Může dítě mladší 18 let odjet do USA samo, jen s jedním rodičem nebo s jinými příbuznými či přáteli?

Ne úplně vždy se stává, že když dítě do 18 let vycestuje přes oceán, doprovází ho oba z rodičů. Doprovázet ho může jen otec, bratr, teta, třídní učitelka nebo třeba soused od vedle. A protože Američané bývají občas dost podezřívaví, je lepší se vyzbrojit dokumentem, kde rodiče vyjadřují vědomí a souhlas s vycestováním svého potomka do zahraničí. Účelem nemá být buzerace ze strany úřadů, nýbrž snaha ochránit dítě.

Nedoprovázené dítě | © ryaninc

Jak má dokument vypadat?

Souhlas s vycestováním dítěte nemá žádnou pevně danou formu, nejedná se o nějaký předtištěný formulář nebo tiskopis. V podstatě stačí, když rodič, který s dítětem do USA necestuje (popř. oba dva rodiče) ve Wordu napíší, že cestě ví a souhlasí s ní. V prohlášení by neměla chybět jednoznačná identifikace rodiče i dítěte – tedy jméno, datum narození, bydliště a popř. číslo občanského průkazu. Připište i kontakt na osobu, jež vydává souhlas.

Do souhlasu s vycestováním připište, že víte, kam dítě cestuje, za jakým účelem, od kdy do kdy a kdo ho bude doprovázet (opět je nutná jednoznačná identifikace). Celý dokument vytiskněte, nechte třeba na poště legalizovat (ověřit podpis) a přibalte ho doprovodu dítěte s sebou.

Komu se má souhlas s vycestováním předat?

Dokument se nikomu nepředává, ani se sám od sebe nikomu neukazuje. Jedná se však o prevenci v případě, když by při pohovoru měl imigrační pracovník určité podezření, že je dítě uneseno nebo mu hrozí jiné nebezpečí. V naprosté většině případů se vše obejde bez komplikací, ale případným problémům a komplikacím je lepší předcházet.

Diskuze k článku (51 komentářů)

Radka Plucnarová (1)
4.7.2012
5:24

Děti jedou v srpnu za tetou do Kanady-vencuvru.Mohu jako dárek v kufru poslat z ČR lahvinku slivovice?Je nutné to někde nahlásit?

Odpovědět
Petr Novák (1654)
5.7.2012
14:59

Kolik je dětem let? Oficiálně je dovoz pro děti do 18 let zakázaný, nicméně pokud si je nevyberou na kontrolu, tak by to nemělo vadit.

Legálně je možné převézt max. 1 litr tvrdého alkoholu na osobu.

Odpovědět
Jiří Červený (1)
21.8.2012
11:43

Před dvěma lety jsem byl v USA za známými, letěl jsem sám a bylo mi v té době 16 let. Nikdo se mě na nic neptal, nikdo mě nepodezříval, jen jsem měl normálně vyplněný formulář ESTA a to bylo vše. Všemi kontrolami jsem prošel bez problémů (i přesto že mi v letadle místo dotazníku k ESTA dali dotazník pro majitele víza:-) ). Ale asi záleží jakého úředníka potkáte. Já jsem například ani neabsolvoval pohovor..

Odpovědět
Gedzitka (1)
2.9.2012
22:58

Dobry den, jsem mama dvou deti v soucasne dobe na rodicovske dovolene. Do USA jedeme navstivit meho pritele a otce mych deti. Je cizinec a v USA pracuje legalne. Jelikoz on nemuze prijet za nami, jedeme tedy mi za nim. Bojim se pohovoru u imiracniho urednika, ze by nas mohl poslat zpet. Poradite mi prosim jake dokumenty ci papiry vzit s sebou, ktere by mi pomohly pri vstupu do USA. deti jedou na ESTU ja mam jeste platne turistic.vizum z drivejsi doby. Mockrat Vam dekuji.

Odpovědět
Petr Novák (1654)
3.9.2012
23:13

Zdravím Gedžitko,
určitě by pomohl např. doklad o vlastnictví bytu zde v ČR, výpis z bankovního účtu a vlastně jakékoliv doklady, které prokáží, že máte zde v ČR určité závazky a majetek a že se sem chcete vrátit.

