Cestovní registrace ESTA do USA / Visa Waiver Program (VWP): Informace, rady a zkušenosti

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

Co je ESTA / Visa Waiver Program?

ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

Kdo může do USA cestovat na ESTA?

Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem 14 dolarů se skládá ze dvou částí:

  • Poplatek za zpracování
    Činí 4 dolary a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.
  • Poplatek za schválení
    Dalších 10 dolarů je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

Členské země amerického bezvízového programu

S platností k 8. listopadu 2014 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Musím schválený formulář ESTA tisknout?

Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

Diskuze k článku (751 komentářů)

Petr Novák (2524)
6.4.2016
10:54

@Roman:
Ahoj, novou ESTA nepotřebuješ. O novou ESTA je nutné žádat jen když máš nový cestovní pas, změníš si jméno, pohlaví, nebo občanství. O novou ESTA je nutné žádat také v případech, kdy se změní odpověď na jednu z otázek (třeba když je člověk trestně stíhaný, nebo se z něj stal terorista).

Odpovědět
Verca (2)
20.5.2016
21:21

Hezky večer, moc prosím o radu-předem se omlouvám, jestli se někde řešilo, bohužel jsem nedohledala.

Na zacatku června letim na work and travel, mám udělené vizum j-1 s platnosti do konce záři (respektive do konce záři platnost formuláře ds umožňující legálně pracovat), pak je v rámci programu WAT 30 dni na cestování. Chci ale cestovani prodloužit a vracet se zpět do ČR chci v prosinci (končím školu, od ledna v pracovním procesu, tak chci ještě využit čas). Do záři 2017 mám platnou estu.

Je v pořádku mít J-1 a pokračovat v este? Musí začít někdy plynout-“aktivuje se” na letišti u imigracniho úředníka, ale co kdyz už budu v zemi na jiné povoleni?

Chtěla jsem řešit na ambasádě pri pohovoru, pod tíhou stresu jsem to ale vypustila. Automaty (mail a telefon co jsem zkoušela) na ambasádě mi taky nepomohly, tak doufám, ze se tu snad někdo najde:) předem diky moc za jakýkoliv podnět!

Odpovědět
Franta (3842)
20.5.2016
22:01

@Verca:
Takhle to asi nepůjde. Ty tam budeš na J-1+30 dní. Aby začala platit ESTA, tak bys musela do USA přiletět nebo připlout. Takže by jsi musela po 30ti dnech odcestovat.
Škoda, že ses nezeptala na té ambasádě. Snad se ti tu ozve někdo, kdo s J-1 zkoušel něco podobného.

To WaT ti dali, i když končíš školu? Co vím, tak se studentům v posledním ročníku nedávalo.

Odpovědět
Verca (2)
20.5.2016
22:13

@Franta: ahoj Franto, diky moc za odpověď. Vím, jsem pitomá, ale na ambasádě jsem byla rada ze jsem řekla správně jak se jmenuju:) někde jsem teď narazila na to, ze se j1 dá prodloužit na USCIS, ale nevím, jestli to neplatí jen na jiné programy…

Jinak statnicuju az v lednu, takže jsem pořad student:) ačkoliv někde jsem zaznamenala, ze se na WAT dá jet i během 1 roka po ukončení studia..

Odpovědět
Michaela (4)
21.5.2016
16:34

Ahoj mam dotaz. Ziju v usa v californii. Moji rodice maji v planu priletet na 14 dnu. Musim s nimi vyplnit estu, ale ma to jeden hacek. Pred 22lety muj tatka tu byl v NY (nelegalne) 1 rok. Myslite, ze to bude jeste nekde ulozeny?? Co mam vyplnit do esty??? Ze tu byl ?? A mamka tu byla jenom mesic, za nim na navstevu. Tskze to tam mam taky napsat?? Co byste poradili byl by to problem?? Dekuji

Odpovědět
Petr Novák (2524)
22.5.2016
12:58

@Michaela: Ahoj Michaelo, v ESTA se ptají pouze na tvé překročení povolené doby pobytu. O rodičích se tam nic takového nevyplňuje. Problém pro tebe to nebude.

Odpovědět
Majkl (1)
27.5.2016
12:50

Ahoj, chce se zeptat, skončil mi pas, dostanu ho 10 června, potřebuji si během 8 dní vyřídit estu a zakoupit letenku na 3 týdenní dovolenou. Myslíte,že by mohl být problém se schválením ESTA a novým pasem? Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
27.5.2016
12:59

@Majkl: Ahoj Majkle, s novým pasem problém nebude. Pokud jsi v USA nepobýval nelegálně a nebyl ti někdy zamítnut vstup do USA, nebude problém ani s ESTA.

