Národní park Panenské ostrovy: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Národní park Virgin Islands je spolu s Americkou Samoou jediný, který neleží v některém z 50 států USA. Najdete ho na Amerických Panenských ostrovech, skupince ostrůvků v tropickém Karibiku a současně nezačleněným územím USA. Park pokrývá rozlohu 59,4 km čtverečních z celkových 346.

Národní park Panenské ostrovy | © Rennett Stowe

Informace o národním parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

Americké Panenské ostrovy leží v Karibiku a tvoří je trojice hlavních ostrovů: Saint Croix, Saint Thomas a Saint John. Národní park Virgin Islands zabírá asi 60 % ostrova Saint John. Park je díky čisté vodě a krásným plážím vyhlášený mezi fanoušky potápění a šnorchlování, oblíbené jsou také stezky pro pěší turisty linoucí se napříč deštným pralesem.

NP Panenské ostrovy byl založen 2. srpna 1956 právě s cílem ochránit tuto jedinečnou přírodu. Zajímavé je, že o vznik národního parku se zasloužil Laurance Rockefeller, který tehdy skoupil většinu ostrova.

Národní park si v roce 2021 prohlédlo 323 999 lidí. Nejvyšším bodem parku je s pouhými 389 metry hora Bourdeaux Mountain.

Na území parku žije 140 druhů ptáků, 302 druhů ryb, 7 druhů obojživelníků, 22 druhů savců, 50 korálů a 740 druhů rostlin. Ze savců je park domovem ohrožených netopýrů, v okolních vodách Karibského moře můžete spatřit delfína a v zimních měsících hejno velryb.

Z říše rostlin parku dominují mangrovníky pokrývající pobřeží. Nejrozšířenějšími druhy jsou mangrovníky červené, černé a bílé, na vlastní oči je můžete spatřit třeba v Hurricane Hole a Mary Creek.

Co vidět a co dělat v národním parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

K tropickému ráji uprostřed Karibiku patří nádherné pláže, šnorchlování, potápění a další vodní sporty. V NP Americké Panenské ostrovy jsou dvě oblíbená místa tohoto ražení:

Trunk Bay

Jedna z nejkrásnějších pláží světa, jejíž součástí je 206 metrů dlouhá podvodní stezka pro šnorchlování. Za návštěvu pláže se platí, na místě je stánek s občerstvením i půjčovna vybavení.

Cinnamon Bay

Skořicová zátoka je fajn místo pro sportovní nadšence. Kromě tábořiště je na tomto místě v provozu půjčovna vybavení a škola potápění.

Hawksnest

První slušná pláž při cestě od Cruz Bay. Vybavení zahrnuje šatny, piknikové stoly nebo toalety.

Mezi zemědělskou plodinu typickou pro Americké Panenské ostrovy patří cukrová třtina, jednou z větších plantáží na ostrově St. John bývala Annaberg Sugar Plantation nedaleko stezky Leinster Bay Trail. Doby její největší slávy jsou ty tam, přesto se můžete zúčastnit ukázky původních řemesel. Mezi další významné plantáže patří Catherinburg u silnice Centerline Road a mlýn The Reef Bay Sugar Mill. Vydat k němu se můžete v rámci organizovaného výšlapu s rangery. Stačí se informovat v návštěvnickém centru, od kterého se vychází.

Mezi oblíbené kratochvíle na ostrově se řadí také pěší turistika, na Amerických Panenských ostrovech je rovná dvacítka stezek. Zde jsou ty nejkrásnější:

Cinnamon Bay Self-Guiding Trail

800 metrů dlouhá stezka, kterou budete zdolávat dobrou hodinu. Historický okruh vede skrz bývalý cukrovar a tropický les.

Francis Bay Trail

Trasa dlouhá 800 metrů začíná na zpevněné silnici v Mary Creek a vede přes až na pláž. Neviděli jste v životě na vlastní mangrovníky? Ideální trasa pro vás.

Petroglyph Trail

Kraťoučká trasa o délce necelého půl kilometru vám sice zabere jen 15 minut, ale můžete si v průběhu ní prohlédnout obrazce ve skalách z dob, kdy Kryštof Kolumbus netušil, že objeví nějakou Ameriku.

Salt Pond Bay Trail

Toužíte po klidné procházce zakončené cachtáním na pláži? Vydejte se po této jen 320 metrů dlouhé stezce.

Reef Bay Trail

Asi nejnáročnější stezka na ostrově, zkušeným borcům zabere necelé dvě hodiny, dlouhá je 3,5 kilometru. Vede skrz rozmanitý les, opuštěné farmy a bývalé třtinové plantáže.

Kdy jet do národního parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

Národní park Americké Panenské ostrovy je přístupný celoročně, návštěvě v kterýkoliv den roku nahrává rovněž subtropické klima. Obvyklá teplota v zimě se pohybuje kolem 26 °C, v létě je o něco vyšší a činí přibližně 33 °C.

Nejvíce návštěvníků do parku míří v období od prosince do dubna či května.

