Cestovní pas s biometrickými údaji: Cena, kde žádat, doba platnosti a doba vyřízení

Zásadní pravidlo při podání žádosti o cestovní pas zní: Podejte ji včas. Kamarád měl odletět do USA na měsíční, plně hrazený tréninkový kemp. Neodletěl. Nejdříve neměl platný biometrický pas, pak si zlomil ruku. Standardní cestovní pas je vydán do 30 dnů, rychlopas do 6 pracovních dnů. Oba pasy jsou stejné.

Biometrický cestovní pas

Základní informace o biometrickém cestovním pasu

 • Jak poznat biometrický cestovní pas?
  Cestovní pas s biometrickými údaji má na přední straně dole obdélníkový symbol s kolečkem uprostřed. Všimnout si ho můžete na obrázku výše.
 • Kolik stojí vystavení biometrického pasu?
  Cena za vydání cestovního pasu pro osoby nad 15 let v roce 2021 činí 600 Kč. Za cestovní pas pro dítě do 15 let se vybírá poplatek 100 Kč.
 • Jaká je platnost cestovního pasu s biometrickými prvky (CDBP)?
  Platnost cestovního pasu pro osoby nad 15 let je 10 let. Pas pro děti do 15 let platí 5 let. Prodloužení platnosti cestovního pasu není možné.
 • Kde žádat o cestovní pas s biometrickými údaji?
  Cestovní pas vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností, v Praze pasy vydávají městské části Prahy 1-22, v Brně, Ostravě a Plzni pas vydává magistrát. O cestovní pas není nutné žádat v místě trvalého bydliště.
 • Jak dlouho trvá vystavení cestovního pasu?
  Při podání žádosti v České republice je cestovní pas vydán do 30 dnů. U žádostí podaných na zastupitelském úřadě v zahraničí je lhůta pro vydání pasu 120 dnů. Všechny cestovní pasy se totiž vyrábí v ČR a je třeba je dopravit zpět na zastupitelský úřad.
 • Rychlopas 2021: Cena, platnost a pravidla
  Cestovní pas na počkání se od ledna 2016 nově vydává ve lhůtě do 6 pracovních dnů. Rychlopas pro občana staršího 15 let má platnost 10 let, cena za vydání je 4 000 Kč. Rychlopas pro děti do 15 let stojí 2 000 Kč a platí 5 let. Expresní pas nově umožňuje cesty do USA.

Jak podat žádost o cestovní pas

Při žádání o biometrický cestovní pas nemusíte vyplňovat žádný formulář. Úředník zadává údaje do počítače z občanského průkazu či jiného dokladu. Fotografování probíhá přímo na úřadě, ve vlastním zájmu se vhodně upravte.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji se hradí při podávání žádosti.

Dokumenty a doklady potřebné při žádání o pas

 • Cestovní pas pro dospělého
  Předkládá se doklad, kterým lze prokázat údaje zapisované do cestovního pasu (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo atd.). Použít lze občanský průkaz, rodný list nebo třeba oddací list.
 • Cestovní pas pro děti do 15 let
  Doklady prokazující oprávněnost podání žádosti zákonným zástupcem. Může jít o rodný list dítěte nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno. Vychovávají-li dítě pěstouni, předkládají se doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti (příslušné rozhodnutí soudu).
 • Cestovní pas pro občany od 15 do 18 let
  Žadatelé ve věku od 15 do 18 let se musejí dostavit se svým zákonným zástupcem. Předkládají se občanské průkazy obou z nich, rodný list žadatele a případně předchozí cestovní pas.
 • Cestovní pas pro osobu, která nemá trvalý pobyt na území ČR
  Při žádání o vydání prvního cestovního pasu musí navíc předložit doklad o státním občanství.
 • Cestovní pas pro nesvéprávnou osobu
  Doklad prokazující oprávněnost podání žádosti opatrovníkem (příslušné rozhodnutí soudu).
 • Žádost o druhý cestovní pas
  Žádost o druhý cestovní pas je nutné řádně odůvodnit – např. současné zařizování cestovních víz do dvou různých zemí. Cena pasu se neliší.
 • Žádost o cestovní pas podává podpůrce, nebo člen domácnosti
  Žádá-li o pas za občana staršího 15 let podpůrce, navíc se předkládá smlouva o nápomoci schválená soudem. Podává-li za občana staršího 15 let žádost o cestovní pas člen domácnosti, předkládá se navíc smlouva o zastoupení schválená soudem.

