Cestovní pas s biometrickými údaji: Cena, kde žádat, doba platnosti a doba vyřízení

Zásadní pravidlo při podání žádosti o cestovní pas zní: Podejte ji včas. Kamarád měl odletět do USA na měsíční, plně hrazený tréninkový kemp. Neodletěl. Nejdříve neměl platný biometrický pas, pak si zlomil ruku. Standardní cestovní pas je vydán do 30 dnů, rychlopas do 6 pracovních dnů. Oba pasy jsou stejné.

Biometrický cestovní pas

Základní informace o biometrickém cestovním pasu

 • Jak poznat biometrický cestovní pas?
  Cestovní pas s biometrickými údaji má na přední straně dole obdélníkový symbol s kolečkem uprostřed. Všimnout si ho můžete na obrázku výše.
 • Kolik stojí vystavení biometrického pasu?
  Cena za vydání cestovního pasu pro osoby nad 15 let v roce 2021 činí 600 Kč. Za cestovní pas pro dítě do 15 let se vybírá poplatek 100 Kč.
 • Jaká je platnost cestovního pasu s biometrickými prvky (CDBP)?
  Platnost cestovního pasu pro osoby nad 15 let je 10 let. Pas pro děti do 15 let platí 5 let. Prodloužení platnosti cestovního pasu není možné.
 • Kde žádat o cestovní pas s biometrickými údaji?
  Cestovní pas vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností, v Praze pasy vydávají městské části Prahy 1-22, v Brně, Ostravě a Plzni pas vydává magistrát. O cestovní pas není nutné žádat v místě trvalého bydliště.
 • Jak dlouho trvá vystavení cestovního pasu?
  Při podání žádosti v České republice je cestovní pas vydán do 30 dnů. U žádostí podaných na zastupitelském úřadě v zahraničí je lhůta pro vydání pasu 120 dnů. Všechny cestovní pasy se totiž vyrábí v ČR a je třeba je dopravit zpět na zastupitelský úřad.
 • Rychlopas 2021: Cena, platnost a pravidla
  Cestovní pas na počkání se od ledna 2016 nově vydává ve lhůtě do 6 pracovních dnů. Rychlopas pro občana staršího 15 let má platnost 10 let, cena za vydání je 4 000 Kč. Rychlopas pro děti do 15 let stojí 2 000 Kč a platí 5 let. Expresní pas nově umožňuje cesty do USA.

Jak podat žádost o cestovní pas

Při žádání o biometrický cestovní pas nemusíte vyplňovat žádný formulář. Úředník zadává údaje do počítače z občanského průkazu či jiného dokladu. Fotografování probíhá přímo na úřadě, ve vlastním zájmu se vhodně upravte.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji se hradí při podávání žádosti.

Dokumenty a doklady potřebné při žádání o pas

 • Cestovní pas pro dospělého
  Předkládá se doklad, kterým lze prokázat údaje zapisované do cestovního pasu (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo atd.). Použít lze občanský průkaz, rodný list nebo třeba oddací list.
 • Cestovní pas pro děti do 15 let
  Doklady prokazující oprávněnost podání žádosti zákonným zástupcem. Může jít o rodný list dítěte nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno. Vychovávají-li dítě pěstouni, předkládají se doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti (příslušné rozhodnutí soudu).
 • Cestovní pas pro občany od 15 do 18 let
  Žadatelé ve věku od 15 do 18 let se musejí dostavit se svým zákonným zástupcem. Předkládají se občanské průkazy obou z nich, rodný list žadatele a případně předchozí cestovní pas.
 • Cestovní pas pro osobu, která nemá trvalý pobyt na území ČR
  Při žádání o vydání prvního cestovního pasu musí navíc předložit doklad o státním občanství.
 • Cestovní pas pro nesvéprávnou osobu
  Doklad prokazující oprávněnost podání žádosti opatrovníkem (příslušné rozhodnutí soudu).
 • Žádost o druhý cestovní pas
  Žádost o druhý cestovní pas je nutné řádně odůvodnit – např. současné zařizování cestovních víz do dvou různých zemí. Cena pasu se neliší.
 • Žádost o cestovní pas podává podpůrce, nebo člen domácnosti
  Žádá-li o pas za občana staršího 15 let podpůrce, navíc se předkládá smlouva o nápomoci schválená soudem. Podává-li za občana staršího 15 let žádost o cestovní pas člen domácnosti, předkládá se navíc smlouva o zastoupení schválená soudem.

