Národní park Glacier Bay: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Glacier Bay je rozlehlý národní park na jihovýchodě Aljašky, občas se plete s podobně pojmenovaným parkem Glacier, který leží pro změnu v Montaně. Oba parky mají leccos společného: Jsou hornaté, leží při hranicích s Kanadou a oplývají krásnou přírodou. Jen ty teploty v divoké Aljašce jsou jaksi nižší.

Glacier Bay National Park | © mark byzewski

Informace o národním parku Glacier Bay

Národní park Glacier Bay byl založen 2. prosince 1980 (stejně jako další aljašské parky) s cílem zajistit ochranu zdejší divoké přírodě. Jak název parku napovídá, dominují ji ledovce, z nichž nejznámější jsou Muir Glacier, Margerie Glacier, Lamplugh Glacier a Grand Pacific Glacier na západě parku. Oblast kolem Glacier Bay poprvé objevil důstojník britské armády George Vancouver v roce 1794. Tehdy byla ještě celá pokrytá ledem, ten však od té doby ustoupil více než 105 km.

S 13 045 km čtverečními patří Glacier Bay mezi největší národní parky USA. Pro srovnání – zabírá zhruba stejnou rozlohu, jako kraje Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Praha dohromady. Park ročně navštíví na půl milionu návštěvníků. Nejvyšším bodem parku je s 4 671 metry hora Mount Fairweather ležící nedaleko od pobřeží Tichého oceánu při hranicích USA a Kanady.

Mezi nejpočetnější zástupce divoké zvěře v Glacier Bay patří medvědi černí i grizzly, losi, jeleni, kamzíci, vlci, rysi červení nebo vydry mořské. V chladných vodách při pobřeží parku navíc žije na 200 druhů ryb, keporkakové a kosatky dravé.

Co vidět a co dělat v národním parku Glacier Bay

Glacier Bay je v první řadě o ledovcích.

O tom zvuku, když se odloupne kus ledu a s ohromným rachotem sklouzává do ledové vody, v angličtině se tomu říká “calving”. Sledovat to je nádhera, jako když se bortí ohromná homole moučkového cukru. Většina návštěvníků se do parku dopraví výletní lodí a bortící se ledovce sleduje z bezpečí její paluby.

Vodní plocha tvoří velkou část národního parku Glacier Bay, jízda na kajaku tak patří mezi nejoblíbenější činnosti. Kajak si můžete půjčit u společnosti Glacier Bay Sea Kayaks ve vesničce Gustavus. Půjčovné dvojkajaku na den vyjde na $75 (1 777 Kč). Se stejnou společností můžete podniknout celodenní výlet na kajaku s průvodcem – vhodné pro méně zkušené vodáky.

Řeky Alsek River a Tatshenshini River jsou výzvou pro milovníky divoké vody. Obě pramení hlouběji ve vnitrozemí, jako výchozí bod obvykle slouží Dalton Post v Kanadě nedaleko Haines Highway.

Co by to bylo za návštěvu národního parku bez pěší turistiky. Výchozím bodem je jediné zastavěné místo v Glacier Bay – Bartlett Cove. Vydat na procházku se můžete po pobřeží, nebo po jedné ze čtyř oficiálních stezek:

Forest Trail

Okruh o délce 1,6 km zdoláte za půl až jeden a půl hodiny. Začíná u parkoviště u návštěvnického centra a vede deštným pralesem i pláží, po hlíně i štěrku.

Bartlett River Trail

Krápet náročnější, šest a půl kilometru dlouhý okruh zdoláte za 4 až 5 hodin. V průběhu nich se projdete podél pobřežní laguny, skrz smrkovo-jedlovcový les a dojdete až k řece Bartlett River. Šťastlivci mohou cestou zahlédnout kojoty, losy, medvědy, vydry nebo tuleně.

Bartlett Lake Trail

Nejnáročnější stezka v národním parku Glacier Bay je dlouhá necelých 13 km a vyžádá si 7-8 hodin chůze. Zpočátku vede po stejné trase jakoo Bartlett River Trail, po 400 metrech (u ukazatele) se odděluje. Ze všech tras je nejméně udržovaná, tak dávejte pozor, ať nesejdete z cesty. Společnost vám budou dělat zvídavé veverky, do batohu si přibalte dostatek jídla a vody.

Tlingit Trail

Krátká, pouhých 800 metrů dlouhá stezka táhnoucí se podél zalesněného pobřeží. Vede v těsné blízkosti Glacier Bay Lodge a nabízí vcelku hezký výhled na okolí.

Ovládáte-li dobře angličtinu, můžete se zúčastnit některého z programů organizovaného rangery. Každý den ve 14:00 začíná v lobby informačního centra Bartlett Cove 1,5hodinový trek napříč parkem s výkladem, chodí se po stezce Forest Trail.

Kdy jet do národního parku Glacier Bay

Národní park Glacier Bay je sám o sobě přístupný celoročně. Sezóna v parku začíná koncem května a trvá až do začátku září, nejvíc návštěvníků do parku míří v červenci.

Pro oblast je typické oceánické podnebí s malými výkyvy teplot. V Glacier Bay není zdaleka taková zima, jako třeba v jiném aljašském parku, Gates of the Arctic. Teploty v létě se obvykle pohybují mezi 8-15 °C, v zimních měsících listopad až únor se pohybují těsně pod hranicí nuly. Ve vyšších polohách je ještě chladněji.

