Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

Diskuze k článku (593 komentářů)

Mám dotaz na zasílání balíku poštou z USA.
Budu tam pobývat cca 2 měsíce a předpokladám, že si tam obohatím šatník a nakoupím nějaké zboží, které bych už asi nepobalil na zpáteční cestě do kufru. Proto uvažuji o tom, že bych si jej zaslal poštou domů do ČR.
Jakým způsobem se zasílají takové zásilky do ČR?
Bude muset za obsah balíku zaplatit clo a dph, pokud obsahuje osobní věci?
Díky.

Odpovědět

Pokud doložíš, že se jedná o osobní věci a ne nový nákup, tak by jsi nic kromě poštovného platit neměl.

Odpovědět

Dobrý denn, jak je to když bych si chtěl sebou do USA vzít sebou litr slivovice? v kufru samozřejmně. je to ok nebo očekávat problém? děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Taky jsem vezla zlatou slivovici v kufru a žádný problém nebyl.

Odpovědět

ahoj, mám dotaz. Když chci objednat z USA nové věci v přepočtu za 10.000,-Kč bez dopravy, ta vychází v přepočtu cca 3 tis – 4. tis. Kč. Přičemž by cena za kus nepřesáhla cca 30,-Kč. Jak je to prosím s clem a DPH?
díky Hanka

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, mám taky dotaz.
Vyhrál jsem v soutěži v USA zboží v hodnotě cca 8000 korun. Budu platit DPH a clo i když nic nekupuji?
Také je to můj první dvoz ze zahraničí, mám se o zásilku nějak aktivně zajímat nebo mi pošta pošle nějaký lísteček, ať se stavím na pobočce zaplatím x tisíc a vyzvednu si balík?
Díky Herpetolog

Odpovědět

@Herpetolog: Dobrý den,
běžná praxe je taková, že vás Česká pošta upozorní na zásilku, vyzve k zaslání plné moci a doplatku cla+DPH, které vám ani v tomto případě nemine.

Odpovědět

Dobry den,

odpovi me nekdo na nasledujici dotaz ? Moje sestra zije 30 let v USA, nabidla mi, ze mi posle jeji pouzite elasticke potahy na dva gauce 1x vetsi a 1x mensi a koupi si nove. Chci se zeptat, pokud me ty dva potahy posle, budu muset platit clo ? Nevim kolik staly pred tremi lety, ucet nebude mit.

Dekuji za odpoved Olga

Odpovědět

Předpokládám, že na nich bude vidět, že jsou jeté. Takže tam by clo být nemělo. Ale u našich expertů nikdo neví.

Odpovědět

prosim vas plati este tento zakon? do 150€ sa clo teda neplati? lebo niekde som cital ze to chceli pozmenit aby sa clo platilo uz od 22€. Dakujem pekne za odpoved ;)

Odpovědět

V ČR to platí, tak jak je nahoře uvedeno, jak je to v SK nevím. Ale asi stejně. Rozdíl bude asi jen v hodnotě DPH.

Odpovědět

Dobrý den chtěl bych se zeptat. Chceme si objednat 15 kusů triček za 8 dolarů. Tak jak to bude se clem a s DPH Děkuji

Odpovědět

@Vítek:

15x 8,- nebo 15 celkem za 8,-?
Cenu si přepočti na Eura a koukni se na obrázek nahoře. Pokud si to necháš poslat poštou, tak normální poštovné se nepočítá, ale expres poštovné se připočítává k ceně balíku, což mi přijde nesmysl a zlodějna, ale je to tak. Hodnotu celní sazby a DPH zjistíš na stránkách celní správy

Odpovědět

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat zda se platí clo a DPH na použité zboží, chci si koupit nějaké starší modely aut přes eBay a nevím jak se bude taková zásilka posuzovat. Je rozdíl zda je odesilatel soukromá osoba nebo firma,která prodává použité věci?
díky

Odpovědět

Dobrý den, budu z usa objednávat kosmetiku, v přepočtu to vyjde na pár stovek, ale kdybych to koupila tady tak to bude stát nějaký ty tisíce, konkrétně kosmetika od chanel. Nevíte někdo jak se bude počítat clo ?

Odpovědět

Chci si objednat v USA tabáky zhruba za 40 dolarů 250g budu platit CLO a DPH?a jsou nějaké limity na dovoz do ČR?děkuji

Odpovědět

@scoby:
A četl jsi to nahoře?

Odpovědět

Ahoj,
Chci se zeptat,jak by to bylo se clem.Chtel bych v americkym obchode koupit par sberatelskych
karet.Celkova cena za karty bude kolem 17 dolaru.Ale postovny je drahy First-class mail international vyjde na 23 dolaru.Celkova cena je tada kolem 40 dolaru.Bude se mi zapocitavat postovne do cla?Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

To by mě taky zajímalo nechal sem si vyrábět hokejové karty. Cena karet je 28 dolarů a poštovné 23. Ta z čeho se platí clo???