Odpovědět
Kveta (2)
29.5.2016
14:41

Pekný deň vám prajem. Mám schválenú ESTA do USA, ale chcela by som to spojiť s cestou do Kanady. Môžem vyplniť formulár eTA a spojiť túto cestu? Letím prvykrát . Schvália mi to, ak mám už ESTA? Koľko stojí vyplnenie eTA? Ďakujem.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
29.5.2016
15:44

@Kveta: Hezký den, ano, je to možné. Poplatek za vyplnění kanadské eTa je 7 kanadských dolarů. To, že cestujete zároveň do USA? nemá na (ne)schválení eTa žádný vliv.

Odpovědět

Ahoj,
chci navštívit přítele v New Yorku, chtěla bych se zeptat, zda musím mít na účtě prokazatelnou částku, doporučený obnos peněz před vstupem do USA a jak je to s vycestováním na povolení ESTA, po jaké době mohu opět vycestovat do USA. Třeba, že přiletím do USA na dva měsíce, poté poletím zpět domů, kdy mohu opět přiletět na toto povolení do USA?
Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2524)
29.5.2016
18:48

Ahoj Jano,
ani na jednu otázku se nedá odpovědět přesně. Vždy je to jen o tom, přesvědčit při imigračním pohovoru úředníka, že nepředstavuješ pro USA hrozbu a nechceš tam pobývat nebo pracovat nelegálně.

Takže částka na účtu by měla pokrýt náklady na pobyt. Teoreticky můžeš letět třeba za 14 dní zpátky, ale bude to velmi podezřelé, neuhraješ to na to, že tam znovu letíš jako turistka.

Odpovědět
Franta (3842)
29.5.2016
20:27

@Jana:
Přesně, jak píše Petr, je to na imigračním. Limit na peníze není, ale je dobré mít dostatek na pokrytí pobytu, stačí na kartě, hotovost není nutná.
K těm pobytům. Obecně se doporučuje dělat mezi delšími pobyty delší přestávky. Ono to vypadá blbě, když po 90 dnech odjedeš a za týden jsi zpět. Teoreticky je to samozřejmě možné, můžeš klidně přiletět druhý den zpět, ale vypadá to divně, když jsi víc v USA než doma. Mohli by si myslet, že tam pracuješ. Někdo tu psal, že to takhle zkoušel, odletěl, chvíli byl doma a zase přiletěl, a potřetí ho nepustili. ESTA je turistická a běžný turista necestuje tak často. Po dvou měsících, byl osobně dal minimálně půl roku pauzu. Ale klidně ti to může projít za 14 dní. Imigrační je alfa a omega pro vstup a nikdo do nich nevidí.

Odpovědět

Děkuji moc za rady :)

Odpovědět

@Jana: Jano, zkuste si představit, že jste imigrační úřednicí na přepážce a každý den se vás snaží přesvědčit spousta cestujících, že důvod jejich cesty je turistika, přitom jejich chování, cestovní historie a podpůrné důkazy vypovídají o opaku. Může si průměrný cestující dovolit létat do Států každé 2 měsíce? Je hodně různých otázek, které vám mohu položit a podle odpovědí nakonec sama uznáte, že důvod vaší cesty není turistika. Sama píšete, že chcete navštívit přítele. Takže návštěva, ne turistika v pravém slova smyslu. Lidé by si měli uvědomit, že Státy si opravdu dobře hlídají koho, kdy, proč a na jak dlouho vpustí na své území. Jejich mentalita a myšlení je odlišné od té evropské, a zvláště potom od české.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
30.5.2016
21:56

@Z.: Skvělý pohled na věc!

Odpovědět
Luboš (2)
7.6.2016
16:10

Zdravím – byl jsem v listopadu v USA a vyplnil ESTU. Teď letíme zase a píše se, že nemusím dělat nový ESTA,ale mám nějak aktualizovat nebo něco – co a kde to mám prosím udělat??? Hledl sem na ESTA strankach ale hazelo me to furt na vyplneni udaju…

Odpovědět
Petr Novák (2524)
9.6.2016
8:58

@Luboš: Ahoj Luboši, pokud nemáš nový cestovní pas, nebo se nezměnila odpověď na jednu z otázek typu “Byl jste trestaný?”, je možné cestovat na původní ESTA.