Rady a tipy, na co si dát pozor

 • Fotka na cestovním pasu je černobílá a fotoaparát úředníka velmi citlivý. Fotografie zachytí kdejaký šlinc na obličeji.
 • Cestovní pas je náchylný na ohýbání. Čip v pasu je sice zalitý do plastové kartičky, přesto se k němu chovejte ohleduplně.
 • Před cestou do zahraničí si ověřte funkčnost čipu v pasu. Na úřadu obce s rozšířenou působností mají kontrolní čtečku. Nefunkční čip v pase může mít za následek nevpuštění do navštěvované země.
 • Pravidelným cestovatelům doporučuji mít dva cestovní pasy. Můžete mít oba s sebou na cestách, jeden použít jako zástavu třeba při půjčení skútru a druhý nosit při sobě. Případně s jedním pasem vycestujte a druhý nechte důvěryhodným příbuzným v Česku. Ztrata cestovního pasu pak nebude takový problém, příbuzní vám druhý pas nechají poslat kurýrem.

Občanský průkaz, nebo cestovní pas?

 • Kam lze vycestovat na občanský průkaz
  Země uvnitř Schengenského prostoru: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko
 • Státy vyžadující cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců
  Albánie, Angola, Bahamy, Bahrajn, Barma, Belize, Bolívie, Botswana, Brazílie, Brunej, Burundi, Čína, Ekvádor, Filipíny, Guyana, Honduras, Indonésie, Írán, Irák, Jamajka, Keňa, Kiribati, Madagaskar, Malajsie, Mauricius, Mexiko, Mozambik, Namibie, Nová Kaledonie, Nikaragua, Omán, Palau, Papua-Nová Guinea, Pobřeží slonoviny, Saúdská Arábie, Singapur, Svatá Lucie, Tádžikistán, Tanzánie, Thajsko, Tchaj-wan, Trinidad a Tobago, Turkmenistán, Uganda, Ukrajina, Venezuela, Vietnam, Východní Timor a Zambie

Nejčastější dotazy: Cestovní doklady

 • Jaký je potřeba cestovní pas do USA?
  Cestovní pas do Ameriky musí být biometrický. Otisky prstů na něm nemusejí být nahrané, vezmou vám je při vstupním pohovoru. Na cestovní pas bez strojově čitelných údajů nelze vycestovat do USA.
 • Je potřeba biometrický cestovní pas při mezipřistání v USA?
  Ano, při mezipřistání v USA a využití cestovní registrace ESTA je biometrický cestovní pas povinnost.
 • Lze zařídit cestovní pas do 24 hodin nebo do týdne?
  Nikoliv, tyto pasy byly zrušeny. Nejkratší doba na vyřízení expresního cestovního pasu s biometrickými údaji je 6 pracovních dnů.
 • Lze cestovní pas vydat nebo předat na plnou moc?
  Cestovní pas může z důvodu zvláštního zřetele hodného převzít zmocněnec s plnou mocí s úředně ověřeným podpisem. Důvody hodné zvláštního zřetele znamenají třeba dlouhodobou nemoc v zahraničí, zmocněnec nemůže pas převzít vždy.
 • Mohu na cestovní pas vycestovat po svatbě?
  Ano, platnost cestovního pasu končí uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmění v souvislosti s uzavřením manželství.
 • Musím při změně bydliště žádat o nový cestovní pas?
  Ne, změna trvalého bydliště nemá vliv na platnost cestovního pasu. Tento údaj se do pasu nezapisuje.

Tento článek vznikl ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin

Diskuze k článku (237 komentářů)

Avatar uživatele

@Roman:
Ptala se 2.5.2011 21:31. Myslím, že už to má vyřízené. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den,mam vizum do USA /do 10.05.2021/ musim vyplnovat ESTU ????? A JAKE DOKLADY JESTE POTREBUJI.jEDU NA 5 TYDNU K SYNOVI. Potrebuji pozvani???
Dekuji za odpověď Prokopova

Mam i vizum do do Canady do 08,09,2020/,Co ještě bych potrebovala za doklady ,kdybych se tam chtěla podivat?Dekuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@prokopovaoldriska@seznam.cz:
Stačí to vízum, ESTA už není třeba. Pokud je tam syn legálně, tak jako plus se hodí zvací dopis, ale není to podmínka. Do Kanady stačí taky jen to vízum.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:
Dekuji mooooc.Olina

Odpovědět

Dobrý den, v září letím s přitelkyní do USA, nicméně řeším otázku ohledně pasu, konkrétně fotky. Nedávno sem radikálně změnil účes (předtím dlouhé vlas, teď krátké). Je možný očekávat nějaké problémy, ikdyž pas je biometrický? Nebo raději nechat udělat pas nový :) děkuji za odpověď!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ondřej:
Kdyby se ptali, tak změna proběhla nedávno a nestihl by se vyměnit pas před již naplánovanou a zaplacenou cestou. Třeba, že to byla nehoda u ohně. ;-)

Odpovědět

Dobry den, je mi 23 let a jiz nejsem studentkou, muj otec je obcan USA, o jake vizum mam žadat, pokud se za nim chci odstehovat? Dekuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Naty:
Ty o žádné. Ať on zkusí požádat o GC pro tebe. Už jsem tady odpovídal Markovi Ty bys to měla mít jednodušší, tvůj otec je občan USA, ten jeho “jen” držitel GC.