Odpovědět
Avatar uživatele

Teda dph. Clo se neplatí to sem pochopil

Odpovědět

pokud bude doručovací společnost soukromá, například DHL, UPS, Fedex, TNT atd., bude se k celkové částce připočítávat i poštovné, danit se tedy bude z ceny zboží + poštovného, pokud se jedná o státní poštu což. je např. USPS, bude se danit jen z cený zboží = nedanit, neboť bude balík mít menší hodnotu jak 22EUR

Odpovědět

@Ivo: Při dovozu zboží, které zakoupíte prostřednictvím eBay bude stačit, když si vytisknete potřebnou stránku o koupi a tuto doložíte jako doklad o platbě do zahraničí. K celní hodnotě se samozřejmě připočítavají tzv. náklady spojené s přepravou (dopravné, pojištění apod.)

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz. :)
Letím prvně do Ameriky za rodinou a chci se zeptat, zda mohu převážet tabákové výrobky ikdyž mi je 17 let, tudiž nejsem plnoletý.
Předem díky za odpověd :)

Odpovědět

@Marty:
Pokud nesplňuješ věk, tak ne. To máš jako u alkoholu, u nás je 18, ale v USA 21, takže 18-21 mají smůlu a nic vézt nesmějí.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Olga:

Plastikove potahy pouzivaji nevkusni americane uz 40 let, jsou hnusne a do evropy nepatri. Vyhozene penize za clo

Odpovědět

Ahoj, měl bych dotaz, chystáme se s přítelkyní v září na pár dní poprvé do NY, máme zatím rezervované ubytování v hostelu Rodeway Inn Secaucus, máte někdo zkušenosti s touhle čtvrtí případně i s hotelem? Jak náročné je cestování na Manhattan, budeme v NY jen krátce takže nechceme zbytečně a zdlouhavě cestovat? Je lepší si vzít z JFK na Secaucus taxi nebo se to dá zvládnout metrem a busem? Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karel:
Rodeway Inn Secaucus je ve state NJ Taxi z letiste na portr autority bus terminal v NY je $45 jednotna cena. ( Autobus je $19 za osobu) NJ tranzit bus #190 z NY do Secaucus je $3.25 Frakvence kazdych 15 minut. Zastavka 2 bloky od hotelu.

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g46812-d121566-Reviews-Rodeway_Inn_Meadowlands-Secaucus_New_Jersey.html
JFK Airport ino.
http://gonyc.about.com/cs/airlinesairports/a/getto_jfk.htm

Odpovědět
Avatar uživatele

Za tyzden odlietam z USA kupil som si tu niejake oblecenie a nieco z elektroniky. idem cez amsterdam a z amsterdamu do prahy.
A zo siat som odstranil vsetko co by naznacovalo ze som si to kupil v usa aj z elektroniky taktiez ziadne krabice nic nemam.
Bude nejaky problem ze ma tam budu obraciat alebo nie ??
A kde budem kontrolovany colnikom v amsterdame ci az v prahe ?? a ako to prebieha bude kukat na kazdu vec alebo ako
Vopred dakujem

Odpovědět
Avatar uživatele

Som akurav v USA a za niekolko dni letim domov.Som si kupil tu niekolko veci ako siat a este aj nieco k elektronike.Len vec je taka ze som zo sebou bral notebook aj tablet aj fotak aj kameru.
A letim cez amsterdam a potom do prahy.
Kde ma budu kontrolovat na colnici ?V cechach ci v amsterdame ?
A dufam ze nebudu chciet clo za nic ani za sati ani za elektroniku ktoru som nekupil v USA.
A ake su tie colne kontroli do detajlov ci ani nie ??POzeraju na kazdu vec ci ako ?

Odpovědět

@fastluk: No, já letěl s notebookem a mobilem, a zpátky jsem si vezl dva notebooky a dva mobily, protože jsem si koupil MacBook a iPhone. Nedával jsem to do zavazadla, ale měl jsem to celou dobu v batohu u sebe jako příruční zavazadlo, takže jsem to nedal z ruky. A to nikdo nekontroluje.

Odpovědět
Avatar uživatele

A z oblecenim to je ako ??

Odpovědět
Avatar uživatele

@fastluk: @Ondra:
Měl jsi dva laptopy a dva mobily s sebou a nikdo se na nic neptal? Ani u rentgenu, kde se musí vyndat do samostatné vaničky? Hm. Možná jsi pak v cíli prošel přes celníky bez kontroly, ale to neznamená, že je to pravidlo. Posledně “vybrali” všechny, z našeho letadla, kteří přiletěli z USA. Naštěstí část naší výpravy, si šla odskočit, takže už na nás nezbyl volný stolek a nechali nás jít.

Odpovědět
Avatar uživatele

@fastluk:
Z předchozího příspěvku mi někam zmizela část odpovědi pro tebe. Tak ještě jednou a zkráceně.
V Amsterdamu bude jen pasová kontrola, protože vstupuješ do EU. Tvé kufry putují do Prahy, kde bude i celní kontrola. Celníci si namátkou vybírají cestující a ptají se, odkud letí a co si tam koupili. Když je málo lidí, ptají se všech. Vybraným pak i kontrolují zavazadla, všechna, i ta příruční. Ideální je odpovídat “popravdě”. Koupil jsem si jen pár drobností, nějaké suvenýry pro rodinu a známé, jedny bory a pár triček. Mobil a iPod v kapse je nezajímá, laptop už jsi měl při odletu. Čím více kufrů máš, tím jsi pro ně zajímavější. Takže se usmívej, nebuď nervozní a doufej.