Rady a tipy, na co si dát pozor

 • Fotka na cestovním pasu je černobílá a fotoaparát úředníka velmi citlivý. Fotografie zachytí kdejaký šlinc na obličeji.
 • Cestovní pas je náchylný na ohýbání. Čip v pasu je sice zalitý do plastové kartičky, přesto se k němu chovejte ohleduplně.
 • Před cestou do zahraničí si ověřte funkčnost čipu v pasu. Na úřadu obce s rozšířenou působností mají kontrolní čtečku. Nefunkční čip v pase může mít za následek nevpuštění do navštěvované země.
 • Pravidelným cestovatelům doporučuji mít dva cestovní pasy. Můžete mít oba s sebou na cestách, jeden použít jako zástavu třeba při půjčení skútru a druhý nosit při sobě. Případně s jedním pasem vycestujte a druhý nechte důvěryhodným příbuzným v Česku. Ztrata cestovního pasu pak nebude takový problém, příbuzní vám druhý pas nechají poslat kurýrem.

Občanský průkaz, nebo cestovní pas?

 • Kam lze vycestovat na občanský průkaz
  Země uvnitř Schengenského prostoru: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko
 • Státy vyžadující cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců
  Albánie, Angola, Bahamy, Bahrajn, Barma, Belize, Bolívie, Botswana, Brazílie, Brunej, Burundi, Čína, Ekvádor, Filipíny, Guyana, Honduras, Indonésie, Írán, Irák, Jamajka, Keňa, Kiribati, Madagaskar, Malajsie, Mauricius, Mexiko, Mozambik, Namibie, Nová Kaledonie, Nikaragua, Omán, Palau, Papua-Nová Guinea, Pobřeží slonoviny, Saúdská Arábie, Singapur, Svatá Lucie, Tádžikistán, Tanzánie, Thajsko, Tchaj-wan, Trinidad a Tobago, Turkmenistán, Uganda, Ukrajina, Venezuela, Vietnam, Východní Timor a Zambie

Nejčastější dotazy: Cestovní doklady

 • Jaký je potřeba cestovní pas do USA?
  Cestovní pas do Ameriky musí být biometrický. Otisky prstů na něm nemusejí být nahrané, vezmou vám je při vstupním pohovoru. Na cestovní pas bez strojově čitelných údajů nelze vycestovat do USA.
 • Je potřeba biometrický cestovní pas při mezipřistání v USA?
  Ano, při mezipřistání v USA a využití cestovní registrace ESTA je biometrický cestovní pas povinnost.
 • Lze zařídit cestovní pas do 24 hodin nebo do týdne?
  Nikoliv, tyto pasy byly zrušeny. Nejkratší doba na vyřízení expresního cestovního pasu s biometrickými údaji je 6 pracovních dnů.
 • Lze cestovní pas vydat nebo předat na plnou moc?
  Cestovní pas může z důvodu zvláštního zřetele hodného převzít zmocněnec s plnou mocí s úředně ověřeným podpisem. Důvody hodné zvláštního zřetele znamenají třeba dlouhodobou nemoc v zahraničí, zmocněnec nemůže pas převzít vždy.
 • Mohu na cestovní pas vycestovat po svatbě?
  Ano, platnost cestovního pasu končí uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmění v souvislosti s uzavřením manželství.
 • Musím při změně bydliště žádat o nový cestovní pas?
  Ne, změna trvalého bydliště nemá vliv na platnost cestovního pasu. Tento údaj se do pasu nezapisuje.

Tento článek vznikl ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin

Diskuze k článku (237 komentářů)

Nevíte někdo, zda mi stačí pro studium v USA (J1 vízum) obyčejný pas vydaný v roce 2007?
Mám v něm nalepené 10leté cestovní vízum (T) a nerad bych o něj přišel kvůli žádání o nový pas.
Strojově čitelnou zónu má, ale na obalu není takový ten malý obrázek čipu.

