Cestovní registrace ESTA do USA / Visa Waiver Program (VWP): Informace, rady a zkušenosti

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

Co je ESTA / Visa Waiver Program?

ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

Kdo může do USA cestovat na ESTA?

Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem 14 dolarů se skládá ze dvou částí:

  • Poplatek za zpracování
    Činí 4 dolary a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.
  • Poplatek za schválení
    Dalších 10 dolarů je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

Členské země amerického bezvízového programu

S platností k 8. listopadu 2014 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Musím schválený formulář ESTA tisknout?

Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

4. října 2017 Petr Novák ,

Diskuze k článku (678 komentářů)

Anna (2)
10.3.2017
0:03

@Franta: Jsem rodinný příslušník to asi stejně nepomůže ze? Nejlépe asi bude zavolat na ambasádu a tam se poptat tam by měli vědět ne?

Odpovědět
Aneta (7)
15.3.2017
19:21

Dobrý den,
mám na vás dotaz. Píšete, že je lepší napřed vyřídit ESTA a poté letenky. Do formuláře se musí vyplnit přesná adresa místa pobytu v USA? Nejraději bych zakoupila ubytování přes Airbnb, až po vyřízení ESTA, ale to logicky nebudu vědět adresu :D. Jak mám tedy postupovat?
Děkuji předem za odpověď. Aneta.

Odpovědět
Petr Novák (2518)
15.3.2017
20:31

@Aneta: Zdravím Aneto, adresa v ESTA není to nejdůležitější. Zadejte tam předpokládanou adresu – pokud se změní, nemá to žádný vliv.

Odpovědět
Tomáš (3)
2.4.2017
17:27

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, když si děláme ESTU, jsme tři, jestli můžeme mít všichni stejný e-mail, či musí každý udat svůj?

Děkuji
Tomáš

Odpovědět
Petr Novák (2518)
2.4.2017
17:44

@Tomáš: Ahoj Tomáši, to záleží. Pokud jste tři kamarádi, uveďte každý svůj e-mail. Pokud cestuješ s manželkou a potomkem, můžeš uvést jeden společný e-mail.

Odpovědět
Tomáš (3)
2.4.2017
23:50

Ahoj, moc děkuji za odpověď.

Jestli mohu ještě 2 dotazy. Aktualizace (údaje o adrese, kde budu pobývat (nyní ji neznám) je dále bezplatná a ihned v systému uložena bez nějakého schvalování?

Na otázku, údaje o zaměstnání a odpověď NE. Bude tam možnost zaškrtnout OSVČ (FO na živnostenský list) či to tam budu muset vypsat. A jaký je proto nejpřesnější anglické pojmenování v USA.

Ještě jednou děkuji
Tomáš

Odpovědět
Petr Novák (2518)
3.4.2017
19:32

@Tomáš: Ahoj Tomáši,

adresu na schválené ESTA není třeba aktualizovat. Nic by to neovlivnilo. Do zaměstnání napiš self-employed.

Odpovědět

V květnu přijedu do USA, mám vyřízeno ESTA. Při výletu do San Diega chci na jeden den zajet do mexické Tijuany. Musím ještě něco vyřídit? S tím souvisí dotaz – k čemu slouží formulář I-94W?

Odpovědět
Franta (3555)
4.4.2017
13:56

@Dan:
I-94W se vyplňoval při vstupu do USA na ESTA (I-94 byl pro klasická víza). Byl zrušen někdy v roce 2010, kdy imigrační začalo fungovat plně elektronicky. Informace při příletu jsou již v systému ze žádosti a od letecké společnosti, informace o odletu je v systému od letecké společnosti. Dříve se při odletu odevzdával útržek z formuláře před vstupem do letadla, jako potvrzení odletu. I-94W se snad už nikde nepoužívá a I-94 mají podle všeho jen na pozemních přechodech, případně pro ty, kteří ho z nějakého důvodů potřebují mít fyzicky u sebe.
https://en.wikipedia.org/wiki/Form_I-94

Já se setkal jen s I-94, když jsem cestoval na vízum. I-94W mě minul, při mé první cestě na ESTA už nebyl.

Odpovědět
Martin (3)
5.4.2017
8:37

Dobrý den,
plánuji jet na 2 týdny na karibské ostrovy s přestupem v New Yorku. Přílet do NY je v odpoledních hodinách a pokračování v letu je druhý den ráno. Proto bych se chtěl na 1 noc u někoho ubytovat, např. přes Airbnb, a po příletu se také podívat do centra NY. Může být i v tomto případě ESTA pouze na tranzit? Anebo normálně zadat návštěva USA a u imigračního pak případně jen situaci objasnit, že to bude jen 1 den při čekání na přestup a cíl je karibik ? Zároveň bych chtěl ESTA využít i příští rok pro pobyt cca 2 týdnů u známých na Floridě. Nemuselo by se pak v ESTA nic měnit, když by to nebylo na tranzit? Jde případně změnit formulář tranzit přes USA na pobyt v USA?

Děkuji moc.

Odpovědět
Petr Novák (2518)
5.4.2017
9:54

@Martin: Ahoj Martine, je to jedno. Jednou schválená ESTA platí dva roky, pokud se nezmění odpověď na některé otázky, můžeš v USA přestupovat i pobývat. Nemusíš nic aktualizovat.