Pro tebe bude nejspíš tohle – uscis.gov/green-card/green-card-through-family/green-card-family-member-us-citizen

Odpovědět

@Franta: moc dekuji za odpoved :))

Odpovědět

Je prosím potřeba cestovni pas k cestě do UK ? Děkuji za odpovědˇ.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dědek: Dobrý večer, do Velké Británie můžete cestovat na občanku.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
měla bych krátký dotaz, pravděpodobně stupidní, ale raději se zeptám (letím do USA poprvé):

Je rozumné nosit pořád s sebou, zkrátka mít stále při sobě cestovní pas a jiné doklady, platební karty atd., ačkoliv půjdu jen na prohlídku muzea či event. na celodenní nákupy v NYC ? Nebo je lepší nechat pas v hotelu?
Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martina: Dobrý den,
já u sebe cestovní pas nosím neustále, někdo si raději udělá kopie a pas uschová na hotelu. Platební karty doporučuji mít u sebe.
Každopádně: Pokud budete jedno z toho nechávat na hotelu, vždy to mějte v trezoru.
Já si první den v hotelu dělám takový test uklízeček. Někam na zem pod skříňku, osobní věci apod. položím drobnější bankovku. Musí to vypadat tak, že mi vypadla a nevím o ní. Pokud by po návratu na hotel zmizela, jsem přinejmenším na pozoru.

Odpovědět

@Naty: Pokud se chces za nim odstehovat, potrebujes imigracni vizum (Green Card). Zazadat za tebe musi on. Pote budes rok davit dohromady veskere dokumenty, nechavat je prekladat, posilat je do USA, musis mit dostateny majetek nebo se otec musi ze tebe zarucit (pokud ma dostateny prijem/majetek). Pak uz jenom zdravotni prohlidka a pohovor na ambasade, obalka pro imigracni a trada do Ameriky. Po priletu pohovor s imigracnim – pokud jsi vse absolvovala bez problemu vcetne pohovoru v Praze, tak to bude formalita. Cca za mesic po priletu ti prijde GC a Social Security

Odpovědět

@Naty: Oprava: jelikoz jsi plnoleta, tak ten proces bude myslim delsi. Musel bych se podivat do podminek. To, co jsem popsal plati pro manzela/manzelku.

Odpovědět

@Naty: Existuje i moznost odcestovat a pozadat z USA, ten postup ale neznam.

Odpovědět

Potřebuji pas do Irska? Zjistila jsem, že mám prošlý a potřebuji odletět co nejdříve, děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena: Do Irska stačí občanka, sám tam za 14 dní letím. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena:
Tohle jsou stránky o cestování do USA a co si pamatuji, tak Irsko není státem USA. ;-)

Občanka by měla stačit. http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/irsko/cestovani/documents.html

Odpovědět

@Franta:
Tak díky, Franto, já zadala do googlu Irsko a vyběhly mimo jiné i tyhle stránky, tak jsem to zkusila a až pak si všimla té Ameriky, sorry :-))) Alena

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj všem.
V kolonce 6 máte asi mylnou informaci-
Lze cestovní pas vydat nebo předat na plnou moc?
Ne, dle zákona o cestovních dokladech toto není možné.

No a já to teď řeším,protože si ho nemohu vyzvednout osobně a jde to ,když někomu dáte plnou moc…
Viz formulář plné moci ke stažení zde:

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš Kučera: Ahoj Tomáši, děkuji za informaci. Prověřil jsem to a je to pravda, od 1. ledna 2016 je možné převzít cestovní pas na základě plné moci.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
Chci vycestovat do USA, ale nevím jestli si mám nechat udělat nový pas.

Dočetla jsem se že doba, kdy pas končí mmůže být kratší jak 6 měsíců, ale můj pas končí po 1 měsíci. (Vycestovat chci 05/2017 a můj pas končí 06/2017.)

Mám si udělat nový pas?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta Pavlíková:
Otázka č.2 – https://cz.usembassy.gov/cs/viza/casto-kladene-otazky-o-vizech/

Pas musí být platný aspoň po dobu pobytu. Musíš ze Států odjet před skončením jeho platnosti. Splňuješ to?