Odpovědět
Tom (17)
6.9.2012
23:38

Gedzitko,
hlavně chce pořešit ty rodinné vztahy. Jedeš se dvěma dětma za svým přítelem, jejich otcem. Jak přesvědčíš imigračního, že tam nechceš i s dětmi zůstat? Imigrační chtějí u malých dětí cestujících jen s jedním rodičem potvrzení, že druhý rodič o cestě ví a souhlasí s ní, že nejde o únos, např. po rozvodu. Asi se bude muset zaangažovat i přítel a napsat zvací dopis, kde i vysvětlí, jak se věci mají, a že tam nehodláte zůstat. Info, že on za vámi nemůže tomu moc nepomůže.

Odpovědět
Jakub (3)
16.9.2012
14:13

Ahoj,
Mám zkušenost, je mi 15 let a byl jsem za svojí sestrou v USA sám , na letišti jsem měl domluvenou asistenci a podle mě to není problém pokud tam tedy někoho máte a máte takové opatření jako u mě , co se týče cesty letěl jsem Praha-Paříž-Boston , v Praze jsem vše zvládl sám , v Paříži na mě čekal zřízenec asistenční služby s vozíčkem a divil se proč nejsem hendikepovaný , tak jsem se mu snažil vysvětlit ,že žádné postižení nemám a že je někde chyba , ano byla , aerolinky to nějak spletly ale vše se rázem vyřešilo a skončil jsem ve V.I.P salonku Air France pro děti bez doprovodu kde jsem měl k dispozici jídlo,pití,videohry a internet zadarmo :D . poté již následovala cesta Paříž-Boston ( v Paříži jsem byl 4h) v letadle jsem se seznámil s dvěma Marokánci asi stejného věku jako já a rázem z nás byla prima trojka. Po příletu na letiště mi bylo řečeno že se mám připojit ke skupicne dětí kteří cestovali společně se mnou v letadle ,ale ti jeli na tábor , dostali jsme vlastní přepážku s úředníkem od CBP a jelo to do 10 minut jsem byl v pořádku a už jsem seděl v autě a mířil jsem do cíle své cesty.

Odpovědět
Jakub (3)
16.9.2012
14:19

Ještě bych chtěl dodat že jsem vezl sebou koření pro sestru , měl jsem z toho docela nervy ,ale paní na přepážce CBP se mě zeptala jestli vezu zelenina na to jsem jí odpověděl že vezu pro sestru koření vyjmenoval jsem (kypřící prášek, vanilku , skořici) ona se usmála , na celní prohlášení mi tam do kolonky pro ně napsala Spices , vyfotila si mě , udělal sem otisky prstů a pustila mě dál celá procedura zabrala asi 4 minuty

Odpovědět
Karel (1)
23.5.2013
14:33

Jak je to, když chci jet na jazykový kurz v 16-ti, co musím mít za doklady (jedu bez rodičů)

Odpovědět
Karel (1)
23.5.2013
14:34

Můžu jet na jazykový kurz v 16-ti sám, nebo mě bez doprovodu rodičů nepustí?

Odpovědět
Terka (1)
25.6.2013
21:03

Chtěla bych jet do USA navštívit kamarádku, byla tu minulý léto na dovolený a od tý doby si píšeme, že bych byla u nich doma a tak, ale je mi 16. Mohla bych jet bez rodičů ?

Odpovědět
Lenka (12)
26.6.2013
1:39

@Terka:
Mohla.

Odpovědět
Klára (2)
29.8.2013
13:20

zdravím, je možné abych do USA sama odletěla den před mými 15nami?