Odpovědět

@Franta: Nechápeš, příruční zavazadla se skenují jen při letu do USA a při vstupu do EU. V Paříži jsem nemusel notebooky ani vyndávat, ve Frankfurtu je zajímalo, jaktože jsem měl v letadle zapalovač (suvenýr, zippák, nepoužitý ještě zabalený v krabičce), to odbyli tím, že nemá ani ohořelej knot a že je teda asi fakt novej a v Praze jsem přistál asi v jednu ráno a tam nikdo nebyl, a tím myslím nikdo. Zhasnutá hala, vypnutý automaty, prázdný stánky, prostě náš prdelákov. Jedinej kdo tam se mnou byl, byl uklízeč, kterej tam jezdil na tom vozejku co čistí podlahy pořád dokola, když jsem čekal na rodiče. Čtu tak ty vaše komentáře, přijde mě to jako za totáče. Už abych byl v USA pracovně a na déle, do téhle bolševické díry už se vracet nechci.

Odpovědět

@Franta: Jo a ve Frankfurtu mě to skenovali jenom proto, že jsem odešel z toho bezpečnýho pásma na chvíli do města. Jinak by mě tam neskenovali nic vůbec. To stejný v ČR. Nevím jak to jako probíhá, to prostě jdeš a najednou k tobě přijde SNBák a potáhne tě za rukáv? To by teda něco zažil.

Odpovědět

Když jsem já přiletávala z USA, tak mě celník v Praze požádal o pas, zeptal se odkud přilétávám a když jsem řekla z USA, tak se zeptal, jestli sebou i něco přivážím. Tak jsem mu řekla, že mám nějaké oblečení a on odpověděl, že ho zajímají jen cigarety, alkohol a elektronika. Slyšela jsem, že si namátkově vybírají cestující a těm pak prohledávají kufry, ale osobně s tím nemám zkušenost.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ondra:

Copak nějaký mindrák z minulosti? Ale to asi ne, na to nemáš věk. Zato jsi nejchytřejší ze všech.
Píšu, jak to chodí, aby ten, kdo se ptal dostal plnohodnotnou odpověď. To tvé, všude jsem prošel, nic se nedělo, nikoho jsem nepotkal, je dost zavádějící.

Odpovědět

Dobrý den,
mám takový dotaz.Mamka od přítele bydlí v USA a nechala nám poslat balík který obsahuje 3x boty,2x mikču,2x hračky a 3x oblečky pro prcka,celková cena byla něco málo přes 100dolarů,na uvedený balík napsala,že se jedná o dárek.Zajímalo by mne zda tedy budu platit clo+dph a kolik to tak cca bude.Moc děkuji :-)

Odpovědět

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám v plánu kupovat Ehose jehož hodnota je přibližně 150, předpokládám, že nákup bude z Ebaye. Chtěl bych to vyřešit tak, že to nechám objednat známého, který v Americe žije a on by mi to pak poslal pouze jako dárek do ČR, bude se něco doplácet?

Odpovědět

Dobrý den
Někdy si z USA nechávám posílat náhr.díly na model auta.Vždy jsem se s cenou vešel s do těch 22 euro.
Někde jsem četl,že na tento druh zboží se u nás neplatí dph.Nevíte,jak to opravdu je?Jestliže se platí,tak si třeba obj.zboží za 50 euro.K tomu mi u nás dají dph 21 procent a to mě někdo obešle abych to zaplatil?nebo jak to funguje…..
Děkuji
Svoboda

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marek:
Celní pošta ti pošle zprávu, že tam máš balík. Více ti snad řekne http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/ocekavate-zasilku-ze-zahranici–id357/
Prostě je to opruz.

Odpovědět

Dobrý den,

vypadá to, že tady o cestách do USA víte hodně. Příští měsíc musím letět na pár dní do San Francisca a mám takový dotaz. Budu tam kupovat MacBook na kterém tam budu pracovat a vezmu si ho zpět do ČR. Je to nějaký problém nebo se nějakým způsobem musí řešit clo?

Díky moc.

Odpovědět

@Tomas: No, za prvně na ten notes budete mít záruku 12 měsíců, né 24 jako u nás. Za druhý vás vyjde stejně, když si v ČR najdete firmu, která vám to koupí bez daně (stojí to pak stejně, a záruka bude taky jen 12 měsíců).