Odpovědět
Nikola (1)
9.6.2016
9:29

Ahoj,
právě jsem vyplňovala skupinovou estu pro dvě osoby. Vše bylo v pohodě, akorát při platbě mi to po delší době vyskočilo chybu.. Dívala jsem se na účet a částka se mi strhla, jen v žádosti nemám žádné údaje o platbě a stav registrace je nevyřízená tzn. do 72 hodin. Nevíte jestli můžu počítat s tím, že jim platba došla? Strhlé z účtu peníze mám, jen mě trošku znejistilo, že platba dlouho trvala a nakonec mi to ukázalo chybu, jakoby vypršení formuláře..
Díky moc za radu
Nikola

Odpovědět
Petr Novák (2524)
9.6.2016
11:39

@Nikola: Ahoj Nikolo, a co se u žádosti zobrazuje nyní – s časovým odstupem? :-)

Odpovědět
Robert (18)
9.6.2016
14:43

Letím v lětě do New Yorku. Nemohu najít informaci o tom, že když poletím za rok zase, a esta ještě bude platná, tak nebude souhlasit datum a hotel který jsem na čedoku hlásil když mi vytřizovali estu pro letošní cestu. Děkuji R.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
12.6.2016
22:40

@Robert: Ahoj Roberte, že nebude souhlasit datum a hotel je jedno, ESTA bude stále platit.

Odpovědět
Jan (1)
7.7.2016
8:19

Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat,při placení ESTA mi to po chvíli zpracování ukáže error a že se omlouvají za chybu a že to mám zkusit později.Už se to stalo několikrát a pořád stejný problém.
Děkuji za odpověd´.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
7.7.2016
20:27

@Jan: Dobrý den, Honzo,
není tam konkrétně napsáno, o jakou chybu se jedná? Takto to lze těžko odhadovat. Může tam být něco špatně vyplněno, ale stejně tak tam může být jakákoliv jiná chyba. Pokud ještě nedošlo k úhradě ESTA, zkusil bych registraci vyplnit znovu na jiném počítači.

Odpovědět
Jarmila (1)
11.7.2016
18:06

Dobry den, vcera jsem si vyridila Estu., tj. poprve., behem 20. minulych let jsem mela vzdy vizum tj.2x po 10 letech platnost.
Zarazilo mne ovsem, ze se plati cca 14 $ ci 900., take Kc 1000 – nicmene me bylo strzeno 1.800kc tj. v Eurech cca 53Eu.
Dekuji za odpoved Jarmila

Odpovědět

@Jarmila: pokud jste zažádala jinde než na tomto webu https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ tak jste pravděpodobně zbytečně naletěla firmám, které to vyřídí za vás a řeknou si o hodně více penež. Pokud jste žádala na webu https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ tak se někde stala chyba vždy strhnou správně ty peníze.

Odpovědět
Franta (3842)
11.7.2016
20:36

@Jarmila:
Jak píše OP Na oficiálních stránkách to stojí 14,-USD (4,- poplatek za zpracování a 10,- v případě schválení) na osobu. Pokud si tedy někdo strhl více než cca 350,- Kč, tak to nebyly oficiální stránky.

Odpovědět

Dobrý den mám dotaz , jsem v podmínce mam jí na rok dostal jsem podmínku na rok za pomluvu :D mám v kolonce byl jste trestaný zaškrtnou kladně či záporně .A mohu do USA vycestovat ? Děkuji za odpověd Petr

Odpovědět
Franta (3842)
12.7.2016
15:50

@Petr:
Podmínku jsi dostal za trest nebo za odměnu? Jasně, že jsi trestaný.
Pokud ti ESTA schválí, tak cestovat můžeš. Imigrační se pak zeptá, pokud ho něco bude zajímat.

Odpovědět
Martina (2)
14.7.2016
20:55

Pred 15 lety jsem byla odsouzena na odnětí svobody po dobu 5 let .
Od té doby ziju řádným životem a můj sen je podívat se do Ameriky .
Má otázka , mohu o přesto , ze jsem byla trestaná získat povolení pro cestu do Ameriky nebo nemám šanci . Děkuji mockrát

Odpovědět
Petr Novák (2524)
14.7.2016
21:11

@Martina: Zdravím, Martino, cestovní registraci ESTA můžete vyplnit, nejspíše bude posuzována individuálně. Důležité je uvést do ní co nejvíce podrobností, o (ne)schválení rozhodne imigrační úředník.

Odpovědět
Martina (2)
15.7.2016
2:18

@Petr Novák: @Petr Novák: děkuji . Budu doufat , ze to dopadne pozitivně . Nebo by bylo lepší udělat rovnou vízum ?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
15.7.2016
11:42

@Martina: Klidně nejdříve zkuste ESTA.