Odpovědět

Dobrý den, bratr se chystá za kamarádem do USA na pár dní. Napadla nás otázka, jestli je nějaký problém ve vycestování a pobytu to, že je bratr v exekuci? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Vůbec by to neměli řešit…já tam jel jako nezaměstnaný a nikde jediná otázka ohledně práce nebo financí.
Taky jsem si říkal, že bych mohl přeci jen vypadat podezřele: Nezaměstnaný, mladý, svobodný, bezdětný …ideální případ pro práci na černo :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta:
Ano to splňuji, končí za 3 týdny co odjíždím

Odpovědět

Dobrý den, chystám se do USA poprvé a chci si udělat druhý pas po zkušenostech se ztrátou občanského průkazu ve španělsku (bez pasu), prý je evidován v záznamech, že mám dva pasy, může být nějaký problém u imigračního pohovoru? Letím na ESTU. Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jan:
Druhý pas? A oni ti ho na pasovce udělají? Pochybuji. Pokud žádáš o nový pas, tak starý vracíš. Pokud máš pas platný, tak není důvod žádat o nový. Hlídej si ho. Když ne, tak kontaktuj naší ambasádu nebo některý z konzulátů v USA.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jan: Ahoj Honzo, mít v záloze druhý pas není zase tak špatný nápad. Ale obvykle se to dělá tak, že se nechá doma a v případě ztráty zajistí příbuzní jeho doručení do dané země.

Je to postavené na tom, že expresní doručení je jednodušší než cesty na konzulát a žádání o náhradní cestovní doklad. Jestli budou vědět o tom, že máš dva pasy, nevím. Problémy u imigračního pohovoru by být neměly.

Dva pasy současně můžeš mít, jako důvod můžeš uvést třeba to, že žádáš o vízum do země A, zatímco musíš vycestovat do země B.

Odpovědět
Avatar uživatele

Pokud to chápu správně, tak už lze o pas žádat na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, ne nutně u úřadu příslušného podle trvalého pobytu, viz citace z MVČR:

Žádost o vydání cestovního pasu se podává:
v České republice u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22,

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal L.:
Je to napsáno celkem jasně…ano je to tak, takže klidně i na malé vesnici na obecním úřadě s rozšířenou působností jako u nás…osobně vyzkoušeno.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal L.: Je to tak, v článku jsem to upravil. Díky za upozornění.

Odpovědět

Ano, s udáním důvodu je možné (dělá to jen ČR) si nechat vystavit druhý pas, právě kvůli možnosti odcizení nebo se dá použít jako zástava za auto nebo cokoliv v půjčovně.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jan:
Pas jako zástava? Zastavovat něco, co není tvé? Určitě?
Stránky MZV
Cestovní doklad ČR je zakázáno ponechávat a přijímat jako zástavu a odebírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky. Občan ČR není oprávněn ponechávat cestovní doklad jako zástavu ani při svém pobytu v zahraničí.
Což je citace ze zákona.

Odpovědět

Dobrý den, letim do USA a potreboval bych si zkontrolovat biometricky pas jestli funguje tak jak ma, ale bohuzel ziji v zahranici a do CR se nedostanu. Je moznost kontroly i v zahranici? Dekuji za odpoved

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek:
Pokud jsi pas nevypral, nevystavoval ho silným magnetům, ani ho jinak nepoškodil, tak by měl fungovat normálně. Při standardním používání pasu, ležení v šuplíku s občasnou cestou za hranice není důvod k obavám o jeho funkčnost.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek: Ahoj Radku, jak píše Franta, pravděpodobnost poškození čipu v pase je minimální, pokud jsi ho třeba nevypral.

Přesto ti poradím super trik.

V pase je zatavený obyčejný NFC čip. Pokud máš telefon s NFC (většina smartphonů tuto funkci má), stačí si stáhnout aplikaci umožňující čtení čipů. Pak stačí pas přiložit k telefonu. Pokud se do telefonu data načtou, čip funguje správně.

Odpovědět

@Franta: Dekuji moc za odpoved :) pas nosim porad u sebe, tak proto se ptam jestli se da nejak vyzkouset. Jinak pas vypada jako novy, tak by mel byt ok :) dekuji

Odpovědět

@Petr Novák: Dekuji za radu. Hned to vyzkousim :)

Odpovědět

Ahoj. Mam dotaz ohledne fotky na pasu. Pritel je na fotce temer dohola a nyni ma vlasy dlouhe cca 15cm :). Muze to byt pri kontrole totoznosti pri vstupu do USA nejaky problem? Ptam se, protoze on by se klidne zase ostrihal, ale me prani je, aby se strihat nemusel, slusi mu to ;) Diky za odpoved na lehce osobni otazku.