Jinak to samozřejmě nikdo řešit nebude, pokud si s sebou nepovezete i krabici. Jinak si prostě vezete svůj laptop a každýmu je do toho prd.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den , chci si objednat z Apple MacBook cca 2500 za USD a nechci platit Clo a DPH. Jsou nějaké možnosti jak se vyhnout poplatkům. Vím ze v dnešní době uz celníky neopiju rohlíkem typu <gift, apod. Ale udajne se pry preposila do UK (velká benevolence) a pak do Cr nebo Sk. Z Uk se pak CLo a DPH neplatí (EU). Mate nějaké tipy? Uz tak platím vysoké daně a v žádném pripaďe nechci nic doplácet. Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin: Muj pritel ve Vsetine pali hruskovicu, navstevuji jej jednou rocne a vezu sebou do Ameriky 4 plastove 2 litrove lahve. Nikdy zadny problem , jednou mne namatkove vybrali a poslali s kufry na blizsi kontrolu, znova zadny problem, Amici nejsou stupidni evropsti troskari.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ondra: O cenach v Americe vis kulove.
J&R prodava vse o 40% levneji nez evropa je zde mnoho obchodu ktere jsou i levnejsi. Mas pravdu v tom ze cesky celnik jak koli chytry ci arogantni nema tuseni kde se note book koupil

Odpovědět
Avatar uživatele

@Anthony Machacek:
To jim opravdu není divné, když vidí 4 platové lahve naplněné tekutinou? “Amici nejsou stupidni evropsti troskari.”, ale na bezpečnost jsou docela pedanti. Ptám se spíše ze zvědavosti.

Odpovědět

@Anthony Machacek: Mno, asi vim kulove no. Jenom tam mam holku a minuly tyden jsem priletel ze San Francisca, kde jsem si nahodou koupil MacBook. Ale nebudu se hadat.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ondra:
A to ti nevadilo, že, cituji: “za prvně na ten notes budete mít záruku 12 měsíců, né 24 jako u nás. Za druhý vás vyjde stejně, když si v ČR najdete firmu, která vám to koupí bez daně (stojí to pak stejně, a záruka bude taky jen 12 měsíců).” ;-)

Odpovědět

@Franta: Ne, nevadilo. Raději utratím své peníze v USA, kde pomohu jejich ekonomie, než abych si to kupoval tady a pomáhal Kalouskovi.

Odpovědět
Avatar uživatele

Aha. Tak proč ten komentář pro Tomáše? On to plánuje udělat stejně. Trošku si to odporuje.

Odpovědět

@Franta: Ne, neodporuje. Pokud chce MB Pro, nemusí si pro něj létat do USA, pokud mu jde jen o těch pár korun, o které to koupí levněji. Při nákupu v USA bude mít taky nabíječka oba konce (krátkej i dlouhej) ve verzi pro americkou zásuvku, takže v ČR si musí koupit správnou redukci. Rovněž servis v ČR nebyl bezproblémový, ťukali do počítače půl hodiny a pak z chlapa vypadlo “aahaaaa, to je koupený v Americe”. Od tý doby utrácím za Apple jenom v USA (výměna předního skla na iPhone: ČR – 9.999,-, 14 dní, SF – 139,- USD, na počkání.

Takže nakupovat Apple v USA má svoje pro i proti… Celnice je asi ten nejmenší problém ze všech, měl jsem v příručním zavazadle dva notebooky a dva mobily (koupil jsem si MB i iPhone) a nikoho to nezajímalo. Hádám, že mě celníci nezastavujou, protože se neoblékám jako nějakej metrosexuál se zelenejma botama a červenejma brejlema… Oblékněte si kabát od Blažka a ste v klidu.

Odpovědět

Ahoj vsichni, taky se s vami podelim se zkusenostmi jak z dovozu veci u USA, tak s posilanim veci z e-shopu z USA i od soukromych osob z USA.
Z zkusenosti, zpet z USA jsme vzdycky leteli pres Amsterodam, prileteli do Prahy v dopolednich hodinach, nevim jestli to bylo tim, ze jsme leteli z Amsterodamu, nikoliv primo let z USA, nikdo nas nikdy nekontroloval. A to jsme poprve meli ve dvou lidech 4 obrovsky narvany kufry a podruhe 3. Po priletu do Prahy jsme vyzvedli zavazadla a sli normalne ven, nikdo nas nezastavil.
Co se tyce zasilani veci z USA, tak jednou jsem zkusila objednat z Victorias Secret zbozi, na coz mi samozrejme dan vymerili. Znama mi poslala znackovy svetr a tricko,nechala tam visacky s cenou, a to k memu udivu proslo bez cleni rovnou do schranky v baraku. Na e-bay jsem si zakoupila znackove kozacky, na ty mi vymerili jak clo, tak DPH asi 800,-Kc! (Pritom ani nemohli vedet cenu, za kterou jsem je koupila). Pred dvema lety jsme odleteli z USA, znama nam hned po odletu poslala veci, co se uz nevesly:) a ceska posta me kontaktovala samozrejme kvuli domereni DPH (pritom v tom jasne byly obnosene veci, nejaka zelatina v prasku, parmezan apod.), nicmene stacilo dolozit letenky a palubni listky, prohlasit, ze jsou to nase veci, ktere jsme tam zapomneli a nebyl problem.
Ze zkusenosti tedy nechat si od znamych nebo z ebaye posilat jen mensi veci a nejlepe po jednom, max po dvou. Myslim, ze ty vetsi baliky kontrolujou vzdycky a vzdycky vam je budou chtit proclivat.
Jak je to s elektronikou, nevim, jela jsem se svym notebookem i Iphonem uz z ceska, ale i kdybych mela dva, tak se mi nezdalo, ze by to nekdo kontroloval. V Praze uz Vas nekontroluje, samozrejme pokud neletite primo z USA, tam byste museli asi pres pasovy v Praze a tim padem by se Vas asi vyptavali. Nezazila jsem, v Amsterodamu se Vas nikdo na nic nepta, ukazete pas, palubni listek a jdete.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravim vas,
koupil jsem si tablet z Ciny a ted mi prislo at se dostavim na Prahu 5 se vsema dokumentama ohledne nakupu. Tablet me stal pred mesicem 114 USD. Jestli tomu rozumim spadam do skupiny, ze mi jen spocitaji DPH a tim to hasne??