Odpovědět

@Martina: Nebylo. Nejdříve požádejte o Estu. V případě neudělení souhlasu požádejte o vízum. Určitě je rozdíl v rozsudku za úmyslný trestný čin nebo za nedbalostní, např. za dopravní nehodu. Také je možné požádat o zahlazení trestu : § 105 Podmínky zahlazení odsouzení
(1) Soud zahladí odsouzení, vedl-li odsouzený po výkonu nebo prominutí trestu anebo po promlčení jeho výkonu řádný život nepřetržitě po dobu nejméně
a) patnácti let, jde-li o odsouzení k výjimečnému trestu,
b) deseti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu pět let,
c) pěti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu jeden rok.
Poté se na na osobu žadatele pohlíží jako na netrestanou.

Odpovědět

@Martina:
§ 106 Účinky zahlazení
Bylo-li odsouzení zahlazeno, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.

Odpovědět
Šárka Jeřábková (1)
23.7.2016
9:22

Dobrý den,chceme se s přítelem jednou odstěhovat do USA a žít tam,bylo by možné vycestovat na Estu a pak si pobyt nějak prodloužit ? Předem díky za odpověď.

Odpovědět
Franta (3842)
23.7.2016
10:12

@Šárka Jeřábková:
Ne. Je to i v podmínkách ESTA. Max 90 dní (rozhodne imigrační na místě) a nejde prodloužit.

Chcete tam žít, super nápad. Ale to chce spousta lidí. A opravdu si tam nepustí každého, jen proto, že to někdo chce.
Přečtěte si verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston-zivot-v-zamori.html a uvidíte, že to není sranda ani v případě, že o vás má zájem americká firma.

Odpovědět
lerak (2)
27.7.2016
3:27

@Z.:

já měl vždy za to, že v usa něco jako zahlazení odsouzení neexistuje..

tedy že se musí uvádět vždy vše…i kdyby to bylo 40 let nazpět

Odpovědět

@lerak: Právo je hra se slovíčky. Je-li trest zahlazený v trestním rejstříku ČR, jsem netrestaný v ČR. Jsem-li trestaný v USA, musím se zeptat v USA.

Odpovědět
JaKUB (1)
1.8.2016
14:00

Zdravím, mám takový zvláštní dotaz. V roce 2006 jsem byl v USA na work and travel. Den před odletem zpět do ČR mi odtáhli auto, které jsme tam s kamarády koupili. Jelikož jsem již neměl čas to řešit a auto stálo párset dolarů, nechal jsem ho svému osudu. Nyní se chystám do USA po 10 letech znovu. Myslíte že s tím může být nějaký problém? Jedeme 4 do Portorika a nerad bych byl deportován zpět :)

Odpovědět
Trick (21)
2.8.2016
15:18

Zdravím,

po dlouhých 5 letech odkladů kvůli firmě a šetření peněz mám konečně možnost 16. srpna 2016 letět do usa na 3 měsíce. Ubytovaný bych byl u dobré kamarádky mého otce, která před cca 20 lety do USA šla žít. Kdysi si vzala amíka se kterým sice už mnoho let nežije, ale v USA je legálně mnoho let. Když byla v ČR naposledy v prosinci 2015 při návratu zpět ji v USA odvlekli bokem, na chvíli prý a není ji ani jasné proč. Mohl by to pro mě znamenat problém?

Je to můj první let vůbec, jak do USA tak kamkoli :-)
Mám vybranou letenku se společností KLM s letem přes Amsterdam.

ESTu plánuji vyplnit už dnes, nebo zítra. Platnost ESTA je 2 roky, když ESTU vyplním a tedy i zaplatím, musím do USA již odcestovat, nebo kdyby se náhodou ještě něco změnilo a já třeba nakonec 16. a další 2 roky neletěl je potom problém s novou žádostí, že jsem žádal o ESTU a neodcestoval?
Výslech imigračním bude probíhat již v Amsterdamu, nebo až v USA, případně v obou zemích?

Děkuji moc za rady, snažím se rychle shánět a číst veškeré info. Je to trochu na poslední chvíli

Odpovědět
Trick (21)
2.8.2016
15:39

@Trick:

na Amsterdam jsem již našel odpověď, že tam jsou pohovory :-) Máte třeba nějaké rady přes jakou zemi letět, nebo s jakou společností a vyhnout se pohovoru ještě v Evropě?

