu samotného zboží. Mohl by pomoct i výpis z karty/účtu, pokud je na něm alespoň trochu patrné, že se jedná o koupi náramku.

Odpovědět

Koupil jsem na Ebay (USA – Florida) zachodove prkynko, cena 621,11 + 94,49 chteji za dopravu a ebay jeste informuje, ze 204,75 USD bude dan a clo. Můzu to nějak snížit, vyhnout se? Jako 300 USD je moc, to uz tam snad pojedu sam a dam si to do kufru. Nebo v E-bay nezaplatim?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Robert: Ne, můžete maximálně tak zrušit objednávku. Za to si nejspíše vysloužíte negativní recenzi od prodávajícího.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den. Mám pár týdnů starý notebook a ultrabook, které vypadají jako a víceméně jsou jako nové. Budu si je brát s sebou do USA na pracovní cestu. A samozřejmě si s sebou beru i příslušenství, jako nabíječky, redukce apod. Chtěl bych se zeptat, jak dokážu při cestě zpět, že jsou moje a nebyly koupeny v USA, nerad bych platil CLO a DPH. Musím s sebou mít doklad o koupi?

A dále bych se chtěl zeptat. Dejme tomu, že někdo letí do USA a rozbije se mu tam notebook bez možnosti opravy. Koupí si tedy nový a starý vyhodí. Logicky bude muset zaplatit DPH a CLO. Je nějaký způsob, jak postupovat, aby nemusel platit. Stejná situace by mohla nastat i pokud by měl, třeba jako já, nové zařízení a nikdo nechce znovu platit daň u něčeho, co již jednou zaplatil. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Keneth Barson: Ahoj,
řekl bych, že obavy jsou zbytečné. To bys musel notebook vézt v originální krabici, pak by to bylo podezřelé.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Keneth Barson:
Někde se to řeší převoz hromady foto vybavení za desetitisíce. Prý stačí zastavit se na letišti u celníků a vyplnit nějaký formulář. Zabere to trochu času, tak to chce časovou rezervu. Ale u notebooku by neměl být problém.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie: Ahoj, z mé vlastní zkušenosti, když neví, že jsem si to tam koupil, tak nemají co clít, takže elektroniku jsem měl vybalenou a byl jsem v pohodě…ale vím, že pár, co letěl s námi si vše nechal v původních obalech v kufru a těm to vzali. Kufr 100% žádné clo ani dph, na ty umělecké předměty nemám páru, jak se budou tvářit, ale jestli to vyrábíš a můžeš doložit, tak v čem by měl být problém a to nářadí bych tedy buď vybalil nebo aspoň ať to vypadá, že je to používané. To je můj pohled podle vlastní zkušenosti, ale expert nejsem. Martin

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych si objednat z USA e-shopu oblečení pro miminko. Na e-shopu v podmínkách píšou, že dodávají i do čR a k objednávce připočítávají i DPH a clo. Deklarují, že žádné další náklady s nákupem už nebudou spojené. Cituji: “Shipping is calculated based on your shipping location, the number of units, and the weight of your order. Taxes and duties are set by the destination country and determined by the products included in your order. You will be presented with all of these costs at checkout. Guaranteed. No additional charges will be applied to your order.” Bude mi znova v čR DPH a clo vyměřeno? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Luky: Zdravím Luky, moc se mi tomu nechce věřit. Spíš bych čekal, že se nákupním košíku sice zobrazí DPH a případné clo, ale zaplatit ho bude nutné zvlášť.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Luky: @Petr Novák:

Nene, mohu potvrdit že to takto funguje. US obchody se mohou zaregistrovat pro prodej do EU a zákazník pak při JEDNÉ jediné platbě zaplatí i všechny tyto poplatky…ty jsou samostatně viditelné.

Už jsem takto přes EBAY od několika obchodníků úspěšně nakoupil dražší položky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Zajímavé, díky za informaci! :-)

Odpovědět

@Lukáš:
Jen se zeptam, pokud by to byl standardni obchod, ne eBay, odectou od ceny jejich VAT? Nebo zaplatim US dan a jeste nasi a clo?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Monka:
On to byl standartní US obchod s kamenou prodejnou, jen prodávají zboží i přes Ebay.
Cena zboží byla stejná jak na stránkách obchodu, tak na stránkách Ebay…čili si myslím, že VAT v ceně započítaná byla.