Odpovědět
Franta (1387)
30.8.2013
8:00

Ano. Bude tě ve Státech někdo čekat? Je možné se s leteckou společností domluvit na doprovodu, služba se jmenuje nedoprovázené dítě / Unaccompanied Minor. Většinou to funguje pro mladší, než jsi ty, ale určitě bude možné se domluvit. Aby měli rodiče klid, že dorazíš v pořádku. Tady je článek popisující průběh, je starší, ale +/- to tak probíhá stále. http://cestovani.idnes.cz/jak-poslat-deti-letadlem-samotne-bez-doprovodu-flz-/kolem-sveta.aspx?c=1999M238C04B

Odpovědět
misala (1)
25.10.2013
16:38

chwla bych se zeptat ..je mi 15let a tedka poletim na floridu za tetou a jeji rodinou . mam hotove Esta a pas ..ale mam dva prestupy a bojim se ze to sama nezvladnu. je nejaka pomoc a ksyz jo kolik stoji?

Odpovědět
Franta (1387)
25.10.2013
18:41

@misala:
Ahoj, myslím, že není čeho se bát. Pouze pokud máš přestup v USA, tak si musíš přehodit kufr, jinak ho přehazují automaticky. Je to kvůli tomu, kdy jsi neprošla imigračním, aby kufr necestoval dál.
Ale můžeš využít službu Unaccompanied Minor/Nedoprovázené děti. Poskytují ji všechny letecké společnosti, ale mají rozdílné ceny, věkové rozmezí a podmínky.
Starší článek, ale +/- je to stále stejné http://cestovani.idnes.cz/jak-poslat-deti-letadlem-samotne-bez-doprovodu-flz-/kolem-sveta.aspx?c=1999M238C04B

ČSA – http://www.csa.cz/cs/portal/info-and-services/travel-information/doplnkove_sluzby/unacom_minor.htm
KLM – http://www.klm.com/travel/gb_en/prepare_for_travel/travel_planning/children/umnr_yp_framed.htm
Delta – http://www.delta.com/content/www/en_US/traveling-with-us/special-travel-needs/children.html#umnr
Lufthansa – http://www.lufthansa.com/cz/en/Unaccompanied-minors
… další najdeš sama na Googlu.

Odpovědět
Achille (1)
21.11.2013
1:06

Měl bych jednu otázku.Otec mé přítelkyně bydlí dlouhodobě v USA,má green card.Ona sama ho neviděla dobrý 10 let.Je sním v kontaktu jen přes mail resp. skype.Kdyby se za ním chtěla do USA podívat např. na měsíc,je v tom nějaký problém?Ona má tady normálně práci,bydlení.Navíc vychováváme společně naši dceru.Někdo říká,že by to problém být neměl,někdo říká,že šance je naprosto nulová.Díky za odpověď.

Odpovědět
Franta (1387)
21.11.2013
1:58

@Achille:
Není v tom problém. Ať jí otec pošle zvací dopis, ona ať si vyplní ESTA a jede. Nic jí v tom nebrání. Klidně můžete jet všichni.
Pokud někdo tvrdí, že je šance naprosto nulová, tak kecá.

Odpovědět
Camii (1)
15.4.2014
19:31

Chtěla bych odletět do USA, ale je mi 17 a moji rodiče jsou rozvedený, jsem v péči matky. Otec mi odmítl podepsat dopis, že souhlasí s cestou. Stačí mi podpis jenom matky? Nebo musim mít oba podpisy?? Dík za odpověď :)

Odpovědět
Franta (1387)
16.4.2014
2:11

@Camii:
Jak odletět?
Na dovolenou/prázdniny? Pokud poletíš sama, tak by mohl projít souhlas jen od jednoho z rodičů. Zkus se zeptat na ambasádě. Souhlas jednoho z rodičů je hlavně pro případ, aby se předešlo možnosti únosu dítěte druhým z rodičů.
Na stálo? To bude chtít víc než jen souhlas obou rodičů.

Odpovědět
Pavlína (1)
23.12.2014
0:43

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám kamaráda v USA a chtěla bych ho jet navštívit na prázdniny. Je mi 16 let. Souhlas rodičů bych měla. I ESTA. Ale ještě nikdy jsem takhle necestovala, mám trochu obavy. Četla jsem že.. by mě čekal pohovor s celním pracovníkem? Anglicky umím ale i tak se toho trochu bojím a přijde mi že nemám všechny informace. Co všechno mě čeká při příletu do USA?