Odpovědět
Avatar uživatele

@marti:
Rysy obličeje má určitě stále stejné a otisky také. Ať jede klidně “zarostlý”.

Odpovědět

@Franta: Dík Franto

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, prosim Vás o radu,jelikoz na CESKEM VELVYSLANECTVI v Řecku mi nejsou schopni rict konkretni informaci.
Pred 2 mesici mi skončila platnost pasu a potrebuji vědět, zda mi vystavi na České ambasádě v Řecku nový a jak dlouho čekám na vydání. A take jestli budou neco namitat, ze jsem mela podat zadost jeste pred skončením platnosti a ne az po skoro 3 mesicich.
Diky moc za radu a konkretni informace.
Ester

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ester Benešova: Ahoj, Ester,

– O pas můžeš v Řecku požádat, nevýhodou je lhůta pro vydání dokladu 120 dnů. V Česku se pas vydává do 30 dnů.
– Že jsi nepožádala o vydání pasu včas, ničemu nevadí. Řecko je členem Evropské unie, stačí mít platný občanský průkaz.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ester Benešova:
Když to nevědí na ambasádě, jak to máme vědět tady? Zkus MZV.
Ale měli by být schopni ti dočasný pas udělal na místě a relativně brzy.

Odpovědět

Dobrý den,
Mám nabarvené vlasy na blond poze na hoře a po stranách mé přrodní černé.Otázka zní zda si musím na foto na cestovn pas vlasy přebarvit či nikoliv?prosim o rychlou odpověď pozítří se musím dostavit :) predem dekuji za odpoved :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Adam:
Vlasy neřeš. Ženský se taky kvůli pasu “nebarví” zpět na přírodno.

Odpovědět

Dobry den, dekuji za stranky, jsou perfektne zpracovane. Mam dotaz, 1/6-8/6 budu v NY, Estu mam vyrizenou, schvalenou, biometricky pas mam, ale konci mi necele dva mesice po odjezdu z USA, kontkretne 20/7/2017. Plati tady dohoda klub sesti mesicu? Mockrat dekuji za odpoved.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Adéla: Ahoj Adél, Česká republika patří do Klubu šesti měsíců. Vůbec tedy nevadí, že Ti končí pas dva měsíce po odjezdu z USA.

Odpovědět

@Petr Novák: prave jste mi zlepsil den! Dekuji moc!

Odpovědět

Dobrý den, 20.6. Bych měl letět do Ameriky, dnes (18.5.) jsem byl zažádat o cestovní pas, myslíte, že mi stihne přijít do té doby? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dominik:
A na pasovce ti neřekli, kdy to bude hotové?

Odpovědět

@Franta: řekli do 30 dnů, tak snad to vše stihnu vyřídit

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dominik: Řekl bych, že se to stihne. Pasy bývají do tří týdnů hotové.

Odpovědět
Avatar uživatele

Potřebuji pas , když letím do Chorvatska, nebo stačí OP? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva Bartošová: Do Chorvatska stačí občanský průkaz.

Odpovědět

Vážně už se nedá nijak zařídit pas do druhého dne ?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
A to někdy šlo?
Teď je to pracovních 6 dní, takže 8 celkem. Vím, že byl podán pozměňovací návrh, kde byl pas do 24h za 6.000,-, ale ten se snad ještě pořád projednává. Navíc by pas měl být k vyzvednutí pouze na MVCR.
Zatím je to stále postaru. MVCR, Brno, Praha
Můžeš zkusit ukecat úřednice tam u vás. Ale nepočítej, že to stihnou za den. Pasy se nedělají na místě, takže je třeba nějaký čas na jeho doručení na úřad.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Ještě to bohužel nejde. Hlavní zádrhel je v tom, že všechny české pasy tiskne pouze Státní tiskárna cenin v Praze.

Odpovědět

Zdravím

Práve idem z policie kde som si vybavoval pred cca pol rokom pas. Chcel som si dať overiť funkčnosť čipu pretože sa mi párkrát ohol pri manipulácii ale poslali ma kade ľahšie, že čo od nich chcem. Hádam bude na letisku všetko ok. Nfc v mobile nemám, že by som si to overil, možno niekoho požiadam. Len som som sa chcel podeliť s mojou skúsenosťou.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub:
A byl jsi na pasovém nebo na normálním oddělení?
U nás se to řeší na městském úřadě, kde mají čtečku. Předpokládám, že u vás ji nemají na každém oddělení.
Jinak ale ten čip určitě něco vydrží.