Odpovědět

Dobrý den.Chystám se návštěvu San Franciska a okolí.Jako vášnivý sběratel hokejových karet,bych rád zakoupil v USA několik balíčků nebo boxů těchto karet.Mám v plánu za ně utratit cca 200 – 300 dolarů.Otázka je – co všechno budu muset zaplatit za cla a daně?
Děkuji za odpovědi

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jan: Dobrý den, Honzo, pokud si je přivezete letecky, tak je limit 430 eur. Nebudete tak platit nic. :-)

Odpovědět

Jak je to s proclením případně DPH když poletíme z Vídně a zpět opět do Vídně?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Halina: Také v Rakousku platí osvobození pro dovoz zboží u cestujících v letecké dopravě, hranice je stejná jako v ČR, 430 eur na osobu. Dělají se namátkové kontroly.

Odpovědět

Dobrý den,

potřeboval bych najít dopravce, který by uměl převézt větší množství mražených polotovarů
Z Marina del Rey v Americe. (Popřípadě Kanady) Minimálně 50kg a více.
Nevěděl by někdo ?

Radim 774 861 111

Předem děkuji za jakékoliv rady ..

Odpovědět
Avatar uživatele

dneska jsem zjistil ze mi visi v Praze v celnim sklade dve zasilky, zajimala by me hlavne jedna a to darek od kamarada z USA…chteji po me hodnotu veci a jejich soupis, ikdyz netusim co vse mi tam kamarad poslal. Kazdopadne se jedna o pouzite veci povahy suvenyru hokejoveho klubu St.Louis Blues…zrejme prilba, stary dres a par hokejovych karet. Nechapu proc se do celkove hodnoty zbozi zapocitava i postovne, ktere je v tomto pripade vyssi nez cela hodnota veci v baliku? Postovne cini 56 dollaru..Nechapu smysl tehle stupidni upravy zakona. Kolik muze cinit v tomto pripade clo?Kdyz s postovnym treba celkova hodnota cini 96 dollaru?
Diky predem za odpovedi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Peťa Božek:
Něco podobného tu nedávno řešila Gabriela . Bohužel nenapsala, jak to dopadlo.
Jak postupovat, máš asi v tom oznámení. Buď do Prahy na poštu nebo dát poště plnou moc. V případě pochybností to celníci můžou otevřít.
Kdysi se do ceny započítávalo poštovné pouze, když to bylo expres, jako služba navíc, standardní poštovné se nepočítalo. Jestli to vymýšlí naši nebo Brusel, netuším.

Odpovědět
Avatar uživatele

ja tomu postupu rozumim…to co po me chteji mi ale nedava smysl, ted budu do 24.4. nahanet znameho s cestnym prohlasenim abych dolozil tem tydyytuum ze obnosena brankarska helma a triko St.Louis asi tezko bude obchodni artikl a ze jsem za nej nic neplatil. Je to cele fraska.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Peťa Božek:
Oni to třeba vidí jako něco cenného s velkou sběratelskou hodnotou. A co si budeme povídat, je spousta lidí, co se je snaží oblafnout, že v balíku není nic cenného a je to dárek. Takže raději podezírají každého. Tobě to kamarád potvrdí a snad bude klid, někomu jinému ne a tomu to naúčtují podle jejich odhadu.

Odpovědět

@Peťa Božek: … a k tomu postovnemu. Jedna se o sluzbu poskytnutou v zahranici, kterou vsak nevyuzijes v zahranici, ale “privazis” si ji do CR.

Odpovědět

CHCI KOUPIT BRUSLE Z DRUHÉ RUKY Z USA. BRUSLE JSOU ALE NOVÉ NEPOUŽITÉ. PŮVODNÍ CENA BRUSLÍ JE OKOLO 30 TISÍC KORUN. BRUSLE MI PRODAJÍ ZA 10 TISÍC KORUN.
JAK MI BUDE VYMĚRENO CLO ? Z JAKÉ ČÁSTKY ?

DĚKUJI ZA RADU

Odpovědět
Avatar uživatele

@HELENA:
Když uvěří, že je to bazarovka, tak počítám za těch 10k + poštovné.
Když neuvěří, což se v případě otevření balíku může stát (jsou nepoužité), tak +/- podle ceny na trhu.