Odpovědět
Kačka (2)
24.3.2015
21:37

Dobrý den, potřebuji vědět jak by měl vypadat zvací dopis od me sestřenky z Ameriky pro mě. Poletím tam toto léto a slyšela jsem že u emigracniho je lepší mit něco u sebe aby mě pustili.

Odpovědět
Kačka (2)
25.3.2015
18:07

@Franta:
Děkuji

Odpovědět

Jsem ráda,že jsem našla tyhle stránky :-) v červenci jedu s dítětem do Usa sama na návštěvu na pozvání strach co a jak a děkuji vlastně vím vše :-) až na ty přestupy a anglicky ani nooo :-)

Odpovědět
Nikky (2)
14.5.2015
18:16

Chci o prázdninách na měsíc odletět za tetou do New Yorku. Moji rodiče jsou rozvedení, táta bydlí na Ukrajině, takže bydlím s mamkou a nevlastním tátou. Takže jak je to s tím souhlasem rodičů? A musím mít nutně zvací dopis od tety? Nestačilo by jenom to ESTA?

Odpovědět
Kaťuš (1)
16.6.2015
21:18

Chcel by som sa opýtať…mám 15 a na začiatku letných prázdnin by som chcela ísť do Ameriky za známymi…Treba mi vybaviť ESTU,pas mám je ešte niečo potrebné? Ako prebieha let? Viete my niečo poradiť? Ďakujem..:)

Odpovědět
Michaela (1)
12.7.2015
20:16

Chcela by som letiet do NY sama zo svojimi 3ročnymi detmi. To že potrebujem súhlas partnera už viem,ale zaujímalo by ma či máte niejaké informácie poprípade skúsenosti s tym ako taky dlhy let s malymi detmi zvládnut.Poprípade skúsenosti s časovym posunom.
Dakujem.

Odpovědět
Mesi (224)
13.7.2015
20:31

@Michaela: Nektere aerolinie nabizeji mista pro male deti, zeptej se dopravce. I kdyz to je vetsinou pro nemluvnata, tve uz jsou velke. Na druhou stranu, opravdu je tam chces tahat s sebou??? Pokud jde o vylet a poznavani NY, tak to nechapu, kdyz partner zustava doma, ale neni to ma vec.

Odpovědět
Katarina (1)
23.7.2015
0:47

Ahoj, jsem v Anglii u bratra. Je mi 17 let. Letela jsem sem s jeho tchyni, v Anglii na pasove prohlidce se me ptali, jestli tu nekomo mám tak jsem ukazala na tetu a pustili me. Za tyden jedu zpatky domu ale sama. Letet sama nechci, proto jsem si vybrala cestu autobusem spolecnosti Student agency, a chtela bych se zeptat jestli to nebude problem pri nejake prohlidce pasu ze mi je 17 ? Dekuji

Odpovědět
Franta (1387)
23.7.2015
19:42

@Katarina:
Pustili tě tam, pustí tě i zpět.

Odpovědět
Šimon (2)
1.8.2015
18:55

Ahoj, chci se zeptat je mi 16 let (střední si nedělám). Půl roku jsem chodil na brigády a mám našetřené peníze na cestu. No a teď k té cestě.. Chci jet na delší dobu do USA, moji rodiče jsou rozvedení ale oba by mi podepsaly souhlas s cestou. Chci se zeptat jestli je to možné, když mám ESTU, platná pas a souhlas rodičů, jestli potřebuji ještě něco jiného a jestli mě na tom letišti (Už ve státech) normálně pustí a můžu jít do hotely a „normálně fungovat“ atd..? Jo a jestli to teda takhle jde a nebyly by žádné problémy myslíte že si můžu požádat o „pracovní vízum“ nebo tak něco..? Jak už jsem říkal chci tam být totiž delší dobu a chtěl bych si najít brigády a bych tam vydržel co nejdéle.. Předem díky za užitečnou odpověď:-)

Odpovědět
Franta (1387)
1.8.2015
19:29

@Šimon:
Trochu naivní představa.
Jet samozřejmě můžeš, věk není překážka v cestě. Ale pouze jako turista.