Odpovědět
Klára (1)
7.4.2017
10:08

Dobrý den,

máte prosím někdo zkušenost s přesáhnutím 90 denní lhůty na Esta o několik hodin.
V mém případě to budou 2,45 h. Mám to raději řešit a změnit letenky?

Děkuji za rady a přeji všem hezký den

Klára

Odpovědět
Petr Novák (2518)
8.4.2017
11:02

@Klára: Zdravím Kláro, obávám se, že nehraje roli, jestli jde o 2 hodiny, nebo o 20 hodin. ESTA (resp. Visa Waiver Program) se počítá na celé dny. Dvě hodiny navíc jsou jeden den navíc.

Spočítala jsi dobře dny? :-)

Odpovědět
Lenka (1)
8.4.2017
18:39

Dobrý den, mohu žádat o žádost Esta pokud už jsem ji jednou měla ? je mezitím nějaká doba, kdy žádat nemohu ? Děkuji za odpověd

Odpovědět
Franta (3555)
8.4.2017
18:52

@Lenka:
Žádat můžeš hned po  skončení platnosti, tam omezení není. Spíš jde o časté, delší návštěvy, tam je lepší dělat pauzy.

Odpovědět
Tomáš (3)
9.4.2017
11:11

Dobrý den,

chtěl jsem se prosím Vás zeptat. Nyní když mám schválenou ESTA (oficiální stránky). Tak jsem si všiml, že asi ten formulář je jiný než před roky. Resp. kdysi mi dala cestovní kancelář (ale bylo to taky přímo z oficiálních stránek), že ESTA byla schválena a k tomu 4 listy s odpovědmi. Nyní je to na 2 stránkách a obsahuje, že ESTA byla schválena jméno, datum narození, číslo žádosti, číslo cestovního pasu, stav – schválena, datum platnosti a údaje, že vše bylo zaplaceno. Takže by to mělo být OK? Letím přes Londýn. Budou na letišti chtít vidět tento dokument vytištěný či v mobilu?

Děkuji
Tomáš

Odpovědět
Franta (3555)
9.4.2017
18:38

@Tomáš:
Vytištěním nic nezkazíš, ale většinou jim stačí číslo schválení ESTA. Amíci to mají v systému, takže jim stačí pas a oni si to dohledají.

Odpovědět

@Franta:

Díky za info a ještě jak to je s tím jednodenním výletem do Mexické Tijuany? Není třeba už nic vyřizovat?

Odpovědět
Franta (3555)
12.4.2017
22:20

@Dan:
V tom by neměl být problém. Mělo by to být v rámci povoleného pobytu v USA (nenechávej to na poslední den nebo zůstaneš v Mexiku) a nijak to pobyt neprodlouží.

Odpovědět

Dobry den, rad bych se zeptal, byl jsem v USA nekolikrat, ale posledni navsteva se mi protahla o dost dlouho a ja byl chycen a uveznen v INS El Paso a pote na moji zadost deportovany protoze penize na kauci nedorazily vcas. Je to jiz 15 let. Je nejaka sance dostat znovu viza a na par tydnu tam zase vycestovat? Mam tam rodinu a pratele, od kterych muzu mit zvaci dopis a zaruku. Dekuji za odpoved.
Petr

Odpovědět

Jeste bych doplnil, ze o ESTA zadost jsem z tohoto duvodu predem zamitl.
Petr

Odpovědět
Franta (3555)
22.4.2017
22:59

@Petr:
Jinak než cestou na ambasádu to nezjistíš. Když uspěješ tam, tak budeš ještě muset dělat smutné oči na imigračního. Držím palce. Dej pak vědět.

Odpovědět

Dobrý den, v souvislosti s vyplňováním ESTA prosím o Váš názor: mám v úmyslu letět do Seattle a odtud autem do Kanady, kde strávím většinu dovolené (cca 80 % ze 4 týdnů), do ČR odlétám zase ze Seattle. Měla by v tom případě být ESTA pouze na tranzit nebo to takto nebude stačit? Za odpověď předem děkuji.

Odpovědět
Franta (3555)
25.4.2017
16:19

@Eda:
Není ESTA na tranzit a na pobyt. Záleží na tom, jak budeš pobývat v USA. Podle toho, co píšeš, tak tam budeš cca 20% času, takže tam budeš pobývat. Když se imigrační bude ptát, tak mu řekni, že jedeš hlavně do Kanady, že přes Seatle byla letenka levnější, a že v USA budeš jen chvíli.

Odpovědět

@Franta:

Díky za odpověď. :-) Vyjádřil jsem se nepřesně, šlo mi o odpověď na otázku „Is your travel to the US occuring in transit to another country?“ Měl jsi dobrou poznámku, že v USA zřejmě půjde i o pobyt, i když se bude jednat jen o pár dnů (okolo příletu/odletu ze Seattle). Napsal jsem i na velvyslanectví, jejich odpověď přišla před chvílí, cituji:

Since you’ll also be in the U.S. for some period of time, answer no. Note that when you later travel by land, you will apply for visa waiver entry at the border itself with an I-94 form. You still need ESTA for your air travel.