PS: Možná to nevíš, ale máš zapnutý Caps Lock.

Odpovědět

Dobrý den, chápu správně, že letecky smím převézt nové zboží za 430 Eur na osobu (včetně dětí)? Tzn, pokud letíme 4, tak 1720 Euro. Vím, že je to blbost, ale budeme mít pravděpodobně sloučené kufry (pokud se nemýlím, nesmí jeden samostatný mít více než asi 32kg)…jak to řeší potom? Slučují i hodnotu nebo bych musela rozbalit na letišti na celním všechny 4 kufry a přesvědčovat je? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucka: Ahoj Lucko, limit je na osobu. Sloučené kufry nehrají žádnou roli. Ve čtyřech tam limit činí 1 720 eur.

Odpovědět

Ahoj, zítra odlétáme z New Yorku. Koupila jsem propisky, pohlednice, jiné suvenýry a čokolády, oplatky bbq sauce, …. . Budu muset vyplnit nějaký formulář? A do jaké ceny se musím vlézt? Moc děkuju za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Zuzka:
Tohle jsou běžné suvenýry, to nikam psát nemusíš, Amíkům je to jedno a u nás snad na to ani není formulář. V Praze (teda pokud končíš tam) se tě akorát zeptají, jestli máš něco k proclení. Zajímají je jen dražší věci, mobily, notebooky…

Odpovědět

@Lukáš: Ceny v USA, v kamenných obchodech i v e-shopech, jsou uvedeny bez DPH. DPH se připočítává až při platbě, a to podle státu, ve kterém se obchod nachází. To znamená, že pokud byla při platbě cena totožná s tou, která byla uvedena u zboží na e-shopu, byla bez americké DPH.

Odpovědět

Ahoj, mám otázku, příští týden se vracíme z USA po tříměsíčním pobytu. Budeme mít 3 kufry do podpalubí, 2 kabinová zavazadla a tašku s notebookem (starý 9 měsíců) a kabelku. Kupovali jsme takové ty běžné věci, oblečení, boty, kabelky, dále nový iPad (už jsme ho tu používali) a takový netradiční suvenýr. Nakoupila jsem si ve slevách spoustu svíček, ale opravdu hodně. Bude s tím nějaký problém?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena:
Nejspíš nebude. Za jeden kufr si asi připlatíte, jestli nemáte lepší letenku. A je možné, že na cílovém letišti se na vás zaměří celníci, až uvidí tu hromadu kufrů. Pak záleží na celkové ceně nákupu a suvenýrů. No a snad to množství “opravdu hodně” nevezmou, jako že to máš na přeprodej.

Odpovědět

@Franta: Počítáme s tím, že si připlatíme za kufr, o to ani tak moc nejde. Tak snad nebudeme moc nápadní. Přecejenom jsme v USA byli 3 měsíce a 3 kufry pro 2 lidi snad nejsou zas tak moc :-). Snad. Díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, já posálým z USA pravidelně přes Neopackage.com . přes USPS to většinou u menších balíků vyjde uplně bez cla, pokud deklaruji nízkou hodnotu zásilky. Přes DHL raději jen malé věci bez cla. Občas se vyplatí nekonsolidovat každou malou blbost, ale poslat to zvlášť a mít to bez cla a DPH. Jak kdy.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Když si v USA koupím mobilní telefon přesněji Iphone, ještě tam ho vybalím a pošlu si krabičku (čistě prázdnou krabičku s manuálem) poštou do ČR a letecky budu mít telefon u sebe se vším příslušenstvím (sluchátka, nabíječka). Tak žádné CLO ani DPH hradit nebudu ne ? Potom mi přijde krabička poštou a že je cena krabičky menší než 22€ už nějak ukecám.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Pan: Zdravím, nejspíše by to dopadlo tak, jak píšete. Ačkoliv pokud je cena telefonu vyšší než 430 eur, měl byste z přístroje zaplatit daň/clo. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Pan:
To je otázka jestli se to ve výsledku vyplatí…v případě výskytu nějaké závady vám to tu v ČR na záruční opravu nepřijmou.
NIcméně proč ne, ale jak píše Petr Novák, měl byste zaplatit daň/clo.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Právě že apple má celosvětovou záruku výrobků, takže s případnou opravou/reklamací by neměl být problém.