Odpovědět

@Franta:

Na pasovom. Tak ono na pohľad nie je vidno, že by tomu niečo bolo, ohnuty nie je ale chcel som mať istotu. Jak tak to neviem. U nás sa pasy vybavuju na polícii. Dve tety sa na to pozreli a bol som akurát tak za blbca. Ale ďakujem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub:
Asi jsi je zdržovat od povídání. Podle MVSR “Občan, ktorému bol vydaný cestovný doklad s biometrickými údajmi, prípadne jeho zástupca, môže požiadať o overenie funkčnosti dátového nosiča s biometrickými údajmi a správnosti v ňom zapracovaných biometrických údajov.” Takže by jim nemělo dělat problém to zkontrolovat i na požádání.

Odpovědět

@Franta:
A keby náhodou to nefunguje bol by na letisku s tým problém?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub:
Nahoře v článku je napsáno, že by to byl problém. Koneckonců na ESTA je potřeba pas s biometrickými údaji, takže nemožnost se k nim dostat by mohla vadit. Na druhou stranu má pas pořád strojově čitelnou část, takže by se použít dal.

Odpovědět

Dobrý den, já a kamarádi by jsme chtěli letět příští rok o prázdninách do Los Angeles asi na měsíc a nemohu se vyznat co vše potřebuji abych se tam vubec dostal. Z duvodu že nikdo z nás nebude plnoletý, bude nám 17.

A muj druhý dotaz je: jak mohu získat řidičské oprávnění na auto v USA když se tam muže řídit od 16. Mě v té době bude už zmíněných 17. A jestli mi tam to auto pujčí?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marek:
Ohledně věku bude stačit potvrzení rodičů.
Ohledně řidičáku máš smůlu. Tam se sice může řídit od 16ti, ale platí to jen pro místní, jako turista si tam řidičák neuděláš. Navíc mladí řidiči mají i určitá omezení, která se liší stát od státu. Např. mohou řídit jen za denního světla, na dálnici smí jen v doprovodu osoby starší 21 let atd.
Nehledě na to, že v půjčovně byste nejspíš taky nepochodili. Málo která půjčovna jde pod 21 let. A pokud ano, tak hodně draze a nejspíš jen něco jako Chevrolet Spark, Kia Rio nebo jinek skřítek. Na Mustanga v kabriu zapomeň.

Odpovědět

@Marek: @Franta: Cca predloni se usnadnilo ziskani ridicaku pro osoby bez papiru (nelegaly). To pro tebe ale take neni dobra zprava, protoze k “jizde” nesmis prijet v aute z pujcovny ani v uplne novem aute bez SPZ. Lze prijet ve vypujcenem aute. K jizde nesmis prijet sam ani kdyz maz ridicak z jine zeme. Kdyz to ale shrnu, jako turista si ridicak neudelas.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Kdysi, když to ještě šlo (2001), jsem si dělal DL v Kalifornii. Celkem mi to zabralo něco přes měsíc, testy jsem totiž udělal až napotřetí, protože má angličtina tenkrát byla špatná, takže jsem některé otázky odpovídal odhadem. Testy v polštině jsem nezkoušel, protože mi kámoši říkali, že těm nerozumí ani sami Poláci a radši je dělají taky anglicky. Po testech jsem se musel objednat na jízdy. To bylo cca týden po zkoušce. Od první jízdy mě vykopli, teda, ona se ani nejela. Kámoš ještě neměl dořešenou pojistku na novém autě, tak mě instruktorka poslala domů. Napodruhé už to klaplo. Jen dvě drobné chyby, malá mezera mezi auty při stání na křižovatce (zvyk z Prahy) a zastavení na bílé čáře, tam se prostě musí zastavit před.
Dnes už je DL propadlá, díky novým pravidlům už ji neobnovím, tak mám pěkný suvenýr.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marek: Ahoj Marku, počkejte, až vám bude alespoň 18. Ideálně víc. Pak si budete moct půjčit auto, nebude problém s ubytováním v některých hotelech a celkově si výlet víc užijete. Teď by to asi byly vyhozený peníze.