Dekuji za reakci.

Odpovědět

Zdravím Andreji, přesně tak by to mělo být.

Odpovědět

nevim kam vlozit muj dotaz,tak snad jsem nasel nevhodnejsi tema.

Ctu si Vase stranky a zda se mi ze jsou velice prinosne,velmi povedene a s konkretnimi otazkami a odpovedmi v praxe coz je mnohdy prinosne

Mam dotaz na tipy zda se vyplati nakoupit elektroniku pripadne obleceni(ecko,roca wear,G-unit,southpole,…)

v lednu letime na hawaii coz je sice usa ale tam asi vyprodeje moc nebudou ,nebo ano? :)
a v zari 2014′ letim do NY tak jsem uvazoval nad tim ze bych zakoupil nejakou tu elektroniku pokud by byla vyhodnejsi…konkretne jelikoz jsm fotograf tak treba nejaky fotoaparat,notebook-lenovo nebo dell by mohl v americe vychazet levneji,hlavne takove ty celokovove ultrabook modely.

a ted tedy k veci hlavni.tedy nejake typy na outlety v NY nebo na hawaji by se take hodili,jak na obleceni tak hlavne nekde kde bych sehnal levneji tablet nebo notebook do 12″.

A co kdyz si dovezu ze statu treba takovy iPad? iPhone? jak to bude s cestinou? u NB apple predpokladam ze nebude problem preinstalovat CZ verzi.Ale u telefonu nejsou nejak blokovane na ceske site? nebo nejak jinak omezeny pro pouzivani v cechach?

dekuji za odpoved

Odpovědět
Avatar uživatele

Rada C.1
Posilejte vse do Anglije mate li tuto moznost, Britove baliky ani neproclivaji ani nekontroluji, pak si je nechte poslat do ceska v EU se pak jak jiste znate neprocliva nic.
C2. Nekupujte Aple je to zlodejska firma jak uz jste nekteri asi zjistili, jejich ceny a ceny za opravy jsou smesne, je zde mnoho lepsich levnejsich a slusnejsich firem, Samsung, Asuz a podobne.
J&R je jeden ze spolehlivych obchodu,v New Yorku najdete na webu JR.com refubrished product mnohdy o polovinu levnejsi, ve skutecnosti je to uplne nove. stejne garance ,no question ask!! Amazon ma bezpochyby ty nejlepsi ceny. Uvedu priklad Samsung Galaxy note (open) $220 registruj te se a budou vam zasilany pravidelne nabidky. Obchodu ktere maji neuveritelne slevy je v New Yorku bezpocet, napiste o co konkretne mate zajem a ja vam pak poradim kde to koupit.
Regards Anthony

Odpovědět
Avatar uživatele

@poplis:
Outlety najdeš všude ve státech. Na Hawaii se podívej po Ross http://www.rossstores.com/ je jich tam několik a je to takový výprodej z výprodeje, ale žádný sekáč, ceny velice slušné. Přirovnal bych to k tuzexové partiovce, pokud víš, co to byl Tuzex a partiové zboží. ;-) Pak je dobrý Premium Outlets http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=29. Elektroniku můžeš klidně vzít s sebou a nemusíš si ji posílat, ale ber to bez krabic a tak. A moc to nepřeháněj, celníkům by jsi byl asi podezřelí, kdyby jsi toho měl nějak moc. V podstatě ale nemají jak ti dokázat, že jsi to už neměl při odletu. Mi odlétali s jedním NTB a jedním foťákem a vraceli se každý s jedním NTB, foťákem a dvěmi kamerami. Jen si pak musíš sehnat jiný napájecí kabel kvůli zástrčce nebo si pořídit US-EU adaptér na zásuvku.