Odpovědět

Ten z roku 2007 by měl na vízum stačit. Nemůže se s ním ale létat jen na povolení ESTA.

Odpovědět

Díky!

Odpovědět

Jaka je cena za vyřízení pasu s čipem do 24 hodin

Odpovědět

Pokud vím, tak biometrický pas bohužel do 24 hodin vydat nelze ani za příplatek. :(

Odpovědět
Avatar uživatele

Jaká je nejkratsí doba na vyrízení pasu s biometrickými údaji? ….nebo musí clovek cekat lhutu 30 dnu? Predem díky za odpoved

Odpovědět
Avatar uživatele

jeste jedna otázka…je mozné, aby se v cestovním pasu s biometrickými údaji pozmenili jen nejaké údaje? Napríklad jméno ( vdala jsem se) a stav? Nebo si ho musím delat úplne celý? Nekde jsem se docetla, ze zmeny mozné jsou..na pockání, ale nepsalo se tam o které zmeny se jedná. Je mozné, ze bych mela v mém prípade stestí a dalo by se to jen pozmenit a nemusela bych cekat 30 dnu?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Vendulo,
myslím, že na tohle se nedá odpovědět nějak obecně, nicméně pokud budeš mít štěstí, budeš mít pas třeba po dvou týdnech hotový.

Pokud ses vdala, musíš požádat o nový biometrický pas. Platnost toho starého jsou 3 měsíce po uzavření sňatku.

Odpovědět

Obdržela jsem k pasu čip pouze na obyčejném papíru a zvlášt od pasu. Obávám se , jestli je to tak správné a nebudu mít někde problém

Odpovědět

Dobrý večer,mám velkou prosbu,(vím,že to není první dotaz) 31.10.2011 bych potřebovala odcestovat do USA,ale nemám biometrický pas.Je možné udělat tento pas nejdříve do deseti dnů?Co k tomu potřebuji a kolik to stojí.Předem moc děkuji za odpověď;-)

Odpovědět

Ahoj, obávám se, že do 10 dnů se biometrický pas nestihne vyřídit. Přesto bych si o něj zkusil požádat a zároveň požádal o klasické vízum na starý cestovní pas.

Odpovědět

Děkuji za rychlou odpověd:)ještě bych se chtěla zeptat, zda pro udělení víz je jediná možnost kontaktovat ambasádu USA..i v tomto případě je třeba mít vyřízené povolení ESTA?(četla jsem, že o toto povolení je třeba žádat nejpozději 72hodin před odletem, jelikož se do něj ale vyplnuje číslo pasu, můžu o něj žádat až po vydání nového biometrického?)

Odpovědět

Ano, pro vyřízení víza kontaktujte americkou ambasádu. Pro vyřízení víza nemusíte mít ESTU vyřízenou – ta s vízem nemá dokonce nic společného. :-)

Odpovědět

Díky;-) jak dlouho trvá vyřízení toho víza.

Odpovědět

Je to závislý na víc faktorech, ale počítej tak 14 dní.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, nevite, jestli potrebuju nutne biometricky pas pro zazadani o online visa? Mam pas starsi 2006, znamena to, ze musim zadat pres velvyslanectvi ? Je mozne zadat ze zahranici?diky

Odpovědět

Adame,
online viza nejsou, asi myslíš ESTA a na tu je potřeba biometrický pas. Ten ti udělají na městském úřadě. Biometrický pas ti v zahraničí neudělají, jen dočasný klasický. O Esta můžeš žádat v zahraničí, ale vycestovat do Států můžeš jen ze země, které je v programu ESTA.

Odpovědět

Ahojte,chtela jsem se zeptat,jestli ma nekdo zkusenost ze zaoceanskou lodi,kde potrebuji pochopitelne viza,uz jsem objednana,ale nikde se nemuzu docist,co si mam vzit sebou za doklady.muzete mi nekdo prosim poradit?