Odpovědět

Dobrý den,
ráda bych se zeptala v srpnu se mám vdávat a měsíc po svatbě máme objednanou dovolenou letecky do Itálie. Matrikářka nám řekla, že nám ustřhne rohy na občankách (tím pádem jsou naše občanky neplatné). Budu si měnit jak jméno tak i bydlistě a myslim si, že se mi do té doby nestihne udělat nová občanka a přítelovi také ne. Mohu si teď udělat pas na své staré jméno? A odcestovat na tento pas? I když nebudu mít občanku? A přítel to samé, zda může odcestovat také jen na pas?
Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

@Terka:
Nějak nechápu, proč by měla stříhat rohy OP, ale asi to tak je. Vy sami máte povinnost do 15ti dní nahlásit změnu a zažádat o nové doklady. Nevím, jak staré máte doklady, ale v těch nových (od 2012) už není povinnost uvádět rodinný stav. Pokud tam přítel nemá “svobodný”, tak teoreticky nemusí OP měnit ;-) , ty ano, jméno a bydliště.
Já žádal na začátku června a cca za 14 dní (Praha) byl nový OP k vyzvednutí.
Na pas samozřejmě vycestovat můžete. Pak si ho ale budeš muset stejně vyměnit kvůli jménu.

Odpovědět

Dobrý den ,musím žádost na pas podávat tam kde mám trvale bydliště nebo mohu požádat tam kde momentáně bydlim,děkuji za odpověd zuzana

Odpovědět
Avatar uživatele

@zuzana: Dobrý den, o pas si můžete požádat kdekoliv. Je to napsané v článku. :-(

Odpovědět
Avatar uživatele

Je mozne podat zadost na konzulatu v New Yorku a vyzvednout hotovy pas v Praze? Dekuji!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniela: Zdravím Danielo, údajně je to možné za poplatek 100 Kč.

Odpovědět
Avatar uživatele

Je mozne podat zadost na konzulatu v New Yorku a vyzvednout hotovy pas v Praze? Dekuji! Muj syn ma i americky pas, takze cestovani neni problem. Pokud by ted pozadal v NYC a mohl vyzvednout hotovy pas v Praze, usnadnilo by to celou situaci a zkratila se lhuta vydani…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniela R.:
Petr už odpověděl na poprvé položený dotaz. Na jeho zopakování poradím kontaktovat konzulát a zeptat se přímo tam. Kde jinde by to měli vědět nejlépe, než tam?

Odpovědět

Dobrý den,
mám dotaz ohledně čitelnosti pasu. Dcera má odletět do USA a má loni vydaný nový pas. Na loňské dovolené žádný problém s novým pasem nebyl. Letos však v Tel Avivu měla problémy s jeho načtením. Teď jsme byli v Turecku, vše ok a při zpáteční cestě na přepážce v Praze nebyli schopni pas vůbec načíst. Přitom když vstupuje takovou tou branou, kde si osobně nejdříve pas naskenuje, pak ji to teprve pustí dál, žádný problém není.
Byli jsme i na úřadě na pasech, kde nám pas úředníci zkontrolovali a je plně funkční.
Mám jen obavy, aby nevznikl problém při příletu na letišti v New Yorku. Můžete mi poradit co s tím… Jestli ještě raději pořídit jeden pas a mít ho s sebou pro případ. Ale předpokládám, že ESTA se vydává přímo ke konkrétnímu pasu a tu si právě chce dcera co nejdříve vyřídit.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavla:
Jj, ESTA je, mimo jiné, na číslo pasu. Pokud někdy funguje, někdy ne a na úřadě řekli, že je v pořádku, tak bych klidně jel s tímhle. Oni to na imigračním klidně zkusí několikrát. Mě třeba brali posledně dvakrát otisky, než se to povedlo, brácha šel dokonce po druhém neúspěšném pokusu na secondary, ostatní ze skupiny prošli v pohodě.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavla: Ahoj Pavlo, já bych se toho také nebál, ať dcera vycestuje na tento pas. Pokud má v telefonu NFC čtečku, ještě si může zkusit zkontrolovat pas přes ni.

Odpovědět

@Petr Novák: Áno tiež som to skúšal cez jednu NFC aplikáciu a všetko išlo ok. Ukázalo mi takmer všetky údaje z pasu aj s fotkou. Pre istotu som si kúpil ochranný obal proti čítaniu údajov:)

Odpovědět

Dobrý den, zhruba za týden potřebuji odletět do Anglie na delší dobu. Vím, že to je možné přes občanský průkaz, ale chtěl jsem mít radši i pas, který by mi někdo vyzvedl na plnou moc a následně poslal do ciziny. O pas jsem zažádal, ale až poté jsem se dozvěděl, že se to s tou plnou mocí také nemusí povést. Tedy pas nutně nepotřebuji, ale běží 30-ti denní lhůta a já vůbec netuším, jestli jsou nějaké sankce za to, že si ten pas vyzvezdnu třeba až za půl roku.
Za každou informaci k tématu budu vděčný.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš: Zdravím Lukáši, nevyzvednutí cestovního pasu takový problém není. Zůstane ležet na úřadě a pokud si ho nevyzvednete do doby jeho platnosti, bude skartován.