Ještě jsem se chtěl zeptat na zavazadla:-)
Když mám vybranou letenku s odletem:
KLM z Prahy do Amsterdamu (operující přepravce KLM)
KLM z Amsterdamu do Bostonu (OPERUJÍCÍ PŘEPRAVCE DELTA AIRLINES)

u letu z Amsterdamu tedy to vypadá na KLM, ale po rozkliku na let píčí už deltu, ale logo je stále KLM. To si budu muset tedy zavazadla vyzvednout již v Amsterdamu, nebo cestují i tak až do Bostonu?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
2.8.2016
18:27

@Trick:
Ahoj, vezmu to postupně:
– Problém to pro tebe nebude. Možná budou chtít vědět detaily, ale nevidím důvod, proč by tě neměli pustit. V USA jsi nikdy nebyl = nemáš u nich škraloup.
– Pokud požádáš o ESTA a pak ji během 2 let nevyužiješ, nic se neděje. Pak můžeš bez problémů žádat znovu.
– Ten Amsterdam je z tohoto pohledu asi nejhorší letiště v Evropě. Nicméně ničeho se nemusíš bát, sám jsem přes Amsterdam jednou letěl a jen jsem si pokecal s ochrankou.
– Zavazadla budou cestovat až do Bostonu. Důležité je, že budou oba lety na jedné rezervaci.

Odpovědět
Trick (21)
3.8.2016
0:22

@Petr Novák:

Děkuji moc za odpověď :-)

Odpovědět

Zdravim mam jednu otázku. Vyplňoval jsem estu a vse proběhlo v pořádku! Platba se proběhla. I cislo žádosti mam ! Ale na mail mi nic nepřišlo?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
10.8.2016
9:46

@Jan: Tak to je správně, e-mail nechodí. Stav žádosti je možné ověřit na webu ESTA.

Odpovědět
Andrea (2)
10.8.2016
16:26

Ahoj prave som vyplnila estu, poplatok som uhradila a az potom som si uvedomila, ze pri zadavani datumu narodenia som si nevsimla zly mesiac. Mozem poslat estu znova? Bude s tym problem?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
11.8.2016
0:27

@Andrea: Ahoj Andreo, ESTA můžeš, resp. musíš vyplnit znovu. Jen tak je možné chybu napravit. Problém s tím nebude, jen musíš znovu zaplatit 14 $.

Odpovědět
Andrea (2)
11.8.2016
12:48

@Petr Novák:
Dakujem za odpoved, musim pockat kym mi na tu prvu estu pride odpoved,ze? Lebo som si skusala vyplnit opat a neslo mi to.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
11.8.2016
20:11

@Andrea: Žádný e-mail nepřijde. Je třeba zavřít prohlížeč, znovu ho otevřít a pak by to mělo fungovat. :)

Odpovědět
Michaella (1)
11.8.2016
20:34

Ahojky lidičky, potrebuji radu ;) byla jsem tento rok v usa uz dvakeat, vzdy na dva tydny ;)
Od rijna bych tam chtela letet na 2,5 mesice cca ;)
Predpokladam ze me budou hodne kontrolovat, ale budu mit bydleni opet u kamaradu a chci si jen uzivat nasetrenych financi tam. Myslite ze he moznost ze budu mit problem se vstupem? A jeste jedna, mam estu udelanou jako skupinovou a ted poletim sama, nebute to problem ? Dekuji za odpoved ;)

Odpovědět
Petr Novák (2524)
11.8.2016
22:14

@Michaella: Ahoj, s tou ESTA problém není, platí pro tebe osobně. Když jim to vysvětlíš takhle – že si užíváš našetřené peníze, tak to zní jako rozumné a smysluplné vysvětlení. Na nepříjemné otázky se radši připrav – “opravdu tam nepracuješ? Cestuješ tam, nebo co celé dny děláš…?” :-)

Odpovědět
Helena (2)
12.8.2016
18:35

Dobrý den. Nemohu se už druhý den připojit na stránky pro vyplnění ESTA . Zkoušela jsem dva počítače, volala na ambasádu ,ale tam se mnou mluvil jen automat , na facebooku taky nereagují. Není možné že je nová adresa? Děkuji

Odpovědět
Helena (2)
12.8.2016
23:23

Až teď skoro o púlnoci jsem se konečně připojila. Moc se omlouvám za odtěžování

Odpovědět
Anna (1)
25.8.2016
6:24

Ahoj Veru, zjistila jsi, jak to teda je? Premyslela jsem o tom stejnem co ty, ale nevim, jestli prave musime z USA vycestovat, aby Esta zacala platit, nebo ne.

@Verca:

Odpovědět
Franta (3842)
25.8.2016
7:37

@Anna:
A odpověď pod tím jsi četla?
ESTA se neaktivuje tím, že si ji uděláš, ale tím, že přicestuješ (lodi nebo letadlem) ze země mimo severoamerický kontinent a Karibik.

Odpovědět
Nicole (1)
29.8.2016
9:38

Dobrý den,
Včera jsem s přítelem vyplnila ESTU a uhradila poplatek. Až dnes mi došlo, že přítel změní cca za měsíc povolání a do USA letíme až v prosinci. Je potřeba zažádat o novou ESTU, až povolání změní, nebo můžeme odletět s tímto údajem o zaměstnání a vše vysvětlit až u pohovoru? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
29.8.2016
9:41

@Nicole: Ahoj Nicole,

nechte to být, vysvětlit to můžete u pohovoru. Ničemu to nevadí.