Odpovědět

Jako kamkoliv jinam. Vezmi si pas. A jak píšeš, víza nebo ESTA.

Odpovědět

Ahoj,chci se zeptat,dcera bude mít 15 let za 14 dní.Cena za biometrický pas se odvíjí od datumu žádosti , např. 30.10. ( tedy 100Kč ) nebo datum vyzvednutí, např. 30.11. ( tedy 600 )? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Cena je podle věku žadatele, pokud bude dceři v den podání žádosti méně než 15, bude cena 100,-, platnost pasu je ale pouze 5 let. I tak je to finanční úspora.

Odpovědět

Musim mit na cestu do USA kreditku na svoje jmeno?? Jedu s pritelkyni a platime jeji. Mohu za zpracovani formulare ESTA platit jeji kreditkou???

Odpovědět
Avatar uživatele

@LUCAS:
Je jedno, kdo zaplatí za ESTA. Na cestu stačí karta přítelkyně, nemusí mít každý svou.

Odpovědět

Plánuji cestu do Kanady (návštěva příbuzných) a při té příležitosti chci navštívit i americkou stranu Niagar. vodopádů a na několik dnů New York. Je možno cestovat z Kanady do USA na formulář ESTA? Mám formulář ESTA vyplnit ještě před odletem z Česka do Kanady nebo pak až před cestou z Kanady do USA, kdy budu znát přesné datumy příjezdu do USA a odjezdu zpět do Kanady?

Odpovědět

Dobrý den, mám pas z roku 2008 s příslušným znakem na přední straně, nicméně jsem si jista, ze otisky prstu jsem pri jeho vyřizování neposkytovala. Je mozne, aby se jednalo o pas jen s některými biometrickymi údaji? (Foto je černobílé a pořizování přímo úřednící). Mám obavy , aby s pasem nebyl problém pri vstupu do USA. Děkuji.

Odpovědět

Hezký den Pajko, tak to je ten správný pas. Otisky prstů si vezme imigrační úředník při pohovoru.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pajka:
Do prvních biometrických pasů se nahrávala pouze fotografie, otisky až do další, novější verze. Platné pro ESTA jsou obě.

Odpovědět

prosím, chtěla bych se zeptat, zda mohu žádat o udělení pracovního víza i bez biometrického pasu,který už jsem si nechala udělat, ale lhůta vydání pasu je až 30 dnů, takže bych nestihla zažádat o vízum, jedná se o vízum do ameriky nebo kanady a také jsem se chtěla zeptat ,zda existuje nějaká firma nebo orgán , který by mi s vyřizováním pracovního víza pomohl nebo poradil. děkuji

Odpovědět

Dobrý den.Dcera(9let) má 30.6. odletět do usa.Její babička chtěla rezervovat letenky,ale dnes jsme zjistili,že její pas platil jen do začátku tohoto měsíce.Cena letenek se rychle zvedá.Je možné v pondělí na ambasádě na počkání získat číslo budoucího pasu kvůli rezervaci letenky a spolehnout se na to,že by nám pas vydali do jejího odletu?Dcera má české i americké občanství.Moc děkuji předem za info.Jestli neodletí,bude ona i babička velmi zklamaná.

Odpovědět
Avatar uživatele

@kveta:
Pas na ambasádě? Takže americký? To bych řešil přímo s nimi a nesháněl informace zde na fóru.
A určitě se na nic nespoléhat.

Odpovědět

Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. Ano, dcera měla americký pas a chceme nový opět americký. Mělo by být pro ni snažší do Ameriky cestova jako americký občan. Občanství má obojí. České i americké. Myslela jsem, že délka čekání na pas atd je však totožná jako při dělání českého pasu… Já sama pas nemám a nejsem informovaná. V pondělí zavolám na ambasádu. Děkuji za váš čas.

Odpovědět
Avatar uživatele

@kveta:
Držím palce, ať to dobře dopadne. O českém pasu by se tu nějaké informace našly, ale o americkém asi sotva.