Odpovědět

Dobrý den, v létě letíme s manželkou do New Yorku a chci se zeptat jak je to s vyvážením potravin z Ameriky k nám. Konkretne si chce žena přivezt sypky prasek na vyrobu dortu Red Velvet, projde to? Jak je to vubec obecne s vyvozem potravin?
Děkuji, David

Odpovědět

Dobry den, mohl by mi prosim nekdo poradit ohledne koupi iphonu v NYC? Myslite, ze kdyz si ho koupi znama, co tam zije v ramci tarifu = skoro zadarmo, bude mi pak fungovat v cr? Nebo si musim koupit za plnou cenu (= i tak o dost levneji nez u nas)? Dekuju moc za info:)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nikča:

asi zalezi od jakeho operatora,co jsem to tak zjistoval tak nekteri v usa funguji jen na principu neco jako ze volaji pres internet takze maji klasicke site blokovane,ale to neplati urcite pro vsechny dotovane telefony.
s tou cenou teda nevim,nevim.ted jsem byl v usa,konkretne na hawaji kde je sice nejdraz z celych statu.ale byl jsem primo v apple storu a vychazel mi ten nejlevnejsi iphone 5c nedotovany pri prepoctu 1$=20kc (coz uz neni) na 11000kc a to nezapocitavam dan a pocitam stim ze bych to kupoval za hotovy ze smenarny 1$ za 20kc.kreditka mela kurz vetsi nez za kterej sem menil pred odletem $…co tim chci rict,ze za tu cenu si myslim ze se to nevyplati kdyz O2 ted dava 4000,- slevu na telefony.a mate na ne 2 roky zaruku
http://www.o2extravyhody.cz/cz/detail/vyhody-telefonica-s_citi_kreditni_kartou_4000_kc_sleva_na_hw.html

Odpovědět

@poplis:

Mate pravdu dekuji moc. A tedy z Vaseho komentare jsem pochopila, ze je lepsi mit hotovosti vic a na karte pouze jistotu, nez byt pripravena s ni bezne platit? Mela jsem v planu mit 1/3hotovost a 2/3 kartu…

Odpovědět

@Anthony Machacek: Ahoj, v březnu letím do Miami na víkend a chtěl bych si tam pořídit tablet. Přemýšlel jsem o IPadu od Applu, ale četl jsem že mají problém prodávat produkty Apple cizincům. Tak přemýšlím o jiném výrobci. Mohl byste mi něco doporučit?

Odpovědět

@Dušan: kupoval jsem vloni v Miami iPad normálně v Apple storu v obchodním centru a úplně bez problému; ještě se mi smáli, že jsem “kvůli iPadu” letěl do us..

Odpovědět

Teď jsem koukal na stránky celní správy a našel jsem tuto informaci – cituji:”Dovoz zboží cestujícím v letecké dopravě je v tuzemsku osvobozen od daně do výše hodnoty zboží odpovídající částce 430 EUR na osobu. Dovoz zboží cestujícím v rámci rekreačního nebo sportovního létání je v tuzemsku osvobozen od daně do výše hodnoty zboží odpovídající částce 300 EUR na osobu. Při dovozu zboží cestujícím mladším patnácti let se částka snižuje na částku 200 EUR na osobu.” Takže proto Vám to nikdo na letišti nekontroluje :-)

Odpovědět

@petr:
Píše se tam, že je to osvobozeno od daně, ne od cla. Navíc, aby věděli, že to nepodléhá dani, tak potřebují vědět, kolik toho je a kolik to stálo. Takže tvůj předpoklad, proč někoho nezkontrolovali je mylný.

http://www.celnisprava.cz/cz/clo/informace-pro-fyzicke-osoby/Stranky/informace-celni-spravy-ceske-republiky-pro-cestujici-o-zmenach-pri-dovozu-zbozi-na-uzemi-eu-ze-tretich-zemi-neclenske-zeme.aspx
PENĚŽNÍ PRAHOVÉ HODNOTY
Dovoz zboží cestujícím v letecké dopravě je v tuzemsku osvobozen od daně do výše hodnoty zboží odpovídající částce 430 EUR na osobu. Dovoz zboží cestujícím v rámci rekreačního nebo sportovního létání je v tuzemsku osvobozen od daně do výše hodnoty zboží odpovídající částce 300 EUR na osobu. Při dovozu zboží cestujícím mladším patnácti let se částka snižuje na částku 200 EUR na osobu.

Do celkové výše hodnoty zboží osvobozeného od daně nelze započítat jen část hodnoty některého dovezeného zboží.

Do celkové výše hodnoty zboží osvobozeného od daně se nezapočítává hodnota

a) cigerety a tabákové výrobky, alkohol, pohonné hmoty – viz množstevní limity tohoto zboží (jsou uvedeny níže)
b) zboží, které je dočasně dovezeno cestujícím do tuzemska,
c) zboží dováženého nazpět po jeho dočasném vývozu cestujícím,
d) léčiv nezbytných pro osobní potřebu cestujícího.

Písmeno c) je podstatně zajímavější: Co jste si s sebou odvezli, si zase vezete zpět. Takže jste určitě odlétali s tím notebookem, foťákem, kamerou, iPodem a kdo ví čím ještě, co si vezete zpět. ;-)

Odpovědět

Jasně, já vím, že se to týká jen DPH. Ale na druhou stranu je clo jen 2.5 %, takže nula nula nic. Ty tři stovky z limitu 430 EUR už nikoho nezruinují

Odpovědět

Ahoj,
v květnu letíme s kámošema na road trip po východním pobřeží a určitě plánujem si tam každej nakoupit. Nakupovat budem jak oblečení, tak elektroniku (noťas, mobil, kameru atd.). Když všechny vyndám z krabic a strhnu cenovky a budu to vydávat za své osobní věci, sežere mi to někdo?
Děkuju přdem za odpověď :)

Odpovědět

@Aleš:

urcite ;-) to nebude problem ;-)

Odpovědět

Nepotřebuje bekdo vzít neco do USA?