Počasí ve velké míře ovlivňují pasáty (větry) vanoucí z východu na západ právě přes tropické ostrovy Karibiku. V zimě tradičně méně prší a více fouká, což v důsledku znamená vyšší vlny. Léta bývají deštivější a méně větrná, nicméně se od jihu či východu čas od času přiřítí tropická bouře nebo hurikán.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Virgin Islands

Průměrné teploty v národním parku Virgin Islands. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 29°C 23,00°C 4,4 22 538 🟨🟨
únor 29°C 23,00°C 3,8 25 738 🟧🟧🟧
březen 29°C 23,00°C 3,9 29 162 🟧🟧🟧
duben 30°C 24,00°C 5,7 26 404 🟧🟧🟧
květen 30°C 25°C 9,8 26 567 🟧🟧🟧
červen 31°C 26°C 7,0 25 526 🟨🟨
červenec 32°C 26°C 7,7 25 353 🟨🟨
srpen 32°C 26°C 9,4 23 476 🟨🟨
září 31°C 26°C 11,5 8 368 🟩
říjen 31°C 26°C 11,3 9 112 🟩
listopad 30°C 25°C 9,8 14 722 🟨🟨
prosinec 29°C 24,00°C 6,3 20 122 🟨🟨

Vstupné do národního parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

Za vstup do národního parku se neplatí, je zdarma.

Poplatek ve výši $5110 Kč se vybírá při návštěvě Trunk Bay a $26574 Kč zaplatíte za noc kotvení v přístavu Moorings. Stačí připlout v 17:00 hodin a již jste povinni platit.

Jak se dostat do národního parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

Hlavním letištěm na Amerických Panenských ostrovech je Cyril E. King Airport na ostrově St. Thomas. Zpáteční letenky z Evropy seženete při troše štěstí již za méně než 10 000 Kč.

Z ostrova St. Thomas na St. John vás přepraví trajekt, vyplouvá každou hodinu od 6:00 až do půlnoci. Jednosměrný lístek na trajekt koupíte za $12265 Kč.

Cestovat po ostrově St. John můžete ve stylových shuttlech, které mají místo střechy jen jednoduchý přístřešek, nebo klasickými autobusy. Linka číslo 10 spojující po Centerline Road záliv Cruz Bay a Salt Pond Bay jezdí jednou za hodinu od 6:00 do 19:25.

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je auto, které si na Amerických Panenských ostrovech můžete půjčit. Jde o jediné území USA, kde se jezdí vlevo.

Ubytování v národním parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

🏨 Hotely

Na Saint John a potažmo na celých Amerických Panenských ostrovech jsou desítky převážně dovolenkových rezortů. Cena nejlevnějšího ubytování začíná na 3 500 Kč za noc a pokoj.

⛺ Kempy

Milovníci stanů a karimatek mohou složit hlavy na pláži v Cinnamon Bay, kde je provozován kemp. Stany či chatky vám půjčí, cena za pronájem začíná na $501 104 Kč za noc a osobu.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum parku leží v Cruz Bay nedaleko veřejných dolů. Otevřeno je denně s výjimkou 25. prosince, vždy od 8:00 do 16:30 hodin. V krásné budově na nábřeží můžete získat informační brožurky, koupit si knížky a jiné suvenýry nebo si prohlédnout exponáty mapující historii ostrova. S žádostí o pomoc se můžete obrátit na ochotné rangery.

👍 Dobré vědět

Chcete-li při návštěvě Amerických Panenských ostrovů ušetřit, naplánujte si svou dovolenou na měsíce duben-květen, kdy jsou ceny pokojů nižší.

Karibské sluníčko je ostré a před spálením vás neochrání ani prakticky neustálý svěží vánek. Proto si nezapomeňte přibalit sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém. A tím se mazat.

Před návštěvou Panenských ostrovů si do telefonu stáhněte mapy ostrova, stezek a další užitečné brožurky. Jsou zdarma.

Fotky národního parku Panenské ostrovy (Virgin Islands)

U. S. Virgin Islands National Park | © Jason Crotty

Virgin Islands National Park | © Rennett Stowe

Trunk Bay, Národní park Panenské ostrovy | © Rennett Stowe

Trunk Bay, NP Virgin Islands | © Rennett Stowe

Národní park Panenské ostrovy | © mark byzewski

Národní park Virgin Islands | © mark byzewski

NP Panenské ostrovy | © mark byzewski

Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (2)

Dobrý den, děkuji za fajn info o Panenských ostrovech. Chci se zeptat, jak by člověk mohl vybrat nejlepší letenku. Volit přestup ve Floridě nebo letět přímo? Úplně jsem to ještě nehledala, raději se ptám :)
Máte také informace jak to tam vypadá po hurikánu Irma?
dívala jsem se na stránky workaway.info a chtěla bych si najít více info, pokud bychom se rozhodli jet v lednu 2019 (se dvěma dětmi 4 a 1,5 let)
jak moc to vidíte jako reálné?

děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v Americe i jinde :o)

Lucie Letochová

Odpovědět

@Lucka: Ahoj Lucko,

přímo z ČR se letět nedá. Respektive záleží, odkud poletíte. Z ČR se nejčastěji létá přes Paříž (nebo Amsterdam) a New York.

Informace o aktuálním stavu nevím. :(

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.