Odpovědět

Chtela bych se zeptat Poletim s dcerou do Kanady, je ji rok a pas ma delany kdyz ji byl tyden takze podoba je jiz jina. Muzou delat celnici v Kanade problemy nebo by to melo byt v poradku. Pripadne jake problemy by mohli delat a jak je zvladnout? Nebo je lepsi udelat novy s aktualni podobiznou?

Odpovědět
Avatar uživatele

@zuzka:
je ji rok a pas ma delany kdyz ji byl tyden
Kdo dělá týdennímu dítěti pas? To jste jí vážně tak brzy táhli někam na dovolenou? Některé rodiče nechápu.

Je pas biometrický? Dítě se pouze fotilo nebo mu brali i otisky (nevím, jestli se to dělá i u tak malých dětí)? Jestli je pas s otisky, tak by, podle mě, neměl být problém.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, máte prosím pracovní email, kde bych s Vámi mohla něco konzultovat?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lenka Šustrová:
Kontakt na majitele webu: https://chcidoameriky.cz/kontakt

Odpovědět

Dobrý den,

za 3 týdny poletíme do Chile s tranzitem v Atlantě. Teď jsem zjistila, že pro ESTA nemám biometrický pas a nejsem si jistá, jestli mi ho stihnou vyhotovit, tak abych si mohla ještě zažádat o ESTA, když její vyřízení trvá cca 3 dny a jestli vůbec ho stihnou dodat do odletu. Je možné si třeba zažádat o vízum ? Jak dlouho by to trvalo ?
Děkuji…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Zuzka:
Zeptej se rovnou na ambasádě
https://cz.usembassy.gov/cs/visas-cs/nonimmigrant-visas-cs/
Vízové dotazy
Dotazy týkající se víz prosím pokládejte na webové stránce ustraveldocs.com (předtím se podívejte na stránku s nejčastějšími vízovými dotazy). Své dotazy můžete pokládat i telefonicky:
Volající z České republiky: +420-228883000

Odpovědět

Ten biometrickej pas už stojí jenom 600 Kč a udělají ho do 3 týdnů.

Odpovědět
Avatar uživatele

Pájo, děkuji za upozornění! Článek jsem upravil.

Odpovědět

Dobrý den,
zažádala jsem si o biometrický pas a zároveň jsem si zažádala z důvodu změny bydliště o nový občanský průkaz. Při vyplňování pasu byla ještě uvedena stará adresa.Nevadí to?

Odpovědět

@Yvana: Nevadí. Dle platné legislativy se úřadům hlásí změna trvalého bydliště a s tím souvisí nový OP, ne cestovní pas. Tam se uvádí místo narození, datum vydání, platnost do, pas vydal (kolonky č. 06, 07, 08 a 09).

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, žiji trvale v USA.
jsem v Praze na 6 dni a ztratila jsem česky pas!!!! Mám odletět zpět do USA a nevím co mam dělat. Mam kopii svého pasu a zelenou kartu. Udela mi ministerstvo zahraničí pas blesk?

Odpovědět

Dobry den,

za tyden bychom se rady s babicou vydaly do USA, resime vsak problem. Ja mam klasicke turisticke vizum a babicka se bude registrovat pres ESTA. V podminkach jedne agentury jsem nasla, ze je potreba mit biometricky pas, ktery byl vydan po 1.9.2006. Moje babicka biometricky pas ma, ovsem s datem vydani 28.8.2006.

Myslite si, ze je to problem?

Predem dekuji za odpoved a preji hezky den.

Aneta

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta:
Jestli se nepletu, tak se biometrické pasy oficiálně vydávají od 1.9.2006. Pokud ho má babča od 28.8.2006, tak buď není biometrický nebo ho má “protekčně” vystavený dříve. Biometrický pas má symbol označený šipkou.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
26.5.2015 mám vycestovat do USA ale bohužel jsem při kontrole pasu pro zažádání o ESTU zjistila, že mám pas na rodné jméno, ne své současné. Jedná se o biometrický pas. Řeším teď nejlepší cestu postupu, zkusit vycestovat na staré jméno, bude-li na letenkách a na stejné jméno vyřídit i ESTU? Nebo to vůbec nepřipadá v úvahu?
Děkuji za odpověď

Odpovědět

Dobrý den,
chtěla bych vycestovat do Kanady. Stačí jen biometrický pas nebo je lepší normální pas + vízum?