Odpovědět

Dobry den, prosím o radu. Trochu se nevyznám v definici možného množství dovezeného alkoholu. Jsem aktuálně v USA kousek od Mexika a měl jsem v plánu dovézt nějaké ty tequily a vina. Tequily mají okolo 40% alkoholu a vina klasicky jako v ČR. Můžete mi prosím uvést příklad, jak to mohu nakombinovat, abych neměl potíže při cestě zpět do ČR? Zároveň prosím o info co se stane / muže stát, když limity překročím. Mate někdo osobní zkušenost?

Moc díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Stačí si pamatovat pomůcku 1-2-4-16
1 litr – alkohol nad 22 % (tvrdej)
2 litry – alkohol pod 22 % (tlamolepy)
4 litry – víno
16 litrů – pivo

Platí buď to nebo to, ne vše najednou. Jde to kombinovat, ale nesmíš překročit limit. 0,5 tvrdého a 2l vína nebo 1l likéru a 8 piv…

Pokud povezeš víc, nepřiznáš to a nepřijdou na to, tak jsi klikař.
Pokud povezeš víc, nepřiznáš to a přijdou na to, tak to zabaví a můžeš dostat i pokutu. Může se stát, že to nezabaví, jen dopočítají clo a dají ti pokutu.
Když to přiznáš, tak doplatíš clo.

Více na stránkách Celní správy

Odpovědět

Zdravím. Jsem v Los Angeles má dovolené a uprimne sem milovník sladkosti. Mam nakupeno asi cca 5lg sladkosti na domu. Zajímalo by mě jestli u tady toho se vztanuje clo a dan. Zatím sem jen četl příspěvky o elektronice a oblečení ale o sladkostech nic. Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniel:
Do dovozu se počítá vše, ale většinou se vozí ta elektronika nebo hadry. Ty sladkosti bych neřešil, 5kg je docela nálož, ale to by mělo projít mávnutím ruky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniel: Ahoj Danieli, to projde bez problémů. Já si přivezl podobnou nálož Jack Link’s Jerky. :-)

Odpovědět

Ahoj,
povezu si z USA do Čech nějaké to oblečení a samozřejmě nechci platit clo. Myslíte si, že bude problém, když si nechám originál papîrovou taštičku z krámu? Dala bych ji někam mimo, třeba i do příručního zavazadla. Visačky ze všeho otrhám a povezu maximalne tak 5 kousků :-).

Odpovědět

@Aneta: Tasticku si klidne nech – ale nenechavej v ni provokativne to zakoupene obleceni :o) Jinak tech tvych 5 kousku projde – sundej visacky a neukladej je “krasne poskladane” z obchodu. Pokud si te ale v Praze vyberou a budou to obleceni povazovat za nove, tak budes platit DPH – jak se tomu vyhnout, ti tu nikdo radit nebude, to je zakon :o)
Ale vseobecne par kousku obleceni neni cilem celniku, protoze se to spatne prokazuje – maji spadeno na drazsi veci.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta:
Nahoře v článku máš:
Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

To samé najdeš na stránkách celní správy. Takže pokud se těch tvých “maximálně tak 5 kousků” vejde do této sumy, tak neplatíš nic.

Odpovědět
Avatar uživatele

Nesmí to vypadat. že vezeš půl krámu a ještě na kšeft. Já vždy říkám, že vezu jen pár suvenýrů a nějaká tričky, kalhoty. Nikdy jsem nic neplatil, ani nechtěli vidět kufr. No, možná jsem vždy měl jen kliku.

Odpovědět

Zdravím všechny, chtěla bych si koupit boty z USA. Žiji v ČR, ale kamarádka odjela na pár měsíců do USA, takže bych to koupila přes ni a ona by mi to poslala poštou nebo by možná šlo, aby mi obchod zařídila ona a zadala zrovna adresu mého bydliště. Obchod, ve kterém boty mají, je pouze online. Boty stojí 144,99 dolarů. Peníze jí budu posílat na její americký účet. Nevíte, co vše budu v tomhle případě platit? CLO i DPH? Kolik to tak stojí? Špatně se v tomhle článku orientuji. Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie*: Ahoj, 145 dolarů je méně než 150 eur. Takže clo platit nebudeš, ale vyměří ti 21% DPH.