Odpovědět
Pavel (1)
29.4.2017
18:53

mám problem se zaplacením, prosím poradte nekdo
při vypnování ESTA jsem došel až k ltačítku UHRADIT
a pak mi spadla stranka
Nemohu prijit na to jak se dostat zpet k formulaři nebo jak žádost zaplatit
Číslo žádosti mám ale jak ji mohu zaplatit netuším
DĚKUJI

Odpovědět
Michaela (3)
3.5.2017
9:42

Ahoj, včera jsem vyplňovala estu pro kamarádku a omylem jsem tam napsala číslo bytu jiné než má, je to problém? Esta je schválena a zaplacena. Děkuji za odpověd :))

Odpovědět
Petr Novák (2518)
3.5.2017
12:36

@Michaela: Ahoj Míšo, žádný stres, problém to není. ESTA je schválená, žádné komplikace nenastanou. :-)

Odpovědět
Radana (1)
15.5.2017
9:45

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli si musím povolení ESTA znovu vyřizovat, pokud jsem byla v únoru na území USA cca 10 dní a v létě jedu znovu cca na 30 dní.
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3555)
15.5.2017
11:02

@Radana:
Jak na ofiko stránce, tak tady (několikrát) najdeš info o tom, že ESTA platí dva roky a po celou dobu platnosti na ni můžeš cestovat, a to i opakovaně.
Takže ne, nemusíš vyřizovat ESTA znovu.

Odpovědět
David (24)
15.5.2017
18:22

Dobry den, mohu se zeptat na jednu vec ohledne ESTy? Minuly rok o prazdninach jsme byli tyden v New Yorku a ted o prazdninach chceme opet letet. ESTA je tedy jeste aktivni. Musim nekde v ESTE vyplnit nove datum a misto pobytu? Nekdo mi rikal ze ne, nekdo ze ano…Jak je to tedy?
Dekuji moc za odpoved!

Odpovědět
Franta (3555)
15.5.2017
19:29

@David:
Některé údaje se dají editovat na ofiko stránce, ale není to nutné. Informace o letu dostanou od letecké společnosti, a když je bude zajímat o pobyt, tak se zeptají při pohovoru.

Odpovědět
Pavla Havlikova (1)
15.5.2017
20:31

Dobry den, mam schvlanou ESTU jiz 6 mesicu, letim do USA v cervnu a chci se zeptat, zda je nutne nekde aktualizovat misto pobytu a cislo letu a zda je to povinne. Litam do USA vcelku pravidelne a tentokrat mi pri zadosti nepsali, abych to nekde aktualizovala a zda je to bez poplatku. Moc dekuji odpoved

Odpovědět
Petr Novák (2518)
16.5.2017
0:10

@Pavla Havlikova: Dobrý den, místo pobytu a číslo letu není nutné aktualizovat. ESTA je nadále platná.

Odpovědět

Dobrý den,
jak je to s ESTOU, když přijedu do USA z jiné země pozemní cestou?

Odpovědět
Petr Novák (2518)
21.5.2017
18:09

@Jana: Dobrý den, Jano, pokud do USA přicestujete po zemi, ESTA nepotřebujete.

Odpovědět

Dobrý den,
pokud tedy přijedu po zemi, nepotřebuju ani ESTA ani víza? To je zajimavé:-).

Odpovědět
Petr Novák (2518)
22.5.2017
22:15

@Jana: Dobrý den, Jano, přesně tak to je. :-)

Odpovědět
Eliška (1)
24.5.2017
19:17

Dobrý den,

zajímalo by mne, zda může mít vliv na vycestování do USA skutečnost, že v době, kdy mi bylo 7 let, žádali moji rodiče o vízum pro sebe včetně mě, které nám nebylo vydáno a do USA jsme neodcestovali. Předpokládám, že na ESTA to asi mít vliv nebude, ale kdybych žádala o vízum? Dále by mne zajímalo, jestli moji žádost může ještě ovlivnit fakt, že moje babička v té době v USA nelegálně žila a pracovala cca 2 roky a poté se vrátila zpět do ČR.

Děkuji.

Odpovědět
Vojtěch Měsíček (1)
25.5.2017
0:28

Dobrý den,
mám problém spáchal sem trestný čin ( držení marihuany), mám šanci být vpuštěn do USA na Estu ? má cenu zkoušet vyplnit v estě že sem se ničeho nedopustil? mohou mě odhalit ?

Odpovědět
Franta (3555)
25.5.2017
8:32

@Eliška:
Vliv by to mít nemělo, bylo ti 7, takže odmítnutí určitě nebylo kvůli tobě. Spíž z obavy, že tam celá rodina zůstanete jako babča.
V žádosti ESTA bys měla popravdě napsat, že ti bylo vízum zamítnuto. Je otázkou, jestli i v tvém případě to bude znamenat zamítnutí žádosti. Pokud ano, tak v případě žádosti o vízum, jim to předchozí zamítnutí snadno vysvětlíš při pohovoru.

Odpovědět
Franta (3555)
25.5.2017
8:42

@Vojtěch Měsíček:
Šanci máš skoro vždy. Měl bys odpovídat popravdě. Oni si každého turistu neprověřují do detailu. Může se ale stát, že budeš imigračnímu podezřelý a pošle tě na Secondary Inspection, tam už jsou zvědavější a pokládají otázky tak, že se člověk klidně prozradí sám nebo podřekne.
Je to na tobě. Můžou a nemusí na to přijít.