Odpovědět
Patricie (4)
1.9.2016
14:03

Ahoj! Je mozne s ESTOU letet na 90dni do NYC (se zpatecni letenkou) a pote se vratit do Cech, rekneme na tyden, a odletet znovu na 90dni? Chci se vyhnout zadosti B1/B2, protoze sem mlada cerstve promovana holka a bojim se, ze by mi visum udelene nebylo z duvodu podezreni na ilegalni praci a tim i znemozneni vycestovani na ESTU. Diky za odpoved.
Duvod me cesty opravdu neni prace, ale pouze navsteva.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
1.9.2016
15:41

@Patricie: Ahoj Patricie,
technicky vzato to možné je. Problém je v tom, že to není běžné chování turisty. Spíše se takto chová někdo, kdo v USA pracuje načerno, nebo tam u někoho bydlí. A to je zneužití ESTA.

Při druhém vstupu do země bude takřka jistě následovat důkladný výslech. Pokud nějak nezdůvodníš, proč chceš jako turistka na 2× 90 dní do USA, vstup ti nepovolí a dalším letadlem poletíš domů.

Odpovědět
Blanka (1)
11.9.2016
15:13

Ahoj, v polovině min.roku jsem byla na 7týdenní návštěvě u syna s rodinou, kteří v USA řádně pracují a bydlí. Platnost ESTA je do 26.4.2017, můj pas má platnost do roku 2024, jsem v důchodu. Imigrační pohovor jsem absolvovala úspěšně. Při vystoupení z letadla v USA jsem se však nestihla zbavit jablka, které jsem měla v příručním zavazadle, což jim velice vadilo / zrníčka !!!! Vysvětlovala jsem jim, že jsem diabetik, avšak ta jejich nechuť k tomu objevenému jablku byla zjevná.
Nebude to mít negativní vliv až poletím příště? V polovině listopadu t.r. chci letět znovu, zpáteční let následuje v polovině ledna 2017. Mám si znovu ověřit platnost ESTA? Budu absolvovat znovu imigrační pohovor?

Odpovědět
Franta (3842)
11.9.2016
18:29

@Blanka:
Nebude to mít vliv. A jablko stačilo přece vyhodit.

Odpovědět
bublinka (1)
12.9.2016
10:27

Dobrý den,
chtěla bych letět do USA na návštěvu na tři týdny. Ovšem před asi 5ti lety jsem dostala napomenutí. Bylo to kvalifikováno jako přestupek, tudíž to není uvedeno v trestním rejstříku. Do Esty jsem uvedla, že jsem trestána nebyla. Esta mi byla schválena. Chtěla jsem se zeptat, bude to bráno jako problém při vstupu do USA na imigračním?

Odpovědět
Franta (3842)
12.9.2016
11:01

@bublinka:
Napomenutí? To neřeš. Nebyla jsi odsouzená a to je hlavní.

Odpovědět
Václav (1)
14.9.2016
13:31

Ahoj!

Budu v listopadu 2 týdny turisticky v LA a okolí.
Chci se na den podívat do Mexika – město Tijuana.
Co splnit na cestu zpět do USA a nebudou s tím nějaké problémy?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
15.9.2016
0:35

@Václav: Ahoj,
pokud budeš mít v pořádku doklady, tak s tím problémy nebudou. Ve směru do USA je na hranicích dost dlouhá fronta, počítej přinejmenším s hodinou zdržení.

Odpovědět

Dobry den
chcem sa vas opytat bol som v lete v usa na letnej dovolenke na 2 mesiac a 15 dni domov som sa vratil 25.08 a teraz sa chcem vratit naspat a ist zimnu dovolenku v 11.11 na 2 mesiace a 20 dni mohol by byt problem na letisku? Mozu ma zobrat na vysluch? Budem mat pozvanku pomoze mi to nejak?
Dakujem

Odpovědět
Petr Novák (2524)
15.9.2016
13:08

@Mike: Dobrý den,
pokud budete mít pozvánku a dobré vysvětlení, že jedete znovu na dovolenou, tak to bude bez problémů.

Odpovědět

Mozem ist na tu estu na ktoru som tam isiel v lete kedze platnost mam este pol roka alebo treba novu?

Odpovědět
Franta (3842)
15.9.2016
16:48

@Mike:
Jak už tu bylo několikrát napsáno, stačí, když bude ESTA platit při vstupu do USA.

Odpovědět
Radek (3)
27.9.2016
16:04

Ahojte,

máte prosím někdo osobní zkušenost, kdy Vám byla zamítnuta ESTA po neúspěšné žádosti o vízum B2?