Odpovědět
Avatar uživatele

chtěla bych se zeptat, když si objednám věci v hodnotě 128dolarů a poštovné bude 70dolarů. Bude vyměřeno pouze DPH a kolik bude činit??

Odpovědět

dobrý den, prosímvás mohl by mi někdo napsat kolik zaplatím celkovou cenu včetě všech poplatků (clo a dph) za tento zakoupený předmět na ebay.

http://www.ebay.co.uk/itm/Wagner-Twin-Stroke-9155-Airless-Paint-Sprayer-Metal-Gun-Spray-Contractor-Grade-/261417332839?pt=Paint_Paint_Supplies&hash=item3cddaff067

Předem děkuji za odpověd

Odpovědět

dobrý den, prosímvás mohl by mi někdo napsat kolik zaplatím celkovou cenu včetě všech poplatků (clo a dph) za tento zakoupený předmět na ebay.

http://www.ebay.co.uk/itm/Wagner-Twin-Stroke-9155-Airless-Paint-Sprayer-Metal-Gun-Spray-Contractor-Grade-/261417332839?pt=Paint_Paint_Supplies&hash=item3cddaff067

Předem děkuji za odpověd……

Odpovědět

Doporučení pro všechny!!!
Najděte si někoho v Polsku – kamaráda, známého či člena rodiny. Už 14 let moje matka odesílá balíky rodině do Cieszyna a ti mi je poté vozí domů do Karviné. Nikdy NEPLATILI CLO ani DPH. Jen je nutno to nechat poslat na jejich adresu. Společnost POLAMER (Chicago, NY, Warszawa) posílá balíky a jakékoliv zásilky bez cla a dalších skrytých poplatků. Hradí se tam pouze přepravné.

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat jak se clí dovoz automobilu z USA. Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Clo je 10% z pořizovací ceny vozu + platby související s pořízením (doprava a tak)
DPH je 21% z pořizovací ceny + související platby + clo
Nějaké info o “technické” stránce najdeš tady http://www.dekra-automobil.cz/index.php?file=dovozy_z_usa.php

Starší vlákno o dovozu aut z USA https://chcidoameriky.cz/je-opravdu-dovoz-aut-z-usa-tak-vyhodny

Odpovědět

ahojte, když si koupím např v 10 různých obchodech nějakou věc do 22 euro včetně dopravy… tzn 1 obchod 1 věc 1 balík, ale domů mi dorazí 10 balíčků… dle výše uvedeného bych neměla platit ani clo ani DPH… pochopila jsem to správně? anebo když to dorazí někde do ČR tak tam uvidí 10 balíčků a sečtou to a napařej mi cclo + dph…..díky Zuzka

Odpovědět

Ahoj,
za par mesicu poletim z USA a samozrejme po me chce spoustu znamych dovezt neco (cti iPhone). Predpokladam, ze kdyz povezu treba 5 telefonu a 2 notebooky a 4 hodinky v kufru (nebo i prirucnim zavazadle), tak ze budu ‘podezrely’ a nekde budu muset danit. Samozrejme bych je vsechny vybalil a vezl jako ‘pouzite’, jen si nemyslim, ze by mi nekdo veril 5 pracovnich telefonu :D
Letim z USA pres Pariz a pak do CR.
Co kdyz je nejak rozlozim do kufru a prirucniho zavazadla, pomuze to?

Odpovědět

@Kamil:
Pokud tě budou kontrolovat, tak to neokecáš. Je jedno, jak to rozložíš, pořád to bude vše ve tvých zavazadlech.
Mohli by být “nervózní” už ve Státech na letišti, větší počet elektroniky by mohli vidět jako potencionální bezpečnostní riziko. Asi by ti projeli kufry už tam, ale bylo by jim jedno, jak to uděláš s celníky tady.

Odpovědět

Dobrej

ráda bych se zeptala, zda limity uvedené nahoře jsou i dnes aktuální. Kde se dají tyto limity vyhledat?

Díky T.

Odpovědět

Dobrý den, jak je to s použitým zbozim…?

Odpovědět
Avatar uživatele

limiti, nelimiti co se týče zasílání poštou z USA. Náš nenasytný stát vč. pošty si clo nechají bez problémů uhradit i podruhý i přesto, že balíky byly odeslány tak, že vše potřebné bylo uhrazeno ještě v USA a i tak mi přišli dva balíky, nic k prodeji, pouze dárek a vzali si nehorázný peníz.