Odpovědět
Avatar uživatele

Prosím o radu, chci z USA letecky (osobně) přepravit flash cards (výukové materiály), cena za kus je nízká, ale mám toho hodně moc. Jsme tu 4 členná rodina, z toho dvě malinké děti. Jaké jsou limity, aby se neplatilo clo a DPH a je to limit na osobu, nebo na rodinu?Případně, jak vysoké clo a DPH se platí? Moc děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vladana Smrkovská:
Jaké jsou limity je nahoře v článku. Stačí číst.
“Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.”
Jaké bude případné clo záleží do jaké kategorie spadá dané zboží.

Také je otázka, co si kdo představuje pod pojmem “mám toho hodně moc”. To může, a asi i bude, vypadat, že to není pro osobní potřebu, ale na kšeft. Pak by mohli jít nějaké limity stranou a mohla by padnout i otázka na povolení k dovozu zboží za účelem jeho dalšího prodeje. Ale ohledně živnostňáků a podnikání to není moje parketa, tak jen tipuji.

Odpovědět

Díky, ještě bych se ráda zeptala, jestli nevíte, kolik může stát pošta mezi státy v USA? Googlím a googlím, ale neúspěšně.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie*:
Pošta / United States Postal Service – https://www.usps.com/
Kalkulačka – https://postcalc.usps.com/ a tam se pak proklikej podle toho co a jak posíláš.

Odpovědět

@Lucie*: Jestli ten online obchod zasila i do Evropy (a pokud vezme evropskou kartu), proc si je neobjednat sama a vyhnout se drahemu prevodu penez do USA?

Odpovědět

Nenašla jsem zmínku, že by dováželi i k nám :(

Odpovědět

Zdravím,
chtěl bych si pořídit kolo z CA v hodnotě 3000 USD prodejce nemá povolen dovoz do EU, pouze do 100 mil a jen jejich kurýrem nebo osobní odběr. Má s tím někdo nějáke zkušenosti? Existuje nějáká dopravní firma jako UPS, DHL… nebo způsob jak v takovéhle situaci kolo dopravit do EU? Pak už by tu byla pouze poslední možnost udělat si výlet do Californie a kolo si odvést, ale opět, nemám zdání jak si s dopravcem domluvit převoz z místa nákupu či od letiště nebo přímo vzít kolo s sebou do letadla. Jak je to s takhle drahým zbožím v letadlech? Nikdy jsem nikam neletěl a kor do USA, takže za každou radu děkuji.

Odpovědět

Prosím poradil by jste mi někdo?Chci si koupit na americkém echopu rifle a posílají i 
do ČR dopravu nad 50 dolarů mají zdarma.Prosím kolik bych platila clo,když rifle
stojí 60 dolarů.Děkuji za odpověd Marcela

Odpovědět
Avatar uživatele

@Maca:
Ahoj,
aby se to dobře počítalo 1dolar=25kč
Rifle za 60 dolarů=1500kč
CLO = 12,00 % = 180kč
DPH = 21,00 % = 352,80 – počítá se totiž ze základu již 1680kč
Celkem tedy pošta po tobě bude chtít 532,80,-kč, pošta po tobě bude chtít nejprve zmocnění k zastupování vůči českému celnímu úřadu.

Je to takto celé jednoduché a levné, aby prostě Evropani nakupovali v Evropě :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Maca:
Jestli se nepletu, tak k té ceně je nutno ještě přičíst poštovné.
Tady máš články o té celní poště. Jedendruhý.

Odpovědět

Děkuji moc

Odpovědět
Avatar uživatele

Ty články jsou starší, ale nečekám, že se něco změnilo. Maximálně se zvýšila cena toho poplatku.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:
Ale vždyť tazatelka píše, že doprava nad $50 je FREE, takže se už nic přičítat nebude, pokud je to pravda.
Nicméně, nevím co by to muselo být za džíny, abych za ně platil cca 2250,-kč, čekal přibližně měsíc, možná kvůli celnímu řízení i víc…to opravdu nejsou k sehnání v ČR či v EU?