Díky, Radek.

Odpovědět
Anna (1)
3.10.2016
9:39

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je nutné mít internetové bankovnictví, když chci uhradit ten poplatek. A co mám vyplnit do kolonky fakturační adresa?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
3.10.2016
9:46

@Anna: Je nutné mít platební kartu, internetové bankovnictví není nutné. Uvádí se korespondenční adresa majitele účtu. Pokud nemáte platební kartu, můžete poprosit kamaráda nebo člena rodiny.

Odpovědět
Mili (1)
3.10.2016
9:57

Ahoj,
možná asi blbý dotaz, ale raději ověřuji.
Platnost ESTA mi končí 6.3.2017, na přelomu ledna a února letím na Havaj.
Je potřeba, aby ESTA platila ještě nějaké dny po návratu?? Vracím se 5.2.2017.
Děkuji Mili

Odpovědět
Franta (3842)
3.10.2016
12:39

@Mili:
Je to tu již několikrát.
ESTA musí být platná ve chvíli vstupu (v ten den) na území USA, pak už je to jedno.

Odpovědět
Radek (3)
4.10.2016
12:45

@Radek:
Odpovim si sam, treba to nekomu pomuze. Tady je odpoved primo z ambasady:
“Pokud vam bude turisticke B1/B2 vizum zamitnuto, nemuzete jiz zadat o ESTA autorizaci, nybrz musite pozdeji opet zkusit zadat o B1/B2 u nas.”

Odpovědět
Petr Novák (2524)
4.10.2016
12:58

@Radek: Děkuji za informaci, Radku, doplnil jsem ji do článku.

Odpovědět
Market (3)
4.10.2016
13:12

Moc děkuji za odpověď, teď to zkouším uhradit, ale znovu mi to ukazuje poplatek nelze uhradit, zkuste to později. Tak jestli není chyba v tom, že na účtu nemám peníze v dolarech, může to být tím?

Odpovědět
Petr Novák (2524)
4.10.2016
13:31

@Market: Ahoj Markét, tím to určitě není. Můžeš běžně platit kartou v cizí měně, přičemž z účtu se odečtou peníze v korunách.

Spíš může být chyba v tom, že:
– nemáš na účtu dostatek peněz
– špatně jsi opsala údaje z karty
– nemáš povolené platby kartou přes internet

Odpovědět
martin (1)
4.10.2016
17:34

Dobrý den,chci se zeptat,při vyřizování esty jsem si nevytiskl číslo esty,a nevím kde,nebo jak to číslo dohledat a vytisknout,i když vím ,že není nutné mít to číslo u sebe.poraďte prosím jak na to.děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2524)
4.10.2016
17:59

@martin: Ahoj Martine, to není žádný problém. Na oficiální stránce ESTA klikni na Zkontrolovat stav jednotlivé žádosti -> Neznám číslo žádosti -> zadej číslo cestovního pasu, datum narození, jméno, příjmení a státní občanství.

Odpovědět
Luci (18)
4.10.2016
18:23

@Trick: ahoj, moje zkušenost z letiště v Amsterdamu je taková, ze před 2 lety jsem letěla do Chicaga a 5.h čekala v Amstru na let a nikdo si me ani nevšiml .. Nikdo se me na nic neptal .. Nic az pak v Chicagu kde jsem u imigračního odpovídala pouze na otázku u koho budu a do 2 minut jsem byla pryč :)
Ted v neděli letim přes Londýn tak uvidím co tam me čeká :)

Odpovědět
Elizabeth (2)
4.10.2016
19:16

Zdravím zkušenè lidi. Prosím, poraďte.Jsem důchodce, potřebuji jet do San Franciska, kde chci být vždy tak 2 měsíce, pak domů do Prahy na měsíc a zase zpět. Později tam bude můj sňatek, s američanem. Co budu na začátek potřebovat? Vízum? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2524)
4.10.2016
23:43

@Elizabeth: Ahoj Elizabeth, na začátek ti stačí ESTA, postupovat můžeš podle tohoto návodu.

Odpovědět
Franta (3842)
5.10.2016
8:21

@Elizabeth:
Pokud by to trvalo déle, tak by mohlo být podezřelé, že jste 2 měsíce v USA a měsíc doma a to stále dokola. Uvažoval bych o vyřízení snoubeneckého víza s tím, že se později vezmete, jak píšete. Jak na snoubenecké vízum si může přítel zjistit na úřadech v USA.