Vidím ale spíš problémy. Imigračnímu bude divné, že jedeš sám, nejedeš k žádným známým a chceš tam být dlouho. Jen abys věděl, max pobyt na ESTA je 90 dní. Pak bych viděl problém s tím ubytováním. V hotelu tě samotného neubytují pod 18 let věku, pokud ano, je něco špatně. Kvůli minibaru na pokoji mají někde hranici dokonce 21 let a ty opatrnější dokonce 25.
Požádat si o pracovní vízum můžeš, ale nedostaneš ho. A pošlou tě domů, vyhostí tě. Jedinou šanci máš na černo, jako ilegál. Ale v 16-ti je to dost nebezpečné.
Máš našetřeno na cestu. A máš našetřeno i na pobyt? Na jídlo a bydlení na několik měsíců, kdyby ses tam hned nechytl.

Státy nejsou EU, tak to funguje úplně jinak. Piluj jazyk, jeď třeba pracovat do UK a plánuj tu „Ameriku“, ale teď rozhodně nejezdi. Budeš doma (v tom lepším případě) nebo v problémech dřív, než bys chtěl.

Odpovědět
Mesi (224)
2.8.2015
12:33

@Šimon: Nechci pusibit tvrde, ale kratce receno – jsi bez sance.

Odpovědět
Tereza Bittnerova (1)
11.8.2015
17:46

Dobry den, chceme jet s přítelem a jeho rodiči do Francie,pres Švýcarsko . Ale me neni 18 ani příteli. Potřebuji pas do Švýcarska a potřebuji potvrzeni o tom,ze cestuji s němi a bez rodičů?

Odpovědět
circolka (5)
27.9.2015
20:30

Ahoj,chci se zeptat. Kamarád je z Ameriky a jednou mě navštívil v Čr.Nyní chce abych ho navštívila já.Bohužel neumím ani slovo anglicky. Nechci riskovat zamítnutí víza,proto chci nejprve zkusit tu estu. Pak přinejhorším vízum,ale z toho bych měla obavy kvůli neznalosi Aj a hlavně nemám svůj byt,výdělek také nic moc,tak y mi bylo nejspíš zamítnuté. Přemýšlím,že by mi poslal zvací dopis,to by mohlo pomoci. Zajímá mě imigrační kontrola. Je možné,že bych vše měla napsané v Aj na papíře např.kam letím,za kým,na jakou dobu,že neumím anglinu atp..? Pustili by mě vůbec? A je potřeba mít u sebe hodně peněz,když budu bydlet u něj a bude o mě se vším všudy po fin.stánce postaráno? Děkuji za radu či odpověď

Odpovědět
Lenka (1)
30.10.2015
20:58

Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Je mi 16 a ve Státech nikoho nemám, ale pokud budu mít ESTU, dostatečně peněz, zpáteční letenku a potvrzení od jednoho s rodičů (rodiče mám už pár let rozvedené a s otcem se nestýkáme), tak by mě tam teoreticky měli pustit, ne? Vím, že hlavní problém bude asi v tom ubytování, ale.., myslíte si, že mám nějakou šanci, aby mě tam pustili na ty necelé 2 týdny? + Ubytují mě tam někde? Nedávám si nějaké přehnané šance, jen bych potřebovala znát váš názor, děkuji:)

Odpovědět
Franta (1387)
4.11.2015
8:28

@Lenka:
Jak píšeš, největší problém bude ubytování. Hotely mívají striktní pravidla ohledně věku. Třeba kdybych jel s vlastní neteří (17) a měl i povolení od jejích rodičů, tak budu mít problém s ubytováním. Nejspíš bych mnohde nedostal společný pokoj. A naopak já bych jí zase v některých místech asi nechtěl nechat na pokoji samotnou.
Možná by to vyřešilo https://www.airbnb.cz/, což jsou soukromé osoby.
Také jde o bezpečnost, jestli si imigrační vezme na triko, že tě tam pustí bez dozoru. Amerika není vyloženě nebezpečná, ale přece jen, jsi mladá, cestuješ sama, nikoho tam neznáš… a v poušti/lese je tolik místa. :-)

Upřímně, ještě počkej a jeď později, nejlépe s někým.