Odpovědět

@Míša: Víza do Kanady jsou přece opět zrušena…

Odpovědět

Dobrý den, mám dotaz,když nevlastním žádnou platební kartu.může to uhradit ESTA někdo jiný?a když odletím do USA musím mít u sebe nějakou platební kartu?

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, v takovém případě může ESTA uhradit někdo jiný. Nicméně cestovat do USA bez platební karty je nejen neobvyklé, ale zároveň komplikované a nebezpečné.

Odpovědět

Můžu si v Kanadě ze svého účtu vybrat peníze? Převede se to na jejich peníze?

Odpovědět
Avatar uživatele

Myslíš z karty v bankomatu?
Jo, v ATM budou určitě jen CAD a tvá banka ti to strhne v CZK podle denního kurzu.

Odpovědět

@Franta:
A jsou tam nějaký poplatky za výběr z bankomatu? Nebo záleží na bance?

Odpovědět
Avatar uživatele

To záleží na bance. Někde je to jen poplatek, někde poplatek + nějaké to procento z částky. Mělo by to být na stránkách banky jako Poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí.
Lepší ale možná bude rovnou kartou platit, hodně bank má platbu za nákup bez poplatku i v zahraničí.

Odpovědět

Musím mít cestovní pas i do členského státu EU? Žádat o cestovní pas musím jen v místě trvalého bydliště? Jaký je důvod? Mám totiž trvalé bydliště na druhém konci republiky.

Odpovědět

@Olé: Jestli žiješ v ČR, tak se musíš podřídit zákonům ČR. Tvoje problémy z druhého konce republiky zákony nezajímají. K cestě do EU (šengenu) ti stačí OP. Mimo šengen (např. Norsko) ne.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím, letíme s kamarádkou do USA na měsíc a vracíme se v srpnu. Zjistil jsem nyní, že kamarádky pas je platný pouze do listopadu. Odlétáme 9.7. Je to problém, když platnost pasu končí dříve, než půl roku po konci pobytu? Děkuji za odpověď

Tomáš Koláčný

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš Koláčný:
Není to problém. Teda, záleží odkud kamarádka je. ČR je v takzvaném “klubu šesti měsíců”, to znamená, že nevadí, pokud pas platí méně než šest měsíců. Hlavní je, aby byl platný v době odjezdu.

Odpovědět

Tomu nejak nerozumim… “Rychlopas na počkání se vydává ve lhůtě 15 dnů, při podání žádosti v zahraničí ve lhůtě 60 dnů”..

Odpovědět
Avatar uživatele

Robbe, jde o to, že všechny cestovní pasy se tisknou v České republice ve Státní tiskárně cenin. Celý proces funguje zhruba tak, že vy podáte na velvyslanectví žádost, ta se zpracuje, do tiskárny putuje požadavek na vytvoření pasu a cestovní pas pak putuje na velvyslanectví, kde jste požádal o vydání.

A tento proces nemusí být možné stihnout do 15 dnů, třeba když se jedná o velvyslanectví v Afghánistánu, Indonésii, Vietnamu nebo Austrálii. Proto je ta lhůta delší.

Odpovědět

Dobrý den,
mám dotaz ohledně pasu s biometrickýmí údaji. Vlastním jej, ale teď jsem změnila trvalé bydliště. Myslím že, tento údaj není viditelný na pasu. Objeví se tato změna po zadání nové adresy do takzvaného registru obyvatel i na pasu nebo je nutné si zažádat o nový pas? Děkuji.

Odpovědět

@Lucie: Pas platí 10 let ať bydlíš kdekoli.

Odpovědět

Dobry den,
jde pas vyridit rychleji jak za 15 dni?