Odpovědět
Market (3)
5.10.2016
15:27

Ještě jednou děkuji :) ano, bylo to v tom, že jsem neměla povolenou platbu přes internet. Dnes jsem šla do banky a tam mi platbu přes internet aktivovaly a samozřejmě ESTU už zaplatit šlo. Teď už jen čekám na schválení :) Takže moc Děkuji :)

Odpovědět
Petr Novák (2524)
5.10.2016
23:28

@Market: To jsem rád, že se to vyřešilo. :-)

Odpovědět
Elizabeth (2)
7.10.2016
7:46

@Franta: děkuji, asi budeme raději žít u nás

Odpovědět
Jirina (1)
18.10.2016
9:10

Dobry den, mam prosbu zaplatila jsem si estu pres stranky estavisa.cz, pote jsem je chtela zrusit… Tak cekam zda poslou penize zpet a jelikoz mam krajni termin odletu a udelala jsem si je i pres oficialni stranky, nebude problem kdyz budu mit esty kdyztak dve ? diky za odpoved

Odpovědět
Petr Novák (2524)
18.10.2016
10:30

@Jirina: Dobrý den, dvě ESTA mít nebudete. Novější ESTA vždy ruší platnost té starší. :-)

Odpovědět

Zdravím. Mám na Vás dotaz, Vyplňuji rodičům žádost o ESTU. Jsou již v důchodu. V poli název zaměstnavatele lze uvést i jiný výraz vystihující zaměstnání. Lze napsat the pensioner? Pokud ano, co vše se tedy vyplní do adresy atd. Vyplní se adresa jejich bydliště když již nepracují? V této kolonce je možnost napsat i dítě. A u toho lze těžko vyplnit adresu jinou, než adresu bydliště. Ptám se tedy, jak je to v případě důchodců? Napíše se důchodce a ostatní údaje totožné s místem bydliště? Nebo se postupuje jinak? Nevím, jestli je rozumné, když jsou již nějakou dobu v důchodu, vyplňovat původního zaměstnavatele.
Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2524)
19.10.2016
10:28

@luk: Zdravím, ano, nejlepší bude napsat do políčka zaměstnání pensioner. Do adresy je možné napsat “Unknown”. Původního zaměstnavatele určitě nevyplňujte.

Odpovědět
Kristýna (1)
31.10.2016
22:01

Dobrý den, mohu poprosit o radu? Manžel měl v dávné minulosti podmínku za hloupou rvačku, při které si oba odnesli monokla, jak máme odpovědět ve formuláři ESTA na otázku: “Byli jste nekdy zatceni ci usvedceni z trestného cinu, který mel za následek závažné škody na majetku nebo vážnou újmu jiné osobe nebo státnímu orgánu?” Odpověděli jsme NE, bereme to jako že to nebylo závažné. Registrace přijatá a zaplacená. Máme udělat novou registraci nebo upravit informace nebo byste to taky brali jako že to nebyl závažný počin. Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
1.11.2016
10:40

@Kristýna: Když už máte registraci schválenou, tak to dále neřešte.

Odpovědět
Dáša (7)
1.11.2016
12:43

Ahoj, zajímal by mě rozdíl mezi pracovním výzem a Estou. Program Visa Waiver umožňuje vycestovat za účelem turistiky nebo obchodu. Znamená to, že pokud by jel fotograf – živnostník vyfotit klientovi v USA nějaké fotografie na otočku, tak stačí Esta? Děkuju :)

Odpovědět
Franta (3842)
1.11.2016
13:25

@Dáša:
Ne, ten obchod je myšlen jako obchodní/služební cesta. Na focení pro klienta by mělo být jiné vízum. Na ESTA se pracovat nesmí.

Samozřejmě, že to může “projít”, ale pokud by se přišlo na to, že focení je práce pro klienta, tak je to na vyhoštění za nelegální práci.

Odpovědět

Ahoj, jak je to s Estou v případě, že při podání žádosti jsem pouze tranzitoval (v žádosti je uveden transit) a nyní chci zůstat na 14 dní? Je nutná nová ESTA, nebo se to neřeší? Změnit se to nedá :( Díky

Odpovědět
Franta (3842)
1.11.2016
22:54

@Jan:
Neřeší se to. Hlavní je, aby ESTA byla platná.

Odpovědět
Petr Novák (2524)
2.11.2016
9:26

@Dáša: Pokud je ta cesta na pár dní, myslím, že by se to dalo pojmout jako obchodní cesta.

Odpovědět
Katarína (2)
7.11.2016
7:53

Dobrý deň
V decembri cestujem do USA. Mám letenku aj vybavenú Estu ale do odletu sa mi mení trvalá adresa pobytu, tým pádom aj nový občiansky preukaz a ešte aj mením zamestnávateľa. Je potrebné požiadať o novú Estu?
Ďakujem

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.