Odpovědět
martina (1)
9.6.2017
22:32

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, pokud jsem student, ale zároveň i pracuji, co je lepší vyplnit do ESTA, že jsem student anebo self-employed? Děkuji!

Odpovědět
Petr Novák (2518)
10.6.2017
12:31

@martina: Ahoj Marti, napiš tam třeba student. Na této otázce se chleba lámat nebude. :-)

Odpovědět
DAVID (4)
11.6.2017
17:12

zdravim chcel by som sa spitat idem do usa na work and travel do bostonu na 3 mesiace na j1 viza po skonceni prace campu som si objednal letenku do mexica do cancunu ,ale 23 septembra mam odlet z usa do europy 23 septembra mozem sa vratit do usa ked im ukazem letenku imigracnym chcem sa spitat mam si estu urobit ci ma musia pustit ak im ukazem odlet do europy vdaka za kazdu radu ja si estu urobim ak bude treba

Odpovědět
DAVID (4)
11.6.2017
17:32

počas 30 dni ked mam na cestovanie ked to stihnem je v pohode

Odpovědět

Dobrý den,

měl bych dotaz, který tu již jednou zazněl, ale s ne zcela jasnou odpovědí. Chci jet do USA na cca 7 dní dovolené a jsem momentálně v podmínce za držení marihuany. Nejsem si teď jist, jak postupovat. Chtěl bych se zeptat
1) Jak se v tomto ohledu prověřují údaje zadané do formuláře ESTA, můžou američtí úřednící nahlížet do výpisu z rejstříku trestů? Když mi pak rejstřík vymažou, mohou se i potom Američané dostat k této informaci, nezajímá je trestní rejstřík, ale jestli byl člověk někdy souzen. Tedy má smysl zkoušet lhát do dotazníku?
2) Je možné získat schválení, když odpovím po pravdě? Někde jsem četl, že ESTU nemůže dostat osoba, která dostala trest vyšší než 5 let, což není můj případ. Na druhou stranu je tam otázka přímo na tresty související s kontrolovanými látkami, tedy to se jim obzvláště nelíbí. Má tedy smysl to zkoušet touto cestou?
3) Jaká je šance získat za této situace vízum? Když ten trest nebyl delší než 5 let, tak vízum vydají nebo pokaždé někdo hodnotí konkrétní případ, tedy charakter tr. činu, kdy se to stalo atd. a na základě toho rozhodne. Je vůbec možné, že mi ho dají? Trestný čin se stal před 7 lety, rozsudek padl minulý rok. Jsem v posledním ročníku VŠ, mám tu rodinu, byt , firmu.
4) V případě, že bych ESTU nebo vízum dostal, tak v obou případech se může stát, že úředník na letišti bude mít na věc jiný názor a pošle mne zpátky?

Děkuji.

Odpovědět

Dobrý den,

Mám přítele který pochází taky z CR, je momentálně pracovně v USA.
Jak je to s vycestováním na povolení ESTA, po jaké době mohu opět vycestovat do USA, abych ho navštívila ? Byla jsem zhruba 83 dní ve Spojených Státech a teď jsem zpět doma.

Děkuji

Odpovědět
Franta (3555)
18.6.2017
23:24

@Jana:
Už tu pár lidí psalo, že je při čtvrté cestě vrátili. Vždy tam byli (skoro) 90 dní a jeli zase cca za tři měsíce. Takže doporučuji to moc nepřehánět. nevím, jak dlouho tam bude přítel pracovat, takže si podle toho rozvrhni cesty. Osobně bych ale na další dlouhou cestu nejel dříve než za půl roku. ESTA je pro turisty a časté dlouhé pobyty vypadají spíše jako cesty za prací, než dovolená.

Odpovědět
Petr Novák (2518)
19.6.2017
9:13

@Petr:
Ahoj Petře,
1. Američané si to u českých orgánů prověřit nemohou. Pokud u zmíněné položky zatrhneš „ano“, musíš pak napsat více vysvětlujících informací. Na jejich základě pak obvykle úředník rozhodne, zdali můžeš vycestovat do USA.
2. Vzhledem k tomu, že marihuana je v řadě států USA v různé míře povolena, nemyslím si, že by to byl problém.
3. Řekl bych, že vízum nebude třeba.
4. Stát se to může. Ale pokud jsi drogy nedealoval, nezdá se mi, že by v tomto byl problém. Američanům jde vždycky o posouzení, jakou představuješ hrozbu pro zemi.

Odpovědět
Pavel (8)
20.6.2017
19:30

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mám dodatečně doplňovat informace do ESTY, kde budu ubytovaný, když jsem si rezervoval hotel až po vyřízení ESTY a když jedu do USA na necelé tři měsíce cestovat a pokaždé budu bydlet jinde. Mám popřípadě uvést první hotel, kde budu? Nebo stačí doplnit info až ve formuláři, který dostanu v letadle?
Díky!
Pavel

Odpovědět
Franta (3555)
20.6.2017
19:44

@Pavel:
Je to na tobě, ale nic už doplňovat nemusíš. Imigrační se zeptá, pokud ho to bude zajímat.
V letadle dostaneš formulář pro celníky, tam se pobyt nevyplňuje.