Odpovědět

@Lukáš:

Ještě nezapomeN na poplatek poště za zastupování cca 100kč.

Co je to za značku riflí?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Jj, já vím. Ale bude na balíčku “placeno převodem” bez ceny, jako když posíláme firemní poštu nebo tam bude yx,- USD, ale Mace to firma nezapočítá? Pokud tam bude druhá verze, tak si vůbec nedělám iluze o tom, že by to pošta/celnice nezapočítala.

@Jarda:
Ten poplatek už je 192,-, 98,- chtějí “za uskladnění”, kterému se nejde vyhnout, protože dražší balíček jde prostě automaticky na celní poštu. Viz druhý článek zde.

Odpovědět

@Lukáš@Franta Díky moc kluci.Tak do toho fakt nejdu,koupím rifle raději u nás.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Matěj: Ahoj Matěji, zkus si ho nechat přeposlat přes Shipito.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Matěj:
Tohle jsem přehlédl. Já si kdysi posílal kolo z Kalifornie. Specialized Sequoia Expert 2003. Tam lehce přes 1.000,-USD, u nás asi 80.000,- (ale až model 2004). Rozebral jsem ho, vše opatrně zabalil do bublinek a pěny, vyrobil si krabici a poslal. Byl jsem tam osobně, tak to byla výhoda. Balík pak z Polska přivezl kurýr až domů asi za měsíc a půl. Využil jsem Polonez parcel service, byl kousek od domu. Ten stejně jako Shipito i přeposílá. Dobrý je prý i Polamer, ale nevím, jestli přeposílají.

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem si z USA dovézt notebook zhruba za 400 dolarů. Když ho vybalím z krabice a budu ho mít u sebe v příručním zavazadle, mohu se tím vyhnout placení cla?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Natuse:
Asi ano. Jen při případné prohlídce bude nový notebook vypadat jinak, než by vypadal starší, který bys s sebou brala.

Odpovědět

Zdravím

chtěl bych se zeptat jak je to s vyměřením cla když si objednám sluneční/dioptrické brýle v hodnotě nad 400 USD? P.S. brýle jsou převážně z plastu

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Odpověď najdeš v článku. Je tam i odkzat na Celná správu, na jejich kalkulačku, není to úplně jednoduché pro lajka správně vypočítat ani s tímto nástrojem.
Ale CLO není ta hlavní položka, největší sumu navíc bude tvořit DPH.
Počítej tak cca 30% navíc….zkus si tyto brýle raději sehnat v EU.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:
Díky Franto za novinky, já nakupoval naposledy loni a to byla ještě těch 100kč.
Před 5 lety při nákupu z USA, balík s knihami normálně přišel poštou, ale bylo na něm ještě nalepené celní vyjádření se složenkou s doplatkem cla+dph asi 600kč.
Po roce už balík nepřišel, ale přišla žádost z pošty o zastupování vůči celnímu úřadu.
A loni jsem na jednom eshopu v USA při nákupu MUSEL zašktrnout zaplacení DPH+CLO přímo během toho nákupu (+ asi 1800,-kč) …na balíčku poté opravdu bylo razítko českého celního úřadu, že CLO+DPH již bylo uhrazené.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
Za tuhle cenu je seženeš i u nás. Jen jde o to, jaká bude značka rámečku a použitá skla. Když jsem se na to nedávno ptal v optice u mé očařky, tak by jedno sklo vyšlo cca na 4.500,- včetně osazení do mnou přinesených rámečků Ray-Ban. Samozřejmě měli v nabídce i levnější ale i dražší skla. Také jde o to, že zakřivení a usazení skel udělají podle mé hlavy a očí. Takže uvidíš, tak jak máš. V prodávaných hotových dioptrických brýlích je poloha univerzální, takže se může stát, že v některých úhlech uvidíš lehce zkresleně, případně tě z nich bude bolet hlava nebo oči.

Odpovědět

@Natuse: Predpokladam, ze to vis, ale… Zaruka bude 1 rok + koupe ceskeho adapteru. A pozor na kompatibilitu 110/220.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Dnes už snad každý výrobce notebooku používá adaptér fungující jak ve 110V/60Hz, tak ve 230V/50Hz síti.
Jediné co zřejmě bude potřeba je přechodka na koncovku do zásuvky, případně nový přívodový kabel k adaptéru (takto to mají třeba 2 Asusy co mám doma)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: děkuji :-)

Odpovědět

Dobry den,

Chystam se na velke nakupy predevsim kosmetiky na Floride a samozrejme nechci nic po priletu proclit, pokud vse vyndam z krabicek projde mi to?