Základním předpokladem při cestě do parku je dobrá ochrana proti děšti. Prší nebo sněží zde prakticky celoročně, nejvydatněji v září a v říjnu, naopak nejsuššími měsíci jsou květen a červen.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Glacier Bay

Průměrné teploty v národním parku Glacier Bay. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 2,00°C -4,00°C 18,9 173 🟩
únor 3,00°C -3,00°C 15,3 173 🟩
březen 5,00°C -2,00°C 15,4 177 🟩
duben 9,00°C 1,00°C 14,7 1 395 🟩
květen 13,00°C 4,00°C 13,7 83 109 🟥🟥🟥🟥
červen 16,00°C 8,00°C 13,0 97 490 🟥🟥🟥🟥
červenec 17,00°C 10,00°C 14,0 106 182 🟥🟥🟥🟥
srpen 17,00°C 10,00°C 16,5 110 648 🟥🟥🟥🟥
září 14,00°C 7,00°C 19,3 82 955 🟥🟥🟥🟥
říjen 9,00°C 3,00°C 21,4 2 726 🟩
listopad 4,00°C -1,00°C 19,4 200 🟩
prosinec 2,00°C -3,00°C 19,3 173 🟩

Vstupné do národního parku Glacier Bay

Vstup do národního parku Glacier Bay je zdarma, což ostatní platí i u dalších aljašských parků. Bezplatné je rovněž povolení ke kampování v prostorách parku. Vyzvednout si ho však musíte, a ještě navíc absolvovat bezpečnostní školení.

Jak se dostat do národního parku Glacier Bay

Nejbližším větším městem v okolí NP Glacier Bay je Juneau. Z Prahy do něj lze letět se dvěma mezipřistáními, jedno z nich je většinou v Seattlu.

Z Juneau do Glacier Bay se dá dopravit buď pomocí aerotaxi, nebo trajektem. Na maličké letiště Gustavus u parku létá z Juneau v létě třeba společnost SeaPort Airlines. Trajekty provozuje zase společnost AMHS Sailing. Za jednosměrný lodní lístek mezi Juneau a osadě Gustavus zaplatíte $55 (1 303 Kč).

Do národního parku Glacier Bay nevede žádná silnice. Ta jediná spojuje vesničku Gustavus a Bartlett Cove. V prvním jmenovaném je v provozu půjčovna aut a taxislužba.

Nejpopulárnějším způsobem dopravy napříč parkem je kajak, obvyklým počátečním bodem je Bartlett Cove. Kajak si nemusíte kupovat, na místě ho lze vypůjčit.

Ubytování v národním parku Glacier Bay

🏨 Hotely

Přímo v národním parku žádné hotely nejsou, několik chat nabízejících ubytování je v provozu v již zmiňované osadě Gustavus. Jedna chata je ještě v Bartlett Cove.

⛺ Kempy

Poblíž doku v Bartlett Cove je v provozu kemp, nocovat v něm můžete zdarma, stačí si v informačním centru obstarat bezplatné povolení. Maximální doba pobytu v kempu je 14 dní.

Dobrodruzi mohou spát ve volné přírodě, opět si jen stačí obstarat povolení a absolvovat bezplatné školení jak se chovat v divočině.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Glacier Bay

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvu parku doporučuji zahájit v informačním centru, kde si můžete případně obstarat povolení pro kempování, zakoupit suvenýry  nebo pokecat s rangery. Centrum leží poblíž veřejného doku v Bartlett Cove. Otevřeno je od konce května do začátku září denně od 10:30 do 20:00.

👍 Dobré vědět

Při putování napříč parkem nepodceňujte jídlo. Zásoby doporučuji nakoupit v osadě Gustavus, jediné místo, kde pořídíte jídlo uvnitř parku je chata Glacier Bay Lodge. Jídlo se podává po celý den, ale počítejte vyššími cenami.

Co se týká obsahu vašeho batohu, v každém případě si zabalte několik teplých vrstev oblečení, z nichž alespoň jedna bude nepromokavá. V Glacier Bay neustále prší, nebo sněží a skutečně není příjemné chodit divokou přírodou durch promočený. Vydáte-li se do divočiny samotní, přečtěte si, jak předcházet napadení medvědem. Možná to zní směšně, ale určité riziko napadení vždy existuje. Základní rada zní: Zpívejte, povídejte si, zkrátka vydávejte nějaký zvuk. Ten medvěda ve většině případů zažene.

Mapy, bezpečnostní rady, informace a další tipy najdete v bezplatných brožurkách z produkce správy parku. Doporučuji je stáhnout a uložit do mobilního telefonu, aby byly po ruce.

Fotky národního parku Glacier Bay

NP Glacier Bay | © mark byzewski

Národní park Glacier Bay | © mark byzewski

Národní park Glacier Bay | © mark byzewski

Národní park Glacier Bay | © mark byzewski

South Marble Island v národním parku Glacier Bay | © mark byzewski

Lachtani v národním parku Glacier Bay | © mark byzewski

Národní park Glacier Bay | © Eric Frommer

Národní parky USA

  1. Seznam národních parků USA
  2. America the Beautiful Annual Pass
  3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.