Odpovědět
Pavel (8)
21.6.2017
16:42

@Franta: Aha, děkuju za info! :-)

Odpovědět
Zuzana Dolinay (2)
4.7.2017
22:54

Dobrý den,

omlouvám se, pokud už se tady toto téma řešilo, ale nenašla jsem to.

Před dvěma týdny jsem se vdala. V srpnu letíme s manželem do Kostariky. Letenky jsme kupovali už dříve, tedy na jméno za svobodna, což by neměl být problém, protože pas platí (snad) ještě 3 měsíce po svatbě a ve světě tudíž nikdo neví, že jsem vdaná a mám jiné jméno. Ale nenapadlo mě, že vlastně budeme muset vyřizovat ESTA, protože máme mezipřistání v USA… A teď se trochu bojím, jestli to nebude problém. Budu uvádět své jméno totožné s pasem, tedy za svobodna, ostatní údaje jsou stejné. Co mám vyplnit například do kolonky, zda jsem známa i pod jiným jménem nebo přezdívkou? Mám tam napsat své manželské jméno? Nemůže z toho být problém, kdyby zjistili, že už jsem vlastně vdaná? Zda je tam přímo dotaz na stav nevím, tak daleko jsem se nedostala…
Mockrát děkuji za odpověď nebo radu!

Odpovědět
Petr Novák (2518)
5.7.2017
13:27

@Zuzana Dolinay: Ahoj Zuzko, tohle nebude problém. Nové jméno tam můžeš uvést a případně to imigračnímu na přepážce vysvětlit.

Odpovědět
Zuzana Dolinay (2)
5.7.2017
19:06

@Petr Novák: Moc děkuji za odpověď, snad to bude v pohodě :)

Odpovědět
zuzana (3)
16.7.2017
18:25

dobrý den, mám dotaz. vloni jsme jeli s kamarádem do usa na necelé 3 měsíce. kontrolou jsme prošli s pár dotazy, vše ok. ale udělali si u našich víz červený vykřičník. nevíte co to znamená? chtěla bych jet znovu do usa (tentokrát jen na 14 dní), ale nerada bych měla při vstupu do usa problém. děkuji a hezký den, zuzana

Odpovědět
Franta (3555)
16.7.2017
20:52

@zuzana:
Tak to těžko říct. Kromě vykřičníku nepíšeš nic dalšího. Asi jste nepůsobili dost věrohodně. Píšeš víz, takže jste byli na ambasádě a máte B-2?
V každém případě na tohle asi rada není. Budeš to muset risknout. Udělej si na cestu itinerář a rozpočet, v případě potřeby to použij na podporu své cesty.

Odpovědět
vojtěch (1)
22.7.2017
17:07

Dobrý den. Mám Estu cca pul roku. V Dotazníku jsem vyplňoval, že je pro tranzitní cestu (přestup na floridě cestou do jižní ameriky). Tentokrát se chystám zůstat cca 14 dní v NY. Je potřeba kvuli tomu měnit kolonku tranzitu na pobyt?
Děkuji

Odpovědět
Franta (3555)
22.7.2017
18:22

@vojtěch:
Tohle je často opakující se dotaz.
Není potřeba nic měnit. Pokud to imigračního bude zajímat, tak se zeptá.

Odpovědět
moonlight967 (5)
24.7.2017
11:27

Ahoj, chtěla ¨jsem se zeptat. Cestuji do USA na ESTU, ale letenku zpáteční mám na necelý měsíc. Když bych se rozhodla a chtěla zůstat déle, např. o měsíc a koupila si tedy za ten měsíc novou zpáteční letenku. Byl by to nějaký problém? Nebo ESTA platí na 90 dní, ale nijak nepodmíněně omezená určitým časem? Díky

Odpovědět
Franta (3555)
24.7.2017
12:53

@moonlight967:
Pokud nemáš tu nejlevnější letenku, tak by možná stačilo jí přebookovat. Jinak, samotná one-way letenka zpět bude asi drahá, tak s tím počítej.
ESTA platí dva roky, jeden pobyt je limitovaný těmi 90 dny max. Kolik můžeš zůstat, záleží na imigračním, podívej se pak v pase na razítko, bude tam datum.

Odpovědět
JirkaVK (20)
24.7.2017
13:19

@moonlight967:
… z tvého dotazu není jasné, zda už tam jsi. Pokud ne, tak bych na imigračním prakticky po pravdě řekl, že tam budu 1 nebo 2 měsíce. A osobně bych to formuloval spíš tak, že tam chci být dva měsíce, ale nevím zda se nevrátím už po měsíci. Imigrační jsou většinou normální lidé a tak ti myslím nedá schválně jen měsíc, když mu řekneš, že plánuješ až měsíce 2. Mě dal 3 i když jsem řekl, že jen na 20 dní. Viděl jsem, ale i zkušenosti, že jim dali jen tolik kolik řekly. Pokud by si řekla, že měsíc a chtěla by si tam být až dva, tak by to bylo klasické: „líná huba, holé neštěstí“ :-)