A jestli je v USA něco levnějšího, tak snad “Black Friday” :D

A ještě maličkost. Dnes po příletu a odebrání kufru z pásu procházím celním odbavením, přede mnou mladý pár, který prošel bez povšimnutí a na mě se sesypali tři jenom proto, že jsem měla 2 kufry a zvědavě se dotazovali, odkud, jak dlouho jsem tam byla a zda vezu na Vánoce dárky. Tak jsem odpověděla, že dva kufry mám proto, že jsem žena a že dárky já nevozím, že to za mě dělá ježíšek. Asi je to pobavilo a nechali mě jít. Nicméně i kdyby tak jsem nic neměla, jen mě překvapuje, že jednoho pustí a druhého obklíčí :D

Odpovědět

Ahoj, rád bych se zeptal, všude jsou samé agentury s prací v létě třeba, ale podmínkou je být student vysoké školy, má vůbec normální smrtelník bez studia na vysoké škole šanci, že dostane práci/brigádu v usa ? rád bych tam jel na léto 2015, nemohl by mi někdo poskytnout pár informací ohledně toho, díky moc, můj email Stehnoro@email.cz

Odpovědět
Avatar uživatele

Tomáši, podívej se sem https://chcidoameriky.cz/touzite-stravit-prazdniny-v-americe-vyrazte-nabrat-zkusenosti-jako-taborovy-instruktor-nebo-vedouci-fat-campu – camp counselor by mohla být pozice vhodná pro tebe.

Odpovědět

@Lucii Nováková: Silne pochybuji, ze by dph nebo clo bylo zaplaceno jiz v usa :-) Zrejme mate na mysli us tax. Kazdy stat si chrani svuj trh, zahranicni taxy lze vratit pri prokazani vyvozu. Pri vyberu, koho celnici zastavi, hraje roli cela rada faktoru. Pokud vynecham libi / nelibi se mi, tak napr. vyraz, chovani, styl obleceni v kontrastu s typem cloveka, zavazadla a rada dalsich…

Odpovědět

@Andrej Procházka: Pokud je to elektronika vyměřuje se DPH i CLO

Odpovědět

Mám dotaz, pokud si z USA přivezu Mac Book, jak celníci poznají, že jsem si ho koupil tam a ne v ČR?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, obvykle podle toho, že je u MacBooku krabice a účtenka. :-)

Odpovědět

No to je tedy překážka. Účtenku a krabici si pošlu poštou no.

Odpovědět

chci si objednat z usa hodinky které stojí 95dolarů a poštovné je zdarma do celého světa. bude mě čeka clo ???(pokud ano v jaké výši)

Odpovědět

@kuban05: Clo tě nečeká, ale 21% DPH ano.

Odpovědět

Zdar lidi neví někdo,kolik by vyšlo clo a dph popř.poštovné na kuch.robota kitchenAid v ceně cca 292$ a vážíciho cca 11kg.Mám možnost poslání od kamaráda z USA,ale nevím zda se to vyplatí.V ČR vyjde na min.14.000Kč.Vím,že musím mít trafo na 110V,ale to stojí 1.200Kč.Děkuju za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

Nazdar jmenovče, myslím, že se to nevyplatí.

Cena robota 7 170 Kč + DPH 1 500 Kč + clo 142 Kč + poštovné dle US POST cca 4 170 Kč + trafo 1 200 Kč = cca 14 182 Kč. Plus je třeba myslet na obtížnou reklamaci…

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím, chci se zeptat, jestli někdo nevíte, jaká přesně sazba cla a DPH se vztahuje na dovoz dámského oblečení z USA (konkrétně šaty). Plánuju si objednat svatební šaty a trochu mě děsí, kolik bych za to celkem dala. Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den,
chtela bych se zeptat jak je to s DPH? DPH se plati z ceny, za kterou jsem zbozi koupila nebo z ceny za kterou se to zbozi prodava v CR?
Kdyz vemu, ze bych koupila z US 3x tablet dohromady za 210$ (vahu zbozi nevim), tak by me dph a clo vyslo na kolik cca?

Predem dekuji za odpoved,
tereza S.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, rád bych se zeptal.
Chtěl bych si koupit z USA jeden kus věci který stojí 249 dolarů, váží tak 2 kila. Na kolik by bylo poštovné, DPH a clo? A jak bych to celkově platil?
Děkuji za pomoc a odpověď.
J. Hájek

Odpovědět

@Jethro Hájek: Poštovné si spočítej na stránkách firem, které se tím živí a clo a DPH máš i s grafikou v úvodu kapitoly:
https://chcidoameriky.cz/dovoz-z-usa-jake-jsou-povolene-limity-pro-dovoz-a-kdy-se-plati-clo-a-dph

Odpovědět

Ahoj poprvé letím do USA do Miami a jelikož letím za přáteli chtěl jsme jim dovést litr slivovice a pořád nevím jestli můžu nebo ne, popřípadě jestli mám platit clo nebo ne děkuji za radu

Odpovědět

@Ladik: Obecně: alkohol do letadla ano, ale pouze v originálním obchodním balení ( takže domácí slivovice v PET láhvi NE). Dobře zabalit do oblečení a dát do zapsaného zavazadla. Clo se neplatí.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.