Odpovědět
Avatar uživatele

To se zeptej na pasovém. Ale myslím, že ne. Biometrický určitě ne.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,

mám objednaný cruise na loď a destinace jsou uvedené v Miami, Bahamy, Panenské ostrovy, Puerto Rico a zpět na Miami. Jsem v USA na J1 vízum (končí mi 10.9.2015 a plavba začíná 19.9.) a chtěl jsem si tohle pokrýt Estou, ale teď vůbec netuším, zda mi to projde. Má s tím někdo podobnou zkušenost?

Díky za odpověď

Odpovědět

Ahoj,mam take dotaz:) v patek mi prijde biometricky pas a muzi si hned v patek po prevzeti zazadat o vizum Esta? A v sobotu odletet do Miami:) Moc dekuji za odpoved:)

Odpovědět
Avatar uživatele

Teoreticky ano, pokud ESTA bude schválená. Je to narychlo, ale nevím o ničem, co by tomu bránilo. Letenky budeš kupovat na poslední chvíli po schválení ESTA nebo už je máš? Druhá varianty je docela risk.

Odpovědět

Dekuju strasne moc, letenky budu kupovat na posledni chvili:)

Odpovědět

Dobrý den,

žiji v Irsku a v prosinci mám jet na dovolenou do USA, ale bohužel mám nebiometrický pas,. Za měsíc ale jedu do ČR na otočku a tak si budu moci o biometrický pas jít zažádat, ale už si ho nemohu jít osobně vyzvednout, je možné aby mi tento pas vyzvedla i jiná osoba?

Předem velice děkuji za odpověď.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Petra

Odpovědět
Avatar uživatele

Zeptej se na pasovce, jestli někomu dají tvůj pas na plnou moc.

Odpovědět

@Petra: A co velvyslanectvi v Dublinu?

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den
Vdala jsem se v Usa
Pas mi bude končit dříve než se vrátím zpět do Čr.
Co můžu v tomto případě dělat.Děkuji

Odpovědět

@Marie H.:
Dobrý den, v prvé řadě si musíte nechat přeložit oddací list a pak nechat sňatek zapsat do zvláštní matriky. Teprve potom budete pro naše úřady “vdaná”. Až poté si můžete žádat o nový pas – i na ZÚ ČR.

Odpovědět

@Franta:
Dle zákona 329/1999 Sb., o cestovních dokladech nelze CP předat na plnou moc.

Odpovědět
Avatar uživatele

Potřebuji se zeptat ohledně pasu.. Platí mi ještě několik let,ale zjistila jsem,že tam mám tmavé vlasy na mikádo a nyní mám dlouhé blond.. Mám si raději nechat udělat nový? Abych neměla na letišti v USA problémy při kontrole. Máte stím někdo zkušenost? Děkuji

Odpovědět

@circolka: § 28, odst. (1) Platnost cestovního dokladu skončí:
c) jeho držitel podstatně změnil svou podobu.
Sbírka zákonů č. 257 / 2010 o cestovních dokladech.

Odpovědět
Avatar uživatele

děkuji

Odpovědět

Dobrý den, syn má koupenou zpáteční letenku do USA na 15.12.2015.
Má klasický pas z r.2006, je platný i půl roku po návratu.
Nyní zjistil na webu, že do USA musí být pas s biom.údaji, je 15 dní do odletu.
Pochopila jsem dobře, že nyní je pouze možnost požádat o vízum na am,ambasádě?
Bude to stačit? Starý pas a vízum?
Co kde a jak je k tomu potřeba?
Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Ještě dodatek, potřebovala bych ještě vědět, kde a jak se vyřizuje povolení ESTA.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Syn je asi cestovatel. Koupí letenku, a až pak se stará, teda mamka se stará. Cesta do Států je trochu jiná, jak ta do Brodu. Chce to trochu jinou přípravu a plánování. https://chcidoameriky.cz/prehledne-15-kroku-jak-postupovat-pri-ceste-do-usa
Na starý pas může vycestovat pouze s vízem, ale 15 (kalendářních) dní je dost málo. Může to zkusit, ale moc bych nedoufal. S novým pasem stačí ESTA, ale s ohledem na čas bych nedoufal v jeho včasné vyřízení. Nedá se cesta odložit, je možné letenku přebookovat?
Držím palce, aby to doladil a mohl odletět.