Odpovědět
zuzana (3)
25.7.2017
9:36

@Franta:
dobrý den franto, píšu víz, ale myslím esta :) a právěže mi nepřišlo že bychom působili nevěrohodně, protože se nás zeptali jen na pár věcí a bez problémů jsme prošli… ale itinerář je dobrá rada, raději si to připravím :) děkuji

Odpovědět
Franta (3555)
25.7.2017
10:15

@zuzana:
Mě zmátlo, jak jsi psala u víz, protože vízum je fyzicky v pase, ESTA ne. Jestli je to vykřičník u razítka z imigračního, tak to může být „jen“ nějaká značka, „divný“ podpis úředníka.
Pokud je to opravdu výstraha, tak jste se mu třeba úplně nezdáli, ale pustil vás s vykřičníkem a příště se úředník podívá do záznamu. Na jak dlouho jste přijeli, jak dlouho jste skutečně zůstali nebo tak něco.
Fakt netuší a slyším o vykřičníku poprvé, pak dej vědět, co a jak.

Odpovědět
Lukáš (366)
25.7.2017
13:17

@moonlight967:
Možná ti to pomůže, možná někomu jinému…má zkušenost: ESTA, zpáteční letenka za 45 dní, přistání na JFK, po kontrole mi do pasu dali razítko s datem na celkem 60 dní povoleného pobytu.
Nechápu podle čeho se rozhodují. Asi mi tam přidal 14 dní rezervu, kdyby se něco pokazilo, nevím.

Odpovědět
zuzana (3)
26.7.2017
16:44

@Franta: tak budu doufat že je to jen podpis :) každopádně děkuji, dám pak vědět.

Odpovědět

AHoj lidičky, prosím o radu. Vloni jsme byli s manželem v USA. Estu jsme měli schválenou a vše bylo bez problému. Nyní v září letíme znovu do USA a měla jsem za to, že Esta platí dva roky. Ale nevím, jak ji mám ověřit, že je platná a že pobyt máme stále schválený. Když jsem to zkoušela na oficiálních stránkách , tak mě to navedlo na nové údaje a platbu, což nechci. Prosím, máte někdo zkušenost?? Od loňského roku se změnila pouze lokalita v USA, kam jedeme, jinak vše zůstalo stejné. Děkuji moc za odpovědi :)

Odpovědět
Petr Novák (2518)
30.7.2017
18:28

@Luci: Ahoj Luci, pokud se změnila pouze lokalita (nemáte nový pas atd.), tak je ESTA platná. Ověřovala jsi stav zde: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ ?

Odpovědět
Martin (1)
31.7.2017
10:47

Zdravím, v září letíme cestovat za známýma do USA, co tam jsou na work & travel. Jen to cestování nějak nemáme zcela naplánované. Ve formuláři esta je část – informace o kontaktním bodu v USA. Potřeboval bych poradit, co zde vyplnit. Jestli vyplnit někoho z těch známých nebo prostě napsat adresu náhodného hotelu. Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2518)
31.7.2017
14:10

@Martin: Ahoj, pokud jedete za známými, můžete tam uvést kontakt na jednoho z nich.

Odpovědět
Nina (1)
3.8.2017
15:29

Ahoj mam.dotaz, v r 2010 rijnu )jsem jela s dcerkou do USA mela schvalenou Estu ale nepustili me dal, pry jsem mela mit manzelska viza( mela jsem v r 2010 v srpnu s mym manzelem co tam dlouhodobe zije.i pracuje na zelenou.kartu na universite)
Z pracocnich duvodu musim zit v CR ale rada bych se tento rok dostala za znamymi v USA Chicago, na Estu, nemyslim z logiky veci ze bych potrebovala manzelska viza Jela bych.jen na navstevu k.znamym na dva mesice Jsou nemocni a rada bych je jeste videla
Myslis ze m sanci se tam dostat pres Estu ? Nic jsem neprovedla, jen me jednou nepustili v Lincoln dal, pry kvuli tomu ze jsem mela mit jiz manzelska viza Budu moc vdecna za nazor a radu dik Nina

Odpovědět
Franta (3555)
3.8.2017
15:55

@Nina:
„nemyslim z logiky veci ze bych potrebovala manzelska viza“
Já zase myslím, z logiky selského rozumu, že bys je měla mít.
Změnila se nějak rodinná situace? Je to stále tvůj manžel, stále tam pracuje… Pokud ne, tak ti imigrační s největší pravděpodobností řekne to samé.
Ono je úplně jedno, jaký uvedeš důvod cesty, jestli známé v Chicagu nebo Disneyland v Orladu. Stále je to stejná situace, tvůj manžel pracuje ve Státech a ty jedeš do Států.
Doporučuji kontaktovat ambasádu, tam budou vědět, jak přesně postupovat, abys mohla jet za známými.

Odpovědět
Mesi (727)
4.8.2017
1:43

@Nina: Tvuj prispevek je slozite citelny a lustitelny, co chces vlastne rici. Alespon zakladni diaktritiku priste.
Z logiky veci vyplyva, ze tvuj manzel pracuje v USA, tudiz po tobe budou chtit uvedene vizum bez ohledu na to, koho jedes navstivit. Ono samotne „mam tam legalne manzela, ale nechci na zaklade toho vizum, dete mi radeji ESTA“ zni podezrele a urednikovi se neni co divit.