Odpovědět
Soňa (1)
12.3.2016
13:14

dobrý den,
chtěla bych se zeptat: je mi 18 let a mám do Ameriky letět s přítelem kterému je 24 let. Musím mít vypsaný formulář od rodičů o plné moci když mi nebylo 21?

Odpovědět
Petr Novák (1654)
12.3.2016
13:18

@Soňa: Ahoj Soňo, formulář není potřeba, jsi plnoletá. :-)

Odpovědět
Verasekk (1)
13.3.2016
22:42

Dobrý den .
Je mi patnáct a chtěla bych jet v létě s cestovní kanceláří do Paříže.
Můžu jen sama i když jsem nezletilá ? A jaké papíry jsou potřeba ? Předem děkuji

Odpovědět
Franta (1387)
14.3.2016
0:13

@Verasekk:
Chceš do Paříže a ptáš se na webu k cestování po USA? Asi jsem v zeměpise nedával pozor.
Tohle si pořeš s rodiči nebo zákonnými zástupci. V EU (Schengenu) je volný pohyb osob, takže by ti stačila občanka.

Odpovědět

Dobrý den,
bude mi 15 a chtěla bych na stálo odletět do USA hned jak dodělám základní školu. Bydlela bych v Baltimoru u tety dokud bych se nepostavila na vlastní nohy. Tam bych si udělala střední a možná i vysokou školu. Je vůbec něco takového možné? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Věra V. (1)
7.6.2016
13:44

@Jiří Červený:
Můj 15letý syn letí za 3 týdny do LA a bude bydlet u známých (amerických občanů) a musím přiznat, známe je celkem málo:-(
Chtějí na syna nějakou Plnou moc. Je to potřeba a pokud ano, je na to nějaký formulář? Musí to být v angličtině? Musí to potvrdit notář?

Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (1387)
7.6.2016
19:48

@Věra V.:
Ano, je lepší to mít a nejlépe anglicky. Mohlo by se stát, že je někde na výletě (např. v hotelu) budou mít za únosce s cizím dítětem. Stačí napsat, že oni (uveďte údaje) mají vaší plnou moc a důvěru k starání se o syna po dobu jeho pobytu. Také tam napište kontakt na sebe email, mobil. Notář asi nebude potřeba.

Odpovědět
karel wolfram (2)
17.8.2016
10:38

Ahoj, dostali jsme s partnerkou výhodnou pracovní příležitost na oficiální práci v USA. Máme 11tiletého syna. Jaká je možnost jej vzít s sebou na 9 měsíců.Díky

Odpovědět
Franta (1387)
17.8.2016
14:12

@karel wolfram:
Otázku bych směřoval na onu firmu. Pokud je ta práce oficiální, tak je otázka bezpředmětná. Není důvod, aby syn nejel s vámi. Firma určitě vyřídí potřebné doklady pro všechny. Leda byste ho chtěli nechat v ČR, aby nezmeškal školu.

Odpovědět
karel wolfram (2)
17.8.2016
19:24

Diky moc za odpověd´.

Odpovědět
Hanka (1)
20.8.2016
10:39

Dobr den. Syn 17 let leti tento tyden na Floridu na deset mesicu v ramci programu Student Exchange. Bude mit studijni vizum. Ale chci se zeptat, zda v jeho veku muze vezt napr. Becherovku jako darek hostitelske rodine. Bude darkove zabalen. A dale zda nemate nejake doporuceni na symbolicke darky rodine. Dekuji Hanka

Odpovědět
Franta (1387)
20.8.2016
16:16

@Hanka:
Alkohol je ve Státech povolen až od 21 let. Takže bude mít problémy, když ho vyhmátnou.
Stejně tak ho nepustí nikam, kde se alkohol nalévá (kluby, bary, diskotéky, některé restaurace…)
A holky až od 18ti, tohle tam berou opravdu vážně. ;-)

Osvědčené jsou ručně dělané věci, sklo, magnetky, pro děti plyšáci (krtek, Pat a Mat…)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.