Odpovědět

Dobrý den

Jak je to s vydáním nového cestovního pasu v USA na českém velvyslanectví když zjistí ,že tam pobyvam na černo ? Tzn.po legálních 90ti dnech ,normálně mi ho vystaví ?

Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Předpokládám, že ti ho vystaví. Je to ale nějaká dočasná verze s omezenou platností. Jestli a jak budou řešit to překročení pobytu, nevím.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravim.. Prosim akutně.. Rozumí tady někdo cestovním pasum?? Potřebuji zjistit, když mám pas, platný do půlky března a uz jsem si zažádala o nový, tak když novy nevyzvednu a na ten starý jeste vycestuji do USA, bude pořád platný??

Odpovědět
Avatar uživatele

Ještě jeden dotaz, prosím.. pokud bych letela na ten starý pas – platnost do 19.3., vracet se budu 1.3., takže s tím, by problém být asi neměl, pokud dobře chápu? Ale co země, přes které poletím? Když například budu přestupovat ve Švédsku nebo Dánsku, nebudou mít problém s tím, že mi bude pas brzy končit?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Denisa:
To by nemělo být problém. Dokud pas nevrátíš, tak by měl platit normálně dokonce platnosti, zruší ho až potom.
Švédsko, Dánsko netuším. Ale budeš tam nejspíš jen přestupovat, tak by to vadit nemělo a navíc je to EU, takže bude stačit vytáhnout občanku. Pro USA je to v pohodě, tam jsme v klubu šesti měsíců, takže stačí, aby pas platil v době odletu.

Odpovědět
Avatar uživatele

Děkuji za odpověď, já si dnes volala na magistrát a pas mi bude normálně platit :) a potom mi také došlo, že vlastně tyto země patří do EU :)
Ale díky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,

letíme v červnu do NY. Chci se zeptat, zda si můj bratr musí udělat nový pas když má na fotce dlouhé vlasy a nemá žádné vousy a v současné době je krátkovlasý s bradkou. Pas si nechával dělat v roce 2012.

Děkuji za radu.
Lucie

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie, Most:
Vlasy může “omluvit” nehodou u táboráku. :-)
Ani jedno bych extra neřešil. V pasu jsou i otisky a ty má určitě stále stejné. Kdyby na vzhled někdo narážel, tak to byla změna na poslední chvíli a už by se nestihl vyřídit nový pas.
Já taky vždy nevypadal, jako na fotce v pasu a nikdy jsem neměl problém.

Odpovědět

Dobrý den,

za 14 dnu odletam do Skotska jen na 5 dnu a pak zase zpet do CR. Platnost meho pasu je vsak pouze do kvetna tohoto roku. Myslite ze je to problem? Nejsem si jista zda je potreba aby platnost pasu prekracovala 6 mesicu. Muzete mi nekdo poradit?

Predem dekuji za odpovedi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radka:
Ahoj, my tu děláme hlavně do Států, tam Skotsko nepatří. To patří stále do Británie. :-) A Británie ještě pořád patří do EU, takže ti bude stačit OP.

Odpovědět

@Radka: Vis, ze Skotsko je soucast Spojeneho kralovstvi Velke Britanie a Severniho Irska, ktere je (stale jeste) soucasti EU a tudiz pas nepotrebujes?

Odpovědět

Dobrý den, již máme letenky do USA a ESTA taky vplněna. Bohužel jsem nucena změnit trvalé bydliště (v rámci stejného) města, ale budu již mít jinou adresu na občance než na v pasu.

Vadí to něčemu?Předem děkuji za odpověď či rady

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamila:
Nevadí to. Navíc, občanku Amíkům ukazovat nebudeš.

Odpovědět

Zdravím,
měla bych dotaz, na který asi neexistuje jasná odpověď, spousta se chci zeptat, jestli třeba nemáte zkušenosti…Prokaučovala jsem podání žádosti o vystavení pasu a dnes jsem si s hrůzou uvědomila, že 16. května potřebuji odjet na Ukrajinu. Žádost budu podávat v pondělí, tj. 30. dubna. Myslíte, že je nějaká šance, že to úřad stihne vystavit? Mohu pro to sama něco udělat? Je lepší (v souvislosti s rychlostí vystavení) podat žádost v krajském či okresním městě? Předem moc děkuji za odpověď!

Odpovědět

@Martina:
Omlouvám se za chybu, kterou způsobil Swype a já si nevšimla… Místo “spousta” má být “přesto”. Děkuji za pochopení

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.