Odpovědět
Hana (1)
7.8.2017
11:58

Dobrý den,
žádost o ESTA za mě vyplňovali v cestovce, protože první část cesty po USA máme zajištěnou přes ně a hradili nám tak i poplatek. ESTA je v systému schválena, ale před příjmením mám uvedenou zkratku země bez mezery, tzn. příjmení je ve tvaru CZEPRIJMENI. Pracovnice cestovky mi řekla, že je to tak kvůli strojovému čtení dat z pasu, která jsou ve spodním řádku uvedena v tomto formátu. Nikde se mi ale nepodařilo najít informaci o tom, že by to tak mělo být. Na ambasádě mi řekli, že se jich ESTA netýká. Můžete mi, prosím, poradit, zda je to takhle v pořádku?

Odpovědět
Franta (3555)
7.8.2017
13:04

@Hana:
Je to kravina a neznalost člověka, co to v cestovce zadává. To by se pak všichni turisti z ČR jmenovali CZEcosi. Ja vyplňoval příjmení i jméno standardně, jen bez diakritiky a bylo to v pohodě. Teď to hodlám udělat stejně.
V případě problémů na imigračním bych si došlápl na průvodce/zástupce cestovky na místě. Možná to nebude mít vliv (dá se říct, že to byl omyl), ale asi bych se bál, že imigrační může prudit

Odpovědět
Petr Novák (2518)
7.8.2017
19:38

@Hana: Zdravím Hanko, jak píše Franta, je to nesmysl. Já bych si pro jistotu vyřídil ESTA znovu, neboť jméno na ESTA neodpovídá tomu v pasu.

Odpovědět
Jakub (19)
10.8.2017
10:50

Keď som vyplnal formulár nechtiac som do U.S. point of contact, informácie o kontaktnom bode v USA, vyplnil adresu hotelu, ktorý som mal pôvodne zabookovany. Zmeniť sa to uz po schválení nedalo. Má tam však byť adresa niekoho známeho ak by som tam mal. Problém by to nemal byť predpokladám:)

Odpovědět
Franta (3555)
10.8.2017
11:05

@Jakub:
Předpokládám, že ne. Kdyby něco, tak řekni, že jsi se spletl, chybu si zaregistroval pozdě, a už to nešlo opravit. Hlavní jsou osobní údaje o tobě.

Odpovědět
Petr Novák (2518)
10.8.2017
22:12

@Jakub: Ahoj Kubo, to bude bez problému. :-)

Odpovědět
Miroslav (1)
12.8.2017
8:58

Mám dotaz, dostanu vízum když mám v trestním rejstříku záznam?

Odpovědět
Petr Novák (2518)
12.8.2017
10:14

@Miroslav: Ahoj Mirku, záleží, za co byla podmínka udělena a jak budeš přesvědčivý na ambasádě.

Odpovědět

Prosím o radu, mám estu do červen 2018,tuto zimu jsem byl 90dni v USA,vše ok.Nyni se chystám s předstihem požádat o nový pas, protože v době kdy mi končí platnost pasu nebudu v ČR.takze cca za měsíc budu mít nový pas,ale nevím jak to bude s estou,když byla registrována na ten starý pas,který se chystám zrušit.bude platit nadále esta registrována na starý pas,nebo mohu udělat novou estu ? Dík petr

Odpovědět
Franta (3555)
14.8.2017
15:32

@Petr:
Nový pas = nová ESTA

Odpovědět
Martin (3)
26.8.2017
2:39

Dobrý den,

v lednu tohoto roku jsem byl v USA na ESTU, v lednu 2018 poletím znovu. Musím něco vyplňovat nebo jednoduše během dvou let můžu do USA cestovat na ESTU, jak se mi zachce?

Děkuji z odpověď.

Odpovědět
Adela (2)
26.8.2017
8:22

Mam dotaz ohledne cesty do USA a vizove loterie. V minulem roce jsem se s pritelem prihlasila do VL, samozrejme nas nevybrali, ale nemuze to byt urcity problem, kdyz ted chceme na zhruba 3 tydny letet do USA? Nemyslim to nevybrani, ale tu samotnou ucast ve VL, predpokladam, ze maji pristup k tem informacim, ze se nekdo zucastnil a aby si treba nemysleli, ze se teda chceme do USA vecpat nejak ilegalne a kuli te ucasti nam vstup nezamitli. Ma treba nekdo obdobne zkusenosti, ze se zucastnil te loterie a pak letel do USA?

Odpovědět
Franta (3555)
26.8.2017
10:32

@Martin:
Můžeš normálně letět. Imigrační se zeptá, když ho bude něco zajímat.

Odpovědět
Franta (3555)
26.8.2017
10:34

@Adela:
Nemá to vliv, můžete letět.