Odpovědět

@Lucie: Nejspis ti tu nekdo odpovi, ale tenhle web neni o radach, jak obchazet zakony. Mimochodem, slovo “samozrejme” dava tvemu dotazu jednoznacny nadech …

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
Budu hnusnej, ale napíši to. Tahle sorta dotazů je totiž trapná.
Blond, duckface, Barbie, fotky s bleskem z koupelny…?
Vážně si myslíš, že když z velkého nákupu kosmetiky odstraníš krabičky a z drahého oblečení cenovky, tak bude celník tak blbej, že mu nedojde, o co běží? Sice jsi ženská, ale ani tak si na dovolenou určitě nebereš plný kufr serepetiček, které budu navíc v době návratu evidentně nepoužité. Tohle projde pouze, pokud tě nebudou kontrolovat. Ale můžeš to zkusit. Kromě pokuty a případného zabavení ti zase tak moc nehrozí.

Odpovědět

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně koupě z USA. Možná je tento dotaz tak častý a možná už zodpovězený, ale přesto se chci raději zeptat jak to tedy je. Mám kamarády co jsou v Americe na dovolené a mají se cca za měsíc vrace do ČR, a já bych chtěl od nich dovézt Iphone, protože je levnější než tu. Bude nutné platit clo a daň ? I v případě kdy by šlo o “zboží pro vlastní potřeby – kamaráda co přijede z USA do ČR” tedy 1 kus Iphonu?

Modelová situace – Letím do USA jsem tam cca měsíc a během toho měsíce si koupim Iphone 7, k tomu mám ještě svůj starý telefon. Tak blíží se konec měsíce a já se budu vracet do ČR, teď co s telefonem. Je zabaleny a chci si jej rozbalit až v doma. jak to bude probíhat na odbavení v USA a ČR. Budu platit clo a daň ?

Děkuji za jakékoliv rady, poznatky a informace.

Jirka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka: Zdravím, clo by měl platit, pokud se s cenou telefonu a dalších suvenýrů vejde do 430 eur na osobu, DPH se platit nebude.

Pokud je cena telefonu vyšší, musí přiznat a zaplatit clo a DPH. Zabalený telefon je známka toho, že není/nebude užíván pro vlastní potřebu.

Odpovědět

@Jirka: Overil sis cenu? Nejsem si uplne jisty, ale Aple se snazi mit celosvetove stejne ceny. Pokud je telefon opravdu levnejsi, over si, ze neni blokovany na konkretniho operatora (velmi casto je). Nevim, jaky rozdil v cene jsi objevil, ale zahrn do svych propoctu i zkracenou zaruku (1 rok).

Odpovědět

Dobrý den,

měla bych dotaz k převozu finanční hotovosti do USA. Chtěli bychom s přítelem každý mít cca 1.500USD u sebe v hotovosti. Při pohovoru se na finanční obnos ptají, proto se raději ptám. Co jsem našla na Ministerstvu zahraničních věcí, tak částka do 10.000USD není problém. Jak to tedy je? Díky za ujasnění.

Denisa

Odpovědět
Avatar uživatele

@Denisa: Dobrý den, Deniso,

z hlediska předpisů nebo zákonů problém nehrozí.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Denisa:
Do 10.000,- na osobu se to neřeší. Já měl minule 5.000,- a vše v pohodě, nikomu jsem to neříkal, nikdo se neptal a skoro vše padlo na nákupech.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Denisa:
Já bych osobně u sebe takovou hotovost nikdy nenosil…a to ani tady v ČR, mohu se zeptat proč to raději nemáte na kartách? Ať už kreditních nebo debitních v “bezpečí” na účtu?
Přeci jen zneužití lze nějak pojistit, ale když Vás okradou nebo to jednoduše ztratíte, nedostanete od nikoho nic.

Odpovědět

@Petr Novák:
Super, děkuji za rychlou reakci. Hezký den!

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.