Esta – https://chcidoameriky.cz/navod-jak-vyplnit-formular-esta-nutny-pro-vstup-do-usa-bez-viza

Odpovědět

@Jana: Vízum B-1/B-2 se vydává s platností 10 let. Obvyklý postup je: po obdržení nového pasu ihned podat žádost o vízum ( využít co nejdelší dobu platnosti pasu k cestám do USA s vízem).

Odpovědět
Avatar uživatele

@Z.:
Jak píšeš, ale v tomto případě se to, podle mě, nedá stihnout. Udělat nový pas a pak vízum.
A s novým pasem by navíc stačila jen ta ESTA.
Musí se rychle rozhodnout a zkusit buď do starého pasu získat vízum nebo z pasovky vymámit nový pas a požádat o ESTA. A samozřejmě doufat, že vízum nebo ESTA vyjde. Jinak může letenku vyhodit, v lepším případě přebookovat.

Odpovědět

Dobrý den, dcera letí na 14dní do USA na navštěvu.Bude se vracet 8.2.2016. Platnost pasu má do 20.4.2016.Nebude s tím problém?
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta:
Nebude.

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat mám trvaly pobyt v ČR a jdu si vyřídit biometricky pás, mate zkušenost jak mám dal postupovat abych mohl navštívit NY? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Sergej:
Máš tu trvalý pobyt, ale nejsi občan. Předpokládám tedy (možná se pletu), že budeš mít pas ze svojí ambasády a ne od ČR úřadů. Český pas je pro občany ČR. Můj táta má také trvalý pobyt ale pas má jejich, protože si nechal původní občanství. Popravdě ale nesleduji legislativu pro cizince, takže jen hádám.

Odpovědět

Dobry den, nevite jaka je ted prumerna cekaci soba na vyrizeni pasu? Vcera jsme si o ne zazadali a kolem 10. brezna by jsme potrebovali odletet. Jeste nas take ceka esta tak aby jsme to stihli.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lenca: Myslím, že to stihnete, ségře vystavili na podzim pas za necelé 3 týdny.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák:
Stihnout by se to mělo. Já osobně bych se zeptal na pasovce při podání žádosti.

Odpovědět

Dobrý večer,chci se zeptat zda-li jde urychlit za příplatek biometrický pas?Děkuji předem za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr: Nikoliv, toto není možné.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák:
Ano, jde to. Od 1.1.2016 platí novela zákona 329/1999 Sb., o cestovních dokladech: cestovní pas ve zkrácené lhůtě se vydá na žádost občanovi ve lhůtě 6 pracovních dní. Cena je 4 tisíce.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr:
http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx?q=Y2hudW09NA%3D%3D
S účinností od 1. ledna 2016 se ruší vydávání cestovních pasů bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Občanovi, který potřebuje urychleně vycestovat do zahraničí, se vydá za zvýšený správní poplatek plnohodnotný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s biometrickými údaji ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Tak to se omlouvám za chybnou odpověď. Je to pro mne novinka, díky za informaci! Článek aktualizuji.

Odpovědět

Dobrý den,
pokud si tento týden zažádám o pas, tak ho kolem 5.5. budu mít. Je možné odletět do USA i přes to, že nebudu mít pas 6 měsíců?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta: Ahoj Aneto, můžeš cestovat naprosto bez problémů.

To pravidlo s šesti měsíci je trochu jinak, navíc u České republiky se neuplatňuje. Funguje to tak, že platnost pasu musí být 6 měsíců ještě po odjezdu. Je to proto, aby jsi mohla ze země odjet v případě, kdy z nějakého důvodu překročíš dobu pobytu – třeba z důvodu neočekávaného pobytu v nemocnici apod.

Odpovědět

@Petr Novák: tak to je paráda, děkuju :) Takže kdybych si pas i ESTU zařídila 2 měsíce před odjezdem tak to nevadí, ano? :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta: Nevadí. A určitě je to lepší, než to nechávat na poslední chvíli. :-)

Odpovědět

@Vendula:
vyřídí to za 6 dní za poplatek 4000,-

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.