Odpovědět
Mike (3)
30.8.2017
8:06

zdravím, mám dotaz ohledně Esty, kamarád mi říkal pokud jsem byl 8. června (do 15.června) na havaji tak mi stále běží 90 dní, kdy se můžu pohybovat po USA. Na havaji sem byl jenom 7 dní, tak jsme očekaval, když jsem ji opustil tak se mi těch 90 dní vynulovalo…ale prý ne.
Jde mi o to jestli 6. září můžu na týden do USA.
Díky

Odpovědět
Franta (3555)
30.8.2017
10:12

@Mike:
Těch 90 dní (nebo méně, podle toho kolik jsi skutečně dostal) běží, ale počítá se to pro cesty do Mexika, Kanady a některé země Karibiku. Je to proto, aby si „turisté“ neprodlužovali pobyt v USA krátkými cestami za hranice. Pokud jsi z Hawaie normálně odletěl zpět do ČR, tak v září klidně můžeš zase letět. Kdyby se imigrační ptal, tak minule jsi byl týden na Hawaii, teď se jedeš podívat jinam.

Odpovědět
Mike (3)
31.8.2017
8:24

@Franta: NO nachazím se 3 měsícem v Kanadě…

Odpovědět
Franta (3555)
31.8.2017
8:40

@Mike:
Aha. Neúplná informace. Tak to asi nevyjde. Leda bys z USA odjel max 6.9.2017, pokud dobře počítám. To ti končí ta ESTA z Hawaie. A návštěvu na otočku, ráno tam a večer zpět, asi neplánuješ.
Předpokládám, že podobné podmínky jako ESTA má i kanadská eTA. Takže ti v Kanadě brzy skončí pobyt a tvá cesta do USA by mohl být pokus o prodloužení (další získání) pobytu v Kanadě.
Amíci tomu říkají „visa run“, a proto se vycestování do Kanady, Mexika a Karibiku nebere jako přerušení pobytu. Prostě po 90 dnech musíš opustit USA, a abys tam mohl zase zpět vlastně i celý severoamerický kontinent.

Odpovědět

@Franta: díky za info, no mám working holiday, který platí do června dalšího roku, hele a když pojedu do usa autobusem z toronta, je to problém a po 6 dnech zase zpět? nebo jaká je možnost abych se tam dostal

Odpovědět
Franta (3555)
31.8.2017
17:41

@Mike:
Na hranicích je imigračka taky. Pro pozemní přechod není ESTA třeba, ale jsi v systému, takže vidí, co a jak. Pokud jsi v Torontu, tak se jeď podívat na Niagaru a dojdi se na přechod zeptat. Případně se zeptej na http://www.uscis.gov.
V tomhle případě by to teoreticky mohlo jít.

Odpovědět
Monika (2)
5.9.2017
7:43

Jaká je pravděpodobnost, že mi bude ESTA schválena, když nemám stálé zaměstnání. Dostudovala jsem letos a momentálně nemám pracovní úvazek. (V minulosti jsem měla zaměstnání – i na HPP).

Odpovědět
Lukáš (366)
5.9.2017
18:16

@Monika:
Moje zkušenost – do ESTA jsem uvedl nezaměstnaný, schváleno během pár desítek minut.
Během čekání na letišti z Prahy na JFK mě slečna ve frontě zpovídala, uvedl jsem vše po pravdě, čili letím jako nezaměstnaný, ale předtím jsem pracoval…říká že to nevadí a ať jí popíšu předchozí práci, s čím jsem pracoval, jaké programy jsem používal, ptala se i na kolegy…vše bez problémů po pravdě a v přátelském duchu.

Odpovědět
Petr Novák (2518)
5.9.2017
22:59

@Monika: Pokud tam není jiná komplikace (např. nedostatek financí či předchozí nelegální pobyt v USA), tak by měla být ESTA schválena.

Odpovědět
Petra (5)
10.9.2017
21:45

Ahoj. Jen se zeptám pro jistotu, všechno si raději ověřují dvakrát :-) uz jsem četla, ze pri existující a platné ESTE nemusím aktualizovat místo pobytu (raději jsem to stejně udělala:-)) v případe druhého vstupu do země,ale co v případe kontaktních mista v USA? Poprvé jsem tam měla hotel z první noci, ale nyní jsme na opačném konci Ameriky. Místo pobytu lze aktualizovat, ale to kontaktní v USA ale uz nejde. Předpokládám, ze to nevadí, ale raději se ptám. Díky

Odpovědět
Petr Novák (2518)
11.9.2017
20:43

@Petra: Ahoj Petro, ani kontakty v USA nemusíš aktualizovat. Je to úplně zbytečná práce navíc. Hezký pobyt v USA přeji. :-)

Odpovědět
Anthony (3)
12.9.2017
10:02

Zdravím. Mám možná dotaz, který je podobný některým již zde zaznělým, ale přesně takový jsem zde v diskuzi nenašel, tak se radši zeptám. V Estě mám uvedeno, že nikoho v USA neznám. V té době to byla pravda. Ale nyní budu bydlet místo v hotelu přímo u známých. Tak nevím, jestli to nějak řešit, nebo stačí kdyžtak na pohovoru udat jejich adresu, když se budou ptát a v tuto chvíli nikde nic nevyplňovat..? A ještě doplňující otázka.. Esta mi končí v lednu 2018. Můžu tedy v prosinci uskutečnit cestu do USA, když se ještě v prosinci vrátím, že..? Jen jestli tam třeba není nějaká doba před koncem platnosti Esty, kdy může cestující nejpozději vycestovat.. Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.